Zaustavite religijsku segregaciju u vrticima Sarajeva!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

nady

Post by nady » 01/02/2008 15:04

Ne znam zašto se toliko palite na ovu temu! Uopšte mi ne smeta vjeronauk dok nije obavezan.Zašto se toliko plašite da će vjeroučitelji napraviti koljače od djece?U komunizmu nije bilo vjeronauka pa '92. koljača na sve strane.

Mostarac,
u komunizmu vjeronauk nije bio zabranjen, al nisi istovremeno mogao biti član KPJ i ići u bogomolju.Ako budeš vidjen u bogomolji ode članstvo u partiji a samim tim i mogućnost napredovanja u ostalim sferama života.

Najbolje godine sam proveo u ratnom Sarajevu, nije bitno u kojem položaju, al je bitno da '92 nisam znao ko je ko jer su me moji učili da smo svi jednaki, iako su mi bliži preci stradali 41-45 zbog imena.Iz tog razloga mome sinu nije potreban vjeroučitelj da mu kaže ko je ko.

Od prije rata na ovamo mnogo se toga promjenilo i postalo nam normalno što ni usnu ne bih doživio da će mi biti normalno.Zato ako želiš klinju u normalnom okruženju odgajti, seli iz ove proklete avlije.

mostarac

Post by mostarac » 01/02/2008 15:06

Obzirom da mi je pobrisana vecina postoca kako je nekom bio ceif (valjda vrijedjalo njegova novokomponovana vjernicka osjecanja ili “ahbaba” mu u njega) brisem i ostatak postova na ovoj temi jer nema smisla da budu tu, a i vidim da su se pred kraj teme balije i ustase slozno nasle isto ko 1990. godine. Sad im jos preostaje da nam jebu mater isto ko prije 16 godina.
Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:20, edited 2 times in total.

JKG

Post by JKG » 01/02/2008 15:11

nady (citat):
u komunizmu vjeronauk nije bio zabranjen, al nisi istovremeno mogao biti član KPJ i ići u bogomolju.Ako budeš vidjen u bogomolji ode članstvo u partiji a samim tim i mogućnost napredovanja u ostalim sferama života.[quote]
Nije tacno...oslanjam se na primjere iz svog bliskog okruzenja...
Last edited by JKG on 01/02/2008 15:12, edited 1 time in total.

madner
Has thanked: 24 times
Been thanked: 220 times

Post by madner » 01/02/2008 15:11

Ne želim da moje djete (sutra) filiju svojim kompleksaškim idejama ljudi koji nisu u stanju imati svoje moralne norme.

Odgoj je moja odgovornost, a ne samozvanih nosioca jedine prave istine(tm).

Ko hoće vjeronauku neka šalje djecu nedeljom i subotom.

deset_u_pola

Post by deset_u_pola » 01/02/2008 15:12

suncica24 wrote: 1. Koliko puta si bio u Banja Luci? I koliko cesto odes na Jahorinu, u Focu, Trebinje... Kad odgovoris koliko, onda mozemo pricati o tome kakvo je stanje tamo. Jer, u protivnom, tvoj ne odlazak tamo govori dovoljno o tome koliko je i to tvoja zemlja i koliko i ti treba da se brines o tom dijelu tvoje zemlje!
2.Ja je osobno poznajem i stvarno ne bih da diskutujem o njoj, jer svaka diskusija je suvisna. Ali ovdje bitno je da je ni ti ne poznajes, a automatski se svrstavas na njenu stranu. Zbog cega? da nije mozda zbog hidzraba? Tj. da nisi mozda isti kao oni po kojima udaras?!
3. Demokratija je ono mjesto gjde manjina ima ista prava i obaveze kao vecina. Ako ne vjerujes meni, i prije nego sto me pocnes udarati svojim politickim busanjem u prsa, provjeri makar na googlu. Pa oda se vrati da popricamo, sa vise informacija i manje inata i pres....

:zzzz:
1. Više nego što možeš i zamisliti. Tamo sam radio (kod vas?).

