Nekad i sad

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Santos
Posts: 1552
Joined: 24/10/2004 22:29

#1 Nekad i sad

Post by Santos »

Nema politike cisto poredjenje na poslu.Nekad radio od 7-15.Od kuce do posla 15 minuta.Pravog rada u tih 7-15 3-4 sata ostalo kafa,pauze cigara i cumuranje,dodjes kuci odmoran imas kad i odspavat do jedno lapo osam i hajmo u tutnjazu.
Sadasnje vrjeme.Radim od 8-17,od kuce do posla 1,30 minuta cistog rada 8 sati ,nema garke nema cumuranja.Dodjes kuci umoran ako hoces odspavat i ne ustanes do slijedeceg radnog dana.Tito al se nekad dobro zivilo.Dakle bez politike i novca cisto rad.
zlotscha
Posts: 356
Joined: 06/08/2007 21:25

#2

Post by zlotscha »

bila sam isuvise mlada da bih radila u ta (po mom misljenju mnogo pozitivnija)vremena. ovaj dio poslije, razumijem! :-)
8 sati radi (nekakvog)
8 sati spavanja (kvalitetnog)
8 sati kulturnog uzdizanja (po volji i ukusu pojedinca)
ko moze biti nesretan?
zivio socijalizam
globalizacija i kapitalizam za crne strane djecijeg nam udzbenika istorijehistorijepovijesti!
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#3 Re: Nekad i sad

Post by Bosanac sa dna kace »

Santos wrote:Nema politike cisto poredjenje na poslu.Nekad radio od 7-15.Od kuce do posla 15 minuta.Pravog rada u tih 7-15 3-4 sata ostalo kafa,pauze cigara i cumuranje,dodjes kuci odmoran imas kad i odspavat do jedno lapo osam i hajmo u tutnjazu.
Sadasnje vrjeme.Radim od 8-17,od kuce do posla 1,30 minuta cistog rada 8 sati ,nema garke nema cumuranja.Dodjes kuci umoran ako hoces odspavat i ne ustanes do slijedeceg radnog dana.Tito al se nekad dobro zivilo.Dakle bez politike i novca cisto rad.
iskali ste, eto nam ga.
nego zaboravio si jednu jako bitnu stvar u tvom postu;
ZIVIO SOCIJALIZAM :D :)
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#4 Re: Nekad i sad

Post by Maraschino »

Bosanac sa dna kace wrote:
Santos wrote:Nema politike cisto poredjenje na poslu.Nekad radio od 7-15.Od kuce do posla 15 minuta.Pravog rada u tih 7-15 3-4 sata ostalo kafa,pauze cigara i cumuranje,dodjes kuci odmoran imas kad i odspavat do jedno lapo osam i hajmo u tutnjazu.
Sadasnje vrjeme.Radim od 8-17,od kuce do posla 1,30 minuta cistog rada 8 sati ,nema garke nema cumuranja.Dodjes kuci umoran ako hoces odspavat i ne ustanes do slijedeceg radnog dana.Tito al se nekad dobro zivilo.Dakle bez politike i novca cisto rad.
iskali ste, eto nam ga.
nego zaboravio si jednu jako bitnu stvar u tvom postu;
ZIVIO SOCIJALIZAM :D :)

zadnju recenicu uvecati i u zelenu boju staviti :D

inace u potpunosti je podrzavam :D
User avatar
Zox
Posts: 3791
Joined: 17/04/2002 00:00

#5

Post by Zox »

Ja sam u principu komunista, ali ne mogu se oteti utisku da smo propali I ZBOG TOGA sto se cumuralo, a ne radilo. Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#6

Post by alek »

Zox wrote:Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#7

Post by pitt »

zato kod njih pushU drogu :D:D:D

djes alek.....lopino D::D
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#8

Post by pape »

alek wrote:
Zox wrote:Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
Dobro si procitala. Sigurno jesu medju najproduktivnijim na svijetu. Rade efektivno po 8 sati dnevno. Imaju 24 radna dana godisnjeg odmora. Medjutim, ... za tu njihovu dobru produktivnost, razlozi su sasvim druge prirode.
Sistem je godinama gradjen na nacin da taj radnik mora biti produktivan.
Zasto?
E pa zato sto mu je omoguceno da relativno lako kupi kucu. (hipotekarni kredit) Da vozi novo dobro auto. (kredit) I sve sto pozeli, ... kredit.
Zaduze se i on i zena do gushe, ... rintache i takmice se na svakom poslu da bi bili najbolji i najproduktivniji. QQ lele ostati bez posla.
Eto, ... u najkracim crtama.
User avatar
Maraschino
Posts: 18997
Joined: 10/11/2006 16:15
Location: ...

