Sta je ljek za mentalitet....

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Truba
Posts: 81797
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#26

Post by Truba »

gledam japanski film sinoć u kinu

djeca nađu neku sumu novaca - 1 kovanica

i raspravljaju... kako je suma prevelika i da je trebaju predati policajcu...

jedan se sjeti da usitne kovanicu i razdjele međusobno...možda neće uzeti cajkan novce

odu cajkanu i ppokažu novac i on im uzme :D:D:D od svakoga po kovanicu

eh to je mentalitet :)

eh sad... pitanje

gdje bi novac završio da ga predate našem policajcu???
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#27

Post by Nosferatu »

I ja "gledam" filmove.

Kaze u Njemackoj, imas 5 sati placenog radnog vremena sedmicno, koji ne moras raditi.

I sta radi Svabo. Radi. Nije zavrsio, negdje je zabusavao, nesto je ostalo nedovrseno. Svabo radi. Jer je preci posao od 5 sati lindohanjenja u ascinici i kafani obliznoj. Svabo ne zloupotrebljava.

Gledam Americki film.

Kaze zena sa govornom manom i disleksijom napustila studij sa 23 godine. Kupi kombi i ode u Kaliforniju "sh-njim" te u njemu zivi prelazni period dok se ne snadje. 6 godina radila kao konobarica.

I htjede otvoriti svoj restoran. $20.000 pocetnik kapital. A odakle? Familija - svi kazu nema. Sjebana tako dodje na posao i posluzi dorucak jutarnjoj smjeni udarnika, i jedan, ugledavsi da je vidno neraspolozena sto joj nije u dushi, jel'te upita je sta te muchi cakana. Cakana mu kaze problem koji ima i covjek dodje na kasu sa pola sata sa kuvertom. Kaze evo mi nakupili $50.000 - s cekovima, da vratis za ovoliko vremena, evo ti potpisi.

Da napravi brzi obrt novca - i vrati $50.000 vlasnicima - investira ga u dinoice. I cakanoj sve propadne do penija zadnjeg. Cakana se onda naljuti i napadne sefa firme - govoreci mu da je broker kojeg ima - karinas. Te se ponudi da ga zamjeni sto biva i ucinjeno. Na kraju Cakana izuci zanat i nadje rupu u zakonu na osnovu koje je tuzila firmu i dobila svu lovu nazad, plus kamate. To sto joj je plata ucetvrostrucena u poredenju s onom kad je bila konobarica, nije bitno.

Danas je ovo prica Suzy Orman, multi-milionerke koja ima par najprodavanijih knjiga, o personal finances.

Daklem - ljudi su oni koji drugima daju sansu u zivotu. Ljudi - ljudima. Covjek - covjeku. Bez 1 pravog covjeka - mozes provesti cijeli zivot - nikad ne izasavsi na selamet. A nas "mentalitet" nas uci - samo uzmi. Daj, daj, daj. Samo posjeci, nemoj nikad podmladiti. Samo zanji, nikad nemoj da posijes. Nikad nikom vjerovati, nikad nikom pomoci, pa taman da je da predje ulicu - odakle ti vrijeme za to bolan? Nek ne prelazi ako nije kadar. Nisu ni tebe preko ulice prevodili. A mozda se pravi i mutav, samo da ti gurne ruku u dzep. Daklem ko drugom ne vjeruje, dal' se njemu ikad treba vjerovati? I ko ne riskira - da li moze da profitira?

Da je Suzy Orman rodjena u Mostaru, nikad a mozda ni tad, nebi imala sansu koja joj je se ukazala u Americi. Nije to - sto je Amerika sva takva vec sto su se zvijezde poklopile, al' u BiH se zvjezde ne poklapaju - iha-haj, osim velikim labrnjasima u foteljama. Kod njih je sve s finasijama ok. No problemo. I thinks.
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#28

Post by Bosnian_spring »

budala_mahnita wrote:
Bosnian_spring wrote:
budala_mahnita wrote:Ja tu ne vidim problema... to je nase nalicje, a ja koliko znam sva lica imaju nalicje. Ipak poredeci nase vrline i mane sa bjelosvjetskim vrlinama i manama...odjednom mi nas mentalitet postaje vrlina (koliko god on neosporivih nedostataka imao). Ja gdje sam sad iskrenog osmjeha ne vidjeh ima ihihi, a stalno mi se osmjehuju u lice.
Upravo ono o cemu Nosferatu pise.....mi smo najbolji, najjaci, najpametnji, a "bjelosvjetski" ljudi su nama ispod nogu. Jes' kako da ne ? Mozda prema Titovim stazama revolucije ili po Avazu :lol:

Dok se generalno slazem sa Nosferatu, mislim da "mentalitet" kao takva kategorija postoji samo dokle postoji sistem koji ga definise, tj. onoga momenta kad se izgrade institucije, "mentalitet" se veoma lako transformise.

