HI FI - BiH Audiofil

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#676 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

alenuprekršaju wrote:hvala jednako. Sve ovo je virtualno druženje. Osobno ističem prvenstveno ovu zadnju riječ, druženje. Ako bude kad prilika da se družimo i u stvarnosti, toliko bolje. @Lab3352 nas pozvao na novo igralište ovdje (novi prvi BiH audiofilski site). Predlažem da naše druženje nastavimo tamo. Poziv važi i za ostale koje audio hobi zanima. Mislim da sam na svim audio siteovima na prostoru bivše nam države. Htjedoh te još pitati, da li sudjeluješ možda na Ljubinom Hi-Fi forumi siteu? Taj je tebi najbliži. Možda se susrečemo i tamo! :-D
Tko zna, možda se stvarno sretnemo i u živo. Meni bi bilo u veliko zadovoljstvo, ako te kada put ponese preko ili u "deželu". Dobrodošao uvijek! Poznanstava, druženja i dodatnih znanja, nikada dosta.

Lijepi pozdrav u Beograd iz zaspane Ljubljane.
Budi dobro.
Alen
Au, ti stvarno pišeš uvek u neko pospano doba...

Već sam se prijavio na bihaudiofil, samo treba malo vremena da sajt zaživi. Pošto nisam neki čovek od foruma, ne znam koji je to Ljubin Hi-Fi forum, kako se zove?
User avatar
alenuprekršaju
Posts: 18
Joined: 01/07/2008 11:54
Location: SLO, Ljubljana

#677 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by alenuprekršaju »

cherrimoya wrote: Au, ti stvarno pišeš uvek u neko pospano doba...

Već sam se prijavio na bihaudiofil, samo treba malo vremena da sajt zaživi. Pošto nisam neki čovek od foruma, ne znam koji je to Ljubin Hi-Fi forum, kako se zove?

Pogledaj ovdje! :)
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#678 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

Zalazio sam, ali nisam baš aktivan...
User avatar
alenuprekršaju
Posts: 18
Joined: 01/07/2008 11:54
Location: SLO, Ljubljana

#679 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by alenuprekršaju »

cherrimoya wrote:Zalazio sam, ali nisam baš aktivan...
Pa i ja švrljam tu i tamo, u pauzama koliko mogu.
Za pojedine teme, kao ovu, imam uključena obavještavanja po mailu.
Uglavnom šaljem slike, offtopičarim i ... ...ma opušteno! :-D
Svi ti audio forumi mi dođu da malo odahnem od cjelodnevnih obaveza a najbolji dio je, da sam upoznao i svakako u živo sreo, mnoge audiofile od Triglava pa do Vardara.
Supruga i ja, proveli smo nezaboravan tjedan, u decembru lani pred Novu godinu, kod jednih audiofila iz Beograda i Novog Sada. Ludnica i super smo se proveli. Najbolja mi je bila Karađorđeva šnicla.
Na more idemo sresti Hrvatske audio drugare iz Istre.
Susreti su redovni i po sajmovima u Zagrebu i Ljubljani. Baš mi se uskoro sprema u posjetu jedna klapa iz Zagreba.

Ma kad bi čovjek imao više vremena...

Lijepi pozdrav.
A.
damjan071
Posts: 1
Joined: 18/08/2010 22:45

#680 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by damjan071 »

Tražim Sansui pojačalo AU-919 ili AU-717 i tuner TU-919 ili TU-717. AKo neko prodaje neka mi se javi...
jhmee9
Posts: 22
Joined: 10/05/2010 16:56

#681 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by jhmee9 »

Prijatelju.....nažalost, pogrešna država gdje tražiš nešto ovako....tipa "Vintage Sansui-a"..... :D

Navrati ovdje, http://bihaudiofil.freeforums.org/index.php možda ti uspijemo naći nešto.... :wink:
Alive
Posts: 386
Joined: 12/04/2010 15:05

#682 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Alive »

Pozdrav

Zanima me gdje se u Sarajevu ili blizoj okolini ima kupiti Technics oprema... Prije je toga bilo u FIS-u u Vitezu, sada iskreno ne znam pa me zanima. Ima li negdje gdje bih mogao pogledati i kupiti nesto o Technics opreme. Prije nekih 10-ak godina, mozda malo manje sam kupio u FIS-u Technicsov-u liniju iz komponetni...mislim da mi je to jedna od najpametnijih investicija do sada :-) Eto ako neko zna? Sorry ako je pitanje bilo prije ostavljeno
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#683 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

