Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#26 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Amazonka27 »

karanana wrote:
za tebe ce biti komplet i gornji i donji dio (da se oni iz baste nagledaju), i kostace barem 40 dolara tako da ce mi se isplatiti onim lopovima u posti dati 9,30 KM, dabogda im zatrebalo.

samo da je jos na kladionici dobiti.
ma dusa moja...kao da si mi i kupio :D
nego...mene interesuje kako smijete slati pakete...ja ni pisma vise ne saljem...pogotovo ako je sta vazno a u krugu sa kantona...licno odnesem..a u sanduce nebi bacila ni papiric od zvake....za pakete koristim laksu metodu..odem na autobusku i posaljem po vozacu...
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#27 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by karanana »

lolita_xx wrote:pa jel se taj poklon svidio toj trebi?? jel ga obukla pred tobom??
sto je najgore nije. samo mi javila i smucilo mi se kad mi je rekla da joj je malen. onda placaj postarinu za ameriku i salji nazad u victoria secret, mjenjaj za veci i opet placaj 9,30 postanskoj mafiji za veci, zamjenski. ispala mi skuplja pita neg tepsija a meni nekog hajra slabo osim malo ljubljenja na parkingu i dirkanja mog poklona preko majice.
Last edited by karanana on 30/07/2008 23:28, edited 1 time in total.
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#28 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

chudna wrote:Robe oslobođene plaćanja uvoznih dažbina:

Pored robe koja je sadržana u ličnom prtljagu putnika, propisano je da se pod određenim uslovima odobrava oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina u sljedećim slučajevima:

. . . . Predmeti neznatne vrijednosti koji se povremeno primaju u pismima i poštanskim paketima . . . .

Izvini, posto sam ja glupa dijaspora, hoces li mi objasniti po kojem osnovu benkice za bebu (bez ikakve cijene ili bar koda) ne spadaju u ovu grupu???? Na osnovu cega su oni ( ili mozda preciznije ste vi ) odredili bas taj iznos ???
Procitaj kontradikciju: Predmeti neznatne vrijednosti - bez ikakve cijene. Pa ako nema cijene, kako ce se utvrditi "znana" vrijednost? Ti si prije slanja skinula etikete sa cijenama sa robe (na nagovor svojih sveznajucih i iskusnih prijatelja), i time sebi napravila "medvedju uslugu", sto znaci ostavila mogucnost carini da, prema zakonskim normama, formira carinsku osnovicu za predmetnu robu (Clan 26 - 32. Zakona o carinskoj politici BiH). Ako jos nisi imala u posiljci nikakav trgovacki dokument (a pretpostavljam da nisi, jer znam kako idu takve i slicne otpreme), onda carina nije zaista imala nikakv nacin da prepozna stvarnu robnu vrijednost. A takav trgovacki dokument je mogla biti jednostavna Izjava o prometovanju robe od posiljaoca do primaoca, sa svim pripadajucim podacima o robi.

Član 14. Anexa 4. iz Člana 176. Zakona o carinskoj politici BiH navodi koji se predmeti-roba oslobadja od placanja carine:
- Predmeti neznatne vrijednosti koji se povremeno primaju u pismima i poštanskim
paketima
1. Državljani BiH i strani državljani oslobađaju se plaćanja dažbine za predmete neznatne
vrijednosti koje prime iz inozemstva u pismima i poštanskim paketima, u vrijednosti do
50 KM
.

2. Oslobađanje se ne primenjuje na:
(a) alkoholne proizvode;
(b) parfeme i toaletne vode;
(c) duhan i duhanske prerađevine.
3. Uobičajeno primanje paketa u smislu ovog stava podrazumijeva primanje paketa iz
inozemstva jednom u toku sedmice.

Medjutim, iz iskustva znam da je, nerijetko, jeftinije bilo platiti carinu i PDV, jer je vrijednost bivala niza nego administrativna taksa koja je obavezna, jer je procedura oslobadjanja od placanja carinskih dadzbina upravno-pravni postupak (u skracenom obliku).

