Hocu li??!! ili ne............

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
belay_djecko
Posts: 90
Joined: 31/07/2006 07:46

#101

Post by belay_djecko »

Yabote N. Zeland.... štaš' ba tamo... da čuvaš ovce nekim kretenima i fataš ribe za 20$
Malo se aktiviraj, (nađi štelu :D), zaposli se... (mojne nam te priče da nema posla...)
I et' vidjećeš da se nisi pokajao...
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#102

Post by cHupjahalic@ »

Pearl wrote:ja se nekad zapitam jel i ja zivim u toj idilicnoj bosni o kojoj svi pricaju ili su me vanzemaljci negdje prenijeli...
sreca pa imam posao, srecom u struci, srecom pa sam okruzena ljudima koji su u istoj takvoj situaciji pa sve izgleda manje crno... i sto ne znaci da svaki mjesec ne moram debelo da se stisnem i odreknem tih kafa (koje kao mi kao stalno ispijamo) da bih nesto ustedila.. i sto ne znaci da svi zive tako..
niko ne kaze da je vani bajno, to je valjda premisa sa kojom se krece vani.. ali onaj ko nije zadovoljan zivotom ovdje treba da proba.. vratiti se uvijek moze..

krediti, nekrediti, pidzama, ne pidzama.. ono sto bosanci vide su "dijasporci" koji ipak skupe dovoljno para da svako ljeto dodju u posjetu.. a neki ni do tuzle ne mogu, a neum im je misaona imenica...
takodjer je cinjenica da su u matici turisticki aranzmani rasprodati, da se vozaju skupa auta, da se trose stotine maraka na markiranu odjecu.... pa nije ni cudo sto oni vani za nas a mi za njih mislimo da tamo tj ovamo, tece med i mlijeko....

svako sebi najbolje zna sta moze da izgubi i dobije... a savjetovati je najlakse kad je tudja guzica u pitanju...
:thumbup:
mislim da je forumas koji je otvorio ovu temu vec donio odluku, bez obzira kakva je nadam se da je on zadovoljan. :)
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#103

Post by Saray_Di »

Pearl:

Saray Di, molim te, samo te cijene preracunaj za studente koji nisu iz sarajeva... sa platama/penzijama njihovih roditelja koje nisu sarajevske..

ili cemo nesarajlijama zabraniti da studiraju ovdje, jer samo sarajlije imaju privilegije da studiraju i sarajevo uzeti kao referentnu tacnu za sve??

Pa to sto "ne"sarajlije imaju problem sa sarajlijama je opet posebna
prica i to APSOLUTNO nema nikakve veze sa napustanjem BiH!
Koliko sam ja upucena,nije Sarajevo jedini grad u kojem mozes studirati,
a drugo..draga moja..ako mislis zavrsiti fakultet i imati dobar posao
u buducnosti,bolji zivot onda to iziskuje malo zrtve jel tako!?
Sta bi ti,dzaba mozda???
Nema nista dzaba;)--i mi koji zivimo u Sa smo roditelje zavalili u kredite,
dugove itd..da bismo mogli studirati,tj. hvala Bogu pa vecina nas ima
roditelje,koji stosta zrtvuju da bi nama obezbjedili.Dalje..vecina studenata
,bilo da su iz Sa ili sa strane bogami mrdnu dupetom,pa zarade sebi
dzeparac,ima milion opcija..kako da "jeftinije" studiras ovdje,ili u nekom
drugom gradu kako god.
I nemoj pls da mi pricas da se radi o velikim izdacima,jer poznajem licno
djevojku,koja je iz SELA,al mislim bukvalno sela,kojoj radi otac na crno
i koja je uspjela zavrsiti jedan od najskupljih i najzahtjevnijih fakulteta u gradu sa minimalnim sredstvima.

