Kamenovana 17-godišnja Kurdska djevojka

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 16:12

ines.c wrote:Naravno da postoje suprostavljanja ukorjenjenoj tradiciji ali kao sto rekoh ukorjenjenoj.

svjesna i zabludjela-da li je ovo lapsus?
nije lapsus.

znas li sta znaci "zabludjela"? Da si u zabludi...a nema veze sa bludom :roll: :roll:

Kid_A

Post by Kid_A » 02/05/2007 16:13

Svemirski_Jebach wrote:
Kid_A wrote:
Svemirski_Jebach wrote: koliko god se ti u svojoj svjesnoj i zabludjeloj kratkovidnosti trudila da "dokazes" da teme nema veze s muslimanima ja tvrdim da itekako ima veze i s njima. Mozda ovaj slucaj nisu uradili muslimani...ali ih je puno vise koje jesu. Ja se pitam zasto se autoriteti ne suprotstave ogavnoj i pogresnoj tradiciji - ako nema uporiste u vjeri?

Navedi primjer???
jel ti stvarno treba primjer? ili se pravis lud?

http://www.google.com/search?hl=en&q=ho ... gle+Search

evo ti pa biraj...svake godine ih se desi po zapadnoj europi mnogo, a koliko ih se desi u pakistanu, afganistanu, zemljama bliskog istoka da i ne pricamo.

hajd ti meni reci, zasto islamski autoriteti ne reaguju nego umjesto toga stalno ih citamo kako daju opravdanje kako zene treba malo istuci... :roll: :roll: :roll:
Kako neches da shvatis da ovo nema veze sa Islamom???

Onaj koreanac je rekao da radi onaj pokolj zasto sto slijedi Isusa ???

Pa zasto crkva nije regovala???

ines.c

Post by ines.c » 02/05/2007 16:23

Otmice, ubistva zarobljenika, silovanja, uzimanje talaca u nizu zatvora pod američkom kontrolom od Iraka do Afganistana, bili su, sudeći prema sve brojnijim novinskim izvještajima, dio sistema koji je funkcionirao uz znanje američkog državnog vrha
gdje su bila prava ovih zena???

ines.c

Post by ines.c » 02/05/2007 16:24

Svemirski_Jebach wrote:
ines.c wrote:Naravno da postoje suprostavljanja ukorjenjenoj tradiciji ali kao sto rekoh ukorjenjenoj.

nije lapsus.

znas li sta znaci "zabludjela"? Da si u zabludi...a nema veze sa bludom :roll: :roll:
hallo da li netko moze biti svjestan i zabludjeo?ne treba mi prevod rijeci zabludjeo

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 16:35

moze...svjesno slijedis nesto sto te vodi u zabludu...

Nisam ja rekao da su ubistva iz casti naredjena po islamu...nego kazem da ih se masovno praktikuje u islamskom svijetu i da bi islamski autoriteti trebali se poceti baviti tim uzasnim problemom. A ja ne vidim da se bave.

a druga stvar je sto je serijatom predvidjena kazna kamenovanjem za preljub. Iako sam niko i nista, moralnost i osjecaj humanosti koji nam je Bog usadio mi ne dozvoljava nista drugo nego da za takvu kaznu kazem da je okrutna i sadisticka.

Sogan

Post by Sogan » 02/05/2007 16:38

ines.c wrote:
Svemirski_Jebach wrote:

nije lapsus.

hallo da li netko moze biti svjestan i zabludjeo?ne treba mi prevod rijeci zabludjeo
sta ja znam, zabludjen mi zvuci nesto kao svrsen cin :-)

apropos teme: tradicija i njena etika, pravda i njen moral te na kraju cast, zlocini i kazne... sve su to relativni pojmovi/fenomeni koji variraju kroz prostor i vrijeme... ali perverzna potreba malog covjeka da ponekad osjeti moc kroz cin lincovanja... e to je vec konstantno :-?

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 16:48

zlostavljanje zena svakako nije problem samo istoka nego svih kultura, od onih u indiji ili japanu pa do europe, amerike ili bliskog istoka.

I na zapadu se protiv ovoga bore i to zestoko, i ovo je NEPRIHVATLJIVO ponasanje. A drugi problem je sto se je tesko boriti protiv ovoga. S druge strane, na istoku i u nekim drugim kulturama, takvo zlostavljanje zena je DRUSTVENO, a nazalost i cesto VJERSKI (iako pogresno jer vjera ne odobrava to) opravdano pa cak i pozeljno, putem zloupotrebe religije, posebno islama.

ali ovdje se ne radi o zlostavljanu zena od strane njihovog partnera, bivseg ili sadasnjeg nego se radi o KOLEKTIVNOM izvrsenju KAZNE nad jednom osobom koja je povrijedila "kodeks casti" koji se kaznjava smrcu.

