Tekst pionirske zakletve

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

skorpija1S
Posts: 409
Joined: 16/04/2008 14:27

#26 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by skorpija1S »

cheguevara_k1 wrote:
pitt wrote:
Poduzetnik wrote:
Kako je meni sad ovo sve nekako , smiješno ! Kad skontaš koliko je naiocnalista i radikala kao mali procitalo i klelo se u ovakvo nesto ...i na kraju ..haos!..bas ironicno je gledati te pionire i zakletve i to .,..ili je do mene :zoka:
jarane isto toliko tih zlocinaca cita i zaklinje se u svete knjige, dijela filozofa, itd. zlo je u ljudskom srcu :)
Tacno je da je zlo u ljudskom srcu, a sto se tice danasnjih zlocinaca, navedi mi jednoga da je bio iskreni "pionir", "SKOJ-evac" ili "clan partije" ??? Koji ??? Mozes da spomenes jedino Milosevica, ali je i on pokazao svoje lice na vrijeme. Tudjman je bio general, ali samo zahvaljujuci starim zaslugama, a Titova smrt ga je spasila da ne bude likvidiran. Alija je robijao. Ostala ekipa ovih danasnjih je prakticno bila nepoznata.
Yebote zivot, danas, nakon 50 godina se saznaje da je Jugoslavija 1948. planirala vazdusno-pomorsku invaziju na Italiju. Mozda se Tile bio naljutio jer su htjeli da nam uvedu vize. A danas... Gdje smo danas ? Imamo "SLOBODU" ??? Nemamo pionire i gorane, al imamo klince od 13 naoruzane nozevima i pistoljima, a znaju da im "zakon ne moze nista" :( Cini mi se da smo mi naoruzani, osmjehom, lopatama i krampama, bili makar za nijansu bolji od ovih danas.
Moj otac nije mogao da kaze da je musliman, zato sto je bio Jugosloven sa velikim J. A sta sam ja danas ? U jednoj drzavi se rodio, u drugoj zivio, trecoj se na vjernost zakleo, a u cetvrtoj zivim. Imam dva pasosa ( 2 ) i sa njima uskoro necu ni do Hrvatske moci kao covjek. A sve to zato sto sam "SLOBODAN" i sto ne zivim u "MRAKU KOMUNIZMA" i sto mogu da kazem da sam Musliman ( nije isto sto i Bosnjak ).

I sto mrzim kad se ovako raspizdim od ranog jutra. NE DIRAJ MI PIONIRSKU MARAMU, PLAVU KAPU TITOVKU I ZVIJEZDU PETOKRAKU, JER CU TI OKO ISKOPATI... I DA, BICU KAZNJEN, JER PRED ZAKONOM SU TAD ODGOVARALI SVI ( CAK I MALOLJETNI PIONIRI ).
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
skorpija1S
Posts: 409
Joined: 16/04/2008 14:27

#27 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by skorpija1S »

pitt wrote:
Poduzetnik wrote:
Kako je meni sad ovo sve nekako , smiješno ! Kad skontaš koliko je naiocnalista i radikala kao mali procitalo i klelo se u ovakvo nesto ...i na kraju ..haos!..bas ironicno je gledati te pionire i zakletve i to .,..ili je do mene :zoka:
jarane isto toliko tih zlocinaca cita i zaklinje se u svete knjige, dijela filozofa, itd. zlo je u ljudskom srcu :)
:thumbup: :thumbup: :thumbup:
Ilija_Cvorovic
Posts: 153
Joined: 25/12/2006 22:08

#28 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Ilija_Cvorovic »

Ako nekom nedostaje propala država ovo je link za njega.
http://www.leksikon-yu-mitologije.net
skorpija1S
Posts: 409
Joined: 16/04/2008 14:27

#29 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by skorpija1S »

Ilija_Cvorovic wrote:Ako nekom nedostaje propala država ovo je link za njega.
http://www.leksikon-yu-mitologije.net
Za link znamo,a pricacemo o cemu hocemo gdje hocemo,nikog ne vrijedjamo...
Ilija_Cvorovic
Posts: 153
Joined: 25/12/2006 22:08

#30 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Ilija_Cvorovic »

Naravno da nikoga ne vrijedjamo.
popajic
Posts: 5738
Joined: 16/07/2007 09:55
Location: Sarajevo

#31 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by popajic »

