Struja nasa nasusna!

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

mIRCerka
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#1 Struja nasa nasusna!

Post by mIRCerka » 25/10/2007 10:10

Razmisljam gdje da stavim temu, i ekologija je, i politika, i svasta pomalo...

Kad je bila frka oko brana na Neretvi i pritokama, govorilo se da BiH ima dovoljno struje sa sadasnjim kapacitetima i da nema potrebe za podizanjem novih elektrana.

Neki dan cujem da od iduce godine opet dizu cijenu struje, jer BiH nema dovoljnu rezervu i mogli bismo ostati bez struje.

Mene iskreno zanima, ko koga ovdje jebe u zdrav mozak i ko koga zajebava?

I jos nesto... Do kada mislite sjediti kao mishevi i nijemo placati racune?

*mima*

Post by *mima* » 25/10/2007 10:11

A sta treba da se uradi? Ne platis racun, iskljuce struju.

_BosanaC

Post by _BosanaC » 25/10/2007 10:12

Pa BiH nema dovoljno struje za sebe jer struju izvozi... Znaci, za izvoz imamo - za sebe nemamo. E sad cemo malo jebati narod s ovom pricom kako bismo Heci i ekipi otvorili vrata za razdrkavanje jos ovo malo prirode sto nam je ostalo, jer valja narodu objasniti da struje fali. Kako, nije ni bitno, ali fali.

A i izbori ce 2008... Al' oni lokalni.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 25/10/2007 10:14

mima wrote:A sta treba da se uradi? Ne platis racun, iskljuce struju.
Evo Sarajevo...
Uzmimo da ima 200.000 prikljucaka struje. 200.000 Glava kuce. 200.000 ljudi. Da ode pred Elektroprivredu, da blokira komplet raskrsnicu kod socijalnog, prozove odgovorne, nahebe se famElije nekome i skrene paznju cijeloj DRZAVI da je dosta haraca nad narodom bilo.

Edoxxx

Post by Edoxxx » 25/10/2007 10:20

Najvise me nervira to je struja koju izvozimo hrvatima jeftinija nego sto je mi placamo ...

*mima*

Post by *mima* » 25/10/2007 10:22

mIRCerka wrote:
Evo Sarajevo...
Uzmimo da ima 200.000 prikljucaka struje. 200.000 Glava kuce. 200.000 ljudi. Da ode pred Elektroprivredu, da blokira komplet raskrsnicu kod socijalnog, prozove odgovorne, nahebe se famElije nekome i skrene paznju cijeloj DRZAVI da je dosta haraca nad narodom bilo.

Ma nema sanse. Znas i sama da je to neizvodivo. Svi psuju u sebi i sute.

newone

#7 Re: Struja nasa nasusna!

Post by newone » 25/10/2007 10:31

mIRCerka wrote:Razmisljam gdje da stavim temu, i ekologija je, i politika, i svasta pomalo...

Kad je bila frka oko brana na Neretvi i pritokama, govorilo se da BiH ima dovoljno struje sa sadasnjim kapacitetima i da nema potrebe za podizanjem novih elektrana.

Neki dan cujem da od iduce godine opet dizu cijenu struje, jer BiH nema dovoljnu rezervu i mogli bismo ostati bez struje.

Sve dok se ne privatizira Elektroprivreda i ne izvrsi deregulacija elektroenergetskog sistema cijele zemlje sto ce pruziti mogucnost malim i velikim potrosacima kao i domacinstvima da biraju od koga i po kolikoj cijeni ce kupovati kilowat elektricne energije.

mIRCerka

Post by mIRCerka » 25/10/2007 10:33

mima wrote:
mIRCerka wrote:
Evo Sarajevo...

Ma nema sanse. Znas i sama da je to neizvodivo. Svi psuju u sebi i sute.
Znam. Zato i kukam.

Dori

Post by Dori » 25/10/2007 10:33

mIRCerka wrote:
Evo Sarajevo...
Moja mIRCi, ljudi nemaju muda da se pobune za kablovsku, a ne da se organizuju protiv Elektroprivrede. Prvi nasi penzioner su naucili platiti rezije, prije nego hljeba kupiti....Svaka im cast za to, ali....
Kad bi se 10 ljudi organizovali i nesto uradili (promjenili) svi bi bili sretni. Naravno u svojim toplim stanovima, da ne moraju dizati guzicu.

mIRCerka

#10 Re: Struja nasa nasusna!

Post by mIRCerka » 25/10/2007 10:33

newone wrote:
mIRCerka wrote:Razmisljam gdje da stavim temu, i ekologija je, i politika, i svasta pomalo...

