Džamije

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
User avatar
dizZaster
Posts: 589
Joined: 23/09/2005 11:19
Location: Sarajevo

#276

Post by dizZaster »

homo_sapiens wrote:Daj, nek' neko kaže je li dozvoljeno imati privatnu džamiju ?
Unajmio bih jednu od postojećih, svakako su poluprazne, ili izgradio novu. Postavio LCD, gledali bismo razne poučne filmove, slušali muziku, raspravljali o svemu, organizovali razna predavanja.
Imali bismo grijanje zimi, klimu ljeti !
Ljudi bi se masovnije okupljali, dovodili supruge, komšije. Naravno, plaćali članarinu. Niko bez članske karte ne bi mogao pristupiti.
Znam da se ne bih mogao obogatiti kao IZ, ali . . . bilo bi za godišnjeg odmora i novo auto.
Čak bih i zaposlio nekoliko hodža, profesora istorije, umjetnosti, jezika, i td.
Ma bila bi to prava firma. „D.o.o. Na pravom putu“.
Okani si ćorava posla.To ti u Bosni i Hercegovini,a naročito u Sarajevu neće proći!
seiko22
Posts: 896
Joined: 11/11/2006 04:27
Location: "REPUBLIKA SRPSKA IS GENOCIDAL PRODUCT AND SHOULD BE ABOLISHED " Prof. Francis A. Boyle

#277

Post by seiko22 »

ovaj post posluzi da malo sire sagledas sta je uloga dzamije i kao sto neko rece, je li Islam trazio da se "odvrne" pojacalo u 04.00 AM, !!
1. U toku odbrambeno-oslobodilackog rata srpski-crnogorski agresor je srusio preko 600 dzamija. Ubijeno je ili poginulo preko 100 imama i sluzbenika IZ. Stotine muslimanskih grobalja je sruseno, preorano, betonirano.
Ko je to ucinio? Po tebi uloga srpsko-crnogorskog agresora je tu minorana, o krivici nema ni ogvora. Kriv je naravno Reisu-ul ulema. A ko bi drugi.
Opet Muslimani sami sebe granatiraju.
- Procitah skoro u nekim novinama da Tarik Haveric tvrdi: da se nije klanjalo u jednoj od prostoriji skupstine SR BiH '90 ne bi bilo ni PC !!!(ne bi bila osvjestana zgrada vlada i skupstine PC-ija, a to ga dodje isto). S obzirom da u mnogim javnim institucijama u zapadnim drzavama postoje prostori koji su u funkciji mesdzida, eto i pravog razloga sukoba civilizacija i klanja po svijetu.
2. Ko9 je kriv sto se nisu obnavila jevrejska geta po Poljskoj, Sinagoge u Njemackoj? Rabini?
3. Uvijek se trazi i trazio razlog da se zrtva proglasi krivcem.

