HI FI - BiH Audiofil

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#1 HI FI - BiH Audiofil

Post by lab3352 »

Pozdrav,

neznam da li je neko do sada zapocinjao ovu temu ili ne, ali evo je opet. Mislim da u BiH ima veoma puno ljudi koji se bave HiFi i da su audiofili. Ja svoj licni Hi Fi sistem gradim nekih skoro 6 godina i sada sam na pola puta. Inace u sistemu imam Dynaudio Contour 1.4s (2.500E par) s Dynaudio Stand 4 stalcima (oko 400E par), povezano Kimber kablovima. Trenutno koristim (na posudbi) pojacalo Unison Research Unico P (1.300E cijena). CD sam u procesu nabavljanja, dok trenutno koristim Sony i SEG DVD univerzalni.

Mislim da je ova tema veoma interesantna i da ce biti dovoljno ljudi za razmjenu informacija, utisaka i svega ostalog. Hrvatska je ispred nas u ovome i to veoma daleko. Mi u BiH danas nemamo nijedan shop gdje bi se iole dobra oprema nabavila. Mali, ali sasvim mali, izuzetak je Mobil Media u kojoj ima nabaviti par modela Tannoy, Monitor Audio i Mordaut Short zvucnika i nesto Marantz pojacala (tacnije sada imaju samo jedno hi fi na raspolaganju PM 7001 po cijeni od 850KM). Shop "Rasa" (imaju Pioneer i Bose, Kloitz kablove) i nezelim da spominjem zbog njihove veoma neljubazne usluge. Za ostale nisam siguran da li imaju nesto konkretno sto se tice Hi Fi ("Artist" je vise prema razglasima i studijima okrenut).

Uostalom u Hrvatskoj imate dva magazina koja se bave ovom tematikom, "Hi Fi Choice" (hrvatska verzija popularnog britanskog magazina) i "Hi Fi Media", dok Srbija ima svoj "Hi Files" i veoma dobru distribuciju i ponudu hi fi opreme (ne jos kao u Hrvatskoj, ali sasvim dobra ponuda).

Jedan odlican sajt, koji svakodnevno posjecujem i mislim da je dobar izvor informacija ... http://www.audiofil.net

DYNAUDIO 1.4.s + Stand 4 stalci

Image

Lab3352
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#2

Post by shin »

I ja bih bio audiofil samo da je para, jer je to skup sport. :D


Btw, nema monitora do geneleca 8)
symbolstar
Posts: 203
Joined: 14/11/2006 14:22

#3

Post by symbolstar »

Uistinu, skup sport..
Slazem se za Genelec monitore, mada ni Mackie nisu losi, ali ovdje vec zalazimo u vode studijskog zvuka, sto je skroz druga prica.
Mada jedna stvar vrijedi i u Hi-fi svijetu, a to je da je dobar dio iskustva vezan za prostoriju u kojoj je oprema instalirana. Dakle, dzaba ezotericna oprema ako prostor ima lose acoustic properties (ravni zidovi, kvadratna prostorija, losa apsorpcija).
Jedina stvar koja mi ide na zivce u tom Hi-fi svijetu je prica o kablovima od 5,000$, kutijama od 20,000$ etc...

pogledajte ovo :)

http://s88932719.onlinehome.us/audio_bs.htm
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#4

Post by lab3352 »

Potpuno se slazem da je biti audiofil skup hobi, ali i veoma interesantan u drugu ruku. Vjecna potraga za "svetim gralom", tj, savrsenim zvukom, koja nema kraja. Iskreno nespadam u audiofile koji slusaju uređaje, već u one koji slusaju muziku na dobrim uređajima. Prije Dynaudio opreme sam imao Bose 301, koji su bili sasvim OK. Iako pomalo fancy zvuk, istinsko otkriće su mi bili Dynaudio. Esotec visokotonac je nesto najbolje sto sam cuo do sada. Imao sam priliku kod prijatelja u Mostaru da slusam Bowers & Wilkins 804 u kombinaciji s Oakley predpojacalom i pojacalom i Sony SACD playerom.
Inace ovo je moj cilj, za nekih par godina :-D

Image

Inace razlika u cijeni izmedju Dynaudio Contour S 1.4 i sljedece serije Confidence 1 je dupla. Ovi prvi su sada oko 2500Eura, dok je Confidence 1 sada oko 5000E. Iako je dupla razlika u cijeni, nije dupla razlika u kvaliteti zvuka. Neki kazu da je razlika nekih 20%, sto je sigurno veoma puno.
Sto se tice kablova, slazem se ... ima pretjerivanja s cijenama. Npr, Siltech Emparor 2 m 2x16mm, terminisan, danas kosta oko 11.500Eura, sto je suludo.