Sto se tice ove iz Norveske--ovdje nemam sta da pricam,djevojko ti si
"uljez" po pitanju teme kakav je studentski i zivot UOPSTE ovdje u BiH
jer ma koliko se bojala priznati,ti vise nisi drzavljanin ove zemlje,jer si
se ispalila--KAPAK! Nek ti je hairli..utici malo na tu dijasporu,da bar imamo
hajra na eurosongu.. :lol:
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#104

Post by Vozdra_123 »

@blackpain

hajde ti fino u NZ da malo otvoris oci i naucis o sebi i svijetu

ako ti grah padne da naletis na neku finu curu ostaces tamo ako ne vratis se u bosnu i gotovo... gjde si bio? sta si radio? skitao po NZu...

sto se mene tice... cete me istjerale '92. sad mi je vise svejedno gdje cu biti. ali u bosnu vise ne bih mogao... :sad:

odrastao sam u kanadi... evo sad zivim u Cemerici... a gdje cu zavrsiti... kako mi grah padne :D
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#105

Post by Dori »

@debela: Samo sam citirala tvoj post sa strane 3 (copy/paste) :roll:

@cHuspajzic: Poslala sam ti PM, mrsko mi pisati na forumu. Uglavno znam i VISE nego dobro o cemu pricam ;-) Svi vi tamo (kao i vecina Norvezana) motate cigare jer je kutija 15KM,a kad dodjete u Sarajevo pricate da pusite Marlboro. Ma pusite znas sta! Ne vuci me za jezik Hokona ti!

@Saray_Di: Ma neka ih vala tamo, kad je tamo toliko bolje...Vise mjesta ostaje nama da uzivamo :D
Last edited by Dori on 18/05/2007 01:41, edited 1 time in total.
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#106

Post by Saray_Di »

Dena: suti,neko ce nas nalupati :-D
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#107

Post by Dori »

Saray_Di wrote:Dena: suti,neko ce nas nalupati :-D
Znas ti onaj vic sa misem i sljivom "Mac, mac" :lol:

Ma ne mogu vise da sutim i slusam kako je ovdje zemlja suha, a preko ograde se zeleeeeniiii!!! :-? Djaba moja Saro :x
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#108

Post by Saray_Di »

nama suha zemlja,a oni nek idu preko ograde da pasu tudju zelenu :)
hvala Bogu mozemo mi i bez njih,samo nek ne filozofiraju...
a meni je onaj Tim amerikanac zivi dokaz,koliko u BiH "nema" buducnosti..
covjek je veci bosanac od svih nas.Nedavno sam oplakala od smijeha kad
sam ga slusala na radiu,prica kad je tek dosao u BiH..pa kako je prvo
na sta su mi skrenuli paznju "promaha".Kaze:

Ja oprao kosa i stoji nana na prozoru i kaze:
Ne Tim,ne izlazi s oprana kosa,uhvatice te promaha i otad
nikad ne izlazim iz kuca s oprana kosa,pa kad su mi dosli
prijatelji iz Francuske,klima u auto..a ja kazem..
ugasi klima,uhvatice te promaha. :) :)
a ona ga onda (voditeljica) pita:
pa kako ti se zivot ovdje u BiH svidja..kaze on:

DEVERAMO SE NEKAKO!

Legenda :) :-D

Covjek je inspiracija
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#109

Post by Dori »

Ja ih znam bar jedno 5-6 takvih (ukljucujuci i Tima). Ima jedan Spanac koji je isto preselio u BiH.Jao da cujes tek njegovih provala :lol: Pita mene sta nam znaci "Spansko selo" :lol:
Ali najbolji je definitivno jedan Skot koji je dosao '92! Bio ranjen, bez posla, para, ali ipak ostao.
Kakvih on ima prica! Ludilo! :lol:
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#110

Post by Vozdra_123 »

slusao sam tu emisiju... Timu svaka cast
ali neka hvala...
jedan je Tim dosao u Bosnu a milion i jedan Bosanac izasao iz nje :D
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#111