Npr. kad pogledas gomile nasih ljudi koji su vani, taj njihov "mentalitet" polako i sigurno iscezava pod institucijama zemalja u kojima jesu.

Dakle, ja ne bi rekao da je narod "kriv", vec sistem u kome se isti nalazi. Sistem poremecenih vrijednosti, sistem po kome su levati najpametniji, pametni budale, lopovi idoli, a rad ubleha....
...a budala mahnita, jelde? E pa nije... bas zbog ovakvih potencijalnih "prevoda" sta je pisac hOtio da kaze sam rekla da je to nase nalicje, a njega, hvala Bogu, imaju svi!
Prvo, kada sam govorila o osmjehu, nisam mislila da humor vec na svakodnevne kontakte u kojima se "zombiji" osmjehuju svima, u svakoj prilici, na svakom mjestu...izvinite ali meni to nije normalno...jedna je stvar biti uljudan, a sasvim druga od tako jedne dragocjenosti kao sto je iskren osmjeh praviti karafeku!
Neko rece Ameri nocima nisu spavali...upravo to i jeste taj NJihov mentalitet - boli ih neka stvar. Za sve i svakog osim za njihov bankovni racun - opet izvinite, ali meni to nije normalno.
Mi jesmo svakakvi i hvala Bogu svakakvih nas ima, ali kad bude stani pani, kao sto neko spomenu rat, mi smo ipak pravi pravcati ljudi. Sta ljudi - ljudine! Nesto ne vidjeh da su bili plaho slozni kad ih je Katarina pomela...opsti haos...svako samo svoju guzicu gleda. A mi? Kakvi smo mi bili u nevolji? Zadnju smo cigaru u krug pusili!
U sustini, da ne peglam, i ova kao mnoge diskusije je a la "ima Boga - nema Boga".
Ja licno ( i personalno :D ) kada sagledam koliko je moguce vise aspekata inih mentaliteta, sasvim sam zadovoljna sa nasim i ne bih se mijenjala nema tih para! :-)
Ma ti ocito ne vidis dalje od Kozje Cuprije......

Katrina.....kakva' ba Katrina? Da smo mi imali bogdo i makar takvu intervenciju i rad nase vlade. Katrina je uzasna za standarde USA ili Evrope, a za standade Bosne to bi bila najbolja intervencija ikad vidjena. Zalosno, ali je tako. Mada cu ti reci neki nisu ni lose prosli u toj Katrini...npr. $3000 su dobili u "zivoj" lovi odmah, besplatna preseljenja, placanje stanarina i hotela, cak spavanje na super modernom brodu za luksuzno krstarenje....

Ti naravno moras da se salis kad govoris da je "humanitarna" pomoc koju smo zrtvama rata dali adekvatna i humana.

Takodje samo mi nemoj pjevati da smo se mi nesto starali o izbjeglicama. Pa kod nas su izbjeglice malte'ne teritrane kao nesto najgore ...Sta su pa te izbjeglice dobile??? Kakva je to ogromna pomoc koju je Bosanska vlada ili narod dali tim izbjeglicama.....Ma nista....Pa pogledaj bona danas Srebrenicu, tamo niko nista posteno nije uradio niti pomogao ljudima i to 10 godina nakon svega onoga. Jedini koji su nesto pomagali su stranci.

Treba li da pricam o tome da su "prosjecni" ljudi gledali na izbjeglice kao na smetnju, nesto nisko, neprihvatljivo itd. Treba li da pricam o delozacijama ljudi na ulicu bez obezbjedjenja smjestaja. Ma niko' se pochesho nije!!!

Pa prosjecni Bosanac (nazalost) nije ni u ludilu otisao da npr. besplatno pomogne u gradnji necega ili ciscenju rusevina ili tako nesto....Taj film neces gledati. Opet, casti maloj saci izuzetaka.