Ma ja pokusavam da ti pojasnim sto jednostavnije, medjutim, skoro da je nemoguce, jer se na jedan odgovor nabacuje drugi, i tako u nedogled.
Jednostavno receno: Sa onih nekoliko markica koji si morala platiti trebas biti sretna, jer carina (posebno na ispostavi Posta u Sarajevu) je nevjerovatno tolerantna ! Kad bi se strogo drzali propisa, i za svaki pristigli paket-posiljku, sprovodili zakonsku proceduru, na ovoj temi bi bilo dnevno 100 pitanja slicnih tvom.

Ja zaista ne znam sta predstavlja taj iznos od 8 KM, ali mogao bi biti i naknada za privremenu uskladistenje u prostorijama Poste Sarajevo (Clan 47-49. Zakona...).

Napominjem jos jednom: Za nesporazum nastao dodatnim placanjem u odredistu - Posti Sarajevo moras prigovor usmjeriti kao svom americkom otpremniku, koji ti je prikazao ukupan iznos za placanje transporta do odredista, a nije znao za dodatne troskove. Morao je znati, ako se vec bavi takvim poslom.
User avatar
lolita_xx
Posts: 5076
Joined: 25/02/2007 18:43
Location: sjecanja

#29 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by lolita_xx »

karanana wrote:
lolita_xx wrote:pa jel se taj poklon svidio toj trebi?? jel ga obukla pred tobom??
sto je najgore nije. samo mi javila i smucilo mi se kad mi je rekla da joj je malen. onda placaj postarinu za ameriku i salji nazad u victoria secret, mjenjaj za veci i opet placaj 9,30 postanskoj mafiji za veci, zamjenski. ispala mi skuplja pita neg tepsija a meni nekog hajra slabo osim malo ljubljenja na parkingu i dirkanja mog poklona preko majice.
e jbg :D sljedeci put se nemoj za*ebat :D
User avatar
S.T.H
Posts: 30
Joined: 12/06/2008 21:06

#30 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by S.T.H »

jao jao ... koji su to lopovi ...


Tako sam i ja jednom svojim roditeljima poslala par gluposti paketicu pa im dole naplatili sto sam ja vec platila odavde..... onda sam se posvadjala sa postom dosla sam do postine stranice i na njoj nasla neke e-mails od tih nekih nadri sefova ...kaze jedan hahahahha... ali vasi roditelji su dobili paket...i naravno mail je poceo sa gospodjo i zavrseo se na ti (grozno) ... A reko dragi gospodine odakle znate da li su uopste moji roditelji dobili paket kad paket nisam poslala ja licno vec moja sestra koja ima sasvim drugo prezime.... naravno poslije toga mi se vise nikad nije javio ... tipicno.... onda sam dosla do tv hayat i gospodina Cerimagica i pitala sam ga da uradi emisiju na temu zasto posta naplacuje naplaceno i on je poceo neku istragu oko poste i placanja.... na kraju smo dosli do zakona o postanskim uslugama gdje jasno pise da postanski radnici mogu raditi sta hoce i kako hoce.... tako da se njihove musterije mogu povuci za usi .... sve u svemu od tada vise nikad nista nisam poslala postom niti bih ... zgrozila sam se na taj zakon i lopovluk .... sram ih i stid bilo ... gospodinu Cerimagicu hvala za njegov trud
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#31 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by scooter21ba »

kako ne mozete shvatiti da ti koja si u njemackoj americi ili gdje vec ne mozes platiti porez i carinu tamo gdje jesi
ti ja svi mi placamop putarinu to sto ce paket doci od tacke A do tacke B a roditelji sestre prijatelji i ostali placaju carinu i porez na dolazak stvari u bih
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#32 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by karanana »

