BiH jedno od najvećih svjetskih turističkih razočaranja

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#26

Post by Dori »

Pearl wrote:dio problema je sto mi sami ne znamo da cijenimo ljepote svoje zemlje... svi svrsavaju kad se na TV-u pojavi Tim Clancy i prica kako je odusevljen BIH, on nam promovira zemlju... i onda su nam puna usta kako stranci vole nasu zemlju.. sto neko od nas to ne uradi? treba stranac da dodje i hvali nase ljepote a mi umjesto da se pokrenemo, sjedimo i slusamo ga zadivljeno...

svaki put kad odem na rafting, skiperi nam pricaju kako stranci ne mogu dovoljno da se iscude sto neretva nije puna ljudi, jer je cijena raftinga prejeftina, a rijeka i okolina prelijepi... jos kad cuju da vodu kojom plove mogu i da piju...

al' je uvijek neko drugi kriv.. :)
:thumbup:
Sogan
Posts: 1421
Joined: 29/10/2006 02:46
Location: Centar za socijalnu skrb Kraljevine Svedske

#27

Post by Sogan »

Sumnjiva mi nesto strucnost tih WTO-birokrata koji nas jedne godine plasiraju na trece mjesto po potencijalu turistickog prirastaja, pozivajuci se na objektivne premise po pitanju ponude te strateski polozaj u odnosu na Hrvatsku, da bi nas iduce godine sutnuli na 78. mjesto zato sto nismo izgradili adekvatnu cestovnu i drugu infrastrukturu. :-) No, to sto se oni bave nebulozama naravno ne umanjuje porazavajucu istinu da mi zaista ne znamo iskoristiti potencijal koji vec postoji onakav kakav je, a kamo li da smo ga kvalitetno oplemenili :(

Koliko je neprofesionalan pristup moze ilustrovati cinjenica da je spot "Enjoy Life" kao vrhunac i otjelotvorenje naseg marketinskog zalaganja, uz nezanemarljive troskove emitovanja prikazan na kanalima ciji konzumenti uopste ne predstavljaju najadekvatniju primarnu ciljanu grupu za vec aktuelnu ponudu i uslove turistickog boravka u BiH. Naravno, tesko je i identifikovati funkcionalne kanale komunikacije sa obzirom da je i sam sadrzaj tog spota, iako tehnicki i estetski bezprijekorno izveden, toliko nefokusiran da haman jedino pali na nostalgiji sklonu dijasporu :D

Daleko smo mi od stanja "brenda BiH" gdje je efektivno sklepati romanticarski glorificirajuci spot i lansirati ga na najvecem tv-kanalu :-) Reklama se izradjuje tek kad si odredio kome i kojim putem ces je servirati, a to pak podrazumijeva realan pristup onome sta nudis.
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14534
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#28

Post by DaysleepeR »

veca_sa wrote:
DaysleepeR wrote:
veca_sa wrote:Image
Image

jedina nada bh turizma
Ovo je Egipat :roll:
ovo bi moglo biti i visoko u buducnosti, nijeprvu sliku pokazao
Nidje veze, u Visokom nema nijedno brdo ni pribliznog oblika
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#29 Re: BiH jedno od najvećih svjetskih turističkih razočaranja

Post by photo »

DaysleepeR wrote:
photo wrote:od vecernjeg lista nisam ni ocekivao nista drugaciji tekst.

a ne pisu da ce dubrovnik imati 200 carter letova manje ove godine, da su turisti poludjeli vidjevsi cijene u dubrovniku, da se manje novca trosi unutar starog grada (niko ne jede unutra i ne kupuje suvenire).....

tipicni vecernjak.......
Mene ne tangira Dubrovnik.
A tangira me BiH i ne vidim ništa netačno u tekstu niti tendenciozno.

Činjenica je da smo pali sa 3 mjesta na 78.

Činjenica je da imamo užasne ceste i katastrofa ponudu.

