HI FI - BiH Audiofil

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#701 Re: Slušalice

Post by kojeime »

GAU8 wrote:
kojeime wrote:
GAU8 wrote:Zanima me gdje se u sarajevu mogu povoljno kupiti relativno kvalitetne slušalice za portabilne uredjaje.

Trazim neke od onih koje idu u ušni kanal. nešto poput Sennheiser CX300, Sony MDR-300 ili Yamaha EPH-20.
Pogledaj u RASA, danas sam bio tamo i vidio nekoliko modela, jedan par je bio Senheiser, ali nisam detaljno gledao pa se ne sjecam koji model je bio. Cini mi se da je cijena bila oko 160KM :) Ali vidio sam i neke koje kostaju 30ak KM, samo ne sjecam se koje su bile, da li Panasonic ili druge.

Ako ne znas gdje je RASA: Vilsonovo, dio kod mosta Suade i Olge (Vrbanja most), pored Capriolo prodavnice bicikala.

Sony je lakse naci, pogledaj i u Mobil mediji i u Tehnomagu i drugdje. Ja sam vidjao Sony slusalice u rasponu cijena od 20ak do 200ak KM, pa mozda nadjes i model koji te inteesuje. Moje su Sony MDR-W08, to su recimo entry model i kostale su kada sam ih kupio, prije nekoliko godina, cini mi se 30ak KM (A u USA su 10ak USD :()
Meni je najveci problem sto se kod nas cesto prodaju kineske kopije, koje su zaista bezobrazno dobro uradjene i ne skontas dok ne stavis stvar u uho.

Ja sam recimo kupio Yamaha EPH-20 u USA za 40$ i stvarno su beton slusalice za malo love.
Ali ne sumnjam da bi ovdje za istu tu cijenu tusili kineze koji inace po eBay-u idu lopatom sa cijenom 5$ komad..

A hajd' se onda ganjaj i dokazuj...

Uglavnom hvala za savjet. Otici cu i pitacu ih za probu. Ako odbiju, znaci da muljaju...
Sretno sa probom, nadam se da ces uspjeti, ali ne vjerujem. Problem je slijedeci: TI tipovi proizvoda dolaze zapakovani uglavnom u varenim plasticnim "skoljkama" i da bi se otvorile, te "skoljke" se moraju slomiti. Ako ti u prodavnici slomiju tu "skoljku" da bi ti dali da probas slusalice, a ti odlucis da ih ne kupis, onda nikome drugom ne mogu vise prodati. Zato ne dozvoljavaju probu tako upakovanih proizvoda. A jos nisam naisao kod nas na prodavnicu u kojoj od svakog modela slusalica koje prodaju imaju jedan par vec otpakovan da bi sluzile za probu. Hajde sto ne daju ove jeftine, vec i ove skupe, ako su tako zapakovane, ne daju probati. Nije ovo USA, ovdje musterija nije glavna :)

Jedino sto mozes je da kupis slusalice, pred njima u radnji ih otvoris i ako su neispravne da ti zamijene za druge. Ali ako ih probas i one su ispravne ali se tebi ne svidja zvuk, onda nista ne mozes, moras ih uzeti i kupiti druge ako ti se te ne svidjaju.

Ako imaju neke koje su zapakovane u kartonsku kutiju ili na drugi nacin da se kutija moze otvoriti i zatvoriti a da se ne unisti, onda ti mozda i dozvole probu, narocito ako su slusalice skuplje, a prodavac vidi da bi ih ti kupio ako ih probas i svide ti se. Ali i to je mozda.
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#702 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by kojeime »

A sada moje pitanje za strucnjake koji se razumiju u audio snimanje. Treba mi oprema za snimanje na otvorenom na relativno kratku (dugu) udaljenost, od recimo 2 do max 5 metara. Na primjer snimanje ulicnih sviraca. Moje opcije su bile pod jedan netbook i neki mikrofon, ali mi je receno da to nece moci, treba pretpojacalo za mikrofon i slicno, a druga opcija je neki PCM linearni snimac kao na primjer Olympus LS-5, LS-11 ili Yamaha Pocketrak 2G, W24, C24, CX.