Image

Lab3352
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#5

Post by uvjek dobar gost »

Gdje u sarajevu kupiti gramofon? il iglu za isti?
User avatar
Fiore
Posts: 1154
Joined: 28/03/2007 15:18
Location: IRRIDUCIBILI

#6 we

Post by Fiore »

Imam iskrin gramofon iz 80-tih sve ocuvano i funcionalno..samo ne znam hoce li biti nostalgije za tom stvarkom..
:D dok provjerim.. et javi..
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#7

Post by lab3352 »

Sto se tice gramofona u BiH je sada moguce nabaviti samo tri modela, koliko ja znam i to:

- Technics
- Numark
- Stanton

Od igli ima Ortofon, koje su sasvim solidne. Modele gore navedenih gramofona je moguce nabaviti sve. Iako se radi o pretezno gramofonima za DJ-e, oni su sasvim solidni, cak i dobri. Cijene se krecu od 200KM do 1200KM za top modele.

Od audiofilskih gramofona u BiH nije moguce nista nabaviti. Mislim prije Slovenije da nemamo neki izbor. Tamo Kuzma vlada ...

Lab3352
User avatar
uvjek dobar gost
Posts: 7109
Joined: 12/12/2005 14:51
Location: blizu Merkura

#8

Post by uvjek dobar gost »

Hvala Vama dvojici na odgovorima... ja imam neki technics samo mislim da je igla pukla..
Kod nas je u većini slučajeva nešto naći il kupiti čak kad čovjek sebi to nešto i priuštiti može....
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#9

Post by shin »

Ako ces turntable, Technics SL-1200 serija. Pa sta ubodes.
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#10

Post by nexo »

..........
Last edited by nexo on 08/07/2010 18:43, edited 1 time in total.
MA DAJ...
Posts: 590
Joined: 29/01/2007 17:01

#11

Post by MA DAJ... »

symbolstar wrote:Uistinu, skup sport..
Slazem se za Genelec monitore, mada ni Mackie nisu losi, ali ovdje vec zalazimo u vode studijskog zvuka, sto je skroz druga prica.
Mada jedna stvar vrijedi i u Hi-fi svijetu, a to je da je dobar dio iskustva vezan za prostoriju u kojoj je oprema instalirana. Dakle, dzaba ezotericna oprema ako prostor ima lose acoustic properties (ravni zidovi, kvadratna prostorija, losa apsorpcija).
Jedina stvar koja mi ide na zivce u tom Hi-fi svijetu je prica o kablovima od 5,000$, kutijama od 20,000$ etc...

pogledajte ovo :)

http://s88932719.onlinehome.us/audio_bs.htm

Nema sta da te nervira to oko cjena kablova ili oko zvucnika...sve ima svoju cjenu,i ako si ustanju da kupis,kupit ces...a prije toga ces da sjedis u demo sobi da bi to isprobao i donijeo konacnu odluku...
Vezano za kablove,20% vrijednosti tvoga sistema moralo bi da bude u kablovima...za zvucnike,signal kablovi i kablovi za napajanje.
Licno imam Nordost Valhalla,s cime su prikopcani zvucnici Dynaudio C2 sa pojacalom Accuphase E307,cd Acchuphase DP85 i prikopcan je sa kablovima Kimber Selekt 1030...Prije kupovine Valhalle,imao sam dvije sedmice na testiranju Kimber Selekt 3038,ali nisu bili razradeni ili isprzeni,tako da sam se za ove odlucio...i na kraju samo mogu da kazem da su mrak kablovi,
a inace to svi govore koji ih je testirao.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#12

Post by shin »

Ja sam na Technics slusalicama :lol: i integrali, mada dovoljno za mp3 muzike.