Post by Saray_Di »

sta si odgovorila kad te pitao za "spansko selo" :)
joj..stomak me zaboli :) :) (od smijeha)
User avatar
Dori
Posts: 3318
Joined: 07/03/2007 09:36
Location: Rajvosa-X.com

#112

Post by Dori »

Saray_Di wrote:sta si odgovorila kad te pitao za "spansko selo" :)
joj..stomak me zaboli :) :) (od smijeha)
Pa sta cu? Ostala sam :shock: Isto kad me Amerikanac pitao sta znaci "Molim-Opalim te golim" :? Mislim, sta reci?! :lol:

Vozdra_123:....i jos uvijek pati za njom....i patice.
Nema nasih cevapa bolan nigdje! :D
Saray_Di
Posts: 176
Joined: 08/05/2007 01:15
Location: Sarajevo

#113

Post by Saray_Di »

Dena: znas sta ne kontam,kako je ovaj vozdra 123 slusao
emisiju gdje je gostovao Tim,ako ne zivi ovdje??

haj nam objasni,pa ti posaljemo desetku s lukom :D
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#114

Post by Eshek »

Nisam mogao odoliti da ne komentarišem ovoliku koncentraciju arogancije i ignorancije na jednom mjestu.

Saray_Di wrote:Pa to sto "ne"sarajlije imaju problem sa sarajlijama je opet posebna
prica i to APSOLUTNO nema nikakve veze sa napustanjem BiH!
Sigurno...Nema veze ni to što jedna moja kolegica iz srednje Bosne, koja je završila faks sa prosjekom 9,7 i htjela nastaviti akademsku karijeru na faksu, to nije mogla, jer se našao "domaći" koji je za 5 godina studija morao naučiti samo 3 ispita, a za ostalo se pobrinuo "tatica" koji mu je, naravno, obezbijedio i napredovanje na faksu. Poslije tog fijaska je djevojka otišla u Austriju, ali ti očito misliš da to apsolutno nema nikakve veze...



Saray_Di wrote: Koliko sam ja upucena,nije Sarajevo jedini grad u kojem mozes studirati,
Nemaš ti veze o studiju, čim ovo pišeš...

Saray_Di wrote: a drugo..draga moja..ako mislis zavrsiti fakultet i imati dobar posao
u buducnosti,bolji zivot onda to iziskuje malo zrtve jel tako!?
"malo žrtve", ovim tonalitetom, može napisati samo osoba koja nema pojma šta znači žrtvovanje.

Saray_Di wrote:--i mi koji zivimo u Sa smo roditelje zavalili u kredite,
dugove itd..da bismo mogli studirati,tj.
NISMO! Kao prvo, podsjećam te da mnogi u ovoj zemlji nemaju roditelje, nemaju krov nad glavom, a kredit im je san o kojem se priča po mahali pola godine, kada ga neko dobije.

Saray_Di wrote:hvala Bogu pa vecina nas ima
roditelje
,koji stosta zrtvuju da bi nama obezbjedili.
Opet: Je li mi živimo u istoj zemlji???

Saray_Di wrote:Dalje..vecina studenata
,bilo da su iz Sa ili sa strane bogami mrdnu dupetom,pa zarade sebi
dzeparac
,ima milion opcija..kako da "jeftinije" studiras ovdje,ili u nekom
drugom gradu kako god.
Evo ja imam 10-tak prijatelja-studenata, koji bi rado kopali kanale za 10-15 KM dnevno, pa te molim da mi nabrojiš barem nekoliko od tih "milion opcija" za studente. Može?

Opet, to je mogla napisati samo osoba, koja nikad u životu nije morala tragati za poslom...

Saray_Di wrote:I nemoj pls da mi pricas da se radi o velikim izdacima,jer poznajem licno
djevojku,koja je iz SELA
,
Vidim da si pravi kozmopolita. LIČNO POZNAJEŠ djevojku SA SELA!!!!

Ma daaaaaj! Ne brukaj se, života ti!!

