Dječiji dom Bjelave - nesreća

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Post Reply
senada

Post by senada » 22/04/2007 16:18

Simply_Red wrote:ZASTO SE SVEGA SJETIMO KAD NEKO UMRE???????????????
zato - jer se u muci poznaju junaci - ovakvi poput Suncice:
_BosanaC wrote:
suncica24 wrote:Ja vam ne mogu opisati koliko sam tužna. A kada sam tužna ne mogu da mislim o umrlim, već onim preživjelim.
I zato vam predlažem AKCIJU: Da svako od nas, forumaša, "usvoji" po jedno dijete iz doma. A pod usvajanjem ne mislim na formalno usvajnje, već na prihvatanje uloge "tetke iz Amerike".
Ja, još nisam spremna biti majka, ali kad budem, jedno, makar jedno od te napuštene djece naći će kod mene dom. Do tada... ne želim sjediti skrštenih ruku. Pa vam predlažem da mi se pridružite tako što ćemo, svako od nas, jednom, dva puta, ma, koliko ko može, mjesečno darovati jedno od djece koje smo "usvojili", izvesti na kolače, u Pionirsku...
Donacije postoje. Ali to su samo... Njima nedostaje poklonjena čokolada, s namjenom kupljena igračka, osjećaj da su nekom centar svijeta. Da su posebni, izuzetni i voljeni, svako ponaosob.
Ja mislim da mi im makar to dati možemo!
Ja sam za.
i ja sam za.

Ivy

Post by Ivy » 22/04/2007 16:19

Simply_Red wrote:ZASTO SE SVEGA SJETIMO KAD NEKO UMRE???????????????
Nije istina. Ako pogledas pod Forum Humanitarne Akcije vidjeces da su forumasi u vise navrata pomagali Domu i ostalim institucijama, Pazaricu, Mjedenici, onkoloskom odjelu na Pedijatriji itd. :x :shock:

Danko_Bananko

Post by Danko_Bananko » 22/04/2007 16:22

japaja wrote:Evo citam komentae i stvarno ne znam zasto smo mi toliko opsjednuti vlascu i u ovakvim trenucima cekamo njihove zvanicne rekacije. Sad samo jos da krenu prepucavanja ko se prije javio (Haris ili Zlatko) Ovo je ljudska tragedija koja govori o stanju u nekim institucijama u nasoj drzavi i bas mi sad trebaju i njihovi politicki govori na mjestu nesrece. Okanite se politike, pitajmo se kako mi kao obicni ljudi mozemo pomoci u ovakvim situacijama.
:thumbup:

O politici u ovakvom trenutku pricaju samo bolesni ljudi, i to ih pravi jos gorim od politicara

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 22/04/2007 16:26

Ne treba niko da se slika, ali trebaju ponuditi hitnu novčanu pomoć da bi se posljedice požara sanirale što prije..To je sasvim normalna procedura..

Simply_Red

Post by Simply_Red » 22/04/2007 16:28

Zasto onda Suncicin prijedlog svima zvuci tako originalan?? Suncice tebi svaka cast!! Ne kazem da smo mogli nesto uciniti za bebe, ali nazalost ova tema ce za 5-10 dana potonuti u moru foruma, a forumasi ce nastaviti pricati o usranom Miloradu Dodiku, Thompsonu, i raznim govnima. Do nove nesrece. Molim Boga dragog da tako ne bude

Ivy

Post by Ivy » 22/04/2007 16:31

Simply_Red wrote:Zasto onda Suncicin prijedlog svima zvuci tako originalan?? Suncice tebi svaka cast!! Ne kazem da smo mogli nesto uciniti za bebe, ali nazalost ova tema ce za 5-10 dana potonuti u moru foruma, a forumasi ce nastaviti pricati o usranom Miloradu Dodiku, Thompsonu, i raznim govnima. Do nove nesrece. Molim Boga dragog da tako ne bude
pa zato sto forumasi koji su prisutni na ovoj temi, ne zalaze na podforum Humanitarne Akcije (iako bi trebali), cast izuzetcima! Meni je suncicin prijedlog sasvim ok i ne busam se u prsa i znam da ce suncica i par ostalih nesto uraditi, ali i to je dosta s obzirom na inertnost naseg naroda! Puno su akcija izveli i proveli forumasi Sa-xa i ne bih se je puno sekirala za ovu temu, jer ona na Hum. Akcijama nece potonuti, vjeruj mi!

