Nije sisterhood tema, već nažalost, činjenica..F VS M

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#76

Post by luciferino »

zlotscha wrote:
mIRCerka wrote:
zlotscha wrote: cuj
koja je razlika?
Sekretarica je tehnicko administrativna funkcija, dok je sekretar operativna...

I dalje tvrdim, zovite me vodokotlic kad mi date osnovna LJUDSKA PRAVA a nemojte trositi 60.000 KM na studiju o gender nekorektnom jeziku u bh.medijima....
:-? naravno, sve po zaslugama! domacin- gazda kuce, domacica- spremacica, cistacica, peracica, peglacica, odgajateljica djece... vidi, vidi koliko ima zeMskijeh uuuuuuuuuu sto se ogrijesih

izvini, ali mislim ako nismo dovoljno istrajne da se izborimo za ovo, necemo ni za bitnije, ostavicemo to nasim kcerkama u amanet.

postoji zakon o ravnopravnosti spolova, cak je BiH prva u regiji usvojila isti, ali osnovna "ravnopravna cinjenica" je da mozemo raditi do starosne dobi kao imuskarci. ne znam za ostala poboljsanja...
juhuhu za to :zzzz:
dabogda se zatrpala pelenama i prljavim suđem ona što mi takvu "ravnopravnost" izbori.
duh... :oops:
zlotscha
Posts: 356
Joined: 06/08/2007 21:25

#77

Post by zlotscha »

luciferino wrote:
zlotscha wrote:
mIRCerka wrote: Sekretarica je tehnicko administrativna funkcija, dok je sekretar operativna...

I dalje tvrdim, zovite me vodokotlic kad mi date osnovna LJUDSKA PRAVA a nemojte trositi 60.000 KM na studiju o gender nekorektnom jeziku u bh.medijima....
:-? naravno, sve po zaslugama! domacin- gazda kuce, domacica- spremacica, cistacica, peracica, peglacica, odgajateljica djece... vidi, vidi koliko ima zeMskijeh uuuuuuuuuu sto se ogrijesih

izvini, ali mislim ako nismo dovoljno istrajne da se izborimo za ovo, necemo ni za bitnije, ostavicemo to nasim kcerkama u amanet.

postoji zakon o ravnopravnosti spolova, cak je BiH prva u regiji usvojila isti, ali osnovna "ravnopravna cinjenica" je da mozemo raditi do starosne dobi kao imuskarci. ne znam za ostala poboljsanja...
juhuhu za to :zzzz:
dabogda se zatrpala pelenama i prljavim suđem ona što mi takvu "ravnopravnost" izbori.
duh... :oops:
samo napominjem izmjene koje su nastale kao posljedica aljkavosti u borbi! princip: ocete zakon- e, ev vam ga!
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#78

Post by luciferino »

E pa to je zato što mi same ne znamo šta hoćemo i nismo jasno definisale ciljeve. Hoćemo "ravnopravnost", hoćemo moć, hoćemo jednakost, ali kada je nešto fizički zahtjevno, počnemo se prenemagati (kao ja maloprije:-) ). Da, u mnogim dijelovima svijeta žene su u očajnom položaju, ali feministkinje se zamaraju trivijalnostima poput brijanja nogu (podrediti se muškarcu ili ne) i što je zmija ženskog roda, itd. Plaho me nerviraju sestro. :x
zlotscha
Posts: 356
Joined: 06/08/2007 21:25

#79

Post by zlotscha »

luciferino wrote:E pa to je zato što mi same ne znamo šta hoćemo i nismo jasno definisale ciljeve. Hoćemo "ravnopravnost", hoćemo moć, hoćemo jednakost, ali kada je nešto fizički zahtjevno, počnemo se prenemagati (kao ja maloprije:-) ). Da, u mnogim dijelovima svijeta žene su u očajnom položaju, ali feministkinje se zamaraju trivijalnostima poput brijanja nogu (podrediti se muškarcu ili ne) i što je zmija ženskog roda, itd. Plaho me nerviraju sestro. :x
ne znam zasto te nerviraju?
gledaj na njih kao extrem koji nastoji doprinjeti jednakosti tako sto ce muskarce "gurnuti" malo nazad a zene malo naprijed.
kao grijanje, kad je hladno, mora ngdje goriti vatra da bi tebi bilo ugodno i toplo. to ne znaci da se trbas ispeci ili spavati u uzarenom sporetu... mora postojati takva sila jer stuacija je ocajjjjjjj
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#80