Nakon Katrine, Amerikanci su dobrovoljno otisli na svoj racun da ciste i grade New Orleans. A oni su fol' kapitalisti? A mi ko neka siroka dusa???? Jes' ali u zutu kaputu??

Ne spavanje nocima....je li tebi dobro?

Upravo samo potvrdjujes ono sto Nosferatu tako lijepo pise ovdje:

- svi su "drugi" ispod nas, jer Ameri ne spavaju dobro, jer Katrina jer klincev klinac....samo mi smo super....jer smo tako dobro pomogli svim izbjeglicama, nema Srebrenica je danas "Zlatni Grad" :-)

Niko ba ovdje ne govori o tome da nas mentalitet nema i pluseva i minusa. Nazalost, plusevi uopste nisu u "humanitarnosti" nasoj, tu smo trube zadnje...samo pricamo ko foke' o necemu a u sustini (osim casnih izuzetaka), prosjecni Bosanac nije bas tako methametli i pohitan da skoci. Pricamo samo da minusi su toliko veliki da hoce da nas podave ili bolje receno koce nas da idemo naprijed.

Na cemu si ili na nekoj "brlji" ili kakvom exstasy?
Last edited by Bosnian_spring on 15/03/2007 15:02, edited 2 times in total.
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#29

Post by Bosnian_spring »

Nosferatu wrote:Daklem - ljudi su oni koji drugima daju sansu u zivotu. Ljudi - ljudima. Covjek - covjeku. Bez 1 pravog covjeka - mozes provesti cijeli zivot - nikad ne izasavsi na selamet. A nas "mentalitet" nas uci - samo uzmi. Daj, daj, daj. Samo posjeci, nemoj nikad podmladiti. Samo zanji, nikad nemoj da posijes. Nikad nikom vjerovati, nikad nikom pomoci, pa taman da je da predje ulicu - odakle ti vrijeme za to bolan? Nek ne prelazi ako nije kadar. Nisu ni tebe preko ulice prevodili. A mozda se pravi i mutav, samo da ti gurne ruku u dzep. Daklem ko drugom ne vjeruje, dal' se njemu ikad treba vjerovati? I ko ne riskira - da li moze da profitira?
Upravo tako. "Uze mi rijec iz usta".....ja o tome u prethodnom postingu. Nevjerovatno je kako je nas mentalitet nafuran da smo mi najhumaniji, svima hocemo pomoci, dajemo sve i slicne trice, a u stvarnosti nas mentalitet je zapravo 360 obrnut....
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#30

Post by Svemirski_Jebach »

Bosnian_spring wrote:
budala_mahnita wrote:
Bosnian_spring wrote: Upravo ono o cemu Nosferatu pise.....mi smo najbolji, najjaci, najpametnji, a "bjelosvjetski" ljudi su nama ispod nogu. Jes' kako da ne ? Mozda prema Titovim stazama revolucije ili po Avazu :lol:

Dok se generalno slazem sa Nosferatu, mislim da "mentalitet" kao takva kategorija postoji samo dokle postoji sistem koji ga definise, tj. onoga momenta kad se izgrade institucije, "mentalitet" se veoma lako transformise.

Npr. kad pogledas gomile nasih ljudi koji su vani, taj njihov "mentalitet" polako i sigurno iscezava pod institucijama zemalja u kojima jesu.

