Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
dneskovic18
Posts: 6
Joined: 14/01/2021 23:00

#2026 Re: Dozvola za oruzje

Post by dneskovic18 »

Dobio sam nabavnu dozvolu za pistolj. Interesuje me ima li neko da prodaje polovan Cz p09, p07, Delta Arex gen2 X ili Glock 17?
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2027 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

dneskovic18 wrote: 16/01/2023 09:14 Dobio sam nabavnu dozvolu za pistolj. Interesuje me ima li neko da prodaje polovan Cz p09, p07, Delta Arex gen2 X ili Glock 17?
Hoces CZ TS 01? Doduse, malo je skuplji od ovih, ali je nov, ispalio manje od 500 metaka.

Image

Ima i XDM, dobijes uz njega 4 okvira i rezervne nove fiber nisane.
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#2028 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

Optimus09 wrote: 15/01/2023 23:37 Ko kupuje veci pistolj ima malog dzudzu :mrgreen:
HellCat H11 je top ;)
dneskovic18
Posts: 6
Joined: 14/01/2021 23:00

#2029 Re: Dozvola za oruzje

Post by dneskovic18 »

Dozer wrote: 16/01/2023 09:28
dneskovic18 wrote: 16/01/2023 09:14 Dobio sam nabavnu dozvolu za pistolj. Interesuje me ima li neko da prodaje polovan Cz p09, p07, Delta Arex gen2 X ili Glock 17?
Hoces CZ TS 01? Doduse, malo je skuplji od ovih, ali je nov, ispalio manje od 500 metaka.

Image

Ima i XDM, dobijes uz njega 4 okvira i rezervne nove fiber nisane.


Ne odgovara mii, hvala na ponudi pozz
User avatar
RagibUzoriti
Posts: 2658
Joined: 05/12/2018 14:07
Location: Zemlja snijega,lososa i plavusa
Vozim: Vozim se na struju

#2030 Re: Dozvola za oruzje

Post by RagibUzoriti »

Pacho wrote: 08/01/2023 13:53

Zatim Smith & Wesson 9mm mi je dobro legao ali je cijena cca 2 milje tako da nisam mogao/želio dokučiti.
Mala digresija vezana za SM MP-9 predpostavljam?

Ja ga imam, super dobar,ali sa jednom velikom za mene zamjerkom. Prije sam naviknut da pucam iz ceske zbrojevke. U nju da kamen stavis,opalit ce.
Kada sam poceo aktivnije da koristim MP-9,pocela su neka razocarenja za mene. Jako je osjetljiv na fus municiju. Jednostavno imam osjecaj da mu je udarna igla malo prekratka da moze da koristi ove nase fuseraje iz Gorazda npr.

Tako da nikad u okviru vise ne drzim lijeve proizvodjace municije. Niti jedan zastoj za PPU ili SB. Pobjeda Gorazde-katastrofa
zigson
Posts: 2996
Joined: 04/04/2015 22:17

#2031 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

RagibUzoriti wrote: 18/01/2023 08:57
Pacho wrote: 08/01/2023 13:53

Zatim Smith & Wesson 9mm mi je dobro legao ali je cijena cca 2 milje tako da nisam mogao/želio dokučiti.
Mala digresija vezana za SM MP-9 predpostavljam?

Ja ga imam, super dobar,ali sa jednom velikom za mene zamjerkom. Prije sam naviknut da pucam iz ceske zbrojevke. U nju da kamen stavis,opalit ce.
Kada sam poceo aktivnije da koristim MP-9,pocela su neka razocarenja za mene. Jako je osjetljiv na fus municiju. Jednostavno imam osjecaj da mu je udarna igla malo prekratka da moze da koristi ove nase fuseraje iz Gorazda npr.

Tako da nikad u okviru vise ne drzim lijeve proizvodjace municije. Niti jedan zastoj za PPU ili SB. Pobjeda Gorazde-katastrofa
Meni je P09 nov par puta zakovao sa pobjedinom municijom, tak da i CZ nije bas otporan toliko
archi_a
Posts: 10395
Joined: 11/12/2011 18:11

#2032 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Image

:D
Evo ga, zakon. Nebuloza.
A da se promijene određena tumačenja, garantujem da bi se smanjio i broj upada u stanove (čak i dok su ukućani unutra, spavaju) jer valja stisnut šupčić kada znaš da te vlasnik može ukinut ko grlicu. Ne znači da je svako spreman na to, ali samo saznanje da je vlasniku zakon to omogućio broj provala bi smanjilo na minimum.
Liberalizacija, uz pojačanu kontrolu i nadzor, to nam treba.
Govorim o legalnom posjedovanju, kriminalci svakako ne gledaju ni na jedan zakon, njima je svjedno.
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#2033 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

Pa kod nas se možeš možda odbraniti jedino u slučaju nužne odbrane, a to je jasno i napisano iznad. On na tebe puca, a ti njega ubiješ nožem i to isključivo u toku napada!