Činjenica je da smo ogromne pare uložili u promociju na CNN-u a da ništa nije urađeno da se takva promocija podrži i u praksi.

Al zakopajmo mi glavu u pijesk, Večernjak je to...
@ daysleeper,

ni mene ne tangira dubrovnik. ali me tangira to sto vecernji pise o bih a ne pise o hrvatskoj. i njega citaju, pa se svi ibrete kakve su to ceste u bih. tangira me to sto hrvatska nikada nije objavila broj bosnaca i hercegovaca koji su ljetovali u hrvatskoj pa da im pokazu pravo stanje tursita. statistike su im pune podataka o njemcima, austrijqncima, svedjanima, cesima i sta ti ja znam, a nas nigdje.

tangira me ta dvolicnost koja je svojstvena hrvatskoj da blati sve sto nije njihovo, velica sve sto je dobro kod njim a usute se kada dubrovnik turisticki propada. sto su digli cijene? da bi pokrili troskove jer im ne dolazi dovoljan broj turista.

nije ni bih sjajna. slazem se sa svima ovdje da nismo sposobni naci nekoliko pametnih ljudi kako bi unaprijedili turisticku ponudu nase zemlje. slazem se da imamo predivnu opritodu ali nismo pametni da to iskoristimo. ali necu da mi tamo neki vecernji blati moju zemlju.
photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#30

Post by photo »

usput,

bio sa u SAD-u, Francuskoj, Italiji, Sloveniji pa i u Hrvatskoj. vjeruj mi, ni tamo ceste nisu nista bolje.

cesta za izlazak iz vasingtona nije nista kvalitetnija od one na zapadnom izlasku is sarajeva. samo ima vise traka.

italija isto tako. a da ne govorimo o tome kako su uske, isto kao i prilaz granicnom prelazu scepan polje kod foce. ali to opet nema uticaja da ih turisti posjecuju.

sve je stvar marketinga.
shin
Posts: 7092
Joined: 19/09/2005 10:52

#31

Post by shin »

Međugorje, pa onda Jeruzalem
Vjerski turizam postao je važna karika u turističkom lancu. Međugorje svake godine posjeti oko 7 milijuna hodočasnika. A to je više nego što ih hodočasti u Jeruzalem.

Međugorje posjeti godišnje između 6 i 7 milijuna hodočasnika, gotovo isto koliko ih godišnje obiđe Vatikanske muzeje (7 milijuna), više nego što ih posjeti Jeruzalem (6 milijuna), dok svetište Gospe Fatimske te Santiago de Compostelu posjeti 4,5 milijuna.

Najviše hodočasnika odlazi u Meksiko, u pohod Bogorodici od Guadalupe (10 milijuna), pa u Lourdesu u Francuskoj (8 milijuna) te bi, dakle, Međugorje po broju hodočasnika bilo na trećem mjestu. Tako piše talijanski list Repubblica, prenoseći i pisanje američkog Wall Street Journala, koji procjenjuje da je u porastu vjerski turizam i da je u prošloj godini bilo 150 milijuna turista vjerskih hodočasnika.

Gospa se vidiocima u Međugorju pojavila 1981. godine te im, kako tvrde, prorekla "buduće tragedije u bivšoj Jugoslaviji", piše talijanski list i navodi kako u posljednjih deset godina broj hodočasnika u to hercegovačko marijansko svetište stalno raste.

"Misa se služi na oko 40 jezika, a za vrijeme pričesti podijeli se nekoliko desetaka tisuća hostija", objašnjava Saverino Gaeta, talijanski pisac i marijanolog, autor upravo objavljene knjige o Međugorju pod naslovom Sve je istinito.

Inače, baziliku Svetog Petra godišnje pohodi više od 7 milijuna ljudi, crkvu Svetog Pija iz Pietralcine (kapucina sa stigmama) oko 6 milijuna, baziliku Svetog Franje Asiškog oko 5,5 milijuna itd. Osim u tradicionalna svetišta u Italiji, Francuskoj, Španjolskoj i Portugalu, sve više hodočasnika odlazi u Poljsku, Litvu, Njemačku. Općenito, u svijetu kršćanska svetišta i vjerska mjesta pohodi oko 150 milijuna ljudi.