Post by luciferino »

zlotscha wrote:
luciferino wrote:E pa to je zato što mi same ne znamo šta hoćemo i nismo jasno definisale ciljeve. Hoćemo "ravnopravnost", hoćemo moć, hoćemo jednakost, ali kada je nešto fizički zahtjevno, počnemo se prenemagati (kao ja maloprije:-) ). Da, u mnogim dijelovima svijeta žene su u očajnom položaju, ali feministkinje se zamaraju trivijalnostima poput brijanja nogu (podrediti se muškarcu ili ne) i što je zmija ženskog roda, itd. Plaho me nerviraju sestro. :x
ne znam zasto te nerviraju?
gledaj na njih kao extrem koji nastoji doprinjeti jednakosti tako sto ce muskarce "gurnuti" malo nazad a zene malo naprijed.
kao grijanje, kad je hladno, mora ngdje goriti vatra da bi tebi bilo ugodno i toplo. to ne znaci da se trbas ispeci ili spavati u uzarenom sporetu... mora postojati takva sila jer stuacija je ocajjjjjjj
Nerviraju me upravo zato što su ekstremne i idu iz jedne krajnosti u drugu. Potrebno se fokusirati na opismnjavanje žena, pravo na obrazovanje, rad, zarađivanje i na kraju ekonomsku nezavisnost što ženi i daje najveću slobodu - mogućnost izbora. Stvari poput "ja neću da brijem noge i pazuhe zato što nas na to tjera muški svijet" za mene su nešto trivijalno i odvlače pažnju od istinskog problema. Isto tako, žene moraju biti svjesne da "ravnopravnost" donosi i dodatni teret i obaveze jer muškarci jednostavno sa nama ne mogu podijeliti neke biološke funkcije. Dakle, mi ćemo i rađati, i dojiti djecu, i odgajati najviše (majka je majka), a s druge strane ćemo rintati 8 sati dnevno do penzijice jer mi silno želimo ubijediti muške da smo ravnopravne. Zapitajte se treba li nam takva ravnopravnost.
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#81

Post by mIRCerka »

luciferino wrote:
zlotscha wrote:
luciferino wrote:E pa to je zato što mi same ne znamo šta hoćemo i nismo jasno definisale ciljeve. Hoćemo "ravnopravnost", hoćemo moć, hoćemo jednakost, ali kada je nešto fizički zahtjevno, počnemo se prenemagati (kao ja maloprije:-) ). Da, u mnogim dijelovima svijeta žene su u očajnom položaju, ali feministkinje se zamaraju trivijalnostima poput brijanja nogu (podrediti se muškarcu ili ne) i što je zmija ženskog roda, itd. Plaho me nerviraju sestro. :x
ne znam zasto te nerviraju?
gledaj na njih kao extrem koji nastoji doprinjeti jednakosti tako sto ce muskarce "gurnuti" malo nazad a zene malo naprijed.
kao grijanje, kad je hladno, mora ngdje goriti vatra da bi tebi bilo ugodno i toplo. to ne znaci da se trbas ispeci ili spavati u uzarenom sporetu... mora postojati takva sila jer stuacija je ocajjjjjjj
Nerviraju me upravo zato što su ekstremne i idu iz jedne krajnosti u drugu. Potrebno se fokusirati na opismnjavanje žena, pravo na obrazovanje, rad, zarađivanje i na kraju ekonomsku nezavisnost što ženi i daje najveću slobodu - mogućnost izbora. Stvari poput "ja neću da brijem noge i pazuhe zato što nas na to tjera muški svijet" za mene su nešto trivijalno i odvlače pažnju od istinskog problema. Isto tako, žene moraju biti svjesne da "ravnopravnost" donosi i dodatni teret i obaveze jer muškarci jednostavno sa nama ne mogu podijeliti neke biološke funkcije. Dakle, mi ćemo i rađati, i dojiti djecu, i odgajati najviše (majka je majka), a s druge strane ćemo rintati 8 sati dnevno do penzijice jer mi silno želimo ubijediti muške da smo ravnopravne. Zapitajte se treba li nam takva ravnopravnost.
Ja se bijem ispod pazuha da oceram ono malo svinjce sa rexona reklame :D

