Dozvola za oruzje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1551 Re: Dozvola za oruzje

Post by Guadalajara »

Dozer wrote: 03/12/2020 10:59 A sto se naseg (smijesnog) zakona tice, sva municija osim FMJ kod nas se moze tretirati kao "specijalna", a sva "specijalna" je - zabranjena.
Nazalost, ali slabo ko u nasoj policiji uopste zna definisati "specijalnu municiju", i radi toga im je bilo najjednostavnije u zakon utrpati takav pojam koji ostavlja mogucnost za slobodno individualno tumacenje.

Zapravo je to trebalo jasno specificirati na nacin da je dozvoljena sva municija osim rasprskavajuce, hemijske i zapaljive (sto jeste specijalna municija), cime bi standardna FMJ, HS, HP i SP zrna i njihove varijacije bila izuzeta iz toga.
Ovako... sve zavisi od policajca na kojeg naletis pri eventualnoj kontroli, jer je zakon to ostavio bukvalno na slobodno tumacenje bazirano na znanju i razumijevanju organa zakona.
Zaboravio si probojnu sa jezgrom od tungstena :D

Da li se onda i traserna može tretirati kao zapaljiva i hemijska ? :roll: :-)

Normalno, policajac ce ti kaznu ili prijavu napisati. Pa onda na sud. I na sudu ih oboriš. :-)

Moje iskustvo sa našom policijom :-)
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#1552 Re: Dozvola za oruzje

Post by Livorno »

Stavio sam ih kao 4. i 5. metak u okvir, barem se ne vidi kad se okvir izvadi iz pistolja. A do sad mi niko prilikom kontrole nije vadio metke iz okvira.
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1553 Re: Dozvola za oruzje

Post by Guadalajara »

Manje ih interesuje municija, bitno je da su brojevi OK :D
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1554 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Guadalajara wrote: 03/12/2020 11:08 Zaboravio si probojnu sa jezgrom od tungstena :D

Da li se onda i traserna može tretirati kao zapaljiva i hemijska ? :roll: :-)

Normalno, policajac ce ti kaznu ili prijavu napisati. Pa onda na sud. I na sudu ih oboriš. :-)

Moje iskustvo sa našom policijom :-)
Da, pancirna takodjer spada pod "specijalnu".

Traserna jeste hemijska. A moze se tretirati i kao zapaljiva.

Na koji nacin si ih oborio na sudu, i za koju municiju?
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1555 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Livorno wrote: 03/12/2020 11:17 Stavio sam ih kao 4. i 5. metak u okvir, barem se ne vidi kad se okvir izvadi iz pistolja. A do sad mi niko prilikom kontrole nije vadio metke iz okvira.
U slucaju upotrebe - sta poztizes? :D
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1556 Re: Dozvola za oruzje

Post by Guadalajara »

Dozer wrote: 03/12/2020 11:30
Guadalajara wrote: 03/12/2020 11:08 Zaboravio si probojnu sa jezgrom od tungstena :D

Da li se onda i traserna može tretirati kao zapaljiva i hemijska ? :roll: :-)

Normalno, policajac ce ti kaznu ili prijavu napisati. Pa onda na sud. I na sudu ih oboriš. :-)

Moje iskustvo sa našom policijom :-)
Da, pancirna takodjer spada pod "specijalnu".

Traserna jeste hemijska. A moze se tretirati i kao zapaljiva.

Na koji nacin si ih oborio na sudu, i za koju municiju?
:thumbup:

Fino, advokatom. Doduše nije imalo veze sa municijom već sa tim tumačenjem(prekršajnih i krivičnih) zakona od strane policijskih službenika. :-) 3 sata se peglali u sudnici... :mrgreen:
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1557 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Eh... Drugo je to.

Ovo i kada dodjes kod sudije/sudinice, koji tek nemaju pojma o svemu ovome, oni se ravnaju po tumacenju OSL, kao "relevantnog" za tu temu jer je on taj koji nosi oruzje, pa se, jel'te, po automatizmu i razumije u sve to.

A to sto taj OSL godisnje ispali 10 FMJ metaka na redovnom testiranju, i pri tome na 10-15m ne moze nakupiti ni 50 od 100 boba, a pride nikad u zivotu nije ocima vidio HS, HP, SP ili pancirno zrno i stvarno nema pojma sta je sta, kao ni sudija/sudinica...jbg...