Malo sam trazio po internetu i ispostavilo se da najjeftiniji i sa najmanje mogucnosti Yamahin model, 2G, u Evropi i USA kosta skoro kao i "najbolji" Olympusov model, LS-11. Tako da bi mozda Olympusov slabiji i jeftiniji model, LS-5, bio moj izbor.

Ima i jos nekih uredjaja, ali ove Yamaha i Olympus je relativno lako za nabaviti u BiH, ostali bi se vjerovatno morali narucivati iz vana.

Oprema treba biti mala i lagana, koristio bih je na turistickim putovanjima, a kako nemam namjeru koristiti je za tajna snimanja, vidljivost te opreme nije bitna. Jedino bi trebala biti sa USB izlazom za prebacivanje snimka na racunar.

Ne moraju biti ti Yamaha ili Olympus uredjaji, i drugi koji bi sluzili svsri, a bili mozda i jeftiniji (Yamaha 2G ovdje kosta 460KM), dolaze u obzir.

Pa ako bi mi neko ko se razumije u te stvari i ko je mozda i probao takve uredjaje mogao nesto vise reci, ili preporuciti neku drugu opciju, bilo bi super.

Yamaha 2G: http://www.pssl.com/images/ProdImage01/ ... RAK-2G.jpg

Olympus LS-5: http://www.musicmatter.co.uk/media/cata ... corder.jpg

Hvala
User avatar
GAU8
Posts: 9130
Joined: 05/01/2011 09:18

#703 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by GAU8 »

kojeime wrote:A sada moje pitanje za strucnjake koji se razumiju u audio snimanje. Treba mi oprema za snimanje na otvorenom na relativno kratku (dugu) udaljenost, od recimo 2 do max 5 metara. Na primjer snimanje ulicnih sviraca. Moje opcije su bile pod jedan netbook i neki mikrofon, ali mi je receno da to nece moci, treba pretpojacalo za mikrofon i slicno, a druga opcija je neki PCM linearni snimac kao na primjer Olympus LS-5, LS-11 ili Yamaha Pocketrak 2G, W24, C24, CX.

Malo sam trazio po internetu i ispostavilo se da najjeftiniji i sa najmanje mogucnosti Yamahin model, 2G, u Evropi i USA kosta skoro kao i "najbolji" Olympusov model, LS-11. Tako da bi mozda Olympusov slabiji i jeftiniji model, LS-5, bio moj izbor.

Ima i jos nekih uredjaja, ali ove Yamaha i Olympus je relativno lako za nabaviti u BiH, ostali bi se vjerovatno morali narucivati iz vana.

Oprema treba biti mala i lagana, koristio bih je na turistickim putovanjima, a kako nemam namjeru koristiti je za tajna snimanja, vidljivost te opreme nije bitna. Jedino bi trebala biti sa USB izlazom za prebacivanje snimka na racunar.

Ne moraju biti ti Yamaha ili Olympus uredjaji, i drugi koji bi sluzili svsri, a bili mozda i jeftiniji (Yamaha 2G ovdje kosta 460KM), dolaze u obzir.

Pa ako bi mi neko ko se razumije u te stvari i ko je mozda i probao takve uredjaje mogao nesto vise reci, ili preporuciti neku drugu opciju, bilo bi super.

Yamaha 2G: http://www.pssl.com/images/ProdImage01/ ... RAK-2G.jpg

Olympus LS-5: http://www.musicmatter.co.uk/media/cata ... corder.jpg

Hvala
Jesi li gledao u Music Shopu Brothers?

Imas raznih snimaca, recimo Zoom PS02 za 199KM
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#704 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by kojeime »

Nisam, gdje je to?

Edit. Sada vidio na netu, prije bi mi isli Zoom H1, H2, H4n, a kod njih H2 kosta 450, sto je problizno Yamahi i Olympusu.

I citajuci o Zoom H2, izgleda da puno ljudi ima probleme sa tim uredjajem, pa cu najvjerovatnije zaobici Zoom.
Niqhtmare
Posts: 40
Joined: 13/10/2010 10:12

#705 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Niqhtmare »

Ola forumasi.

