Najznacajnija bosanska licnost 20. stoljeca

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#126

Post by Yes & No »

valterbranisarajevo wrote:Važi drug !

Mislim da si napravio interesantnu temu . Ja više neću daviti. Nakon svega ovoga moj izbor je definitivno Mirza Delibašić - Kindže :)
Bez ikakve konkurencije za deset kopalja iznad svih u svim sferama zivota daleko daleko najveci i najznacajniji Bosanac 20 stoljeca je Njegovo Velicanstvo MIRZA DELIBASIC KINDZE .
Mujko
Posts: 118
Joined: 06/12/2006 16:17
Contact:

#127

Post by Mujko »

A zaboravio si legendu Bosanskog fudbala SAFET SUSIC.
Filmski Redatelj: Danis Tanovic (oskarovac)
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#128

Post by Yes & No »

Mujko wrote:A zaboravio si legendu Bosanskog fudbala SAFET SUSIC.
Filmski Redatelj: Danis Tanovic (oskarovac)
Mujko nikog ja nisam zaboravio , cak ni tebe ali biramo jednu osobu a ne tri .Pape je najbolji igrac planete ali mi biramo najznacajniju i najvecu licnost .Najveceg Bosanca .Prvi tim u bivsoj Yugoslaviji koji se popeo na vrh Evrope je bila grupa stundanta iz Sarajeva KK Bosna sa kapitenom Mirzom D. na celu .Tu cinjenicu ne moze svariti ni danas Hrvatska i Srbija koje su kosarkaske velesile .Godina je bila 1978 . Dok najbolji igraci bivse Yugoslavije nisu mogli dalje od Trsta Kindze je obukuao dres kraljevskog Real Madrida.Corbalan kaze : " Cast svakome ali od svih stranih igraca koji su igrali za Real najbolji je Kindze " .ali pazi za taj Real je Drazen Petrovic i Larry Bird imedju ostalih .Starija raja se sjeca da Mirza u Zagrebu u dresu reala nije htio davati Lokomotivi ( Ciboni) dodje ispod kosa i promasi .Svaki drugi igrac na svijetu bi dobio otkaz.Ali trener je Kindzeta samo povukao iz igre i nista mu nije rekao .Mozes li zamisliti kakav je kredit imao.Mozes li zamisliti da Ronaldo dodje do gola i namjerno promasi .Jedni igrac kome publika u Bg nije nije zvizdala je Mirza Delibasic.Dok su pokojnom Drazenu zvizdali dok dirne loptu , Kindzetu su stajali i aplaudirali.1992 godine kada su ljudi razbjezali po Zagrebu i Beogradu , kada su razbjezali u Srbe Hrvate i Bosanjke kada su neki pucali po Sarajevu a neki trgovali u Zenevi sa Bosnom Kindze je bio i ostao BOSANAC , u svom Sarajevu , sjedio sa Pimpekom i umirao skupa sa svojim gradom .Sarajevo nije umrlo izmedju ostalog i zato sto je Kindze bio u njemu i tako podizao moral braniocima grada.Mirza se moze bez imalo stida mjeriti sa Muhamedom Alijem , Mrtinom Luterom Kingom , Titom , J.Owensom ..........Niko ne moze u dvadestom stoljecu biti veci od MIRZE DELIBASICA . Ama bas niko .
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#129

Post by saki »

.Prvi tim u bivsoj Yugoslaviji koji se popeo na vrh Evrope je bila grupa stundanta iz Sarajeva KK Bosna sa kapitenom Mirzom D
Nije :D RK Borac 1976 8-)
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#130

Post by Yes & No »

saki wrote:
.Prvi tim u bivsoj Yugoslaviji koji se popeo na vrh Evrope je bila grupa stundanta iz Sarajeva KK Bosna sa kapitenom Mirzom D
Nije :D RK Borac 1976 8-)
Ma sta bolan pricas :x :x KUp Evropskih Sampiona BOSNA : EMERSON u Grenoblu .......brisi to nemoj da jos neko to procita .......Prvi tim koji je osvojio najvecu titulu u Evrpoi je bila Bosna !!!! Poslije toga Jugopalstika i Cibona su tu popele po tri puta ( svaka cast ) i to uzastopno .Jugoplastika sa Kukocem a Cibona sa Petrovicem .
saki
Posts: 249
Joined: 21/03/2007 18:40

