CIRILICA NA NARODNOM POZORISTU !

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#151

Post by progDVB »

Lisac wrote:ma koliko apsurdno zvuchalo, nakon ovih 7 stranica, chovjek tek pochinje da uvidja koliko je prvobitni prijedlog da se sravni narodno pozorishte ustvari bio konstruktivan :D

Horns :D
Tuci po pozorishtu i sazhdij sve ovo :D
Lisac, o cemu ti??
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#152

Post by Lisac »

o sublimarnoj smegmatizaciji sivih mozhdanih chelija i tretmanu istih plinskom atomizacijom.

ako ti treba shtela javi :D
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#153

Post by progDVB »

Lisac wrote:o sublimarnoj smegmatizaciji sivih mozhdanih chelija i tretmanu istih plinskom atomizacijom.

ako ti treba shtela javi :D
Ne treba, hvala!
Ti si vec prosao taj tretman, pa pises ovakve gluposti?
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#154

Post by horns&drums »

Samo da kupim haubicu na auto pijaci :D :D

Smegmatizacija? Lisac, gledas li Red Dwarf?
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#155

Post by Lisac »

samo kad sam na odmoru ovdje nema

Image
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#156

Post by Lisac »

Ti si vec prosao taj tretman, pa pises ovakve gluposti?
progy nemoj da budesh drchan. inache te tuzhim tratinchici :lol:
Last edited by Lisac on 27/07/2004 09:06, edited 1 time in total.
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#157

Post by progDVB »

Lisac wrote:samo kad sam na odmoru ovdje nema
Zanimljiva prica, jos samo da ima veze sa temom
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#158

Post by progDVB »

Lisac wrote:
Ti si vec prosao taj tretman, pa pises ovakve gluposti?
progy nemoj da budesh drchan. inache te tuzhim tratinchici :lol:
Ovo bi trebalo da zvuci kao prijetnja? :lol: :lol: :lol:
zili
Posts: 656
Joined: 10/02/2003 00:00

#159

Post by zili »

Nisam imala živaca sve čitati, tako da je ovo možda već rečeno ali...

Taj natpis stoji tu oduvijek, ali ti fontele valjda nisi prije išao u pozorište. Nisu čak ni promijenili natpis, tj. ona kao bakrena slova, samo su ih malo oprali.

Halo, imal koga na liniji :-) Izvol'te u programu ste :-)
weasel
Posts: 284
Joined: 07/02/2003 00:00

#160

Post by weasel »

pomoz bog
hvaljen isus
selamenzi


da bi smirili strasti,predlazem da ne bude niti pozoriste niti kazaliste vec izvorno teatar i to napiosano izvornim domacim pismom - bosanchicom..:D

jeste da su bosanci malko zaboravili svoju kulturu i pismo ali sta je tu je,vec smo svakako navikli da njegujemo i velicamo tudje vise nego svoje... :(
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#161

Post by horns&drums »

lijo, ja ima hrpu epizoda, ovaj zadnji (8) serijal sam nesretno izbrisao pa te milim...ako naletis...salji
Lisac
Posts: 1348
Joined: 16/04/2004 09:22

#162

Post by Lisac »

kad uhvatim vremena, mozhe se naruchiti. pa ti poshaljem. poslachu i progy-u mozhda mu popravi smisao za humor. :D

Image
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#163

Post by horns&drums »

Grazie :D :D

Image
progDVB
Posts: 806
Joined: 03/04/2004 12:15

#164

Post by progDVB »

Lisac wrote:kad uhvatim vremena, mozhe se naruchiti. pa ti poshaljem. poslachu i progy-u mozhda mu popravi smisao za humor. :D
Thnx Lisac :D
Klonirani
Posts: 3
Joined: 25/07/2004 15:30

#165

Post by Klonirani »