Nad Bosanskim Muslimanima je izvrsen genocid. Od objekata u Bosni najvise su stradale dzamije. Islamska zajednica je pretrpila ogromnu destrukciju u svakom pogledu. U ovom vremenu Sukoba civilizacija Muslimani u svijetu su teskoj situaciji. Okruzuje ih animozitet, otvorena mrznja, potcjenjivanje i ponizavanje. Podjeljeni su i krvavo se sukobljavaju medjusobno. U Bosni unutrasnjih podjela u dzematima i dzamijama nema. Hvala dragom Bogu nema ni terorizma. Istina je da se pokusava napraviti razdor. No dzemat je sad vjerovatno zbijeniji nego ikad u Bosni (jos je Baseskija je pisao o podjelama na dervise i nekakve kadicevce u 18. vijeku). Nazasluznija licnost za to je sigurno Reisu-ul ulema. Optuzivati ga da opstruira obnovu dzamija u Bosni je nerazumno. Obnovljeno je sigurno preko 100 dzamija u Bosni i na proklanjavanju skoro svake je on prisustvovao i time dao podsticaj i za povratak i opstanak Bosnjaka na tim prostorima. U Banja Luci je bio dva puta, oba puta su divljaci divljali. Za Reisu-ul ulemu Bosne i Hercegovine je proglasen na obnoviteljskom saboru IZ BiH '93. Jakub-efendija zraci finocom i dobrotom ali nije dorastao ovako visokoj ulozi. Ranjavan je i veci dio rata je proveo van Bosne. Ne mogu da vjerujem da neko danas osporava cin obnove IZ BiH u tom trenutku.
Zasto se ne obnavlja dzamija u Cajnicu stvarno neznam. Mogu samo da pretpostavljam i da se nadam da ce uskoro biti obnovljena. komplikovane su procudure, traze se svakojake dozvole. Novac. Sadasnje lokalne zajednice cine Srbi i oni su pokazali svoj negativan stav. Javnost u citavoj Bosni je agresivno usmjerena protiv dzamija. One se kamenuju, po njima se pisu antimuslimanske parole, ruse se ograde i raskopavaju mezarja oko dzamija. Sarajevski publicisti i kvazi-intelektualci pisu raznorazne clanaka i daju 101 objasnjenje protiv gradnje dzamija. One se i dalje grade. Ne moze nam to bolan niko zabraniti. Bosna je ovo.
U Bosni postoji 6-7 medresa, stotine ljudi radi u IZ, odrzavanje dzamija i drugih objekata je skupo i ona se jedva nekako izdrzava od donacija i od onih kutija pred dzamijama. Mnogi bi nasilu otimali te kutije.
I za sve je kriv Reisu-ul ulema. Jeste on je najvise zaslusan za sve. I nije idolopoklonstvo reci da je on prvi covjek Muslimana u BiH. To mu je funkcija. I navedi koji je jos Bosnjak zavrsio univerzitet Al-Azhar a doktorirao u Cikagu braneci disertaciju pred dvije hiljade ljudi.
On je veliki covjek u svakom pogledu
[.[/quote][/quote]Gospodine dragi, moram opet da repliciram!! Pocet cu, od vase tvrdnje da mojim tekstom dajem iskrivljenu sliku o rusenju dzamija u toku agresije na BiH!! Ponavljam, procitajte moj tekst! Izricito sam naveo "da je minirana, od lokalaca i vojske rs-a, te da tamo nije bilo otvorenog fronta, a da je bila pod zastitom drzave, kao kulturni spomenik!" Zato, molim vas, ne vadite zakljucke proizvoljno!! Slijedimo diskusiju!!
Dalje, sto navodite primjer, da li se je trebalo klanjati u Skupstini, mislim, da je , tim cinom, nanesena veca steta, nego korist ulozi Bosnjaka-Muslimana na tim prostorima!! Da li je neko ramisljao, ko je u sastavu te iste Skupstine?? Kakva je uloga Skupstine u drzavi?? Kakvu drzavu zelimo?? Mnogo pitanja, dragi moj prijatelju, na koja treba pazljivo traziti odgovore!!
Pristupate pogresnom tumacenju cinjenice da na zapadu postoje "prostorije u ulozi mesdzida", jer samim tim, je naglaseno "prostorije", tj. zasebne prostorije, u kojima vjernici mogu obaviti svoju vjersku duznost, a da ne uzurpiraju pravo onoga drugog, koji nema te iste potrebe, ili ih upraznjava na drugi nacin!! Skupstina i prostorije skupstine, ja mislim predstavljaju drzavu!! Nasu vjeru, Islam, predstavlja nesto drugo!! A , nasa domovina, je sticajem okolnosti , bila, kroz vijekove, multietnicka i multikulturalna, sto ce, nadam se , i ostati!!
Vase pitanje, i argument "ko je kriv sto se ne obnavljaju jevrejska geta u Poljskoj" isl., ja bih vam rekao, malo je slicnosti sa nama i Jevrejima!! Bar u tome pogledu!! Mi, dragi gospodine, mislim na nas Bosnjake-Muslimane, nemamo Palestinu!! Nasa Palestina je Bosna!! Jedino ako vi pristajete na tvrdnje onih, koji polazu pravo na nas i nase, u njihovom krivom tumacenju istorije, tvrdeci da smo i mi dosli odnekud, mozemo izvesti komparaciju izmedju ova dva istorijska slucaja!! Dalje, za vase iznosenje tvrdnje o izvrsenom genocidu, ja samo moram da vam odgovorim, da je radi javasluka odgovornih u vrhu , tj onih koji se postavljaju za "zastitnike naroda", tj Bosnjaka, i kalkulantskog pristupa cijelom procesu Tuzbe za Genocid, Bosnjacki narod, nazalost gubitnik!! Druga strana, tj. ona koja je i pocinila zlocin, je , nazalost, a uz svesrdnu pomoc "nasih" predstavnika vlasti, izasla kao pobjednik!! Mislim da je bilo dovoljno govora na ovom forumu, na tu temu, tako da se ne ponavljamo!! Ako ste, u sastavu rukovodstva IZ, a sto bi se moglo pretpostaviti iz vaseg pisanja, tvrdnju o "sukobu civilizacija", gospodine, trebate izbaciti iz upotrebe!! Razmislite malo, sta to znaci, cemu vodi, ko lansira takvu tvrdnju, i za cije potrebe!! Ako je vas reis, branio doktorat u Chicagu, pred 2000 ljudi, mahom krscanskih teologa, kako vi tvrdite, da li onda imate pravo "vitlati okolo" tako neodgovorno, sa jednom takvom tezom??
Navodite, da je bio u Banja Luci, dva puta i da su "divljaci divljali"!! Da vam ja nesto kazem, bio je u Banja Luci i dva dana prije donosenja presude u Tuzbi za Genocid, i nije mu nesto bilo lose!! Cak se i fino "uslik'o" sa Dodom, ispod njegovog, cetnickog orlusine!! Sta li je trazio dva dana pred donosenje presud u Banja Luci?? Kazete da je proglasen za reisa '93-ce, a ja vas pitam, koliko traje jedan termin za reisa, i koliko termina moze biti izabran jedan reis?? A onda mi odgovorite, koliko je od 93-ce, do 2008.?? Dalje, tvrdite, da "neko osporava obnovu IZ", a ja vas pitam, niste li preuzeli preveliku ulogu, i pokusali graditi tu istu zajednicu, na osnovama za koje , opravdano, nemate pokric?? Tj. preraslo je, u megalomanski zahtjev za vlascu, i nista drugo!! Da, ovo potkrijepim, posluzicu se vasim daljim navodom, govorite, da ste "u teskoj situaciji", "zivite od donacija", "zivite od onoga sto "kane" u one kutije"!! Nije li to dovoljan razlog, da razmislite o cijeloj opravdanosti postojanja jednog takvog sistema?? Svijet se mijenja, da li je potrebno slijediti taj isti svijet??
Dalje, navodite kako "postoje administrativne prepreke u obnovi dzamija", a ja bih da vam samo navedem jedan primjer, kako se treba boriti za svoje - to je Fata Orlovic!! One koji su porusili dzamije, ne trebate moliti za gradjevinsku dozvolu, njih trebate tuziti sudu, da biste ostvarili svoje pravo!! Pogresan je stav, traziti da se dzamija, koja je postojala 500 godina, obnavlja sa donacijama Bosnjaka!! Donacije Bosnjaka, treba upotrijebiti za sudske troskove, a onda onoga ko je srusio, natjerati da popravi!! A, da je to moguce, dokazala je Fata Orlovic, gospodine!!
sarlo
Posts: 1350
Joined: 31/07/2006 21:57