Dakle, ja ne bi rekao da je narod "kriv", vec sistem u kome se isti nalazi. Sistem poremecenih vrijednosti, sistem po kome su levati najpametniji, pametni budale, lopovi idoli, a rad ubleha....
...a budala mahnita, jelde? E pa nije... bas zbog ovakvih potencijalnih "prevoda" sta je pisac hOtio da kaze sam rekla da je to nase nalicje, a njega, hvala Bogu, imaju svi!
Prvo, kada sam govorila o osmjehu, nisam mislila da humor vec na svakodnevne kontakte u kojima se "zombiji" osmjehuju svima, u svakoj prilici, na svakom mjestu...izvinite ali meni to nije normalno...jedna je stvar biti uljudan, a sasvim druga od tako jedne dragocjenosti kao sto je iskren osmjeh praviti karafeku!
Neko rece Ameri nocima nisu spavali...upravo to i jeste taj NJihov mentalitet - boli ih neka stvar. Za sve i svakog osim za njihov bankovni racun - opet izvinite, ali meni to nije normalno.
Mi jesmo svakakvi i hvala Bogu svakakvih nas ima, ali kad bude stani pani, kao sto neko spomenu rat, mi smo ipak pravi pravcati ljudi. Sta ljudi - ljudine! Nesto ne vidjeh da su bili plaho slozni kad ih je Katarina pomela...opsti haos...svako samo svoju guzicu gleda. A mi? Kakvi smo mi bili u nevolji? Zadnju smo cigaru u krug pusili!
U sustini, da ne peglam, i ova kao mnoge diskusije je a la "ima Boga - nema Boga".
Ja licno ( i personalno :D ) kada sagledam koliko je moguce vise aspekata inih mentaliteta, sasvim sam zadovoljna sa nasim i ne bih se mijenjala nema tih para! :-)
Ma ti ocito ne vidis dalje od Kozje Cuprije......

Katrina.....kakva' ba Katrina? Da smo mi imali bogdo i makar takvu intervenciju i rad nase vlade. Katrina je uzasna za standarde USA ili Evrope, a za standade Bosne to bi bila najbolja intervencija ikad vidjena. Zalosno, ali je tako. Mada cu ti reci neki nisu ni lose prosli u toj Katrini...npr. $3000 su dobili u "zivoj" lovi odmah, besplatna preseljenja, placanje stanarina i hotela, cak spavanje na super modernom brodu za luksuzno krstarenje....

Ti naravno moras da se salis kad govoris da je "humanitarna" pomoc koju smo zrtvama rata dali adekvatna i humana.

Takodje samo mi nemoj pjevati da smo se mi nesto starali o izbjeglicama. Pa kod nas su izbjeglice malte'ne teritrane kao nesto najgore ...Sta su pa te izbjeglice dobile??? Kakva je to ogromna pomoc koju je Bosanska vlada ili narod dali tim izbjeglicama.....Ma nista....Pa pogledaj bona danas Srebrenicu, tamo niko nista posteno nije uradio niti pomogao ljudima i to 10 godina nakon svega onoga. Jedini koji su nesto pomagali su stranci.

Treba li da pricam o tome da su "prosjecni" ljudi gledali na izbjeglice kao na smetnju, nesto nisko, neprihvatljivo itd. Treba li da pricam o delozacijama ljudi na ulicu bez obezbjedjenja smjestaja. Ma niko' se pochesho nije!!!

Pa prosjecni Bosanac (nazalost) nije ni u ludilu otisao da npr. besplatno pomogne u gradnji necega ili ciscenju rusevina ili tako nesto....Taj film neces gledati. Opet, casti maloj saci izuzetaka.

Nakon Katrine, Amerikanci su dobrovoljno otisli na svoj racun da ciste i grade New Orleans. A oni su fol' kapitalisti? A mi ko neka siroka dusa???? Jes' ali u zutu kaputu??

Ne spavanje nocima....je li tebi dobro?

Upravo samo potvrdjujes ono sto Nosferatu tako lijepo pise ovdje:

- svi su "drugi" ispod nas, jer Ameri ne spavaju dobro, jer Katrina jer klincev klinac....samo mi smo super....jer smo tako dobro pomogli svim izbjeglicama, nema Srebrenica je danas "Zlatni Grad" :-)

Niko ba ovdje ne govori o tome da nas mentalitet nema i pluseva i minusa. Nazalost, plusevi uopste nisu u "humanitarnosti" nasoj, tu smo trube zadnje...samo pricamo ko foke' o necemu a u sustini (osim casnih izuzetaka), prosjecni Bosanac nije bas tako methametli i pohitan da skoci. Pricamo samo da minusi su toliko veliki da hoce da nas podave ili bolje receno koce nas da idemo naprijed.

Na cemu si ili na nekoj "brlji" ili kakvom exstasy?
spring...kao i obicno - svaka cast!!!!

konacno treba razbiti iluzije nasih naroda o vlastitom merhametu, dobroti i velicini!!! Nije problem ne znati - problem je ne zeljeti saznati.

Koliko nas npr. studenata se organizovalo da ode i pomogne u ciscenju kuca povratnicima u zepu npr?

