Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1576 Re: Dozvola za oruzje

Post by stubrijez »

Nisam se dobro izjasnio. Moras ga nekako odnijeti do strelista ili lovista ali je to strogo definisano (clan 38). Sustina mog komentara je bila ustvari druga recenica.
zigson
Posts: 3014
Joined: 04/04/2015 22:17

#1577 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

stubrijez wrote: 24/12/2020 11:21 Nisam se dobro izjasnio. Moras ga nekako odnijeti do strelista ili lovista ali je to strogo definisano (clan 38). Sustina mog komentara je bila ustvari druga recenica.
Ne znas o cemu pricas. Dozvola za oruzje b kategorije - pistolj je jedna - za nosenje i posjedovanje.

Ti pricas o lovackom oruzju - karabinima

Logicno i zakonski je da neces karabin u rukama nositi, niti bilo gdje drugo osim na streliste i loviste.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1578 Re: Dozvola za oruzje

Post by stubrijez »

OK a pistolj?
zigson
Posts: 3014
Joined: 04/04/2015 22:17

#1579 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

stubrijez wrote: 24/12/2020 17:14 OK a pistolj?
Pa napisano ti je. Ti se ocigledno budala pravis.
Kad imas dozvolu za pistolj imas je i za nosenje (skriveno) i za posjedovanje. Ne smijes u kafice i na okupljanja gdje ima ljudi nositi niti ti se smije vidjeti da nosis. Eto ti detaljno objasnjenje.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1580 Re: Dozvola za oruzje

Post by stubrijez »

Zato pitam. Sve sam i ja tako napisao a ti kazes ne znam sta pricam, zato pitam a pistolj - jer neki imaju poteskoce sa tumacenjem a ko ima imalo mozga jasno mu je da kad sve detalje uzmes u obzir i lijepo zakon procitas to "nosenje" se odnosi na prenosenje oruzja od kuce do streljane ili servisa ili u loviste a ne da ga nosis "skrivenog" u autu, pod miskom ili drugdje. Skontaj malo, zasto bi bilo ista "skriveno" ako imas dozvolu? Al dobro neka tumaci kako ko hoce, ja sam htio samo da kazem da koristenje pucanje nako, bilo gdje na mjestu koje nije streljana ili loviste mozes napraviti belaj sebi ili drugome. S tim u vezi primjetio sam kako policija polako ispusta konce iz ruku, sve cesce cujem senlucenje na svadbama i onako povremeno neko istrese okvir nocu... I jako puno svijeta vidim trazi te dozvole zadnje vrijeme cak i zene... koga se bojimo, protiv koga se naoruzavamo?
zigson
Posts: 3014
Joined: 04/04/2015 22:17

#1581 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Ne znam je li trollas ili si ozbiljan, a ja cu ti samo ponoviti da ti je sve objasnjeno i za pistolj i za akriveno nosenje i za lovacko oruzje ti tumaci kako hoces i misli sta hoces.
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#1582 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

"skriveno nošenje" je pojam koji opisuje nošenje ličnog vatrenog oružja na način da nije na oku drugim licima i koji ne izaziva nelagodu ili osjećaj ugroženosti kod druge osobe.
To ne znači da ga nosiš skriveno jer je zabranjeno.

Primjer najliberalnije zemlje po pitanju oružja, SAD-a. I tamo imaš države gdje je zakonom naloženo skriveno nošenje a imaš Texas gdje imaju pravo na pokazivanje (javno nošenje) i vrlo srčano brane to svoje pravo. Na tome čak i predsjednički kandidati dobijaju ili gube izbore.
zigson
Posts: 3014
Joined: 04/04/2015 22:17