A samo slijepac ili totalno zabludjela osoba ne vidi OGROMNU razliku izmedju ove dije stvari.

Sogan - u pravu si potpuno. Mali covjek ima potrebu da osjeca moc kroz perverzne oblike nasilja.

DUREX

Post by DUREX » 02/05/2007 16:53

Fuj mater im mrtvu jebem, pedersku, primitivnu.

Sve ovo treba pobit, do zadnjeg. I to ovako, kamenjem, da crkavaju satima i da se guse u krvi, govna smrdljiva, primitivna.

Nako sto su u proteklome ratu one cetnicke pickice i pedercine na slican nacin ubijali djecu, slabe i nemocne(jer su im za druge stvari falila muda), dugo nisam gledao neto odvratnije od ovog videa.

Ovakvu stoku treba ubijati na svkom koraku.

Nista na svijetu nema od primitivnog glupana kojem u ruke das religiju... bilo koju... a takvih je 90% vjernika... glupi, nepismeni, zatucani. Citav zivot citaju jednu knjigu i onda bi ih neko trebao postovati i uvazavati, ili sta?! Sve to treba u logore.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 17:14

da citiram..."nisu opasne knjige, opasna je samo jedna knjiga"...

upravo tako, religija je zaista opasna kada se zloupotrijebi. A vidimo mnostvo primjera zloupotrebe, cak imam osjecaj da je zloupotreba toliko postala cesta da se vise ne moze razaznati sta je pravo a sta krivo.

I ova nepismena, primitivna masa ocekuje postovanje za svoje vjerovanje? Nema postovanja za one koji koriste religiju (nazalost danas uglavnom islam) da bi njome pravdali svoja zlodjela. A jos mi je veci problem sto islamski autoriteti ne dignu glas protiv toga, jasno i glasno. U nedostatku istoga, smatram ih odgovornim za ovakva desavanja. Ovo je slika kakav je islamski svijet danas. A to je, slozicete se, vrlo vrlo ruzna slika. I za nju nije kriv niko drugi do muslimani sami. Problem je u tome sto muslimani to ne vide i nalaze uvijek krivca u drugome za ono sto im se desava, a kao da ne vide da su za mnogo stvari krivi sami oni.

Patrijarhalna drustva koriste religiju da bi muskraci zadrzali svoj primat u drustvu nasiljem koje pravdaju tom istom religijom. Ma strasno do bola. A sve one koji su ucestvovali u ovom cinu i one koji su ih u tome na licu mjesta podrzavali treba najstrozije kazniti, dakle, dozivotna robija (ne volim smrtnu kaznu).

lahor

Post by lahor » 02/05/2007 17:43

Svemirski_Jebach wrote:da citiram..."nisu opasne knjige, opasna je samo jedna knjiga"...

upravo tako, religija je zaista opasna kada se zloupotrijebi. A vidimo mnostvo primjera zloupotrebe, cak imam osjecaj da je zloupotreba toliko postala cesta da se vise ne moze razaznati sta je pravo a sta krivo.

I ova nepismena, primitivna masa ocekuje postovanje za svoje vjerovanje? Nema postovanja za one koji koriste religiju (nazalost danas uglavnom islam) da bi njome pravdali svoja zlodjela. A jos mi je veci problem sto islamski autoriteti ne dignu glas protiv toga, jasno i glasno. U nedostatku istoga, smatram ih odgovornim za ovakva desavanja. Ovo je slika kakav je islamski svijet danas. A to je, slozicete se, vrlo vrlo ruzna slika. I za nju nije kriv niko drugi do muslimani sami. Problem je u tome sto muslimani to ne vide i nalaze uvijek krivca u drugome za ono sto im se desava, a kao da ne vide da su za mnogo stvari krivi sami oni.