Eno..svinja, zemski rod...QQ...
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#82

Post by Sarafcina »

zlotscha wrote:
luciferino wrote:
zlotscha wrote: :-? naravno, sve po zaslugama! domacin- gazda kuce, domacica- spremacica, cistacica, peracica, peglacica, odgajateljica djece... vidi, vidi koliko ima zeMskijeh uuuuuuuuuu sto se ogrijesih

izvini, ali mislim ako nismo dovoljno istrajne da se izborimo za ovo, necemo ni za bitnije, ostavicemo to nasim kcerkama u amanet.

postoji zakon o ravnopravnosti spolova, cak je BiH prva u regiji usvojila isti, ali osnovna "ravnopravna cinjenica" je da mozemo raditi do starosne dobi kao imuskarci. ne znam za ostala poboljsanja...
juhuhu za to :zzzz:
dabogda se zatrpala pelenama i prljavim suðem ona ¹to mi takvu "ravnopravnost" izbori.
duh... :oops:
samo napominjem izmjene koje su nastale kao posljedica aljkavosti u borbi! princip: ocete zakon- e, ev vam ga!

kojoj borbi? koja aljkavost? Da se novac trosio na prioritete umjesto na gender senzitivan jezik... mozda bi bilo drugacije...
nadalje, gdje su kljucni problemi bh zena ... jesu li to u Sarajevu supruge gospode ministara, pa im smeta na skupu da li su gdja ili gdjica... a cojku joj je gdin pa ga samo po burmi mogu skuziti.. e ja problema u pm ...

ili su mozda problemi u jednom selu gdje cojk dodje kuci, spuca joj samarcinu pa onda pita sta ima za rucak.

ili su problemi u romskoj zajednici gdje te roditelji udaju sa 14

ili je sve samo jeftin fol da se na osnovu ovih stvarno ugrozenih uzme 60 000KM za supljiranje i preseravanje.. jel neko stvarno misli da je onim stvarno ugrozenim bitno jel domacica, sekretarica rudarka.... (kako li je ono akademik ili intelektualac?:P) ..ali dobro je ...

tacno mi sad dodje .. da namjerno pricam ... onako kako sam naucio od MAME ... dzender nesenzitivno (sto se ne prevede ovo dzender :D, umjesto da kupimo iz tudje kulture :P) . Cisto da bih mogo biti muski sovinista kad mi bude ceif... :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#83

Post by mIRCerka »

I zasto se i muskarcima kaze NEMOJ SAD PI*KU DA TI RAZVALIM kad oni to nemaju?
:D
luciferino
Posts: 1960
Joined: 18/08/2005 17:54

#84

Post by luciferino »

Ma bolje i svinjče nego ona reklama za Axe (SAMO ZA MUŠKARCE), kada komarac ujede frajera, žaba pojede komarca, drugi frajer pojede žabu, frajer umre (ubije ga tjeba silnim seksom), frajera pojedu crvi, crv završi u tekili, treći frajer popije tekilu i pojede crva i onda ga druga tjeba safata iza šanka. Gjozna reklama. :-)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#85

Post by mIRCerka »

luciferino wrote:Ma bolje i svinjče nego ona reklama za Axe (SAMO ZA MUŠKARCE), kada komarac ujede frajera, žaba pojede komarca, drugi frajer pojede žabu, frajer umre (ubije ga tjeba silnim seksom), frajera pojedu crvi, crv završi u tekili, treći frajer popije tekilu i pojede crva i onda ga druga tjeba safata iza šanka. Gjozna reklama. :-)
a mene jecimo vise izjudi crni denim nego axe afrika...tu su nedje bare bare...

