Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
Haris.ba
Posts: 24607
Joined: 08/09/2005 20:08

#1776 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

zigson wrote: 19/12/2021 03:44 Ko ce ti ga promijeniti
Ko ga je i donio, i ko mijenja zakone.
zigson
Posts: 2949
Joined: 04/04/2015 22:17

#1777 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

Haris.ba wrote: 19/12/2021 09:20
zigson wrote: 19/12/2021 03:44 Ko ce ti ga promijeniti
Ko ga je i donio, i ko mijenja zakone.
:lol:
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1778 Re: Dozvola za oruzje

Post by klixoris »

Nakon godina odlaganja konacno sam se nakanio da predam zahtjev za oruzje, ali imam jednu malu nedoumicu...

Prije par godina sam odselio sa adrese na kojoj sam trenutno prijavljen, nisam nikada prijavio novu. Mati mi jos uvijek zivi na staroj, tako da se ja i dalje tu motam, primam postu, znaju me komsije itd.
Da li je problem da u zahtjevu navedem adresu na kojoj trenutno zivim iako mi ta nije prijavljena kao prebivaliste ? Ili da navedem staru adresu pa neka se raspituju... Jedino da ko od komsija ne izleti da sam odselio prije par godina... Ne znam koliko im je to uopste bitno kod provjera...

I vezano za ove obuke u IPSC klubovima, bio sam davno u "Bulletu", trenirao IPSC, i tada polozio njihove ulazne testove (2 testa teorija/gadjanje), pa me zanima moze li to zamijeniti obuku koja se sada trazi ili mora sve ponovo ?
User avatar
Haris.ba
Posts: 24607
Joined: 08/09/2005 20:08

#1779 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

klixoris wrote: 08/01/2022 17:27 Nakon godina odlaganja konacno sam se nakanio da predam zahtjev za oruzje, ali imam jednu malu nedoumicu...

Prije par godina sam odselio sa adrese na kojoj sam trenutno prijavljen, nisam nikada prijavio novu. Mati mi jos uvijek zivi na staroj, tako da se ja i dalje tu motam, primam postu, znaju me komsije itd.
Da li je problem da u zahtjevu navedem adresu na kojoj trenutno zivim iako mi ta nije prijavljena kao prebivaliste ? Ili da navedem staru adresu pa neka se raspituju... Jedino da ko od komsija ne izleti da sam odselio prije par godina... Ne znam koliko im je to uopste bitno kod provjera...

I vezano za ove obuke u IPSC klubovima, bio sam davno u "Bulletu", trenirao IPSC, i tada polozio njihove ulazne testove (2 testa teorija/gadjanje), pa me zanima moze li to zamijeniti obuku koja se sada trazi ili mora sve ponovo ?
Vjerovatno nisi prvi sa tom situacijom. Kako to prosudjuju u policiji ne znam.

Ali, ja da se pitam ti ne bih dao dozvolu jer ascare krsis zakon.

U zahtjevu ima fino navedeno da se trazi prebivaliste, a ti krsis zakon jer nisi prijavio prebivaliste gdje ti je.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#1780 Re: Dozvola za oruzje

Post by klixoris »

Haris.ba wrote: 08/01/2022 18:59
klixoris wrote: 08/01/2022 17:27 Nakon godina odlaganja konacno sam se nakanio da predam zahtjev za oruzje, ali imam jednu malu nedoumicu...

Prije par godina sam odselio sa adrese na kojoj sam trenutno prijavljen, nisam nikada prijavio novu. Mati mi jos uvijek zivi na staroj, tako da se ja i dalje tu motam, primam postu, znaju me komsije itd.
Da li je problem da u zahtjevu navedem adresu na kojoj trenutno zivim iako mi ta nije prijavljena kao prebivaliste ? Ili da navedem staru adresu pa neka se raspituju... Jedino da ko od komsija ne izleti da sam odselio prije par godina... Ne znam koliko im je to uopste bitno kod provjera...

I vezano za ove obuke u IPSC klubovima, bio sam davno u "Bulletu", trenirao IPSC, i tada polozio njihove ulazne testove (2 testa teorija/gadjanje), pa me zanima moze li to zamijeniti obuku koja se sada trazi ili mora sve ponovo ?
Vjerovatno nisi prvi sa tom situacijom. Kako to prosudjuju u policiji ne znam.

Ali, ja da se pitam ti ne bih dao dozvolu jer ascare krsis zakon.