scooter21ba wrote:kako ne mozete shvatiti da ti koja si u njemackoj americi ili gdje vec ne mozes platiti porez i carinu tamo gdje jesi
ti ja svi mi placamop putarinu to sto ce paket doci od tacke A do tacke B a roditelji sestre prijatelji i ostali placaju carinu i porez na dolazak stvari u bih
kako ti ne mozes shvatiti da ovo 9,30 KM nije carina nego "troskovi carinskog pregleda", fiksna suma koju naplate pregledali oni paket od 100 kila ili moj paketic od 200 grama!? dze to ima?
e jedino sto su "posteni" (fuj) je da kad odluce da ti carine robu, onda ne naplate "pregled". Ali izgleda da su ovi u sarajevu u talu sa carinom pa kazu da im je isplatnije naplatiti ovih 9,30 za pregled nego cariniti. jer u mom slucaju ja sam dosao u postu i rekao im: u redu otvorili ste paket, vidjeli sta je, vidjeli da je vrijednost minimalna (25 marka)....zasto me niste ocarinili? hocu da me ocarinite! kaze, gospodine, kasno je, to radi carina na aerodromu.
Last edited by karanana on 01/08/2008 21:48, edited 1 time in total.
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#33 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by scooter21ba »

karanana wrote:
scooter21ba wrote:kako ne mozete shvatiti da ti koja si u njemackoj americi ili gdje vec ne mozes platiti porez i carinu tamo gdje jesi
ti ja svi mi placamop putarinu to sto ce paket doci od tacke A do tacke B a roditelji sestre prijatelji i ostali placaju carinu i porez na dolazak stvari u bih
kako ti ne mozes shvatiti da ovo 9,30 KM nije carina nego "troskovi carinskog pregleda", fiksna suma koju naplate pregledali oni paket od 100 kila ili moj paketic od 200 grama!? dze to ima?
e jedino sto su "posteni" (fuj) je da kad odluce da ti carine robu, onda ne naplate "pregled".
jeli negdje pise troskovi carinskog pregleda?
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#34 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by karanana »

scooter21ba wrote:
karanana wrote:
scooter21ba wrote:kako ne mozete shvatiti da ti koja si u njemackoj americi ili gdje vec ne mozes platiti porez i carinu tamo gdje jesi
ti ja svi mi placamop putarinu to sto ce paket doci od tacke A do tacke B a roditelji sestre prijatelji i ostali placaju carinu i porez na dolazak stvari u bih
kako ti ne mozes shvatiti da ovo 9,30 KM nije carina nego "troskovi carinskog pregleda", fiksna suma koju naplate pregledali oni paket od 100 kila ili moj paketic od 200 grama!? dze to ima?
e jedino sto su "posteni" (fuj) je da kad odluce da ti carine robu, onda ne naplate "pregled".
jeli negdje pise troskovi carinskog pregleda?
pise. pise na uplatnici koju ti dadnu kad dodjes da podignes paket. i onda sa tom uplatnicom moras na drugi salter uplatiti i donijet kopiju i tek ti tada dadnu paket. ma fuj su. nek su ih oni opljackali, meni je bilo drago kad su ih odradili neki dan i kad su isprebijali zaposlene. dabogda im i veceras razbojnici dosli i sve im odnijeli.
User avatar
scooter21ba
Posts: 2891
Joined: 10/07/2003 00:00

#35 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by scooter21ba »

karanana wrote:
pise. pise na uplatnici koju ti dadnu kad dodjes da podignes paket. i onda sa tom uplatnicom moras na drugi salter uplatiti i donijet kopiju i tek ti tada dadnu paket. ma fuj su. nek su ih oni opljackali, meni je bilo drago kad su ih odradili neki dan i kad su isprebijali zaposlene. dabogda im i veceras razbojnici dosli i sve im odnijeli.
onda ocigledno skup ljepak kojim opet zalijepe pregledano :D
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#36 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Ne kontam, 9,50KM i dize se ovolika frka. To su jednostavno troskovi carinskog pregleda. Carinski pregled nije samo pregled kojim se ustanovi vrijednost robe veci i sadrzaj paketa, provjerava se eventualno da li se radi o svercu drogom ili nekom od zabranjenih materija,biljaka pa cak i zivtinja. Dakle dragi moji, sasvim je normalno i u redu kada vam otvore i preventivno pregledaju posilju i naplate minirne troskove carinskog pregleda.

