HI FI - BiH Audiofil

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

sarajlija1971
Posts: 314
Joined: 12/12/2011 20:05

#726 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by sarajlija1971 »

Umrla tema?

Da probam da je ozivim :D

Postoje li u ovom Sarajevu kakve prodavnice sa hifi opremom?

Trazim kakve male bookshelf zvucnike, dobre a jeftine :D

Hocu da se vratim na stereo poslije godina lutanja u surround 5.1 zvuku.

Pozdrav svim hifi ljubiteljima.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#727 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

Ne postoje. Ima nešto bookshelf zvučnika po prodavnicama instrumenata, ali mali je izbor i visoke cijene.

Najbolji izvor je OLX i zvučnici iz osamdesetih i devedesetih, ako su ispravni naravno. U suštini i u svijetu je velika potražna za HiFi opremom iz osemdesetih godina prošlog vijeka.

A ako imaš mogućnost da ti neko povoljno isporuči kupljeno vani i novca za to, onda tamo. Transport je skup, hajde cijena proizvoda, ali transport je skup i nesiguran.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#728 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

Ja nikad nisam prežalio svoj Akai pojačalo iz 1971 godine.
Sad imam Denon i prezadovoljan sam ali tu toplinu zvuka koju sam dobijao iz Akaia ne vjerujem da ću dobiti u novim strojevima.

Ako ćeš šta iz sedamdesetih: Marantz, Luxman, JVC, Pioneer, Akai i Technics su odličan izbor.
Osamdesete: Technics i Panasonic, Pioneer. Luxman tih godina gubi na kvalitetu mada do 1983-84 su pravili još uvijek solidne stvari. Ni Marantz iz tog vremena nije bio baš najbolji ali se mogu naći solidna pojačala ali ona su malo skuplja.

Takođe ni Rotel ne treba zaboraviti.
sale07
Posts: 1283
Joined: 18/05/2018 12:28

#729 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by sale07 »

Ljudi znam da nije prava tema, al posto se razumijete oko muzike molio bih za pomoc.
Volio bih u stanu ubaciti neko ozvucenje za gledanje filmova, ne treba mi buka ili slicno nego dubina zvuka, jer pola filma mi je zvuka, pa ako neko ima nesto kod kuce da je zadovoljan ili zna za nesto bio bih zahvalan.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#731 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

sale07 wrote:Ljudi znam da nije prava tema, al posto se razumijete oko muzike molio bih za pomoc.
Volio bih u stanu ubaciti neko ozvucenje za gledanje filmova, ne treba mi buka ili slicno nego dubina zvuka, jer pola filma mi je zvuka, pa ako neko ima nesto kod kuce da je zadovoljan ili zna za nesto bio bih zahvalan.
https://en-de.sennheiser.com/audiophile ... ear-rs-195 (400 Eura)

Ako ti je baš stalo do zvuka:

https://en-de.sennheiser.com/high-resol ... o-hd-800-s (1.600 Eura)

plus

https://en-de.sennheiser.com/digital-he ... er-hdv-820 (2.400 Eura)

Ako ne to, onda vrh vrhova:

https://en-de.sennheiser.com/sennheiser-he-1 (60.000 Eura)

Malo se šalim, ali ili dobre slušalice ili kvalitetan, HiFi, par zvučnika sa dobrim pojačalom.
Last edited by Hakiz on 02/11/2018 16:31, edited 1 time in total.
User avatar
zomri
Posts: 12838
Joined: 03/05/2006 07:31

#732 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by zomri »

sale07 wrote:Ljudi znam da nije prava tema, al posto se razumijete oko muzike molio bih za pomoc.
Volio bih u stanu ubaciti neko ozvucenje za gledanje filmova, ne treba mi buka ili slicno nego dubina zvuka, jer pola filma mi je zvuka, pa ako neko ima nesto kod kuce da je zadovoljan ili zna za nesto bio bih zahvalan.
Soundbar bilo kakav sa subwooferom će dosta popraviti zvučnu sliku, ako imaš love može se naći jako dobrih za oko 500km. Imaju i Bose-ovi ali to ti je 1000 pa naviše.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#733 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by klixoris »

sarajlija1971 wrote:Umrla tema?