Mene interesuje gdje bi mogao zbaviti manje pojacalo sa mp3/usb prikljuckom.
U fazi sam prikupljanja materijala za izradu samostalnog mini portable usb zvucnika koji se moze prikopcati na 3.5mm jack (standardni ulaz od 3.5mm u mobitel - mp3 player). Takoder me interesuju sheme za isto kao i posebno nacin na koji se moze povezati napajanje preko usb porta.

Vidio sam na jutubetu nekoliko takvih stvari sto su kinezi napravili ali bi iskreno volio napraviti nesto bolje kvalitete i rucne izrade. Ako imate prijedloga samo naprijed ^^


Pozdrav!
r_faruk
Posts: 4686
Joined: 20/01/2003 00:00

#706 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by r_faruk »

pozdrav svim ljubiteljima finog zvuka........ :-D

imam jedno pitanjce. nisam sa budzetom nesto pretjerano dobar pa me zanima neka kombinacija, dva zvucnika (naravno trosistemca) i pojacalo. ima li neko od vas da prodaje. trenutno imam neke gorenje zvucnike ali su mnogo stari (opne popucale) i nemam kvalitetno pojacalo................

ps: u ovim gorenej zvucnim kutijama je postavljena spuzva iza zvucnika, medjutim ta spuzva se na dodir totalno deformise i rasipa, jel to mora tako biti ili je vrijeme ucinilo svoje :?

spuzva je profilisana kao one spuzve u studiju, piramidalne........
User avatar
chengaba
Posts: 1870
Joined: 08/10/2003 00:00

#707 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by chengaba »

Pozdrav audiofilima.
Imam set Infinity zvučnika, i sa jednim postoji problem, i kad se maksimalno pojača, zvuk je slab, tj. haman se ništa ne čuje. :|
Imate li nekog majstora ili kome bih to mogao odnijeti da pogleda o čemu se radi?

Zahvaljujem! :)
jhmee9
Posts: 22
Joined: 10/05/2010 16:56

#708 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by jhmee9 »

"Ponavljanje je majka znanja"! :D
Sve što vas zanima u vezi navedenog, kao i dosta toga iz hi-fi svijeta, nalazi se tu:

http://bihaudiofil.freeforums.org/index.php
User avatar
jalle
Posts: 280
Joined: 29/12/2011 15:13
Location: apsurdistan
Contact:

#709 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by jalle »

Imam Sony KDL-40P2530TV i PS3
i fali mi dobar zvuk na tom sistemu.
Mislio sam na ovaj AV receiver Sony STR-DG520 ali nisam siguran da li idu zvučnici uz njega ili se posebno dokupljuju.

Gdje ima ovo nabaviti kod nas ili nešto slično što daje 5.1 zvuk ?
estetski hirurg
Posts: 27
Joined: 25/01/2007 09:08

#710 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by estetski hirurg »

Postovani audiofili, Macline Hi Fi studio nudi sirok asortiman vrhnuske audiofislke opreme. Trenutno u salonu mozete poslasati vrhunske komponente, CD i Pojacalo KRELL, zvucnike Sonus Faber, Vienna acoustics, Infinity. U pripremi je soba za slusanje u kojoj cete moci da cujete vrhusnski zvuk, cujete REAL surround zvuk na Harman kardon kucnim kinima ... Dodjite, informisite se, pogledajte sta Vam nudi ovaj audifilski studio ...
Za sve detaljen informacije nazovi nas na nas tel ili posjetite nasu web stranicu. Mi smo tu da zvuk docaramo kao da vidite sliku. VIDIMO SE!!!!
Nalazimo se u zgradi likovne akademije na obali ....
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#711 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by kojeime »

Ma super, bas lijepo za Macline. I onda pogledamo cjenovnik na vasoj web stranici. Pa vidimo da na primjer AKG K701 slusalice kostaju 718 KM kod vas. Dok u Njemackoj kostaju 208 Eura, sto bi bilo 415 KM. A kada iz Njemacke dodju u BiH kostaju oko 550 KM (U cijenu ulaze slusalice, transport, carina i PDV). Ali, mozda ima neko ko ce i kod vas kupiti po vasim cijenama, pa neka vas.
Pravi Valter
Posts: 353
Joined: 22/12/2011 09:38
Contact:

#712 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Pravi Valter »

Vidim da je tema odavno zastarila ali možda je nekom od poznavalaca poznato. Gdje se u Sarajevu može nabaviti kvalitetno integrirano pojačalo sa phono sekcijom? Unaprijed hvala.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#713 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

sta te konkretno interesuje ?
iako smatram da ce me vecina koja sebe naziva audiofilima mene proglasiti anti-audiofilom
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#714 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

heal wrote:
ja71 wrote:sta te konkretno interesuje ?
iako smatram da ce me vecina koja sebe naziva audiofilima mene proglasiti anti-audiofilom
Ma htio bih napraviti mali najjeftiniji moguci kucni setup za slusanje gramofona (vecinom jazz i prog stvari).
Eh od setupa imam jedino gramofon- Technics SL QD33, star je ali fercera, dosta dobar zvuk. I htio bih isto tako polovnu tehniku kupit, pojacalo, zvucnici..na piku ima solidnog izbora, ali za sta se odluciti, na sta obratiti paznju?? laik sam ali totalni :?
Nema tu velike mudrosti.

Ono na šta trebaš obratiti pažnju je da su ti zvučnici malo "jači" od pojačala. Na primjer, pojačalo ti ima maksimalnu snagu od 60W na 8 oma. Zvučnike kupuješ tako da imaju 8 oma i barem 90W predviđenu snagu pojačala. Može i 120W, ali nemoj jače, biće preveliko opterećenje za pojačalo ako zvučnicima treba puno više snage nego što pojačalo može dati. Neka pojačala mogu raditi sa različitim impendancama zvučnika (4 Oma, 8, 16). Ali sa različitim impendancama imaju različitu snagu.

Veličina zvučnika (ne snaga nego dimenzije) ti zavise od veličine prostorije. Ako ti je prostorija velika možeš kupiti velike zvučnike koji se stavljaju na pod. Ako ti je prostorija mala vjerovatno ćeš kupiti manje, bookshelf zvučnike koji se stavljaju na komode, zidne ili podne nosače itd.

Kod starih pojačala možeš prikopčati samo 2 zvučnika, dakle stereo zvuk. Možda možaš 4 (moje pojačalo može 4 zvučnika) ali tako da imaš 2x2 para stereo zvučnika. Ali, HiFi i ne postoji u formatima 5.1, 7.1 itd. To je za igrice i kućna kina, pravi HiFi je isključivo stereo.

Ne zalijeći se sa snagom. Nemaš potrebe kupovati pojačala i zvučnike snage 100W ako ćeš slušati u prostoriji veličine 4x5x3 metra (širina, dužina, visina). Za toliku prostoriju ti je i 25W dovoljno, a 50-60W optimalno, bolje da slušaš na pola snage malo jačeg pojačala, nego na 100% snage slabijeg pojačala. Moje pojačalo je 60 W, zvučnici 90 W, a slušam uglavnom na 25% rijetko, kada baš pretjeram, idem do 50% snage, tolika mi je prostorija.

Kako kupuješ polovnu opremu, niko ti ne može garantovati da ćeš kupiti dobru tehniku. To ti je uvijek rizik kod kupovine polovne opreme. Dobra stvar kod polovne HiFi opreme je to što, ako nisu pokvareni i korisnik ih nije maltretirao, pojačalo i zvučnici stari 50 godina i danas zvuče isto kao i prvog dana.

Pazi da su kutije zvučnika drvene, nikako plastične. To utiče na kvalitet zvuka.