Saray_Di wrote:Sto se tice ove iz Norveske--ovdje nemam sta da pricam,djevojko ti si
"uljez"
po pitanju teme kakav je studentski i zivot UOPSTE ovdje u BiH
jer ma koliko se bojala priznati,ti vise nisi drzavljanin ove zemlje,jer si
se ispalila--KAPAK
!
Ti uzimaš za pravo da pričaš o dijaspori i tamošnjim uslovima, o kojima očito nemaš pojma, a njoj ne dozvoljavaš da napravi poređenje između studentskog života ovdje i u Norveškoj???
Ma nije državljanin ove zemlje, hajmo je odmah strijeljati!



A ovo je za Oskara:

Saray_Di wrote:A buduci da ti ne zivis vise u BiH,onda ti nemas pojma kakav je zivot ovdje.
Mislim da ima daleko više pojma i da je mnogo realnija od tebe.
Ali, najvažnije od svega, ne misli da je popila Bogu pamet...

Saray_Di wrote:Ne znam da li ti je poznato da mi imamo studentsku polukliniku,gdje je
lijecenje besplatno--dakle,potreban ti je index i ovjerena knjizica.
Probaj se razboliti malo ozbiljnije, pa provjeri je li ti priča pije vode...Kao i mnoge stvari u ovoj zemlji, tako je na papiru, ali stvarnost to demantuje.

Saray_Di wrote:Dalje..ti placas 150 KM za ovjeru semestra,a ovdje toliko placa
GODISNJA upisnina,eventualno na nekim fakultetima 50KM ovjera semestra.
Ona ovjeravanje 2 semestra može platiti 1 svojom DNEVNICOM, a ovdje se plaća MJESEČNA PLATA za godišnju upisninu.
Jesi li ikada čula za relativnost???

Saray_Di wrote:Sto se tice mjesecne karte,sasvim je prihvatljiva i nije ista za osnovne,srednje skole te fakultete,a necemo pritom uzeti u obzir da pola raje i ne uzima mjesecnu kartu,nego se "sverca".
Tebi očito jeste sasvim prihvatljiva, jer ti je plaćaju/su plaćali tatica i mamica, ali ja znam mnoge koji NE MOGU platiti tih 36 KM(je li 36?), jer se hrane sedmicu dana od tih para.

A napomena za švercanje u kontekstu poređenja standarda je smiješna...


Saray_Di wrote:A koliko sam ja upoznata,svi vi iz dijaspore dolazite ovdje ljeti da pravite
navlake,popravljate zube....izvlacite pramenove na glavi itd..
To je definitivan znak da je u Bosni veći standard nego u Evropi! :ooops:

Saray_Di wrote:ZATO NEMOJ SE TI JAVLJATI da nekom pricas kako se zivi u BiH,jer
mi to dobro znamo i bez tebe!!!
Vidim da znaš...

Saray_Di wrote:Imala bih jos dosta argumenata,koji bi pobili ovaj tvoj post,al mi se neda
sad nabrajati.
Nemoj, svega ti, dosta je za ovu heftu!
Saray_Di wrote:Drzi se Norveske i nemoj nama soliti pamet ;)
Jeste, tamo žive divljaci koji samo jedu soljenu ribu i ganjaju irvase po vukojebinama, dok mi, urbana "ćaršijska" raja znamo šta je praaavi život :lol: :lol:



Jebo me otac ako si ti normalna, ženska glavo
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#115

Post by encian »

joj pegasus, ne odolih.

iz moje generacije ostalo 10tak asistenata na ekonomiji. hajd pogodi koliko ih je iz sarajeva. 1 (jedno, one, uno, ein).

isto tako iz cijele moje generacije jedna se djevojka vratila u rodni grad, svi su drugi ostali u SA. travnicani su nasli travnicane da ih poguraju, tuzlaci tuzlake, i td. jedino sarajlije nikog ne traze jer mislie da u svom na svom ne moraju. imam isto tako iz te iste generacije prijetelje sarajlije koji svakog jutra vozare u drugi grad jer su samo tamo mogli naci posao.