No, piše Večernji list, posjećena su i svetišta ostalih religija. Samo u prosincu prošle godine Meku u Saudijskoj Arabiji pohodilo je 2 milijuna muslimana, što je 300 tisuća više nego u 2000. godini. U siječnju i veljači ove godine u rijeci Ganges u Indiji kupalo se 70 milijuna hinduista.

Net.hr
05.07.2007.
Odlican txt na temu. Fazon je u tome sto svi ovi turisti slete u Dubrovnik ili dodju preko Hrvatske. Spavaju po hotelima u Hrvatskoj, mi imamo *urac od ovce. 7 000 000 x 10€ :x
User avatar
Truba
Posts: 81595
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#32

Post by Truba »

fazon je u tome što međugorje nije priznato by vatikan

i da ljudi NE SMIJU dolazito organizovano preko crkve ili bilo koje službene institucije nego samoinicijativno

a kad bi se priznalo :D onda bi tek bila navala

:shock:
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#33 Re: BiH jedno od najvećih svjetskih turističkih razočaranja

Post by Princess Fiona »

photo wrote:
ni mene ne tangira dubrovnik. ali me tangira to sto vecernji pise o bih a ne pise o hrvatskoj. i njega citaju, pa se svi ibrete kakve su to ceste u bih. tangira me to sto hrvatska nikada nije objavila broj bosnaca i hercegovaca koji su ljetovali u hrvatskoj pa da im pokazu pravo stanje tursita. statistike su im pune podataka o njemcima, austrijqncima, svedjanima, cesima i sta ti ja znam, a nas nigdje.

tangira me ta dvolicnost koja je svojstvena hrvatskoj da blati sve sto nije njihovo, velica sve sto je dobro kod njim a usute se kada dubrovnik turisticki propada. sto su digli cijene? da bi pokrili troskove jer im ne dolazi dovoljan broj turista.

nije ni bih sjajna. slazem se sa svima ovdje da nismo sposobni naci nekoliko pametnih ljudi kako bi unaprijedili turisticku ponudu nase zemlje. slazem se da imamo predivnu opritodu ali nismo pametni da to iskoristimo. ali necu da mi tamo neki vecernji blati moju zemlju.

Imaju podaci i redovito se objavljuju, evo ti na primjer od prosle godine:

July 2006
http://www.dzs.hr/Eng/Publication/2006/4-4-1_7e2006.htm

August 2006
http://www.dzs.hr/Eng/Publication/2006/4-4-1_8e2006.htm


Sto se tice izvjestaja WTO-a, on je dostupan medijima i trebali bi se i drugi osvrnut' kao i turisticka zajednica. Neki dan ga je komentarisao i tajnik za turizam pri vanjskotrgovinskoj komori.
Last edited by Princess Fiona on 13/07/2007 14:35, edited 1 time in total.
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#34

Post by Princess Fiona »

komi wrote:fazon je u tome što međugorje nije priznato by vatikan

i da ljudi NE SMIJU dolazito organizovano preko crkve ili bilo koje službene institucije nego samoinicijativno

a kad bi se priznalo :D onda bi tek bila navala

:shock:
Priznato nije, ali ne znam otkud ti to da ne smiju dolaziti, mnostvo Iraca dolazi organizirano preko crkve i njihovih organizacija.
Hendrix
Posts: 4101
Joined: 27/02/2004 00:00

#35

Post by Hendrix »

Ma dajte ba , Večernjak da piše nešto pozitivno o nama , to se neće desiti osim ako nije riječ o HZ Herceg Bosni.
Inače kad gledam snimke Sarajeva na hrvatskim tv stanicama uvijek prikažu okolo brda i kuće i srušene dijelove nikad nešo novo , pitam se zašto ? :?
Kao mi smo zabit ovamo , više nego očigledno.
Homer_Simpson
Posts: 206
Joined: 03/07/2007 10:15