Koliko imamo komsija koji haman pa nemaju sta jesti?

Koliko imamo djece koja umiru od bolesti koje se mogu lijeciti a samo zato jer nema 20,000 eura da ode na operaciju vani, dok u isto vrijeme politicari dijele oprostajne bonuse?

Koliko smo puta, mi, najpametnija i najplemenitija nacija na svijetu glasali za te iste politicare?

Koliko smo donacija dali za ljude stradale u zemljotresima ili cunamijima?

Koliko smo puta otisli i pomogli nekom starijem komsiji da mu kupimo namirnice?

Koliko imamo sluha za potrebe ljudi sa invaliditetima koji se ne mogu popeti uz stepenice do vlastitog stana jer lift ne radi a sto se moze popraviti za pisljivih 2000 KM?

Koliko puta smo se potajno radovali tudjoj nesreci?

Koliko puta smo pozeljeli da i komsiji crkne krava?

Gdje smo bili kada je starija zena pala na cesti a ostali su kao mulci prolazili bez da je pitaju je li ok?

Gdje su nasi sveznajuci strucnjaci u bilo kojem polju?

Gdje su nasi sportisti?

hocemo li jos?
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#31

Post by EI Presidente »

ma dobro veli forumas rego, mamone institucije, ne umijemo sistem napraviti...haj ga napravi kad nam preko 500 godina govore kako zivot da zivimo, pa smo se valjda odvikli od razmisljanja :D ...prvo kolonija otomanskom carstvu, zivjeli pod njihovim sistemom i pravilima, pa nas austrougari kolonizirase i donesose svoj sistem i pravila, pa SHS koji su gledali kako da nas u sto vecu mizeriju uguraju sa svojim idejama, pa onda komunjare koji su gonili dok im svijet davao zajmove i koji su uspostavili sistem gdje opet mi nismo imali upliva...i kako sad od ovih nacionalistickih budala ocekivat da oni uspostave nekakav sistem kad su gotovo sve goli imbecili i priucene diplomate bez vizije i plana...mi cekamo da nam se kaze sta nam je raditi jer smo tako navikli, i trenutno nam veoma losi i nezainteresovani ljudi daju naredbe...kolonija smo sopstvene politicke mafije i perfidne/lazljive EU...
budala_mahnita
Posts: 196
Joined: 29/06/2006 15:42
Location: iza ormara gdje si me i ostavio

#32

Post by budala_mahnita »

Za BS:

Ma ti ocito ne vidis dalje od Kozje Cuprije......

TOLIKO O ONOM NASEM MENTALITETU I KAKO SMO NAJPAMETNIJI, A NEDO BOG DA SE NEKO NE SLAZE SA NASIM MISLJENJEM :-)

Katrina.....kakva' ba Katrina? Da smo mi imali bogdo i makar takvu intervenciju i rad nase vlade. Katrina je uzasna za standarde USA ili Evrope, a za standade Bosne to bi bila najbolja intervencija ikad vidjena. Zalosno, ali je tako. Mada cu ti reci neki nisu ni lose prosli u toj Katrini...npr. $3000 su dobili u "zivoj" lovi odmah, besplatna preseljenja, placanje stanarina i hotela, cak spavanje na super modernom brodu za luksuzno krstarenje....

MADA MI OVAJ PASUS NIJE BAS NAJJASNIJI RECICU TI SAMO DA JE ZA US STANDARD 3000$ P... DIM KAD NEMAS POSLA, KUCE, ODJECE, SPORETA ...
Ti naravno moras da se salis kad govoris da je "humanitarna" pomoc koju smo zrtvama rata dali adekvatna i humana.

KAD I GDJE ZA BOGA MILOGA JA SPOMENUH HUMANITARNU POMOC :?

Takodje samo mi nemoj pjevati da smo se mi nesto starali o izbjeglicama. Pa kod nas su izbjeglice malte'ne teritrane kao nesto najgore ...Sta su pa te izbjeglice dobile??? Kakva je to ogromna pomoc koju je Bosanska vlada ili narod dali tim izbjeglicama.....Ma nista....Pa pogledaj bona danas Srebrenicu, tamo niko nista posteno nije uradio niti pomogao ljudima i to 10 godina nakon svega onoga. Jedini koji su nesto pomagali su stranci.