@Alive
Technics-a nema minimalno vec nekih 10-tak godina (izuzev gramofona).
To ti je sad Panasonic, koji ionako nista ne pravi za Stereo
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#684 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by mali Ninja »

nemam toliko vremena da listam ovu temu i gledam, a i dosta su stariji postovi pa evo opet da pitam za pomoć poznavalaca i ljudi koji su u tim vodama.

imam u planu "slupat" neku lovu u Hi Fi, nemojte me pitati koliko šta kako, volio bih čuti vaše mišljenje o sljedećem:

kako birati opremu, na šta obraćati pažnju prilikom kupovine komponenti, gdje u sarajevu (što reče sisoje, slabo da ću ovdje hajrovat, prije zg-a ništa) kupiti opremu, kako postaviti u prostoroji, tj kako dobiti željeni efekat isl.

htio bih da saznam sve što ne znam o tome, a ne znam dosta toga :D
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#685 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by mali Ninja »

cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#686 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cule64 »

mali Ninja wrote:nemam toliko vremena da listam ovu temu i gledam, a i dosta su stariji postovi pa evo opet da pitam za pomoć poznavalaca i ljudi koji su u tim vodama.

imam u planu "slupat" neku lovu u Hi Fi, nemojte me pitati koliko šta kako, volio bih čuti vaše mišljenje o sljedećem:

kako birati opremu, na šta obraćati pažnju prilikom kupovine komponenti, gdje u sarajevu (što reče sisoje, slabo da ću ovdje hajrovat, prije zg-a ništa) kupiti opremu, kako postaviti u prostoroji, tj kako dobiti željeni efekat isl.

htio bih da saznam sve što ne znam o tome, a ne znam dosta toga :D
Imas u Sarajevu distributera 47Labs koji ce ti rado pomoci u svemu sto te zanima.
http://homepage.mac.com/sead/aboutus.htm
Ako ti je ovo preskupo pokusaj da stupis u kontakt sa clanom jhmee9
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#687 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by mali Ninja »

hvala cule.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#688 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

Sisoje wrote: jedan od primjera jeste gaincard firme 47 labs koje bi trebalo po izgledu i karakteristikama biti zajebancija od uredjaja hadsvira i 10x skuplje i napucanije uredjaje.
Jeste ali samo ako imas zvucnike koji ne traze puno struje.
Pokusaj na 47 labs prikljuciti npr. B&W 602 S3 (min. otpor ispod 3 ohma) pa ces vidjeti kako je kilav u basu.
i to na normalnoj jacini zvuka da ne pricamo kad ga malo jace odvrnes.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#689 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

mali Ninja wrote:http://www.market.ba/tehnika/hifi/oglas/581549
koliko ovo vrijedi?
Ovo je (mescini) neki surround sistem ?
ili ?
staro je tako da ti je tesko reci koliko vrijedi.
uglavnom kako se nagodis sa prodavcem.

Pa prvo se trbas skontat hoces li stereo ili surround.
pa odrediti koliko para si spreman dati.

zvucnici (pored prostorije) imaju najvise uticaja na kvalitet
i ja bih otprilike dao pola para ili vise za zvucnike a pola za
sve ostalo (vazi za stereo).
i ne bacaj dzaba pare za kablove to ti je najveca ubleha.

a onda trebas fino rasporediti zvucnike kod kuce jer i najbolji
zvucnik ne svira kako treba ako se nalazi na pogresnom mjestu
u prostoriji.

eto za pocetak je dovoljno.
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#690 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

mali Ninja wrote:nemam toliko vremena da listam ovu temu i gledam, a i dosta su stariji postovi pa evo opet da pitam za pomoć poznavalaca i ljudi koji su u tim vodama.

imam u planu "slupat" neku lovu u Hi Fi, nemojte me pitati koliko šta kako, volio bih čuti vaše mišljenje o sljedećem:

kako birati opremu, na šta obraćati pažnju prilikom kupovine komponenti, gdje u sarajevu (što reče sisoje, slabo da ću ovdje hajrovat, prije zg-a ništa) kupiti opremu, kako postaviti u prostoroji, tj kako dobiti željeni efekat isl.