Evo mog iskustva. Prije par godina sam od jedne osobe dobio kuciste racunara, dakle samo kuciste sa napojnonje dinicom i par ventilatora, i trebao sam platiti ravno 200,00 KM carine. Naravno otisao sam po paket i zalio sam se na iznos sa obrazlozenjem da vrijednost carine prelazi vrijednost sadrzaja paketa. Onda je dosao dezurni carinik, na moju srecu zena :D , koja je na moju molbu ponovo otvorila paket i konstatovala da se ne radi o racunaru vec o praznom racunarskom kucistu. Valjda carinik koji je pregledao sadrzaj je mislio da se radi o racunaru pa opalio carinu. Carina mi je umanjena sa 200,00 na nekih 40,00KM.

Sve do sada sto sam uzimao preko e-bay-a je proslo bez placanja carine a par puta je bilo vrijednih dijelova, samo sto nasi carinici se ne kontaju u tehniku pa graficke kartice od 1000$ tretiraju kao djecije igracke. :)
User avatar
karanana
Posts: 47238
Joined: 26/02/2004 00:00

#37 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by karanana »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne kontam, 9,50KM i dize se ovolika frka. To su jednostavno troskovi carinskog pregleda. Carinski pregled nije samo pregled kojim se ustanovi vrijednost robe veci i sadrzaj paketa, provjerava se eventualno da li se radi o svercu drogom ili nekom od zabranjenih materija,biljaka pa cak i zivtinja. Dakle dragi moji, sasvim je normalno i u redu kada vam otvore i preventivno pregledaju posilju i naplate minirne troskove carinskog pregleda.

Evo mog iskustva. Prije par godina sam od jedne osobe dobio kuciste racunara, dakle samo kuciste sa napojnonje dinicom i par ventilatora, i trebao sam platiti ravno 200,00 KM carine. Naravno otisao sam po paket i zalio sam se na iznos sa obrazlozenjem da vrijednost carine prelazi vrijednost sadrzaja paketa. Onda je dosao dezurni carinik, na moju srecu zena :D , koja je na moju molbu ponovo otvorila paket i konstatovala da se ne radi o racunaru vec o praznom racunarskom kucistu. Valjda carinik koji je pregledao sadrzaj je mislio da se radi o racunaru pa opalio carinu. Carina mi je umanjena sa 200,00 na nekih 40,00KM.

Sve do sada sto sam uzimao preko e-bay-a je proslo bez placanja carine a par puta je bilo vrijednih dijelova, samo sto nasi carinici se ne kontaju u tehniku pa graficke kartice od 1000$ tretiraju kao djecije igracke. :)
to je drugo sto carinici pojma nemaju sta je roba i koja je njena vrijednost. to je druga tema. ali mislim da za prvi dio, ne mozes reci da je minorno 9, 5 maraka. vrijednost moje robe je bila 25 maraka i onda mi spucaju 9,5. to je puno. imaju oni racunicu, ako je vrijednost carine veca od "pregleda" onda te carine. ako je vrijednost robe manja onda maznu 9,50. ma da je marka meni je puno jer je lopovluk i jer mi uzimaju iz dzepa i prave me budalom. gdje to jos u svijetu ima da se carinski pregled naplacuje? nigdje. to je posao carine da pregleda robe, da carini ono sto treba cariniti i da sprjecava i plijeni ilegalne robe. fino oni zarade i od carina i jos meni za ovo treba uzimati pare. meni 9,50 nije minorno.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#38 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by slavkoimamodilera »

S.T.H wrote:jao jao ... koji su to lopovi ...


Tako sam i ja jednom svojim roditeljima poslala par gluposti paketicu pa im dole naplatili sto sam ja vec platila odavde..... onda sam se posvadjala sa postom dosla sam do postine stranice i na njoj nasla neke e-mails od tih nekih nadri sefova ...kaze jedan hahahahha... ali vasi roditelji su dobili paket...i naravno mail je poceo sa gospodjo i zavrseo se na ti (grozno) ... A reko dragi gospodine odakle znate da li su uopste moji roditelji dobili paket kad paket nisam poslala ja licno vec moja sestra koja ima sasvim drugo prezime.... naravno poslije toga mi se vise nikad nije javio ... tipicno.... onda sam dosla do tv hayat i gospodina Cerimagica i pitala sam ga da uradi emisiju na temu zasto posta naplacuje naplaceno i on je poceo neku istragu oko poste i placanja.... na kraju smo dosli do zakona o postanskim uslugama gdje jasno pise da postanski radnici mogu raditi sta hoce i kako hoce.... tako da se njihove musterije mogu povuci za usi .... sve u svemu od tada vise nikad nista nisam poslala postom niti bih ... zgrozila sam se na taj zakon i lopovluk .... sram ih i stid bilo ... gospodinu Cerimagicu hvala za njegov trud
Hahahaha hau jes nou...