#278

Post by sarlo »

Dragi moj @seiko, ti u klin, ja u plocu.
Mislim da su drugi diskutanti na ovoj temi iznijeli dosta argumenta da shvatis da mediji u Bosni kreiraju pogresnu sliku sto se tice obnove i izgradnje dzamija. Sam sam pisao o kompleksnoj i pozitivnoj ulozi Reisu-ul uleme Mustafe-efendije Cerica kao covjeka i lidera koji je uticao da prije svega mi Bosnjaci ostanemo ljudi, da opstane ezan i Islam na ovim prostorima. Da u ovim, realno teskim, vremenima za Muslimane, strucno nazvanim medjucivilizacijski konflkt :) (mozda nije pravilno, ali je sega) te tenzije se ne osjete u Bosni.
-Genocid je obiljezio ovu generaciju Bosnjaka. I analizirajuci bilo koju pojavu u ovom drustvu ja nekako ili pocnem ili dodjem do njega. A ta tvrdnja je i tvoj logo.
-Amoralno je optuzivati vjerskog lidera naroda nad kojim je izvrsen genocid sto se ne obnavljaju dzamije. Ponavljam trazi se krivica zrtve, ili se izmislja.
Naveo sam primjer tvrdnje da je klanjanje namaza u nekoj sporednoj prostoriji skupstine SR BiH '91 uzrokovalo dramaticnim stvarima kao sto je stvaranje genocidne PC (osvestavanje institucija PC) kao primjer opravdanja zlocina. Mnoge javne institucije u liberalnom svijetu imaju prostorije namijenjene za obavljanje vjerskih potreba. Tad je to protumaceno kao protivkomunisticki cin, a ne primarno vjerski. Znak da se vrijeme promijenilo.
-Poredjenje dva genocida je stvar logike. Poredjenje Bosne i Palestine..!!? Nisam pravio takva poredjenja.
-Clan sam IZ, s tim sto kasnim sa placanjem clanarine. Samo clan. Ne znam odkud ti te pretpostavke o...funkcioneru (bilo kakvom)
-O tuzbama. Koliko znam IZ je izgubila dvije tuzbe protiv PC-ija zbog srusenih dzamija. Sud BiH je presudio da crkva napravljena na temeljima srusene dzamije u Divicu ostane!!? a da se za dzamiju nadje drugo mjesto!!? Mislim da su vodili jos sudskih procesa, koliko se sjecam natpisa iz stampe. Tuzili su i PC zbog dogadjaja 07 maja 2001 u Banja Luci i tu su mislim izgubili..
-O presudu Suda u Hagu za genocid. Koliko znam IZ nije imala nista sa organizovanjem tuzbe. Bio je jedan sjajan intervju u Danima od.... Sud je presudio da se desio opcinski genocid!!? Genocidcic!!? Ocito da je Sud bio pristrasan. Na osnovu pojedinacnih glasanja sudija vidi se da vjerska pripadanost sudaca bila faktor tokom procesa. I sta ja znam jos. Kad neko nece da zna tesko je dokazati da je mlijeko bijelo. U sjecanju mi je razocaranje Hrvatske takvom presudom i njihovi komentari o nepravednosti medjunarodne zajednice.
Na kraju, dragi Seiko, mislim da je ova diskusija iako se sadrzala od 4-5 postova bila suvise ostrascena. I ins'allah obnovicemo dzamiju u Cajnicu, ne sikiraj se.
S postovanjem...
valajbeg
Posts: 260
Joined: 02/06/2002 00:00
Contact:

#279

Post by valajbeg »

de ba ljudi ohladite....

prije svega ovaj sto otvara temu nije bas zdrava osoba tako da se nemojte trositi oko takve teme... samo lagano iznosenje misljenja je vise nego dovoljno...