nego na ovu temu. sto se mene tice, ovako ti je u zivotu:

ako ti je lose od 9 do 5, a dobro od 5 do 9, uredu je. doci ces sa groznog posla u finu atmosferu i zaboravit na posao do sutra, a sutra ces opet lakse na posao jer znas da se vracas necem boljem. ako je obratno, e vala ... nisam bas ubijedjena da ce ti biti lijepo, ni u bosni ni na novom zelandu.


al uvijek mozes da se zadas u planinare. sanjam odavno da idem tamo na jednu turu. :) sretno
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#116

Post by Eshek »

Nisam mislio na Sarajevo, nego generalno. Gdje god dođeš, naći će se neko "domaći" da te pre*ebe, a igrom slučaja je to u ovom kontekstu Sarajevo, jer je glavni grad zemlje i univerzitetski centar.

Nepotizma je pun svijet i treba naučiti živjeti s njim, ali ga negdje ima manje, drugdje više, i nikome nije potrebno zatvarati oči pred tim i dizati se u nebesa.

Ima istine u tome što pričaš i načelno se slažem s tobom, ali su i brojke neumoljive.
Koliko prosječan bosandžeros mora raditi da bi sebi obezbijedio krov nad glavom, a koliko npr. norvežanin?
Ovdje samo što bubreg ne traže da bi dobio stambeni kredit, dok u Norveškoj svaka mlada osoba 1 put u životu može dobiti subvencionirani dugoročni kredit kojim će sebi obezbijediti krov nad glavom.

Ovo ne pišem iz ličnih razloga, jer sada imam sreću da živim bolje od prosjeka u Bosni, ali nije uvijek bilo tako i vrlo dobro znam koliko je teško ovdje stati na noge, a kako je to vani.

Jebeno je svugdje, ali je vani ipak manje jebeno...

Jedini meni valjan argument za ostanak su emocije, i to za straije guzice. Mladoj osobi, koja nema roditelja da ih gura, i koji nemaju barem obezbijeđen krov nad glavom svakako preporučujem da se ispale, jer ovdje uspijeva 1% takvih. Barem na pošten način.

Ono što me raspizdi su ovakvi likovi, koji su se uživjeli u svoj svijet u kojem je normalno da roditelji dižu kredite da bi im plaćali status "studenta" i da je to njihov lični i veliki uspjeh, koji pričaju o "malo žrtvovanja" a nisu u životu kile digli i koji u životu nisu više radili od pospremanja vlastite sobe, koji misle da su oni, ali i mi kao narod, pokupili svu pamet svijeta i da su svi ostali ljudi i narodi glupi i ne znaju šta je to zapravo dobar život. Puni arogancije, a zapravo nemaju pojma o životu van tog njihovog, udobnog svijeta.

Pogotovo me raspizdi kad vidim da ovakva tatina curica uzima sebi za pravo da pljuje po nekome samo zato što taj neko nije imao taticu da ga pogura na fakultetu ili zato što je imala lošu sreću da baš u njegovu kuću upadaju četnici.

Eto, svi su se oni trebali vratiti u RS već '96, čuvati ovčice četnicima i sanjati da i oni nekad budNu pametni kao "Saray_Di" i upišNu "taj fakultet" u Sarajvu, a ne da se ovako pate po evropi i da moraju dolaziti u Bosnu da poprave zube...