#36

Post by Homer_Simpson »

Hendrix wrote:Inače kad gledam snimke Sarajeva na hrvatskim tv stanicama uvijek prikažu okolo brda i kuće i srušene dijelove nikad nešo novo , pitam se zašto ? :?
Kao mi smo zabit ovamo , više nego očigledno.
Pa moraju da pokazu odakle dolazi Memo,Semso,nadrealisti i ostale dvorske lude :-)
big_bud
Posts: 156
Joined: 06/05/2007 22:00

#37

Post by big_bud »

komi wrote:fazon je u tome što međugorje nije priznato by vatikan

i da ljudi NE SMIJU dolazito organizovano preko crkve ili bilo koje službene institucije nego samoinicijativno

a kad bi se priznalo :D onda bi tek bila navala

:shock:
evo primjera za onu staru narodnu "sutnja je zlato"
ja odavno vece gluposti ne procitah. jesi ti bio/la na lobotomiji recently?
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#38 Re: BiH jedno od najvećih svjetskih turističkih razočaranja

Post by Pearl »

photo wrote:
DaysleepeR wrote:
photo wrote:od vecernjeg lista nisam ni ocekivao nista drugaciji tekst.

a ne pisu da ce dubrovnik imati 200 carter letova manje ove godine, da su turisti poludjeli vidjevsi cijene u dubrovniku, da se manje novca trosi unutar starog grada (niko ne jede unutra i ne kupuje suvenire).....

tipicni vecernjak.......
Mene ne tangira Dubrovnik.
A tangira me BiH i ne vidim ništa netačno u tekstu niti tendenciozno.

Činjenica je da smo pali sa 3 mjesta na 78.

Činjenica je da imamo užasne ceste i katastrofa ponudu.

Činjenica je da smo ogromne pare uložili u promociju na CNN-u a da ništa nije urađeno da se takva promocija podrži i u praksi.

Al zakopajmo mi glavu u pijesk, Večernjak je to...
@ daysleeper,

ni mene ne tangira dubrovnik. ali me tangira to sto vecernji pise o bih a ne pise o hrvatskoj. i njega citaju, pa se svi ibrete kakve su to ceste u bih. tangira me to sto hrvatska nikada nije objavila broj bosnaca i hercegovaca koji su ljetovali u hrvatskoj pa da im pokazu pravo stanje tursita. statistike su im pune podataka o njemcima, austrijqncima, svedjanima, cesima i sta ti ja znam, a nas nigdje.

tangira me ta dvolicnost koja je svojstvena hrvatskoj da blati sve sto nije njihovo, velica sve sto je dobro kod njim a usute se kada dubrovnik turisticki propada. sto su digli cijene? da bi pokrili troskove jer im ne dolazi dovoljan broj turista.

nije ni bih sjajna. slazem se sa svima ovdje da nismo sposobni naci nekoliko pametnih ljudi kako bi unaprijedili turisticku ponudu nase zemlje. slazem se da imamo predivnu opritodu ali nismo pametni da to iskoristimo. ali necu da mi tamo neki vecernji blati moju zemlju.
cinjenica je da od turizma zaradjuju vise nego mi.. cinjenica je isto tako da koriste "resurs" nase drzave da jos vise jacaju svoj turizam .. e ne znam ko je tu glup.. oni ili mi...
User avatar
Motokultivator
Posts: 875
Joined: 22/06/2007 15:02
Location: Negdje u blizini ilmihala

#39

Post by Motokultivator »

Ode ova tema u helac. Pa vidite li vi ljudi sta je naslov teme, ccccc. :roll:
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#40

Post by Dado dijasporitus »

saki wrote:Ko je uopste stavi na 3 mjesto :shock:
Kako nece biti, I to ne govorim iz patriotskih razloga. Evo samo jedan mali primjer, prosle godine sam sa rajom isao na neki rafting ovdje u New York upstate, navodno solidno mjesto za takvo sto. Prvo sto smo preveslali skoro citavu rijeku jer voda generalno stoji kao da je jezero, a sutradan smo svi fasovali neke osipe na kozi od kupanja u istoj rijeci.

