Blizi se 4.maj

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#1 Blizi se 4.maj

Post by Sarajevo moje »

Da li se neko sjeca ovog datuma,i da li ga obiljezi? Ja licno odem pred Marsalku i odam postu najvecem sinu ex-Yuge,a mozda i dalje.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#2

Post by fenjer »

ja znam za 21 oktobar .... a 4 maj mi nista ne govori ehhe
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#3

Post by Sarajevo moje »

fenjer wrote:ja znam za 21 oktobar .... a 4 maj mi nista ne govori ehhe
U svakom slucaju,znas bar jedan crveni datum.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#4

Post by fenjer »

hehe ovo je zeleni datum :D

tad je preslio na ahiret prvi predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović tacnije receno 21 oktobra 2003 u 14,25 sati u Sarajevu.
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#5

Post by Sarajevo moje »

fenjer wrote:hehe ovo je zeleni datum :D

tad je preslio na ahiret prvi predsjednik Predsjedništva BiH Alija Izetbegović tacnije receno 21 oktobra 2003 u 14,25 sati u Sarajevu.
Kakve veze Alija ima s ovom temom?
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#6

Post by fenjer »

pa ima indirektno, pojedinim osobama ti crveni datumi nikad nisu predstavljali nikakav znacaj kao meni naprimjer i mojoj uzoj i siroj familiji eheh, a opet pojedinim nekad i jesu nesto predstavljali, ali slucajem okolnosti i igrom promjene dosli su kod tih pojedinaca drugi datumi na mjesto bivsih, naravno rasulom bivse jugoslavije.

pa u tom kontekstu i ovaj moj komentar, i ako ja licno nista protiv nemam, sto ti predajes velik znacaj tom datumu ili bilo kojem drugom, posteno :D
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#7

Post by Sarajevo moje »

fenjer wrote:pa ima indirektno, pojedinim osobama ti crveni datumi nikad nisu predstavljali nikakav znacaj kao meni naprimjer i mojoj uzoj i siroj familiji eheh, a opet pojedinim nekad i jesu nesto predstavljali, ali slucajem okolnosti i igrom promjene dosli su kod tih pojedinaca drugi datumi na mjesto bivsih, naravno rasulom bivse jugoslavije.

pa u tom kontekstu i ovaj moj komentar, i ako ja licno nista protiv nemam, sto ti predajes velik znacaj tom datumu ili bilo kojem drugom, posteno :D
Posteno. I srecom,nisam samo ja,bude jos ljudi,nazalost,vecinom njegovih saboraca,kojih za koju godinu vise nece biti medju zivima. Ali,na mladjima svijet ostaje. A sto se tice Alije, rahmet mu dusi,ne pamtim nesto taj datum.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#8

Post by fenjer »

ehe posteno skroz, doduse i ja sam prvo tvoj datum provjerio na google prije upisa mog komentara :D
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#9

Post by Sarajevo moje »

fenjer wrote:ehe posteno skroz, doduse i ja sam prvo tvoj datum provjerio na google prije upisa mog komentara :D
Koji, 4.maj ili 21. oktobar? :D
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#10

Post by fenjer »

4 maj naravno, rekoh taj tvoj datum , a 21 oktobar nikad necu zaboravit, dobro se sjecam tog dana... kad na to sve pomislim, pa onda dzenaza, pa alija i njegov zivot, njegova djela .... fakat se onda nesto pobudi u meni.
Sarajevo moje
Posts: 66
Joined: 11/04/2007 08:31

#11

Post by Sarajevo moje »

fenjer wrote:4 maj naravno, rekoh taj tvoj datum , a 21 oktobar nikad necu zaboravit, dobro se sjecam tog dana... kad na to sve pomislim, pa onda dzenaza, pa alija i njegov zivot, njegova djela .... fakat se onda nesto pobudi u meni.
Isto ko meni 4.maja. :D
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#12

Post by Ivy »

Jednom se otac moj sa posla kući vratio pre,
odenuo mi praznično sve i poveo me na trg.
Bio sam klinac još i bilo mi je tek oko pet
al' dobro pamtim nasmejan svet i svečan i sretan grad.