Pa je li ovo sve gore napisano još nekome mahnito, ili sam ja puk'o :?
encian
Posts: 1309
Joined: 22/12/2006 15:42

#117

Post by encian »

ma u pravu si donekle. sarajka sam, odrasla sam na bjelavama i ovisnik o pogledu na casrsiju. bila sam u ratu na istom mjestu, i zavrsila sam faks u sa. otisla vanka i studiram dalje, i momak i ja, i namjeravamo se vratiti u sa. ovdje je divno, krasno, ne brinemo ni o cemu, ali opet. razumijem svakoga ko ne moze iz sa. razumijem i one sto zele ostati a nisu sarajlije, ali ipak me boli kad vidim sarajlije kako putuju u brezu na posao i sl.

mene nervira sto covjek na ovom forumu postavi konkretno pitanje i onda na tu temu ljudi odgovaraju objasnjavajuci svoje stavove koji pocesto nemaju veze sa pitanjem. ne vidim kako ce pomoci spominjanje tima (da i ja ga znam sa planinarskih pohoda, dobar momak, ali isto tako sipak bi gdje drugo mogao zaraditi kao ovdje vodajuci strance i radeci posao za koji bih ja ubila, da inspirativan je ali onaj ko pita ne moze bas raditi to sto radi tim). s druge strane, u sa moze svako zaraditi love. kako god, u struci ili cisteci hale, ali para se moze naci.
AenemA
Posts: 415
Joined: 23/04/2004 04:32

#118

Post by AenemA »

Ako vec nemas sta izgubiti u SA, ono neki jaci posao ili prekinuti skoro zavrseno skolovanje ne vidim razloga zasto nebi otisao da ispitas situaciju u NZ. Ako vidis da ne ide i da ti ne leze ljudi,klima,kultura..bilo sta, mozes uvijek da se vratis i kazes jeb' ga "probao sam". Realno gledajuci,bar u US,ako hoces da radis i skolujes se, mozes dogurati gdje hoces, i naravno do tebe je kako sebi organizujes zivot, sto znaci ne mora sve da bude "posao i pidzama" kako neki kazu...ne volim inace kad ljudi generalizuju stvari kao "ovamo se radi,nemam kad ni na kafu bla bla bla", ko hoce naci vremena popice kafu i ko hoce naci vremena otici ce na koncert i u pozoriste i na kampovanje itd itd itd...ako imas sanse izleti, nazad mozes kad hoces...
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#119

Post by Fair Life »

belay_djecko wrote:Yabote N. Zeland.... štaš' ba tamo... da čuvaš ovce nekim kretenima i fataš ribe za 20$
Malo se aktiviraj, (nađi štelu :D), zaposli se... (mojne nam te priče da nema posla...)
I et' vidjećeš da se nisi pokajao...
Ostajte tamo, sunce ovog neba
Nece vas grijat’ k’o što tude grije
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Od svoje majke ko ce naci bolju?
A majka vaša zemlja vam je nova.
Bacite pogled po minskome polju
Svuda su kuce bez vrata i krova.

Za zemlju ovu vi ste bili krivi
Uzori svijetli što uteci znaše.
U novoj zemlji ostanite i vi
Ne dajte da vas povratkom plaše.

Ko cvijetnu granu kad proljetna krila
Okite je listom i ukrase medom
Bez vas bi maceha domovina bila
A maceha ne place za izbjeglim cedom.

Ne dajte tuzi da vam dušu pati
Ostanite tamo u narucju svijeta.
Živite zato da možete slati
Rodbini vašoj para i paketa.

Ovdje bi svako da vam pamet soli
A tamo niko ružiti vas nece.
Bolji su tudji i zidovi goli
Nego rodne kuce kud se tudin šece.

Tamo vam svako bratski ruku steže
U vašem kraju za vas pelin cvjeta.
Za tudu zemlju sve vas, sve vas veže
Povratnik svaki ovdje samo smeta.

Ostajte tamo, sunce ovog neba
Nece vas grijat ko što tude grije.
Grki su ovdje zalogaji hljeba
Gdje stana nema i gdje posla nije.

Nenad Velickovic
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#120

Post by zlata »

Bilo bi sebicno savjetovati decka da ostane kad ZNAdeM 100% da ce u NZ imati priliku i studirati, i raditi...ako hoce. Decko se zali da nije im'o uvjete ni studirati u BiH...a ovdje ga neki savjetuju da ostane. Pa to je ipak bRezobrazno.

