HI FI - BiH Audiofil

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#626 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 04/08/2010 17:11, edited 1 time in total.
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#627 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by veliki_vezir »

Skretnica je 24 db/oktavi,RL,na reznim frekvencijama optimalnim za kombinaciju drajvera u kutiji.
To zahtjeva malo više softverske simulacije i mjerenja zvučnika al dodatni napor se isplati jer su šavovi medju zvučnicima nečujni. Imam još jednu Bessel tipa koja je samo 6 dB a tu koristim za kompresionu dvostaznu kutiju a i na
njoj je rezna frekvencija postavljena tako da se što više iskoristi frekventna karakteristika zvučnika.Malo je teže recimo dobit prirodan zvuk doboša sa jačim rezom...

@cherrymoja Hvala i bolje vas našao. Vidim kako stanje stoji,ne moraš mi objašnjavat ništa,čujem. Ovo sam upito imal iko slučajno da je pravio sebi uređaje da eventualno razmjenim iskustva pa čak i u vezi komparacije DIY/u Sarajvu kupljenih uređaja. Reci ba slobodno šta si konto pod
"Sveti gral" u svetu reprodukcije zvuka nije potrebno tražiti, jer on već DAVNO postoji, treba samo malo bolje potražiti i na drugom mestu. Mogu da ostavim i jedan link o tome, samo taj link nema veze sa Hi-Fi tržištem, tako da ne bih hteo da kvarim temu.
Pokvari je,yebi je ako nevalja....

Možel išta bit konstruktivnije od DIY-a?

Vidim neko je slušo Genelec kod kuće,Genelec i Dynaudio su mi baš bili uzor kad sam uzo frezat medijapan i počeo lemit...
Mogu ja i o vinu,francuskom,italijanskom,vlašičkom i livanjskom siru ovde al nemam vremena za to sad,al mislim da je livanjski sir bolji od nekih francuskih,za moj ukus,kad smo već kod sireva....
Za lopovske cijene i skup namještaj se slažem 100%... A nije tačno da je tolko skup sport.

@nexo Pitanje nije postavljeno nikom određenom,opšte je,a nisam ni tražio nikakva pojašnjenja.Ovo sam pito baš zbog tvog posta gdje kažeš da se na kučnom sistemu može čut greška inžinjera koji je slušo Genelec. Ovdje sam sad i ja i jako me zanima TL,znači interesuje me sve u vezi TL-a. Ako je neko slušo nek napiše,ako nije nek tišu mišu...

Ne bi ovdje da raspravljam niskim osim o konstruktivnim stvarima i slušnim utiscima.
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#628 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

nexo wrote:@Cherrimoya, Jako lijepa i uredna instalacija. Onih par kablova izmedju rack-a i LCD-a, predpostavljam cekaju odgovarajuci TV stalak. Znam da si jako mnogo novca ulozio u sve to i drago mi je cuti da si zadovoljan rezultatom. Vjerujem da ti je namjera u buducnosti nadgraditi sistem sa nekim procesorom kako bi se izborio sa akustikom prostorije i delay-om. Rack je lijep takodje, ali cim sam ga vidio sjetio sam se predivnog rack-a koji sam instalirao prije par godina kada sam izlagao Martin Audio i ARX na Palme sajmu. Hm, moguce je da se tebi nebi dopao.
Uh, kad bi sve bilo tako prosto... LCD je skroz privremeno tamo, jer sam planirao projektor i platno. Ali pošto najverovatnije uskoro selim, sad mi nije do toga. Novca je koštalo ni mnogo, ni malo - 12 500 evra. Akustika prostorije nije najbolja, u pravu si, ali za to sam isključivo ja kriv :-) . Dalje ću raditi modifikaciju sistema, pasivne skretnice ću zameniti na digitalne aktivne skretnice (nije uopšte tehnički lako, a ni jeftino ako se radi za 6 kanala).
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#629 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