Sve dok se ne privatizira Elektroprivreda i ne izvrsi deregulacija elektroenergetskog sistema cijele zemlje sto ce pruziti mogucnost malim i velikim potrosacima kao i domacinstvima da biraju od koga i po kolikoj cijeni ce kupovati kilowat elektricne energije.
Stoji to, ali sta nas sprijecava da se dignemo i dovedemo makar to u red?

_BosanaC

Post by _BosanaC » 25/10/2007 10:36

Dena wrote:
mIRCerka wrote:
Evo Sarajevo...
Moja mIRCi, ljudi nemaju muda da se pobune za kablovsku, a ne da se organizuju protiv Elektroprivrede. Prvi nasi penzioner su naucili platiti rezije, prije nego hljeba kupiti....Svaka im cast za to, ali....
Kad bi se 10 ljudi organizovali i nesto uradili (promjenili) svi bi bili sretni. Naravno u svojim toplim stanovima, da ne moraju dizati guzicu.
Kablovske sto se tice - ja je vec dva mjeseca platio nisam, a platicu mislim iduci. Onaj jadnik sto hoda od vrata do vrata dolazi bukvalno svaki dan. Nekada cak ni ne otvorim.

Kad mogu oni hebavati mene mogu i ja hebati bar njega. A rekoh mu prije mjesec i po da necu da platim dok meni ceif ne bude, ali i oni valjda njega salju, pa covjek hoda. A da mi ga je zao - nije.

amalka

Post by amalka » 25/10/2007 10:36

Sprijecava nas nas mentalitet :) i cekanje da se neko drugi zauzme za nas, kakvi mi. :roll: Nazalost, zbog toga nam je i ovako kako je....

Edoxxx

Post by Edoxxx » 25/10/2007 10:38

Elektroprivreda ne krsi zakon ... zakonom je regulisan gornji prag cijena struje ... a to sto su oni bezobrazni pa to koriste to je druga prica ... Izlazak na ulice bi znacio pokusaj mjenjanja zakona, a i mislim da je tesko, gotovo nemoguce da 50 000 ili vise ljudi zbog struje izadje na ulice ...

Black swan

Post by Black swan » 25/10/2007 10:39

kakva privatizacija elektroprivrede
to je firma od državnog interesa :D

newone

#15 Re: Struja nasa nasusna!

Post by newone » 25/10/2007 10:39

mIRCerka wrote:
newone wrote:

Nista se nece postici jer je u pitanju drzavno vlasnistvo ili u prevodu Alaj-Begova slama. Uz to imaju apsolutni monopol. Neces platiti, oni lijepo iskljuce ti strujni prikljucak i jos im dobro dodje jer ce im preostati vise kilowata za unosnog izvoza.
Smijesno je izlaziti na ulice kada su slobodni izbori svake cetiri godine. E tada se sjetite i TBH i Elektroprivrede i Sarajevo gasa i svega ostalog da sada ne nabrajam i nesto ucinite da se stvari promjene.

Stoji to, ali sta nas sprijecava da se dignemo i dovedemo makar to u red?

Edoxxx

Post by Edoxxx » 25/10/2007 10:40

Ne bi me iznenadilo da se i vodovod privatizira ... :D :D

newone

Post by newone » 25/10/2007 10:46

Edoxxx wrote:Ne bi me iznenadilo da se i vodovod privatizira ... :D :D

Pa sta mislis da su vodovodi na Zapadu u drzavnoj svojini!!!!!!!!
Tamo su ti i autoputevi skoro svi u privatnoj svojini. Sve ti tamo ima svog titulara, a drzava i politicari nece da se bakcu sa tim stvarima vec to sve prepustaju u ruke joint ventures.

karanana

Post by karanana » 25/10/2007 10:47

Cuj da se privatizira?! Pa to bi nas jos vise ukopalo, kad bi privatnici poceli svoje cijene pucati. Da svaki Meho moze dobiti dozvolu da napravi hidrocentralu i da moze prodavati svoju struju?! Pa to nema nigdje u svijetu. Koja je to elektroprivreda i gdje privatizirana.

karanana

Post by karanana » 25/10/2007 10:48

newone wrote:

Tamo su ti i autoputevi skoro svi u privatnoj svojini. Sve ti tamo ima svog titulara, a drzava i politicari nece da se bakcu sa tim stvarima vec to sve prepustaju u ruke joint ventures.
Daj mi primjere zemalja koje su privatizirale vodovode i elektrodistribucije? Autoputevi nisu privatni nego su pod koncesijom, i to ne skoro svi kao sto kazes nego manjina.

newone

Post by newone » 25/10/2007 10:57

karanana wrote:Cuj da se privatizira?! Pa to bi nas jos vise ukopalo, kad bi privatnici poceli svoje cijene pucati. Da svaki Meho moze dobiti dozvolu da napravi hidrocentralu i da moze prodavati svoju struju?! Pa to nema nigdje u svijetu. Koja je to elektroprivreda i gdje privatizirana.