StaS kad sam jeVtina pa padam na te mirisove...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#86

Post by amrino »

mIRCerka wrote:I zasto se i muskarcima kaze NEMOJ SAD PI*KU DA TI RAZVALIM kad oni to nemaju?
:D
Pa znas ono...Zasto su muskarci rutavi po prsima?
Pa zato sto su PI*KE u dusi :D

naravno da znas- pa sto pitas onda? :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#87

Post by mIRCerka »

amrino wrote:
mIRCerka wrote:I zasto se i muskarcima kaze NEMOJ SAD PI*KU DA TI RAZVALIM kad oni to nemaju?
:D
Pa znas ono...Zasto su muskarci rutavi po prsima?
Pa zato sto su PI*KE u dusi :D

naravno da znas- pa sto pitas onda? :D
al sto mu onda razbiju njusku kad mu kazu da ce dobit po piCci...
to ne kontam...
:roll:


:-D djes debela kakva si ko cojk?
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#88

Post by amrino »

mIRCerka wrote:
amrino wrote:
mIRCerka wrote:I zasto se i muskarcima kaze NEMOJ SAD PI*KU DA TI RAZVALIM kad oni to nemaju?
:D
Pa znas ono...Zasto su muskarci rutavi po prsima?
Pa zato sto su PI*KE u dusi :D

naravno da znas- pa sto pitas onda? :D
al sto mu onda razbiju njusku kad mu kazu da ce dobit po piCci...
to ne kontam...
:roll:


:-D djes debela kakva si ko cojk?
Prvo: nisam debela :oops:
Drugo: vidi temu- a ti se meni obracas ko cojk. Gdje je tu gender korektnost ha?

heheheheh ja sam ti nako ko ljud- dobar zeno- ko dobar dan :D
:kiss:
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#89

Post by mIRCerka »

Prvo: jeci jeci i neka ci
Drugo: To the point :D malo ko kaze KAKVA SI KO ZENA svi kazu KAKVA SI KO COJK
Trece: I kod mene ti ko vrijeme...cas vako cas nako :D

Cetvrto; zeza li te sef? Jel te opet salje na teren? Da mu dodjemo pi*ku razvalit :D
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#90

Post by seln »

Zenama treba:
-efikasan stop nasilju!
-isti uslovi zaposljavanja, ista prava na poslu i ista plata kao muskarcima
-efikasna pomoc drzave zenama sa djecom (vrtici, skraceno radno vrijeme, porodiljsko duze itd.)
...a nikako suplja od strane neke frigidne muskobanje koja je kao mala zavidjela braci jer imaju pisu.
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#91

Post by tempora »

seln wrote:Zenama treba:
-efikasan stop nasilju!
-isti uslovi zaposljavanja, ista prava na poslu i ista plata kao muskarcima
-efikasna pomoc drzave zenama sa djecom (vrtici, skraceno radno vrijeme, porodiljsko duze itd.)
...a nikako suplja od strane neke frigidne muskobanje koja je kao mala zavidjela braci jer imaju pisu.
Zenama takodjer treba i emancipacija muskaraca. :) Paralelan proces koji ne vrijedi jedan bez drugoga.
Bilo kako bilo, tema je krajnje brutalna i luksuzna sobzirom da svijet vrvi od nasilja nad zenom a da se emancipacija zene svela na seksualnu revoluciju u kojoj zena koristi svoje tangice kako bi "iskoristila" sve prednosti svojih fizickih sloboda.Sa jedne strane masa razularenih gologuzanki koje namecu nekakve slobode u kojima vise nema granica i u kojima je estetski fasizam pravilo broj 1.A sa druge strane kojekakve hendikepirane intelektualke koje muku muce da isprave jezicke nepravilnosti ili se izbore za svoje sugradjanke tako sto ce ih ubijediti( ili se boriti za zabrane) da marama nije njihov izbor nego muska dominacija. :shock:
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#92

Post by Sarafcina »

seln wrote:Zenama treba:
-efikasan stop nasilju!
-isti uslovi zaposljavanja, ista prava na poslu i ista plata kao muskarcima (1)
-efikasna pomoc drzave zenama sa djecom (vrtici, skraceno radno vrijeme, porodiljsko duze itd.) (2) ...a nikako suplja od strane neke frigidne muskobanje koja je kao mala zavidjela braci jer imaju pisu.