#9

Post by Maraschino »

pape wrote:
alek wrote:
Zox wrote:Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
Dobro si procitala. Sigurno jesu medju najproduktivnijim na svijetu. Rade efektivno po 8 sati dnevno. Imaju 24 radna dana godisnjeg odmora. Medjutim, ... za tu njihovu dobru produktivnost, razlozi su sasvim druge prirode.
Sistem je godinama gradjen na nacin da taj radnik mora biti produktivan.
Zasto?
E pa zato sto mu je omoguceno da relativno lako kupi kucu. (hipotekarni kredit) Da vozi novo dobro auto. (kredit) I sve sto pozeli, ... kredit.
Zaduze se i on i zena do gushe, ... rintache i takmice se na svakom poslu da bi bili najbolji i najproduktivniji. QQ lele ostati bez posla.
Eto, ... u najkracim crtama.

Tako je pape 100 % :D

ja ujutro stavim ruku u padze i koliko vidim s'tim raspolazem :-)
visby
Posts: 367
Joined: 15/02/2007 05:46

#10

Post by visby »

Tako je. Sta ces i od neke sigurnosti u zivotu ako moras raditi :D
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#11

Post by tempora »

pape wrote:
alek wrote:
Zox wrote:Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
Dobro si procitala. Sigurno jesu medju najproduktivnijim na svijetu. Rade efektivno po 8 sati dnevno. Imaju 24 radna dana godisnjeg odmora. Medjutim, ... za tu njihovu dobru produktivnost, razlozi su sasvim druge prirode.
Sistem je godinama gradjen na nacin da taj radnik mora biti produktivan.
Zasto?
E pa zato sto mu je omoguceno da relativno lako kupi kucu. (hipotekarni kredit) Da vozi novo dobro auto. (kredit) I sve sto pozeli, ... kredit.
Zaduze se i on i zena do gushe, ... rintache i takmice se na svakom poslu da bi bili najbolji i najproduktivniji. QQ lele ostati bez posla.
Eto, ... u najkracim crtama.
Mala ispravka.Postoji jedan sektor u kojem uposleni kradu Bogu dane-sektor koji se bavi drustveno-socijalnom problematikom.Tu nema potrazivanja rezultata-a pitam se da ih ima, dokle bi stigli.
Sto se tice ostaloga-pozitivna nota protestantizma:rad, rad i samo rad.Vrijedno divljenja! :)
LjepoticaiZvjer
Posts: 190
Joined: 23/02/2007 05:52

#12

Post by LjepoticaiZvjer »

pa eto mozda dok si ti vise nisi radio nego radio, neko je morao odraditi tvoj posao, sto uopste nije super ni fer, ili hoces da mi tvrdis da niko nije nista radio a ipak smo dobro proizvodili :-)
osnova komunizma je bila da uspjesni vuku neuspjesne, a oni koji rade neradnike. firma koja je lose proizvodila je dobivala pare od firme koja je ostvarivala profit ( umjesto da taj isti profit ulozi u istrazivanje , razvoj i dalje sirenje firme, a ne u propalitete koji samo trose pare) e zato je propao komunizam, doslo se do nekog stadija ali se nije napredovalo dalje.
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#13

Post by pape »

tempora wrote: Mala ispravka.Postoji jedan sektor u kojem uposleni kradu Bogu dane-sektor koji se bavi drustveno-socijalnom problematikom.Tu nema potrazivanja rezultata-a pitam se da ih ima, dokle bi stigli.
Sto se tice ostaloga-pozitivna nota protestantizma:rad, rad i samo rad.Vrijedno divljenja! :)
:roll: Mozes ti to vezati za protestantizam, ali ... tvrdim da je to samo vjesto osmisljena kandzija, ... :oops:
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#14