2. Nisam, hvala Bogu. Reci nam o kakvoj se osobi radi. I kako sam se ja to svrsta na njenu stranu? Staviti njenu sliku, pričati o njoj, a ne znaš je, i uz to reći kako je FUJ jer nosi hidžab je više nego dovoljno da se reaguje.

3. Puna su vam usta demokratije kad vama nešto ne odgovara, kad treba tuđa prava gaziti, a vi to podržavate, ko šljivi demokratiju.

A pitanje manjina vs. većina u demokratiji je malo ozbiljnije pitanje da bih odgovre tražio na Googlu. Molim te, kad si tako potkovana znanjem sa Vikipedije, vjerovatno, odgovori mi šta je parlament, odnosno kako se tamo donose odluke.

atko
Been thanked: 1 time

Post by atko » 01/02/2008 15:12

U svakom slucaju vjeronauka u skolama je dala svoje rezultate... npr u Travniku u kojem je izrazen nacio-fasizam izmedju Bosnjaka i Hrvata ... mala sestricna od moje djevojke mi prica par viceva koji pocinju sa: Bili Bosnjak i Hrvat ... da stvar bude gora... vozeci se za Travnik prolazim korz one mahale i sela od Lasve pa nadalje i bas komentarisem tu vjeronauku po skolama ... bio je snijeg neki... djeca idu u skolu i nazad u kolonama, gaze po blatu pored puta... nigdje kako treba vidjeti skole, igralista... al zato svako malo crkva i dzamija... al nema veze i u te prljave oronule skole se jos moze malo vjeronauke ubaciti... sad i u obdanista ... ma naravn i djeca svakako vise zele da cuju o nepravdi u Ceceniji i Palestini... koga briga za sve te sarene igracke, vazno je da vec sa 3 godine naucis 10 sura na arapskom ... vazno je pricati djeci od 3 godine o patnjama o dzehenemskoj vatri... zasto im pricati i pticicama i cvijecu... :x

nady

Post by nady » 01/02/2008 15:13

Mostarac,

svi u svojim porodicama, komšilucima i čaršijama imamo ili smo imali različitih primjera, doživljaja i sudbina, i zato mi nemoj govoriti da lažem na osnovu svog iskustva.

Pozdrav

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 01/02/2008 15:15

Tema i peticija je besmislena sve dotle dok u BiH postoje skole formirane po etnickom principu! Isto kao da dodjes kod doktora jer bolujes od jake upale pluca a doktor ti propise kremu za skidanje bradavica. :shock: Zar nije logicno da se prvo jakim antibiotikom suzbije upala, odnosno da se digne pola drzave na noge i da da se takve skole zakonom zabrane, pa da se shodno tome i u vrticima u Sarajevu djeca ne dijele na vjerskoj osnovi?! Ocito po nekima je prvo potrebno ukloniti bradavice, dok se opaka upala tretira tek kao blaga prehlada. Sramota! :oops:

taxi_driver

Post by taxi_driver » 01/02/2008 15:15

Image

mostarac

Post by mostarac » 01/02/2008 15:16

Obzirom da mi je pobrisana vecina postoca kako je nekom bio ceif (valjda vrijedjalo njegova novokomponovana vjernicka osjecanja ili “ahbaba” mu u njega) brisem i ostatak postova na ovoj temi jer nema smisla da budu tu, a i vidim da su se pred kraj teme balije i ustase slozno nasle isto ko 1990. godine. Sad im jos preostaje da nam jebu mater isto ko prije 16 godina.
Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:20, edited 1 time in total.