veliki_vezir wrote:
@cherrymoja Hvala i bolje vas našao. Vidim kako stanje stoji,ne moraš mi objašnjavat ništa,čujem. Ovo sam upito imal iko slučajno da je pravio sebi uređaje da eventualno razmjenim iskustva pa čak i u vezi komparacije DIY/u Sarajvu kupljenih uređaja. Reci ba slobodno šta si konto pod
"Sveti gral" u svetu reprodukcije zvuka nije potrebno tražiti, jer on već DAVNO postoji, treba samo malo bolje potražiti i na drugom mestu. Mogu da ostavim i jedan link o tome, samo taj link nema veze sa Hi-Fi tržištem, tako da ne bih hteo da kvarim temu.
Pokvari je,yebi je ako nevalja....
Mislio sam sledeće. Biću veoma kratak, a kasnije ćemo u dublju raspravu. Digitalni audio signal iz CD-a, DVD-a ili zvučne karte odlazi na digitalnu aktivnu skretnicu (koja ima i funkciju DAC-a) i koja vrši podelu signala na potreban broj frekvencijskih oblasti (recimo nisku, srednju i visoku). Tek posle toga svaka od frekvencijskih oblasti se pojačava posebnim pojačalom i šalje na kvalitetne zvučnike (recimo neki od modela studijskih main-monitora), koji naravno nemaju u sebi pasivne skretnice, koje u tom slučaju nisu ni potrebne.
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#630 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by veliki_vezir »

E to sam prešutio a pogodio si šta ja sad ganjam.To je logičan korak poslije analognog aktivnog sistema.

Behringer DCX2496 je najpopularnija varijanta koju HIFI raja koristi za to.Ima samo diferencijalne izlaze. U Bosni se navodno može naručit za oko 700 maraka,a u prodavnicama profesionalne opreme se prodaje skretnica drugog proizvođača i košta oko 2000 KM čini mi se. Visaton je imo DS4 digitalni sistem a od poznatijih je Meridian.

Meridian sam slušo,al pitanje je da li se takav zvuk sviđa raji,raja voli ba korupciju i u zvuku,vjeruje više novinama neg svojim ušima..... Atkinson u Stereophilu nikad manje o zvuku nije napiso u odjeljku članka pod "zvuk",već piše o manualima,tonskom balansu i Technics-u :cry: :? (šuplja,što bi se reklo..) Al ovo je najbitnije:
Image
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#631 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 04/08/2010 17:15, edited 2 times in total.
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#632 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

@veliki_vezir i @nexo, veoma mi je drago za započeti konstruktiv :) ...

Obratite pažnju na sledeći uređaj:

http://www.deqx.com/products.php
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#633 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by veliki_vezir »

@nexo,svaka čast,odlično,fantastično,takoreći wonderful....al ne i na balkanu....

Nediraj mi u balkanštinu bogati,ja nisam ni amerikanac,ni šveđanin,imam bosanski pasoš i kad god budem piso čuće se balkanština makar živio 40 godina u New Yorku (nedo mi dragi Allah).Jesam čovjek od elektronike al nebalkanski se to kaže M.Sc. i moje vrijeme je daleko,daleko skuplje nego tvoje (nebalkanski:by order of magnitude...) http://en.wikipedia.org/wiki/Order_of_magnitude

Možda ti je zvuk zanimanje,al samo u Sarajevu je moguče da te neko plača a za onu sliku kažeš da je RMS :? ,nigdje drugo u Evropi,a u Americi isto možeš na radiju radit za 300$ heftično,i to je isto super,al tamo nemožeš ti govorit ko je stručnjak a ko kvazistručnjak il spominjat DSP il AD-Sharc a neznaš o čem se radi.

Nije šefe RMS :),to si ti čuo il pročito nedje al nije to to (što bi reko Dr. Milić Vukašinović,inače s balkana
momak jedan) što si se nado da jest....
RMS je http://en.wikipedia.org/wiki/Root_mean_square
Nemoj se prepast,slobodno pročitaj članak i ako ti nešto nije jasno reci ovdje slobodno,pojasniču ti.
Ovo što sam dao je http://en.wikipedia.org/wiki/Impulse_response i to je Atkinson dao u Stereophilu a impulsni je odziv Meridian aktivnog zvučnika sa digitalnom skretnicom i to ko treba da zna,zna šta je,a ko ne zna a hoće da zna pogleda odakle je slika barem,a ko neće ni to,priča o skračenicama iz kataloga i pametuje a ne zna nisam
šta priča.

