Da li kitite jelku za Novu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

StLouis

Post by StLouis » 05/12/2007 19:35

okitio je proslog vikenda. kao djeca smo je uvijek kitili, i ne samo mi, nego cijeli komsiluk. meni je bas taj obicaj lijep.

ifbbpro

Post by ifbbpro » 05/12/2007 20:05

district-beg wrote:umjesto da za to, pametnije mi uplatit jos 20KM za vecu brzinu interneta :D
pa nije ti jelka za jednokratnu upotrebu :roll: :D

pjega

Post by pjega » 05/12/2007 20:22

jok vala. moj babo bi vazda reci da je to vlaski obicaj. :D

Spliff.Master

Post by Spliff.Master » 05/12/2007 20:23

Cinjenica je da kicenje jelke nema AMA bas nikakve veze s novom godinom. To sto smo mi u konfuziji, to je druga stvar.
To je kriscanski obicaj, i trebao bi biti rezerviran ekskluzivno za ljude u kriscanskoj vjeri. a to sto kod nas 'muslimani' kite, nigdje veze. to bi bili isti oni koji su (ili im starci) za vrijeme komunizma konzumirali svinjetinu i alkohol gdje god su stigli da bi se 'dokazali'
Kao sto rekoh, kriscanski obicaj za katolike i pravoslavce, sto je sasvim razumljivo i normalno...i naravno, za ateiste

esselamu veleslalom
Last edited by Spliff.Master on 06/12/2007 00:49, edited 1 time in total.

pjega

Post by pjega » 05/12/2007 20:30

Spliff.Master wrote:Cinjenica je da kicenje jelke nema AMA bas nikakve veze s novom godinom. To sto smo mi u konfuziji, to je druga stvar.
To je kriscanski obicaj, i trebao bi biti rezerviran ekskluzivno za ljude u kriscanskoj vjere. a to sto kod nas 'muslimani' kite, nigdje veze. to su bili isti oni koji su (ili im starci) za vrijeme komunizma konzumirali svinjetinu i alkohol gdje god su stigli da da bi se 'dokazali'
Kao sto rekoh, kriscanski obicaj za katolike i pravoslavce, sto je sasvim razumljivo i normalno...i naravno, za ateiste

esselamu veleslalom
haman je babo bio u pravu. ;)

JEDRILICA

Post by JEDRILICA » 05/12/2007 20:33

pjega wrote:
Spliff.Master wrote:Cinjenica je da kicenje jelke nema AMA bas nikakve veze s novom godinom. To sto smo mi u konfuziji, to je druga stvar.
To je kriscanski obicaj, i trebao bi biti rezerviran ekskluzivno za ljude u kriscanskoj vjere. a to sto kod nas 'muslimani' kite, nigdje veze. to su bili isti oni koji su (ili im starci) za vrijeme komunizma konzumirali svinjetinu i alkohol gdje god su stigli da da bi se 'dokazali'

esselamu veleslalom
haman je babo bio u pravu. ;)
:sax:

volvoxII

Post by volvoxII » 05/12/2007 20:39

esselamu veleslalom
nema sa hidzretskom :-)

SiSaJuMe

Post by SiSaJuMe » 05/12/2007 20:40

Djeca su vec cizmice pripremili, Paketici spremni, a i jelka ce od prekosutra ukrasit kucu. Pored toga ukrasim i cijelu kucu sa lampama. (od krova do ulaznih vrata.

Prpa.ba

Post by Prpa.ba » 05/12/2007 20:40

Spliff.Master wrote: to su bili isti oni koji su (ili im starci) za vrijeme komunizma konzumirali svinjetinu i alkohol gdje god su stigli da da bi se 'dokazali'
A danas u kapitalizmu i u svojoj vlastitoj (multi)etnickoj regiji, bosnjaci poste u toku Ramazana, a onda na dan Bajrama odaju se vlaskim folk pjevaljkama, bulje im u plasticna poprsja i uzivaju uz hektolitre alkohola. Jeli bi i svinjetinu, da nije preskupa.