MALKICE K'O DA MI STRPA SVE POD MENTALITET - I POLITIKU I POLIKITU
Treba li da pricam o tome da su "prosjecni" ljudi gledali na izbjeglice kao na smetnju, nesto nisko, neprihvatljivo itd. Treba li da pricam o delozacijama ljudi na ulicu bez obezbjedjenja smjestaja. Ma niko' se pochesho nije!!!

BOGAMI JA NE ZNAM O KOJIM TO TI BOSANCIMA PRICAS ALI JA IZ LICNOG ISKUSTVA BAS NA POMENUTO MOGU RECI DA NIKAD NE OSJETIH DA SAM NEKOM SMETNJA...POMAGAO MI JE I KO JE MOGAO I KO NIJE

Pa prosjecni Bosanac (nazalost) nije ni u ludilu otisao da npr. besplatno pomogne u gradnji necega ili ciscenju rusevina ili tako nesto....Taj film neces gledati. Opet, casti maloj saci izuzetaka.

Nakon Katrine, Amerikanci su dobrovoljno otisli na svoj racun da ciste i grade New Orleans. A oni su fol' kapitalisti? A mi ko neka siroka dusa???? Jes' ali u zutu kaputu??

Ne spavanje nocima....je li tebi dobro?

KONTINUITET ISCITAVANJA POSTOVA NA TEMU NA KOJU SE REPLICIRA JE REKLA BIH NEOPHODNA
Upravo samo potvrdjujes ono sto Nosferatu tako lijepo pise ovdje:

- svi su "drugi" ispod nas, jer Ameri ne spavaju dobro, jer Katrina jer klincev klinac....samo mi smo super....jer smo tako dobro pomogli svim izbjeglicama, nema Srebrenica je danas "Zlatni Grad" :-)

Niko ba ovdje ne govori o tome da nas mentalitet nema i pluseva i minusa. Nazalost, plusevi uopste nisu u "humanitarnosti" nasoj, tu smo trube zadnje...samo pricamo ko foke' o necemu a u sustini (osim casnih izuzetaka), prosjecni Bosanac nije bas tako methametli i pohitan da skoci. Pricamo samo da minusi su toliko veliki da hoce da nas podave ili bolje receno koce nas da idemo naprijed.

Na cemu si ili na nekoj "brlji" ili kakvom exstasy?

MA DA I NARAVNO NIKAKO NIJE NAS MENTALITET RECI NEKOM DA JE NA BRLJI AKO NE MISLI KAO MI :lol:

Edit:naslov
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#33

Post by Bosnian_spring »

EI Presidente wrote:ma dobro veli forumas rego, mamone institucije, ne umijemo sistem napraviti...haj ga napravi kad nam preko 500 godina govore kako zivot da zivimo, pa smo se valjda odvikli od razmisljanja :D ...prvo kolonija otomanskom carstvu, zivjeli pod njihovim sistemom i pravilima, pa nas austrougari kolonizirase i donesose svoj sistem i pravila, pa SHS koji su gledali kako da nas u sto vecu mizeriju uguraju sa svojim idejama, pa onda komunjare koji su gonili dok im svijet davao zajmove i koji su uspostavili sistem gdje opet mi nismo imali upliva...i kako sad od ovih nacionalistickih budala ocekivat da oni uspostave nekakav sistem kad su gotovo sve goli imbecili i priucene diplomate bez vizije i plana...mi cekamo da nam se kaze sta nam je raditi jer smo tako navikli, i trenutno nam veoma losi i nezainteresovani ljudi daju naredbe...kolonija smo sopstvene politicke mafije i perfidne/lazljive EU...
Lijepo receno, El Presidente.....

Aha, tesko je uspostaviti nesto cega nikad nije bilo kako treba u nasem podneblju. Nije svakako nemoguce, ali zahtjeva i vremena i promasaja i love i strpljenja i izgubljenih generacija i pokusa i malih uspjeha i velikih padova....

Jedini lijek za "namcoran" mentalitet je zapravo sistem. Kad neko za npr. ozbiljan kriminal zaglavi u cuzi, umjesto sto zavrsi sa minimalnom kaznom ili na slobodi, mentalitet ili shvatanje obicnih ljudi ce se odmah poceti mijenjati. Ljudi su prilagodljivi sistemu i brzo uoce kako se najbolje postaviti.
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#34

Post by Bosnian_spring »

Svemirski_Jebach wrote:spring...kao i obicno - svaka cast!!!!

konacno treba razbiti iluzije nasih naroda o vlastitom merhametu, dobroti i velicini!!! Nije problem ne znati - problem je ne zeljeti saznati.