Tvoj snare,da ti balkanski objasnim,je nekako najbliži idealnom impulsu,tzv Diracovom impulsu a vidiš,
jednom malom formulicom se sa one slike od vremenskog odziva dobije frekventni odziv,što će reć
da ona slika mnogo govori,što bi mi rekli sa centralnog Balkana,pametnom i išaret (ti bi reko tip) dosta.
Znači poslušaj kod kuće od Azre "Kad fazani lete". To je meni najbolje snimljen rock bubanj svih vremena,možda jedino uporediv sa nekim albumima Vatrenog Poljupca gdje je Stojanovićev bubanj izvrsno snimljen bez ikakvih
elektroniskih peezdariya.Ukratko dobar zvuk doboša-dobar impulsni,odnosno frekventni odziv odnosno ono što svi hoćemo.... Slažeš li se? Jesil sviro ikad bubnjeve? Vjerovatno ih na tom tvom poslu često moš čut... Jesil ikad otšo u diskoteku il koncert i primjetio da ti bubanj udara u dijafragmu i cerebrum a kod kuće kad to čuješ nekako ti peechkasto/deenovski taj isti bubanj zvuči? E vidiš ja dok nisam dobio taj bubanj kod kuće nisam se freze,lemila a bogami ni digitrona okano...Znači slažem se s kolegom da PA sistemi mogu zvučat fenomenalno,pa čak i bit uzor pri dizajnu audio sistema.

Znači: 6db ima najbolji fazni odziv (faza je osobina signala nije nikakav fenomen,al fenomenalno je kad dobro proračunaš kutije i filtere a vodiš računa o fazi,naravno moraš znat o čem se radi) a slabiji frekventni pad,dok 24 dB ima veći pad al signal nije ni nalik na ono šta je bio prije njega,a može se dobit i s 24 jako dobar originalni signal,al to se mora znat uradit....

Taj tvoj "anechoic chamber" ti je u nas na balkanu kod jarana doktora prostorija za ispitivanje sluha,na medicini rada il kod dede soba sa tepisima na zidovima,još kad poredaš od jaja onih kartona,i spužve kakve ...Uuuu tu fakat možeš izmjerit svoj DIY zvučnik,zapalit cigaretu i reć "A ja sobe dobre,gluva ko krme,yebo švapsku i američku." A fakat je i ljepša,ono rukotvorine na zidu a i smije se zapalit i piva popit dok mjeriš.Tretman sobe nije skup,ja nisam za svoje dipove u sobi platio ni eura,i kako to nema alata za akustični odziv prostorije,ne kontam,odakle si ti,vidim nisi s Balkana al u nas na Balkanu ima a nije Kalmanov filter.

Da te ne pustim da kritikuješ balkanske gluhe sobe,možeš sa onim gore impulsom što sam ti nacrto izmjerit odziv bilo koje sobe i klikom ga oduzet od izmjerenog signala i vjeruj mi dobićeš 97,5% onog što bi dobio u tvojoj "anechoic chamber". Razmisli malo kako na http://www.deqx.com/products.php veli da izmjeri anechoic response tvojih zvučnika u običnoj sobi? Ha? Šta misliš stručnjak?

Inače ovo bi volio čut fakat,ovaj procesorčić i mislim da je odlična stvarka al znam da bi Huso koji je dao 15000€ za svoje igračke i namještaj kad bi to čuo reko "Ma znaš nije mi ovo baš nešto..." il bi ćuto i pravio se da ne čuje kad u fortefortissimu neko kašlje u osmom safu na bečkom novogodišnjem koncertu.

P.S. Prvi filter sam napravio 86e a Genelec čuo 90e,nema apsolutno potrebe da mi ti objašnjavaš nebalkanski išta,ni da ja tražim tvoje postove,kad me bude interesovalo pitaću te,nije mene ba stid pitat kad neznam nešto il kad oču svojim unimerom izmjerit nešto što mi se sviđa...

Audio je umjetnost,nije nauka naravno,al umjetnost kompromisa.I elektronika je umjetnost kompromisa,by the way.

Inače,ako te neko već plaća da koristiš ekvilajzer,pročitaj malo kako se mijenja faza izlaza pojedinih ekvilajzerskih kanala pa ćeš skontat da ekvilajzeru nema mjesta ni u dizajnu,ni u ozbiljnom audiju,znači to što si reko moš nekom drugom diplit a "harmonije" su ti pravo dobar fazon,ja ne razumijem šta si reko al zvuči pravo ono,ko ekspertski (al ne i na balkanu).Znači sa ekvilajzerom se ne prave zvučnici a nama balkancima nije mrsko radit.Kakvo dotjerivanje faze na ekvilajzeru,jel to svaki pojas ima svoj fazni tuning? Gdje ima takva skretnica,ja je još nisam vidio,nema u nas na pijaci vjerovatno. DCX inače nije isto što i DEQ,nema veze što je prvo D.

