maticni broj (ili JMBG)

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

photo
Posts: 839
Joined: 19/09/2003 00:00

#1 maticni broj (ili JMBG)

Post by photo »

pitanje: da li je maticni broj (ili JMBG) povrerljiv podatak te treba li biti oprezan kada se daje raznoraznim firmama ili organizacijama koje ga traze i imaju li one zakonsko pravo da ga traze?

Zakon o zastiti licnih podataka kaze da, onaj koji trazi licni podatak, mora reci zasto ga trazi, za sta ce se koristiti, sistem zastite i pogovoto ko ce imati pristup tom podatku (clanovi 5 i 6).

smatrate li vi svoj maticni broj povjerljivim podatkom i da li ga dajete tako lako svima koji ga traze?
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#2

Post by Edit »

Jeste, to je povjerljiv podatak. Ne upisujem ga na kojekakve uplatnice itd. I prolazi :)
funaki
Posts: 707
Joined: 23/11/2006 08:11

#3

Post by funaki »

JMBG je povjerljiv podatak i NE treba ga davati tek tako, naravno zbog zloupotrebe! Iz iskustva govorim, jer sam u svojoj firmi, prilikom kreiranja baze podataka ''morao'' izbaciti pretragu korisnika prema JMBG...
User avatar
Skyfox
Posts: 7489
Joined: 27/09/2003 00:00
Location: Selo Strumfova

#4

Post by Skyfox »

Ali jos uvijek se nalazi u licnoj karti sto znaci da je 'na izvolite' svaki put kada je nekom pokazes...
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#5

Post by Lace »

ma joj...to je identifikacioni kod osobe...zahvaljujuci kome ti nadju podatke o rodjenju, sklapanju braka..itd...ne krijem ga...upisan mi je na svim dokumentima od rodjenja pa tako i da ga neko "iskoristi", ne znam na koji nacin bi mi nastetio...ne kontam u cemu je problem :-?
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

:? povjerljiv? Tajna? Teorija zavjere?

to je kao da odete u banku i hocete dici pare s racuna, a ne date sluzbeniku broj racuna, jer je, jebi ga , povjerljiv...



naravno da maticni broj necu dati prodavacici na pijaci, ni vlasniku videoteke, ali ako potpisujem ugovor, ili naplacujem neki odradjeni posao, i firma trazi taj broj, normalno da cu dati....
cak i ako apliciram za posao, dam broj, jer se na taj nacin, preko milion sluzbi provjeri da li sam kaznjavanja (jebi ga, uvjerenje o nekaznjavanju je lako falsificirati), plus, zamisli da se zovem recimo Lejla ili Azra Hadzic ili Hodzic...
pa samo ih u sarajevu ima mali milion, i kako da me razlikuju od onih drugih?

JMBG nije SOCIAL SECURITY broj, tako da mislim da zesce zloupotrebe ne moze biti...
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#7

Post by Edit »

U nedostatku poreznih brojeva za fizicke osobe, taj se broj koristi i u te svrhe. Govori o tvom datumu rodjenja, sto je jedna od informacija koju te pitaju kad telefonski kontaktiras sa svojom bankom.
Upravo zato sto te precizno identificira, neko taj podatak moze iskoristiti da popuni neki vazan dokument u tvoje ime...

A da i ne govorim o tome da je i godiste povjerljiva informacija :D
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#8

Post by mIRCerka »

Edit wrote:U nedostatku poreznih brojeva za fizicke osobe, taj se broj koristi i u te svrhe. Govori o tvom datumu rodjenja, sto je jedna od informacija koju te pitaju kad telefonski kontaktiras sa svojom bankom.
Upravo zato sto te precizno identificira, neko taj podatak moze iskoristiti da popuni neki vazan dokument u tvoje ime...