Za Unu cujem od raje da je ljudi mogu piti.

Nego mozes ti imati I Keopsove piramide ali ako ljudima neomogucis pristup istim.... Zasto bi neko ko ima dvije ili tri sedmice godisnjeg igubio 3 dana vozeci se po drndavim I sporim BH putevima. Bez autoputa nema se sta ni sanjati o turizmu.
Homer_Simpson
Posts: 206
Joined: 03/07/2007 10:15

#41

Post by Homer_Simpson »

Objektivno,najveci turisticki potencijal u BiH je ZIMSKI turizam !!!
A sta se radi na tom planu??? Sve,samo ne ono sto treba :-)

(svaka cast Mostaru,Bascarsiji,Neumu,Medjugoriju,raftingu,splavarenju,pa i onoj budali sto prekopava brda u Visokom) ,BiH u zimskom turizmu ima komparativnu prednost u regionu,i BiH treba to da forsira,ali.... :x
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#42

Post by Unjustice »

Homer_Simpson wrote:Objektivno,najveci turisticki potencijal u BiH je ZIMSKI turizam !!!
A sta se radi na tom planu??? Sve,samo ne ono sto treba :-)

(svaka cast Mostaru,Bascarsiji,Neumu,Medjugoriju,raftingu,splavarenju,pa i onoj budali sto prekopava brda u Visokom) ,BiH u zimskom turizmu ima komparativnu prednost u regionu,i BiH treba to da forsira,ali.... :x
Bravo Homere. Prva pametna na ovoj temi.

Zimski turizam pogotovo na Bjelasnici koja ima sve uslove da postane top skijaliste u regiji. Napraviti prave sa cetiri ili pet zvijezdica hotele, zabraniti onu nakaradu od apartmanizacije koju je poceo Ante Markovic, prosiriti skijaski centar sa novim sjedesnicama (cetvorosjedima i trosjedima), liftovima i posebno napraviti nove staze. Ako nema prirodnih uslova, rusiti brda i praviti staze. Napraviti jezero za umjetno pravljenje snijega i kupiti topove za snijeg. Napraviti par dvorana za sportske aktivnosti. Uglavnom napraviti grad za sport i zabavu, ukljucujuci i kockarnicu. Napraviti umjetno jezero koje bi zimi sluzilo za klizanja, i ostale sportove na ledu.

Za ljeto napraviti bazene otvorene, zatvorene i teren za golf, uz mogucnost iznajmljivanja bicikla, motora, konja, motornih sanki, zmajeva itd. Restorana i kafica treba biti kao u prici, disko klubova takodjer.

Spojiti sa gondolom (za koju vec postoji plan) Hrasnicu i Igman, a preko njega Bjelasnicu. Igman i Bjelasnicu maltene spojiti u jednu cjelinu. Na vrhu Bjelasnice ono ruglo renovirati i napraviti panoramski restoran.

Sklopiti aranzmane sa svjetskim agencijama o dovodjenju bogatijih turista, nego sto ih imamo sad iz bivse Jugoslavije i za to koristiti sarajevski aerodrom.

Samo da naglasim da za onoliko koliko je Bosmal upucao u one dvije zgrade se sa ovim moglo izgraditi skoro sve gore nabrojano.
User avatar
Bosanac_21
Posts: 1313
Joined: 07/05/2005 04:56
Location: Bosanski Novi

#43

Post by Bosanac_21 »

Bosna i Hercegovina ima veliki potencijal za rast turizma, al greska je samo tu
sto nema neko u fotelji da to sve drzi pod kontrolom, da se ulaze, sredjuje,
reklamira ljepota Bosne i Hercegovine.
Koja bi se lova samo mogla skupiti:
- raftingom na rijeci Uni
- pa ljepote Mostara
- pa Bascarsija
- dvorac Ostrozac
- da ne nabrajam Bjelasnicu, Kozaru, itd.