Koliko nas npr. studenata se organizovalo da ode i pomogne u ciscenju kuca povratnicima u zepu npr?

Koliko imamo komsija koji haman pa nemaju sta jesti?

Koliko imamo djece koja umiru od bolesti koje se mogu lijeciti a samo zato jer nema 20,000 eura da ode na operaciju vani, dok u isto vrijeme politicari dijele oprostajne bonuse?

Koliko smo puta, mi, najpametnija i najplemenitija nacija na svijetu glasali za te iste politicare?

Koliko smo donacija dali za ljude stradale u zemljotresima ili cunamijima?

Koliko smo puta otisli i pomogli nekom starijem komsiji da mu kupimo namirnice?

Koliko imamo sluha za potrebe ljudi sa invaliditetima koji se ne mogu popeti uz stepenice do vlastitog stana jer lift ne radi a sto se moze popraviti za pisljivih 2000 KM?

Koliko puta smo se potajno radovali tudjoj nesreci?

Koliko puta smo pozeljeli da i komsiji crkne krava?

Gdje smo bili kada je starija zena pala na cesti a ostali su kao mulci prolazili bez da je pitaju je li ok?

Gdje su nasi sveznajuci strucnjaci u bilo kojem polju?

Gdje su nasi sportisti?

hocemo li jos?
Svemirski, imas SVEMIRSKO 100% pravo.....Odlicna pitanja.

Vrijeme da polako spaljujemo iluzije i vrsimo spustanje na zemlju. Sto prije to bolje. Razumijevanje gdje smo tanaki i obracun sa nasom urbanom ili seosokom mitologijom, je prvi korak naprijed.
Bosnian_spring
Posts: 363
Joined: 12/07/2006 22:10

#35

Post by Bosnian_spring »

"Budala_mahnita", ne kontam sto pises velikim slovima i u boldu. Ne moras da vices....cujes se dobro :)
budala_mahnita wrote:TOLIKO O ONOM NASEM MENTALITETU I KAKO SMO NAJPAMETNIJI, A NEDO BOG DA SE NEKO NE SLAZE SA NASIM MISLJENJEM :-)
Evo meni ne smeta uopste sto se mi ne slazemo u misljenju. Cak mi je drago da prodiskutujemo. Ovo je samo prilika da relativno lagan nacin procaskamo i razmijenimo argumente.

Ja sam samo reagovao na neke od tvojih mitologija...koje iskreno i nisu "tvoje", nego su tako opste-poznate suplje price koje odzvanjaju po carsijskim i inim kaldrmama.
budala_mahnita wrote:MADA MI OVAJ PASUS NIJE BAS NAJJASNIJI RECICU TI SAMO DA JE ZA US STANDARD 3000$ P... DIM KAD NEMAS POSLA, KUCE, ODJECE, SPORETA ...
Polako bona...ne rasipaj se vec se malo koncetrisi sta pises. Nije fol bilo sta kuckati nego kuckati smislene stvari. Ok?

Ti si rekla da u poredjenju sa drugima (kako ti od milja zoves "bjelosvjetskim" drzavama), i navela si primjer Katrine i "nespavanja" Amerikanaca kao dobru referencu, nas mentalitet ili mi smo daleko bolji i ti tu kao ne vidis probleme.

Ja sam ti lijepo rekao da to sto ti radis je tipcno ono sto je Nosferatu ovdje rekao da nas mentalitet odmah uzima "druge" po noge i podize sebe kao odgovor na bilo sta.

Takodje sam ti jasno rekao da dok je odgovor US Vlade na PRIRODNU katastrofu Katrine bio neadekvatan za standarde Amerike ili Evrope, ista reakcija bi za bosanske uslove bila prvoklasna. Tj. tvoja prica da kao Katrina je neki dokaz kako smo mi Bosanci superiorni u recimo spasavanju ljudi je besmislica.

Koliko smo spasili Srebrenicana od VJESTACKE katastrofe (RAT I GENOCID)? Koliko smo izbjeglica pomogli? Koliko smo ljudi bez krova nad glavom otjerali iz stanova?