U zahtjevu ima fino navedeno da se trazi prebivaliste, a ti krsis zakon jer nisi prijavio prebivaliste gdje ti je.
Sreca pa ti ne radis u MUP-u :D
Salim se, ali nije bas slucaj da sam otisao i nema mi traga. Napisao sam da mi mama jos uvijek zivi na toj adresi. Dodatno, imam i ja svoj stan u istom ulazu, sa svojim postanskim sanducicem :) Dakle, lako dostupan i cesto na toj adresi.
Nista, predam pa cemo da vidimo sta ce ispasti
User avatar
Haris.ba
Posts: 24607
Joined: 08/09/2005 20:08

#1781 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

klixoris wrote: 08/01/2022 20:33 Sreca pa ti ne radis u MUP-u
Salim se, ali nije bas slucaj da sam otisao i nema mi traga. Napisao sam da mi mama jos uvijek zivi na toj adresi. Dodatno, imam i ja svoj stan u istom ulazu, sa svojim postanskim sanducicem Dakle, lako dostupan i cesto na toj adresi.
Nista, predam pa cemo da vidimo sta ce ispasti
Gledaj. Ja sam slicno. Odselio prakticno, ali zadrzao u starom stanu dok ga nisam prodao prebivaliste. Ali, svi u zgradi znali da sam odselio, i kada je policija dolazila nije bilo problema. Jer sam prije podnosenja zahtjeva u cipsu odradio dokumentaciju. Nisu ni dolazili na novu adresu. Otisli su logicno na staru, jer na novoj me skoro niko ne zna.

Ti imas stan tu i nije problem imati prebivaliste. Ali, zamisli policiji komsije kazu on odselio.

Kontam. Procedura je zamjeniti cips. Jos akonje druga opcina, horor. Ali, zamisli kako to policija moze gledati. Treba sutra da ti dodju na adresu da oduzmu orizje, a tebe nema. Zivis negdje, fiktivno ti prebivaliste u papirima.
archi_a
Posts: 10374
Joined: 11/12/2011 18:11

#1782 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Obuka se mora proći bez obzira na predznanje iz kluba, a savjetujem da u PU sa službenikom budeš iskren, da objasniš situaciju i upitaš za savjet kako i šta da navedeš u zahtjevu. I najmanja neregularnost ili sumnja može dovesti do toga da budeš odbijen za dozvolu.
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1783 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

Kakva je procedura za lovačko oružje za osobe sa dozvolom za nošenje pištolja i položenim lovačkim ispitom?
User avatar
Rothmans
Posts: 2852
Joined: 21/11/2019 21:32

#1784 Re: Dozvola za oruzje

Post by Rothmans »

Imal neko iz zenice da je skoro dobio dozvolu i nabavljao oruzje ?
Soldier0209
Posts: 132
Joined: 19/01/2020 19:34

#1785 Re: Dozvola za oruzje

Post by Soldier0209 »

Poz, zna li neko gdje ima kupiti Roni ili micro roni za Glock osim u Km trade jer je cijena paprena?
hali gali halid
Posts: 2365
Joined: 08/10/2007 22:45

#1786 Re: Dozvola za oruzje

Post by hali gali halid »

Koliko MUPu treba vremena da izda rjesenje nakon sto im se dostavi potvrda o polozenom ispitu o raspolaganju tehnickim znanjem i pravilnim rukovanjem oruzjem?
testni_akaunt
Posts: 677
Joined: 26/06/2013 08:44

#1787 Re: Dozvola za oruzje

Post by testni_akaunt »

Da li je neko kupovao od fizickog lica u KS?
Samo se ode kod notara ili?

Edit: Ako koga interesuje

Ugovor, ovjeren u opcini. U PU se nosi ugovor, ovjeren oruzani list (prodavca) i oruzje.
User avatar
heat
Posts: 17405
Joined: 30/01/2013 10:58
Location: Sarajevo
Grijem se na: Ljubav
Vozim: ABCD
Contact:

#1788 Re: Dozvola za oruzje

Post by heat »

hali gali halid wrote: 09/02/2022 18:51 Koliko MUPu treba vremena da izda rjesenje nakon sto im se dostavi potvrda o polozenom ispitu o raspolaganju tehnickim znanjem i pravilnim rukovanjem oruzjem?
Zavisi od zasjedanja MUP komisije
hali gali halid
Posts: 2365
Joined: 08/10/2007 22:45

#1789 Re: Dozvola za oruzje

Post by hali gali halid »

heat wrote: 19/02/2022 03:27
hali gali halid wrote: 09/02/2022 18:51 Koliko MUPu treba vremena da izda rjesenje nakon sto im se dostavi potvrda o polozenom ispitu o raspolaganju tehnickim znanjem i pravilnim rukovanjem oruzjem?
Zavisi od zasjedanja MUP komisije
Ja sam mislio da to ide odmah nakon sto se donese sva potrebna dokumentacija, nisam znao za komisiju. Uglavnom kontaktirao sam ih, kazu naredne sedmice, sto ce biti otprilike mjesec dana kako sam predao.
User avatar
Haris.ba
Posts: 24607
Joined: 08/09/2005 20:08

#1790 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

Milim da je vrijeme da se izmjeni zakon i dopusti posjedovanje poluautomatskih pusaka.
User avatar
kica
Posts: 924
Joined: 10/03/2012 14:11

#1791 Re: Dozvola za oruzje

Post by kica »