1 i 2 su ti u kontradikciji ako zelis slobodno trziste radne snage.
prakticno, to ce mozda fercerati na nivou granapa.... ali kada u pitanje dodju stvarni poslovi... imaces opet ono sto imas danas. niko nece da zeni dadne posao gdje uopste moze doci do deficita kadra... razlog, majcinska briga za djecom, razlog trudnoca, razlog ahahu... i po meni tu je kluc cijele neravnopravnosti (a iskreno mislim i da se tesko moze rijesiti, jer i zensko na rukovodnoj poziciji radi istu logicnu stvar... bira "bolju" opciju za projekat.)


@tempora, slazem se ... to je taj film...
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#93

Post by amrino »

mIRCerka wrote:Prvo: jeci jeci i neka ci
Drugo: To the point :D malo ko kaze KAKVA SI KO ZENA svi kazu KAKVA SI KO COJK
Trece: I kod mene ti ko vrijeme...cas vako cas nako :D

Cetvrto; zeza li te sef? Jel te opet salje na teren? Da mu dodjemo pi*ku razvalit :D
:lol: :lol: :lol:

Ma ti si meni kraljica!

Ma znas sta- kad god mu sad na pamet padne nesto tako nebulozno- ja samo kazem NE MOGU. i ebe mi se.
Budem ubrzo bolovanje uzela...pa nek se snalazi
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#94

Post by mIRCerka »

amrino wrote:
mIRCerka wrote:Prvo: jeci jeci i neka ci
Drugo: To the point :D malo ko kaze KAKVA SI KO ZENA svi kazu KAKVA SI KO COJK
Trece: I kod mene ti ko vrijeme...cas vako cas nako :D

Cetvrto; zeza li te sef? Jel te opet salje na teren? Da mu dodjemo pi*ku razvalit :D
:lol: :lol: :lol:

Ma ti si meni kraljica!

Ma znas sta- kad god mu sad na pamet padne nesto tako nebulozno- ja samo kazem NE MOGU. i ebe mi se.
Budem ubrzo bolovanje uzela...pa nek se snalazi
slobodno mu reci DOCE TI MIRCOLINA I USTA CE TI RAZVALIT...
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#95

Post by elSaik »

zlotscha wrote:
elSaik wrote:
zlotscha wrote:a sekretar- sekretarica jos jedna u nizu "predrasudna" pozicija, zensko ako nije domacica more bit sekretarica ili uciteljica ili ima jos tu par "doraslih" fazona i fora.
sekretarica je u sustini smjesno kao i sekretar ali koji to gazda ima sekretara? ali eto ako se tom imenicom podrazumjeva "gazdina sekretarica" moze onda Condoleezza biti SEKRETARKA, sad nije smjesno, jelda? :-D
sekretar i sekretarica nisu ista funkcija...
cuj
koja je razlika?
imam ovog jednog havera kojem je stara sekretar u školi i kad mu kažem da je sekretarica on meni uzvrati uvrijeđeno "nije ona sekretarica, ona je sekretar i ima završen fakultet" :D

pa evo npr.
sekretar Kondolina Rajs nije isto što npr. sekretarica kod nekog direktora koja piše šta joj ovaj diktira i sl...
elSaik
Posts: 11898
Joined: 27/03/2007 16:49
Location: 8. krug pakla

#96

Post by elSaik »

ravnopravnost... :D :-)

Image
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#97

Post by encian »

Sarafcina wrote:
seln wrote:Zenama treba:
-efikasan stop nasilju!
-isti uslovi zaposljavanja, ista prava na poslu i ista plata kao muskarcima (1)
-efikasna pomoc drzave zenama sa djecom (vrtici, skraceno radno vrijeme, porodiljsko duze itd.) (2) ...a nikako suplja od strane neke frigidne muskobanje koja je kao mala zavidjela braci jer imaju pisu.