Zakon o posti BiH

Clan 1.

Postanski radnici mogu raditi sta hoce i kako hoce.

Clan 2.

Na odredbe clana 1. se levati iz inostranstva mogu zalit reisu.

Clan 3.

Nema clana 3., gotov zakon aj zdra'o...


:run:
Vertigo
Posts: 1188
Joined: 04/12/2005 12:06
Location: Sarajevo

#39 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Vertigo »

jbg karanana, nisi dobio pa ti sada svi krivi :roll:
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#40 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

karanana wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:Ne kontam, 9,50KM i dize se ovolika frka. To su jednostavno troskovi carinskog pregleda. Carinski pregled nije samo pregled kojim se ustanovi vrijednost robe veci i sadrzaj paketa, provjerava se eventualno da li se radi o svercu drogom ili nekom od zabranjenih materija,biljaka pa cak i zivtinja. Dakle dragi moji, sasvim je normalno i u redu kada vam otvore i preventivno pregledaju posilju i naplate minirne troskove carinskog pregleda.
to je drugo sto carinici pojma nemaju sta je roba i koja je njena vrijednost. to je druga tema. ali mislim da za prvi dio, ne mozes reci da je minorno 9, 5 maraka. vrijednost moje robe je bila 25 maraka i onda mi spucaju 9,5. to je puno. imaju oni racunicu, ako je vrijednost carine veca od "pregleda" onda te carine. ako je vrijednost robe manja onda maznu 9,50. ma da je marka meni je puno jer je lopovluk i jer mi uzimaju iz dzepa i prave me budalom. gdje to jos u svijetu ima da se carinski pregled naplacuje? nigdje. to je posao carine da pregleda robe, da carini ono sto treba cariniti i da sprjecava i plijeni ilegalne robe. fino oni zarade i od carina i jos meni za ovo treba uzimati pare. meni 9,50 nije minorno.
Nije @karanana, nije. Posao carine - carinika je sasvim dukciji od ovog sto si ti pisao. Carinik je samo krajnji kontrolor svih radnji i postupaka koje je, u svakom tretmanu s robom, prije toga sproveo ovlasteni - certificirani zastupnik, medjunarodni otpremnik (spediter), odnosno - deklarant.
U ovom konkretnom slucaju, Posta obracunava naknadu za carinski pregled, smatrajuci se deklarantom. No, nije tako. Jako mnogo vremena bi mi trebalo da dokazem, ali ne bis ni sasvim napadao Postu, jer uvijek imaju pravo da "se nadju" (npr. za lezarinu robe u carinskom skladistu). Jednostavno, radi se o nestrucnim osobama u Posti, u odjelu za carinsku robu, i ne snalaze se dobro, iako to godinama traje.

Evo dokaz iz Zakona o carinskoj politici BiH (Sl.Gl.BiH, broj 57/04), koji govori o licima u carinskom postupku s robama i uslugama:

Odjeljak 1-Pravo zastupanja
Član 5.
1. Pod uslovima preciziranim u članu 61. stav 2. ovog zakona, svako lice može imenovati
zastupnika u poslovima pred carinskim organima za preduzimanje radnji i postupaka
predviđenih carinskim propisima.
2. Takvo zastupanje može da bude:
(a) direktno, kada zastupnik postupa u ime i za račun drugog lica;ili
(b) indirektno, kada zastupnik postupa u svoje ime, ali za račun drugog lica.
3. Osim u slučajevima iz člana 61. stav 2. tačka (b) i stav 3. ovog zakona, zastupnik mora da bude registriran u BiH i upisan u registar koji vodi Uprava.
4. Zastupnik mora izjavtii da postupa za račun lica koje zastupa, precizira da li se radi o
direktnom ili indirektnom zastupanju i da bude ovlašten da postupa kao zastupnik.
Za lice koje ne izjavi da postupa u ime ili za račun drugog lica ili koje navede da postupa u
ime ili za račun drugog lica, ali nije ovlašteno da to radi, smatra se da postupa u svoje ime
i za svoj račun.
5. Od svakog lica koje izjavi da postupa u ime ili za račun drugog lica, carinski organi
zahtijevat će da predoči dokaze o svojim ovlaštenjima da postupa kao zastupnik.