NiDŽe veze. Treba zakon malo izmijeniti kao što reče post iznad ;)
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2034 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Zakon se zasniva na reciprocnoj primjeni sile, kao sto je i u slucaju policije.
Ni policajac ne smije uzvratiti napad nesrazmjenorm silom. Npr., ako ga jedna osoba napada golim rukama, on se ne msije braniti palicom ili pistoljem, jer je to onda primjena nesrazmjerne sile :lol:

Smije uzvratiti vatrenim oruzjem tek ako neko puca na njega. Po toj logici zakonodavaca, mora sacekati da vidi da li ce ga prvi metak pogoditi i ubiti, pa tek onda msije uzvratiti :lol:
Ima tu jos caka, tipa brojne nadmoci, itd.

Identicno je preneseno i u slucaj provalnika. Kao, ako ga zateknes u svom vlasnistvu kako te peljesi, ne smijes mu nista ako te nije napao. Ako te napadne golim rukama, smijes se braniti samo - golim rukama. Palicu smijes primijeniti samo ako je fizicki jaci od tebe, npr. napao muskarac zenu, ili je njegova fizicka konstitucija daleko iznad tvoje.
Noz ne smijes upotrijebiti ako ni on nema noz ili neki predmet u ruci, i to - samo ako te napao.
Pistolj smijes upotrijebiti samo u slucaju da je on prvi pucao na tebe, po gornoj formuli - sacekaj da vidis hoce li te ubiti, pa onda odgovori. :lol:

E pa, gospodo zakonodavci, sto se mene tice - ovakve zakone mozete okaciti macku o rep, ili to primjenjujte na sebi ako se nadjete u datoj situaciji. U mom slucaju ide automatsko trajno hladjenje svakoga koga zateknem u svom vlasnistvu, bez obzira da li se radi o pokretnoj ili nepokretnoj imovini, a vi onda trazite ko ga je, gdje i kad ohladio. MRS!

Zakon bukvalno stiti kriminalce svih vrsta.

A, o tome kako nam policija radi na sitnom kriminalu, ne treba trositi rijeci. Nedavno se policiji prijavila kradja mobitela, cak se i broj telefona lopova dao, i nikom nista. A mogli su to zavrsiti bukvalno za pola sata.
User avatar
kosturx
Posts: 69
Joined: 30/01/2014 14:11

#2035 Re: Dozvola za oruzje

Post by kosturx »

Dozer wrote: 19/01/2023 15:02 Zakon se zasniva na reciprocnoj primjeni sile, kao sto je i u slucaju policije.
Ni policajac ne smije uzvratiti napad nesrazmjenorm silom. Npr., ako ga jedna osoba napada golim rukama, on se ne msije braniti palicom ili pistoljem, jer je to onda primjena nesrazmjerne sile :lol:

Smije uzvratiti vatrenim oruzjem tek ako neko puca na njega. Po toj logici zakonodavaca, mora sacekati da vidi da li ce ga prvi metak pogoditi i ubiti, pa tek onda msije uzvratiti :lol:
Ima tu jos caka, tipa brojne nadmoci, itd.

Identicno je preneseno i u slucaj provalnika. Kao, ako ga zateknes u svom vlasnistvu kako te peljesi, ne smijes mu nista ako te nije napao. Ako te napadne golim rukama, smijes se braniti samo - golim rukama. Palicu smijes primijeniti samo ako je fizicki jaci od tebe, npr. napao muskarac zenu, ili je njegova fizicka konstitucija daleko iznad tvoje.
Noz ne smijes upotrijebiti ako ni on nema noz ili neki predmet u ruci, i to - samo ako te napao.
Pistolj smijes upotrijebiti samo u slucaju da je on prvi pucao na tebe, po gornoj formuli - sacekaj da vidis hoce li te ubiti, pa onda odgovori. :lol:

E pa, gospodo zakonodavci, sto se mene tice - ovakve zakone mozete okaciti macku o rep, ili to primjenjujte na sebi ako se nadjete u datoj situaciji. U mom slucaju ide automatsko trajno hladjenje svakoga koga zateknem u svom vlasnistvu, bez obzira da li se radi o pokretnoj ili nepokretnoj imovini, a vi onda trazite ko ga je, gdje i kad ohladio. MRS!

Zakon bukvalno stiti kriminalce svih vrsta.

