HI FI - BiH Audiofil

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#776 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

zomri wrote: 11/11/2021 14:46
Hakiz wrote: 11/11/2021 12:56 Zadovoljan sam sa

https://www.presonus.com/products/Eris-E35

Volim drvene kutije, tradicionalan bookshelf izgled.

Meni nisu direktno prikopčani na kompjuter već preko:

https://www.alesis.com/products/legacy/io4

Zvučnici su aktivni.
:thumbup: opcija je i prelaz na neke aktivne zvučnike ali je kod nas slab izbor pa sam prinuđen na varijantu sa pojačalom. ili to ili otići do zg po ove jako hvaljene komade

https://www.ronis.hr/zvucnici-audioengi ... 9/product/

ps.evo vidim da eris e5 imaju i kod nas u ponudi :thumbup: valja mi malo istražiti kakvi su. uglavnom ideja je da za cijenu nekih audiofilskih slušalica kupim set zvučnika.
Pazi kod Eris. Presonus ih predstavlja kao monitore. Ovi mali 3.5 nisu pravi monitori, ali ne znam za 5. Problem je u tome što su monitori "near field" zvučnici, dakle za slušanje iz blizine, do oko 1 m udaljenosti. Ako ćeš zvučnike koji ti trebaju dati dobar zvuk svuda po sobi, izbjegavaj monitore, traži "obične" kvalitetne zvučnike. A "obični" HiFi su većinom pasivni. Ako ćeš aktivne da ne kupuješ pojačalo posebno, vjerovatno ćeš trebati tražiti kompjuterske, ne HiFi zvučnike.

Za cijenu kojih audiofilskih slušalica.? Mislim, i Sennheiser HD 800 i Sennheiser HE1 su audiofilske. Samo su jedne 1.000, a druge 50.000 Eura :wink:
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#777 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by zomri »

Hakiz wrote: 11/11/2021 15:25
zomri wrote: 11/11/2021 14:46

:thumbup: opcija je i prelaz na neke aktivne zvučnike ali je kod nas slab izbor pa sam prinuđen na varijantu sa pojačalom. ili to ili otići do zg po ove jako hvaljene komade

https://www.ronis.hr/zvucnici-audioengi ... 9/product/

ps.evo vidim da eris e5 imaju i kod nas u ponudi :thumbup: valja mi malo istražiti kakvi su. uglavnom ideja je da za cijenu nekih audiofilskih slušalica kupim set zvučnika.
Pazi kod Eris. Presonus ih predstavlja kao monitore. Ovi mali 3.5 nisu pravi monitori, ali ne znam za 5. Problem je u tome što su monitori "near field" zvučnici, dakle za slušanje iz blizine, do oko 1 m udaljenosti. Ako ćeš zvučnike koji ti trebaju dati dobar zvuk svuda po sobi, izbjegavaj monitore, traži "obične" kvalitetne zvučnike. A "obični" HiFi su većinom pasivni. Ako ćeš aktivne da ne kupuješ pojačalo posebno, vjerovatno ćeš trebati tražiti kompjuterske, ne HiFi zvučnike.

Za cijenu kojih audiofilskih slušalica.? Mislim, i Sennheiser HD 800 i Sennheiser HE1 su audiofilske. Samo su jedne 1.000, a druge 50.000 Eura :wink:
dobro to su baš ekstremi :D mislio sam više na cijenu nekih srednjih slušalica, raspon od 500-1000 maraka.