Maraschino
Has thanked: 1005 times
Been thanked: 664 times

Post by Maraschino » 01/02/2008 15:17

dobri ste , samo vas treba potpaliti :D

ispade mi ne'dje onaj kljuc, da se ovo zamandali :D

moze doci do vjersko - nevjerskog rata , kako je pocelo :shock: :-)

deset_u_pola

Post by deset_u_pola » 01/02/2008 15:17

taxi_driver wrote:Image
hahaha

pretpostavljam, i njegovi (ili njeni) roditelji su imali mogućnost izbora.

obuca

Post by obuca » 01/02/2008 15:18

de malo pljuj ti vecinski covjece nisi odavno

manga

Post by manga » 01/02/2008 15:19

Dobro hajdemo ovako postaviti stvari, neko bi zelio vjeronauku a neko ne bi, na osnovu cega, ili kojeg akta, zakona ce se uvesti odnosno nece uvesti vjeronauka u vrtic, skolu... ???? Nemojte mi samo molim vas o tome da je ovo sekularna drzava...Znaci ako ima roditelja sto bi voljeli oni ce ostati uskraceni radi ovoh sto ne bi voljeli i obratno ????

Jos jednom ja sam ZA iz prostog razloga jer je to nesto pozitivno i samo pozitivno!!!

suncica24

Post by suncica24 » 01/02/2008 15:19

deset_u_pola wrote:
1. Više nego što možeš i zamisliti. Tamo sam radio (kod vas?).

2. Nisam, hvala Bogu. Reci nam o kakvoj se osobi radi. I kako sam se ja to svrsta na njenu stranu? Staviti njenu sliku, pričati o njoj, a ne znaš je, i uz to reći kako je FUJ jer nosi hidžab je više nego dovoljno da se reaguje.

3. Puna su vam usta demokratije kad vama nešto ne odgovara, kad treba tuđa prava gaziti, a vi to podržavate, ko šljivi demokratiju.

A pitanje manjina vs. većina u demokratiji je malo ozbiljnije pitanje da bih odgovre tražio na Googlu. Molim te, kad si tako potkovana znanjem sa Vikipedije, vjerovatno, odgovori mi šta je parlament, odnosno kako se tamo donose odluke.
1. Sa zaljenjem te moram obavjestiti da nisi radio kod nas. I da, na tvoju veliku zalost, ja sam iz Sarajeva.
2. Jesi. Jer si se svrstao na njenu stranu zbog hidzraba, kao i oni koji su se svrstali na suprotnu samo radi njega.
A koliko je znam... toliko da nije htjela zaposliti djevojku samo zbog imena i prezimena, kasnije je zaposlena ona koja nema ni slicne kvalifikacije kao prethodna.
I da, btw. ne vidim kako se tim sto vjeronauka nije uvedena u vrtice gaze prava vecine?! Valjda ta ista vecina ima pravo vjerski se obrazovati u vjerskoj skoli?
3. O parlamentu znam mnogo vise nego ti, i ne samo iz wikipedije, vec iz prakse koja me udara svakog dana. I da, glas vecine ne znaci da se zaobilaze prava manjine. Ne u istinski parlamentarnim drzavama, u kojima opozicija ima svoje obaveze i koja se pita, a ne sluzi samo kao ikebana za koristenje u frazi "parlamentarno i multinacionalno drustvo". Makar je to tako u drzavama poput Svetske, Norveske, Francuske...
Last edited by suncica24 on 01/02/2008 15:21, edited 1 time in total.

pitt

Post by pitt » 01/02/2008 15:19

ps to je taxista nas :D:D:D

Bumbar

Post by Bumbar » 01/02/2008 15:19

manga wrote:Dobro hajdemo ovako postaviti stvari, neko bi zelio vjeronauku a neko ne bi, na osnovu cega, ili kojeg akta, zakona ce se uvesti odnosno nece uvesti vjeronauka u vrtic, skolu... ???? Nemojte mi samo molim vas o tome da je ovo sekularna drzava...Znaci ako ima roditelja sto bi voljeli oni ce ostati uskraceni radi ovoh sto ne bi voljeli i obratno ????

Jos jednom ja sam ZA iz prostog razloga jer je to nesto pozitivno i samo pozitivno!!!
postoji li mekteb?? mene samo to sad zanima :S

nady

Post by nady » 01/02/2008 15:20

I šta mi čovjek reče, da je bio titov pionir kao i ja i da je išao titovim stazama revolucije i da je nosio štafetu kao omladinac i da je učio recitacije napamet koje nije razumio i da je jeo svinjetinu jer mu je bilo ofirno reći pred rajom na derneku da se to u njegovoj kući jede, jel to?

taxi_driver

Post by taxi_driver » 01/02/2008 15:21

deset_u_pola wrote:
taxi_driver wrote:Image
hahaha

pretpostavljam, i njegovi (ili njeni) roditelji su imali mogućnost izbora.

nisu,i samo mi reci sta je tu bilo lose?ili moram i zakletvu da vadim iz arhive?