Nemam SACD medija kao ni vinila.
User avatar
mali Ninja
Posts: 2130
Joined: 22/09/2007 21:10

#13

Post by mali Ninja »

ja sebe mogu nazvati audiofilom na osnovu novaca ulozenih u te svrhe ozvučenja sobe i auta ... ne znam tačnu cifru ali sigurno je preko 7000KM što naravno nije dovoljno i dan danas radim upgrade-ove :) naravno koliko se može novčano:)
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#14

Post by lab3352 »

Nabroj nam sta ima od audio opreme u stanu, ako nije problem. Mislim da se veoma mali broj audiofila bavi car audio instalacijama i to mi nije bio cilj ove teme. Mozda posebnu temu da otvorimo za Car Audio ...

Pozdrav

Lab3352
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#15

Post by newone »

U zemlji u kojoj se Dara Bubamara, Ceca, Cile & Mile i ostali turbo folk smatra vrhunskim umjetnicko-scenskim dometom, u zemlji u kojoj tu i tamo poneko ponekad ode na operu i balet, u zemlji u kojoj strana muzicka rock imena rijetko gostuju, a gdje je korida vrhunski godisnji dogadjaj za siroke narodne mase i ne ocekujte da u dogledno vrijeme imate barem jednu prodavnicu u gradu u kojoj cete moci kupiti, nabaviti ili barem pogledati da ne kazem vrhunske, vec i one osrednje hi-fi sisteme.

Ode tako moj prijatelj u Tehno Mag centar na Marijin Dvoru i upita sefa prodavnice da li ce u dogledno vrijeme nabavljati ista od Onkya i Denona. Odgovor je bio: "A ko su ti sad ta dvojica!!!". Toliko o upucenosti onih koji bi trebali biti najvise upuceni kada je prodaja ove opreme u pitanju.

Do tada, prijatelji moji, idemo u Hrvatsku i Sloveniju u kupovinu ovakve opreme. Ostatku populacije toplo preporucujem Elit i Neo koji na internetu nemaju niti svoje web siteove, a za Daru Bubamaru kazu da jos najbolje zvuci na mp3 formatu.

Hi fi oprema jeste skupa, ali za one koji istinski uzivaju u ljepoti dobre muzike, uvijek ce se naci novca da se, ako nista once in the lifetime, kupi nesto od toga.

Toliko prodavnica po gradu a u njima samo smece se prodaje!
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#16

Post by nexo »

..........
Last edited by nexo on 08/07/2010 18:43, edited 1 time in total.
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#17

Post by newone »

nexo wrote:Sve to ne bi trebalo imati veze sa temom. Prodavaci iz techomaga nisu ti koji bi trebali imati veze ko je Denon ili Onkyo. Toliko je vrhunskih proizvodjaca danas na trzistu da ih je sve nemguce znati, a ako se nevaram technomag prodaje Sony, Tanoy, Motorola telefone i kojesta, tako da to nije u stvari prodavnica Hi-Fi opreme.
U svakom slucaju, oni koji zele ili namjeravaju kupiti nesto kvalitetno, zasigurno imaju novac, pa po toj logici putuju i imaju priliku kupiti ono sto odgovara njihovom ukusu i dzepu.
Dalje, posljednji sistem koji sam naveo u svom ranijem postu je kupljen kompletan u Sarajevu jos '96-te i uvjeravam te da zvuci izuzetno dobro. Cinjenica je da sam skoro 6 mjeseci nosao pojacalo od prodavnice do prodavnice da testiram zvucnike. Dakle, cak i te komponente srednje cijene mogu dati izuzetne rezultate kada se upare kako treba. Na kraju, kada bih imao dovljno da platim za zvuk u kuci, kupio bih 4 D&B C4 top-a i 4 C4-sub-a i to bi bio vrhunac za moje usi. Priblizno 50,000 KM.
Ne znam sta Tehno Mag prodaje, ali ako poslovodja prodavnice, u kojoj kao sto kazes moze da se kupi Tanoy i Sony, nije cuo nikada za Onkyo i Denon sto u krajnjoj liniji i nije vrhunski HI-FI, kako ce tek neko drugi znati sta je Accuphase, NAD, Sherwood Newcastle, B&W,Polk Audio, Klipsch, Rottel, Boston Acustics, Harman Kardon i da ne nabrajam dalje. Slucaj poslovodje dovoljno govori o opstoj prosvijecenosti Bosanskog covjeka kada je tehnika u pitanju.
Jasno je da oni koji imaju lovu i koji to vole i zanimacija im je u zivotu, mogu otici u inostranstvo i to kupiti. Mada iskreno da ti kazem i toj vrhunskoj HI-FI akustici su ovdje na Zapadu cijene zestoko pale i nije to vise tako skupo kao sto je nekada bilo i pristupacno je mnogo sirem publikumu.
Sarajevo kao glavni grad jedne drzave bi moralo imati prodavnicu u kojoj bi se mogla kupiti ova vrsta tehnickih proizvoda. Mlade generacije u Bosni bi se morale kroz skolu i porodicu uciti sta je to kvalitetna i dobra muzika pa bi vjerovatno i broj onih koji bi i kupovali ovakvu opremu u buducnosti bio mnogo veci.
Neko spomenu gore da Slovenija i Hrvatska imaju pregrst prodavnica u kojima se moze ovakva oprema nabaviti. Naravno, Slovenci i Hrvati imaju tradiciju da slusaju ozbiljnu muziku pa stoga i interesovanje kod istih za high end HI-FI.
User avatar
bpsang
Posts: 10258
Joined: 10/07/2005 21:03
Location: AK,