Tacno se zna ko, gdje i pod kojim uslovima moze izgraditi elektranu i to se rjesava drzavnom regulativom. Isto se zna tacno kako oni koji daju struju u mrezu i odrzavaju istu. I to je rijeseno drzavnom regulativom.
Zemlje: Velika Britanija, Irska, Njemacka, Japan, Canada, USA, Japan, Italija, Spanija, Australija,.......,mnogo njih!

Celicna_saka

Post by Celicna_saka » 25/10/2007 11:00

Edoxxx wrote:Najvise me nervira to je struja koju izvozimo hrvatima jeftinija nego sto je mi placamo ...
Kompenzaciona cijena za ulaganja u TE Kakanj, ta cijena istice 2008.l

karanana

Post by karanana » 25/10/2007 11:01

newone wrote:
karanana wrote:Cuj da se privatizira?! Pa to bi nas jos vise ukopalo, kad bi privatnici poceli svoje cijene pucati. Da svaki Meho moze dobiti dozvolu da napravi hidrocentralu i da moze prodavati svoju struju?! Pa to nema nigdje u svijetu. Koja je to elektroprivreda i gdje privatizirana.

Tacno se zna ko, gdje i pod kojim uslovima moze izgraditi elektranu i to se rjesava drzavnom regulativom. Isto se zna tacno kako oni koji daju struju u mrezu i odrzavaju istu. I to je rijeseno drzavnom regulativom.
Zemlje: Velika Britanija, Irska, Njemacka, Japan, Canada, USA, Japan, Italija, Spanija, Australija,.......,mnogo njih!
Ok, ali govorimo o velikim vlasnicima, korporacijama koje su vece od mnogih drzava. A jeli meni treba neki Hilmo ili Fahro da kupi elektroprivredu pa da mi on naplacuje struju? Na kraju krajeva, opet ne bih mogao birati od koga cu kupovati jer bi i tu bila podjela i ne bi jedni smjeli ulaziti na teritoriju drugih, isto ko kablovske televizije sada. Ali malo se udaljavamo od teme....

newone

Post by newone » 25/10/2007 11:04

karanana wrote:
newone wrote:

Daj mi primjere zemalja koje su privatizirale vodovode i elektrodistribucije? Autoputevi nisu privatni nego su pod koncesijom, i to ne skoro svi kao sto kazes nego manjina.
Evo konkretno Amerika i Canada. U Americi zivim pa ti to iz prve ruke odmah kazem. Tacno koncesija za autoput pa kada istekne onda se drzava slomi da to prebaci u ruke privatniku koji udari lijepo rampe i naplacuje koristenje ceste i da ga od tog novca odrzava istu. Pa onda lijepo taj isti izgradi benzinske pumpe, motele pored puta i tako jos vise zaradi.
Interstate je jos uvijek u federalnom vlasnistvu ali su poceli i to dionicu po dionicu prepustati privatnicima.
Vodovod u gradu u kojem zivim je u privatnom vlasnistvu. Presao u ruke jedne kompanije prije mislim pet godina.

newone

Post by newone » 25/10/2007 11:06

karanana wrote:
newone wrote:

Evo konkretno Amerika i Canada. U Americi zivim pa ti to iz prve ruke odmah kazem. Tacno koncesija za autoput pa kada istekne onda se drzava slomi da to prebaci u ruke privatniku koji udari lijepo rampe i naplacuje koristenje ceste i da ga od tog novca odrzava istu. Pa onda lijepo taj isti izgradi benzinske pumpe, motele pored puta i tako jos vise zaradi.
Interstate je jos uvijek u federalnom vlasnistvu ali su poceli i to dionicu po dionicu prepustati privatnicima.
Vodovod u gradu u kojem zivim je u privatnom vlasnistvu. Presao u ruke jedne kompanije prije mislim pet godina.

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 25/10/2007 11:06

Ja sam skont'o da se hladno prikacim na neki prioritet, ko u ratu, i to je to. Iskljuce mi struju, a ja hadzuka guzovache pecem telechu glavushu i rashladjujem vopi u frizideru! :)

Post Reply