Patrijarhalna drustva koriste religiju da bi muskraci zadrzali svoj primat u drustvu nasiljem koje pravdaju tom istom religijom. Ma strasno do bola. A sve one koji su ucestvovali u ovom cinu i one koji su ih u tome na licu mjesta podrzavali treba najstrozije kazniti, dakle, dozivotna robija (ne volim smrtnu kaznu).
Daj ljudi ostavite muslimane i islam na miru...neka svako pogleda snimak ili neka ne gleda,pa onda dajte komentar...Neke pojedince je uzlud ovde opominjati...Vidis svemirski koliko je tema odmakla daleko i vec je odavno napisato da to nisu muslimani...i nemoj molim te da se trudis i da nam objasnjavas dokle je Islam danas u svijetu dosao....objasni ti nama zasto krscani ovako kamenovase djevojcicu..kad se vec petljas u religiju jer ovde se ne radi o muslimanima.
Last edited by lahor on 02/05/2007 17:49, edited 1 time in total.

lahor

Post by lahor » 02/05/2007 17:46

Minnela wrote:Fakat ne kontam? Pa sta ste se sad prihvatili islama na ovoj temi? Je li rijec o serijatu ili??Zar mora svaka ovakva tema zavrsiti s prepiranjem o islamu iako ovi ljudi nemaju veze s tom religijom? I odmah se javi ista ekipa koja jedva ceka da kaze koju "pametnu".
Otvorite drugu temu o tome pa do mile volje raspravljajte, a ovdje se drzite zadate teme i toga da ti ljudi nisu muslimani!!
:thumbup:

Kid_A

Post by Kid_A » 02/05/2007 18:06

DUREX wrote:Fuj mater im mrtvu jebem, pedersku, primitivnu.

Sve ovo treba pobit, do zadnjeg. I to ovako, kamenjem, da crkavaju satima i da se guse u krvi, govna smrdljiva, primitivna.

Nako sto su u proteklome ratu one cetnicke pickice i pedercine na slican nacin ubijali djecu, slabe i nemocne(jer su im za druge stvari falila muda), dugo nisam gledao neto odvratnije od ovog videa.

Ovakvu stoku treba ubijati na svkom koraku.

Nista na svijetu nema od primitivnog glupana kojem u ruke das religiju... bilo koju... a takvih je 90% vjernika... glupi, nepismeni, zatucani. Citav zivot citaju jednu knjigu i onda bi ih neko trebao postovati i uvazavati, ili sta?! Sve to treba u logore.

Slusas li Wagnera?

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 18:29

nisam ni rekao da su muslimani. Samo sam iskoristio priliku da kazem da su ovakve pojave rasirene po islamskom svijetu od Turske preko Jordana, Sirije pa do Iraka i Pakistana. I takve pojave se tolerisu od strane islamskih autoriteta u tim zemljama.

A guranje glave u pijesak pred sve vecim problemima nikome nece pomoci, najmanje samima onima koji glavu guraju u pijesak i ne vide su za mnoge probleme jedini krivci oni sami.

ines.c

Post by ines.c » 02/05/2007 18:37

Svemirski_Jebach wrote:nisam ni rekao da su muslimani. Samo sam iskoristio priliku da kazem da su ovakve pojave rasirene po islamskom svijetu od Turske preko Jordana, Sirije pa do Iraka i Pakistana. I takve pojave se tolerisu od strane islamskih autoriteta u tim zemljama.

A guranje glave u pijesak pred sve vecim problemima nikome nece pomoci, najmanje samima onima koji glavu guraju u pijesak i ne vide su za mnoge probleme jedini krivci oni sami.

Tvoja druga recenica demantira prvu.Ne znam da li ti primjecujes ali ti si zaista zaludjen.Treba znati stati.

Kid_A

Post by Kid_A » 02/05/2007 18:40

ines.c wrote:
Svemirski_Jebach wrote:nisam ni rekao da su muslimani. Samo sam iskoristio priliku da kazem da su ovakve pojave rasirene po islamskom svijetu od Turske preko Jordana, Sirije pa do Iraka i Pakistana. I takve pojave se tolerisu od strane islamskih autoriteta u tim zemljama.

Tvoja druga recenica demantira prvu.Ne znam da li ti primjecujes ali ti si zaista zaludjen.Treba znati stati.
Mislim da je frajer bolestan od mrznje, djaba se naduravas sa njim...

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 02/05/2007 19:20

Eh, da je on sam...da ih nije ihihi

Pa..... crknite gospodo, tu smo ( mi zatucani, primitivni, glupi vjernici ), i ne idemo nigdje. Dapache ;)

Jos jedno, crknite ako vam smeta :D

NIN

Post by NIN » 02/05/2007 19:29

Ovdje je ocigledno rijec o TRADICIJI. Religija je u ovom slucaju sekundarnog karaktera. Jeste da i jedna i druga imaju mnogo dodirnih tacaka ali moramo napraviti distinkciju.