1 i 2 su ti u kontradikciji ako zelis slobodno trziste radne snage.
prakticno, to ce mozda fercerati na nivou granapa.... ali kada u pitanje dodju stvarni poslovi... imaces opet ono sto imas danas. niko nece da zeni dadne posao gdje uopste moze doci do deficita kadra... razlog, majcinska briga za djecom, razlog trudnoca, razlog ahahu... i po meni tu je kluc cijele neravnopravnosti (a iskreno mislim i da se tesko moze rijesiti, jer i zensko na rukovodnoj poziciji radi istu logicnu stvar... bira "bolju" opciju za projekat.)


@tempora, slazem se ... to je taj film...

sarafcino, ovo sto si napisao vazi u kapitalizmu. u nekom sistemu blizem socijalizmu (iako je kapitalizam) ne. u kapitalizmu svi ganjaju samo profit, i profit ce biti maksimalan ako svi nastoje da maksimiziraju svoj licni profit. medjutim, ima tu mnogo eksternalija poput zagadjenja vazduga i rijeka, unistenja ekosistema, ..., opadanja nataliteta. posto nam je sve ovo bitno drzava treba i mora da se uplete da zenama obezbijedi iste uslove rada kao i muskarcima. dakle ako gledas maksimizaciju licne novcane dobiti upravu si, ako trazis maksimizaciju socijalne/drustvene dobiti onda nisi.

japan npr. ima groznih problema sa natalitetom. razlog je uvezeni kapitalizam u kojem zena bira maksimizaciju bankovnog racuna umjesto porodicnog zivota. japan je upravo jedan od najgorih primjera jer vrlo malo institucija nudi pomoc majci u vidi obdanista i slicno, a zakon je postavljen tako da se porodici vise isplati da supruga ne radi jer u suprotnom porezna stopa skace tako drasticno da porodica zavrsi sa manje novca nego prije. zbog toga je zapravo puno radno vrijeme zene luksuz bogatih (?!). s druge strane (ovo je mozda interesantno tempori) japanke su jedino ravnopravne u picu. petkom i subotom potpuno ravnopravno posrcu i rigaju na ulici kao i muskarci. japan radi da stvari promijeni, ali koliko vidim, ne dovoljno brzo.

svedska s druge strane ima sjajan sistem. mama dobije po porodu 9 mjeseci u kojem joj je placeno 80% plate racunajuci 5 dana u sedmici. ona to mora iskoristiti. ali moze izabrati da joj se plati 1, 2, 3 ili 4 dana u sedmici i shodno tome produziti porodiljski. eh kad zavrsi mama, onda tata dobije isto toliko. od toga dijela se moze odreci, dio moze dati mami, ali dio mora da ode s posla i provede s bebom dok mama radi :-D . o gubljenju posla nema govora.

eh izvinite sto se raspisah.
Sarafcina
Posts: 2258
Joined: 19/09/2005 00:59

#98

Post by Sarafcina »

encian wrote:
Sarafcina wrote:
seln wrote:Zenama treba:
-efikasan stop nasilju!
-isti uslovi zaposljavanja, ista prava na poslu i ista plata kao muskarcima (1)
-efikasna pomoc drzave zenama sa djecom (vrtici, skraceno radno vrijeme, porodiljsko duze itd.) (2) ...a nikako suplja od strane neke frigidne muskobanje koja je kao mala zavidjela braci jer imaju pisu.


1 i 2 su ti u kontradikciji ako zelis slobodno trziste radne snage.
prakticno, to ce mozda fercerati na nivou granapa.... ali kada u pitanje dodju stvarni poslovi... imaces opet ono sto imas danas. niko nece da zeni dadne posao gdje uopste moze doci do deficita kadra... razlog, majcinska briga za djecom, razlog trudnoca, razlog ahahu... i po meni tu je kluc cijele neravnopravnosti (a iskreno mislim i da se tesko moze rijesiti, jer i zensko na rukovodnoj poziciji radi istu logicnu stvar... bira "bolju" opciju za projekat.)