Samo da se nadje neko kome bosanska priroda i njene ljepote nesto znace.
Unjustice
Posts: 175
Joined: 14/04/2007 01:14

#44

Post by Unjustice »

veca_sa wrote:
Unjustice wrote:
Homer_Simpson wrote:Objektivno,najveci turisticki potencijal u BiH je ZIMSKI turizam !!!
A sta se radi na tom planu??? Sve,samo ne ono sto treba :-)

(svaka cast Mostaru,Bascarsiji,Neumu,Medjugoriju,raftingu,splavarenju,pa i onoj budali sto prekopava brda u Visokom) ,BiH u zimskom turizmu ima komparativnu prednost u regionu,i BiH treba to da forsira,ali.... :x
Bravo Homere. Prva pametna na ovoj temi.

Zimski turizam pogotovo na Bjelasnici koja ima sve uslove da postane top skijaliste u regiji. Napraviti prave sa cetiri ili pet zvijezdica hotele, zabraniti onu nakaradu od apartmanizacije koju je poceo Ante Markovic, prosiriti skijaski centar sa novim sjedesnicama (cetvorosjedima i trosjedima), liftovima i posebno napraviti nove staze. Ako nema prirodnih uslova, rusiti brda i praviti staze. Napraviti jezero za umjetno pravljenje snijega i kupiti topove za snijeg. Napraviti par dvorana za sportske aktivnosti. Uglavnom napraviti grad za sport i zabavu, ukljucujuci i kockarnicu. Napraviti umjetno jezero koje bi zimi sluzilo za klizanja, i ostale sportove na ledu.

Za ljeto napraviti bazene otvorene, zatvorene i teren za golf, uz mogucnost iznajmljivanja bicikla, motora, konja, motornih sanki, zmajeva itd. Restorana i kafica treba biti kao u prici, disko klubova takodjer.

Spojiti sa gondolom (za koju vec postoji plan) Hrasnicu i Igman, a preko njega Bjelasnicu. Igman i Bjelasnicu maltene spojiti u jednu cjelinu. Na vrhu Bjelasnice ono ruglo renovirati i napraviti panoramski restoran.

Sklopiti aranzmane sa svjetskim agencijama o dovodjenju bogatijih turista, nego sto ih imamo sad iz bivse Jugoslavije i za to koristiti sarajevski aerodrom.

Samo da naglasim da za onoliko koliko je Bosmal upucao u one dvije zgrade se sa ovim moglo izgraditi skoro sve gore nabrojano.
i tada ce nasi praprapraunuci dosi na otvorenje takvog centra
Vec sam rekao da je u dvije zgrade Bosmala upucano skoro toliko love koliko bi trebalo za to gore nabrojano. Sto znaci u Sarajevu se takve pare potrosene vec na glupost od rata do danas.

A ne nakarada od apartmana koje divlje gradjevinske firme koje blage veze nemeaju grade i pravo ruglo od Bjelasnice je "bolje"?

Traziti frajere sa lovom da grade cjelinu i za kratko vrijeme. U krajnjem slucaju pozvati Slovence, vec ce oni to skockati za najdalje tri cetiri godine.

Gledam slovenacka seoska skijalista grade cetvorosjede po sezoni i ako imaju deset puta manje godisnje skijasa od Bjelasnice, a Bjelasnica maltene nista novo nije izgradila osim nakarade od apartmana?

Idemo ljudi raditi krupne stvari jer samo tako mozemo uspjeti.



Nacickati ovo stazama, zicarama, liftovima i lova ce svake godine biti tu. Austrija nekoliko puta uzme vise love od Hrvatske u zmiskom turizmu i BiH ima par skijalista koji mogu imati kapacitet skijasa na sat kao i austrijski centri, sto znaci potrebno je napraviti dobre staze i skijasku infrastrukturu, a hoteli i sve ostalo ce se uhvatiti na magnet. Naravno sve to naplatiti kroz cijenu zemljista.