#18

Post by bpsang »

prije svega pozdrav za lab3352

drugo protabiri ovaj sajt

http://www.audiopuls.hr/

ima nekih konkretnih stvari sto se tice audio hi-fi

i konkretno nas koji smo na ovim prostorima u BiH (Sarajevo) koji ne oskudjevamo za informacijama i dobrom zvuku.
Ja nemam ezoteriju a nisam ni pacijent,al imam sto niko nema :D
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#19

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 08/07/2010 18:43, edited 1 time in total.
User avatar
Brunello
Posts: 335
Joined: 06/08/2007 17:05
Location: Papue neue Guineja
Contact:

#20

Post by Brunello »

kao prvo veliki pozdrav pokretacu teme!!! BOMBA....poslije svih ovih kulturnih sokova koje svakodnevno servirano dobijamo moram dati svoje misljenje na osnovu ove teme.......PROGLASIT CU JE AKO GLASANJE BUDE ZA "TEMU GODINE"... :-D kao jedan od velikih zaljubljenika zvuka sam konacno nasao temu gdje mogu svoje misljenje da ubacim......imaju tri stvari na svijetu za koje ja tvrdim da su najljepse ato su:
-sex
-skijanje
-i naravno kvalitetan zvuk

poslije milion mijenjanja zvucnika koje sam dosad obavio najbolju kombinaciju koju sam do sad nasao i koju posjedujem je
-zvucnici INFINITY kappa 9.2 (tadasnja kupovna cijena 6500 sfr)
-pojacalo LUXMAN (tadasnja kupovna cijena 1900 sfr)
-CD nakamichi (tadasnja kupovna cijena 990sfr)
-kablovi MONSTER (pozlaceni i tada kupovna cijena 50 sfr po metru)


SVRSAVAM KAD SLUSAM ST. GERMAIN............. :-D
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#21

Post by lab3352 »

Mislim najbitnije je da se ova tema pojavila, jer znam da u BiH ima zaljubljenika u Hi Fi (ne pacijenata, kako neki navode). Moj sistem nema veze s studijskom opremom, jer imam seriju Contour. Sto se tice pojacala (Unison Research Unico) ni on nespada u studijsku opremu. Tako da nevidim razloga da ovdje pricamo oko studijske opreme. Ono sto mi je bio cilj jeste da vidim koliko u BiH jos ima zaljubljenika u kvalitetan zvuk.

Ja imam posebno svoj Hi Fi system, posebno home cinema system (Sony STR S-Master Pro 6x120W), Sony SA-VE 545 + woofer i jos jedan woofer JBL 180, active. Centralni zvucnik je Monitor Audio...I ovo mi je u fazi upgrade, ali sada trazim neki dobar CD player (ne univerzalac), dok cu DVD uskoro zamjeniti s Denon DV3910

Znaci na ovoj temi nema potrebe za nekom svadjom ili slicno. Bitno je da razmjenjujemo iskustva. Svako od nas dozivljava muziku na drugaciji nacin i to je bitno.