#131

Post by saki »

OK ako pricas o kosarkaskim titulama.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#132

Post by Yes & No »

saki wrote:OK ako pricas o kosarkaskim titulama.
A ti o branju kukuruza u okolici Cacka .a o cemu cu drugo pricati ako je moj izbor za najznacajniju i najvecu licnost 20 st.BiH , Mirza Delibasic . :roll:
Mujko
Posts: 118
Joined: 06/12/2006 16:17
Contact:

#133

Post by Mujko »

Slazem se da je Mirza bio veliki igrac i covjek.

Da smo uspjeli osloboditi ratom Bosanske teritorije, Alija Iztebegovic bi bio najveca Bosanska licnost.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#134

Post by patrius »

Husein-beg kapetan Gradascevic iliti ZMAJ OD BOSNE...
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#135

Post by Yes & No »

patrius wrote:Husein-beg kapetan Gradascevic iliti ZMAJ OD BOSNE...
20 . stoljece jarane dvadesetooooooo XX-ti vijek :-D
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#136

Post by Yes & No »

Mujko wrote:Slazem se da je Mirza bio veliki igrac i covjek.

Da smo uspjeli osloboditi ratom Bosanske teritorije, Alija Iztebegovic bi bio najveca Bosanska licnost.
Da je babi muda bila bi musko :-D
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#137

Post by Yes & No »

Mujko wrote:Slazem se da je Mirza bio veliki igrac i covjek.

Da smo uspjeli osloboditi ratom Bosanske teritorije, Alija Iztebegovic bi bio najveca Bosanska licnost.
Mujko , ako neko otvori temu , " biramo izdajnika 20-og st i taj seljacic ce doci na red .
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#138

Post by patrius »

Yes & No wrote:
patrius wrote:Husein-beg kapetan Gradascevic iliti ZMAJ OD BOSNE...
20 . stoljece jarane dvadesetooooooo XX-ti vijek :-D
auu,duboki "off-side",sorry...jbg,"preminger" mi uletio klizeci...
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#139

Post by mostarac »

ovde je problem sto su se prvo trebali postaviti kriteriji koje su karakteristike najvece licnosti, pa tek onda da se bira, tj. predlaze ta licnost po misljenju forumasa.
Po meni Mirza recimo jeste zaista veliki covjek, ali to ga ne moze uciniti najznacajnijom licnoscu BiH 20. stoljeca, jer znacaj jednog Avde Hume za BiH je nemjerljiv u odnosu na Mirzu Delibasica, jer Avdo Humo je bio lik koji je sa Rodoljubom Colakovicem u Tita urgirao za drzavnost Bosne i Hercegovine.
Cast Mirzi, velik covjek, jos veci sportista, ali ako biramo najznacajniju licnost ove zemlje, onda mislim da Mirza ne moze uci medju prvih 20.
Znacaj Emerika Bluma ili Branka Mikulica je npr. daleko veci za Bosnu kao zemlju i njen narod. Da ne govorim o Dzemalu Bijedicu ili cak reisu Causevicu.
Sportisti nazalost nisu u poziciji da odredjuju smjernice drzave i sudbine naroda, a vecinom su dobri ljudi.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#140

Post by Yes & No »