@tempora, slazem se ... to je taj film...

sarafcino, ovo sto si napisao vazi u kapitalizmu. u nekom sistemu blizem socijalizmu (iako je kapitalizam) ne. u kapitalizmu svi ganjaju samo profit, i profit ce biti maksimalan ako svi nastoje da maksimiziraju svoj licni profit. medjutim, ima tu mnogo eksternalija poput zagadjenja vazduga i rijeka, unistenja ekosistema, ..., opadanja nataliteta. posto nam je sve ovo bitno drzava treba i mora da se uplete da zenama obezbijedi iste uslove rada kao i muskarcima. dakle ako gledas maksimizaciju licne novcane dobiti upravu si, ako trazis maksimizaciju socijalne/drustvene dobiti onda nisi.

japan npr. ima groznih problema sa natalitetom. razlog je uvezeni kapitalizam u kojem zena bira maksimizaciju bankovnog racuna umjesto porodicnog zivota. japan je upravo jedan od najgorih primjera jer vrlo malo institucija nudi pomoc majci u vidi obdanista i slicno, a zakon je postavljen tako da se porodici vise isplati da supruga ne radi jer u suprotnom porezna stopa skace tako drasticno da porodica zavrsi sa manje novca nego prije. zbog toga je zapravo puno radno vrijeme zene luksuz bogatih (?!). s druge strane (ovo je mozda interesantno tempori) japanke su jedino ravnopravne u picu. petkom i subotom potpuno ravnopravno posrcu i rigaju na ulici kao i muskarci. japan radi da stvari promijeni, ali koliko vidim, ne dovoljno brzo.

svedska s druge strane ima sjajan sistem. mama dobije po porodu 9 mjeseci u kojem joj je placeno 80% plate racunajuci 5 dana u sedmici. ona to mora iskoristiti. ali moze izabrati da joj se plati 1, 2, 3 ili 4 dana u sedmici i shodno tome produziti porodiljski. eh kad zavrsi mama, onda tata dobije isto toliko. od toga dijela se moze odreci, dio moze dati mami, ali dio mora da ode s posla i provede s bebom dok mama radi :-D . o gubljenju posla nema govora.

eh izvinite sto se raspisah.

ma kontam sta pricas... ovaj svedski model bi mozda bio put.... da se i "vrijednost" muskarca vjestacki smanji...odnosno da im se bukvalno naredi da uzimaju porodiljsko ... pa da se vidi sta ce biti.
Ono sto ja pricam je da zena manje vrijedi za isti posao zbog cjelokupnih konstalacija u kapitalizmu.. ako zelis da zavrsis posao na vrijeme, trebaju ti kvalifikovani ljudi. Ako ti neko od radnika zatrudni, a ti (zbog visokih kvalifikacija) imas problem da je (ga?!?!) zamijenis... rizikujes da zavrsis projekat na vrijeme... shodno tome placas penale...
Dominantna strategija u tom slucaju je da minimiziras vjerovatnocu ispadanja "nezamjenjivih"...a jedan od nacina je da tvoji radnici ne smiju zatrudniti. Ja znam da ovo zvuci nehumano, medjutim kada su interesi u pitanju... svako ukljucen u igru...mora igrati tako da ima najvecu korist za sebe (i to se zove dominantna strategija) i vrlo je lose kontati da ce masa ici protiv uskih licnih interesa (jer je dovoljan jedan koji ce igrati za svoju korist i time steci prednost i onda je neminovno da ga svi ostali slijede). Ja o tome pricam ... i nazalost gledajuci na taj nacin .. gotovo da ne vidim pravo poboljsanje kada su zene u pitanju. Imaj takodjer u vidu da u ovome ne pricam o predrasudama i tradicionalnim podjelama na muske i zenske poslove (vaspitacica je teta iz obdanista, a vaspitac... onaj iz ustanove za maloljetne delikvente ;)) . Ako se to ukljuci u jednacinu... mislim da je situacija jos gora, ali se kroz raznorazne kampanje moze poboljsavati.

ali hajde da i ja upitam... ima li neko podatke o raspodjelama kvalifikovanih radnih mjesta u zemljama poput svedske.. narocito me zanimaju neka radna mjesta gdje se radi sa mission critical radnim mjestima (recimo inzinjerski projekti velike vrijednosti). Znam da je visina plate u ovakvim poslovima obicno odredjena pregovorima jedan na jedan, ali eto.. moza neko ima i tih podataka.
zlotscha
Posts: 356
Joined: 06/08/2007 21:25

#99

Post by zlotscha »

