Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#1 Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by arman1 »

Vozeći se lijepim ulicama BH gradova čovjek ne može a da ne osjeti predbajramsko ozračje. Na sve strane plakati sa kojih nas uglavnom natpisi slavenskih boja (crvena, plava i bijela) pozivaju na : "Urnebesan", "Lud", "Nezaboravan", itd (s)provod za Bajramske praznike. Nisam neki ekstra vjernik(po balkanskim mjerilima) ali ono što znam o svojoj vjeri i njenim praznicima je da se uz Bajram ne može nikako vezati "Urnebesan", "Lud", "Nezaboravan" provod. Bajramski praznici su, bar ovdje u Bosni, obilježavani u krugu porodice, rodbine, prijatelja i komšija.
Islam kao o vjera zabranjuje konzumaciju alkohola. U objektima, koji se reklamiraju na pomenutim plakatima, koje ikad nogom kročio za neki praznik(čak i za Bajram) mogao je vidjeti kako se nemilice konzumiraju ogromne količine konjaka i piva.
I na kraju posteri na pomenutim plakatima, GROZOTA. Diskoteka hotela Holiday Inn za 1. dan Bajrama dovodi Đej-a, a za 2. Acu Lukasa. Neka druga rupa dovodi Harisa Džinovića. Nebih se začudio da vidim postere Cece, Dragane, Stoje i sl.
Ne znam za "anamoone" ali meni kao bivšem pripadniku ARBiH, patrioti i Muslimanu itekako smeta je što neko za Bajram dovodi Đeja i Acu koji su svojevremeno davali punu podršku Ž.R. Arkanu (ćale kako su ga zvali njegovi). A i izrod Džinović je poprilično finansijski pomogao SRS(šešeljevci). I to sve u vrijeme dok su anamoone horde klae i palile po Bosni.
Kad neko pomenute umjetnike(čitaj kreature)dovede u neko drugo vrijeme nemam ništa protiv. Stvar ličnog izbora. Ali kad neko to uradi u dane Bajrama to je već omalovažavanje.
Kome obraz dopušta burjum u Aqua-u, Dicoteque Inn i slična "in mjesta", a ko do sebe drži zna gdje mu je mjesto, ko treba da mu je društvo i šta može biti na sofri.
I nemojmo da i poslije ovog Bajrama novine izgladaju kao reklama auto-otpada prelivenog krvlju.
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#2 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by mojgrad »

:lol: :lol: Blago tebi kad ti je to jedini problem u zivotu :lol:
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#3 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by arman1 »

mojgrad wrote::lol: :lol: Blago tebi kad ti je to jedini problem u zivotu :lol:
To je jedan u nizu kojinebi trebalo da je samo moj.
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#4 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by mojgrad »

arman1 wrote:
mojgrad wrote::lol: :lol: Blago tebi kad ti je to jedini problem u zivotu :lol:
To je jedan u nizu kojinebi trebalo da je samo moj.
Pa da svako sebe gleda i ponasa se u skladu s pravilima ramazana niko pametan ne bi otisao da se opija za Bajram.
+od 13 godina
Posts: 188
Joined: 06/10/2004 21:50
Location: sarajevo

#5 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by +od 13 godina »

U pravu si. To znam da nije tako bilo sve do oko 2001. Od te godine Bajram se polaganice proslavljao "ludo i nezaboravno". A hajde ne bi da se uvjek kudi reis, ali stvarno moram napomenuti da bi se vode u ovome trebali malo pobrinuti a za ono sto pederi dolaze ili sto uopste posotje, nije toliko vazno kao sto je ovo. Ipak njihovi vjernici locu poslije ramazana, za proslavu bajrama, uz maloprije gore navedene "umjetnike"
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#6 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by mojgrad »