mostarac wrote:ovde je problem sto su se prvo trebali postaviti kriteriji koje su karakteristike najvece licnosti, pa tek onda da se bira, tj. predlaze ta licnost po misljenju forumasa.
Po meni Mirza recimo jeste zaista veliki covjek, ali to ga ne moze uciniti najznacajnijom licnoscu BiH 20. stoljeca, jer znacaj jednog Avde Hume za BiH je nemjerljiv u odnosu na Mirzu Delibasica, jer Avdo Humo je bio lik koji je sa Rodoljubom Colakovicem u Tita urgirao za drzavnost Bosne i Hercegovine.
Cast Mirzi, velik covjek, jos veci sportista, ali ako biramo najznacajniju licnost ove zemlje, onda mislim da Mirza ne moze uci medju prvih 20.
Znacaj Emerika Bluma ili Branka Mikulica je npr. daleko veci za Bosnu kao zemlju i njen narod. Da ne govorim o Dzemalu Bijedicu ili cak reisu Causevicu.
Sportisti nazalost nisu u poziciji da odredjuju smjernice drzave i sudbine naroda, a vecinom su dobri ljudi.
Ma nemoj mi reci .A znas li ko je u Americi ZVANICNO proglasen za licnost
stoljeca .MUHAMED ALI !!!!!!!!!!!!!! a u tom stoljecu su zivjeli i Kenedy i Rooswelt koji je izvikuao Ameriku iz navjce krize 1932 sa New Dealom i izisao kao pobjednik u II svjetskom ratu .Umro je 1944 a na gotovo , na pobjedu je sjeo Truman ni kriv ni duzan .I pored Martina Luthera Kinga i pored hiljada drugih opet Muhamed Ali .Pa ti mi reci da ne moze sporatas uzeti taj tron .Isto da ja kazem da ne moze politicar ni slucajno jer ni jedan u dusi ne valja .A ima ih koji valjaju i u dusi .Dzemal Bijedic , Vaclav Havel .....Tito ......dakle da skratim , pera niko ne moze odbiti Mirzi .Mirza pa deset praznih mjesta .
User avatar
Orhanowski
Posts: 1132
Joined: 29/08/2006 22:20

#141

Post by Orhanowski »

basta sljezove boje wrote:
Orhanowski wrote:Od bosanskih srba:

Radovan Karadzic
Biljana Plavsic
Nikola Koljevic
Nele Karajlic
Nikola Poplasen
Momo Kapor
Nemanja Kusturica
Milorad Dodik...

A od bosanskih muslimana:

Alija Izetbegovic
Fahrudin Radoncic
Celo I
Celo II
Saja
Celo III
Celo... :-) :D
tema nije Najznacajnija crnogorska licnost 20. stoljeca

ispadaju po mjestu rodjenja:

Radovan Karadzic - Crnogorac rodjen na Durmitoru
Fahrudin Radojcic - Crnogorac rodjen na Prokletijama

po vlastitom odabiru, mada su po mjestu rodjenja Bosanci

Nele Karajlic - navodno srbijanskog porijekla iz neke palanke na slovo V.
Nemanja Kusturica - navodno crnogorskog porijekla od plemena Krivokapica :D

u konkurenciji kao najjaci od ponudjenih kandidata ostaju Milorad Dodik iz Laktasa i bosanski Robin Hood Celo Bajramovic :D
I on ti je Sandzaklija :-) :D
forUMASH
Posts: 2180
Joined: 24/01/2006 04:12
Location: Razjedinjene Drzave BIH

#142

Post by forUMASH »

...Shahbaz.... 8-)
windas
Posts: 248
Joined: 08/02/2006 21:26

#143

Post by windas »

1.
Kulin Ban
2.
Prva bosanska kraljica
3.
Mikulic i Bijedic
4.
Bogic Bogicevic
5.
Delibasic, Monteno, Davorin
User avatar
sffovac
Posts: 922
Joined: 26/08/2004 23:08
Location: kad jednom odem, a poci cu

#144

Post by sffovac »

posto je tema politika
definitivno jedan i jedini pravi bh politicar
Dzemal Bijedic, zvani odmilja Dzemko
neka mu je lahka zemlja :-)
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#145

Post by Yes & No »

sffovac wrote:posto je tema politika
definitivno jedan i jedini pravi bh politicar
Dzemal Bijedic, zvani odmilja Dzemko
neka mu je lahka zemlja :-)
Samo pod uvjetom i ja se slazem .Ali ako biramo univerzalnu licnost niko nije ni do koljena Mirzi delibasicu , Kindzetu !
User avatar
Prozor
Posts: 4178
Joined: 23/05/2007 00:54

#146

Post by Prozor »

windas wrote:1.
Kulin Ban
2.
Prva bosanska kraljica
3.
Mikulic i Bijedic
4.
Bogic Bogicevic
5.
Delibasic, Monteno, Davorin
20. stoljece.
User avatar
cyprus
Posts: 39275
Joined: 21/03/2007 22:00
Location: Σαράγεβο / Saraybosna