#1583 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

stubrijez wrote: 24/12/2020 18:03 Zato pitam. Sve sam i ja tako napisao a ti kazes ne znam sta pricam, zato pitam a pistolj - jer neki imaju poteskoce sa tumacenjem a ko ima imalo mozga jasno mu je da kad sve detalje uzmes u obzir i lijepo zakon procitas to "nosenje" se odnosi na prenosenje oruzja od kuce do streljane ili servisa ili u loviste a ne da ga nosis "skrivenog" u autu, pod miskom ili drugdje. Skontaj malo, zasto bi bilo ista "skriveno" ako imas dozvolu? Al dobro neka tumaci kako ko hoce, ja sam htio samo da kazem da koristenje pucanje nako, bilo gdje na mjestu koje nije streljana ili loviste mozes napraviti belaj sebi ili drugome. S tim u vezi primjetio sam kako policija polako ispusta konce iz ruku, sve cesce cujem senlucenje na svadbama i onako povremeno neko istrese okvir nocu... I jako puno svijeta vidim trazi te dozvole zadnje vrijeme cak i zene... koga se bojimo, protiv koga se naoruzavamo?
https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/61 ... je-staraca

Evo protiv koga
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1584 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali Ninja »

archi_a wrote: 24/12/2020 19:33 "skriveno nošenje" je pojam koji opisuje nošenje ličnog vatrenog oružja na način da nije na oku drugim licima i koji ne izaziva nelagodu ili osjećaj ugroženosti kod druge osobe.
To ne znači da ga nosiš skriveno jer je zabranjeno.

Primjer najliberalnije zemlje po pitanju oružja, SAD-a. I tamo imaš države gdje je zakonom naloženo skriveno nošenje a imaš Texas gdje imaju pravo na pokazivanje (javno nošenje) i vrlo srčano brane to svoje pravo. Na tome čak i predsjednički kandidati dobijaju ili gube izbore.
Tako je. Mala dopuna za SAD, u tim državama sa 3 ili više zvjezdica po pitanju liberalnosti oružja, nakon kontrole policajac vam se zahvali što poštujete drugi amandman.

U BiH postoji ZONDINOM samo ga dobro iščitati :).
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#1585 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

I u BiH će vam se policijski službenik zahvaliti i pohvaliti vas, već pri prvom susretu, na obuci, ako dođete do toga.
Reći će vam da ste u očima policajaca vi iznad običnih građana, jer za vas je dokazano da ste čisti, da nemate problema, da niste u evidencijama i da vas u komšiluku i na poslu smatraju normalnom osobom. :D

A "zondinom" se podrazumjeva, ako želite dobiti dozvolu, jel tako
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1586 Re: Dozvola za oruzje

Post by stubrijez »

zigson wrote: 24/12/2020 23:16
stubrijez wrote: 24/12/2020 18:03 Zato pitam. Sve sam i ja tako napisao a ti kazes ne znam sta pricam, zato pitam a pistolj - jer neki imaju poteskoce sa tumacenjem a ko ima imalo mozga jasno mu je da kad sve detalje uzmes u obzir i lijepo zakon procitas to "nosenje" se odnosi na prenosenje oruzja od kuce do streljane ili servisa ili u loviste a ne da ga nosis "skrivenog" u autu, pod miskom ili drugdje. Skontaj malo, zasto bi bilo ista "skriveno" ako imas dozvolu? Al dobro neka tumaci kako ko hoce, ja sam htio samo da kazem da koristenje pucanje nako, bilo gdje na mjestu koje nije streljana ili loviste mozes napraviti belaj sebi ili drugome. S tim u vezi primjetio sam kako policija polako ispusta konce iz ruku, sve cesce cujem senlucenje na svadbama i onako povremeno neko istrese okvir nocu... I jako puno svijeta vidim trazi te dozvole zadnje vrijeme cak i zene... koga se bojimo, protiv koga se naoruzavamo?
https://avaz.ba/vijesti/crna-hronika/61 ... je-staraca

Evo protiv koga
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: sad vidim da nisi normalan. Fakat popij jarane koje pivo odspavaj jer ovog ako budes ceko u mraku kod svoje kuce sa pistoljem nacekaces se. Bolje se zakljucaj i naguzi sta u spavacoj.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1587 Re: Dozvola za oruzje