htio bih da saznam sve što ne znam o tome, a ne znam dosta toga :D
Evo nekoliko opštih, ali veoma bitnih saveta koji će ti pomoći:

1. Glavno pravilo: svi akustički sistemi zvuče skoro isto, tim pre, ako je prostorija u kojoj se nalaze zvučnici bez akustičke obrade.
2. Ne kupuj akustiku, skuplju od 750 EUR za par zvučnika. Postoji samo jedan izuzetak – najkrupniji primerci trosistemskih zvučnika, koji imaju po dva niskotonca prečnika 8-10” i više. Na primer, Cerwin-Vega ima modele sa po jednim ili dva niskotonca od po 15”. U tom slučaju visoka cena je opravdana: potrebno je više materijala za izradu velikih kutija i drajvera. U slučaju dvosistemskih zvučnika, gornja granica treba da bude 400 EUR.
3. Izbegavaj akustiku, čija je osetljivost ispod 90 dB/1W/1m.
4. Ako je moguće, biraj akustiku sa kalotnim srednjetoncima i akustiku, čiji visokotonci imaju membrane od metala.
5. Neobavezni i subjektivni savet: obrati pažnju na posebne razlike, na patentovane tehnologije i konstrukcije drajvera. Biraj akustiku, kod koje su membrane napravljene ne od jeftinog parčeta polipropilena koji košta 1 EUR, a recimo, od kevlarovih ili karbonskih vlakana ili drugih kompozitnih materijala.

Još nekoliko saveta u izboru preostalih dva-tri uređaja.

Izbor DVD ili Blu-ray plejera:

1. Ograniči budžet DVD plejera na 150 – 250 EUR, Blu-ray plejera do 500 EUR.
2. Obavezno obrati pažnju na mogućnost čitanja SACD (tiče se DVD plejera), zato što u tom slučaju takav uređaj ima kvalitetniji DAC. Po mogućnosti identifikuj marku mikrošeme DAC i njene karakteristike .
3. Pogledaj tehničke karakteristike analognih izlaza plejera: što je manje šumova, distorzija, veći dinamički opseg, to je bolje.
4. Biraj plejere sa visokom funkcionalnošću: mogućnost čitanja različitih audio i video formata, USB ulaz, posmatranje slika visoke rezolucije, funkcije pretvaranja slike do rezolucije Full-HD...

Izbor pojačala:

1. Budžet 250 – 350 EUR.
2. Minimalna snaga 80 W.
3. Obrati pažnju na niske vrednosti šumova i mešanja kanala.
4. Neobavezni i subjektivni savet: ne kupuj jeftinija pojačala tipičnih audiofilskih kompanija, jer takva pojačala mogu imati namerno niži kvalitet, zbog stimulacije kupaca u kupovini skupljih modela.

U zaključku mogu reći samo jedno: nezavisno od toga šta izabereš, ukupna vrednost sistema ne sme biti veća od 1500 EUR, jer skoro sve što je skuplje - jeste bacanje para. Veoma je mali broj realno kvalitetnih Hi-End uređaja, koji zaslužuju visoku cenu. Ne, ne tvrdim da ne postoje neuporedivo bolji i skuplji sistemi, naravno da postoje, ali oni su bazirani na aktivnim digitalnim skretnicama, profesionalnim komponentama, moćnim i efikasnim profesionalnim drajverima, multiampingu itd i to je neka druga priča. Takvi sistemi nemaju mnogo sličnosti sa sistemima na koje smo svi mi ovde navikli i o kojima je ovde reč.
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#691 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

cherrimoya wrote: 3. Izbegavaj akustiku, čija je osetljivost ispod 90 dB/1W/1m.
4. Ako je moguće, biraj akustiku sa kalotnim srednjetoncima i akustiku, čiji visokotonci imaju membrane od metala.
5. Neobavezni i subjektivni savet: obrati pažnju na posebne razlike, na patentovane tehnologije i konstrukcije drajvera. Biraj akustiku, kod koje su membrane napravljene ne od jeftinog parčeta polipropilena koji košta 1 EUR, a recimo, od kevlarovih ili karbonskih vlakana ili drugih kompozitnih materijala.
Pod akustikom ti podrazumijevas zvucnike, ili ?
Za mene je akustika uvijek znacila zvucnost prostorije, pa zato pitam.