Ne zalijeći se sa kupovinom skupih kablova. Oni mogu imati ulogu u kvalitetu zvuka u prostoriji koja je predviđena za slušanje muzike. U sobi u kojoj ti je i krevet i ormar i stol, stolice, zavjese, tepih itd, skupi kablovi ti neće popraviti zvuk. Standardni kablovi za povezivanje gramofona i pojačala su sasvim OK. A za povezivanje pojačala sa zvučnikom neka kablovi budu malo većeg prečnika i to je to. Nemoj kupovati kablove koji koštaju 100KM po metru kada i kabl koji košta 2-3 marke po metru u prostoriji koja nije specijalizovana za slušanje muzike će biti dovoljan.

Zvučnici se postavljaju tako da su jedan od drugog udaljeni recimo 2 metra. I da su zvučnici u visini glave. Kada ih tako postaviš, povučeš zamišljenu liniju od jednog do drugog zvučnika. Od sredine te linije povučeš okomitu liniju iste dužine koliko su zvučnici međusobno udaljeni. Na kraju te linije ti je najbolje mjesto za slušanje, tu ti je najbolji zvuk.

Aku su ti zvučnici sa rupom na zadnoj stranici (zbog naglašavanja basa), postaviš ih tako da im je zadnja straica najmanje 50 cm udaljena od zida. U suprotnom će se zvuk odbijati od zida i miješati sa zvukom sa prednje strane zvučnika, i onda ćeš upropastiti kvalitet zvuka i ugođaj slušanja.

Imaš na internetu mnogo savjeta o ovim stvarima.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#715 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

heal wrote: Ma htio bih napraviti mali najjeftiniji moguci kucni setup za slusanje gramofona (vecinom jazz i prog stvari).
Eh od setupa imam jedino gramofon- Technics SL QD33, star je ali fercera, dosta dobar zvuk. I htio bih isto tako polovnu tehniku kupit, pojacalo, zvucnici..na piku ima solidnog izbora, ali za sta se odluciti, na sta obratiti paznju?? laik sam ali totalni :?
treba ti par zvucnika (2 kom.) i stereo pojacalo sa "Phono" ulazom za gramofon.
Posto ti gramofon radi na MM sistemu isto bi i taj Phono ulaz trebao biti MM.
postoji jos i MC sistem ali je rijedak.

zvucnici su bitniji nego pojacalo. na zvucnicima nemoj stediti.
pravilo : velika prostorija = veliki zvucnici, mala prostorija = mali zvucnici
mali zvucnici takodje dobro zvuce i u velikoj prostoriji samo "fali basa".
zvucnici najbolje zvuce ako su postavljeni u jednakostranicnon trokutu sa slusaocem.
visokotonci bi trebali biti u visini uha.
Takodje bi zvucnici (i ti koji slusas muziku) trebali biti odmaknuti od zidova.
ako nisu odmaknuti od zidova sa strane onda gubis na prostornosti zvuka.
ako su blizu straznjih zidova onda imas "napuhan" bas.

sta god da kupujes najbolje da prije probas, ako mozes.
posto kupujes polovne stvari pazi npr. da na zvucnicima nisu visokotonci zgnjeceni.
kod starih pojacala je npr. potenciometar za pojacavanje slaba tacka. cesto krce ali se to da nekim sprejom ocisiti.

licno imam najbolja iskustva za engleskim zvucnicima (B&W, Kef, Mission).
pojacalo nije toliko bitno, tu su Japanci iz 80-tih dobri (Onkyo, Sony, Denon) , iako su i tu Englezi naj naj ali su zara skupi.

kolika ti je prostorija gdje ce to slusati ?
ako u prostoriji preovladavaju tvrdi materijali (plocice, laminati, stakla, goli zidovi)
onda je tu tesko dobiti dobar zvuk. sto vise tepiha, kauca, zavjesa, to bolje

Watti, decibeli, volti, ohmi nisu bitni. tesko je potrefiti kombinaciju da bas ne ide.
dokle god zvuk nije distorziran (izoblicen kao elektricna gitara) ne moras se bojati da ci ti nesto dreknuti.
izuzev ako ionako nije pred smrt.

mozes i pitati prije nego sto nesto kupis.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#716 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

Hakiz wrote: Ono na šta trebaš obratiti pažnju je da su ti zvučnici malo "jači" od pojačala.
ovo je jedna predrasuda stara vjerovano koliko i HiFi i nije tacna.