Simply_Red

Post by Simply_Red » 22/04/2007 16:40

Daj Boze! Zasto nebi skupili pare pa ugradili protivpozarni sistem?

valterbranisarajevo

Post by valterbranisarajevo » 22/04/2007 16:56

Najveći problem je što je najavljeno da će neke bebe već u toku večeri biti vraćene u dom. U kakvom su stanju krevetići, da li su izgorjela odjelca, ima li dovoljno pelena, hrane..E zato treba reagovati što hitnije neko, npr kantonalna vlada pod čijom je ingerencijom, vjerovatno, dom!

TheWatcher

Post by TheWatcher » 22/04/2007 17:03

seka wrote:
tempora wrote:Stravicno, tuzno, tragicno, bolno..... :( :( :(
Odmah mi se namecu pitanja o bezbjednosti zgrade, o treiniranosti i efikasnosti uposlenih da djeluju u ovakvim situacijama? Kako je moguce da bude toliko zrtava a da se covjek ne zapita zasto se evakuacija desila prekasno? :(
zadnjih 6 mjeseci je 28 beba ostavljeno i smjesteno u dom.

ma...
nekim ljudima jednostavno ne treba dozvoliti da zive :x a drugi se muce i pate da dobiju dijete godinama :x

dizZaster

Post by dizZaster » 22/04/2007 17:04

:(

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 22/04/2007 17:07

:( :( :( :( :(

TheWatcher

Post by TheWatcher » 22/04/2007 17:10

zna li tko da li je iko od ovih jebenih zdravstvenih radnika sto strajkuju dao kakvu izjavu povodom ovog i dali oni iz Doma isto strajkuju :x

zuta

Post by zuta » 22/04/2007 17:18

Molim Alaha dz.s. da im podari najbolji dzennet koji postoji.

tempora

Post by tempora » 22/04/2007 17:20

Nedavno sam postavila pitanje bezbjednosti djecijih vrtica, jer sam bila uznemirena cinjenicom, da je jedan od vrtica koji sam vidjela, smjesten u stambenoj zgradi, na prvome spratu, bez pomocnog izlaza, sa debelim zavjesama na prozorima.Sto mi je reklo, da se o bezbjednosti nije razmisljalo.
Neki forumasi su mi ponudili protokole i zakonike ( pedagoske), ali ja nisam naisla ( moguce da nisam dovoljno informisana) o protokolima za bezbjednost i pravilnicima uredjivanja ovakvih objekata.
I u idealnim situacijama sa odlicnim mjerama bezbjednosti, mogu se desiti tragedije.No upravo mjere bezbjednosti ( a to nije samo pozarni alarm) sprijecavaju vece tragedije!I koliko je meni poznato, obicno se radi o ljudskom faktoru, nemarnosti i nepripremljenosti na ovakve situacije.
Mi mozemo skupiti donacije, nije problem, mozemo usvojiti djete-rado, ali ako ova tragedija nije podsticaj da se razmislja o bezbjednosti malisana u prostorima u kojima borave, onda ja ne znam sta jeste?

Koliko je zrtava jos trebalo da padne ( a srecom nije) -jer su starija djeca spasavala bebe? Koja su i sama djeca? I vrlo vjerovatno nepripremljena na ovakve situacije?
Sama cinjenica da je jedna medicinska sestra zaduzena za brigu o 24 bebe :? govori dovoljno zasto je upravo 5 beba izgubilo zivot u ovoj tragediji! Ta medicinska sestra uz sve svoje nadljudske napore da spasi te bebe, nije i ne moze biti odgovorna za toliko malih zivota.