Da probam da je ozivim :D

Postoje li u ovom Sarajevu kakve prodavnice sa hifi opremom?

Trazim kakve male bookshelf zvucnike, dobre a jeftine :D

Hocu da se vratim na stereo poslije godina lutanja u surround 5.1 zvuku.

Pozdrav svim hifi ljubiteljima.
Tanka je BiH sa izborom HiFi opreme. Vidim na PIK-u ima firma iz Srbije koja vrti opremu, player.rs, imaju podruznicu u BiH (Bijeljina), ali nisam kupovao nista kod njih...
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#734 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by klixoris »

Ommadawn wrote:Ja nikad nisam prežalio svoj Akai pojačalo iz 1971 godine.
Sad imam Denon i prezadovoljan sam ali tu toplinu zvuka koju sam dobijao iz Akaia ne vjerujem da ću dobiti u novim strojevima.

Ako ćeš šta iz sedamdesetih: Marantz, Luxman, JVC, Pioneer, Akai i Technics su odličan izbor.
Osamdesete: Technics i Panasonic, Pioneer. Luxman tih godina gubi na kvalitetu mada do 1983-84 su pravili još uvijek solidne stvari. Ni Marantz iz tog vremena nije bio baš najbolji ali se mogu naći solidna pojačala ali ona su malo skuplja.

Takođe ni Rotel ne treba zaboraviti.
Tesko je uloviti sta tako staro, a da je ocuvano. Ja vec neko vrijeme "zidam" sistem uglavnom porijekom iz devedesetih. Trenutna postavka:
Marantz PM78 pojacalo,
Jamo Cornet 195 zvucnici (privremeno - skupljam pare za podne Klipsch, RP serija)
Gramofon sam jos u potrazi, kontam neku noviju Regu, vjerovatno Planar seriju. Ovdje je nema pa ce to garant biti kupovina vani i sverc u Bosnu :mrgreen:
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#735 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

klixoris wrote:
Ommadawn wrote:Ja nikad nisam prežalio svoj Akai pojačalo iz 1971 godine.
Sad imam Denon i prezadovoljan sam ali tu toplinu zvuka koju sam dobijao iz Akaia ne vjerujem da ću dobiti u novim strojevima.

Ako ćeš šta iz sedamdesetih: Marantz, Luxman, JVC, Pioneer, Akai i Technics su odličan izbor.
Osamdesete: Technics i Panasonic, Pioneer. Luxman tih godina gubi na kvalitetu mada do 1983-84 su pravili još uvijek solidne stvari. Ni Marantz iz tog vremena nije bio baš najbolji ali se mogu naći solidna pojačala ali ona su malo skuplja.

Takođe ni Rotel ne treba zaboraviti.
Tesko je uloviti sta tako staro, a da je ocuvano. Ja vec neko vrijeme "zidam" sistem uglavnom porijekom iz devedesetih. Trenutna postavka:
Marantz PM78 pojacalo,
Jamo Cornet 195 zvucnici (privremeno - skupljam pare za podne Klipsch, RP serija)
Gramofon sam jos u potrazi, kontam neku noviju Regu, vjerovatno Planar seriju. Ovdje je nema pa ce to garant biti kupovina vani i sverc u Bosnu :mrgreen:
Kod mene su Jamo Prestige 70.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#736 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

klixoris wrote:
Ommadawn wrote:Ja nikad nisam prežalio svoj Akai pojačalo iz 1971 godine.
Sad imam Denon i prezadovoljan sam ali tu toplinu zvuka koju sam dobijao iz Akaia ne vjerujem da ću dobiti u novim strojevima.

Ako ćeš šta iz sedamdesetih: Marantz, Luxman, JVC, Pioneer, Akai i Technics su odličan izbor.
Osamdesete: Technics i Panasonic, Pioneer. Luxman tih godina gubi na kvalitetu mada do 1983-84 su pravili još uvijek solidne stvari. Ni Marantz iz tog vremena nije bio baš najbolji ali se mogu naći solidna pojačala ali ona su malo skuplja.