A, o tome kako nam policija radi na sitnom kriminalu, ne treba trositi rijeci. Nedavno se policiji prijavila kradja mobitela, cak se i broj telefona lopova dao, i nikom nista. A mogli su to zavrsiti bukvalno za pola sata.


potpisujem
zigson
Posts: 2996
Joined: 04/04/2015 22:17

#2036 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Image

Ako ko ima, a htio bi da mijenja za CZ P-09 nek se javi, legalno naravno.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2037 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Stari je to pistolj, mislim da ces ga tesko naci. Imas sad takav SF 19 4,5" Tactical (XDM).
User avatar
Pacho
Posts: 52
Joined: 04/11/2010 13:41

#2038 Re: Dozvola za oruzje

Post by Pacho »

zigson wrote: 18/01/2023 17:31
RagibUzoriti wrote: 18/01/2023 08:57

Mala digresija vezana za SM MP-9 predpostavljam?

Ja ga imam, super dobar,ali sa jednom velikom za mene zamjerkom. Prije sam naviknut da pucam iz ceske zbrojevke. U nju da kamen stavis,opalit ce.
Kada sam poceo aktivnije da koristim MP-9,pocela su neka razocarenja za mene. Jako je osjetljiv na fus municiju. Jednostavno imam osjecaj da mu je udarna igla malo prekratka da moze da koristi ove nase fuseraje iz Gorazda npr.

Tako da nikad u okviru vise ne drzim lijeve proizvodjace municije. Niti jedan zastoj za PPU ili SB. Pobjeda Gorazde-katastrofa
Meni je P09 nov par puta zakovao sa pobjedinom municijom, tak da i CZ nije bas otporan toliko
Jel' zato želiš da "uvališ" nekom p09?
😂
Šalim se i meni je na p07 tri okvira zaredom drugi treći metak pred kraj okvira zakovao. Pobjedina municija. Vjerovatno nedovoljno jak ciklus ili šta već. Sljedeći dan proćero 150 komada u 20 minuta isto Pobjeda ništa ni najmanjeg zastoja.
Inače je relativno nov CZ P07, prošlo 700-800 komada od maja.
zigson
Posts: 2996
Joined: 04/04/2015 22:17

#2039 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Pacho wrote: 24/01/2023 13:48
zigson wrote: 18/01/2023 17:31

Meni je P09 nov par puta zakovao sa pobjedinom municijom, tak da i CZ nije bas otporan toliko
Jel' zato želiš da "uvališ" nekom p09?
😂
Šalim se i meni je na p07 tri okvira zaredom drugi treći metak pred kraj okvira zakovao. Pobjedina municija. Vjerovatno nedovoljno jak ciklus ili šta već. Sljedeći dan proćero 150 komada u 20 minuta isto Pobjeda ništa ni najmanjeg zastoja.
Inače je relativno nov CZ P07, prošlo 700-800 komada od maja.
Ma jok, sklopocija tesko mi nositi vise :lol:
User avatar
Pacho
Posts: 52
Joined: 04/11/2010 13:41

#2040 Re: Dozvola za oruzje

Post by Pacho »

zigson wrote: 24/01/2023 17:45
Ma jok, sklopocija tesko mi nositi vise :lol:
Zato sam ja izabrao manji, iako je p09 pištolj pune veličine više mi je ležalo za nošenje kraći i lakši.
4motorizovanabrigada
Posts: 5
Joined: 15/02/2012 17:58

#2041 Re: Dozvola za oruzje

Post by 4motorizovanabrigada »

Pozdrav svima
Ima li neko da prodaje CZ99, očuvan :?: Naravno uz dozvolu. :)
NightComer
Posts: 109
Joined: 26/01/2011 22:46

#2042 Re: Dozvola za oruzje

Post by NightComer »

4motorizovanabrigada wrote: 31/01/2023 18:09 Pozdrav svima
Ima li neko da prodaje CZ99, očuvan :?: Naravno uz dozvolu. :)
https://oruzje.net/oglasi?pretraga=&kat ... =najnovije
4motorizovanabrigada
Posts: 5
Joined: 15/02/2012 17:58

#2043 Re: Dozvola za oruzje

Post by 4motorizovanabrigada »

Pregledao sam ovo sve, srednja žalost...
Nisam baš upratio da se na temi pisalo, a sve sam redovno čitao. Jel mi treba novo rješenje kad radim zamjenu oružja u prodavnici (glava za glavu ili uz doplatu novo) i kad kupujem od fizičkog lica?
NightComer
Posts: 109
Joined: 26/01/2011 22:46

#2044 Re: Dozvola za oruzje

Post by NightComer »

4motorizovanabrigada wrote: 01/02/2023 19:07 Pregledao sam ovo sve, srednja žalost...
Nisam baš upratio da se na temi pisalo, a sve sam redovno čitao. Jel mi treba novo rješenje kad radim zamjenu oružja u prodavnici (glava za glavu ili uz doplatu novo) i kad kupujem od fizičkog lica?
Kad kupuješ od fizičkog lica (ili eventualno mijenjaš za svoj postojeći) potrebno je novo rješenje. U mom slučaju je bila ista stvar i sa prodavnicom. Jednom kada registracija ode od prodavca do MUP-a, tu nema nazad, jedino da zamijeniš u tom kratkom roku dok oni još nisu prijavili.
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2045 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