A ako je voljan i valjan...moc'ce i ustediti, i malo proputovati, i vrat't se u BiH sa diplomom...i malo novca...i opet ce sa znanjem engleskog jezika i nekakvom skolom imati bolje perspektive neg' 'vako kako zivi sada.

Ne'znam sta ste naculi o dijaspori...al'ja citav zivot tutnjm gore-dole...i sto se tice standarda...meni je ovdje super. Nikad u BiH ne bi mogla zivit 'vako. Ali meni FALI BiH. Drustvo iz kog potices...ti je isto k'o prva ljubav...nikad zaborava...jos ako imas golemu famEliju k'o ja...onda te bas vuku "Roots"...da se vratis.

Meni je ovdje sve blitavo, mlitavo (vjerojatno na psihickoj bazi) ...a u biti..imam sve sto bi jedna prosjecna Bosanka pozel'la...al'ne mogu krpice i lutkice, hrana, i "standard" nadoknaditi druge nedostatke.

Cinjenica JESTE...da se vrlo malo ljudi vrati..i razlog nisu dugovi...nego najcesce djeca, male zarade u BiH...a i tesko je naci dobar pos'o (ne zive svi u Saraj'vu, Mostaru i Tuzli) a nekad se i jedan od partnera ne zeli vrat'ti.

Evo..najiskrenije..nesto sto je meni najodvratnije u BiH je lose grijanje...Sve nekakve vile izgrad'li...zive u dvi' sobe...a u ostalim se prostorima smrzavaju. Kad pomislim na takav zivot...smrzavanje :sad: ne vidim povratak.

Sto se tice skolstva...neko je ovdje ubacio astronomske iznose...i sumnjam da je bas tako. Evo..neki dan citam...da je Harvard odlucio....da ko god bude PRIMLJEN od prebranih kandidata iz citavog svijeta)....a ne'bude im'o lovu za skolarinu...automatski dobiva stipendiju...Frei $$$$ skolarinu...koja je inace preko $30 000 godisnje (ako se ne'varam) ili vise!

Evo...imam sina koje ce za nekoliko godina upisati faks....i bas sam se raspitivala za McGill University u Montrealu. 'Vako....za zitelje Kvibeka...godisnja skolarina...plus knjige...oko 2500 KM. I ovo vam je za najbolji univerzitet u Kanadi..jedan od boljih na svijetu...a za studente agrikulture i agribiznisa...nema skolarine...sve'e frei. :D
User avatar
karanana
Posts: 47254
Joined: 26/02/2004 00:00

#121

Post by karanana »

Jesi li ili ne?
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#122

Post by cHupjahalic@ »

Dena wrote:@debela: Samo sam citirala tvoj post sa strane 3 (copy/paste) :roll:

@cHuspajzic: Poslala sam ti PM, mrsko mi pisati na forumu. Uglavno znam i VISE nego dobro o cemu pricam ;-) Svi vi tamo (kao i vecina Norvezana) motate cigare jer je kutija 15KM,a kad dodjete u Sarajevo pricate da pusite Marlboro. Ma pusite znas sta! Ne vuci me za jezik Hokona ti!

@Saray_Di: Ma neka ih vala tamo, kad je tamo toliko bolje...Vise mjesta ostaje nama da uzivamo :D
Zadrzi ti misljenje za sebe, u gornjem postu si pisala o skolovanju, lijecenju a ti pojmovi su mi poznati jer studiram a pored studija radim u bolnici, pa zbog toga molim te.... smireno. :D

Kakve veze imaju sad cigare sa onim primjerima koje sam ti navela? :D
Izgleda da imas kontakt sa osobama koje su obuzete da se "pokazu", sorry... ja kontam sa Minnom (koja isto zivi u Skandinaviji, pa pitaj je ako ne vjerujes meni u vezi navedenih primjera :D ) otici do Fakete ove godine i srediti pramenove, noktice, zube. :D

A to sto nemas ni jednog jedinog argumenta govori dovoljno o tebi i tvom znanju...