To je to...i nista vise...

Ovo je proglaseno za zvucnik godine. Sonus Faber (talijani) Eclipse...Bila je prezentacija u Zagrebu i Splitu i o tome su pisale sve skoro novine, koje se bave Hi Fi opremom. Kod nas?! Mozda iduce godine, a mozda nikada ...


Image

Lab3352
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#22

Post by Amazonka27 »

uvjek dobar gost wrote:Gdje u sarajevu kupiti gramofon? il iglu za isti?
ja sam kupila u zaklopaci nekad davno. Tada je prodavao samo polovnu robu, koju je dovlacio iz Njemacke. Bude i robe koja je nova ali, (kako su meni objasnili) to je roba sa izloga, i ona se ne smije prodavati...

Autopijaca....kod onih cika sto prodaju TV, DVD i sl...pitaj ih...svasta imaju u svom automobilu...i mozes naruciti...ja sam kupila dva CD playera (jedan sestri, jedan meni)...i savrseno rade evo 6 god.

Oglasi...

A sve je pocelo onog dana kad sam dobila technics pojacalo i equalizer... i hajde reko da sklopim nesto i pocela traziti komponentu po komponentu.
User avatar
Amazonka27
Posts: 6209
Joined: 21/08/2007 10:25
Location: Sa

#23

Post by Amazonka27 »

Ja se nebih slozila da to mora biti skup sport. Ne znaci da sve sto je novo i na dugmence da je bolje.

moje pojacalo izgleda ovako

Image


Stari ima pioneer-ovo pojacalo sa dugmicima i sl... kvalitet nije ni blizu.
User avatar
lab3352
Posts: 1363
Joined: 23/08/2007 14:25

#24

Post by lab3352 »

Slazem se da nemora biti skup sport ... ali neradi se o tome koliko sta kosta, vec kako to zvuci. Nijanse u zvuku, tehnologija, razvoj su ono sto cini razliku od komponente do komponente, od firme do firme. Svi imaju svoje nacine pristupa "savrsenom zvuku".
Ja takodjer poznajem dosta osoba koje imaju stara pojacala (posebno prijatelj koji ima NAD iz 1987 godine, kojeg ne bi ni zasta mjenjao, jer mu nista drugo nezvuci bolje), ali mislim i stajalista sam da je tehnologija od 1987 godine do danas otisla daleko. Iako se cijevna pojacala vracaju u velikom stilu (pitanje je da li su ikada otisla s scene), danas koriste veoma modernu tehniku razvoja i implementacije. Sumnjam da Pathos, Unison, Audio Research, beogradski Korato ili McIntosh danas koriste stare tehnologije implementacije cijevi.


Jedno od boljih cijevnih pojacala, McIntosh

Image

Lab3352
newone
Posts: 630
Joined: 31/07/2006 19:02

#25

Post by newone »

Audio pojacala izradjena na bazi MOS FET tranzistora u D klasi i u diskretnoj tehnologiji izrade sa iznimno visokim strujnim pojacanjem su najefikasnija, najsnaznija i sa zanemarivim harmonijskim distorzijama. Ono sto ova pojacala daju zvuku je najblize zapisu sa nosaca zvuka bilo sta da je nosac zvuka.
Audio pojacalo u MOS FET izvedbi i u bilo kojoj klasi da je izvedeno bez obzira da li je izvedeno u diskretnoj ili integrisanoj tehnologiji je bolje kada je reprodukcija zvuka i zvucna slika u pitanju i od najkvalitetnije izvedenog cijevnog pojacala.
Ono sto je zanimljivo kod ovakvih audio pojacala je da oni proizvode tj. daju najveci dinamicki opseg zvuka ili drugim rijecima u stanju su bez ikakvih problema iz zvuka niskog tonaliteta u stotom dijelu sekunde preci na dionice zvuka visokog tonaliteta a da pri tome zvucna slika ostane besprijekorno cista i da pojacalo pri tome iz mreze ne povuce prekomjernu struju i pri tome ne zaguse zvucne kutije.
Po kvalitetu su jos samo bolja magnetna audio pojacala koja se inace koriste iskljucivo samo na stage-u.
Post Reply