Haris.ba wrote: 24/02/2022 10:59 Milim da je vrijeme da se izmjeni zakon i dopusti posjedovanje poluautomatskih pusaka.
Sa obzirom na okolnosti slazem se :-)
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#1792 Re: Dozvola za oruzje

Post by iceman ze »

nismo mi osvjestena nacija za to, da jesmo imali bi NRA branch ovdje u BiH, i lobirali za bolje zakone, slobodu izbora, zastitu svoje imovine, ionako nam vlast se bavi radarima i saobracajnim strategijama, a ne zivotima gradjana
archi_a
Posts: 10374
Joined: 11/12/2011 18:11

#1793 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Vi možete poluautomatsku pušku posjedovati sasvim legalno, zavedenu pod sportsko streljaštvo ili lov
. Naravno, ako ispunjavate određene uslove, položeno za dugu cijev i član lovačkog društva ili kluba praktičnog streljaštva. Sretno
User avatar
Haris.ba
Posts: 24607
Joined: 08/09/2005 20:08

#1794 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

archi_a wrote: 26/02/2022 21:54 Vi možete poluautomatsku pušku posjedovati sasvim legalno, zavedenu pod sportsko streljaštvo ili lov
. Naravno, ako ispunjavate određene uslove, položeno za dugu cijev i član lovačkog društva ili kluba praktičnog streljaštva. Sretno
Ja ne zelim da se bavim lovom, niti streljastvom.

Zelim da drzava narodu koji je prezivio genocid dopusti da ima za SAMOODBRANU poluautomatske puske.

Isto ko sto mozes imati pistolj, isti uslovi za puske.
archi_a
Posts: 10374
Joined: 11/12/2011 18:11

#1795 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Razumijem te, ali ja ti govorim kako legalno možeš nabaviti dugu cijev (ko ti kaže da se moraš navedenim baviti, važno je da imaš člansku). O promjeni zakona za samoodbranu, daleko smo od toga, zaboravi. Drugi način je kao u Ukrajini, u slučaju da dođe do neposredne opasnosti od ratnog sukoba, da možda bude poziv i podjela dugih cijevi, organizovano, po pozivu vlasti, uz lični dokument. :D
Last edited by archi_a on 28/02/2022 13:16, edited 1 time in total.
User avatar
Prpa.ba
Posts: 10923
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#1796 Re: Dozvola za oruzje

Post by Prpa.ba »

I 2.000 KM za stranacke sluzbenike koji prodaju oruzje. :mrgreen:
User avatar
Haris.ba
Posts: 24607
Joined: 08/09/2005 20:08

#1797 Re: Dozvola za oruzje

Post by Haris.ba »

archi_a wrote: 28/02/2022 13:14 Razumijem te, ali ja ti govorim kako legalno možeš nabaviti dugu cijev (ko ti kaže da se moraš navedenim baviti, važno je da imaš člansku). O promjeni zakona za samoodbranu, daleko smo od toga, zaboravi. Drugi način je kao u Ukrajini, u slučaju da dođe do neposredne opasnosti od ratnog sukoba možda bude poziv i podjela dugih cijevi, organizovano, po pozivu vlasti, uz lični dokument. :D
Mislim da se razumijemo.
archi_a
Posts: 10374
Joined: 11/12/2011 18:11

#1798 Re: Dozvola za oruzje

Post by archi_a »

Da, na žalost. Zato, ako si već zainteresiran, pričao sam o mogućem načinu. Obrati se u bilo koji klub i popričaj sa predstavnicima. Sve će te uputiti. :wink:
zijancer
Posts: 4749
Joined: 03/08/2004 20:52
Location: 39

#1799 Re: Dozvola za oruzje

Post by zijancer »

Nadzire li iko te spiskove clanova
User avatar
Ateista
Posts: 46482
Joined: 18/01/2009 00:29
Location: rajvosa-x.com

#1800 Re: Dozvola za oruzje

Post by Ateista »

Haris.ba wrote: 28/02/2022 13:09
archi_a wrote: 26/02/2022 21:54 Vi možete poluautomatsku pušku posjedovati sasvim legalno, zavedenu pod sportsko streljaštvo ili lov
. Naravno, ako ispunjavate određene uslove, položeno za dugu xacijev i član lovačkog društva ili kluba praktičnog streljaštva. Sretno
Ja ne zelim da se bavim lovom, niti streljastvom.

Zelim da drzava narodu koji je prezivio genocid dopusti da ima za SAMOODBRANU poluautomatske puske.

Isto ko sto mozes imati pistolj, isti uslovi za puske.
Da se ja pitam zabranio bih i pistolje.
Drzava bi trebala da obezbijedi dovoljno oruzja za potencijalnu odbranu koje bi onda po potrebi dala na koristenje onima koji se prijave u vojsku, ali ni slucajno da ljudi u svojim kucama gomilaju oruzje.
Post Reply