I meni je strasno zao, sto se samo u velikim tragedijama traze krivci i odgovornost.Pa onda iz nemoci i zaljenja zelimo uciniti nesto humano. A do tog cina dug je put da uvidimo greske i ucinimo sve da ne dodje do ovakvih tragedija.
Sutra ce se pohrliti da se dodijele novi krevetici, odjeca, hrana i sl.A ko i kako ce voditi racuna o bezbjednosti? Jer tu donacije ne pomazu, vec odgovornost i zakoni.
Ko je kriv? :( Valjda vatra. :oops:

freak_with_a_laptop

Post by freak_with_a_laptop » 22/04/2007 17:29

TheWatcher wrote:
seka wrote:
tempora wrote:Stravicno, tuzno, tragicno, bolno..... :( :( :(
Odmah mi se namecu pitanja o bezbjednosti zgrade, o treiniranosti i efikasnosti uposlenih da djeluju u ovakvim situacijama? Kako je moguce da bude toliko zrtava a da se covjek ne zapita zasto se evakuacija desila prekasno? :(
zadnjih 6 mjeseci je 28 beba ostavljeno i smjesteno u dom.

ma...
nekim ljudima jednostavno ne treba dozvoliti da zive :x a drugi se muce i pate da dobiju dijete godinama :x

lagano - nemoj osudjivati na prvi pogled :roll:

nikad ne znas koja muka je tu zenu natjerala, da preda dijete u dom. Hvala Bogu pa takva ustanova postoji, bolje i dom, neko u kartonu iza kontenera :(

van Basten

Post by van Basten » 22/04/2007 17:36

TheWatcher wrote:zna li tko da li je iko od ovih jebenih zdravstvenih radnika sto strajkuju dao kakvu izjavu povodom ovog i dali oni iz Doma isto strajkuju :x
U ovako tužnom trenutku, ako se već nema ništa pametno reći, bolje je dostojanstveno šutiti i žaliti u miru nego valjati gluposti

TheWatcher

Post by TheWatcher » 22/04/2007 17:49

freak_with_a_laptop wrote:
TheWatcher wrote:
seka wrote: zadnjih 6 mjeseci je 28 beba ostavljeno i smjesteno u dom.

ma...

lagano - nemoj osudjivati na prvi pogled :roll:

nikad ne znas koja muka je tu zenu natjerala, da preda dijete u dom. Hvala Bogu pa takva ustanova postoji, bolje i dom, neko u kartonu iza kontenera :(
izvini, o kojoj muci govoris :x ta zena koja ostavi dijete i prije nego sto ga rodi je svijesna da ga ne moze izdrzavati i da ce to dijete negdje ostaviti :x
za takve ne mogu naci opravdanje, sorry :x pa bar danas postoji nekoliko vidova kontracepcije :x

danas

Post by danas » 22/04/2007 18:00

o boze...

:( :( :( :(

Ivy

Post by Ivy » 22/04/2007 18:02

Image
Image
Image
Image
Image

RIZVA

Post by RIZVA » 22/04/2007 18:17

Da im Allah ds. podari dzenet skrhan sam potpuno :( :( :(

senada

Post by senada » 22/04/2007 18:29

TheWatcher wrote: izvini, o kojoj muci govoris :x ta zena koja ostavi dijete i prije nego sto ga rodi je svijesna da ga ne moze izdrzavati i da ce to dijete negdje ostaviti :x
za takve ne mogu naci opravdanje, sorry :x pa bar danas postoji nekoliko vidova kontracepcije :x
ni ti niti bilo ko drugi nemate nikakvo pravo nikada a posebno ne DANAS bistrit o zenskom/majcinskom/materinskom pa ni o OCINSKOM odnosu prema djetetu.
ps. pomagala sam toj djeci i nadalje cu pomagati ali mi to i nikakvo DOBRO ili LOSE MOJE djelo ne daje za pravo da JA sudim DRUGIM RODITELJIMA ciju muku ako nisam mogla JA sprijeciti, onda necu ni brizno MAJCINSKI a bome ni brizno OCINSKI - MUSKI mahalati.