Pa sta vam smetaju pederi ili oni koji piju?? Sta me briga za takve ljude. Vodi svoj zivot i ponasaj se onako kako ti mislis da je oke, isto kao i oni.
Kad bi svi vodili svoj zivot a manje tudji mozda bi se manje i opijalo za vjerske praznike.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#7 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by arman1 »

mojgrad wrote:
arman1 wrote:
mojgrad wrote::lol: :lol: Blago tebi kad ti je to jedini problem u zivotu :lol:
To je jedan u nizu kojinebi trebalo da je samo moj.
Pa da svako sebe gleda i ponasa se u skladu s pravilima ramazana niko pametan ne bi otisao da se opija za Bajram.
Bravo. Ali treba i pazit da kome ne zasmetaš svojim postupcima.
Nedavno je bila Gospojna - Katolički praznik. Prolazio sam kroz STUP( naselje za one koji nisu iz Sarajeva) kao i svak godine postavljeni su štandovi sa kojekakvim điđama, lokalni ugostitelji su postavili dodatne stolove, a našao se tu i ringišpil. Sve u svemu OK osim mamlaza koji je u neposrednoj blizini napravio privatni dernek sa turbofolk repertoarom kraj kojeg je i dadabubamara žešća civilizacija. Da belaj bude veći pomenuti mamlaz je koristio razglas toliko jak da njegov "merak" čuo i 2km dalje.
Pokušaj zamislit oduševljenje lokalnog, pretežno Katoličkog življa sa svim tim hitovima ćirilice.
uhljug_s_koseva
Posts: 168
Joined: 31/12/2007 00:53
Location: sarajevska shambala

#8 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by uhljug_s_koseva »

Haha,najjaci mi je dio sa onim "slavenskim bojama" :lol: Pa sta to sad i reklame sve moraju biti zelene?
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#9 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by dino_sara »

Ja se slazem sa svim ovim. STO?

Vidite, Muhammed s.a.v.s. je rekao da je to zabranjeno muslimanima, piti ili uzimati sve sto opija u velikim kolicinama, uzimati i u malim.
Mislim da smo mi muslimani to svjesno ili ne svjesno preuzeli od Pravoslavaca ( slave na kojima se pije itd itd).
Hajde vecina muslimana, pa smijem se usuditi i reci 90 % ne pije za ramazan. Ali zar nije Bajram dio tog Ramazana.
ja ne govorim ovdje ko je grijesnik a ko ne. Samo Bog zna ko je ko.
Ja nikad nisam rekao djaba si postio ako popijes za Ramazan. To nije moja stvar, ali mogu ukazati i osjecam tu duznost da raji nasoj pokusam utuviti u glavu da ne piju za taj Bajram.
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#10 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by arman1 »

uhljug_s_koseva wrote:Haha,najjaci mi je dio sa onim "slavenskim bojama" :lol: Pa sta to sad i reklame sve moraju biti zelene?
To je da podjetim ljude ko smo, što smo i šta trebamo biti(ovo će tek doći).
*mima*

#11 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by *mima* »

arman1 wrote:
uhljug_s_koseva wrote:Haha,najjaci mi je dio sa onim "slavenskim bojama" :lol: Pa sta to sad i reklame sve moraju biti zelene?
To je da podjetim ljude ko smo, što smo i šta trebamo biti(ovo će tek doći).

A ko smo? Po tebi u BiH zive samo muslimani.........A uostalom sta te briga sta ko radi i kako se ponasa........Ovaj svijet bi bio divan kada bi svako zivio svoj zivot i povremeno pomeo ispred svojih vrata.
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#12 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by dino_sara »

Bajram je muslimanski vjerski praznik = muslimani vjernici ne piju
Bajram je dio ramazana= za ramazan se ne pije ( mada nebi trebalo nikada ali....)

Sada je tu malo hm ... kako bih rekao.. smusenost medju nama.

Ako ljudi slave bajram kao vjernici onda nebi smjeli piti , a ako ljudi slave bajram a ne znaju ni sta je taj bajram onda je to druga stvar.
Ja iskreno sam nekada pio za Bajram bilo je to poodavno, pa sam sebi rekao : halo, ima jos 300 i kusur dana da pijes!
Tako malo po malo prestao skroz.
Ja ne osudjujem one koji piju za Bajram, njih ima ko osuditi. Ja hocu da vam kazem da svi samo malo razmislite o tome i nista vise.
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#13 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by munevera44 »

Mima šta pijemo večeras :thumbup:
User avatar
arman1
Posts: 5346
Joined: 06/11/2006 12:06
Location: Na selu čuvam stoku. U gradu se čuvam od stoke.
Grijem se na: ljubav bližnjih svoj
Vozim: šta klepim
Horoskop: BOG
Contact:

