Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#1851 Re: Dozvola za oruzje

Post by Sentinel »

Meni rece jedan policajac iz KS da posto je ovo kantonalni zakon o oruzju, da vazi samo u KS. Pise li igdje u ovom zakonu da oruzni list vazi za cijelu BiH, da se mogu pozvat ako me idioti zaustave u rs i pocnu pravit probleme?
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#1852 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

Sentinel wrote: 20/04/2022 07:22 Meni rece jedan policajac iz KS da posto je ovo kantonalni zakon o oruzju, da vazi samo u KS. Pise li igdje u ovom zakonu da oruzni list vazi za cijelu BiH, da se mogu pozvat ako me idioti zaustave u rs i pocnu pravit probleme?
Čitajte zakone! Oružni list jeste izdao KS, al je važeći na teritoriji cijele BiH.
Po tom policajcu bi značilo da ga nosiš do Ivana i ostaviš pod kamen dok se opet ne vratiš u KS. I nisu samo idioti u RS-u, eto ti primjer i taj tvoj policajac :evil:
zigson
Posts: 2988
Joined: 04/04/2015 22:17

#1853 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Sentinel wrote: 20/04/2022 07:22 Meni rece jedan policajac iz KS da posto je ovo kantonalni zakon o oruzju, da vazi samo u KS. Pise li igdje u ovom zakonu da oruzni list vazi za cijelu BiH, da se mogu pozvat ako me idioti zaustave u rs i pocnu pravit probleme?
Oruzni list ti vazi na teritoriji citave Bosne i Hercegovine, ko ti kaze drugacije je neupucen. Jedina stvar o kojoj moras paziti su kantonalni zakoni o nosenju oruzja, npr. u cini mi se Zenicko Dobojskom moras imati izvadjen okvir iz pistolja, dok u Sarajevskom ne moras, itd itd.

Ovo ti je iz prve ruke info, mene zaustavila rs policija, ja im dao pistolj i oruzni list, i prijetili mi da ce mi uzeti pistolj, da moraju izvrsiti provjere, da ce morati zvati nadleznu stanicu, da ja moram prijaviti kad ulazim u rs sa oruzjem, ja im rekao da to nista nije tacno i da rade svoj posao, ako zele neka ga uzmu, ja cu doci u stanicu sutra i uzeti ga nazad. I nakon 20 min peglanja jer nisam htio popustiti mi je vratio preko kurca pistolj, oruzni i rekao sretno :mrgreen: (htjeli su oni nesto drugo al hele nejse, ne bi im to dao makar me priveli)

I da isto me je pitao da li znam kako se nosi oruzje, reko kao sto vidite znam, skriveno i osigurano, kaze jeste i tako ali okvir mora biti izvadjen iz pistolja, reko nije tacno, okvir smije biti u pistolju samo metak u cijevi ne smije, on me gleda telecim pogledom, onda je poceo prijetiti oduzimanjem, ali na fin nacin, samo vi reko radite svoj posao :mrgreen:

ne dam vam marke
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#1854 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

zigson wrote: 20/04/2022 11:39
Sentinel wrote: 20/04/2022 07:22 Meni rece jedan policajac iz KS da posto je ovo kantonalni zakon o oruzju, da vazi samo u KS. Pise li igdje u ovom zakonu da oruzni list vazi za cijelu BiH, da se mogu pozvat ako me idioti zaustave u rs i pocnu pravit probleme?
Oruzni list ti vazi na teritoriji citave Bosne i Hercegovine, ko ti kaze drugacije je neupucen. Jedina stvar o kojoj moras paziti su kantonalni zakoni o nosenju oruzja, npr. u cini mi se Zenicko Dobojskom moras imati izvadjen okvir iz pistolja, dok u Sarajevskom ne moras, itd itd.

Ovo ti je iz prve ruke info, mene zaustavila rs policija, ja im dao pistolj i oruzni list, i prijetili mi da ce mi uzeti pistolj, da moraju izvrsiti provjere, da ce morati zvati nadleznu stanicu, da ja moram prijaviti kad ulazim u rs sa oruzjem, ja im rekao da to nista nije tacno i da rade svoj posao, ako zele neka ga uzmu, ja cu doci u stanicu sutra i uzeti ga nazad. I nakon 20 min peglanja jer nisam htio popustiti mi je vratio preko kurca pistolj, oruzni i rekao sretno :mrgreen: (htjeli su oni nesto drugo al hele nejse, ne bi im to dao makar me priveli)

I da isto me je pitao da li znam kako se nosi oruzje, reko kao sto vidite znam, skriveno i osigurano, kaze jeste i tako ali okvir mora biti izvadjen iz pistolja, reko nije tacno, okvir smije biti u pistolju samo metak u cijevi ne smije, on me gleda telecim pogledom, onda je poceo prijetiti oduzimanjem, ali na fin nacin, samo vi reko radite svoj posao :mrgreen:

ne dam vam marke
Jesu li te oni pitali da li si nauružan ili si sam rekao da ga nosiš?
U svakom slučaju je preporuka ne nositi okvir u pištolju ako nisi siguran da je dozvoljeno u tom kantonu.
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1855 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Mene i kad pitaju, ja kazem - nisam/nemam.
Ako me pretrkeljaju i nadju, kazem - jbg, da se ne peglamo, a inace sve je uredno. Pokazem dozvolu, i to je to.
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#1856 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

Dozer wrote: 20/04/2022 14:59 Mene i kad pitaju, ja kazem - nisam/nemam.
Ako me pretrkeljaju i nadju, kazem - jbg, da se ne peglamo, a inace sve je uredno. Pokazem dozvolu, i to je to.