Cinjenica da tako olako procjenjujes nacionalni identitet nekoga dovoljno govori, druze Pokretacu ovog topic-a 8-)
Anyway, samo da ti dokazem da grijesis reci cu ti da sam rodjen u staroj bosanskoj - Muslimanskoj porodici, ali da budemo iskreni ne smatram se bas ni Muslimanom Bosnjakom 8-)
Mozda Bosancem? To je vec druga stvar..
Mi smo u stvari bili jedna odlicna nacija. jednom davno.. Prije Krscana i Muslimana, Zapada i Tehnike.
Cak nam je i religija bila mnogo cistija i ljepsa od danasnjih :shock:
Prenj
Posts: 7014
Joined: 20/07/2004 08:59

#166

Post by Prenj »

Telefon, tvoj ksenofobicna, nekulturna tema ne pripada ni ovom gradu ni ovoj zemlji ni na koji nacin.
Tip kao ti ce danas tjerati cirilicu, sutra ce paliti zgrade, ubijati ljude, ..., samo jer su drugaciji i raditi sve ono sto su 'oni' nama radili cetiri godine. Nemoj nas 'braniti' molim te.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#167

Post by PipiDugaDevetka »

Fluid, molim te postavi fotografiju ćirilićnog natpisa na kamenu ispod turbeta koji je pored Alipašine džamije. Natpis je malo zaklonjen zelenilom.
----------
Ćirilica nije samo srpsko pismo. I ostali sa ovih prostora imaju pravo na nju. Kojim pismom je napisana Baščanska ploča, prvi dokaz pismenosti u Hrvata?
kame
Posts: 965
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#168

Post by kame »

Meni licno ne smeta cirilica. I bio bih protiv da se cirilicni natpis ukloni.

Ali ipak, neki forumasi iskrivljuju cinjenice i pogresno ih tumace.

Naime, cirilica tu nije postavljena zato sto je jedna vrsta cirilice staro bosansko pismo vec zato sto je ona u ocima onih koji su je postavili simbol srpstva.

Isti je slucaj i sa imenima ulica u to vrijeme. Vojvode Stepa Stepanovic i Radomir Putnik, junaci Stevan Sindjelic i Milos Obilic, Nemanja i Dusan.....itd....nemaju ama bas nikakve veze s Bosnom a pogotovo ne s komunizmom.

Da ne govorim o rusenju dzamija u samom centru grada navodno iz urbanistickih razloga (kao sto su navodno i u proteklom ratu mnoge kulturno-historijske znamenitosti bile legitimni vojni cilj 8-) ).

Radi se o tzv. zapisavanju teritorije (gdje je Srbin tu je Srbija).

I ne, ta zgrada nije bila pozoriste u vrijeme Austro-Ugarske.

I ne, cirilicni natpisi nisu bili zastupljeni u vrijeme Austro-Ugarske.

Ali hajde de, oni koji ne zele da shvate nece ni shvatiti.

A Njegos je to tako lijepo srocio. Sada vec prije 157 godina. I neka neko kaze da nije bio u pravu.



Serdar Ivan Petrovic

S Muhamedom i glupost u glavu!
Tesko, Turci, vasijem dusama,
sto obliste zemlju njenom krvlju!
Malene su jasli za dva hata.


Ferat, zacirski kavazbasa

Jok,Serdare, ne ugadjes putom!
Vjera turska podnijet ne moze
da se haba dokle glava skoci.
Iako je zemlja pouzana,
dvije vjere mogu se sloziti,
ka u sahan sto se corbe slazu.
Mi zivimo kao dosad bratski,
pa ljubovi vise ne trebuje.


Knez Janko

Bismo, Turci, ali se ne moze!
Smijesna je ova nasa ljubav.
Grdno nam se oci susretaju,
ne mogu se bratski pogledati,
no krvnicki i nekako divlje:
oci zbore sto im veli srce.
Shoba
Posts: 1734
Joined: 24/11/2003 00:00

#169

Post by Shoba »

to je bilo jako davno......a najveci problem jeste da se i danas tako misli....da smo iole normalniji ne bi bilo tako.....englezi i francuzi su imali rat koji je trajao 100 godina..(italijani su se izmedju sebe ubijali stoljecima).mnoge su se nacije krvile do zadnjeg, pa se danas fino slazu......pojeo vuk magarca......problem je da je MENTALITET ostao isti...nekakav glupi macho ponos.....jebo srpsko-hrvatsko-bosnjacko junastvo.....