gledam za presonus i imaju zastupnika ovdje pa su i 3.5 i 4.5 dostupni, sa bluetooth ili bez. glavno pitanje koje mi se postavlja sada je da li bi oni bili napredak u odnosu na hk soundsticks koji sada koristim? meni se ne čini da bi, tako da bi razmatrao ipak ovu varijantu sa pasivnim zvučnicima.
problem je i do prostora na stolu jer bi sve iznad 25cm visine završilo iza kompjuterskih monitora. nisam pametan :D

ps. muziku najviše i slušam za kompom tako da mi near field nije deal breaker.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#778 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

zomri wrote: 11/11/2021 15:59
Hakiz wrote: 11/11/2021 15:25

Pazi kod Eris. Presonus ih predstavlja kao monitore. Ovi mali 3.5 nisu pravi monitori, ali ne znam za 5. Problem je u tome što su monitori "near field" zvučnici, dakle za slušanje iz blizine, do oko 1 m udaljenosti. Ako ćeš zvučnike koji ti trebaju dati dobar zvuk svuda po sobi, izbjegavaj monitore, traži "obične" kvalitetne zvučnike. A "obični" HiFi su većinom pasivni. Ako ćeš aktivne da ne kupuješ pojačalo posebno, vjerovatno ćeš trebati tražiti kompjuterske, ne HiFi zvučnike.

Za cijenu kojih audiofilskih slušalica.? Mislim, i Sennheiser HD 800 i Sennheiser HE1 su audiofilske. Samo su jedne 1.000, a druge 50.000 Eura :wink:
dobro to su baš ekstremi :D mislio sam više na cijenu nekih srednjih slušalica, raspon od 500-1000 maraka.

gledam za presonus i imaju zastupnika ovdje pa su i 3.5 i 4.5 dostupni, sa bluetooth ili bez. glavno pitanje koje mi se postavlja sada je da li bi oni bili napredak u odnosu na hk soundsticks koji sada koristim? meni se ne čini da bi, tako da bi razmatrao ipak ovu varijantu sa pasivnim zvučnicima.
problem je i do prostora na stolu jer bi sve iznad 25cm visine završilo iza kompjuterskih monitora. nisam pametan :D

ps. muziku najviše i slušam za kompom tako da mi near field nije deal breaker.
Ma, nisam htio da previše pišem, monitori su predviđeni za miksanje i mastering u studiju, nisu baš za slušanje muzike. Namjena ih čini i malo drugačije knstruisanim, tonski drugačije podešavanim od zvučnika za slušanje itd. Doduše, veća je razlika kod slušalica nego kod zvučnika, ali, ipak, ima je.

To da li bi bili napredak možeš znati jedino da uporediš zvuk. Tako da ako ne možeš poslušati i jedne i druge, sve ti je mačak u vreći.

Kao što sam rekao, ja sam malo "ostario", ja volim klasične stereo zvučnike u drvenim kutijama, ne volim ni dodatse subwoofere, pogotovo 5.1 ili 7.1 i slične novotarije. Meni su Eris 3.5 dobro legli, taman za moje potrebe, dovoljno su jaki (25 W) a nsiu prejaki da ne možeš "otpititi" više od 15% snae pa da rizikuješ distorzije u zvuku itd.

Mnoge stvari utiču, sama prostorija, pa sve do vrste muzike koju najčešće slušaš. Doduše, i to je više izraženo kod slušalica nego kod zvučnika, ali ne zvuče na istim zvučnicima jednako dobro hor, filharmonija, elektronska muzika, rock bend itd. Sve zavisi koliko "duboko" u štimanje zvuka hoćeš da ideš. Ako je "onako" za slušanje i nemaš prevelike zahtjeve, nego da sve zvuči "dobro", nećeš pogriješiti štagod da uzmeš u nekom cjenovnom rangu. Ovi Eris, kao što rekoh, meni su dobri na kompjuteru, ali zvuče drugačije od Jamo Prestige 90 iz 1980-ih koji su mi na "liniji". Onda gledaj prostor, veličinu i snagu to jeste, nemoj kupovati zvučnike od 300 W (ali stvarne, ne ove marketinške) za prostoriju od 5x5m. Ali, nemoj ni 5 W.