Nisam razumeo zastave, gužvu.
Znao sam tek, nešto je važno
jer otac me tad prigrli snažno,
reče mi: "Sine, gledaj i pamti".

I ja sam video Tita maršala,
legendu tu, slobodotvorca,
čoveka tog, druga i borca.
Tada sam ja video Tita prvi put.

U školskim danima o njemu su nas učili sve
al' život nam objasnio tek to kakav je čovek Broz.
Bio sam momak već, kroz muziku sam tražio reč,
pred jedan koncert prostruja vest da doći će možda on.

I ja sam stajao malen, s gitarom.
A predarnom sve, moje detinjstvo,
sloboda, mir, bratstvo-jedinstvo,
predarnom on, nasmejan, večan.

I opet sam video Tita maršala,
legendu tu, slobodotvorca,
čoveka tog, druga i borca.
Tada sam ja video Tita drugi put.

Bio je peti maj, iz Skoplja me je vodio put.
Na stanicama, duž pruge svud tišina i nema bol.
Bitola, Maribor, Rijeka, Nikšić, Zenica, Bor...
I svaki čovek i svaki dom je zalio dušom svom.


A ja sam video visoke peći,
fabrike, dim, široke njive,
gradove što slobodno žive,
decu i mir i jato ptica.

I opet sam video Tita maršala,
legendu tu, slobodotvorca,
čoveka tog, druga i borca.
Opet sam svud video Tita.

Da, ja sam video Tita maršala,
legendu tu, slobodotvorca,
čoveka tog, druga i borca.
Opet sam svud video Tita.
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#13

Post by fenjer »

eto vidis kako je lijepo dijelit iskustva, pa na ovo sve bih rekao bujrum i ostalima ako imaju neke datume kojima daju isto tako velik znacaj naravno u ovom kontekstu :)

samo primjecujem daj je taj tvoj datum podobro zamro i ono sve sto ga je cinilo takvim kakav jest, a ovaj moj kao da zivi jos na neki nacin medju mnogim osobama i sve se vise i vise eksplotira :D
Last edited by fenjer on 12/04/2007 18:21, edited 1 time in total.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#14

Post by Ivy »

fenjer wrote:eto vidis kako je lijepo dijelit iskustva, pa na ovo sve bih rekao bujrum i ostalima ako imaju neke datume kojima daju isto tako velik znacaj naravno u ovom kontekstu :)

samo primjecujem daj je taj tvoj datum podobro zaumro i ono sve sto ga je cinilo takvim kakav jest, a ovaj moj kao da zivi jos na neki nacin medju mnogim osobama i sve se vise i vise eksplotira :D
mozda je kod tebe zamro. ja sam u titino vrijeme zivjela slobodno, putovala slobodno, imala dzaba skolu i zdravstveno osiguranje, i niko me nikad nije pogled'o poprijeko jal zbog imena, prezimena, drzavljanstva ili vjere! Sta imam od Bosne danas, od one koju je gosp. A.I. ostavio? Pola Bosne, nekakve vehabijske pokrete koji nisu u duhu islama BiH, kolaps privrede, penzionere i borce na ulici, gladne, zedne i bolesne, najvecu stopu suicida u Europi i najveci broj mladih van BiH...e zbog tog mi 21. Okt ama bas nista ne znaci!
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#15

Post by sulesavic »

fenjer wrote:4 maj naravno, rekoh taj tvoj datum , a 21 oktobar nikad necu zaboravit, dobro se sjecam tog dana... kad na to sve pomislim, pa onda dzenaza, pa alija i njegov zivot, njegova djela .... fakat se onda nesto pobudi u meni.
Nagon za povraæanje?
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#16

Post by patrius »

fenjer wrote:eto vidis kako je lijepo dijelit iskustva, pa na ovo sve bih rekao bujrum i ostalima ako imaju neke datume kojima daju isto tako velik znacaj naravno u ovom kontekstu :)

samo primjecujem daj je taj tvoj datum podobro zamro i ono sve sto ga je cinilo takvim kakav jest, a ovaj moj kao da zivi jos na neki nacin medju mnogim osobama i sve se vise i vise eksplotira :D
Tvoj nick dovoljno govori o tvojoj "prosvijetljenosti"...
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#17