Razumjevanja radi - Indija je prepuna primjera najgnusnijih i najodvratnijih zlocina prouzrokovanih kastinsko-tradicijskim predrasudama o kojima smo vrlo rijetko obavjesteni. (kasapljenje djece, masakri nad citavim selima, pogrom zena, organizovana silovanja, itd.) Dakle, ti zlocini NEMAJU religijsku podlogu i nisu izazvani bilo kojim religijskim naukom nego se baziraju na vec spomenutom kastinskom socijalnom uredjenju protiv kojeg se drzavni sistem bori vec decenijama, bez znacajnih rezultata.

Ovaj slucaj je slican i ima korijene u tradiciji konkretne socijalne grupacije. Kakav god religijski nauk slijedila ta grupa (pleme, narod, itd.) tradicija odnese prevagu jer je ista racionalizirana sa religijom koja se praktikuje i na taj nacin ukomponovana u jedan sistem - tradicijsko-religijski.

Najobjektivnije sto mogu :) ...

Pozdrav...

chuchumbamayumbe

Post by chuchumbamayumbe » 02/05/2007 19:53

Jbga, kada bih mogao odmah bi se prihvatio kalasha i pobio svu onu stoku koja je bila tamo i ubila jadnu djevojku!
Pobiti govna i gotova stvar, cija god da su, onakva ljudska bica ne zasluzuju da zive, bili to kriscani, muslimani, jevreji, bilo ko!

Ko god da ih brani ili opravdava njihove postupke, isti je ili gori nego oni sami! FUJ!

_ambassador

Post by _ambassador » 02/05/2007 20:06

ovom svijetu je vrijeme smaka. jedino nam preostaje haknuti nekoliko hiljadarki atomskih i problem cijele civilizacije rijesen: nema bijede, nema bogatasa, nema diktatora niti robova, nema ko da ogorcava zivote, niti ima kome da ogorcava, pa nece biti ni kamenovanih djevojcica........

cekacemo na taj asteroid 2036 ako bog da! do tada i dalje gledati uzas i uzasavati se sa ostalima :roll: :roll:

zolloo85

Post by zolloo85 » 02/05/2007 20:11

Ja nisam pogledao film ali sam duboko potresen svim stvarima koje sam pročitao o ovmoe. Po mom poznavanju Islama nije uredu kada neko na nekome, može se rači istresa svoje traume i frustracije što je čini mi se ovdje slučaj. U BiH prije oko 500 godina dešavalo se da ljudi učine Haram Blud (sexualni odnos prije braka) radi kojeg se primjenjuje šrijatska kazna (za nevjenčane 100 udaraca bičem, za vjenčane kamenovanje do smrti), ali je ipak rađena na mnogo možda prefinjeniji način. ALI ONA SE NIJE PRIMJENJIVALA DA BI SE DRUGI ISTRESALI NA ONIMA KOJI SU POČINILI HARAM!

U islamu je naglašena borba sa samim sobom u smislu unaprijeđivanja svoje ličnosti.

Poznat je primjer Hazreti Alija kada se borio sa jednim nevjernikom. Hazreti Alija mu je izbio mač, oborio ga na zemlju i taman kada je zamahnuo da ga "dokrajči" ovaj ga je pljunuo. Na to je Hazreti Alija je stao i uvukao mač u korice. Nevjernik ga je začuđeno pogledao i upitao zašto je to uradio a Hazreti Alija mui je rekao: " Da sam te ubio, ubio bih te radi svog Nefsa (ego, strasti, odprilike sve ono negativno u čovjeku) a ne radi Allaha dž.š." Nevjerniku se ovaj postupak svidio i prešao je na Islam.

Ovakvih muslimana nama treba, a ne onih koji iskorištavaju vjerska pravila radi svoih ličnih potreba, strasti, ega i sl.

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 20:12

Danko_Bananko wrote:
Eh, da je on sam...da ih nije ihihi

Pa..... crknite gospodo, tu smo ( mi zatucani, primitivni, glupi vjernici ), i ne idemo nigdje. Dapache ;)

Jos jedno, crknite ako vam smeta :D
pa danko majstore...kontam ja gdje si ti na temi, da koju kazes...i taman reko, sad ces reci jednu pravu...a ti ono nista...profulio temu :D

haman je ovo...ja u klin vi u plocu...fino govorim, problem je u onima koji odobravaju ovakve i slicne gnusne cinove sirom islamskog svijeta. Nisam nikada rekao da ovo sto je ucinjeno ili ona mnogobrojna ubistva iz casti po turskoj, jordanu ili pakistanu jeste islamski nauk. Dapace. Iako sam vec rekao sta mislim licno o kaznama predvidjenim za "blud", koje pripadaju u proslost.