Ja bi samo repliciro da rezna frekvencija nije važna apsolutno,tj nebalkanski,bezveze je reć da je 1,75 khz ako ne kažeš koje zvučnike režeš,al je jako važna na pojedinom sistemu a nisam spominjo konkretno zvučničke jedinice ni sisteme,konta ba cherrymoya,nemoj se ti za njeg sekirat,vidi se iz njegove 3 rečenice da je na metar od izlaza iz labirinta... Znači,apsolutno je nebitna rezna frekvencija,jer ne govorimo o drajverima,a apsolutno bitan tip filtera i strmina reza,bez obzira koji drajveri su u pitanju.

Što se "tržišta" tiće,mi na Balkanu velimo:"Svaka roba ima svoju budalu." Ti pusti moju balkanštinu a ja ću tebi tvoju budalaštinu.
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#634 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

Ovo kod vas postade živa vatra :shock: , a evo i moje pozicije ;-) ...

Ne postoje monitori koji sviraju APSOLUTNO flat, ali svaki kvalitetan monitor, ne samo Genelac, MORA da svira SKORO flat u gluvoj sobi. I isto tako loše da svira u akustički lošoj sobi. Tako se trefilo da je Genelec uspeo da se izbori za jednu od najjačih pozicija na tržištu.

Istina je, daleko od toga da je svaki studio akustički idealan, idealna je samo gluva soba. U stvari, nije ni obavezno da studio bude akustički idealan, jer pitanje idealne akustičke obrade prostorije postaje kritično samo na NAJNIŽIM FREKVENCIJAMA PRI VELIKOJ DINAMICI. Takođe, takva obrada, ako nije idealna i ako se ne radi sa konusima, ne mora uopšte biti ni skupa i velikim delom se može izvesti pomoću jeftinih građevinskih izolacionih materijala, kojih ima u izobilju. Ako se tome dodaju mogućnosti DEQX, rezultat će biti fantastičan. Na kraju, jedina stvar, na koju ne možemo uticati kod konkretnih zvučnika jeste rezolucija, bogatstvo detalja pri reprodukciji zvuka.

@veliki_vezir, kako misliš iz koje moje tri rečenice se vidi da sam na metar od izlaza iz labirinta? Meni se čini da sam još uvek jako daleko od izlaza...

Na kraju da vas obradujem, odobrovoljim i prizovem na konstruktivan dijalog još jednim korisnim linkom:

http://www.realsoundlab.com/products/hardware/
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#635 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 04/08/2010 17:20, edited 2 times in total.
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#636 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 04/08/2010 17:22, edited 1 time in total.
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#637 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

nexo wrote:
Ovo "apsolutno" mozes uzeti kao lapsus, a inace je tu vise da se opise "najbolje moguce flat u idealnim uslovima". Za tvoju informaciju, termin gluha soba se tamo koristi za vocal boot.
Sto se tice akustickog tretitranja prostora ili studija, kao i sve drugo moze se raditi u DIY aranzmanima, ali se moj post odnosio na industrijski standard, sto je u svakom slucaju izuzetno skupo, pocevsi od dizajnera. Ja sam tokom skolovanja i poslije imao priliku da udjem u neke od najboljih studija u Evropi, jedan od njih i Galaxi Studio u Belgiji, u to vrijeme apsolutno najbolje akusticki uradjen studio. Ne mogu tvrditi koliko je izgradnja kostala, ali znam da se radi o jako mnogo novca. Kako god, studio je studio, a kontrolna soba je kontrolna soba.
S pravom mogu reci da imam istrenirano uho i te razlike u perfomansu iste kutije u drugacijim prostorima su cujne i mogu biti drasticne.
Rodom sam iz Srbije, mada jako dugo uopšte nisam živeo na ovim prostorima. Iz tih razloga može doći do zabune oko nekih termina, tako i da to imaš u vidu :lol: . Nadam se da nisam preterao u "glancanju" gradacija, jedan od razloga je upravo da ne bi došlo do zabune :) .