1. ako neko ode na godisnji odmor i potrosi 5000 km i niko mu nista ne kaze nego mu cak i zavidi... i ako neko ode i ulozi 5000 km u izgradnju objekta i time olaksa svojoj braci po vjeri da obavljaju duznost koju im je Allah Naredio .. ne kontam ove PSIHOPATE koji pljuju po tome a cak ima i onih koji govore da im se ne svidja arhitektura...

stvarno mi nije jasna jedna stvar ako covjek moze biti toliko bolestan 1. ne ide u dzamiju niti ima potrebe za njom a komentarise arhitekturu dzamije... zamisli da ja sad dodjem i kazem ove nove crkve su neprikladne...

ma boli me briga ako imaju para neka grade crkve svakih 100 metara

ali El'hamdulilah.. zavide nam na broju vjernika na svakom od 5 dnevnih namaza sto budu u toliko dzamija...

kad bi oni samo jednom godisnje mogli da skupe u svim crkvama evrope zajedno da bude vide krscana nego muslimana u dzamiji bilo koji petak u godini...


zavide nam sto nas ima vjernika i sto hocemo da obavljamo molitvu... zato oni to podanistavaju... da oni imaju nesto bolje oni bi to ponudili ali nemaju.. : )
User avatar
Prpa.ba
Posts: 11030
Joined: 15/08/2006 21:34
Location: Podrucje pod Upravom OHR-a

#280

Post by Prpa.ba »

valajbeg wrote:zavide nam sto nas ima vjernika i sto hocemo da obavljamo molitvu... zato oni to podanistavaju... da oni imaju nesto bolje oni bi to ponudili ali nemaju.. : )

Kvantitet nije jednako kvalitet. Da je makar desetina tih tvojih klanjaca istinski vjernici, Bosna (tj. ovih nasih 25%) bi bila mnogo ljepse mjesto za zivot.

Isto kao sto su prije 50 godina svi se kleli u socijalizam, multietnicnost, bratstvo i jedinstvo, tako se danas isti ti ljudi guraju u prve safove dzamija (crkvi, isto je na svim stranama) i koriste vjeru kao dokaz podobnosti onima koji su danas zavladali. To su ti poslovicni suncokreti, vazda ih je bilo i bice ih.
I zato nekima "smetaju" (uslovno receno) dzamije: izgubile su svoju primarnu ulogu (mjesto duhovnosti, molitve, uzvisenosti), postale su teren za igranje vehabijama, sluze za promociju pojedinih politickih stranaka, te za kreiranje javnog misljenja u bosnjaka po zelji vlastodrzaca, te naravno, poligon za "pokazivanje" vjere/imovinskog stanja... Nesto slicno derneku.ba (minus golotinja i pljuce) :D
elSaik
Posts: 11899
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#281

Post by elSaik »

valajbeg wrote: zavide nam sto nas ima vjernika i sto hocemo da obavljamo molitvu... zato oni to podanistavaju... da oni imaju nesto bolje oni bi to ponudili ali nemaju.. : )
Prilagođena verzija..
Odlazak u džamiju vas ne čini muslimanima. Isto kao što ni stajanjem u garaži ne postajete automobil.

;)
bosanska rijec
Posts: 575
Joined: 25/09/2007 21:07

#282 Re: Džamije

Post by bosanska rijec »

Ahmmed wrote:Pošto vidim da se na svakoj od tema pominju džamije, da i ja otvorim jednu....O ovom najvećem zlu bosanske današnjice....

znaci nista posebno nismo propustili , i sve isto, i sve se ponavlja :-)
Meraklos
Posts: 109
Joined: 16/10/2007 20:54

#283

Post by Meraklos »

homo_sapiens wrote:
fixer wrote:ja isao s frendom u taj fitness ima vishe od 6 godina i kad smo se pozdravljali ja rekao dobro vece :D :D samo vidim kako oni nesto pricaju izmedju sebe o gledaju prema meni i smjeskaju se..... :D al kad sam ja tamo isao nisam ni znao sta su vehabije
Prije 6 godina je bila 2001. Smješkaju li se još uvijek ?
2002 ! Smjeskaju, sto pitas? Samo nisu homo.
A kakvi ti sapiensi trebaju?
User avatar
homo_sapiens
Posts: 1519
Joined: 22/07/2007 14:45

#284

Post by homo_sapiens »

Meraklos wrote:
homo_sapiens wrote:
fixer wrote:ja isao s frendom u taj fitness ima vishe od 6 godina i kad smo se pozdravljali ja rekao dobro vece :D :D samo vidim kako oni nesto pricaju izmedju sebe o gledaju prema meni i smjeskaju se..... :D al kad sam ja tamo isao nisam ni znao sta su vehabije
Prije 6 godina je bila 2001. Smješkaju li se još uvijek ?
2002 ! Smjeskaju, sto pitas? Samo nisu homo.
A kakvi ti sapiensi trebaju?