Post by fenjer »

Ivy wrote: mozda je kod tebe zamro. ja sam u titino vrijeme zivjela slobodno, putovala slobodno, imala dzaba skolu i zdravstveno osiguranje, i niko me nikad nije pogled'o poprijeko jal zbog imena, prezimena, drzavljanstva ili vjere! Sta imam od Bosne danas, od one koju je gosp. A.I. ostavio? Pola Bosne, nekakve vehabijske pokrete koji nisu u duhu islama BiH, kolaps privrede, penzionere i borce na ulici, gladne, zedne i bolesne, najvecu stopu suicida u Europi i najveci broj mladih van BiH...e zbog tog mi 21. Okt ama bas nista ne znaci!
nemoj me pogresno shvatit ali samo sam htio da ukazem kakva je realna slika sad na terenu. Fakat je tako sirom bivse jugoslavije svugdje se tito izbacuje iz citanki, naziva ulica, gradova i tom slicno, Znaci sve manje i manje traga svakim danom.
A to sto se nekad u titino vrijeme zivilo bolje ,kad spomenu ekonomske faktore, oni su tad u citavoj evropi mnogo bolji bili, to ces cuti i od osoba koji su tad nekad otisli na zapad. To i nije imalo neke veze s titom, a svaka drzava poslije rata i ne moze nista bolje ocekivat vec ono sto je bilo. Posebno nakon ovako krvavog rata. Koji i nije nikom normalnom bio drag, ni aliji ni alijinim pristalicama.

Ja znam da u titino vrijeme jedino Bosanci nisu imali nacionalna prava, odnosno nisi se mogao izjasnit kao Bosanac, nisi s tim imao pravo na religiju i svoj jezik, sto jedno takvo priznanje automatski sa sobom nosi. Kasnije je to ublazeno s pravom izjasnjavanja kao Musliman i to od neke 72 god ako se ne varam, i tako je mudro izbjegnuto priznanje jedne nacije, a dok su drugi to pravo zadrzavali. Vidis meni je i ovo bitno, mozda nekom nije ali eto meni jest.

A kad gledamo opet ubarnisticki i ekonomski razvoj Bosne primjecujem da su nam vise austro-ugari ostavili nego titina drzava, sve je nekako razbacano, nigdje auto puta, kompletan nered, naprotiv titina drzava je na racun Bosne gradila obliznje republike. a danas u Bosni sto se mene tice nek hoda i zivi i praktikuje vjeru svako na onaj nacin koji je njemu drag, sta fali tom? to je na zapadu normalno.

:D :P
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#18

Post by Ivy »

fenjer wrote:
Ivy wrote: mozda je kod tebe zamro. ja sam u titino vrijeme zivjela slobodno, putovala slobodno, imala dzaba skolu i zdravstveno osiguranje, i niko me nikad nije pogled'o poprijeko jal zbog imena, prezimena, drzavljanstva ili vjere! Sta imam od Bosne danas, od one koju je gosp. A.I. ostavio? Pola Bosne, nekakve vehabijske pokrete koji nisu u duhu islama BiH, kolaps privrede, penzionere i borce na ulici, gladne, zedne i bolesne, najvecu stopu suicida u Europi i najveci broj mladih van BiH...e zbog tog mi 21. Okt ama bas nista ne znaci!
nemoj me pogresno shvatit ali samo sam htio da ukazem kakva je realna slika sad na terenu. Fakat je tako sirom bivse jugoslavije svugdje se tito izbacuje iz citanki, naziva ulica, gradova i tom slicno, Znaci sve manje i manje traga svakim danom.
A to sto se nekad u titino vrijeme zivilo bolje ,kad spomenu ekonomske faktore, oni su tad u citavoj evropi mnogo bolji bili, to ces cuti i od osoba koji su tad nekad otisli na zapad. To i nije imalo neke veze s titom, a svaka drzava poslije rata i ne moze nista bolje ocekivat vec ono sto je bilo. Posebno nakon ovako krvavog rata. Koji i nije nikom normalnom bio drag, ni aliji ni alijinim pristalicama.