Post by stubrijez »

Paranoici...
zigson
Posts: 3014
Joined: 04/04/2015 22:17

#1588 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Boze sacuvaj. Ne cekam ja nikog kod kuce, samo ti primjer dajem, a ti ko tele obicno sa takvim razmisljanjem. Niti sam paranoik niti budala, ti imas svoje vidjenje u kakvom svijetu zivimo, ja svoje. I pored milion dokaza i zakona kakav je ti opet kazes da je zabranjeno nositi pistolj sa dozvolom. Ne peglaj vise zivota ti i ne spamaj temu.
stubrijez wrote: 24/12/2020 18:03 Zato pitam. Sve sam i ja tako napisao a ti kazes ne znam sta pricam, zato pitam a pistolj - jer neki imaju poteskoce sa tumacenjem a ko ima imalo mozga jasno mu je da kad sve detalje uzmes u obzir i lijepo zakon procitas to "nosenje" se odnosi na prenosenje oruzja od kuce do streljane ili servisa ili u loviste a ne da ga nosis "skrivenog" u autu, pod miskom ili drugdje. Skontaj malo, zasto bi bilo ista "skriveno" ako imas dozvolu? Al dobro neka tumaci kako ko hoce
Sa ovim si sve rekao.
Eto svi su budale ovih 20 godina koliko vec ima zakonu, pa pogresno ga tumacili i onda si ti dosao i nasao da to nije tako, presedan si napravio..
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1589 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali Ninja »

Ali se namlatiste prazne slame, ja sve kontam neko šegačenje a ono ljudi smrtno ozbiljni :lol:

Nego dečki, ljubitelji oružja, šta mislite o s&w Magnum .357 686 plus, 6inch cijev, kakvo je stanje za nabavku, radi li shot još s&w-a? :D
User avatar
karanana
Posts: 47251
Joined: 26/02/2004 00:00

#1590 Re: Dozvola za oruzje

Post by karanana »

e da vas pitam, one torbice sto se nosaju oko pojasa ili dijagonalno preko ramena. ako je pistolj unutra, da li je to "skriveno" i po zakonu u redu iako u neku ruku ta torbica i nagovjestava sta je u njoj?
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1591 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali Ninja »

karanana wrote: 26/12/2020 22:12 e da vas pitam, one torbice sto se nosaju oko pojasa ili dijagonalno preko ramena. ako je pistolj unutra, da li je to "skriveno" i po zakonu u redu iako u neku ruku ta torbica i nagovjestava sta je u njoj?
Nijedna torbica ne predstavlja problem, tj ni ona oko noge, preko prsa, oko pasa, dakle sve dok se oružje ne vidi, torbica ne uznemirava građane, oružje uznemirava...
Comanche
Posts: 420
Joined: 05/07/2006 06:39

#1592 Re: Dozvola za oruzje

Post by Comanche »

mali Ninja wrote: 26/12/2020 21:57 Ali se namlatiste prazne slame, ja sve kontam neko šegačenje a ono ljudi smrtno ozbiljni :lol:

Nego dečki, ljubitelji oružja, šta mislite o s&w Magnum .357 686 plus, 6inch cijev, kakvo je stanje za nabavku, radi li shot još s&w-a? :D
Revolver ko revolver odlican. Okidanje dobro I u double action.

Samo to bi ti ja predložio ili za pojasom u lovu ili kod kuće za nedaj boze. Mada ako roknes iz njega u zatvorenoj prostoriji ima da ti zuji u glavi ko da te neko bokserom udario.