Ti garant nisi imao abdest kad si ovo pisao? Totalno nesmisleno.
Slijedeći put uzmi abdest kad se meni obraćaš
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#285

Post by Fox Mulder »

xon_sa wrote:Ma jasta, treba to rusit, mnogo ih brate. Reko Dodik da bi Sarajevo bilo ljepse da ih je manje.
Hajde ti kod dodika sa silajdjicem, pa se tamo "dogovorite" da se napravi jos dzamija. Malo ih nesto po Bosni i Sarajevu...
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#286

Post by bice_bice »

ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#287

Post by Fox Mulder »

bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
Pa valjda zato sto se ipak manje grade nego dzamije po Federaciji. Ima i crkvi brate previse, ali ne upadaju u oci kao dzamije. Napravise jednu kod Fate i valjda ce je srusiti. Umberto Eco citat: "Ako je religija opijum za narod, onda je to kokain"
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#288

Post by bice_bice »

Pa valjda zato sto se ipak manje grade nego dzamije po Federaciji

kad si zadnji put bio u BiH, matere ti? jesi ovo fakat htio reci? i gdje si naso tu bh. statistiku o izgradnji vjeriskih objekata?
de mi reci pjevas li i ti svako jutro himnu Hamericku?

:run:
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#289

Post by fenjer »

mIRCerka wrote:Ja svakome strancu kojeg sam vodala po gradu pokazem pogled na Sarajevo sa bistricke stanice, pokazem Tunel, odvedem u Akifa Seremeta, pokazem Bascarsiju, odvedem kod Begove da se napiju vode i ispricam kako je Amerikanac 1984.godine KUPIO Begovu od nekih sanera :D
Onda ih pitam sta zele jos da vide, jer nisu svi zainteresirani za crkve, dzamije i ostale sakralne objekte.
Nazalost, ono sto njih najvise interesuje jeste nakit...Stoga i ta ti prica pada u vodu.
Dakle, ako zelis donirati, bujrum. Ako ce opcina donirati zemljiste, bujrum, ali mislim da je ipak prece da djeca procitaju makar 4 knjige za lektiru, a nisu sve porodice u mogucnosti da kupe svojoj djeci te iste knjige.
Nadam se da sam bila jasnija.
To je bio tvoj slucaj, tvoje iskustvo, ja sam se potrefio jedne prilike s jaranom i grupom Turaka koje jesu zanimale dzamije, a bio sam i medju turistima sa zapada koji su ostali inpresionirani cinjenicom da u glavnom gradu se nalaze, nedaleko jedna od druge, dzamija, crkva i sinagoga.
Te cesto sam zapazio mnoge turiste kako se slikaju pored Begove dzamije, katedrale itd.

Naravno mozda to i nije nesto sto svakog pojedinca zanima,ali zasigurno stvara neki ambijenit, isto kao kad sam ja obilazio Pariz, obisao sam izmedju ostalog i Notre Dam crkvu.

Dakle onaj ko donira taj donira zato sto ima, inace ne bi to radio. A te price oko siromasnih se konstantno plasiraju u pogresnom kontekstu.
Navodio sam na prosloj diskusiji primjer, da se u mom dzamatu redovno sakupljala novac za razne kategorije ugrozenih, kao aparati za usi, proteza za nogu, operacije i slicno.
Te stoga ja bih rekao gradite dzamije i pomagajte siromasnima, jer bash u istim tim dzamija se gradi svjesnost o istom.


Oni koji navode argumente poput "potrebnije ovo, ono", svaki put kad ispushe kutiju cigara ili kupe nesto sto im i nije potrebno te utrose novac na raznorazne luksuze itd, nek se tad zapitaju, dali je taj novac ili barem djelic tog novca se mogao utrositi u korisnije svrhe. Ovo se mnogi, barem ponekad mogu zapitati, a ne samo prebacivati tu "duznost" na onog koji donira za dzamije, koji u tom slucaju ne baca novac u bure bez dna, naprotiv, iz istih tih dzamija se pocesto pokrecu i humanitarne akcije.

Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
Pa valjda zato sto se ipak manje grade nego dzamije po Federaciji. Ima i crkvi brate previse, ali ne upadaju u oci kao dzamije. Napravise jednu kod Fate i valjda ce je srusiti. Umberto Eco citat: "Ako je religija opijum za narod, onda je to kokain"
Pa pokazalo se u ratu kome je nedostajlao duhovnog obrazovanja, onog iole ljudskog, onih koji su bacali granate po Sarajevskim pijacama i sirom Bih. na nevine osobe. koje su se igrom slucaja zajedno potrefili negdje na okupu. Te da ne zaboravimo toliki brojih masovnih grobnica, u kojima su svoja nedjela pokusali prikriti, pa toliko su duboko isli, da su iste te masovne grobnice cesto puta premijestali iz jedne rupe (lokacije) u drugu.
A sto je najzalosnije oni koji su znali i znaju gdje se iste nalaze, i cak u nekoliko slucajeva nedaleko nastanjeni pored istih, uporno su tvrdili kako oni nista o tom ne znaju.
Gdje je ovima izgradjena svjesnost? Kakva je ovo vrsta opijuma?
Da ne idem dalje.
Last edited by fenjer on 03/01/2008 10:46, edited 8 times in total.
callmethebreeeze
Posts: 7343
Joined: 22/04/2005 22:37
Location: Svedska

#290

Post by callmethebreeeze »

bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#291

Post by bice_bice »

callmethebreeeze wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

btw, i ja bih zabranio objekte poput Fahdove i dzamija gdje pise ime "otvaraca" ili "napravljaca"..
isto tako bih zabranio dzamije koje su gradjene sa donacijama gdje Hodza jal Mutevelija moli Boga da neko dadne "bez bloka" ili da dadne "uz veceru" po kojekakvim srpskim kafancinama jal shoping centrima gdje se peku cevapi i krmeca snicla na istom grilu a hodza toplo preporucuje tu lokaciju recenicom "nema boljeg jela u citavoj regiji"...

mozda mi prica malo vuce na Lucy-inu koju sam kritikovao ali ja sam ocima svojim vidio kako je Hodza u jednom manjem mjestu okacio satelitsku antenu sa motorom na munaru kako bi mu zena mogla gledat njemacke serije, sto vec.. sve uz odobrenje muftije.. odoh i ja daleko, nije ovo mjesto za kritiku IZ-e..

neka ste mi zivi i zdravi..
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#292

Post by Fox Mulder »

callmethebreeeze wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
Istog smo misljenja. Samo treba imati m... pa tako nesto reci u RS-u. Nije lako ni u Federaciji, vidis kako mene odmah napadaju kad "napadnem" "nase". Jebaji ga, zato Bosna i jeste TAMNI VILAJET.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#293

Post by Fox Mulder »

bice_bice wrote:
callmethebreeeze wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

btw, i ja bih zabranio objekte poput Fahdove i dzamija gdje pise ime "otvaraca" ili "napravljaca"..
isto tako bih zabranio dzamije koje su gradjene sa donacijama gdje Hodza jal Mutevelija moli Boga da neko dadne "bez bloka" ili da dadne "uz veceru" po kojekakvim srpskim kafancinama jal shoping centrima gdje se peku cevapi i krmeca snicla na istom grilu a hodza toplo preporucuje tu lokaciju recenicom "nema boljeg jela u citavoj regiji"...

mozda mi prica malo vuce na Lucy-inu koju sam kritikovao ali ja sam ocima svojim vidio kako je Hodza u jednom manjem mjestu okacio satelitsku antenu sa motorom na munaru kako bi mu zena mogla gledat njemacke serije, sto vec.. sve uz odobrenje muftije.. odoh i ja daleko, nije ovo mjesto za kritiku IZ-e..

neka ste mi zivi i zdravi..
Ja nisam Bosnjak, vec Bosanac....
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#294

Post by Fox Mulder »

bice_bice wrote:Pa valjda zato sto se ipak manje grade nego dzamije po Federaciji

kad si zadnji put bio u BiH, matere ti? jesi ovo fakat htio reci? i gdje si naso tu bh. statistiku o izgradnji vjeriskih objekata?
de mi reci pjevas li i ti svako jutro himnu Hamericku?

:run:
Prije skoro dvije godine (1,5 g.). Budi me himna na budilniku, a na mobilnom mi je vrlo cesto i "nasa" Bosanska.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#295

Post by fenjer »

bice_bice wrote:
callmethebreeeze wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

btw, i ja bih zabranio objekte poput Fahdove i dzamija gdje pise ime "otvaraca" ili "napravljaca"..
isto tako bih zabranio dzamije koje su gradjene sa donacijama gdje Hodza jal Mutevelija moli Boga da neko dadne "bez bloka" ili da dadne "uz veceru" po kojekakvim srpskim kafancinama jal shoping centrima gdje se peku cevapi i krmeca snicla na istom grilu a hodza toplo preporucuje tu lokaciju recenicom "nema boljeg jela u citavoj regiji"...

mozda mi prica malo vuce na Lucy-inu koju sam kritikovao ali ja sam ocima svojim vidio kako je Hodza u jednom manjem mjestu okacio satelitsku antenu sa motorom na munaru kako bi mu zena mogla gledat njemacke serije, sto vec.. sve uz odobrenje muftije.. odoh i ja daleko, nije ovo mjesto za kritiku IZ-e..

neka ste mi zivi i zdravi..
Pa takvi ko ti i nisu kadar kritkovati, jer pricaju prrche iz trbuha.
Prvo ocisti svoju avliju pa onda avliju drugih, a oko ovog zasigurno svak ima posla, gledano s vjerskog aspekta.
Last edited by fenjer on 03/01/2008 10:55, edited 1 time in total.
Fox Mulder
Posts: 562
Joined: 24/04/2007 13:24
Location: Washington