Što se tiče industrijskog standarda u tretiranju prostorija - jeste skupo, ponekad skuplje i od audio opreme.
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#638 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 04/08/2010 17:24, edited 1 time in total.
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#639 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by veliki_vezir »

Mi smo ti ba BiH audiofili i stručnjaci jako arogantni prema amaterima i prosipaocima šuplje priče.Nemože nama neko prićat o DSPju i Genelecu kad smo razvijali filtere na AD i TI DSP razvojnim sistemima prije više od 10 godina a slušali Genelece prije 20 u studijima boljim od tih flamanskih (tu na Balkanu naravno) tako da,s obzirom da nit si audiofil nit si prema našim standardima odgovarajuče školovan,nemoj ovdje na BiH audiofili pisat gluposti,ovdje nikog ne interesuje da je tvoje vrijeme skupo,jer je za nas tvoje vrijeme jeftino,ne interesuje nas u kojem si studiju bio jer dok smo mi po vrhunskim studijima hodali ti nesmješ napisat šta si radio tad itd.... Ovdje nikog ne interesuje kolko košta tvoje vrijeme i gdje si ti bio jer je to nama fakat smješno,vjeruj mi..... Znači drago mi je da si shvatio da je Bosna za tebe nedostižna i za školovanje i za razvoj i za audiofilstvo i za tzv. ćeif jer smo školovaniji i veči audiofili i meraklije od tebe (a ti ionako nisi).

Znači ovdje čim kreneš kakit ja il neko od mojih kolega ćemo ti pokazat da si amaterčić i da bezveze gluposti pišeš ovdje na BiH audiofil a nisi kompetentan i bezveze laprdaš ovda.Kad nekom bude bilo potrebno da izmjeriš zvučni pritisak,što si učio po kursićima i školicama,biće ti se obračeno (ako se slučajno pokvari ovaj ovdje B&K).

P.S.

Poslušaj malo "Kad fazani lete".Poslušaj ba pa pričaj,nemoj bezveze laprdat... Bar reci čuo sam al bolji je Cobhamov "Fruit of the Loom" naprimjer il tako nešto....

Znači na balkanskom BiH audiofil forumu nećeš prosipat svoje gluposti i neznanje....
Ako imaš šta pametno napiši,ako nemaš bolje ti je ne piši....

@cherrymoya

Pod metar od labirinta sam mislio da si dobro skonto gdje je taj tvoj "gral".
Nego ove uredjaje što šalješ linkove,jesil ti to slušo il imaš kod kuće il na poslu il nako šalješ,bezveze?
cherrimoya
Posts: 66
Joined: 29/05/2010 15:08

#640 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cherrimoya »

veliki_vezir wrote:@cherrymoya

Pod metar od labirinta sam mislio da si dobro skonto gdje je taj tvoj "gral".
Nego ove uredjaje što šalješ linkove,jesil ti to slušo il imaš kod kuće il na poslu il nako šalješ,bezveze?
Prvi slušao, drugi nisam. Ovde imaš o tome detaljnije:

http://www.usht.ru/articles/add-on/deqx/sr
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#641 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 04/08/2010 17:25, edited 1 time in total.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#642 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cule64 »

Pozdrav BH audiofilima!

Molim za savjet. Imam mnogo muzike u lossless formatima (.ape, .flac), ca. 1.500 albuma. Sve to imam narezano i na cd-ove. Imam dva Fujitsu Siemens laptopa (Amilo i Esprimo), planiram da jedan od njih iskoristim kao transport. Muziku skladištim na eksterni HDD 1 TB, ima vlastito napajanje. Znači muzika bi trebalo da se učitava sa eksternog HDD ili direktno sa HDD iz laptopa, preko usb kabla signal bi išao u eksterni DAC, iz DAC-a u Graham Slee Solo sa eksternim napajanjem (PSU1) i dalje u Sennheiser HD650. Interkonekt je Cusat 50. Koji usb DAC mi preporučujete? I uopšte, kakva su vaša iskustva sa laptopom kao transportom, ima li ova moja ideja uopšte smisla? Trenutno koristim Marantz Cd-67se kao player. :?
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#643 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by veliki_vezir »

I ja imam sličan "server" jer mi je dopeezdeelo mjenjat i slagat stalno CDove.