Ne zaboravi da ti i prostorija sama (da li je kvadratna ili pravougaona, koliko je puna stvarima, ima li teške zavjese i tepihe koji upijaju zvuk ili dominiraju drvene plohe od ormara i zidovi koji ga reflektuju itd) utiče na zvuk, da li su ti zvučnici na stalcima, na zidu, na stolu ili na podu itd, sve to može imati veći uticaj na kvalitet zvuka nego sami zvučnici u istoj cjenovnoj klasi. Ja bih jednio zbjegavao po svaku cijenu zvučnike čije kutije nisu od drveta. Možda i griješim ali ništa osim drveta.

Znači, niko ti ne može reći šta da kupiš, to moraš sam odlučiti.

U stvari, samo jedno ti mogu savjetovati: AKo želiš biti koliko-toliko siguran, kupi zvučnike od provjerenog proizvođača zvučnika. Nemoj zvučnike za kompjutere kupovati od proizvođača komputerske opreme, nego od proizvođača audio opreme. Ja kada vidim koliko koštaju recimo gamerske slušalice od firmi koje pne možeš naći nidje osim u rprodavnicama kompjuterske opreme, prije bih slušalice za gaming kupovao od Sennheisera, pa AKG-a itd nego od ovih firmi što prave gamersku opremu.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#779 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by zomri »

evo da javim šta sam na kraju kupio.

za zvučnike sam na kraju razmatrao jbl 305 i presonus eris 4.5 bt. nijedna mi opcija nije kliknula, nije bila prihvatljiva dovoljno da uđem u investiciju prvenstveno što ne daju značajno unapređenje u odnosu na soundstickse, a onda i zbog pojedinih karakteristika poput imaju li bluetooth i slično.

na kraju sam odlučio gledati audiofilske slušalice koje bi bile sa neutralnom slikom ali ipak i da imaju malo bassa. izbor je pao na philips fidelio x2hr, sveukupno jeftinije nego ovi zvučnici koje sam gledao. sad zasad sam prezadovoljan, pa vidjećemo dalje.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#780 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

:thumbup:

Sretno i ugodno slušanje ti želim.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#781 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

Ja imam Sennheiser HD 280 Pro i AKG K92. Sennheiser je malo više bassy, ali je i izradom robustniji, dok je AKG lakši, ali ima neutralniju
zvučnu sliku. Obje su slušalice sjajne na svoj način.
User avatar
zomri
Posts: 12859
Joined: 03/05/2006 07:31

#782 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by zomri »

dale cooper wrote: 05/01/2022 20:56 Ja imam Sennheiser HD 280 Pro i AKG K92. Sennheiser je malo više bassy, ali je i izradom robustniji, dok je AKG lakši, ali ima neutralniju
zvučnu sliku. Obje su slušalice sjajne na svoj način.
meni je trebao all rounder. slušam dosta bass heavy muzike tako da mi je to bitan elemenat u odlučivanju bio. za rock, klasiku, jazz bi odgovarale neutralke neke naravno.

jedini issue koji trenutno imam je što sa pc-ja nemam dovoljan volumen pa je neko 100$ pojačalo u perspektivi još jedna investicija. do tad koristim macbook i iphone za slušanje koji očito imaju vrhunske komponente jer im uopšte ne treba pojačalo.
User avatar
vaučer
Posts: 9191
Joined: 04/08/2009 15:22
Location: Living in the past

#783 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by vaučer »

Napokon uzeo gramofon, tako da sad gledam uzeti neke fine all rounder aktivne bookshelf zvučnike. Imam ok slušalice, Bowers & Wilkins P9 Signature ali ugodnije je nekad napuniti sobu zvukom.