Nejasan je savjet pod tackom 5. Tu si recenicu smrsio pa nisam bas siguran sta si htio reci.
Da li su kevlar i karbonska vlakna preporucljiva ili ne ?
(da polilropilen nije preporucljiv je jasno)
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#692 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

ja71 wrote:
cherrimoya wrote: 3. Izbegavaj akustiku, čija je osetljivost ispod 90 dB/1W/1m.
4. Ako je moguće, biraj akustiku sa kalotnim srednjetoncima i akustiku, čiji visokotonci imaju membrane od metala.
5. Neobavezni i subjektivni savet: obrati pažnju na posebne razlike, na patentovane tehnologije i konstrukcije drajvera. Biraj akustiku, kod koje su membrane napravljene ne od jeftinog parčeta polipropilena koji košta 1 EUR, a recimo, od kevlarovih ili karbonskih vlakana ili drugih kompozitnih materijala.
Pod akustikom ti podrazumijevas zvucnike, ili ?
Za mene je akustika uvijek znacila zvucnost prostorije, pa zato pitam.

Nejasan je savjet pod tackom 5. Tu si recenicu smrsio pa nisam bas siguran sta si htio reci.
Da li su kevlar i karbonska vlakna preporucljiva ili ne ?
(da polilropilen nije preporucljiv je jasno)
Zdravo @ja71, vidim i ti povremeno zalaziš ovamo, kao i ja :wink: !

Strogo gledano, termin akustika ne bi trebao da se koristi za zvučnike. A ja sam upravo to uradio, tako da je tvoje pitanje logično. Imao sam u vidu zvučnike.

Pod br.5 se radi o sledećem. Polipropilen je mnogo jeftiniji od kevlara ili karbona, što opet ne znači da su polipropilenske membrane loše i da takvi zvučnici loše zvuče. Nikako. Ali, zato kevlarove ili karbonske membrane ulivaju nadu da proizvođač nije štedeo ni na ostalim bitnijim elementima, kao što su skretnice, na primer.

A kevlar i karbon su preporučljivi za izradu membrana, kao i mnogi drugi materijali.

Generalno, vrsta materijala, od kojeg je napravljena membrana nije najbitnija stvar kod zvučnika, naravno, ako je kvalitetno napravljena. Vrsta materijala igra veću ulogu samo u najkvalitetnijim sistemima gde će razlika biti i te kako primetna.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#693 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cule64 »

Kupujem philips cdm9 pro mehanizam
User avatar
nOke93
Posts: 42
Joined: 09/12/2010 22:31

#694 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nOke93 »

pozdraaav svim audiofilima i koji se tako osjecaju :D

ja spadam u ovu drugu grupu :D

nego, ima li neko da je pravio stalke za zvucnike u kucnoj radinosti? :) ja za koji dan pocinjem izradom istih, visine 60cm..
radicu ih od drveta, znaci kao osnova ici ce greda obicna, dole ce ici lijepljena bukova ploca jer je teska, a gore kao platforma smrekine lijepljene ploce... naravno, odvajacu ih od poda siljcima, kao i zvucnik od stalka..
eh sad, jasno mi je da stalak treba da bude sto masivniji i tezi i "mrtviji", ali nemam sredstava da radim od zeljeza stalak, pa da ga punim pijeskom... ionako, mislim da ce ovi jednostavni stalci od drveta odraditi svoj posao :D

Inace, moj skromni sistem izgleda ovako:
Amp: Fisher CA-M100 sa tunerom, nekih 100w
CD: Kenwood DP-1015
Zvucnici: Sony SS-XB60 200w max, (bez maski, koje planiram isto uraditi u diy varijanti :D)

nije neka egzotika, ali za moje finansijske uslove kao srednjoskolca vise nego zadovoljavajuce :D
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#695 Slušalice

Post by GAU8 »

Zanima me gdje se u sarajevu mogu povoljno kupiti relativno kvalitetne slušalice za portabilne uredjaje.

Trazim neke od onih koje idu u ušni kanal. nešto poput Sennheiser CX300, Sony MDR-300 ili Yamaha EPH-20.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#696 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cule64 »

Odradiće stalci posao ali ako ne budu viši od 50 cm.
Pozdrav
ja71
Posts: 5400
Joined: 31/03/2006 14:45

#697 Re: Slušalice

Post by ja71 »

GAU8 wrote:Zanima me gdje se u sarajevu mogu povoljno kupiti relativno kvalitetne slušalice za portabilne uredjaje.