Moj ti je savjet da malo obratiš pažnju na DAC starih pravih real-time full-range pretvarača (TDA 1541 il PCM63). Ovo to govorim iz ličnog iskustva i osječaja kad staviš isti LP i CD i poslušaš ih na plati i na deltasigma DAc-u.Tek onda insan skonta šta je 4bitni dac na megahercu (delta sigma) a šta je preklapanje svih 16 bita na starim DACovima. Znači piči na TDA/PCM ili novi ESS Sabre čip,priča se da je čipić ko pičić a vala i vakat je bio nešto novo pored ovih 10ak DACova od 4 eura što se vrte u hiljadu uređaja. Moon je nedavno izbacio ovaj prvi 32bitni DAC.

P.S.
Nemoraš ić na USB dac ako kupiš tih kompaktan desktop sa SPDIF digitalnim izlazom,možeš korisiti običan dac koji je možda bolji od USB dac-a,a moćeš ga i na Marantz skopčat,znači tih ventilator,duga ljubav.Samo zipa na kombinaciju flac playera,penđera i zvučne kartice sa digitalnim izlazom.Dajgle da ti penđer ne uradi DAD konverziju prije DAC-a.
User avatar
nexo
Posts: 464
Joined: 26/07/2006 14:16

#644 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by nexo »

...
Last edited by nexo on 04/08/2010 17:08, edited 1 time in total.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#645 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cule64 »

Zašto laptop kao izvor zvuka? Muzika koju imam je, kao što sam već napisao, u lossless formatima. Imam samo 5 originala. Kad bi u Sarajevu postojala radnja u kojoj bih mogao kupiti originalni CD, po cjeni do recimo 30 km, ne bi mi palo na pamet da skidam bilo šta sa net-a. Prvo, zbog toga što veoma poštujem rad muzičara koje slušam. Drugo, zbog toga što je zvuk originalnog CD-a superioran u odnosu na "rezance". Sad, tako je kako je. Da bih izbjegao prženje albuma skinutih sa net-a, i tako neizbježnu degradaciju zvuka, planirao sam da jedan on svoja dva laptop-a iskoristim kao transport. Naravno, desktop bi bio bolja varijanta, ali njegova nabavka bi značila dodatni i ne mali trošak, osim toga zauzima životni prostor, a stan u kom živim je površine 47 kvm. Mislio sam da bih kupovinom nekog jeftinog USB DAC-a (tipa Cambridge Audio Dac Magic), dakle uz neku minimalnu investiciju od ca. 350€, rješio problem tj. dobio zvuk koji bi bio znatno bolji od onoga koji sad dobijem sa Marantza 67SE. Međutim, nisam siguran da bi to bilo dobro rješenje i to prevashodno zbog zvučne kartice koja je u laptop-u integrisana, tj. onakva kakva svi znamo da jeste. Mislio sam da je neko već implementirao ovu ideju pa su me zanimala vaša iskustva i savjeti, da li je neko probao sličnu kombinaciju sa eksternom zvučnom karticom, kako se USB kablovi ponašaju u vezi sa interferencijama i sl. Inače zahvaljujem na sugestijama a velikom_veziru i na informaciji o pojavi novog Simaudio Moon 32 bitnog DAC-a/transporta.
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#646 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cule64 »

Preporuka za slušanje. Nije audiofilski snimak !

http://avaxhome.ws/music/jazz/dexter_go ... _flac.html
cule64
Posts: 187
Joined: 16/02/2004 00:00

#647 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by cule64 »

Evo naletim sad na market.ba na ovu eksternu zvučnu karticu.
http://www.market.ba/racunari/eksterni/oglas/569854
Da li bi imalo smisla da je kupim, nakačim na laptop (USB), i signal iz nje dalje na eksterni DAC (imam jedan Arcam Blackbox 50)? Kasnije bih kupio bolji DAC. Kakvog je kvaliteta ova kartica, ima li neko nešto slično, ili je kod nekog čuo ...?
veliki_vezir
Posts: 90
Joined: 19/06/2010 00:52

#648 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by veliki_vezir »

Ja sam imo Audigy-je,slaba kartica... Bolji zvuk na novom burazovom Dellu neg sa Audigy-ja...
User avatar
NIN
Posts: 6187
Joined: 15/02/2006 20:18
Location: Via Lactea, Orion Arm

#649 Re: HI FI - BiH Audiofil

Post by NIN »

@lab,

noviteti iz moje BR kolekcije: :D

Image

Image

Image

... dok u planu imam sljedece naslove:

Image

Image

Image

...Doorse jedva cekam! :D

Pozdrav...
Post Reply