Image

i sad mi reci sta je u ovoj zakletvi bilo lose?

a sad je zakletva:"cijenit cu samo svoje a tudjem cu se rugati i ignorisati ":x :x
Last edited by taxi_driver on 01/02/2008 15:23, edited 1 time in total.

bosanska rijec

Post by bosanska rijec » 01/02/2008 15:22

Drvosjeca iz Dejcica wrote:E sto ne mogu sitno rendanih kora... :x

Ljudi moji, od zavrsetka rata pa na ovamo, u kantonima sa vecinski hrvatskim stanovnistvom, ucenici od osnovne skole se strogo dijele po nacionalnoj osnovi. I danas u BiH imate sistem tzv. dvije skole pod jednim krovom pa niko do danas nije guzice mrdno da to rijesi. U R.S-u javno po skolama vise ikone svetog Save i ostalih svetaca pa nisam primjetio da to kome smeta? Nesto ne vidim da se Hrvati ili Srbi oko togo bune, Bosnjake u ovoj prici ionako malo ko sta pita. :oops: Pa do kada ce se u ovoj *ebenoj drzavi primjenjivati dupli standardi, jedan za Bosnjake a drugi za ostala dva naroda. :x Sigurno da nisam za to da se djeci u obdenistu uvodi vjeronauka, ali me bas raspucalo kako je postavljena ova tema i peticija. :x

I da dodam , u ovom haosu vidim samo netoleranciju i diskriminaciju prema Bosnjacima.

Vec je @drvosjeca naveo segregacije u skolama pod jednim krovom u Hercegovini, u RS ne samo ikone nego nesrbi , mogu uciti samo na srpskom j. i mogu pisati samo cirilicu......
Znamo kako je u ostalim katolickim skolama takodje postoji vjeronauk, u ovim skolama osnovnim i srednjim gdje su vecinska bosnjacka djeca mogu da biraju da li ce vjeronauku ili kulturu religije, to je njihova volja i sloboda izbora, roditelja i djece, koliko vidim djeca se tu i dalje lijepo druze i u skoli i van skole, to je cinjenica .
Kazu da je to u svijetu sasvim normalna stvar, eto vi kazete da je to segregacija, pa ako je to segregacija kako onda ovo gore u Hercegovini i RS da nazovemo . Ovako ispada da vam smeta samo to sto Bosnjaci u skolama uce vjeronauk, kod drugih nije upitna diskriminacija, nije upitna segregacija a vjerovatno vam je i normalno da oni uce i imaju vjeronauk.

da nije zalosno bilo bi smijesno ...

:-)
Last edited by bosanska rijec on 01/02/2008 15:23, edited 1 time in total.

cyprus
Has thanked: 45 times
Been thanked: 179 times

Post by cyprus » 01/02/2008 15:22

Moguće da sam ja jedini ovdje dovoljno mlad, da sam iskusio u vlastitom životu šta znači ne ić tamo gdje svi idu - na vjeronauk. Recimo, koliko god je meni bilo drago što imam jedan predmet manje, pogotovo kad sam bio stariji (6, 7 i 8 razred), toliko mi je kad sam bio mlađi bilo stvarno bilo neugodno znajući da me nešto razlikuje od mojih drugova, tako da sam se ja kao djete od nekih 7-8 godina često pitao: Bože što li ja nisam musliman. Haj, priznajem, olakšavajuća okolnost mi je bila to što ni još 3-4 bošnjačke djece iz mog razreda nije pohađalo vjeronauku, pa eto utjeha mi je bila da nisam jedini izuzetak.