Takođe ni Rotel ne treba zaboraviti.
Tesko je uloviti sta tako staro, a da je ocuvano. Ja vec neko vrijeme "zidam" sistem uglavnom porijekom iz devedesetih. Trenutna postavka:
Marantz PM78 pojacalo,
Jamo Cornet 195 zvucnici (privremeno - skupljam pare za podne Klipsch, RP serija)
Gramofon sam jos u potrazi, kontam neku noviju Regu, vjerovatno Planar seriju. Ovdje je nema pa ce to garant biti kupovina vani i sverc u Bosnu :mrgreen:
Gramofon?
Predlažem ti da pogledaš Pro-Ject. Ja ga imam, jeftiniji je od Rega, kvalitet isti ako ne i bolji. Također se da nadograđivati kasnije ako hoćeš primjerice stakleni tanjir ili drugačiju tonsku ručicu.

Moji zvučnici su Genexxa ali ću ih uskoro mijenjati - imam B&W kutije od trešnjevine a jedan dobar drug pravi zvučnike i on će mi pomoći oko izbora “mehanike”.

Kod mene je to sve pojednostavljeno - pojačalo-gramofon-zvučnici. Plus AUX kabl pa ako hoću telefon/tablet/laptop da prikopčam i slušam.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#737 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

Gramofon? Zna se, https://www.thorens.com/en/

Recimo model TD907 po cijeni oko 10.000 Britanskih funti.

Varijanta bliža smrtnicima bi bila vjerovatno https://www.audio-technica.com/cms/turn ... index.html

Doduše, ja nisam ljubitelj DJ dizajna, pa mi je ovaj ljepši: http://akaipro.com/products/legacy/bt500

Cijena mu je nešto viša nego AT, ali može se podnijeti.

Ljudi preporučuju i sljedeće do 300 USD: Orbit U-Turn, Teac TN-300, Denon 3P-300F, Pioneer PL-30-K, Rega RP1.

Sveto trojstvo: Thorens, Burmester i Dynaudio. Uz već spomenute Sennheiser HE 1 ili još egzotičnije, njihove prethodnice Sennheiser Orpheus (Sennheiser HE 90). To bi bilo otprilike 100.000 Eura. I tako, ko je za HiFi? :evil:

I moram spomenuti uređaj koji je za gramofone ono šta je Sennheiser Orpheus za slušalice. Thorens Reference. Pogledajte ovu zvijer:

Image

Više o gramofonu: http://theanalogdept.com/reference.htm

Sennheiser Orpheus:

Image
ja71
Posts: 5399
Joined: 31/03/2006 14:45

#738 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by ja71 »

Interesantno bi bilo ispitati da li se čuje razlika u zvuku ako ne vidiš kakva je "zvijer" iza
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#739 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

Hakiz wrote:Gramofon? Zna se, https://www.thorens.com/en/

Recimo model TD907 po cijeni oko 10.000 Britanskih funti.

Varijanta bliža smrtnicima bi bila vjerovatno https://www.audio-technica.com/cms/turn ... index.html

Doduše, ja nisam ljubitelj DJ dizajna, pa mi je ovaj ljepši: http://akaipro.com/products/legacy/bt500

Cijena mu je nešto viša nego AT, ali može se podnijeti.

Ljudi preporučuju i sljedeće do 300 USD: Orbit U-Turn, Teac TN-300, Denon 3P-300F, Pioneer PL-30-K, Rega RP1.