Trazim neke od onih koje idu u ušni kanal. nešto poput Sennheiser CX300, Sony MDR-300 ili Yamaha EPH-20.
Eto GAU8, stalke u usi i nista se ne sekiraj.
Ali pazi da ne budu veci od 50cm :D
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#698 Re: Slušalice

Post by GAU8 »

ja71 wrote:
GAU8 wrote:Zanima me gdje se u sarajevu mogu povoljno kupiti relativno kvalitetne slušalice za portabilne uredjaje.

Trazim neke od onih koje idu u ušni kanal. nešto poput Sennheiser CX300, Sony MDR-300 ili Yamaha EPH-20.
Eto GAU8, stalke u usi i nista se ne sekiraj.
Ali pazi da ne budu veci od 50cm :D
Grohotom se smijem evo :lol: :lol: :lol: :x
kojeime
Posts: 3624
Joined: 11/11/2010 13:03

#699 Re: Slušalice

Post by kojeime »

GAU8 wrote:Zanima me gdje se u sarajevu mogu povoljno kupiti relativno kvalitetne slušalice za portabilne uredjaje.

Trazim neke od onih koje idu u ušni kanal. nešto poput Sennheiser CX300, Sony MDR-300 ili Yamaha EPH-20.
Pogledaj u RASA, danas sam bio tamo i vidio nekoliko modela, jedan par je bio Senheiser, ali nisam detaljno gledao pa se ne sjecam koji model je bio. Cini mi se da je cijena bila oko 160KM :) Ali vidio sam i neke koje kostaju 30ak KM, samo ne sjecam se koje su bile, da li Panasonic ili druge.

Ako ne znas gdje je RASA: Vilsonovo, dio kod mosta Suade i Olge (Vrbanja most), pored Capriolo prodavnice bicikala.

Sony je lakse naci, pogledaj i u Mobil mediji i u Tehnomagu i drugdje. Ja sam vidjao Sony slusalice u rasponu cijena od 20ak do 200ak KM, pa mozda nadjes i model koji te inteesuje. Moje su Sony MDR-W08, to su recimo entry model i kostale su kada sam ih kupio, prije nekoliko godina, cini mi se 30ak KM (A u USA su 10ak USD :()
User avatar
GAU8
Posts: 9128
Joined: 05/01/2011 09:18

#700 Re: Slušalice

Post by GAU8 »

kojeime wrote:
GAU8 wrote:Zanima me gdje se u sarajevu mogu povoljno kupiti relativno kvalitetne slušalice za portabilne uredjaje.

Trazim neke od onih koje idu u ušni kanal. nešto poput Sennheiser CX300, Sony MDR-300 ili Yamaha EPH-20.
Pogledaj u RASA, danas sam bio tamo i vidio nekoliko modela, jedan par je bio Senheiser, ali nisam detaljno gledao pa se ne sjecam koji model je bio. Cini mi se da je cijena bila oko 160KM :) Ali vidio sam i neke koje kostaju 30ak KM, samo ne sjecam se koje su bile, da li Panasonic ili druge.

Ako ne znas gdje je RASA: Vilsonovo, dio kod mosta Suade i Olge (Vrbanja most), pored Capriolo prodavnice bicikala.

Sony je lakse naci, pogledaj i u Mobil mediji i u Tehnomagu i drugdje. Ja sam vidjao Sony slusalice u rasponu cijena od 20ak do 200ak KM, pa mozda nadjes i model koji te inteesuje. Moje su Sony MDR-W08, to su recimo entry model i kostale su kada sam ih kupio, prije nekoliko godina, cini mi se 30ak KM (A u USA su 10ak USD :()
Meni je najveci problem sto se kod nas cesto prodaju kineske kopije, koje su zaista bezobrazno dobro uradjene i ne skontas dok ne stavis stvar u uho.

Ja sam recimo kupio Yamaha EPH-20 u USA za 40$ i stvarno su beton slusalice za malo love.
Ali ne sumnjam da bi ovdje za istu tu cijenu tusili kineze koji inace po eBay-u idu lopatom sa cijenom 5$ komad..

A hajd' se onda ganjaj i dokazuj...

Uglavnom hvala za savjet. Otici cu i pitacu ih za probu. Ako odbiju, znaci da muljaju...
Post Reply