Dalje, moja polusestra, mlađa 10 godina od mene, kojoj je ime i prezime apsolutno "ćafirsko", i koja u familiji nema ništa ni bošnjačko ni muslimansko, prošle godine u trećem razredu osnovne škole je plačući uvjerila svoje roditelje da je upišu na vjeronauku jer se nije više htjela odvajat od sve ostale djece iz njenog razreda. I tako je moja seka čitavu prošlu godinu slušala mualimu. Ove godine je nešto starija, valjda i pametnija i skontala je da joj je ipak bolje imat jedan predmet manje. Međutim, ova situacija iz prošle godine mi je izgledala više nego žalosno. :roll:

Dakle, moje mišljenje je poučen i na vlastitim primjerima, je da vjeronauk apsolutno treba ukinut iz osnovnih škola, a ne još ga i u uvodit u obdaništa. Roditelji ako žele svoju djecu odgajat vjerski imaju lijepo i džamije i crkve i sinagoge, a ovo što se radi u školama nema drugog naziva nego SEGREGACIJA. Nadalje su mi vrlo glupi ovi komentari u kojima se spominju Banjaluka i hrvatski kantoni. Pa ljudi šta je vama? Ko je reko da se bilo kome normalnom sviđaju i situacije tamo, a ako nam se ne sviđaju, zašto ih kopirat?! Treba se borit da se segragacija djece sruši na svakom pedlju BiH inače ćemo imat opet rat za 30-tak godina, ako nas ne zajebu još i prije :roll: .

deset_u_pola

Post by deset_u_pola » 01/02/2008 15:23

atko wrote:U svakom slucaju vjeronauka u skolama je dala svoje rezultate... npr u Travniku u kojem je izrazen nacio-fasizam izmedju Bosnjaka i Hrvata ... mala sestricna od moje djevojke mi prica par viceva koji pocinju sa: Bili Bosnjak i Hrvat ... da stvar bude gora... vozeci se za Travnik prolazim korz one mahale i sela od Lasve pa nadalje i bas komentarisem tu vjeronauku po skolama ... bio je snijeg neki... djeca idu u skolu i nazad u kolonama, gaze po blatu pored puta... nigdje kako treba vidjeti skole, igralista... al zato svako malo crkva i dzamija... al nema veze i u te prljave oronule skole se jos moze malo vjeronauke ubaciti... sad i u obdanista ... ma naravn i djeca svakako vise zele da cuju o nepravdi u Ceceniji i Palestini... koga briga za sve te sarene igracke, vazno je da vec sa 3 godine naucis 10 sura na arapskom ... vazno je pricati djeci od 3 godine o patnjama o dzehenemskoj vatri... zasto im pricati i pticicama i cvijecu... :x
U svakom slucaju vjeronauka u skolama je dala svoje rezultate... npr u Travniku u kojem je izrazen nacio-fasizam izmedju Bosnjaka i Hrvata ...

Izvni, ali možeš li navesti izvor na osnovu kojeg daješ ovakve tvrdnje?

Ko je uradio studiju koja potvrđuje ovo? Koliki je postotak djece koja idu na časove vjeronauke.

I zar stvarno misliš da je početak vica koji priča sestra tvoje djevojke rezultat izučavanja povjesti religije i same religije?

Ali za poetski izražaj posta, od mene ti je čista 10

silence_is_sexy

Post by silence_is_sexy » 01/02/2008 15:23

manga wrote:Nemojte mi samo molim vas o tome da je ovo sekularna drzava...
jesam ja nesto propustio ili je u medjuvremenu BiH postala nesto drugo?

Klodovik

Post by Klodovik » 01/02/2008 15:25

@Mostarac

Da ne citiram jer ima slika...

Zar to nije hipokrizija? Biti komunist i vjernik u isto vrijeme? Kako to može jedno s drugim? Lažeš Partiju kad si u bogomolji, lažeš Boga kad si na sastanku Partije, a najviše valjda samoga sebe.

mostarac

Post by mostarac » 01/02/2008 15:26

Last edited by mostarac on 02/02/2008 22:20, edited 1 time in total.

Post Reply