#296

Post by Fox Mulder »

fenjer wrote:
mIRCerka wrote:Ja svakome strancu kojeg sam vodala po gradu pokazem pogled na Sarajevo sa bistricke stanice, pokazem Tunel, odvedem u Akifa Seremeta, pokazem Bascarsiju, odvedem kod Begove da se napiju vode i ispricam kako je Amerikanac 1984.godine KUPIO Begovu od nekih sanera :D
Onda ih pitam sta zele jos da vide, jer nisu svi zainteresirani za crkve, dzamije i ostale sakralne objekte.
Nazalost, ono sto njih najvise interesuje jeste nakit...Stoga i ta ti prica pada u vodu.
Dakle, ako zelis donirati, bujrum. Ako ce opcina donirati zemljiste, bujrum, ali mislim da je ipak prece da djeca procitaju makar 4 knjige za lektiru, a nisu sve porodice u mogucnosti da kupe svojoj djeci te iste knjige.
Nadam se da sam bila jasnija.
To je bio tvoj slucaj, tvoje iskustvo, ja sam se potrefio jedne prilike s jaranom i grupom Turaka koje jesu zanimale dzamije, a bio sam i medju turistima sa zapada koji su ostali inpresionirani cinjenicom da u glavnom gradu se nalaze, nedaleko jedna od druge, dzamija, crkva i sinagoga.
Te cesto sam zapazio mnoge turiste kako se slikaju pored Begove dzamije, katedrale itd.

Naravno mozda to i nije nesto sto svakog pojedinca zanima,ali zasigurno stvara neki ambijenit, isto kao kad sam ja obilazio Pariz, obisao sam izmedju ostalog i Notre Dam crkvu.

Dakle onaj ko donira taj donira zato sto ima, inace ne bi to radio. A te price oko siromasnih se konstantno plasiraju u pogresnom kontekstu.
Navodio sam na prosloj diskusiji primjer, da se u mom dzamatu redovno sakupljala novac za razne kategorije ugrozenih, kao aparati za usi, proteza za nogu, operacije i slicno.
Te stoga ja bih rekao gradite dzamije i pomagajte siromasnima, jer bash u istim tim dzamija se gradi svjesnost o istom.


Oni koji navode argumente poput "potrebnije ovo, ono", svaki put kad ispushe kutiju cigara ili kupe nesto sto im i nije potrebno te utrose novac na raznorazne luksuze itd, nek se tad zapitaju, dali je taj novac ili barem djelic tog novca se mogao utrositi u korisnije svrhe. Ovo se mnogi, barem ponekad mogu zapitati, a ne samo prebacivati tu "duznost" na onog koji donira za dzamije, koji u tom slucaju ne baca novac u bure bez dna, naprotiv, iz istih tih dzamija se pocesto pokrecu i humanitarne akcije.

Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote:ja se jos ibretim kako nigdje ni na kojem RS-forumu nisam nasao temu "previse crkvi imamo"..
Pa valjda zato sto se ipak manje grade nego dzamije po Federaciji. Ima i crkvi brate previse, ali ne upadaju u oci kao dzamije. Napravise jednu kod Fate i valjda ce je srusiti. Umberto Eco citat: "Ako je religija opijum za narod, onda je to kokain"
Pa pokazalo se u ratu kome je nedostajlao duhovnog obrazovanja, onog iole ljudskog, onih koji su bacali granate po Sarajevskim pijacama i sirom Bih. na nevine osobe. koje su se igrom slucaja zajedno potrefili negdje na okupu. Te da ne zaboravimo toliki brojih masovnih grobnica, u kojima su svoja nedjela pokusali prikriti, pa toliko su duboko isli, da su iste te masovne grobnice cesto puta premijestali iz jedne rupe (lokacije) u drugu.
A sto je najzalosnije oni koji su znali i znaju gdje se iste nalaze, i cak u nekoliko slucajeva nedaleko nastanjeni pored istih, uporno su tvrdili kako oni nista o tom ne znaju.
Gdje je ovima izgradjena svjesnost? Kakva je ovo vrsta opijuma?
Da ne idem dalje.
Ne brani Bosnjake od mene, vec ti brani Bosnu od Bosnjaka i njihove pokvarene politike olicene u SDA i SZBiH. Ja sam se za Bosnu borio sa puskom i u rovu u Sarajevu. I vidim zajeb'o se. Zali boze ljudi sto su poginuli. A bice i dzamije i crkvi, nije problem u vjarskim objektima, vec u ljudima koji ih posjecuju...
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#297

Post by bice_bice »