Dajte neke preporuke do 300-400e. Gledao sam neke Klipsch modele koji izgledaju kao solidna opcija.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#784 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

zomri wrote: 05/01/2022 21:15
dale cooper wrote: 05/01/2022 20:56 Ja imam Sennheiser HD 280 Pro i AKG K92. Sennheiser je malo više bassy, ali je i izradom robustniji, dok je AKG lakši, ali ima neutralniju
zvučnu sliku. Obje su slušalice sjajne na svoj način.
meni je trebao all rounder. slušam dosta bass heavy muzike tako da mi je to bitan elemenat u odlučivanju bio. za rock, klasiku, jazz bi odgovarale neutralke neke naravno.

jedini issue koji trenutno imam je što sa pc-ja nemam dovoljan volumen pa je neko 100$ pojačalo u perspektivi još jedna investicija. do tad koristim macbook i iphone za slušanje koji očito imaju vrhunske komponente jer im uopšte ne treba pojačalo.
Ovaj Sennheiser je studijska slušalica, i kada kažem bassy mislim na malkice više basa nego što je to uobičajeno kod slušalica ovog tipa.
Nije bass monster kao neke druge, ali ima sasvim fin bass presence kada slušaš muziku gdje je to bitan faktor. Stvarno odlične slušalice.
Koristim ih već 6-7 godina i prezadovoljan sam. Jesu mi se bili ofucali padsi, ali dobra stvar kod Sennheisera je što možeš zamijeniti gotovo
svaki dio slaušalica originalnim zamjenskim dijelovima. Imaju čak i jeftinije opcije drugih proizvođača, ali tu opet riskiraš promjenu zvuka.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#785 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

vaučer wrote: 05/01/2022 21:22 Napokon uzeo gramofon, tako da sad gledam uzeti neke fine all rounder aktivne bookshelf zvučnike. Imam ok slušalice, Bowers & Wilkins P9 Signature ali ugodnije je nekad napuniti sobu zvukom.

Dajte neke preporuke do 300-400e. Gledao sam neke Klipsch modele koji izgledaju kao solidna opcija.
Klipsch ti je cijenjen brend.
Seawolf
Posts: 7735
Joined: 14/06/2012 22:59

#786 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Seawolf »

Hakiz wrote: 27/01/2022 23:03
Seawolf wrote: 27/01/2022 18:43
Što se tiče audio univerzalnog CD plejera (različitih formata), od onih koji se još uvijek mogu kupiti novi, ovaj je odličan:

https://www.denon.com/de-de/product/cd- ... dcd-1600ne

Čak je "Made in Japan".
Denon je ime, trebalo bi to provjeriti.

Kao što sam pisao daleu, meni je na papiru slabiji uređaj zvučao bolje od na papiru jačeg. Ukus je čudna zvijer :-D
Kod mene je, da prostiš, sve Denon. I zvučnici Tannoy.

Jesi li ti svoje Technics uređaje kupovao u konsignacionoj prodavnici firme "Exportdrvo", u Danijela Ozme? Za belgijske franke i YU dinare.

Da obavijestimo i @dale cooper da je priča prebačena ovdje.
Hakiz
Posts: 40551
Joined: 30/07/2015 20:01

#787 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

Seawolf wrote: 28/01/2022 07:24
Hakiz wrote: 27/01/2022 23:03

Denon je ime, trebalo bi to provjeriti.

Kao što sam pisao daleu, meni je na papiru slabiji uređaj zvučao bolje od na papiru jačeg. Ukus je čudna zvijer :-D
Kod mene je, da prostiš, sve Denon. I zvučnici Tannoy.

Jesi li ti svoje Technics uređaje kupovao u konsignacionoj prodavnici firme "Exportdrvo", u Danijela Ozme? Za belgijske franke i YU dinare.

Da obavijestimo i @dale cooper da je priča prebačena ovdje.
Ne, nisam :-D
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#788 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by illbill »

Mozda sam posto a pogresnoj temi pa cu i ovde pitati..

Da li je moguce povezati Rega Planar 2 sa bluetooth zvucnikom ( Marshal Woburn 2 je u pitanju ) bez RCA kabla ?

Image

Image
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#789 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

illbill wrote: 05/05/2023 19:11 Mozda sam posto a pogresnoj temi pa cu i ovde pitati..

Da li je moguce povezati Rega Planar 2 sa bluetooth zvucnikom ( Marshal Woburn 2 je u pitanju ) bez RCA kabla ?