#147

Post by cyprus »

Budimo realni pa recimo da su Gavrilo Princip i Alija Izetbegović najznačajnije ličnosti (nisam reko najpozitivnije) iz BiH u XX stoljeću.
User avatar
kicky
Posts: 991
Joined: 08/08/2004 23:14
Location: mostar

#148

Post by kicky »

Kralj Tvrtko XXVIII wrote:Nikako se ne bih slozio sa Andricem. Andric je u svakom slucaju veliki pisac i o tome ne treba raspravljati ali je veci dio zivota sebe smatrao Srbinom. Inace Ivo je iz hrvatske familije iz BiH a tokom studija u Austriji izjasnjavao se kao Hrvat.
Bio je clan teroristicke organizacije mlada bosna, zajedno sa Gavrilom Principom. Bio je ambasador dvije godine u Berlinu od 1939-1941 licno je Hitleru predao akreditive. Ostalo je nerazjasnjeno da li je bio odgovoran za smrt petnaestak jugoslovenskih diplomata 1941 nakon objave rata Jugoslaviji. To je inace najveca mrlja u njegovoj karijeri. U ratu se povlaci u Beograd i stvara a i nakon njega zivi povuceno do smrti.
...i dobitnik Nobelove nagarde za književnost, ali naravno to nije važno, ko to jebe, on je ustaša koji je postao četnik. Očito ne znamo razmrsiti politiku i umjetnost. Wagner je najveći njemački skladatelj (poslije Goethea) iako je bio njemački ''nacionalist'', pa niko u njemačkoj ne uzima sebi za pravo da ga šikanira zbog toga, Eliot je vjerojatno najveći engleski pjesnik iako je imao vrlo konzervativne stavove (pomalo i fašistoidne), pa niko ne uzima za pravo da zbog toga smanji njegovu umjetničku veličinu. Ali ja razumijem da se ljudi puno lakše drže politike (jer će tu savkom naći zamjerku), ali brate radije šutite kad o nečemu nemate pojma (u ovom slučaju Andrić i književnost općenito) nego da lupate svašta koristeći malograđanske argumente. Meni nikad nije palo na pamet da komentiram na temama iz ekonomije, religije i tako nečega jer o tome nemam pojma. Ne kažem ja, ovo je demokratski forum i svak ima pravo da napiše što misli, ali ljudi, dragog mu boga, nemojte se sramotit, niste svi stručnjaci za sve.
Yes & No
Posts: 132
Joined: 17/05/2007 00:47

#149

Post by Yes & No »

cyprus wrote:Budimo realni pa recimo da su Gavrilo Princip i Alija Izetbegović najznačajnije ličnosti (nisam reko najpozitivnije) iz BiH u XX stoljeću.
Nemam niti jednog razloga da ne budem realan.Od ove teme ne boli glava i sve kokonako .Ali ocito svi ne citamo naslov na isti nacin .Najzancjnija licnost 20 st .Ja ono ZNACAJNA LICNOST citam izmedju redova prije svega velika i pozitivna licnost.A slozces se da u tom slucaju ova dvojica nemaju sta da rade pored Mirze .Ali ocito ne citamo svi na jednak nacin sam naslov .
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#150

Post by Dado dijasporitus »

SijuksA wrote:Kakav crni Kulin, Gradascevic ... da ti nisi malo zalutao... 20. vijek je tema.

Mehmed Selimovic.
Aleksa Santic.
Branko Copic.
Safet Zec.
Lazar Drljaca.
Ismet Mujezinovic.
Zuko Dzumhur.
Dario Dzamonja.
Ivan Straus.
Zaim Imamovic.


Andrica i Preloga nekako ne vidim kao Bosance, ali ako cemo po rodnom mjestu, onda moze.

U drugom fahu: Raif Dizdarevic = jedini gospodin covjek u politici.
Cisto iz moje struke umjesto Ivana Strausa, Dusan Grabrijan ili Juraj Neidhard. Straus im je bio ucenik.
Post Reply