Ja bi predložio cijev od 3 incha kao zlatnu sredinu.
zigson
Posts: 3014
Joined: 04/04/2015 22:17

#1593 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

karanana wrote: 26/12/2020 22:12 e da vas pitam, one torbice sto se nosaju oko pojasa ili dijagonalno preko ramena. ako je pistolj unutra, da li je to "skriveno" i po zakonu u redu iako u neku ruku ta torbica i nagovjestava sta je u njoj?
Ma dozvoljeno je, cim se ne vidi i ne oslikava. Mada to vecina ljudi nosi koji i nemaju pistolj, one 5.11 torbice
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1594 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali Ninja »

Comanche wrote: 27/12/2020 13:28
mali Ninja wrote: 26/12/2020 21:57 Ali se namlatiste prazne slame, ja sve kontam neko šegačenje a ono ljudi smrtno ozbiljni :lol:

Nego dečki, ljubitelji oružja, šta mislite o s&w Magnum .357 686 plus, 6inch cijev, kakvo je stanje za nabavku, radi li shot još s&w-a? :D
Revolver ko revolver odlican. Okidanje dobro I u double action.

Samo to bi ti ja predložio ili za pojasom u lovu ili kod kuće za nedaj boze. Mada ako roknes iz njega u zatvorenoj prostoriji ima da ti zuji u glavi ko da te neko bokserom udario.

Ja bi predložio cijev od 3 incha kao zlatnu sredinu.
Kažu da je precizniji ovaj sa dužom cijevi, onako za cejfa, na streljani, u lovu koju limenku rascvjetati...
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#1595 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

Društvo,

podnio sam zahtjev za izdavanje dozvole za pištolj, pa me interesuje način na koji će me obavijestiti da je zahtjev odobren ili odbijen, je li to urade telefonskim putem ili putem pošte?
Podnio sam prije 1 i po mjesec, pa kontam je li baš moraju čekati da istekne rok od 60 dana :-)
archi_a
Posts: 10400
Joined: 11/12/2011 18:11

#1596 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Telefon. Samo, daj Bože da ti brzo jave. Zbog korone, ljudi čekaju i po par mjeseci. Nije problem provjera koliko je formiranje grupa za predavanja. Komšija mi je čekao 7 mjeseci. :wink:
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#1597 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

Ma kontam da mi jave za ovaj prvi korak, tj. provjere i to, a ostalo je cekati svakako. Ko kad sad sve ide usporeno
zigson
Posts: 3014
Joined: 04/04/2015 22:17

#1598 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Je li ko imao priliku pucati iz ovih novih CZ TS 2? Izgleda da su ih napravili momacki

Image
User avatar
valjuga
Posts: 2190
Joined: 25/03/2012 17:50
Location: Balkan

#1599 Re: Dozvola za oruzje

Post by valjuga »

Ma ja bih to smjeo kupiti i na neviđeno,kad su česi u pitanju.
User avatar
MorningStar
Posts: 9431
Joined: 22/11/2019 18:43

#1600 Re: Dozvola za oruzje

Post by MorningStar »

Da razbijemo dilemu oko dozvole za posjedovanje i nosenje oruzja.


Oruzje za samoodbranu (pistolj) se nosi na nacin da ne uzrokuje nelagodu-strah-slicno kod drugih lica , za to sluzi futrola ispod majice/jakne sa naglaskom da se ne smije lako primjetiti da osoba nosi pistolj.Torbice i slicno isto tako mogu,mozes i u ruskak,aktovku,torbu ili slicno.

Naravno kada dobijete dozvolu oruzje smijete nositi sa sobom osim na mjesta gdje je to zabranjeno (gdje se konzumira alkohol,trzni centri,drzavne institucije,bolnice itd - pretezno imate stiker sa prekrizenim pistoljem na ulazima u iste objekte) . U sud i jos neka mjesta mozete ponijeti pistolj koji ce te predati na ulazu i dobiti kljuc sanducica pa pri izlazku preuzimate.

Sportska i lovacka oruzja se mogu samo prenositi u futrolama/koferima do strelista/lovista - sa okvirom odvojenim od oruzja.


Eto :D
Post Reply