Post by tempora »

pape wrote:
tempora wrote: Mala ispravka.Postoji jedan sektor u kojem uposleni kradu Bogu dane-sektor koji se bavi drustveno-socijalnom problematikom.Tu nema potrazivanja rezultata-a pitam se da ih ima, dokle bi stigli.
Sto se tice ostaloga-pozitivna nota protestantizma:rad, rad i samo rad.Vrijedno divljenja! :)
:roll: Mozes ti to vezati za protestantizam, ali ... tvrdim da je to samo vjesto osmisljena kandzija, ... :oops:
Bilo kako bilo, uvijek su mi isli na zivce lezihljebovici.A takvih naravno ima svugdje. :D U svakom sistemu-ko ne voli raditi, on nadje nacina da se oslobodi.Ko voli-njemu ne treba ni vrijeme ni kontrola.
serpico
Posts: 113
Joined: 31/10/2005 13:37

#15

Post by serpico »

alek wrote:
Zox wrote:Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
Ni jedno ni drugo nije tacno jer npr. Nijemci imaju vise odmora nego Holandezi a radno vrijeme je 8,50 odnosno pola sata pauze i 8 rada. Meni se slucajno pauza broji u radno vrijeme ali to nije kod svih.Kad smo vec kod teme hm prije sam do posla imao 96 koraka od broja 24 do broja 1 u istoj ulici a sad 30 km do posla u drugoj drzavi..... Zivio....pa svi zivjeli :-)
serpico
Posts: 113
Joined: 31/10/2005 13:37

#16

Post by serpico »

pape wrote:
alek wrote:
Zox wrote:Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
Dobro si procitala. Sigurno jesu medju najproduktivnijim na svijetu. Rade efektivno po 8 sati dnevno. Imaju 24 radna dana godisnjeg odmora. Medjutim, ... za tu njihovu dobru produktivnost, razlozi su sasvim druge prirode.
Sistem je godinama gradjen na nacin da taj radnik mora biti produktivan.
Zasto?
E pa zato sto mu je omoguceno da relativno lako kupi kucu. (hipotekarni kredit) Da vozi novo dobro auto. (kredit) I sve sto pozeli, ... kredit.
Zaduze se i on i zena do gushe, ... rintache i takmice se na svakom poslu da bi bili najbolji i najproduktivniji. QQ lele ostati bez posla
.
Eto, ... u najkracim crtama.

Ja stvarno ne znam gdje vi kupite te informacije. Zivio sam u Holandiji i sistem je da hipoteka odnosno kredit je mozda sto eura vise u odnosu na iznajmljivanje stana tako da mnogo ljudi kupuje ali i prodaje kuce. Kupuju iz ovog razloga sto sam ga naveo a prodaju sto kupe kucu u losem stanju, poprave je, izmjenjaju nekih stvari i prodaju za recimo 20.000 eura vise. Kuca koja je kostala 350000 guldena 1996 sada vrijedi 2007-me godine isto 350.000 ali u euerima. Dakle niko nije zaduzen do guse jer i ne mozes da budes zaduzen do guse posto mozes da kupis kucu prema tvojim i zeninim godisnjim primanjima tako da hipoteka iznosi 1/3 godisnjeg prihoda sto znaci ako zaradjujes mjesecno 2100 eura da ti je mjesecna rata 700. Uz hipoteku se uzme i osiguranje da ukoliko se ostane bez posla izvjesno vrijeme (npr godinu dana) bude placena hipoteka. Ja npr imam i osiguranje da ukoliko se nesto desi supruzi ili meni je kuca automatski otplacena. Bosanci.......50 odsto ih je ili kupilo ili ce da kupi a ona druga polovina se planira vratiti za 5,10 godina pa nisu u planu kupovati (a nece se vratiti)
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#17

Post by EI Presidente »

Sve je to mala maca za Ameriku :D Sto se ovdje radi, to u zivotu nisam vidio. Ali meni ne smeta, radio sam puno i u Bosni, dodje mi na isto. A usporedbe sa socijalizmom su nepotrebne, sto je bilo-bilo je. Idemo dalje :D
alek
Posts: 2837
Joined: 11/08/2004 17:34