Sveto trojstvo: Thorens, Burmester i Dynaudio. Uz već spomenute Sennheiser HE 1 ili još egzotičnije, njihove prethodnice Sennheiser Orpheus (Sennheiser HE 90). To bi bilo otprilike 100.000 Eura. I tako, ko je za HiFi? :evil:

I moram spomenuti uređaj koji je za gramofone ono šta je Sennheiser Orpheus za slušalice. Thorens Reference. Pogledajte ovu zvijer:

Image

Više o gramofonu: http://theanalogdept.com/reference.htm

Sennheiser Orpheus:

Image
Moj dobri prika Hakize, ovo prelazi granice kad onda fakat više ne uživaš u muzici :)

Na jednom HiFi sajmu sretnem jednog poznanika. Malo po malo u priču i pozove me da dođem kući kod njega da malo sjednemo, slušamo muziku a i da vidim njegov uređaj. I fakat krenem ja do njega, ponesem par ploča, u kesu malo kvalitetnijih piva - onako po običaju.
Dečko je iz sobe izbacio sve, samo tri fotelje ima. Ne sjećam se tačno fabrikata svih komponenata, pojačalo je bio Electrokompaniet (norveški) i to sa cijevima. Gramofon neko čudo sa ogromnim tanjirom, dva remena i tri tonske ručice - tad mi veli da je platio 7000 eura.
Zvučnici Bowers and Wilkins, ne znam koji model ali cijena istih nije bila ispod 8000 eura. CD-player se ne sjećam fabrikata. Kablovi kojima su komponente prikopčane su imali srebro umjesto bakra.
I hajde sve to - ali lik uopšte nije uživao u muzici. Samo sjedi i priča o zvuku. Njegova tadašnja nevjenčana supruga je bila u drugoj sobi, za kompjuterom, jer u ovoj drugoj nema šta da traži. Popijemo pivo, ja se pokupim i odem. Viđao sam ga u gradu kasnije ali samo se pozdravim i furam dalje jer lik smori pričom o zvuku.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#740 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

ja71 wrote:Interesantno bi bilo ispitati da li se čuje razlika u zvuku ako ne vidiš kakva je "zvijer" iza
Thorens Reference je dokazan gramofon. Naravno, ako imaš takvu beštiju opremićeš ga odgovrarjućim ručkama, zvučnicama i iglama.
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#741 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

Ommadawn wrote:
Moj dobri prika Hakize, ovo prelazi granice kad onda fakat više ne uživaš u muzici :)

Na jednom HiFi sajmu sretnem jednog poznanika. Malo po malo u priču i pozove me da dođem kući kod njega da malo sjednemo, slušamo muziku a i da vidim njegov uređaj. I fakat krenem ja do njega, ponesem par ploča, u kesu malo kvalitetnijih piva - onako po običaju.
Dečko je iz sobe izbacio sve, samo tri fotelje ima. Ne sjećam se tačno fabrikata svih komponenata, pojačalo je bio Electrokompaniet (norveški) i to sa cijevima. Gramofon neko čudo sa ogromnim tanjirom, dva remena i tri tonske ručice - tad mi veli da je platio 7000 eura.
Zvučnici Bowers and Wilkins, ne znam koji model ali cijena istih nije bila ispod 8000 eura. CD-player se ne sjećam fabrikata. Kablovi kojima su komponente prikopčane su imali srebro umjesto bakra.
I hajde sve to - ali lik uopšte nije uživao u muzici. Samo sjedi i priča o zvuku. Njegova tadašnja nevjenčana supruga je bila u drugoj sobi, za kompjuterom, jer u ovoj drugoj nema šta da traži. Popijemo pivo, ja se pokupim i odem. Viđao sam ga u gradu kasnije ali samo se pozdravim i furam dalje jer lik smori pričom o zvuku.
Pa dobro, imaš ljude koji imaju stvari da ih pokazuju, dok drugi u istim tim stvarima uživaju koristeći ih.

Ima onaj lik Dimash, postavio sam ga na temi vaš život u muzici. I lijepo je neko ko je Dimasha kritikovao rekao, parafraziraću: Kod DImasha se možeš potpuno predati njegovom pjevanju, pričanju priče. Jer je toliko dobar da nema pitanja u stilu "Aha, evo ga teška dionica, hoće li uspjeti" pa u očekivanju da čuješ hoće li uspjeti to otpjevati propustiš samo pjevanje, sadržaj. Znaš da će sve izvesti i prepustiš se samoj izvedbi.

Tako je i s tom opremom. Možeš se orijentisati samo na opremu, na tehnički dio, na zvuk, kao taj tvoj poznanik.