I kitim jelku. Tradicija (nije bas od 1463., ali eto :oops: ), a i lijepo brate izgleda :)

Skyfox

Post by Skyfox » 05/12/2007 20:42

Naravno, Ove godine cu potraziti bor u saksiji koji se kasnije moze presaditi u vrt....

oktobar07

Post by oktobar07 » 05/12/2007 20:44

ne znam odkud toliko negativnosti...
mi smo uvijek kitili (ili ukrasavali kako god hocete) i znam da sam se kao dijete uvijek radovao tome.
ne vidim zasto morate povezivati jelku/bor sa religijom. obicno drvo koje se ukrasi raznim sarenolikim ornamentima koji ne moraju biti nikakvih vjerskih obiljezja.
sjecam se da smo mi imali gutu sjajnih loptica i drugih raznih figurica, kao i svjetlece lampice. nigdje veze ni sa jednom religijom...
ne vidim sta ima toliko lose sto se jednom godisnje ukrasi jedno obicno drvo, bez obzira kojoj vjeri pripadali

lady midnight

Post by lady midnight » 05/12/2007 20:57

nekako na samom pochetku teme sam mislila da sam ja fakat odrasla u nenormalnoj sredini, jer kicenje jelke kod nas u porodici zaista nikada nije bio obichaj, iako je proslava nove godine uvijek bila istovremeno dogadjaj godine...
ali evo vidim da nisam bila jedina :D mada mi moji roditelji nisu nikada pruzhali ideoloshka objashnjenja za takve stvari, za shto sam im jako zahvalna. jednostavno je bilo tako...

kasnije kad sam odselila od svojih moj vlastiti minimalistichki ukus :D je bio dovoljno formiran da mi je i sama pomisao na nekakvo kindjurenje zhivotnog prostora sjajnim predmetima, novogodishnjim girlandama ili slichnim stvarima bila totalno apsurdna :-? (iz istog razloga ne volim plaho ni nakit, osim kad se radi o odredjenom kamenju :D)

osim toga, u njemachkoj je jelka simbol proslave Bozhica, koji opet nikada nismo slavili, tako da mi ustvari nikada nije ni padala na pamet u vlastitom stanu...

jedino shto imam je ogromni snjeshko od bijelog plisha :D visok oko metar i pol :D koji pjeva "jingle bells" kad ga povuches za ruku :oops: :D:D

oktobar07

Post by oktobar07 » 05/12/2007 21:00

lady midnight wrote:u njemachkoj je jelka simbol proslave Bozhica, koji opet nikada nismo slavili, tako da mi ustvari nikada nije ni padala na pamet u vlastitom stanu...

jedino shto imam je ogromni snjeshko od bijelog plisha :D visok oko metar i pol :D koji pjeva "jingle bells" kad ga povuches za ruku :oops: :D:D
zar ne vidis ironiju u ove zadnje dvije recenice. :roll:

Anka

Post by Anka » 05/12/2007 21:02

Neko reče:Kao sto rekoh, kriscanski obicaj za katolike i pravoslavce...
To važi za katolike jer je njihov Božić pre nove godine. Kod nas se kite jelke pa i celi stanovi, ulice, ceo grad je okićen, zbog Nove godine a ne zbog Božića ,baš kao i što je Deda Mraz lik koji donosi poklone deci za novu godinu a ne za Božić. od kad znam za sebe za novu godinu smo imali okićenu jelku, kitili su moji roditelji, kitim je i ja sada i uvek ću je kititi. To mi je lepo, što neko reče, ugasim svetlo pa svetle one lampice, romantično.I kad je napolju sneg, ne volim kad nema snega. Premda, moram da priznam, što sam starija, taj 31 decembar mi postaje pomalo mrzak, baš kao i rođendan...to su dva dana kada padnem u depresiju...čemu radovanje? Jedna godina više mi se nakačila na leđa, kao lokomotiva vučem kompoziciju koja je sve duža i duža......ljudi moji, iza 30-te godine lete kao lude, dok se okreneš, opet jelka, opet Deda Mraz, a po godinama si mu sve bliži...

Prozor

Post by Prozor » 05/12/2007 21:07

Uvijek, ne znam ni kakve prave veze ima i sa krscanstvom.

boletus67

Post by boletus67 » 05/12/2007 21:19

u hriscanskim zemljama se jelka kiti za bozic sa bozic batom ili tako nekako

u komunistickim zemljama je bata bozic postao djeda mraz i jelka se kitila za novu godinu.

nigdje veze sa vezom, zna li neko sta se tu slavi?

vazno da ono sto su nasi roditelji radili, i mi moramo. a mozak na pasu

PITANJE: ODAKLE JELKA U BETLEHEMu ?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 05/12/2007 21:25

Prpa.ba wrote:
Spliff.Master wrote: to su bili isti oni koji su (ili im starci) za vrijeme komunizma konzumirali svinjetinu i alkohol gdje god su stigli da da bi se 'dokazali'
A danas u kapitalizmu i u svojoj vlastitoj (multi)etnickoj regiji, bosnjaci poste u toku Ramazana, a onda na dan Bajrama odaju se vlaskim folk pjevaljkama, bulje im u plasticna poprsja i uzivaju uz hektolitre alkohola. Jeli bi i svinjetinu, da nije preskupa.