#14 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by arman1 »

vesna55 wrote:
mima wrote:
A ko smo? Po tebi u BiH zive samo muslimani.........A uostalom sta te briga sta ko radi i kako se ponasa........Ovaj svijet bi bio divan kada bi svako zivio svoj zivot i povremeno pomeo ispred svojih vrata.
E vala ima haman više od mjesec dva da ništa od alkohola nisam probala. Večeras jarani i jaranice nek piju ko šta hoće, ja ću PIVU .
Ko prvi dodje, a znaju gdje naručite deder pivu da ne čekam.
A cijelo je društvo pozitivno. I naravno niti će mom društvu smetati što ja pijem pivu, a niti će meni smetati šta oni piju. Stvar volje želje i izbora. :dance:
Prvo da odgovorim Mimi. Ko smo? Slaveni. Što smo? Jad i bijeda kad nas svak sa imalo soli u glavi vuće za nos, prodaje nam maglu i radi sa nama šta hoće. Šta trbamo biti? Svoji i sebe svijesni, a ne puka kopija nečega šta nas neko uvjerava da valja.
Po meni u Bosni žive Bosanci raznih religija(kao i pripadnici oko 40 sekti). "Šta me briga sta ko radi i kako se ponasa?" Otprilike tako razmišlja 99,95% putnika Sarajevskih tramvaja. A onda se jednog dana desi Denis(RIP).I svi se pitaju kako se to desi. Ovaj svijet je toliko divan koliko imaj debelu batinu u ruci i koliko se drugi boje nje. To je realnost.
Ja znam ko sam i šta sam i tim se ponosim. Ispred svojih vrata sam davno pomeo ali mi neugodan miris dolazi iz komšiluka. A i komšije počesto kese sa đubretom prebacuju preko taraba. Ako nekog nemogu po ušima da opalim bar mogu reći šta mi smeta.

Vesna lijep provod želim i kući idite taxijem. Ako vama lijepo bude nemoj te da nkom drugo ne bude zbog još jednog pijanog vozača. Pozdravi društvo.
User avatar
Brisbane
Posts: 742
Joined: 07/09/2007 04:03

#15 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by Brisbane »

mima wrote:

A ko smo? Po tebi u BiH zive samo muslimani.........A uostalom sta te briga sta ko radi i kako se ponasa........Ovaj svijet bi bio divan kada bi svako zivio svoj zivot i povremeno pomeo ispred svojih vrata.
Prvo covjek je postavio temu na podforumu religija.
Tice se muslimana. Svaki musliman treba da brine za drugog muslimana.
Covjek prica o Bajramu. Niko me ne smeta da se zdere i loka za Bozice uz preko Drinske kvazi umjetnike.
Dakle, ti svoj posao, pa pocisti prvo ispred svojih vrata, a nemoj nama govoriti sta cemo raditi.
*mima*

#16 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by *mima* »

Brisbane wrote:
mima wrote:

A ko smo? Po tebi u BiH zive samo muslimani.........A uostalom sta te briga sta ko radi i kako se ponasa........Ovaj svijet bi bio divan kada bi svako zivio svoj zivot i povremeno pomeo ispred svojih vrata.
Prvo covjek je postavio temu na podforumu religija.
Tice se muslimana. Svaki musliman treba da brine za drugog muslimana.
Covjek prica o Bajramu. Niko me ne smeta da se zdere i loka za Bozice uz preko Drinske kvazi umjetnike.
Dakle, ti svoj posao, pa pocisti prvo ispred svojih vrata, a nemoj nama govoriti sta cemo raditi.


Ja ...tema o Bajramu....pa sta.....Cuj svaki musliman treba da brine o drugom muslimanu......Dje su ti sto brinu......mile ti majke?
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#17 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by mojgrad »

[quote="arman1] Bravo. Ali treba i pazit da kome ne zasmetaš svojim postupcima.
Nedavno je bila Gospojna - Katolički praznik. Prolazio sam kroz STUP( naselje za one koji nisu iz Sarajeva) kao i svak godine postavljeni su štandovi sa kojekakvim điđama, lokalni ugostitelji su postavili dodatne stolove, a našao se tu i ringišpil. Sve u svemu OK osim mamlaza koji je u neposrednoj blizini napravio privatni dernek sa turbofolk repertoarom kraj kojeg je i dadabubamara žešća civilizacija. Da belaj bude veći pomenuti mamlaz je koristio razglas toliko jak da njegov "merak" čuo i 2km dalje. Pokušaj zamislit oduševljenje lokalnog, pretežno Katoličkog življa sa svim tim hitovima ćirilice.[/quote]