Ali, nazalost, veliki broj islamskih autoriteta se ne oglasava kad se radi o ovakvim pojavama i ne osudjuje ih, nego ih cak na direktan ili indirektan nacin i podrzava. Tome se mora stati u kraj. Hoce li se vec jednom neko jasno i glasno oglasiti, bez ikakvih pokusaja opravdavanja, bez ublazavanja i nek jasno i glasno i direktno kaze sta se to radi i da nazove stvari pravim imenom. Barbarizam.

Muski dominantne kulture koriste religiju kako bi nasiljem ako treba zadrzale svoju dominaciju nad zenama, kao jednakima. U tom smislu sluze i ovakvi barbarski stravicni izljevi nasilja.

Svi oni koji tvrde da zena po islamu ima jednak polozaj, su samo teoretski u pravu (slazem se da po nacelim vjere jeste tako) ali praksa je drugacija. U tim zemljama polozaj zene je katastrofalan. I to OPRAVDAVAJU i PODRZAVAJU vjerski autoriteti, kojima je dominacija muskaraca preca od pravog tumacenja i samih bozijih odredbi.

I takvo odustvo reakcije, meni govori samo jedno - da svi oni koji vide islamski svijet kroz ovo - nisu puno zastranili - jer oni koji imaju duznost da kazu sta jeste a sta nije - to ne rade. Odgovornost je na njima.

I uvijek je neko drugi kriv sto je nesto nakaradno. Ko je ovdje kriv?

I sve dok oni ne reaguju na pravi nacin - ja ih smatram odgovornim i saucesnicima u barbarizmu koji je svojstven u primitivnim "kulturama" istocnih naroda. Zalosno i katastrofalno.

I kao takvi sa mnom nemaju nista zajednicko. Ja ne zelim pripadati takvoj "vjeri" koju oni propagiraju.

Ergot

Post by Ergot » 02/05/2007 20:18

zolloo85 wrote:U BiH prije oko 500 godina de¹avalo se da ljudi uèine Haram Blud (sexualni odnos prije braka) radi kojeg se primjenjuje ¹rijatska kazna (za nevjenèane 100 udaraca bièem, za vjenèane kamenovanje do smrti), ali je ipak raðena na mnogo mo¾da prefinjeniji naèin.
Kako se to prefinjeno bicuje i kamenuje, svega ti?
P.S. Respect za pisanje Haram Bluda velikim slovom. :D

Svemirski_Jebach

Post by Svemirski_Jebach » 02/05/2007 20:22

Ergot wrote:
zolloo85 wrote:U BiH prije oko 500 godina dešavalo se da ljudi učine Haram Blud (sexualni odnos prije braka) radi kojeg se primjenjuje šrijatska kazna (za nevjenčane 100 udaraca bičem, za vjenčane kamenovanje do smrti), ali je ipak rađena na mnogo možda prefinjeniji način.
i ja to isto pokusavam zamisliti - dostojanstveno i elegantno. :roll: na stadionu...

zolloo85

Post by zolloo85 » 02/05/2007 20:27

Bio je jedan slučaj nekog Bega da mu je prišla neka djevojka sa bebom u rukama i rekal: "Ovo je tvoje!" Beg je na to rekao. "Moje nije." Odmah je posumnjao na svog sina i otišao do njega i pitao ga zato. Sin je priznao. Tek tada je obavljeno bičevanje, možda čak i na Baščaršiji, što definitivno nije izgledalo ovako. Treba da bude određena osoba koja će biti dželat u svemu tome a ne svako.

Ergot

Post by Ergot » 02/05/2007 20:28

Svemirski_Jebach wrote:
Ergot wrote:
zolloo85 wrote:U BiH prije oko 500 godina de¹avalo se da ljudi uèine Haram Blud (sexualni odnos prije braka) radi kojeg se primjenjuje ¹rijatska kazna (za nevjenèane 100 udaraca bièem, za vjenèane kamenovanje do smrti), ali je ipak raðena na mnogo mo¾da prefinjeniji naèin.
i ja to isto pokusavam zamisliti - dostojanstveno i elegantno. :roll: na stadionu...
http://www.arabnews.com/?page=0&section ... m=6&y=2003

Post Reply