Pa to, bas tako. A nece te nikad pretrkeljat ako nisi napravio sranje
zigson
Posts: 2988
Joined: 04/04/2015 22:17

#1857 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

acer5101 wrote: 20/04/2022 14:12
zigson wrote: 20/04/2022 11:39

Oruzni list ti vazi na teritoriji citave Bosne i Hercegovine, ko ti kaze drugacije je neupucen. Jedina stvar o kojoj moras paziti su kantonalni zakoni o nosenju oruzja, npr. u cini mi se Zenicko Dobojskom moras imati izvadjen okvir iz pistolja, dok u Sarajevskom ne moras, itd itd.

Ovo ti je iz prve ruke info, mene zaustavila rs policija, ja im dao pistolj i oruzni list, i prijetili mi da ce mi uzeti pistolj, da moraju izvrsiti provjere, da ce morati zvati nadleznu stanicu, da ja moram prijaviti kad ulazim u rs sa oruzjem, ja im rekao da to nista nije tacno i da rade svoj posao, ako zele neka ga uzmu, ja cu doci u stanicu sutra i uzeti ga nazad. I nakon 20 min peglanja jer nisam htio popustiti mi je vratio preko kurca pistolj, oruzni i rekao sretno :mrgreen: (htjeli su oni nesto drugo al hele nejse, ne bi im to dao makar me priveli)

I da isto me je pitao da li znam kako se nosi oruzje, reko kao sto vidite znam, skriveno i osigurano, kaze jeste i tako ali okvir mora biti izvadjen iz pistolja, reko nije tacno, okvir smije biti u pistolju samo metak u cijevi ne smije, on me gleda telecim pogledom, onda je poceo prijetiti oduzimanjem, ali na fin nacin, samo vi reko radite svoj posao :mrgreen:

ne dam vam marke
Jesu li te oni pitali da li si nauružan ili si sam rekao da ga nosiš?
U svakom slučaju je preporuka ne nositi okvir u pištolju ako nisi siguran da je dozvoljeno u tom kantonu.
Pitao me ja rekao
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#1858 Re: Dozvola za oruzje

Post by Sentinel »

acer5101 wrote: 20/04/2022 08:00
Sentinel wrote: 20/04/2022 07:22 Meni rece jedan policajac iz KS da posto je ovo kantonalni zakon o oruzju, da vazi samo u KS. Pise li igdje u ovom zakonu da oruzni list vazi za cijelu BiH, da se mogu pozvat ako me idioti zaustave u rs i pocnu pravit probleme?
Čitajte zakone! Oružni list jeste izdao KS, al je važeći na teritoriji cijele BiH.
Po tom policajcu bi značilo da ga nosiš do Ivana i ostaviš pod kamen dok se opet ne vratiš u KS. I nisu samo idioti u RS-u, eto ti primjer i taj tvoj policajac :evil:
Ja procitah 3x ali nisam nigdje u zakonu vidio da oruzni list izdat u KS vazi u cibeloj BiH. Ima li to igdje napisano konkretno, da mogu pokazat ovim u rs ako pocnu kenjat?
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1859 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Ne pise nigdje eksplicitno da vazi na teritoriji cijele drzave, ali u par clanova se vidi da to jeste tako.

Clan 2, stav 2.
(2) Odredbe ovog zakona u pogledu nabavljanja, držanja i nošenja oružja i municije odnose se i na strane državljane sa stalnim boravkom na teritoriji Bosne i Hercegovine.
(ako vazi za strance na cijeloj teritoriji, onda vazi i za domace)

Clan 46, stav. 3.
(3) Kada fizičkom licu pravosnažnom odlukom prestane državljanstvo, dužno je u roku od 30 dana od pravosnažnosti odluke predati oružje i isprave o oružju nadležnoj policijskoj upravi, koja u navedenom slučaju postupa na način opisan u članu 56. ovog zakona sa napomenom da se u navedenom slučaju donosi rješenje o oduzimanju i deponovanju oružja zbog prestanka državljanstva.
(cinjenica da s prestankom vazenja drzavljanstva prestaje i vazenje dozvole, potvrdjuje da dozvola vazi na cijeloj teritoriji)
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#1860 Re: Dozvola za oruzje

Post by Sentinel »