A da i ne govorim o tome da je i godiste povjerljiva informacija :D
bilo koji podatak onda moze neko iskoristiti u tvoje ime....


kad apliciras za vizu, moras dati taj podatak, a u konzulatu mozda radi neki falsifikator, koji na osnovu tvog broja moze sebi osigurat ziranta itd itd....


nema mjesta paranoji :D

a za godiste se slazem...ja uvijek kazem da imam 22 godine (a po koji put slavim taj rodjendan zna samo moja mama)
Edit
Posts: 706
Joined: 15/02/2002 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by Edit »

mIRCerka wrote: kad apliciras za vizu, moras dati taj podatak, a u konzulatu mozda radi neki falsifikator, koji na osnovu tvog broja moze sebi osigurat ziranta itd itd....
hbg sad... na takvim mjestima se ljudi biraju i placaju u skladu s odgovornoscu da stite povjerljive informacije. To nije isto kao dati taj podatak sluzbeniku na blagajni u vodovodu...
User avatar
iceman ze
Posts: 6511
Joined: 18/11/2004 00:25
Location: Sarajevo

#10

Post by iceman ze »

ko rece za videotke, ja sam cuo da u jednoj bas traze JMB...... :D
User avatar
spreca
Posts: 66518
Joined: 07/11/2006 19:31
Location: Na Spreci fatam ribe....... za guzicu

#11

Post by spreca »

JMB nije nikakva tajna ,ako vam je tajna registarska oznaka automobila onda vam je tajna i JMB.Licnom tajnom se mogu tretitati samo neki kodovi koji suvm potrebni za neke operacije npr.kreditna kartica itd. mada i to mogu da provale ako hoce.
Danko_Bananko
Posts: 862
Joined: 23/01/2007 20:34

#12

Post by Danko_Bananko »

U Hrvatskoj je vec odavno izbacen sa dokumenata ( licna karta i pasos )
_sa_
Posts: 1048
Joined: 11/02/2007 14:57

#13

Post by _sa_ »

pa svugdje ga traze
das ga htio/ne htio a vala nek rade sta hoce od njega, neke zloupotrebe velike ne moze biti..
User avatar
burekodsira
Posts: 3535
Joined: 09/07/2006 00:23

#14

Post by burekodsira »

dok se s njim ne bude placalo :D


a treba sad da stupi zakon na snagu kod nas, da svi novopeceni vozaci moraju odredjeno vrijeme nositi tablu sa oznakom P na autu gdje ce takodje biti ugraviran broj vozacke dozvole... eto koliko su bitni nasi jmbg, brlk, br vozacke i sl
sulesavic
Posts: 3459
Joined: 22/01/2003 00:00
Location: apatrid

#15

Post by sulesavic »

U JMB-u se krije oznaka spola. Jbg, nekome ne odgovara da se taj podatak zna. Ne zezam se, pretpostavljam da transseksualcima ne bi bilo drago da na osnovu JMB-a neko zna ne¹to ¹to oni ne bi htjeli da se zna.
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#16

Post by PipiDugaDevetka »

sulesavic wrote:U JMB-u se krije oznaka spola. Jbg, nekome ne odgovara da se taj podatak zna. Ne zezam se, pretpostavljam da transseksualcima ne bi bilo drago da na osnovu JMB-a neko zna nešto što oni ne bi htjeli da se zna.
Među 5 posljednjih brojeva 13-cifrenog JMBG-a su određeni brojevi po kojima se može prepoznati pol osobe čiji je JMBG. Ne znam detalje.
Sejla
Posts: 60
Joined: 22/10/2002 00:00

#17

Post by Sejla »

PipiDugaDevetka wrote: Među 5 posljednjih brojeva 13-cifrenog JMBG-a su određeni brojevi po kojima se može prepoznati pol osobe čiji je JMBG. Ne znam detalje.
000-499 – muški
500-999 – ženski
virgo
Posts: 109
Joined: 04/11/2002 00:00
Location: Prndičići

#18

Post by virgo »

Evo mog iskustva:
jedan akviziter je nasao preko nekoga moj JMB kojeg mu nisam htjela dati, te ga je zloupotrijebio tako sto ga je stavio na neki navodni ugovor. Kasnije je bilo manjih problema, ali se sve dobro zavrsilo :x
Poslije toga mi je jasno da svako moze doci do JMB, ali zato dobro pazim gdje mi je LK i posebno sta potpisujem!
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#19

Post by sabanss »

Sejla wrote:
PipiDugaDevetka wrote: Među 5 posljednjih brojeva 13-cifrenog JMBG-a su određeni brojevi po kojima se može prepoznati pol osobe čiji je JMBG. Ne znam detalje.
000-499 – muški
500-999 – ženski
Ja sam zensko?
Sejla
Posts: 60
Joined: 22/10/2002 00:00