prije ces slabijim pojacalom spaliti visokotonce na zvucniku nego jacim.
razlog : (tranzistrosko) pojacalo prije ode u clipping nego visokotonac.
iako onda pojacalo daje "samo" npr. 30W sva snaga mu je u clippingu otisla na visoke tonove.
dzaba sto zvucnik moze podnijeti npr. 50W kad su inzinjeri tih 50W proracunali za normalne uslove (bez clippinga)
a to je otprilike 30W za bas i 20W za visokotonac.
zato onih 30W moze spaliti 20W.

objasnjenje : clipping je rezim rada pojacala ili zvucnika gdje distorzije (izoblicenja) nadmasuju
normalni signal. uglavnom je u tom rezimu zvucnik ili pojacalo na granici i jos mu malo nedostaje da pregori.
moze se prepoznati po metalicnom izoblicenom zvuku kakav ima elektricna gitara.

ako imas jace pojacalo od zvucnika onda clipping prvo nastaje u visokotoncu i imas jos fore da smanjis prije nego sto spalis.

sa vecinom sto si napisao se slazem ali nemam sada vremena da jos par stvari pojasnim
jer imas jos par tipicnih HiFi predrasuda.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#717 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

.
Last edited by Hakiz on 19/11/2016 00:30, edited 1 time in total.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#718 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

Hakiz wrote: Zvučnici trebaju biti oko 30 % jači od pojačala.
Objašnjenje?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#719 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

ja71 wrote:
Hakiz wrote: Zvučnici trebaju biti oko 30 % jači od pojačala.
Objašnjenje?

Ako je pojačalo preslabo, zvučnik "vuče" struju koja se tada pretvara u konstantni istosmjerni napon. Ako je taj napon dugo vremena pušten u zvučnike tada može uništiti one fine provodnike u zvučniku, naprosto će istopiti te tanke žice u tweeterima.

Jako pojačalo će sa druge strane uraditi sličnu stvar samo će u tom slučaju stradati driveri. Uostalom, pusti 10.000 V kroz žice predviđene za 240 V i u uređaj koji radi na 240 V i vidi šta će se desiti.

Ja sam imao priliku vidjeti nekoliko puta drugu situaciju, kada jako pojačalo uništi slabe zvučnike. Još nisam vidio prvu situaciju, kada slabo pojačalo uništi zvučnike.

Tako da imaš dvije škole. Jedna kaže da pojačalo treba biti jače od zvučnika, najviše se spominje odnos zvučnik:pojačalo 1:1,5. Druga kaže da zvučnik treba biti jači od pojačala, najčešće 20-30%.

Iskustvom u amaterskoj gradnji A-class pojačala i zvučnika tamo negdje 1980-ih (tada je bilo jeftinije praviti nego kupovati, danas je obratno) pristalica sam druge škole. Dakle praveći, čitajući izračune, dijagrame, sheme spajanja elektronskih komponeneti i vodova, pristalica sam druge škole.

Samo da napomenem, ja govorim da zvučnici trebaju biti do 30% jači od pojačala. Spomenuo sam u prvom postu 100%, ali to je vjerovatno pretjerano. Ne govorimo o odnosu snage 1:5 i slično, dakle ovorimo o nekoliko desetina procenata, a ne nekoliko puta jačoj ili slabijoj jednoj ili drugoj komponenti.

Moja preporuka bi bila da je snaga zvučnika što približnija snazi pojačala, sa tim da malo veća tolerancija bude kada je zvučnik jači, ali ne više od 30% i ako ne sluša konstantno na potencionetru za glasnoću na maksimumu, neće uništiti ni zvučnike ni pojačalo.

Imam pojačalo od 60 W, zvučnike 90 W, sa maksimalnom kratkotrajnom snagom od 130 W. Ta kombinacija radi od 1997. bez problema. Do danas bih valjda spržio zvučnike.