Sarafcina wrote:
zlotscha wrote:
luciferino wrote: juhuhu za to :zzzz:
dabogda se zatrpala pelenama i prljavim suđem ona što mi takvu "ravnopravnost" izbori.
duh... :oops:
samo napominjem izmjene koje su nastale kao posljedica aljkavosti u borbi! princip: ocete zakon- e, ev vam ga!

kojoj borbi? koja aljkavost? Da se novac trosio na prioritete umjesto na gender senzitivan jezik... mozda bi bilo drugacije...
nadalje, gdje su kljucni problemi bh zena ... jesu li to u Sarajevu supruge gospode ministara, pa im smeta na skupu da li su gdja ili gdjica... a cojku joj je gdin pa ga samo po burmi mogu skuziti.. e ja problema u pm ...

ili su mozda problemi u jednom selu gdje cojk dodje kuci, spuca joj samarcinu pa onda pita sta ima za rucak.

ili su problemi u romskoj zajednici gdje te roditelji udaju sa 14

ili je sve samo jeftin fol da se na osnovu ovih stvarno ugrozenih uzme 60 000KM za supljiranje i preseravanje.. jel neko stvarno misli da je onim stvarno ugrozenim bitno jel domacica, sekretarica rudarka.... (kako li je ono akademik ili intelektualac?:P) ..ali dobro je ...

tacno mi sad dodje .. da namjerno pricam ... onako kako sam naucio od MAME ... dzender nesenzitivno (sto se ne prevede ovo dzender :D, umjesto da kupimo iz tudje kulture :P) . Cisto da bih mogo biti muski sovinista kad mi bude ceif... :D
ne znam sta da ti kazem jer ti kao veliki strateg sve znas!
kojim stvarno ugrozenim osobama? onim sto peru sofersajbe a imaju tek 5-6 godina? mislis da oni zadrze marku koju im das? mislis da sebi kupe kiflu ili sta bilo? (neneneneenn od tih para njihov poslodavac zivi sretno i zadovoljno)
taj problem jeste problem ali ne u okviru ove teme.
meni to nije supljiranje i preseravanje i red bi bio da se to jednom za svagda rijesi! da nije toliko "zadrtihhhhh" i da se govori kako i spada ne bi se ni izdvajale te pare!
User avatar
seln
Posts: 23262
Joined: 06/02/2007 13:57
Location: FORGET? HELL!

#100

Post by seln »

Sarafcina wrote:
seln wrote:Zenama treba:
-efikasan stop nasilju!
-isti uslovi zaposljavanja, ista prava na poslu i ista plata kao muskarcima (1)
-efikasna pomoc drzave zenama sa djecom (vrtici, skraceno radno vrijeme, porodiljsko duze itd.) (2) ...a nikako suplja od strane neke frigidne muskobanje koja je kao mala zavidjela braci jer imaju pisu.


1 i 2 su ti u kontradikciji ako zelis slobodno trziste radne snage.
prakticno, to ce mozda fercerati na nivou granapa.... ali kada u pitanje dodju stvarni poslovi... imaces opet ono sto imas danas. niko nece da zeni dadne posao gdje uopste moze doci do deficita kadra... razlog, majcinska briga za djecom, razlog trudnoca, razlog ahahu... i po meni tu je kluc cijele neravnopravnosti (a iskreno mislim i da se tesko moze rijesiti, jer i zensko na rukovodnoj poziciji radi istu logicnu stvar... bira "bolju" opciju za projekat.)


@tempora, slazem se ... to je taj film...
Slobodno trziste radne snage moze znaciti liberalno trziste ili dzunglu. Zadatak drzave jeste da onim "slabijim"(iz bilo kojeg raloga: spol, bolest) omoguci iste sanse kao i onim "jacima". Tamo gdje se drzava najvecim dijelom povukla iz trzisnih mehanizama otprilike znaci dzunglu. Svi imaju ista prava, ali probaj ih ostvariti u praksi. U zemljama socijalne trzisne privrede je svakako moguce koliko-toliko uskladiti jedno sa drugim.
Pojedinacni slucajevi, gdje se zena mora odluciti izmedju djece i mjesta direktorice uglavnom ostaju pojedinacni slucajevi.
Post Reply