Treba se na slovence ugledati.....boli njih kurac ko ih je tlacio stoljecima.....svakom ce prodat jogurt i poli-salamu....
BusyWoman
Posts: 9
Joined: 19/04/2004 19:55

#170

Post by BusyWoman »

Shoba ... svaka ti dala :)
Sayed
Posts: 103
Joined: 25/05/2004 21:43

#171

Post by Sayed »

Lisac wrote:samo kad sam na odmoru ovdje nema

Image
Ovi su stvarno legende :lol: Jest da ode tema u racku al :-? strasni su stvarno! :D
MASON33
Posts: 23
Joined: 13/07/2004 07:17

#172 Srbi jesu napravili Narodno Pozoriste.

Post by MASON33 »

SMTP
Last edited by MASON33 on 11/08/2004 07:33, edited 2 times in total.
mrmot
Posts: 746
Joined: 26/05/2003 00:00
Contact:

#173

Post by mrmot »

mrmot wrote:
Hableschina wrote:Opet ne kontam! Ako vec svugdje moze pisti :opstina-opcina i.t.d. sto i ovde to nije moguce? Izraz "pozoriste upotrebljavaju srbi i jedan dio muslimana, a sta je s onim drugim dijelom i hrvatima? 8)
Pa jest i ne kontaš. Ti ga u sebi možeš zvati i teatar. Ali naziv neke istorijske institucije se ne mijenja kako nekome padne na pamet. (sem u vrijeme fašističkih diktatura gdje je sve proizvoljno) Npr. Kamerni teatar 55 ne može biti Uskoprostorno kazalište 95, jer to onda više nije isto.

Sama zgrada pozorišta je starija od njega. Narodno pozorište Sarajevo otvoreno je u novembru 1921. godine, a svečani čin otvaranja pripao je Branislavu Nušiću, tadašnjem načelniku Umjetničkog odjeljenja Ministarstva prosvjete. Tri večeri za redom izvođeni su muzičko-dramski programi i tako je ozvaničen početak rada kuće. Dakle Nušić je otvorio Narodno pozorište u Sarajevu, a ne Muradbegović, ili Pavelić... I to je to.
Autor Poruka
MASON33 Upisano: 04. aug. 2004. 13:35 Naslov poruke: Srbi jesu napravili Narodno Pozoriste.

--------------------------------------------------------------------------------
mrmot wrote:Hm, nisu srbi napravili pozorište, a natpisi su stari, ime pozorišta je koliko ja znam mijenjano samo za NDH vakta, kad je Muradbegović bio njegov ravnatelj...


Srbi jesu napravili Narodno Pozoriste. Bogati Srbi trgovci su ga napravili i jedno vrijeme direktor mu je bio slavni Branislav Nusic koji nije bio Srbin nego Vlah(Cincar).

To sto ti mrmote pizdis to je tvoj problem. Sta se ocekivalo od Srba, da gledaju Karadjoz u hanu? Kao evropski narod Srbi dijele evropsku kulturnu istoriju i to je u to vrijeme, kao i sada, bio imperativ civilizacije.


Pročitah ovog MASON33 - pa onako usput - jah kretena
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#174

Post by manijak1 »

Kao evropski narod Srbi dijele evropsku kulturnu istoriju i to je u to vrijeme, kao i sada, bio imperativ civilizacije.
Mislim da neki ne mogu prestati brojati zablude .Zločini su daleko od svake civilizacije.
Relax
Posts: 47
Joined: 25/07/2004 15:23
Location: Sarajevo

#175

Post by Relax »

Pa stvarno ljudi..kakve veze to ima sto je natpis cirilicom napisan...ne mogu da vjerujem...imamo mi mnostvo pametnijih stvari o kojima bi itekako trebali brinuti ili razmisljati....ako je vec to problem zasto nikom ne smeta kada ga nazovu narodno kazaliste...jer uvijek se zvalo pozoristem i to je to.
Post Reply