Image

Image

Image

Image
Last edited by Unjustice on 13/07/2007 16:34, edited 2 times in total.
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#45

Post by Pearl »

apartmani na bjelasnici = lova odmah sad
hoteli na bjelasnici = lova odmah sad

ulaganje u infrastrukturu za skijalista, bob, staze, izletista = povrat novca se ocekuje nakon niza godina.. hmm. nije isplativo, ne znamo hocemo li biti na vlasti tad..

sta vam nije jasno?

a da ne pominjem sto konkurencija ne postoji, pa se "nasi" umjesto da rade na poboljsanju kapaciteta na bjelasnici i igmanu da ih "njihovi" na jahorini ne prestignu vode poznatim bosanskim patriotizmom (kao i BHtelecom sa (ne)poboljsavanjem svojih usluga, sto je opet neka druga tema)..

jadno je da veliki broj ljudi pored bjelasnice i igmana sve cesce ide na skijanje u sloveniju i austriju...
User avatar
Anka
Posts: 425
Joined: 02/07/2006 01:36
Location: Beograd

#46

Post by Anka »

BiH jedno od najvećih svjetskih turističkih razočaranja
Au, kako je ovaj naslov tendenciozno napisan! I finale, Međugorje će spasiti turizam u Bosni :-)
Prelepa zemlja, prirodne lepote na sve strane, ali, ne, nisu Una, Neretva, Vrbas, nisu ni planine te koje su atraktivne i u koje bi trebalo ulagati...neeeeeeee, spas BH turizma je u religijskom pohođenju ultralokacije, Međugorje.
Muka mi je više od proseravanja.
Lako je Hrvatskoj, ima more, a sa onakvom obalom, najlepšom na svetu, mogli su mnogo više da postignu. Bosna mora da se okrene jačanju zimskih centara i da,baš kao i Srbija, malo više pruži kontinentalnim turistima, nije za turizam dovoljna lepa priroda, što neko ovde reče, nedostaju sadržaji.
Princess Fiona
Posts: 313
Joined: 16/03/2007 20:45
Location: far far away

#47

Post by Princess Fiona »

Nece ni investitori zurit u zemlju gdje se sve svelo na politicka prepucavanja, kradju i sl.
Turistički projekt Bjelašnica 2 bez ulagača

Gradnja skijaškog turističkog kompleksa na Bjelašnici najveći je zamišljeni turistički projekt u BiH. Općinsko vijeće Trnova nedavno je usvojilo provedbene akte kojima omogućuje realiziranje projekta.

Načelnik općine Trnovo Miralem Ramić kaže kako se uskoro treba napraviti urbanistički projekt gradnje na području Babina dola. U središtu će biti višenamjenska dvorana, zatvoreni bazen, banka, pošta, ambulanta, prodavonice, ugostiteljski objekti, garaža i trg. Od pet prispjelih radova na natječaj za arhitektonsko uređenje područja Babina dola Općinsko vijeće Trnova izabralo je rad arhitektonskog ateljea Non-stop čiji je voditelj Igor Grozdanić. Gradnja na Babinu dolu bit će dio šireg projekta Bjelašnica 2. Nakon toga planirana je izrada regulacijskog plana Bjelašnica - Donja Grkarica - Kolijevka - Preško polje što bi bio projekt Bjelašnica 3.

Na Bjelašnici je sada najveći turistički objekt hotel Maršal koji je svojedobno kupio sarajevski Energoinvest, ali je on prije prodaje poduzeća Ini i Molu isknjižen iz njegova vlasništva pa je sada u državnom vlasništvu. Osim zimskih skijaških objekata na Bjelašnici, planirana je i gradnja sadržaja koji bi turiste na tu planinu privlačili i ljeti poput nogometnih i drugih igrališta, uzgajanje konja za jahanje, gradnja etno-sela...