Bona ne bila....te osobe koje su prezivjele Katrinu danas vec imaju nove poslove, otisli u druge krajeve Amerike, dobili pomoc itd. itd. Nije samo $3000 sto su dobili, nego MNOGO TOGA VISE....i dan danas dobijaju.

Ja te lijepo pitah, gdje je "zlatni grad" Srebrenica i sta to mi ucinismo da ga napravimo boljim? I sto to danas Srebrenicani hoce da se kolektivno isele? Je li to zbog uslova i pomoci koje im je drzava Bosna dala i sirokogrudni Bosanci?

Dje ti vidis ikakvu nasu "superiornost" tu?
budala_mahnita wrote:KAD I GDJE ZA BOGA MILOGA JA SPOMENUH HUMANITARNU POMOC :?
Ti kazes da smo mi bolji od tih bjelosvjetskih drzava i kritikujes Ameriku i Katrinu. Dakle, impliciras da mi smo superiorni u pruzanju humanitane pomoci makar od te zemlje.

Ili mozda sad mijenjas misljenje?
budala_mahnita wrote:MALKICE K'O DA MI STRPA SVE POD MENTALITET - I POLITIKU I POLIKITU


Tebi je pomoc izbjeglicama politika???? Pa to je osnovna humanitarna aktivnost, a ako hoces i stvar vezana za mentalitet i moral, kako ko osjeca stvari.

budala_mahnita wrote:BOGAMI JA NE ZNAM O KOJIM TO TI BOSANCIMA PRICAS ALI JA IZ LICNOG ISKUSTVA BAS NA POMENUTO MOGU RECI DA NIKAD NE OSJETIH DA SAM NEKOM SMETNJA...POMAGAO MI JE I KO JE MOGAO I KO NIJE


Kako da ne? Toliko su izbjeglice i povratnici sretni sa tom pomoci i toplom rukom da evo svi sad idu kolektivno da se sele iz Srebrenice....kazu tolika im je podrska i pomoc data?

Pa jadna ne bila, idi i pitaj oko sebe i pricaj sa izbjeglim i sama ces vidjeti i cemer i jad i od cega ti zive. Ili si licemjerna do bola ili zivis pod staklenim zvonom daleko od ikakve relanosti.

Da li si ti svjesna nezadovoljstva i loseg tretmana izbjeglica? Je si li vidjela i jedan zivotni slucaj? Sto tolike izbjeglice koje su otisle u svijet se ne vracaju u taj "raj" gdje svako tako mocno svakome pomaze?

Jel' isto tako pomazu kao i jadnoj djevojci koju je tip htio silovati, a ona se nekako odbranila, da bi naletio drugi prolaznik i opljackao je!!!!

Mojne mi "izbjeglica" koje su iz vukojebina i sela dosle u grad sa lovom i politickom podrskom i osvojli dodatne stanove. To su profiteri. Njima je sve po taman.

Eto toliko je svima fino da je to jedno cudo...

budala_mahnita wrote:KONTINUITET ISCITAVANJA POSTOVA NA TEMU NA KOJU SE REPLICIRA JE REKLA BIH NEOPHODNA


Svakako. Ocito se vidi da nisi ni posteno procitala sta se pisalo. Udahni, procitaj, shvati i tvoj odgovor ce imati smisla nekog.

Ovako VRLO TANKO i neozbiljno sto si napisala.

Sto naravno nije znak da ti ne uzivas i dalje u diskusiji. I nek ti je normalno sve najbolje u zivotu.

Pozdrav Domovini!
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#36

Post by Svemirski_Jebach »

@budala-mahnita...

zivjeti zakopan duboko u sigurnost vlastite kucice i porodice ne daje pravi osjecaj ko smo mi i sta smo...pogledaj oko sebe i reci mi sta vidis...je li vidis merhamet? Gdje ga vidis (osim kod mirci :D )?

Vidis li zelju kod obicnog svijta da npr pomogne nekom strancu u nevolji? Gdje?

Vidis li vlast koja pomaze svom narodu? Gdje?

Vidis li zavist?

Vidis li ljubomoru na sve strane?

Vidis li licemjerstvo na sve strane?

Sve smo to mi...i daleko smo milion godina od onoga sto mislimo o sebi. Ja sam davno razbio iluzije.
Post Reply