Postao/la Ilija_Cvorovic dana 23/04/2008 10:25
Ako nekom nedostaje propala država ovo je link za njega.
http://www.leksikon-yu-mitologije.net
E,moj Ilija.O pionirima je bila rijec.Ne mora se bas sve pod politiku ugurati.
Sjecamo se sebe malih,istih kapica,istih marama,cistih dusa,nicim opterecenim.Mali ,a ponosni.
Sta sad pioniri imaju? Razlicite kape i marame i vec usadjene mrznje u male glave.
Tada smo bili samo klinci i klinceze,sada ih vec pri porodu politicki usmjeravaju.Zalost !
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#32 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Alhemicarkaa »

Sjecam se kjao da je juce bilo, Dom kulture, ja preplasena, bila sam uvjerena da cu zaboraviti jedan dio teksta i obrukati se. Nekako sam mislila da svako pojedinacno polaze zakletvu a ne u horu. Ma tresla sam se, a onda bila presretna kad sam uz clansku kartu dobila slikovnicu Desant na Drvar.
Eh daani daleki dragi nesveli, tih godina smo mi svi voljeli, ali su bome voljeli i nas... :kravata:
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#33 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by cheguevara_k1 »

Mi smo pioniri nasega reona
Nas ima tacno pola bataljona :P :P
Šole
Posts: 309
Joined: 07/08/2005 20:33
Location: Sarajevo

#34 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Šole »

Joooooooooooooooooj O.Š. "Aleksa Šantić" u Neđarićima, 2 dana sam po mahali nosao kapu i maramu. To je bilo močno.
User avatar
vjesticanametli
Posts: 15704
Joined: 15/02/2008 09:31
Location: Sarajevo X

#35 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by vjesticanametli »

Šole wrote:Joooooooooooooooooj O.Š. "Aleksa Šantić" u Neđarićima, 2 dana sam po mahali nosao kapu i maramu. To je bilo močno.
:shock: koja godina :) hihihihi i ja sam tamo postala piJonir i isla samo 1 god u tu skolu i prebace me u 1 maj :D
skorpija1S
Posts: 409
Joined: 16/04/2008 14:27

#36 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by skorpija1S »

popajic wrote:
Postao/la Ilija_Cvorovic dana 23/04/2008 10:25
Ako nekom nedostaje propala država ovo je link za njega.
http://www.leksikon-yu-mitologije.net
E,moj Ilija.O pionirima je bila rijec.Ne mora se bas sve pod politiku ugurati.
Sjecamo se sebe malih,istih kapica,istih marama,cistih dusa,nicim opterecenim.Mali ,a ponosni.
Sta sad pioniri imaju? Razlicite kape i marame i vec usadjene mrznje u male glave.
Tada smo bili samo klinci i klinceze,sada ih vec pri porodu politicki usmjeravaju.Zalost
!
:thumbup: :thumbup: :thumbup: :thumbup:
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#37 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by cheguevara_k1 »

Šole wrote:Joooooooooooooooooj O.Š. "Aleksa Šantić" u Neđarićima, 2 dana sam po mahali nosao kapu i maramu. To je bilo močno.
I ja sam postao pionir u O.S "Aleksa Santic", ali u Beogradu :)
skorpija1S
Posts: 409
Joined: 16/04/2008 14:27

#38 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by skorpija1S »

Treba mi hitno pionirska kapa,trazim godinima ali niko nema,ni za prodati....a bas mi treba ,gori....
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#39 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Edin H. »

Jos uvijek me mori i ne mogu naci odgovor na pitanje zasto su pojedini pioniri imali plave (one su mi nekako pravo bile sminkerske), a drugi bijele kape :x

I onda mi sada recite da nije bilo diskriminacije :roll:
ella_ina
Posts: 64
Joined: 11/09/2007 11:59
Location: Sarajevo

#40 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by ella_ina »

skorpija1S wrote:Treba mi hitno pionirska kapa,trazim godinima ali niko nema,ni za prodati....a bas mi treba ,gori....
za sta ti treba????
ako moze pomoci ja bih ti je mogla posuditi al da mi je vratis :-D :-D :-D
ja je cuvam...samo sam maramu u ratu negdje izgubila....ali nema veze...marama se moze sasiti ali kapa....pravo mi je drago sto je imam :) :) :) :) ..i onako kad je uzmem odmah se vratim u djetinjstvo i sjetim se svega lijepog....
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#41 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by cheguevara_k1 »

Mislim da plavu "titovku" mozes da kupis jos uvijek u prodavnicama HTZ opreme. Cini mi se da je jedna bila na Grabavici kod slasticrne Jadranka.
A ima i jedna gore negdje oko Principovog mosta.