#20

Post by Sejla »

sabanss wrote:
Sejla wrote:
PipiDugaDevetka wrote: Među 5 posljednjih brojeva 13-cifrenog JMBG-a su određeni brojevi po kojima se može prepoznati pol osobe čiji je JMBG. Ne znam detalje.
000-499 – muški
500-999 – ženski
Ja sam zensko?
Tako ti je kako ti je napisano... :lol: (usput to su predzadnja tri broja :D)
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#21

Post by Lace »

Sejla wrote:
sabanss wrote:
Sejla wrote: 000-499 – muški
500-999 – ženski
Ja sam zensko?
Tako ti je kako ti je napisano... :lol: (usput to su predzadnja tri broja :D)
jeste...zadnji je kontrolni :D dan(2) mjesec(2) godina(3) broj registra(2) oznaka spola(3) kontrolni broj(1) - brojevi u zagradi oznacavaju broj cifri :D ukupno 13
axell
Posts: 19
Joined: 10/03/2007 18:12
Location: Canada

#22

Post by axell »

mIRCerka wrote::? povjerljiv? Tajna? Teorija zavjere?


JMBG nije SOCIAL SECURITY broj, tako da mislim da zesce zloupotrebe ne moze biti...

Social Security broj ne postoji. Postoji samo SOCIAL INSURANCE NUMBER ili SIN, i taj podatak svaka osoba cuva i ne daje se skoro pa nikome, cak i kada se aplicira za kredit, kreditnu karticu, itd. Na osnovu tog broja se dobiju podaci o osobi, sve privatne informacije, kreditni rejting itd. Cak i na svim aplikacijama gdje postoji mjesto da se upise SIN fino pise da niste obavezni isti upisati. Dakle tako bi se i JMBG trebao zastititi.
sabanss
Posts: 4547
Joined: 13/08/2006 11:20

#23

Post by sabanss »

Lace wrote:jeste...zadnji je kontrolni :D dan(2) mjesec(2) godina(3) broj registra(2) oznaka spola(3) kontrolni broj(1) - brojevi u zagradi oznacavaju broj cifri :D ukupno 13
Vec sam se prepao, ja mislio zadnje tri cifre :-)

A sto ce tri cifre za oznaku spola? Zar nije dovoljna jedna?
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#24

Post by Lace »

sabanss wrote:
Lace wrote:jeste...zadnji je kontrolni :D dan(2) mjesec(2) godina(3) broj registra(2) oznaka spola(3) kontrolni broj(1) - brojevi u zagradi oznacavaju broj cifri :D ukupno 13
Vec sam se prepao, ja mislio zadnje tri cifre :-)

A sto ce tri cifre za oznaku spola? Zar nije dovoljna jedna?
zamislki isti se dan rodi 5 muskih/zenskih beba koje upisu u isti registar

znaci da bi sve osim zadnje cifre bile iste...veca mogucnost za gresku :D
User avatar
Hantraga
Posts: 3358
Joined: 19/10/2006 18:13
Location: Sent Lujis

#25

Post by Hantraga »

mIRCerka wrote::? povjerljiv? Tajna? Teorija zavjere?

to je kao da odete u banku i hocete dici pare s racuna, a ne date sluzbeniku broj racuna, jer je, jebi ga , povjerljiv...



naravno da maticni broj necu dati prodavacici na pijaci, ni vlasniku videoteke, ali ako potpisujem ugovor, ili naplacujem neki odradjeni posao, i firma trazi taj broj, normalno da cu dati....
cak i ako apliciram za posao, dam broj, jer se na taj nacin, preko milion sluzbi provjeri da li sam kaznjavanja (jebi ga, uvjerenje o nekaznjavanju je lako falsificirati), plus, zamisli da se zovem recimo Lejla ili Azra Hadzic ili Hodzic...
pa samo ih u sarajevu ima mali milion, i kako da me razlikuju od onih drugih?

JMBG nije SOCIAL SECURITY broj, tako da mislim da zesce zloupotrebe ne moze biti...
To ti mislis da nemoze doci do zloupotrebe. JMBG upravo i jeste SS broj, jel se on koristi kao identifikacija identiteta.

Evo recimo, ako postoji neka osoba da ima mnogo novca na bankovnom racunu...
Meni treba njen JMB i ime i prezime...
Puknem svoju sliku na falsifikovani dokument...
Odem u banku i kazem, imam racun, al sam zaboravio broj, oni traze JMB,..
Ja im dam falsifikovani dokument, oni mi isplate kes... :D

Sam mi treba naci nekog ko ima para na racunu... :D
Post Reply