Problem Općinskog vijeća Trnovo je što nema dovoljno zainteresiranih ulagača u planirane turističke objekte. Kada ni nakon tri javna natječaja za gradnju cijelog turističkog kompleksa nije bilo zainteresiranih objavili su pojedinačne ponude, a nakon njih za gradnju četiri hotela pronašao se investitor za samo jedan hotel.

Ramić kaže kako ulagači pokazuju zanimanje za gradnju apartmana i manjih hotela, ali ne i većih objekata. Zbog bespravne gradnje ali i zamišljenog projekat Bjelašnica 1 te nastavka gradnje turističkih objekata na olimpijskoj planini stručnjaci upozoravaju kako se ugrožavaju izvorišta pitke vode za Sarajevo i okolna naselja. Poseban problem je infrastrukturni što Općinsko vijeće još nije pronašlo novac za gradnju kanalizacijske mreže za turističke objekte na Bjelašnici.
big_bud
Posts: 156
Joined: 06/05/2007 22:00

#48

Post by big_bud »

Anka wrote:BiH jedno od najvećih svjetskih turističkih razočaranja
Au, kako je ovaj naslov tendenciozno napisan! I finale, Međugorje će spasiti turizam u Bosni :-)
Prelepa zemlja, prirodne lepote na sve strane, ali, ne, nisu Una, Neretva, Vrbas, nisu ni planine te koje su atraktivne i u koje bi trebalo ulagati...neeeeeeee, spas BH turizma je u religijskom pohođenju ultralokacije, Međugorje.
Muka mi je više od proseravanja.
Lako je Hrvatskoj, ima more, a sa onakvom obalom, najlepšom na svetu, mogli su mnogo više da postignu. Bosna mora da se okrene jačanju zimskih centara i da,baš kao i Srbija, malo više pruži kontinentalnim turistima, nije za turizam dovoljna lepa priroda, što neko ovde reče, nedostaju sadržaji.
hm, ne znam samo zasto svi podcjenjuju medjugorje? ja naravno ne mislim da je ekonomski i turisticki spas bih u medjugorju, medjutim, treba pogledati sta je bilo medjugorje osamdesetih i sta je ono sad. takodje, treba vidjeti ostvarene prihode, te ko ih ostvaruje. tu se vrte milijarde, i ako nista drugo, treba vidjeti i organizovati ostale turistima zanimljive lokacije na slican nacin. bar sto se organizacije tice, ne sadrzaja, logicno je da nece ljudi na jahorinu i bjelasnicu dolazit radi gospe
sibelius
Posts: 314
Joined: 10/07/2007 01:29

#49

Post by sibelius »

vidjela raja gospu u skijaškom odijelu na bjelašnici :D

največi ski centar na balkanu - gospin do :D
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#50

Post by FFK as Lucy01 »

Bosna treba da koristi sve....a najvise ono sto niko drugi nema, pa zasto ne i Medjugorje i nepostojece piramide????

BiH je zemlja sa neogranicenim turistickim potencialom, jer se vijekovima u njoj ukrstaju razne kulture i svaka je ostavila traga u Bosni: od arhitekture do kuhinje. Ali imajte na umu da prosjecni turista ima takvih ponuda na tone. Svako malo se nude fantasticne destinacije za mnogo manju cijenu (konkretno Jamajka, Kuba..) sa takodje mnogo prirodnih ljepota. A sta i koliko taj prosjecan turista zna o nasoj kulturi i ljepotama planina i rijeka, ako nije pasionirani planinar ili drafter?
Prema tome, zasto ne iskoristiti i one koji hoce da dodju u religijsko hodocasce? Zasto ne iskoristiti i piramo-fanatike :lol:. Sve su to ljudi koje treba privuci posebnim paketima ili ukljuciti sve u ukupnu turisticku ponudu koju Bosna ima....a ima da ponudi mnogo vise nego neke zemlje cije sam reklame vidjela.
Post Reply