Fox Mulder wrote:
bice_bice wrote:
callmethebreeeze wrote: ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

btw, i ja bih zabranio objekte poput Fahdove i dzamija gdje pise ime "otvaraca" ili "napravljaca"..
isto tako bih zabranio dzamije koje su gradjene sa donacijama gdje Hodza jal Mutevelija moli Boga da neko dadne "bez bloka" ili da dadne "uz veceru" po kojekakvim srpskim kafancinama jal shoping centrima gdje se peku cevapi i krmeca snicla na istom grilu a hodza toplo preporucuje tu lokaciju recenicom "nema boljeg jela u citavoj regiji"...

mozda mi prica malo vuce na Lucy-inu koju sam kritikovao ali ja sam ocima svojim vidio kako je Hodza u jednom manjem mjestu okacio satelitsku antenu sa motorom na munaru kako bi mu zena mogla gledat njemacke serije, sto vec.. sve uz odobrenje muftije.. odoh i ja daleko, nije ovo mjesto za kritiku IZ-e..

neka ste mi zivi i zdravi..
Ja nisam Bosnjak, vec Bosanac....
crko ja dabogda ako sam te pito sta si..

a ako smo vec kod toga, meni po svemu vise licis na amerikanca nego ista drugo..
bice_bice
Posts: 931
Joined: 07/09/2006 13:01

#298

Post by bice_bice »

fenjer wrote:
bice_bice wrote:
callmethebreeeze wrote: ako oni o tome ne diskutuju onda je to njihov problem. uvijek se u boljeg od sebe treba ugledati 8)
p.s siguran sam da i u rs.u ima ljudi koji diskutuju slicne stvari.
ovako se vec da citat'... fala callme.. oni ne diskutuju nego grade, kako u Teslicu na vrh brda (uz krst koji je 16 metara - cini mi se - visok) tako i u raznoraznim vukojebinama po nasoj drzavi..

mene zanima zasto uvjek Bosnjaci - nevezano samo za ovu temu - pokusavaju biti objektivni i traze neku pravdu i suzivot a ovi vracaju kamenom?
mozda me i ne zanima toliko to ZASTO koliko me to zaista boli, hebiga, priznajem..

btw, i ja bih zabranio objekte poput Fahdove i dzamija gdje pise ime "otvaraca" ili "napravljaca"..
isto tako bih zabranio dzamije koje su gradjene sa donacijama gdje Hodza jal Mutevelija moli Boga da neko dadne "bez bloka" ili da dadne "uz veceru" po kojekakvim srpskim kafancinama jal shoping centrima gdje se peku cevapi i krmeca snicla na istom grilu a hodza toplo preporucuje tu lokaciju recenicom "nema boljeg jela u citavoj regiji"...

mozda mi prica malo vuce na Lucy-inu koju sam kritikovao ali ja sam ocima svojim vidio kako je Hodza u jednom manjem mjestu okacio satelitsku antenu sa motorom na munaru kako bi mu zena mogla gledat njemacke serije, sto vec.. sve uz odobrenje muftije.. odoh i ja daleko, nije ovo mjesto za kritiku IZ-e..

neka ste mi zivi i zdravi..
Pa takvi ko ti i nisu kadar kritkovati, jer pricaju prrche iz trbuha.
Prvo ocisti svoju avliju pa onda avliju drugih, a oko ovog zasigurno svak ima posla, gledano s vjerskog aspekta.
hahahaha, eto nek ti jesi... Kaderu.. :lol:

ne zelim znati odakle to ti ili bolje receno IZ CHEGA li to ti pricas.. :lol: iz vedra neba frajer..
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#299

Post by fenjer »

Fox Mulder wrote:Ne brani Bosnjake od mene, vec ti brani Bosnu od Bosnjaka i njihove pokvarene politike olicene u SDA i SZBiH. Ja sam se za Bosnu borio sa puskom i u rovu u Sarajevu. I vidim zajeb'o se. Zali boze ljudi sto su poginuli. A bice i dzamije i crkvi, nije problem u vjarskim objektima, vec u ljudima koji ih posjecuju...
Moje reagovanje je replika na tvoje i u tom kontekstu.
Pa eto ako si ti tako zapazio onda tvoje reagovanje uopste ne treba da se nalazi na ovoj diskusiji, ako vec nije problem do vjerskih objekata.
Ja bih na toj tvojoj diskusiji rekao problem je do onih koji ne posjecuju iste, a puni su "informacija" i kritika.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#300

Post by fenjer »

bice_bice wrote:
hahahaha, eto nek ti jesi... Kaderu.. :lol:

ne zelim znati odakle to ti ili bolje receno IZ CHEGA li to ti pricas.. :lol: iz vedra neba frajer..
Hocu da kazem ja u tvom komentaru ne prepoznajem istinu, i smatram da nije u kontekstu ove diskusije, s obzirom da se ovdje radi o izgradnji vjerskih objekata, dzamija, a ne o eventualnim propustima pojedinaca, kojih ukoliko ima, u datom slucaju, ne podrazumijeva da se isti mogu pripisivati citavoj zajednici. Tamo gdje se radi, tu ce se uvijek i grijesiti.
Nadao sam se da ces malo sire razumiti moju repliku.
Last edited by fenjer on 03/01/2008 11:19, edited 2 times in total.
Locked