NightComer wrote: 01/02/2023 18:36
4motorizovanabrigada wrote: 31/01/2023 18:09 Pozdrav svima
Ima li neko da prodaje CZ99, očuvan :?: Naravno uz dozvolu. :)
https://oruzje.net/oglasi?pretraga=&kat ... =najnovije
Al' cijene ovdje su komedija :lol:
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2046 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

4motorizovanabrigada wrote: 01/02/2023 19:07 Pregledao sam ovo sve, srednja žalost...
Nisam baš upratio da se na temi pisalo, a sve sam redovno čitao. Jel mi treba novo rješenje kad radim zamjenu oružja u prodavnici (glava za glavu ili uz doplatu novo) i kad kupujem od fizičkog lica?
Ako radis zamjenu staro za novo u prodavnici - ne treba ti novo rjesenje.
Ako kupujes direktno od fizickog lica - treba ti novo rjesenje.
4motorizovanabrigada
Posts: 5
Joined: 15/02/2012 17:58

#2047 Re: Dozvola za oruzje

Post by 4motorizovanabrigada »

Dozer wrote: 02/02/2023 13:56
4motorizovanabrigada wrote: 01/02/2023 19:07 Pregledao sam ovo sve, srednja žalost...
Nisam baš upratio da se na temi pisalo, a sve sam redovno čitao. Jel mi treba novo rješenje kad radim zamjenu oružja u prodavnici (glava za glavu ili uz doplatu novo) i kad kupujem od fizičkog lica?
Ako radis zamjenu staro za novo u prodavnici - ne treba ti novo rjesenje.
Ako kupujes direktno od fizickog lica - treba ti novo rjesenje.
Predpostavio sam da je tako nešto, poslije samo uradim preregistraciju u oružnom listu i to je to.
NightComer
Posts: 109
Joined: 26/01/2011 22:46

#2048 Re: Dozvola za oruzje

Post by NightComer »

Dozer wrote: 02/02/2023 13:56
4motorizovanabrigada wrote: 01/02/2023 19:07 Pregledao sam ovo sve, srednja žalost...
Nisam baš upratio da se na temi pisalo, a sve sam redovno čitao. Jel mi treba novo rješenje kad radim zamjenu oružja u prodavnici (glava za glavu ili uz doplatu novo) i kad kupujem od fizičkog lica?
Ako radis zamjenu staro za novo u prodavnici - ne treba ti novo rjesenje.
Ako kupujes direktno od fizickog lica - treba ti novo rjesenje.
Znači ja sada mogu odnijeti recimo svoj Glock i zamijeniti za nešto novo u KM Trade bez da donosim novo rješenje?

Ja sam se dan nakon kupovine predomislio i nazvao Soko Mostar da mi zamijene za nešto drugo, dao bi ja i jeftinije jer sam se stvarno pokajao. Kažu jok, ništa od tog.
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#2049 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

NightComer wrote: 03/02/2023 00:48
Dozer wrote: 02/02/2023 13:56
Ako radis zamjenu staro za novo u prodavnici - ne treba ti novo rjesenje.
Ako kupujes direktno od fizickog lica - treba ti novo rjesenje.
Znači ja sada mogu odnijeti recimo svoj Glock i zamijeniti za nešto novo u KM Trade bez da donosim novo rješenje?

Ja sam se dan nakon kupovine predomislio i nazvao Soko Mostar da mi zamijene za nešto drugo, dao bi ja i jeftinije jer sam se stvarno pokajao. Kažu jok, ništa od tog.
Ljudi, vi imate dozvolu. Pištolj možete zamijeniti, prodati, al morate u nadležnoj PU pitati za proceduru. I svakako da će ti izdati novi Oružni list.
Odeš u KM i vidiš šta ti se sviđa, on napravi procjenu tvog i završite. A on će ti isto reći šta sve moraš pripremiti od dokumentacije
User avatar
Dozer
Posts: 28384
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#2050 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

NightComer wrote: 03/02/2023 00:48
Dozer wrote: 02/02/2023 13:56
Ako radis zamjenu staro za novo u prodavnici - ne treba ti novo rjesenje.
Ako kupujes direktno od fizickog lica - treba ti novo rjesenje.
Znači ja sada mogu odnijeti recimo svoj Glock i zamijeniti za nešto novo u KM Trade bez da donosim novo rješenje?

Ja sam se dan nakon kupovine predomislio i nazvao Soko Mostar da mi zamijene za nešto drugo, dao bi ja i jeftinije jer sam se stvarno pokajao. Kažu jok, ništa od tog.
Za prvo - da.
Za drugo - klocevi.
Post Reply