I kitim jelku. Tradicija (nije bas od 1463., ali eto :oops: ), a i lijepo brate izgleda :)
Meni ce za koji dan biti tacno 700 godina kako kitim jelku :oops: :D

Doduse, ja je prestao kititi kad sam psa nabavio, posto je on jedno dvije u prvih pet dana 'raskitio', nije skontao da sve sto je okruglo ne moze zvakati :D ali hanuma insistira, pa sutra idemo kupiti i to zadovoljstvo :)

mostarac

Post by mostarac » 05/12/2007 21:28

DA, nikad se u mene nije ni prestajala kititi

rajvosa^

Post by rajvosa^ » 05/12/2007 21:33

_BosanaC wrote:
Prpa.ba wrote:

Meni ce za koji dan biti tacno 700 godina kako kitim jelku :oops: :D

Doduse, ja je prestao kititi kad sam psa nabavio, posto je on jedno dvije u prvih pet dana 'raskitio', nije skontao da sve sto je okruglo ne moze zvakati :D ali hanuma insistira, pa sutra idemo kupiti i to zadovoljstvo :)
Haj bolje i to nego da zadigne nogu misleci da je vani :-D

lady midnight

Post by lady midnight » 05/12/2007 21:33

oktobar07 wrote:
lady midnight wrote:u njemachkoj je jelka simbol proslave Bozhica, koji opet nikada nismo slavili, tako da mi ustvari nikada nije ni padala na pamet u vlastitom stanu...

zar ne vidis ironiju u ove zadnje dvije recenice. :roll:
ma nema tu nikakve ironije,
ne shvatam - je li se to ja sad trebam pravdati zato shto ne slavim Bozhic :?
slavim novu godinu, a u okruzhenju u kojem zhivim jelka nema veze sa novom godinom; hebi ga, nije do mene :D:D:D

kazhem ti da je odsustvo jelke kod mene jednostavno stvar navike, a onda tu ima i estetskih kriterija - da budem iskrena, za moj vlastiti ukus to prelazi chak u kich :oops:
a moj snjeshko meni nije kich - on je cool 8-) niti ima veze sa bozhicem niti novom godinom (dobro, ako zanemarimo ono "jingle bells", ali ne morash ga vlachiti za ruku ako bash necesh :D a ako i povuchesh, nije strashno, fino cho'ek pjeva :D) on je tu jednostavno cijele zime :D

a ti ako se mislish okomiti na nekoga ko ne voli jelke iz nacionalnih pobuda :D obrati se nekom drugom, kod mene si na pogreshnoj adresi :oops:

Bosanac sa dna kace

Post by Bosanac sa dna kace » 05/12/2007 21:36

jesmo men se cini kitili nekad prije rata, jednom, blage neam...
a kolko ja znam kicenje jelke za Novu godinu nema veze sa vjerom, vec je to obicaj nasto krajem 17 ili pocetkom 18 vijeka u Francuskoj...
ja je ne kitim cisto sto je to za mene jos jedan simbol konzumerizma....valja se jos i na to potrosit a ja sam samohrani student da prostite

harka

Post by harka » 05/12/2007 21:44

oktobar07 wrote:
Op3r4t0r wrote:Ne!

Cak je i pitanje glupo postavljeno: da li i dalje, lol, izgleda postavljac misli da su to svi radili, ja nisam, ne radim i ne planiram raditi
Pitanje je upuceno onima koji su imali obicaj da to rade prije, ili su njima njihovi roditelji radili.

Dakle, pitanje nije upuceno takvima kao sto si ti.
jelka se valjda kiti za Bozic
moji roditelji nisu nikada
pa nisam ni ja.

karabaja-x
Location: mangala mangala (ako ste a big fish in a small pond, morate adoptirat a low key profile)

Post by karabaja-x » 05/12/2007 21:44

pa ako slavite novu godinu, morete komotno i božić

_BosanaC

Post by _BosanaC » 05/12/2007 21:45

karabaja-x wrote:pa ako slavite novu godinu, morete komotno i božić
De malo obrazlozi, ziv bio :)

Post Reply