Imaš ti puno stvari u HiFi oko kojih se ljudi ne slažu. Na primjer, uvriježeno je mišljenje da slušalice trebaju raditi nekih 30-100 sati (kako koje) da se "razbiju" (break in) i tek tada se dobije njihov puni potencijal. Drugi kažu da je to netačno i da ne čuju razliku između prvog slušanja i slušanja nakon nekoliko desetina ili stotina sati slušanja. Ja ne čujem razliku. Možda mi se učini da su basovi malo topliji, ali ne čujem značajnu razliku sa svojim slušalicama. Ali, neću tvrditi da to nije istina.

Tako da neka svako napiše svoje, da ne ulazimo u raspravu i ubjeđivanje, a neka postavljač pitanja sam odluči šta će prihvatiti.
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#720 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

heal wrote:Znam da je sto vise stvari to bolje za akustiku, soba mi je natrpana i sada poprilicno.
NIje baš tako. U pravu je ja71 što se tiše površina. Zidovi i prozoti, to jeste velike tvrde plohe odbijaju zvuk i to ne valja. Ali, isto tako ne valja ni kada previše materijala upija zvuk ili kada nepravilni oblici odbijaju zvuk na nekontrolisan način. Najbolje bi bilo imati potuno praznu rostoriju sa posebnim pločama koje se stavljaju na zidove, prostoriju slično ovoj kao na slici: http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/ ... ories.html

Tada bi se isplatilo kupovati i pojačala od 30.000 i zvučnike od 70.000 i kablove od 500 Eura po metru.

Kako to niko od nas nema, gledaj da su ti zvučnici oko 50 cm od zida, da je postavka zvučnici i ti u jednakostraničnom trouglu, zvučnici u visini glave i da u neposrednoj blizini tog trougla, dakle oo zvučnika do tebe nema ormar ili druga veća odbijajuća površina.

Ako je u pitanju izbor prazna soba sa zidovima akustički ne tretirana ili standardna soba sa tepisima, zavjesama, krevetom itd, bolje ovo drugo ali da se pripazi na raspored stvari u sobi u odnosu na zvučnike.

Ako ne možeš nikako odvojiti zvučnike od zidova i slično, u prodavnicama, na primjer u Artistu u Sarajevu, možeš kupiti materijale za akustičko tretiranje. Ti materijali se stavljaju na zidove muzičkih studija, kupuju ih i ljudi koji svoje sobe u stanovima pretvaraju u improvizovani muzički studio. Pa kupiš dvije-tri ploče tog materijala, cijena im je oko 20KM za jednu ploču otprilike 50x50 cm i staviš te ploče iza i sa strana zvučnika. Naravno ne ispred zvučnika :). Na primjer, nešto ovako: http://www.artist.ba/mex/artikal.php?gl ... 0&art=7551

Postoje i već pripremljene savijene ploče koje se stavljaju oko mikrofona, i to mošeš koristiti, ali one su preskupe. Nešto ovako: http://www.artist.ba/mex/artikal.php?gl ... 0&art=7529
Last edited by Hakiz on 19/11/2016 14:26, edited 1 time in total.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#721 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

heal wrote: ... Ono sto mi nije bilo jasno je upravo ono o cemu se vi raspravljate, odnos snage pojacala i zvucnika :-D jer sam vec nacuo tu pricu ...
ma ne moras se ni tu puno sikirati, to samo ima veze kad pojacalo ili zvucnik rade na granici te snage

sto se tice postavljana zvucnika jos je bolje ne postavljati paralelno sa zidovima nego pod uglom ali to je vec prica za profesionalce.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#722 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

Hakiz wrote: ... Ali, isto tako ne valja ni kada previše materijala upija zvuk ili kada nepravilni oblici odbijaju zvuk na nekontrolisan način...
teoretski je moguce je previse dampirati sobu pa da zvuk bude "mrtav"
prakticno je to slucaj samo u studiju ili kod ljudi koji pretjeruju u tome.
90% soba sa zvucnicima ima problem sa previse eha (moja takodje).

i sta je odbijanje zvuka na nekontrolisan nacin ?
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#723 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

ja71 wrote:
Hakiz wrote: ... Ali, isto tako ne valja ni kada previše materijala upija zvuk ili kada nepravilni oblici odbijaju zvuk na nekontrolisan način...
teoretski je moguce je previse dampirati sobu pa da zvuk bude "mrtav"
prakticno je to slucaj samo u studiju ili kod ljudi koji pretjeruju u tome.
90% soba sa zvucnicima ima problem sa previse eha (moja takodje).