A neko drugi će kupiti istu opremu da se osigura da će dobiti kvalitetan zvuk, i onda će se skoncentrisati na melodiju, na izvođenje, na slušanje materijala koji ta oprema isporučuje.

Tako da ima tu i preseravanja, drugačijih pristupa, traženja savršenstva ili mana, kao i čistog uživanja u izvođenju sa najboljim zvukom koji nam tehnologija može pružiti.

Ali, iskreno, ko bi od nas propustio takvu opremu da je u mogućnosti da je ima?

Mi pričamo o gramofonima u rangu cijena do 500 Eura ne zato što mislimo da gramofon ne vrijedi više, nego zato što su nam to limiti. Da možemo za gramofon dati 10.000 Eura, pričali bi o takvim gramofonima. Čak i ako nam ne trebaju, eto, hoću gramofon, bogat sam, kupiću najbolji bez obzira na cijenu jer znam da to neće uticati na ostale aspekte i troškove života.

I mi pričamo o najboljem zvuku koji možemo dobiti u rangu cijena koji možemo prihvatiti. Ti se ljudi razlikuju od nas samo u tome što imaju više novca, ne u razmišljanju. Da nije tako, svi bi slušali isključivo MP3 na 128 kb/s na jeftinim kineskim playerima.

Da nije tako, ova tema, kao i tema gramofoni i gramofondžije ne bi postojale.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#742 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by klixoris »

Hakiz wrote:.

Varijanta bliža smrtnicima bi bila vjerovatno https://www.audio-technica.com/cms/turn ... index.html

Ljudi preporučuju i sljedeće do 300 USD: Orbit U-Turn, Teac TN-300, Denon 3P-300F, Pioneer PL-30-K, Rega RP1.
Vidio sam na PIK-u par polovnih Thorensa, ali to mi je malo macak u vraci za kupovati pa sam odlucio da radije trazim sta novo.

Gledao sam ovu AudioTechnicu i ljudi se pravo zale na los zvuk ugradjenog pre-ampa. Vecinom ga vade i mijenjaju sa kvalitetnijim. A i previse mi je moderan, DJ-evski, plus ove USB budalastine... Ja sam analogni covjek :mrgreen:
Sve su prilike da cu na kraju pazariti Rega Planar 1... On je u stvari nasljednik RP1. Minimalisticki, analogan :mrgreen:, nema pre-amp itd, a i testovi kazu da svira dosta bolje od svog prethodnika - RP1 :thumbup:
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#743 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

klixoris wrote:
Hakiz wrote:.

Varijanta bliža smrtnicima bi bila vjerovatno https://www.audio-technica.com/cms/turn ... index.html

Ljudi preporučuju i sljedeće do 300 USD: Orbit U-Turn, Teac TN-300, Denon 3P-300F, Pioneer PL-30-K, Rega RP1.
Vidio sam na PIK-u par polovnih Thorensa, ali to mi je malo macak u vraci za kupovati pa sam odlucio da radije trazim sta novo.

Gledao sam ovu AudioTechnicu i ljudi se pravo zale na los zvuk ugradjenog pre-ampa. Vecinom ga vade i mijenjaju sa kvalitetnijim. A i previse mi je moderan, DJ-evski, plus ove USB budalastine... Ja sam analogni covjek :mrgreen:
Sve su prilike da cu na kraju pazariti Rega Planar 1... On je u stvari nasljednik RP1. Minimalisticki, analogan :mrgreen:, nema pre-amp itd, a i testovi kazu da svira dosta bolje od svog prethodnika - RP1 :thumbup:
Respect za analogizam :thumbup:
Ali de ziv ti meni bio pogledaj ovu stranicu: http://www.project-audio.com/en/
Hakiz
Posts: 40308
Joined: 30/07/2015 20:01

#744 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Hakiz »

klixoris wrote:
Hakiz wrote:.