Respekt za odhovor!
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1861 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

U zakonu ZeDo piše ovako. Odakle ideja da se okvir vadi?
https://ibb.co/3vpSt1B

U zakonu KS piše isto, s tim da se nastavlja objašnjenjem da metak ne smije biti u cijevi.
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#1862 Re: Dozvola za oruzje

Post by Sentinel »

Napunjen znaci metak u cijevi. Neki nasi policajci misle sa je benapunjen kad je okvir izvan pistolja… takodhe, postoji razlika iznedju prenosenje i nosenje, a u zakonu KS ona nije jasno definisana. Najbolje nositi okvir odvojeno od pistolja ako he u njemu municija, za svaki slucaj. To onda povlaci pitanhe sta ce ti oruzje ako ga ne mozes iskorustiti brzo ako je zivot u pitanju…
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1863 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

A fakat ... u clanu 37 govori o prenosenju (kanton KS).

Code: Select all

Član 37

(Nošenje i prenošenje oružja i municije)

(1) Oružje kategorije B se ne smije nositi bez oružnog lista niti prenositi bez odobrenja za držanje oružja.
.....
(6) Prilikom prenošenja oružje ne smije biti napunjeno, odnosno metak ne smije biti u cijevi i mora se nalaziti u odgovarajućim futrolama, kutijama ili spremnicima za prijenos oružja.
acer5101
Posts: 431
Joined: 06/08/2012 09:42

#1864 Re: Dozvola za oruzje

Post by acer5101 »

testni_akaunt wrote: 23/04/2022 17:33 A fakat ... u clanu 37 govori o prenosenju (kanton KS).

Code: Select all

Član 37

(Nošenje i prenošenje oružja i municije)

(1) Oružje kategorije B se ne smije nositi bez oružnog lista niti prenositi bez odobrenja za držanje oružja.
.....
(6) Prilikom prenošenja oružje ne smije biti napunjeno, odnosno metak ne smije biti u cijevi i mora se nalaziti u odgovarajućim futrolama, kutijama ili spremnicima za prijenos oružja.
Pištolj se nosi, a puška se prenosi obavezno. Pušku moraš staviti u gepek u futroli i zato se zove prenošenje
Last edited by acer5101 on 25/04/2022 11:35, edited 1 time in total.
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1865 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

Ima smisla
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1866 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

testni_akaunt wrote: 23/04/2022 09:37 U zakonu ZeDo piše ovako. Odakle ideja da se okvir vadi?
https://ibb.co/3vpSt1B

U zakonu KS piše isto, s tim da se nastavlja objašnjenjem da metak ne smije biti u cijevi.
Mnogi ne znaju sta znaci "napunjeno oruzje", i misle da je oruzje napunjeno kada je okvir s municijom u oruzju.

Ne. Oruzje je napunjeno kada je metak u cijevi.
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1867 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

Ma da, ocito treba pojasnjenje. Nisu ga dzaba u zakonu KS stavili.
User avatar
Pacho
Posts: 52
Joined: 04/11/2010 13:41

#1868 Re: Dozvola za oruzje

Post by Pacho »

Zna li iko ko je zastupnik ČZ u BiH? KM trade ima nešto, TRB isto ali nema mnogo. Lično tražim ČZ P-07 ali teško da ću naći u skorije vrijeme
User avatar
Sentinel
Posts: 329
Joined: 27/05/2009 14:55

#1869 Re: Dozvola za oruzje

Post by Sentinel »

P07 je bila u KM trade
zigson
Posts: 2988
Joined: 04/04/2015 22:17

#1870 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Sentinel wrote: 27/04/2022 17:18 P07 je bila u KM trade
Nema je odavno. Plus cijena bila 1450 KM :shock:
User avatar
Pacho
Posts: 52
Joined: 04/11/2010 13:41

#1871 Re: Dozvola za oruzje

Post by Pacho »

Sentinel wrote: 27/04/2022 17:18 P07 je bila u KM trade
Evo ima u Cazinu i Travniku cijena 1450KM
Ipak bi mogao izbor pasti na HS
User avatar
Dozer
Posts: 28379
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1872 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Siroki Brijeg je zastupnik ČZ, ali ima je i u Shotu (Zenica), a evo i KM u Mostaru -
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1873 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

Kakva je procedura za nabavku onih sportskih pušaka?
Vidim narod ih dosta na strelište donosi.

Potvrda da si član kluba i s tim u MUP?
User avatar
heat
Posts: 17408
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#1874 Re: Dozvola za oruzje

Post by heat »

testni_akaunt wrote: 01/05/2022 09:48 Kakva je procedura za nabavku onih sportskih pušaka?
Vidim narod ih dosta na strelište donosi.

Potvrda da si član kluba i s tim u MUP?
Clan lovackog drustva, ja mislim.
Mentor 1.god., polaganje, itd ...
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1875 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

Nisu ovo lovačke. One što raja po klubovima nosi, sa više od 3 metka u okviru.
Post Reply