#18

Post by alek »

pape wrote:
alek wrote:
Zox wrote:Ako je radno vrijeme 8 sati, mozda postoji neki razlog.
ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
Dobro si procitala. Sigurno jesu medju najproduktivnijim na svijetu. Rade efektivno po 8 sati dnevno. Imaju 24 radna dana godisnjeg odmora. Medjutim, ... za tu njihovu dobru produktivnost, razlozi su sasvim druge prirode.
Sistem je godinama gradjen na nacin da taj radnik mora biti produktivan.
Zasto?
E pa zato sto mu je omoguceno da relativno lako kupi kucu. (hipotekarni kredit) Da vozi novo dobro auto. (kredit) I sve sto pozeli, ... kredit.
Zaduze se i on i zena do gushe, ... rintache i takmice se na svakom poslu da bi bili najbolji i najproduktivniji. QQ lele ostati bez posla.
Eto, ... u najkracim crtama.
meni je to dobar motiv. kod nas nije rijetkost da se sedmicno radi (i puno) vise od 40 sati, a stambeni (hipotekarni!) kredit opet ne mozes dobiti bez vojske ziranata... u najkracim crtama, da ne spominjem sve ostalo. ja bih voljela da smo u situaciji u kojoj je dovoljno samo da pozelis kredit i da je to sve sto treba da ga i dobijes :oops: pa ko voli...
Harrys
Posts: 7352
Joined: 28/04/2004 10:35

#19

Post by Harrys »

alek wrote:[meni je to dobar motiv. kod nas nije rijetkost da se sedmicno radi (i puno) vise od 40 sati, a stambeni (hipotekarni!) kredit opet ne mozes dobiti bez vojske ziranata... u najkracim crtama, da ne spominjem sve ostalo. ja bih voljela da smo u situaciji u kojoj je dovoljno samo da pozelis kredit i da je to sve sto treba da ga i dobijes :oops: pa ko voli...
Jesi li cula nedavno za svjetsku krizu na berzama,upravo iz razloga sto se Americke banke olako davale kredite za kupovinu kuca, a doslo je do problema vracanja dugova.
Znaci treba naci neku zlatnu sredinu.
User avatar
Truba
Posts: 81769
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#20

Post by Truba »

ajd recimo da se simpatišem sa propalom državom...

ali nije propala bez razloga...promatram samo ekonomski aspekt politiku izostavljam ... neko će početi pričati o nacionalizmu... pa eno pogledajte poljsku i istočnu njemačku...nažalost propao projekt

brate nije se mnogo radilo... KOLIKO se trebalo raditi...

ako je većina tadašnjih firmi bila kao današnja državna služba, telekom, pošta...policija... vala nek je propalo iskreno da vam kažem...
Ivanche
Posts: 349
Joined: 01/10/2007 11:29

#21

Post by Ivanche »

ma kakva holandija ili njemacka, Danska ZAKON! Neki dan chitam, da su danci najzadovoljniji radnici na poslu - dodjes na posao do 9, radis do 3-4-5 zavisi koliko posla ima, ali kao tajna je u tome, sto danci ne moraju sjediti i cekati da prodje 8 sati, vec odu kuci kad zavrshe svoj posao...takodje zbog toga rade efektivnije i imaju vremena za familije (sto je postao OGROMAN fokus u zadnje vrjeme)...takoooo Danska zakon :) (ok, onda dolazi ono sranje od poreza...ali hajd ok) ...

Tito BOG!
User avatar
ja_cura_
Posts: 941
Joined: 14/03/2007 10:10
Location: Sarajevo

#22

Post by ja_cura_ »

i prije kao i sad su najbolje prolazili uposlenici drzavnih sluzbi.... kod privatnika je sve dosta gore sad kao i ranije: niti znas kad ti je godisnji, to jest hoces li ga uopste dobiti, ako dobijes 7 dana to je super, em si prijavljen (ako imas tu srecu) na minimalac... a tete i cike u drzavnim sluzbama, imaju hrpu predmeta na stolu, da se vidi kako su zatrpani poslom, uvijek su im na stolicu kafa i sokici... novine se laganini citaju, lakiraju nokti :D ... em regulisana i dobra plata kao i godisnji....
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#23

Post by Fair Life »

Ivanche wrote:...
Tito BOG!
Image
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#24