Nego koliko mi je poznato forumas @Pegasus je ozenjen sa bosankom/ norvezankom (uglavnom ima norvesko drzavljanstvo :D ) pa pitajte i njega ako meni ne vjerujete da je lijecenje BESPLATNO a i za semestar da ne placam vise od 600 kruna. :D

*ebo te, kako se ljudi uvrijede ni radi cega - samo zato sto ne poznaju stvari kako stoje. :D

vas dvije (ili jedna :D ) otidji/te na ovu stranicu da se uvjerite da je stvarno onako kako pricam (ma hocete djavla, vama je do svadje :D :lol: ).

http://www.rikshospitalet.no/view/reada ... nt=English

:D :D
amrino
Posts: 2502
Joined: 17/11/2006 08:59
Location: amrinoland

#123

Post by amrino »

Ma to je prosto ko pasulj...kome je ovdje fuj i ko misli da ce mu negdje biti bolje- odmah neka razguli. Ko nema mogucnosti da razguli- evo- ima more forumasa sto im tamo negdje pravo dobro ide- pa neka ih poguraju i pomognu im. (Vidimo da jedva cekaju da dodjete)
Ne razumijem samo potrebu da se nama- koji smo pored svih tih- gore nabrojanih cinjenica - ipak odlucili ostati ovdje, poserete na glavu i pocnete nas ubjedjivati kako nam je ovdje PRElose. Ljudi, mi zivimo ovdje!
Ja najbolje znam kolika je meni plata i kakvog sefa imam. Ja najbolje znam da mi treba stela ako hocu pr'nut. Ja najbolje znam u kakvoj jebadi mi zivimo- ali ipak NECU DA IDEM. Ovo je MOJE, tu sam rodjena, tu sam prohodala, tu sam se prvi put poljubila, tu su mi roditelji, prijatelji, neprijatelji...Mene te stvari ispunjavaju- i vjerujem da nisam jedina. Neka ide ko hoce- sretno svima koji su otisli ali skinite se nama BUDALAMA vise s one stvari- znamo mi vrlo dobro sta gubimo a sta dobijama i nema potrebe da nam vi OTVARATE OCI i pristajete nam na muku.
Vidimo se ubrzo dijasporci! Sretan vam put- nazad u usranu babovinu!
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#124

Post by cHupjahalic@ »

Saray_Di wrote:Sto se tice ove iz Norveske--ovdje nemam sta da pricam,djevojko ti si "uljez" po pitanju teme kakav je studentski i zivot UOPSTE ovdje u BiH
jer ma koliko se bojala priznati,ti vise nisi drzavljanin ove zemlje,jer si
se ispalila--KAPAK! Nek ti je hairli..utici malo na tu dijasporu,da bar imamo
hajra na eurosongu.. :lol:
sta reci nego... hvala pa me prosvjetli. :D
cuj uljez samo zato sto ne moze da prihvati da su stvari ovdje onakve kako sam ih opisala. :D
p.s. i dalje sam drzavljanin Bosne i Hercegovine i ostajem, svidjalo ti se ili ne. :D

zalosno je da pojedini od vas dijelite ljude na dijasporu i na domace... ah da, ljetna sezona se priblizava.
sramota da vas je koji tako razmisljate.
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#125

Post by cHupjahalic@ »

zlata wrote:Evo..najiskrenije..nesto sto je meni najodvratnije u BiH je lose grijanje...Sve nekakve vile izgrad'li...zive u dvi' sobe...a u ostalim se prostorima smrzavaju. Kad pomislim na takav zivot...smrzavanje :sad: ne vidim povratak.
zbog ovakvog pisanja tebe mozemo strpati u isti kos sa Dena, Saray_Di pa jednim dijelom i sa amrino.
vas pogled na zivot izvan vaseg ugla je ravan NULI.
qq... kakvih se sve komentara nacitah za ovako kratko vrijeme.
zalosno koju mrznju pojedini ispoljavaju.
Post Reply