Suncica24 je dala prijedlog za pomoc, pa svu pozitivnu energiju usmjerimo u tom pravcu - ZIVOM brigom, ZIVIM kontaktom sa ZIVOM djecom.

Sto se mene tice prihvatam samo sugestiju Suncice24.

Hazarska_princeza

#122 Dječiji dom Bjelave - nesreća

Post by Hazarska_princeza » 22/04/2007 18:30

Upravo sam pogledala snimak o dogadaju na dnevnik.hr
Ne znam sta da kazem na sve ovo. Placem od uzasa ali istovremeno osjecam ljutnju. Ko/sta je odgovorno za pozar?
Je li ima vijesti o tome?

suncica24

Post by suncica24 » 22/04/2007 19:01

Drage forumašice i forumaši.
Zaista, iskreno, mislim da je ovo najbolje mjesto za pokretanje ovakve akcije. Jer, znam za prethodne akcije humanitarnog karaktera koje je pokrenula raja s foruma, i zaista... Vjerujte, nemam riječi.
Poenta akcije bi bila KONTINUITET! I ono ostvarivanje POSEBNE VEZE IZMEĐU FORUMAŠA I DJECE!
Vjerujte da znam koliko to znači, i njima, ali i nama, jer... govorim o nečemu što uradih.
Možda ovo neće promjeniti mnogo. Možda bi bilo bolje uticati na kantonalnu vladu da se izgradi još jedna zgrada, da se izdvoji više novca, da se zaposli još ljudi (iako, i ovo može biti jedan dio akcije), ali... ja... želim da uradim nešto lično, ja. Nešto za nekog. Da ga izdvojim. I stvorim posebnu vezu.
Tempora, i kad se riješi problem bezbjednosti, ostat će usamljenost. A vjeruj, usamljenost je ono što nas definiše. Svi smo mi jako često bezbjedni, imamo za pojesti i popiti, ali fali nam drug, prijtelj, savjetnik, izlazak u kino, roleri koje silno želimo, ali ne možemo si ih kupiti, pitanje o prvom poljupcu, ali ga nemamo kome postaviti, neko da mu ispričamo sve i da znamo da mu je to što smo mu ispričali jako važno.
Pošto ja već, lično, pokušavam da "stvorim vezu" s jednim dječakom iz doma, znam koliko to znači. Kad ispuniš želju zatraženu od Deda Mraza koji te, ipak, čuo.
Prihvatam na sebe obavezu da pokrenem ovu akciju na podforumu humanitarnih akcija i da je organizujem u stvarnosti. Nadam se da će te se priključiti, ali i pozvati sve koji nisu forumaši da se priključe. Jer, "gore" ima puno djece. Ne samo beba, već i dječaka, djevojčica, momaka i cura i svi oni trebaju pažnju. Vjerujte, da ih pitate šta žele svi redom bi tražili samo ljubav i pažnju. Koje koštaju tako malo.
Nadam se da će te pronaći negdje u svom životnom rasporedu mjesta za sladoled sa jednom djevojčicom ili utakmicu sa nekim momkom iz Dječijeg doma Bjelave.
Jer, ako nećemo mi, ko će?

I da, iza svake smrti ostane praznina. Pitanje je kako ćemo je popuniti?

PS: Tema na podforumu humanitarne akcije će do kraja dana biti otvorena, pa molim sve zainteresovane za uključenje u istu da se prijave. Također, tokom sutrašnjeg dana pokušat ću stupiti u kontakt sa direktorom doma, da vidim što možemo uraditi ovako, na prvu (odjeća, deke, igračke, možda i da primimo koje dijete na potrebni period, ili da pomognemo skupiti sredstva za ponovno opremanje trećeg sprata.

NIN

Post by NIN » 22/04/2007 19:06

:( :( :( ...

...tesko je pronaci rijeci i iskazati tugu za bebama...!.... :( :( ...

...zaista tesko :( :( ...

SaraLe

Post by SaraLe » 22/04/2007 19:10

:( :( :( :( :( :( :( :(

Post Reply