Varijanta bliža smrtnicima bi bila vjerovatno https://www.audio-technica.com/cms/turn ... index.html

Ljudi preporučuju i sljedeće do 300 USD: Orbit U-Turn, Teac TN-300, Denon 3P-300F, Pioneer PL-30-K, Rega RP1.
Vidio sam na PIK-u par polovnih Thorensa, ali to mi je malo macak u vraci za kupovati pa sam odlucio da radije trazim sta novo.

Gledao sam ovu AudioTechnicu i ljudi se pravo zale na los zvuk ugradjenog pre-ampa. Vecinom ga vade i mijenjaju sa kvalitetnijim. A i previse mi je moderan, DJ-evski, plus ove USB budalastine... Ja sam analogni covjek :mrgreen:
Sve su prilike da cu na kraju pazariti Rega Planar 1... On je u stvari nasljednik RP1. Minimalisticki, analogan :mrgreen:, nema pre-amp itd, a i testovi kazu da svira dosta bolje od svog prethodnika - RP1 :thumbup:
Ako kupiš gramofon koji nema ugrađeno pretrpojačalo, moraćeš kupiti posebno pretpojačalo. A to ti diže troškove, za sličan kvalitet jeftiniji je gramofon sa ugrađenim pretpojačalom nego gramofon+pretpojačalo.

Drugo, što se tiče kvalitete zvuka. Veoma često su te razlige primjetne jedino u posebnim uslovima (posebno opremjena prostorija) ili na mjernim instrumentima. Kada kažem posebna prostorija ne mislim na gluhu sobu, nego moraš paziti na namještaj, zavjese, tepihe itd u sobi zbog prigušavanja i/ili refleksije zvuka. Naravno, razlika između baš lošeg i dobrog uređaja se čuju odmah, ali razlike između uređaja iste klase su u standardnim uslovima neprimjetne. Naime, da bi opravdao kupovinu kvalitetnog gramofona i kvalitetnog pretpojačala moraš kupiti i kvaliteno pojačalo snage i kvalitetne zvučnike. Nema svrhe kupovati kvalitetan gramofon i prepojačalo ako ćeš iz zvučnika opet dobiti prosječan zvuk. Naravno to znači da ti treba i bolja i skuplja ručka, zvučnica/igla. Pa onda, kad već imaš tako dobru opremu, grehota je da ti je izvor materijala loš, dakle moraš paziti koje izdanje albuma da kupiš, nije isto kada kupiš recimo Dark side of the moon u originalnom izdanju ili recimo u reizdanju iz Jugotona ili ko ga je već ovdje izdavao. A to znači da troškovi opet rastu, cijene na tržištu očuvanih originalnih izdanja znaju biti nevjerovatne. A onda često ni ta kvalitetna oprema nema puno smisla ako je prostoija u kojoj slušaš takva da kvalitet opreme ne može doći do izražaja. Pa to onda znači još troškova za pripremanje prostorije u kojoj ćeš sve to slušati.

Da pojednostavim, nema smisla ići u 50% i više dodatnih troškova ako ćeš 5-10%, dakle jedva primjetno, popraviti zvuk. Nema smisla kada ti osnovna oprema košta recimo 1.000 Eura ukupno, ići u trošak od 1.500 Eura ako će ti zvuk biti samo 10% bolji, dakle često nećeš ni primjetiti poboljšanje u zvuku.

Ne odgovaram te od tvoje namjere, naravno, ali mislim da se mi svi ponekada opterećujemo nebitnim stvarima. I sam sam takav, govorim iz iskustva. Kada počnemo istraživati šta da kupimo počnemo čitati razne članke koji nas počnu "zavoditi" da kupimo "samo još malo" bolje. A ko zna koliko tih članaka je, u stvari, reklama napisana u vidu članka koji nas mami.

Nisam u kontradikciji sa prijašnjim postovima jer jedno je kada si bogat platiti veliki novac za ozbiljno poboljšanje u kvalitetu, za apsolutni kvalitet, a drugo je kada si "obični smrtnik" rastegnuti se, odreći se nečega šta ti je takođe bitno, ići u kredit itd da za osjetno veći novac kupiš malo, skoro neprimjetno, poboljšanje.

Sa druge strane, merak je. Neka košta koliko košta, merak je merak.