http://www.uino.gov.ba/b/Carina/Zakonske_odredbe.html
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#41 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by homo_sapiens »

Drvosjeca iz Dejcica wrote: Sve do sada sto sam uzimao preko e-bay-a je proslo bez placanja carine a par puta je bilo vrijednih dijelova, samo sto nasi carinici se ne kontaju u tehniku pa graficke kartice od 1000$ tretiraju kao djecije igracke. :)
Hajde budi ljubazan, pa obrazlozi, ili na neki nacin dokazi istinitost tvrdnje u boldiranom tekstu .

(Sta ti smatras kupovinom robe "preko e-bay-a ? Narudzbom i uplatom el.putem? Ok, ali si kupio robu, s tim da si dogovorio paritet isporuke u Sarajevu. Ne vjerujem da si e-bay kupovinom dogovorio paritet DDP Sarajevo ! (u cijenu robe uracunati svi zavisni troskovi, npr. transporta, spedicije, carine i PDV u zemlji primaoca robe).
Ipak neko tu robu mora dovesti, preko nekih granica mora proci, ne vjerujem da pises da ti je "ptica donijela robu" pred vrata.

Ako je stvarno tako, onda pometnju i prevaru (carinski prekrsaj) cine "dostavljaci", transporteri, tzv. "brze poste" !
Rok zastarijevanja prekrsajne radnje je 5 godina, a roba se ne mora oduzeti, ali se mora platiti carina, PDV, i sve zaostale, pripadajuce zatezne kamate od dana nastanka prekrsaja.
chudna
Posts: 98
Joined: 27/05/2005 13:14
Location: sarajevo-sada sam daleko

#42 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by chudna »

Izgleda da meni neko mora nacrtati- sta cu kada sam glupa dijaspora. Znaci oni koji pregledaju posiljku- i tom prilikom naplate 9.30KM inace nisu placeni da to rade, vec kada to urade i naplate-mogu dobiti platu???? Imala sam srecu ili nesrecu da radim u posti praksu - kada sam apsolvirala. Za mjesec dana sam prosla kroz sve sluzbe poste i bolje da vam ne prepricavam svoje iskustvo...Da nije tuzno, stvarno bi bilo smijesno...
A ono sto me najvise nervira jeste to sto oni uvijek nadju izgovor. Ako nije carina onda je lezerina, ako nije lezarina onda je carinski pregled-bitno je da uzmu pare. A to da je iznos mizeran, i jeste i nije...Kada imas 1 500KM platu, onda ti je mizeran a kada zelis da posaljes nezaposlenom bracnom paru koji cekaju bebu ( gdje je majka tog djeteta dipl.ing i bezuspjesno je trazila posao godinama), i onda im od njihovog budzeta koji se puni iz sami Bog zna kojih izvora, naplate jos 9.30KM na poklon onda je taj iznos ogroman... Na kraju krajeva, ta je posiljak vec prosla pregled od postanskih uposlenika iz odredisne poste. Pa ako ne vjeruju svojim kolegama i detaljnom opisu posiljke, pa jos otvore i provjere, pa se ispostavi da su dzebe otvarali to bi trebalo da bude njihov problem a ne da jos naplate to sto se prave pametni...
User avatar
topcam
Posts: 5080
Joined: 08/07/2007 12:49

#43 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by topcam »

Rottweiler wrote:
d2 wrote:Odlicno, moram se identifikovati ali ja imam zuti papiric koji pokazuje da je paket dosao meni !

Ako to nije identifikacija sta onda misle, da dijete od 12 godina obija sanducice da dodje do zutih papirica ???