Post by tempora »

alek wrote:
pape wrote:
alek wrote: ja nedavno citala neku statistiku koja kaze da su holandjani najproduktivniji radnici i da je razlog tome najkrace radno vrijeme (manje od 8 sati dnevno) i najvise godisnjeg odmora.
Dobro si procitala. Sigurno jesu medju najproduktivnijim na svijetu. Rade efektivno po 8 sati dnevno. Imaju 24 radna dana godisnjeg odmora. Medjutim, ... za tu njihovu dobru produktivnost, razlozi su sasvim druge prirode.
Sistem je godinama gradjen na nacin da taj radnik mora biti produktivan.
Zasto?
E pa zato sto mu je omoguceno da relativno lako kupi kucu. (hipotekarni kredit) Da vozi novo dobro auto. (kredit) I sve sto pozeli, ... kredit.
Zaduze se i on i zena do gushe, ... rintache i takmice se na svakom poslu da bi bili najbolji i najproduktivniji. QQ lele ostati bez posla.
Eto, ... u najkracim crtama.
meni je to dobar motiv. kod nas nije rijetkost da se sedmicno radi (i puno) vise od 40 sati, a stambeni (hipotekarni!) kredit opet ne mozes dobiti bez vojske ziranata... u najkracim crtama, da ne spominjem sve ostalo. ja bih voljela da smo u situaciji u kojoj je dovoljno samo da pozelis kredit i da je to sve sto treba da ga i dobijes :oops: pa ko voli...


Ne znam gdje to ima.U spomenutoj Holandiji, ne mozes bas tako dobiti kredit niti se tek tako mozes zaduziti.Postoji organ koji se brine o registraciji onih koji imaju kredite i vrste kredita-te da li redovno otplacuju nesto ili ne.Nakon takve registracije, u slucaju da ne otplacujes na vrijeme ili zakasnis, tesko da ces doci do bilo kakvog kredita-a kamo li do kuce i hipoteke ( jer da je tako, niko ne bi zivio u iznajmljenim stanovima)-jer pet godina ne mozes i nemas pravo na bilo sto po tom pitanju.Osim toga krediti se daju na osnovu primanja i izdataka.Moze neko pozeliti 100 000 eura, ali to ne znaci da ce ih dobiti, ako za to nema osnovu.Stvar ipak nije tako jednostavna, osim za one koji misle da kreditom rjesavaju svoje finansijsko pitanje.
Srecom pa drzava u istome ide dalje pa ce svi oni koji ne plate kiriju ili jedan mjesec struje, takodjer biti registrovani.Zrtve ovakve registracije uglavnom su ljudi sa jako malim primanjima ili socijalnom pomoci koji ipak moraju kalkulirati hoce li otici zubaru ili platiti ovoga mjeseca struju.
Drzava se takodjer brine o sanaciji dugova pa tako onaj koji prima socijalnu pomoc a zaduzio se kod kojekakvih hijena kao sto su wehkamp, nekerman i slicne gluposti, duzan je da se prijavi na pomoc oko sanacije dugova -ali mu se i rata propisuje na osnovu primanja.
Ono po cemu se Holandija razlikuje od drugih evropskih drzava je to, da su njeni stanovnici najvece stedise u Evropi.

No, krajnje je nezahvalno porediti zemlje kao sto su Holandija i BiH.U BiH pojedini kupuju i cipele na kredit. :(
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#25

Post by tempora »

[quote="ja_cura_"]i prije kao i sad su najbolje prolazili uposlenici drzavnih sluzbi.... kod privatnika je sve dosta gore sad kao i ranije: niti znas kad ti je godisnji, to jest hoces li ga uopste dobiti, ako dobijes 7 dana to je super, em si prijavljen (ako imas tu srecu) na minimalac... a tete i cike u drzavnim sluzbama, imaju hrpu predmeta na stolu, da se vidi kako su zatrpani poslom, uvijek su im na stolicu kafa i sokici... novine se laganini citaju, lakiraju nokti :D ... em regulisana i dobra plata kao i godisnji....[/quote]

A dobiti ih na telefon je nemoguce zbog pauza koje znaju trajati satima, danima, sedmicama. :oops:
S druge strane, uposlenici kod privatnika, moraju da najave svoju smrt bar 7 dana ranije, kako bi opravdali svoje odsustvo.I to, ako se uzme u obzir. :oops:
Post Reply