U svakom slučaju, sretno ti.
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#745 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

Ja nemam na svom gramofonu Pro-Ject pretpojacalo ali imam ulaz za gramofon na pojacalu Denon PMA.
Medjutim, nisam imao ulaz na proslom pojacalu (koje je usput bilo i kucno kino) pa sam za gramofon (Pioneer) morao kupiti pretpojacalo RIAA.
Ovisi i od zvucnice da li ti treba pretpojacalo ili ne.
User avatar
klixoris
Posts: 6329
Joined: 07/11/2012 09:36
Location: u zavoju....na koljenu

#746 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by klixoris »

Ommadawn wrote: Ali de ziv ti meni bio pogledaj ovu stranicu: http://www.project-audio.com/en/
Gledao sam ja druze Pro-Ject gramofone, i u tom nekom cjenovnom rangu koji ja ganjam (300-350 EUR), konkurent Regi Planar 1 bi bio Pro-Ject Debut Carbon. Usporedni test ova 2 gramofona kaze da je Rega bolja, a i jeftinija :thumbup:
Evo jedan fin test na youtube
https://www.youtube.com/watch?v=MuuOgT0XBK0
Hakiz wrote:
Ako kupiš gramofon koji nema ugrađeno pretrpojačalo, moraćeš kupiti posebno pretpojačalo. A to ti diže troškove, za sličan kvalitet jeftiniji je gramofon sa ugrađenim pretpojačalom nego gramofon+pretpojačalo.

Drugo, što se tiče kvalitete zvuka. Veoma često su te razlige primjetne jedino u posebnim uslovima (posebno opremjena prostorija) ili na mjernim instrumentima. Kada kažem posebna prostorija ne mislim na gluhu sobu, nego moraš paziti na namještaj, zavjese, tepihe itd u sobi zbog prigušavanja i/ili refleksije zvuka. Naravno, razlika između baš lošeg i dobrog uređaja se čuju odmah, ali razlike između uređaja iste klase su u standardnim uslovima neprimjetne. Naime, da bi opravdao kupovinu kvalitetnog gramofona i kvalitetnog pretpojačala moraš kupiti i kvaliteno pojačalo snage i kvalitetne zvučnike. Nema svrhe kupovati kvalitetan gramofon i prepojačalo ako ćeš iz zvučnika opet dobiti prosječan zvuk. Naravno to znači da ti treba i bolja i skuplja ručka, zvučnica/igla. Pa onda, kad već imaš tako dobru opremu, grehota je da ti je izvor materijala loš, dakle moraš paziti koje izdanje albuma da kupiš, nije isto kada kupiš recimo Dark side of the moon u originalnom izdanju ili recimo u reizdanju iz Jugotona ili ko ga je već ovdje izdavao. A to znači da troškovi opet rastu, cijene na tržištu očuvanih originalnih izdanja znaju biti nevjerovatne. A onda često ni ta kvalitetna oprema nema puno smisla ako je prostoija u kojoj slušaš takva da kvalitet opreme ne može doći do izražaja. Pa to onda znači još troškova za pripremanje prostorije u kojoj ćeš sve to slušati.

Da pojednostavim, nema smisla ići u 50% i više dodatnih troškova ako ćeš 5-10%, dakle jedva primjetno, popraviti zvuk. Nema smisla kada ti osnovna oprema košta recimo 1.000 Eura ukupno, ići u trošak od 1.500 Eura ako će ti zvuk biti samo 10% bolji, dakle često nećeš ni primjetiti poboljšanje u zvuku.

Ne odgovaram te od tvoje namjere, naravno, ali mislim da se mi svi ponekada opterećujemo nebitnim stvarima. I sam sam takav, govorim iz iskustva. Kada počnemo istraživati šta da kupimo počnemo čitati razne članke koji nas počnu "zavoditi" da kupimo "samo još malo" bolje. A ko zna koliko tih članaka je, u stvari, reklama napisana u vidu članka koji nas mami.