Daj mi mama iglicu i crvenog konca,
da sasijem titovku za ranjenog borca
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#42

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 08/07/2023 19:09, edited 2 times in total.
User avatar
Alhemicarkaa
Posts: 2522
Joined: 11/02/2008 21:12

#43 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Alhemicarkaa »

jOFLA wrote:
Alhemicarkaa wrote:a onda bila presretna kad sam uz clansku kartu dobila slikovnicu Desant na Drvar.
I jaaaaaaa ! Desant na Drvar ! Jesmo li svi dobili iste slikovnice ili ovo slučajno ?
Moj brat je dobio Igmanski mars, a bila je i Bitka na Neretvi, koliko se sjecam.
Moja je bila puna padobranaca, u nekim smedjim tonovima. :D

Cini mi se da je bila i Sutjeska i Kozara. A kako su se tacno zvale ne znam...
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#44 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by rajvosa^ »

pitt wrote:bolja ova :D :D

Image
I concur. :D

Oh sjetih se da je bio neki fazon sa znackama na kapi. Neko je imao samo zvijezdu naprijed a neki su imali i sa strane kape neku znacku..babini sinovi :x :x :-D
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#45 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Edin H. »

Alhemicarkaa wrote:
jOFLA wrote:
Alhemicarkaa wrote:a onda bila presretna kad sam uz clansku kartu dobila slikovnicu Desant na Drvar.
I jaaaaaaa ! Desant na Drvar ! Jesmo li svi dobili iste slikovnice ili ovo slučajno ?
Moj brat je dobio Igmanski mars, a bila je i Bitka na Neretvi, koliko se sjecam.
Moja je bila puna padobranaca, u nekim smedjim tonovima. :D

Cini mi se da je bila i Sutjeska i Kozara. A kako su se tacno zvale ne znam...
Bila je i Krajska Republika :oops:
User avatar
milivoje
Posts: 2084
Joined: 30/07/2006 11:59
Location: rajvosa, ba

#46 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by milivoje »

Tita mi!!


Da, da...

Image

...njega mi.
:lol: :wink:
User avatar
Edin H.
Posts: 47027
Joined: 08/10/2004 22:36
Location: Tirana

#47 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by Edin H. »

Nas su vodili u Kumrovec (mislim na kino) da gledamo film "Tito izbliza" :shock: :D

I to jos uciteljice nisu dale da ucenici puse u kinu :skoljka:
samo gost
Posts: 397
Joined: 07/02/2008 15:04
Location: Sarajevo, BiH

#48 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by samo gost »

Eh, čega se sve čovjek ne može sjetiti. Ovaj tekst pionirske zakletve koji su neki objavili je nešto 'mlađi' od onog kojeg ja pamtim. Tada smo svi imali samo bijele kape (plave su se pojavile kasnije) i crvene marame, a dio teksta je glasio:

Danas, kada postajem pionir
dajem časnu pionirsku riječ:
da ću marljivo učiti i raditi,
poštovati roditelje i starije,
i biti vjeran, iskren drug koji drži datu riječ.

@skorpija, izvini, dalje sam zaboravila, ja sam pionirska generacija '68 pa nije ni čudo. :)
User avatar
cheguevara_k1
Posts: 531
Joined: 19/04/2004 02:35

#49 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by cheguevara_k1 »

Cveta jorgovan, idu letnje noci
Lesi kapetan, kada ces nam doci

Cekaju devojke, sija mjesec mlad
Hrabri borac Ramiz Lesi, stigo u svoj grad

Eto ti ga na. Procitah negdje da je nesto bilo 80 i neke u dvorani Boro&Ramiz u Pristini. A bila je i o.s. Boro i Ramiz. A sad kad nekog u Pristini pitas
gdje je dvorana Boro i Ramiz, on ti kaze nema. Ima samo dvorana Ramiz Lesi, a kad pitas sta je s Borom kaze ti : "Boro se odseljio u Beograd" :lol:
Last edited by cheguevara_k1 on 24/04/2008 15:39, edited 1 time in total.
User avatar
slavkoimamodilera
Posts: 2823
Joined: 19/03/2008 15:39

#50 Re: Tekst pionirske zakletve

Post by slavkoimamodilera »

Ja sam dobio "Igmanski mars" i jos uvijek imam plavu kapu i crvenu maramu... :-D
Post Reply