Ja znam da u titino vrijeme jedino Bosanci nisu imali nacionalna prava, odnosno nisi se mogao izjasnit kao Bosanac, nisi s tim imao pravo na religiju i svoj jezik, sto jedno takvo priznanje automatski sa sobom nosi. Kasnije je to ublazeno s pravom izjasnjavanja kao Musliman i to od neke 72 god ako se ne varam, i tako je mudro izbjegnuto priznanje jedne nacije, a dok su drugi to pravo zadrzavali. Vidis meni je i ovo bitno, mozda nekom nije ali eto meni jest.

A kad gledamo opet ubarnisticki i ekonomski razvoj Bosne primjecujem da su nam vise austro-ugari ostavili nego titina drzava, sve je nekako razbacano, nigdje auto puta, kompletan nered, naprotiv titina drzava je na racun Bosne gradila obliznje republike. a danas u Bosni sto se mene tice nek hoda i zivi i praktikuje vjeru svako na onaj nacin koji je njemu drag, sta fali tom? to je na zapadu normalno.

:D :P
jesi bio rodjen '72 pa da te se to direktno ticalo?
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#19

Post by fenjer »

eh, bio je moj otac rodjen , i moja nana , moj djed, njih se to ticalo, uglavnom bilo je osoba dosta u tom vremenu kojih se to i te kako ticalo.
Kanimo se te udbaske politike, zatvori svakog ko drugcije misli nego partija, ta vremena su prevazidjenja, u modernoj zajednici svako ima pravo govora, upravo indirektno je titina politika i imala posljedicu onakvu kakva nas je i zadesila sve skupa.
Odabi
Posts: 372
Joined: 01/07/2005 12:58
Location: Sarajevo

#20

Post by Odabi »

Necu puno komentarisati... evo samo jedna pjesma od mene :D

Requiem

Kad god prodem ulicom sa tvojim imenom
pomislim na onu pesmu.
Vec je godinama ne pevam,
stari refren nikom ne treba.
A ljudi pesme kratko pamte, Komandante...
Ostace u knjigama i prica o nama:
Balkan krajem jednog veka.
Svako pleme crta granicu.
Svi bi hteli svoju stranicu.
Tope se snovi kao sante, ej Komandante...
Na barikadama su opet zastave,
svet ide k'o na praznike.
I decu izvode s jutarnje nastave
da vide gladne radnike...
A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na "Hej Sloveni"?
Kao da smo uz tu pricu izmišljeni...
Vremena su nezgodna za momka kao ja
koji gleda svoja posla.
Nisam lutak da me naviju.
Imam samo Jugoslaviju.
Sve druge baklje bez mene plamte,
e Komandante.
Na barikadama su opet zastave...
I svi su tu da dobiju na toj lutriji...
Na barikadama su uvek najbrži,
al' nikad i najmudriji.
A gde smo mi, naivni,
što smo se dizali na "Hej Sloveni"?
Kao da smo uz tu pricu izmišljeni...
I prevareni...
I kad god prodem ulicom
sa tvojim imenom
pomislim na Panta rei...
Bacice se, tako, neki lik
kamenom i na tvoj spomenik.
Jer sve se menja, i sve tece...
Covece.
User avatar
Ivy
Posts: 1689
Joined: 08/02/2004 00:00
Location: Sarajevo, BiH
Contact:

#21

Post by Ivy »

fenjer wrote:eh, bio je moj otac rodjen , i moja nana , moj djed, njih se to ticalo, uglavnom bilo je osoba dosta u tom vremenu kojih se to i te kako ticalo.
Kanimo se te udbaske politike, zatvori svakog ko drugcije misli nego partija, ta vremena su prevazidjenja, u modernoj zajednici svako ima pravo govora, upravo indirektno je titina politika i imala posljedicu onakvu kakva nas je i zadesila sve skupa.
nikakve udbaska politika...bas obratno! i neki ce reci da su im djedovi i cukundjedovi zivjeli za kosovske bitke pa ih se to tice danas! i sta imamo? ma daaaaaaj, zivi svoj zivot ne zivot svog oca, djeda, nene!

medjutim nije to tema danasnje emisije! danas pricamo o datumima....jedan uvijek bitan za balkan 28. juni :lol: :lol: :lol:
fenjer
Posts: 126
Joined: 22/03/2005 01:43