Drug, smijesno je to, kao da neko ko nije punoljetan ne moze dobiti paket, a po posti izgleda da ne moze, izvini ali to je glupost jer je zuti papir ubacen u sanduce a nije ostavljen na sred haustora dakle papir je kod onoga kome je paket stigao.
Ma drug sve to stoji, ali eto raspitaj se ima li igdje na svijetu da mozes da podignes paket u posti samo sa tim papirom koji ti postar ubaci u sanduce.
Da se nebi zamaro trazenjem i raspitivanjem, evo ja cu ti reci da to nema nigdje. To je poenta.
A ne mi odmah nase blatimo, kako su papci i seljaci, neznaju da rade svoj poso, ufurani, ovo i ono.
Znaju.. da kradu.

Pakete takoder, moze dizat ko hoce, ne bitno odakle stizu, bosna, svedska, austrija, tunguzija. Jedino ako je naznaceno da primalac licno mora doci po paket,
onda mora primalac sa licnom doci i dici. A primalac takoder moze izdati punomoc trecem licu. Ali sve to pise na papiricu koji dobijes.

Svugdje u svijetu na polovnu odjecu (pod polovno se broji, kad jednom operes) ne placas carinu.

A osjecaj da kradu ne dolazi iz vedra neba, bilo koja institucija u bosni to radi, na ovaj ili onaj nacin.

Kad, ako bog da bosna nekad (optimisticki za 100 godina) postane ravnopravna pravna drzava, gdje zakoni vrijede za svakog isto transparentno (imao vezu ili ne), tad ce i narod, lakse svarit pojedine stvari. I pomirit se sa dadbinama koje namecu.
Hendrix
Posts: 4107
Joined: 27/02/2004 00:00

#44 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Hendrix »

Ma sve državne firme su država za sebe , pisao sam ovde o bahatosti Elektrodistribucije , BHTelecoma , nije pošta ništa bolja.

Zašto ne bi nekada u pošti zaokružili na nižu cijenu ? Malo sutra. Jednom prilikom sam baš nešto naživciran bio i predajem preporučeno pismo , mislim da je 2,30 KM bilo , i ja 2,50 dajem a lik ništa ne vraća , i čekam ja a on gleda u mene i još me pita šta sam trebao još?!?!E kontam nećeš ti mene praviti budalom. Reko , kusur gospodine , i pođe on roviti po kasi preko k*** i još me gleda ono ko ja fukara tražim pare a ja ne odustajem, dosta je više zaokruživanja na moj račun. Najviše mi je krivo bilo kada žena iza mene reče ajde bolan sinko što si zapeo za 20 feninga a glupača čeka vjerovatno penziju od koju stoju da uzme i nema banke prebijene ali je u našem narodu taj jebeni ponos da ne smiješ tražiti kusur ako nije marka minimalno inače si fukara.
E pa vrati meni gospodin 20 feninga , zahvalim se i odem a on neka lagano zavaljuje ostatak mušterija.
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#45 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Guento »

Trebam savjet vezano za temu. Imam pošiljku iz inostranstva koja je "zapela" na carini/pošti jer se u njoj, između ostalih manje vrijednih stvari, nalazi jedan elektronski gadget vrijednosti par stotina maraka. Dobio sam obavijest sa carine/pošte da "angažujem špeditera" ili se javim za "skraćeni proces carinjenja" gadgeta. Šta je bolje uradit? Šta podrazumijeva špediter a šta skraćeni proces? Za gadget imam dokaz o kupovini i vrijednosti. Neka neko da savjet da ne psujem i ja poštu poslije 8-)
User avatar
Guento
Posts: 305
Joined: 31/03/2004 20:32
Location: Sarajevo

#46 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Guento »