Ali, to je tako kad zakone pisu ljudi koji takodjer nemaju pojma o tematici...
Livorno
Posts: 89
Joined: 31/07/2017 14:20

#1558 Re: Dozvola za oruzje

Post by Livorno »

Dozer wrote: 03/12/2020 11:31
Livorno wrote: 03/12/2020 11:17 Stavio sam ih kao 4. i 5. metak u okvir, barem se ne vidi kad se okvir izvadi iz pistolja. A do sad mi niko prilikom kontrole nije vadio metke iz okvira.
U slucaju upotrebe - sta poztizes? :D
Pa bolje i na 4. i 5. mjestu HS, nego nikako 😁😁
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1559 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

Da se mene pita, za civilnu odbrambenu upotrebu bi bila dozvoljena samo HP, SP i HS zrna, i to s podzvucnim punjenjem, 250-300 m/s, a FMJ ne, jer je probojnije od bilo kojeg prethodnog.
Jeste, prethodna prave vecu stetu, ali zato u 99% slucajeva nema rizika da ce stradati neko iza mete, ili da ce se ostetiti nesto iza nje(ga).
FMJ zrno u vecini slucajeva prodje i ode dalje, pa sta bude s njim...

Murija bi nosila 1-1 u okviru (FMJ-HS/HP/SP-FMJ...), a FMJ iskljucivo radi eventualne upotrebe pri kojoj je meta zaklonjena necim (auto, staklo, itd.).
Last edited by Dozer on 03/12/2020 14:06, edited 3 times in total.
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#1560 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

To kaze ko se god razumije ali zakon ostaje isti....
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1561 Re: Dozvola za oruzje

Post by Guadalajara »

Dozer wrote: 03/12/2020 11:38 Eh... Drugo je to.

Ovo i kada dodjes kod sudije/sudinice, koji tek nemaju pojma o svemu ovome, oni se ravnaju po tumacenju OSL, kao "relevantnog" za tu temu jer je on taj koji nosi oruzje, pa se, jel'te, po automatizmu i razumije u sve to.

A to sto taj OSL godisnje ispali 10 FMJ metaka na redovnom testiranju, i pri tome na 10-15m ne moze nakupiti ni 50 od 100 boba, a pride nikad u zivotu nije ocima vidio HS, HP, SP ili pancirno zrno i stvarno nema pojma sta je sta, kao ni sudija/sudinica...jbg...

Ali, to je tako kad zakone pisu ljudi koji takodjer nemaju pojma o tematici...
Ma nije drugo...Policija se uskurči...ko sam ko ja... Završio akademiju, nosi pištolj i odmah hoće da se poredi sa npr. Ovlaštenim sudskim vještakom...i inženjerima, oružarima...pogotovo ova balavurdija :-)

Nidje veze...

Pa ja sam imao iskustvo da mi drot na sudu trazi mito...ispred sudnice...haha :-) :lol:

Na osnovu sluzbenog policijskog zapisnika misle nekoga da zastrašuju... :lol:

Sreca, pa ipak ima skolovanijih i postenijih ljudi u sudu. :)
masssa
Posts: 42
Joined: 01/08/2012 08:56

#1562 Re: Dozvola za oruzje

Post by masssa »

Izvinjavma se sto ovako upadam, da li mi neko moze protumaciti ovo:
(2)Zabranjena je upotreba oružja na javnom mjestu i drugim mjestima na kojima se
upotrebom oružja može ugroziti sigurnost ljudi i imovine, te narušiti javni red i mir.
da li to znaci da mogu pucati iz pistolja u limenke gdje god zelim, samo da nije blizu ljudi i zgrada i da ih ne omtam bukom (negdje u sumi i slicno)?
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1563 Re: Dozvola za oruzje

Post by stubrijez »

ne znaci
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1564 Re: Dozvola za oruzje

Post by Guadalajara »

masssa wrote: 11/12/2020 12:28 Izvinjavma se sto ovako upadam, da li mi neko moze protumaciti ovo:
(2)Zabranjena je upotreba oružja na javnom mjestu i drugim mjestima na kojima se
upotrebom oružja može ugroziti sigurnost ljudi i imovine, te narušiti javni red i mir.
da li to znaci da mogu pucati iz pistolja u limenke gdje god zelim, samo da nije blizu ljudi i zgrada i da ih ne omtam bukom (negdje u sumi i slicno)?
mozes, isto kao sto mogu i lovci. osim ako te neko ne prijavi :lol:
masssa
Posts: 42
Joined: 01/08/2012 08:56

#1565 Re: Dozvola za oruzje

Post by masssa »

Hm, ne razumijem onda svrhu ove stavke zakona. Privatno i ogradjeno mjesto u sumi nije javno mjesto. Lokacija je udaljena od ljudi i objekata bar 20 kilometara tako da ne moze doci do ugrozavanaj javnog reda i mira, mjesto prema kojem bih se pucalo je kao grudobran, dakle ne postoji mogucnost ugrozavanja ljudi i imovine. U ovakvim uvjetima, na osnovu cega bi mi policija pisala prijavu? Osim ako ne postoji neki drugi zakon kojim je ovo regulirano?
Guadalajara
Posts: 32809
Joined: 24/04/2019 18:10
Contact:

#1566 Re: Dozvola za oruzje

Post by Guadalajara »

masssa wrote: 11/12/2020 13:25 Hm, ne razumijem onda svrhu ove stavke zakona. Privatno i ogradjeno mjesto u sumi nije javno mjesto. Lokacija je udaljena od ljudi i objekata bar 20 kilometara tako da ne moze doci do ugrozavanaj javnog reda i mira, mjesto prema kojem bih se pucalo je kao grudobran, dakle ne postoji mogucnost ugrozavanja ljudi i imovine. U ovakvim uvjetima, na osnovu cega bi mi policija pisala prijavu? Osim ako ne postoji neki drugi zakon kojim je ovo regulirano?
pa ako bi te neko prijavio, nakacili bi ti svasta i sto jesi i sto nisi. :D

Eno gore na strelistu na Pasinom brdu, cuje se u Faleticima pucnjava :mrgreen:
User avatar
rahmetli dedo
Posts: 403
Joined: 04/12/2017 18:51
Location: Vlakovo M-28

#1567 Re: Dozvola za oruzje

Post by rahmetli dedo »

pa ako bi ga neko prijavio islo bi na sud pa bi onda moglo i tamo i vamo... zavisi od advokata, mozda bi ustanovio presedan jer zakon fakat nije decidan. Tako sam cuo na strelistu za momka iz Sarajeva koji je nosio pistolj u futroli u RS, cini mi se Rogatica... (u RSu je zabranjeno NOSENJE oruzja, za to ima posebna dozvola koju obican covjek ne moze dobiti, a kod nas je oruzni list jedini papir koji dobijes i s tim mozes legalno nositi oruzje). Elem, zaustavi ga murija, oduzmu mu pistolj i sloze mu prijavu. On advokata i na sud tamo i dokaze im da: 1. Nadlezni organ je utvrdio da je ispunio sve uslove da moze NOSITI oruzje i o tome mu izdao ispravu, i 2. Isprave izdate u BiH vaze na cijelom njenom teritoriju, te su ga oslobodili krivnje i vratili oruzje. Sad postoji presuda suda u RS-u da oruzni list izdat u KS vrijedi kao ekvivalent onome sto RS zove "dozvola za nosenje oruzja".
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#1568 Re: Dozvola za oruzje

Post by mali Ninja »

stubrijez wrote: 11/12/2020 12:48 ne znaci
Ovo je dovoljan odgovor, ali evo dopuna, bilo kakvo selnucenje, pucnjava itd podliježe narušavanju javnog reda i mira osim na mjestima koja imaju dozvolu za to (strelista, streljane). Mene zanima kako možeš znati da oko tebe nema 20km niko u blizini, pa svuda ljudi hodaju, beru gljive, kradu drva, jedu govna...
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1569 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

masssa wrote: 11/12/2020 13:25 Hm, ne razumijem onda svrhu ove stavke zakona. Privatno i ogradjeno mjesto u sumi nije javno mjesto. Lokacija je udaljena od ljudi i objekata bar 20 kilometara tako da ne moze doci do ugrozavanaj javnog reda i mira, mjesto prema kojem bih se pucalo je kao grudobran, dakle ne postoji mogucnost ugrozavanja ljudi i imovine. U ovakvim uvjetima, na osnovu cega bi mi policija pisala prijavu? Osim ako ne postoji neki drugi zakon kojim je ovo regulirano?
Zakon ovo, kao i mnoge druge stvari, nije precizno definisao. Zato se na ovo moze primjenjivati isto pravilo kao i kod lova, a to je da se ni na koji nacin ne ugrozavaju ljudi i imovina. Ako u okolini, pogotovo na 20 km okoline nema nikoga i nicega, onda to nije ni ugrozavanje javnog reda i mira.
Pored toga, ne postoji licno ni dugo ni kratko oruzje ciji metak ima krajnji domet od 20 km. Slobodno opleti, kao sto pletu i lovci. Naravno, ukoliko imas dozvolu za to iz cega ces pucati. Ako nemas, onda...jbg...