Nisam u kontradikciji sa prijašnjim postovima jer jedno je kada si bogat platiti veliki novac za ozbiljno poboljšanje u kvalitetu, za apsolutni kvalitet, a drugo je kada si "obični smrtnik" rastegnuti se, odreći se nečega šta ti je takođe bitno, ići u kredit itd da za osjetno veći novac kupiš malo, skoro neprimjetno, poboljšanje.

Sa druge strane, merak je. Neka košta koliko košta, merak je merak.

U svakom slučaju, sretno ti.
Ne znam jesi li upratio, ranije u temi sam stavio svoju trenutnu konfiguraciju, a i buduce namjere.
Trenutno pojacalo (Marantz PM78) ima ugradjen jako dobar phono stage za MM ketridze tako da mi trenutno ne treba pre-amp :thumbup:
Zvucnike trenutno imam 2 solidna Jamo Cornet-a 195, ali uskoro ih mijenjam sa Klipsch podnostojecim iz RP serije (vjerovatno RP260F)
To sve vec odlicno svira, ne spada bas u neki prosjecan razglas, a solidan gramofon i Klipsch mrcine ce biti samo slag na tortu i podizanje na jos visi nivo :)
Sto se ploca tice, imam neku kolekciju od ranije i dok sam imao stari hifi sistem. Uglavnom ciljam originalne pressove prvih izdanja, iz tvornica u Njemackoj i Holandiji. Ex-yu izdanja samo ako moram, a tada je iskljucivo Jugoton, mozda poneko Suzy izdanje. :thumbup:
Hocu reci da mi HiFi nije bas strana nauka, dugo petljam sa tim, ali nikada nekih para da napravim bas ono sto sam uvijek htio, sada to upravo radim :)
User avatar
Ommadawn
Posts: 8370
Joined: 20/02/2014 21:15
Location: ...uvijek na pogresnom mjestu u pravo vrijeme!

#747 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by Ommadawn »

Tačno tako, ex—Yu licencirana izdanja i nisu uvijek baš najboljeg kvaliteta, mada je tu Jugoton vodeći, baš kao i Suzy. No s obzirom da su sve diskografske kuće licencirana izdanja podijelila između sebe, nećeš naći istog izvođača i album a da su dvije različite diskografske kuće.
Moje lično iskustvo sa PGP-RTB je da su ti vinili loši, pogotovo oni iz osamdesetih.
Drugo, kako se kod nas ploče slušale uglavnom na jeftinim i lošim gramofonima, te se nije previše pridavao značaj preciznom opterećenju igle (samo nek svira, ako ikako moguće glasnije), tako su se ploče uglavnom habale. Također slabo pohranjivanje i čuvanje ploča - ostave ih horozontalno, jednu na drugu, često i bez omota i time se kvalitet dodatno pogorša.
Ja kad dobijem ploču sa naših prostora, prvo što uradim je da bacim celofan u kojem se ploča nalazi, zamijenim za papir a ploču dobro očistim.

Inače nisam neki pekmez ako tu ima pucketanja - ima tu neke draži, barem je moj doživljaj takav ali svega toga ne smije biti previše.
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#748 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by bluesjunior »

Preporučite mi slušalice please. Imam Sennheiser HD 600 već godinama i malo cjevno pojačalce (nije neka pljačka al eto...) i zapravo sam vrlo zadovoljan. HD600 su openback, htio bih nešto closeback pa možda do 1000KM, ako neko ima lično iskustvo molim vas.
User avatar
eltroxin
Posts: 2049
Joined: 30/08/2009 23:35

#749 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by eltroxin »

bluesjunior wrote:Preporučite mi slušalice please. Imam Sennheiser HD 600 već godinama i malo cjevno pojačalce (nije neka pljačka al eto...) i zapravo sam vrlo zadovoljan. HD600 su openback, htio bih nešto closeback pa možda do 1000KM, ako neko ima lično iskustvo molim vas.
Probaj AudioQuest NightOwl Carbon!
bluesjunior
Posts: 731
Joined: 21/05/2014 11:14

#750 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by bluesjunior »

hvala, zanimljivo izgledaju baš čitam razne komentare i reviews
Post Reply