Guento wrote:Trebam savjet vezano za temu. Imam pošiljku iz inostranstva koja je "zapela" na carini/pošti jer se u njoj, između ostalih manje vrijednih stvari, nalazi jedan elektronski gadget vrijednosti par stotina maraka. Dobio sam obavijest sa carine/pošte da "angažujem špeditera" ili se javim za "skraćeni proces carinjenja" gadgeta. Šta je bolje uradit? Šta podrazumijeva špediter a šta skraćeni proces? Za gadget imam dokaz o kupovini i vrijednosti. Neka neko da savjet da ne psujem i ja poštu poslije 8-)
Ja ažurna foruma! :D c c c
Ako koga interesuje - ne treba špediter; odeš na carinu, odrežu ti carinu i pdv po vrijednosti na koju je pošiljka osigurana, platiš i piĆiš doma.
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#47 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by Alfons Kauders »

pih, meni su prije nekoliko godina telecomovci poslali opomenu pred tuzbu... :D za 0.01KM neplacenog racuna od proslog mjeseca, bila je i tema ovdje cini mi se... :D
TheDocToR
Posts: 198
Joined: 06/02/2009 19:56

#48 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by TheDocToR »

Moje iskustvo je sljedece:

Na duksericu koju sam narucio iz Velike Britanije koja je kostala 105 KM(46 funti ako se ne varam) udarili su mi carinu, pdv itd. itd. 55 KM

Parfeme koje sam narucio iz Amerike u iznosu od 150 KM udarili su mi carinu, PDV - 63 KM.


Prvo sto cu da uradim je nabavka zakonskih regulativa vezanih za ovo, pa da proucim malo...

Ovo je strasno sta ovi na carini rade, oni sto rade auto ceste, oni sto prave u Ferhadiji ploce, strasne stvari se desavaju pred nasim ocima i niko nista da uradi.
User avatar
exliberal
Posts: 1929
Joined: 11/01/2008 04:44

#49 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by exliberal »

Neman zivaca da citam sve komentare ali ovdje je karnana ako me sjecanje sluzi u pravu.
Tih famoznih 9.3 KM su manipulativni troskovi kontrole. Da ti bude lakse evo ja sam u Torontu i kad narucujem nesto preko e bay-a i dolazi van kanade postoji sansa da ce mi paket biti otvoren. Nekad ga samo otvore i zatvore jer vrijednost nije velika ( nisam siguran koja je granica, valjda zavisi od sluzbenika ;-) ) ali uvijek kad mi otvore paket moram da platim te troskove otvaranja i ponovnog pakovanja. Ako je veca vrijednost sto je nekad jasno jer je racun prilozen kao deklaracija sta se salje, onda moram i carinu da platim u vecini slucajeva ne. I ovdje je neki cudan iznos ali sta se mora platit mora .Zato nemoj da se sikiras i dalje salji
TheMule
Posts: 3764
Joined: 04/05/2009 03:34

#50 Re: Na osnovu cega posta u BiH naplacuje vec placeno

Post by TheMule »

homo_sapiens wrote:
chudna wrote:Sve je to u redu i sve ja to postujem...Ali kako oni znaju da li je vrjednost robe veca ili manja od 200KM ili EUR kada sam uredno skinula cijene??? Dakle, moja prijateljica je morala platiti to sto su oni otvarali i tabirili odjecu za bebu ne bi li nasli bilo kakvu cijenu???? I onda su "od oka" skontali da je zauhar i tih 9.30KM??? Na popratnom dokumentu paketa je pisalo da se radi o poklonu, sadrzaj paketa je odjeca za bebu. Pricala sam sa ljudima koji redovno odavde salju pakete i dobila informaciju da naplacuju samo ako nadju cijenu-sto ima smisla. Jer tada imaju cifru od koje mogu da "odbiju" neki procenat i bas zato sam izvrnula svaki dzepic i fino provjerila da nije slucajno negdje zalutao neki bar kod, bilo sta, ali opet...Dabogda im za lijekova trebalo. I paket je isao iz USA i bio je tezak 3 paunda ( 1 paund-345grama) sto je opet lakse od 2 kg. Dakle, u pitanju je klasicna pljacka...

Nije, draga nasa USAmerikanko, nije . . . u pitanju je nesto mnogo teze, ali nesto sto se ne moze mjeriti paund-ima (ako ne znas, paund je ravan 345 grama).

Uvijek sam sebi govorio da sam sretan sto ne odoh u USA da postanem USAmerikanac, vec ostah glupi Bosanac
Izgleda da i jesi glup jer prducas iako nisi u stanju sabrati tri broja.
Post Reply