Image

Image
Nije. Rega Planar 2 nije bluetooth gramofon tako da je jedina mogućnost konekcije RCA kablom.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#790 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by illbill »

Znaci samo samo mi treba RCA kabl i to je to ?
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#791 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

illbill wrote: 05/05/2023 19:46 Znaci samo samo mi treba RCA kabl i to je to ?
Pod uslovom da ti zvučnici imaju RCA ulaze, odnosno da imaju ugrađeno pojačalo/predpojačalo u sebi.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#792 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by illbill »

Dobijam ovaj Marshall woburn 2, nadam se da ima to :)

To je ovaj gore sto sam stavio sliku poledjine
RJ57
Posts: 3403
Joined: 10/04/2017 15:12

#793 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by RJ57 »

rega planar 2 nema line level output, treba ti pojačalo sa ugrađenim gramofonskim pretpojačalom.
ne znam da li postoje aktivni zvučnici sa ugrađenim phono modulom
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#794 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

RJ57 wrote: 05/05/2023 20:20 rega planar 2 nema line level output, treba ti pojačalo sa ugrađenim gramofonskim pretpojačalom.
ne znam da li postoje aktivni zvučnici sa ugrađenim phono modulom
illbill wrote: 05/05/2023 20:17 Dobijam ovaj Marshall woburn 2, nadam se da ima to :)

To je ovaj gore sto sam stavio sliku poledjine
Kolega forumaš je u pravu, trebaće ti pojačalo sa ugrađenim gramofonskim pretpojačalom.

https://support.marshallheadphones.com/ ... -turntable

Na ovom linku su ti sva objašnjenja.
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#795 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by illbill »

Koje pojacalo bi bilo najpovoljnija opcija, neka preporuka..nisam bas zahtjevan i slusalo bi se povremeno, nista specijalno
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#796 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

illbill wrote: 05/05/2023 20:35 Koje pojacalo bi bilo najpovoljnija opcija, neka preporuka..nisam bas zahtjevan i slusalo bi se povremeno, nista specijalno
Jebiga, sve zavisi koliki ti je budžet i gdje ćeš kupovati. Kod nas ti i nema nekog izbora nažalost.

Isto tako, da li bi uzeo posvećeno gramofonsko pojačalo ili integrisano pojačalo koje osim gramofonskog pretpojačala ima i dodatne
ulaze (CD player, Aux, Kasetofon itd) ?
illbill
Posts: 261
Joined: 09/01/2014 07:56

#797 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by illbill »

Predpostavio sam…

Kolega ima ovaj

https://www.audio-technica.com/en-us/at-lp120xusb


( cini mi se ) isto ima ovaj woburn 2 i cini mi se da nema ni pojacalo niti bilo sta, samo gramofon ovaj marshall i rca ?
Last edited by illbill on 05/05/2023 21:04, edited 1 time in total.
User avatar
dulekrele
Posts: 3845
Joined: 10/04/2014 18:25

#798 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dulekrele »

illbill wrote: 05/05/2023 20:35 Koje pojacalo bi bilo najpovoljnija opcija, neka preporuka..nisam bas zahtjevan i slusalo bi se povremeno, nista specijalno
Technics. Ima na olxu polovnih.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#799 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

illbill wrote: 05/05/2023 21:00 Predpostavio sam…

Kolega ima ovaj

https://www.audio-technica.com/en-us/at-lp120xusb


( cini mi se ) isto ima ovaj woburn 2 i cini mi se da nema ni pojacalo niti bilo sta, samo gramofon ovaj marshall i rca ?
Ovaj Audio Technica gramofon ima ugrađeno pretpojačalo tako da se može spojiti bez problema na ove zvučnike.
User avatar
dale cooper
Posts: 28477
Joined: 03/04/2007 09:55
Location: Twin Peaks/Red Room

#800 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by dale cooper »

https://integraudio.com/12-best-phono-preamp

Ima na ovom linku preporuke za solidna gramofonska pretpojačala. Ima ih čak i više nego povoljnih.
Post Reply