i sta je odbijanje zvuka na nekontrolisan nacin ?
Pa, kada akustično tretiraš prostoriju, možeš tačno podesiti gdje ćeš staviti materijale koji upijaju zvuk a gdje materijale koji odbijaju. I tada kontrolišeš kretanje zvuka. U sobi u kojoj imaš razne materijale koji upijaju i odbijaju zvuk u različitim vrijednostima (neki materijal upija ili odbija zvuk 20% drugi materijal u istoj sobi upija ili odbija 70% zvuka), različitih površina, oblika i rasporeda, ne možeš kontrolisati kretanje zvučnih talasa.

Zvuk je talas, i može se taj talas usmjeriti. Čak i fokusirati u jednu tačku. Ali to više nije HiFi, to je druga oblast. Na primjer uređaji koji zvučne talase fokusiraju u jednu tačku i time mgu srušiti oblekat ili se koriste u razbijanju demonstracija kada se zvuk fokusira na grupu koju se želi razbiti ali da kretanje yvučnih talasa ne šteti ni onome ko puravlja tim uređajem niti ljudima koji su u blizini te grupe ali se na njih ne žali ići (novinari, prolazvici itd)

Ali, kao što već rekoh, u standardnoj sobi sa standardnim namještajem, to je nešto oko čega ne treba previše razbijati glavu.
Last edited by Hakiz on 19/11/2016 14:36, edited 1 time in total.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#724 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

Hakiz wrote: Aku su ti zvučnici sa rupom na zadnoj stranici (zbog naglašavanja basa), postaviš ih tako da im je zadnja straica najmanje 50 cm udaljena od zida. U suprotnom će se zvuk odbijati od zida i miješati sa zvukom sa prednje strane zvučnika, i onda ćeš upropastiti kvalitet zvuka i ugođaj slušanja.
ovo je jos jedna od predrasuda koja nikako da iscezne a vjerovatno su je lansirali oni koji bass reflex port ugradjuju naprijed :D

bass reflex port (rupa na zvucniku) ima zadatak da "pojaca" bass na niskim frekvencijama.
upravo na tako niskim frekvencijama se zvuk siri "na sve strane" a ne "u jednom pravcu - naprijed" kao sto je slucaj sa srednjim tonovima.

ono sto zelim reci : zuvcnici kod kojih je bass reflex port naprijed imaju podjenako problema ako su previse blizu zida.

inace se ta rupa smije i zatvoriti ako ima puno basa. vecina proizvodjaca ti uz zvucnike salje i "cepove" od spuzve
Hakiz
Posts: 40542
Joined: 30/07/2015 20:01

#725 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

ja71 wrote:
Hakiz wrote: Aku su ti zvučnici sa rupom na zadnoj stranici (zbog naglašavanja basa), postaviš ih tako da im je zadnja straica najmanje 50 cm udaljena od zida. U suprotnom će se zvuk odbijati od zida i miješati sa zvukom sa prednje strane zvučnika, i onda ćeš upropastiti kvalitet zvuka i ugođaj slušanja.
ovo je jos jedna od predrasuda koja nikako da iscezne a vjerovatno su je lansirali oni koji bass reflex port ugradjuju naprijed :D

bass reflex port (rupa na zvucniku) ima zadatak da "pojaca" bass na niskim frekvencijama.
upravo na tako niskim frekvencijama se zvuk siri "na sve strane" a ne "u jednom pravcu - naprijed" kao sto je slucaj sa srednjim tonovima.

ono sto zelim reci : zuvcnici kod kojih je bass reflex port naprijed imaju podjenako problema ako su previse blizu zida.

inace se ta rupa smije i zatvoriti ako ima puno basa. vecina proizvodjaca ti uz zvucnike salje i "cepove" od spuzve
To su dvije različite stvari. Kao razlika između Gibson ES335 i Lucille.
Post Reply