I naravno - budi 100% siguran da niko ne kenja negdje u blizini. :D
dnt
Posts: 17
Joined: 21/12/2020 15:19

#1570 Re: Dozvola za oruzje

Post by dnt »

Evo jedan clanak za temu, onako usput. Ovaj je postavio rekord.
https://toronto.ctvnews.ca/toronto-man- ... -1.5233289
swanfilter
Posts: 7920
Joined: 06/06/2008 18:52

#1571 Re: Dozvola za oruzje

Post by swanfilter »

Dubajic se opustio malo previse ...
dnt
Posts: 17
Joined: 21/12/2020 15:19

#1572 Re: Dozvola za oruzje

Post by dnt »

Uspjesan momak nema sta.
User avatar
stubrijez
Posts: 1070
Joined: 09/11/2012 11:12

#1573 Re: Dozvola za oruzje

Post by stubrijez »

Dozer wrote: 14/12/2020 15:05
masssa wrote: 11/12/2020 13:25 Hm, ne razumijem onda svrhu ove stavke zakona. Privatno i ogradjeno mjesto u sumi nije javno mjesto. Lokacija je udaljena od ljudi i objekata bar 20 kilometara tako da ne moze doci do ugrozavanaj javnog reda i mira, mjesto prema kojem bih se pucalo je kao grudobran, dakle ne postoji mogucnost ugrozavanja ljudi i imovine. U ovakvim uvjetima, na osnovu cega bi mi policija pisala prijavu? Osim ako ne postoji neki drugi zakon kojim je ovo regulirano?
Zakon ovo, kao i mnoge druge stvari, nije precizno definisao. Zato se na ovo moze primjenjivati isto pravilo kao i kod lova, a to je da se ni na koji nacin ne ugrozavaju ljudi i imovina. Ako u okolini, pogotovo na 20 km okoline nema nikoga i nicega, onda to nije ni ugrozavanje javnog reda i mira.
Pored toga, ne postoji licno ni dugo ni kratko oruzje ciji metak ima krajnji domet od 20 km. Slobodno opleti, kao sto pletu i lovci. Naravno, ukoliko imas dozvolu za to iz cega ces pucati. Ako nemas, onda...jbg...

I naravno - budi 100% siguran da niko ne kenja negdje u blizini. :D
Mozes ti pucat i bez dozvole i kako hoces... zakon je jasan, imas dozvolu za posjedovanje oruzja - ne za nosenje osim ako si clan lovackog drustva. Ako imas nagon predlazem da pucas u za to namijenjenim osiguranim prostorima, bilo gdje drugo ugrozavas druge i sebe.
zigson
Posts: 3037
Joined: 04/04/2015 22:17

#1574 Re: Dozvola za oruzje

Post by zigson »

stubrijez wrote: 23/12/2020 18:42
Dozer wrote: 14/12/2020 15:05
masssa wrote: 11/12/2020 13:25 Hm, ne razumijem onda svrhu ove stavke zakona. Privatno i ogradjeno mjesto u sumi nije javno mjesto. Lokacija je udaljena od ljudi i objekata bar 20 kilometara tako da ne moze doci do ugrozavanaj javnog reda i mira, mjesto prema kojem bih se pucalo je kao grudobran, dakle ne postoji mogucnost ugrozavanja ljudi i imovine. U ovakvim uvjetima, na osnovu cega bi mi policija pisala prijavu? Osim ako ne postoji neki drugi zakon kojim je ovo regulirano?
Zakon ovo, kao i mnoge druge stvari, nije precizno definisao. Zato se na ovo moze primjenjivati isto pravilo kao i kod lova, a to je da se ni na koji nacin ne ugrozavaju ljudi i imovina. Ako u okolini, pogotovo na 20 km okoline nema nikoga i nicega, onda to nije ni ugrozavanje javnog reda i mira.
Pored toga, ne postoji licno ni dugo ni kratko oruzje ciji metak ima krajnji domet od 20 km. Slobodno opleti, kao sto pletu i lovci. Naravno, ukoliko imas dozvolu za to iz cega ces pucati. Ako nemas, onda...jbg...

I naravno - budi 100% siguran da niko ne kenja negdje u blizini. :D
Mozes ti pucat i bez dozvole i kako hoces... zakon je jasan, imas dozvolu za posjedovanje oruzja - ne za nosenje osim ako si clan lovackog drustva. Ako imas nagon predlazem da pucas u za to namijenjenim osiguranim prostorima, bilo gdje drugo ugrozavas druge i sebe.
Grijesis, dozvola je za posjedovanje i nosenje
User avatar
Dozer
Posts: 28404
Joined: 19/09/2008 10:14
Location: Zemlja maloumne ENV matrice...

#1575 Re: Dozvola za oruzje

Post by Dozer »

stubrijez wrote: 23/12/2020 18:42 Mozes ti pucat i bez dozvole i kako hoces... zakon je jasan, imas dozvolu za posjedovanje oruzja - ne za nosenje osim ako si clan lovackog drustva. Ako imas nagon predlazem da pucas u za to namijenjenim osiguranim prostorima, bilo gdje drugo ugrozavas druge i sebe.
Zakon u FBiH ne poznaje dvije odvojene dozvole za posjedovanje i nosenje. To je sve jedna dozvola. U RS je to nesto drugacije sto se nosenja tice, i totalno besmisleno, ali ne pravi murija problem ni tamo ukoliko se posjeduje dozvola za oruzje..
Post Reply