#22

Post by fenjer »

pa i nije tema, :P a ja se ne zalazem ni za kakve bitke, vec za slobodu govora i misljenje i pojednako pravo svakog naroda nevezano koje religije, nesto sto je u titinoj drzavi bilo nezamislivo. Ja sam iznio svoje argumente vezano samo za tu cinjenicu.


hajmo sad dalje :P :D
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#23

Post by sulesavic »

fenjer wrote:A to sto se nekad u titino vrijeme zivilo bolje ,kad spomenu ekonomske faktore, oni su tad u citavoj evropi mnogo bolji bili, to ces cuti i od osoba koji su tad nekad otisli na zapad. To i nije imalo neke veze s titom, a svaka drzava poslije rata i ne moze nista bolje ocekivat vec ono sto je bilo.
A kakvi su to danas ekonomski faktori u Evropi? Sudeæi po nama, njima sad treba humanitarna pomoæ.
fenjer wrote:Posebno nakon ovako krvavog rata. Koji i nije nikom normalnom bio drag, ni aliji ni alijinim pristalicama
Kako kojem.
fenjer wrote:Ja znam da u titino vrijeme jedino Bosanci nisu imali nacionalna prava, odnosno nisi se mogao izjasnit kao Bosanac, nisi s tim imao pravo na religiju i svoj jezik, sto jedno takvo priznanje automatski sa sobom nosi.
Nije taèno. Oèekuj da ti se jave kompetentniji od mene. Moj babo (deda, djed) je smio iæi d¾amiju, imao je no¾ za kurbane...
fenjer wrote:Kasnije je to ublazeno s pravom izjasnjavanja kao Musliman i to od neke 72 god ako se ne varam, i tako je mudro izbjegnuto priznanje jedne nacije, a dok su drugi to pravo zadrzavali.
Od 1974. Meðutim. nije oto najbitnije ¹to se desilo te godine. Tada su, navodno, stvoreni uvjeti da budu Slovenija, Hrvatska, BiH, Makedonija, Crna Gora (za Srbiju je mo¾da bilo malo komplikovanije - zbog SAP-ova)
fenjer wrote:Vidis meni je i ovo bitno, mozda nekom nije ali eto meni jest.
Ako ti je samo ovo bitno, ti si onda ratni profiter.
fenjer wrote:A kad gledamo opet ubarnisticki i ekonomski razvoj Bosne primjecujem da su nam vise austro-ugari ostavili nego titina drzava, sve je nekako razbacano, nigdje auto puta, kompletan nered, naprotiv titina drzava je na racun Bosne gradila obliznje republike. a danas u Bosni sto se mene tice nek hoda i zivi i praktikuje vjeru svako na onaj nacin koji je njemu drag, sta fali tom? to je na zapadu normalno.
Bio je autoput. Ne u BiH, ali negdje drugdje. BiH je imala ¾eljeznice. Putevi joj vi¹e-manje nisu ni trebali.
patrius
Posts: 1953
Joined: 14/11/2006 16:01
Location: Brcko

#24

Post by patrius »

fenjer wrote:eh, bio je moj otac rodjen , i moja nana , moj djed, njih se to ticalo, uglavnom bilo je osoba dosta u tom vremenu kojih se to i te kako ticalo.
Kanimo se te udbaske politike, zatvori svakog ko drugcije misli nego partija, ta vremena su prevazidjenja, u modernoj zajednici svako ima pravo govora, upravo indirektno je titina politika i imala posljedicu onakvu kakva nas je i zadesila sve skupa.
zato danas uzivamo u besjedama Mileta "laktasa", F.Alispahica,Ive(lole)Mire Jovica(ribara)...nije tako ni strasno,koliko ne mogu da shvatim da mi takve idiote duramo na pozicijama na kojima jesu...a jesu,zahvaljujuci upravo takvima koji jos uvijek sjede pod "fenjerima"!!!JA BIH MRAK ZVAO SVJETLOM...
zmijaIzmaj
Posts: 2574
Joined: 12/08/2006 13:28

#25

Post by zmijaIzmaj »

meni je 1. maj zakon :D :D
Post Reply