E vidis ti mijesas jabuke i kruske. Mislim da bi svakom normalnom covjeku zasmetala bilo koja vrsta muzike da se pusta tako glasno. Sto opet nema veze sa religijom niti vjerskim praznikom vec sa kulturom ponasanja..
To kako su se ti ljudi osjecali ne znam ali mogu samo da predpostavim. Meni bi smetalo ne sto mi svira cirilica ili 'latinica' vec zato sto je tako glasno a slusanje muzike (bilo koje vrste) jeste stvar licnog ukusa..

Da se vratim jos na opijanje povodom Bajrama jer to i jeste naziv ove teme. Mogu samo reci da svaki pravi i istinski vjernik ne pije a posebno ne povodom Bajrama. Svi oni ostali koji konzumiraju alkohol je njihova stvar i za to ce polagati racun a zna se kome kad dodje vakat, a ne meni niti tebi
User avatar
munevera44
Posts: 1780
Joined: 25/03/2008 19:36

#18 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by munevera44 »

:thumbup:
vajkrem
Posts: 259
Joined: 13/06/2008 12:11
Location: Sarajevo

#19 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by vajkrem »

@arman
Potpisujem sve sto si rekao,
Svaka ti je na mjestu, lijepo je znati da ima jos normalnih ljudi. :thumbup:
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14667
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#20 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by DaysleepeR »

ugostitelji bolje znaju bošnjački narod od 100 Reisova

vjerujte ;)
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#21 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by dino_sara »

opet ja ;)
Vidite prijatelji, necemo mi nista promjenit. Uvijek ce biti onih koji piju i onih koji ne piju. Ne trebamo se mi sada na forumu svadjati jel treba ili ne treba. Svako svoje.
Samo pravi vjernik koji je citao Kuran ili koji imalo zna o Islamu zna da ne bi trebao piti. Sve ostalo je suplja.Kako sad recimo "mimi" dokazati da nije fino piti kad pojma nema sta je Islam. I sta sada njoj treba to objasniti preko foruma porukicama.
Fino kad osjeti da bi trebala malo o tome saznati ona ce to sama. S toga ne se svadjati!!!! :run:
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#22 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by mojgrad »

a svaki musliman takodjer zna da ne valja vrijedjati druge..
To da li mima zna i koliko o islamu nije do nas da odredjujemo.
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#23 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by dino_sara »

mojgrad wrote:a svaki musliman takodjer zna da ne valja vrijedjati druge..
To da li mima zna i koliko o islamu nije do nas da odredjujemo.
Naravno, ali da zna nebi cugala. Ili mozda nije vjernica
mojgrad
Posts: 1439
Joined: 16/01/2007 13:28

#24 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by mojgrad »

dino_sara wrote:
mojgrad wrote:a svaki musliman takodjer zna da ne valja vrijedjati druge..
To da li mima zna i koliko o islamu nije do nas da odredjujemo.
Naravno, ali da zna nebi cugala. Ili mozda nije vjernica
Izini ali ja nikako iz njenih prijasnjih postova ne mogu da zakljucim da ona konzumira alkohol, tj. kako ti rece gore cuga.
Mozda sam propustila ali i da je tako, ne znaci da smo to mi sad pa bolji vjernici, opet kazem nije to do nas da odredjujemo vec do dragog Allaha..
dino_sara
Posts: 172
Joined: 13/08/2008 13:36

#25 Re: Bajram ide, Bajramu se nadam, al će da se zalije

Post by dino_sara »

mojgrad wrote:
dino_sara wrote:
mojgrad wrote:a svaki musliman takodjer zna da ne valja vrijedjati druge..
To da li mima zna i koliko o islamu nije do nas da odredjujemo.
Naravno, ali da zna nebi cugala. Ili mozda nije vjernica
Izini ali ja nikako iz njenih prijasnjih postova ne mogu da zakljucim da ona konzumira alkohol, tj. kako ti rece gore cuga.
Mozda sam propustila ali i da je tako, ne znaci da smo to mi sad pa bolji vjernici, opet kazem nije to do nas da odredjujemo vec do dragog Allaha..
pardon ne mima, heheh do mene je treba biti "vesna" mima izvini molim te za ovo do mene 100%
Locked