Opadanje zivotnog standarda u Europi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#51

Post by Svemirski_Jebach »

zzzzz wrote:
Svemirski_Jebach wrote:pitaj advokate u njemackoj koliko su sretni i koliko gida godisnje imaju :roll: :roll:

amerika nije rad i znoj...postoje i hollywood i frenkie boy :D

meni je amerika draza mnogo, a za ostalo Spring i Presidente su kazali vec pa da se ne ponavljam :D
:D :D

He, he, koliko smo razliciti, hvala bogu pa nas ima svakakvih

sreca = koliko gida = amercki dreem

i onda ostalima vatra sto ameri imaju sta hoce i mogu kako hoce
Ne vjerujem da jedan Italijan, kojem je cetverosatna kasna vecera sa familijom u nekom od gradskih restorana glavni dogadjaj dana, ima na cemu da zavidi onome iz Cikaga, koji radi cetiri sata kao vatrogasac pa putuje jos dva sata do slijedeceg posla gdje radi kao elektricar slijedeca cetiri sata a onda putuje jos dva sata do kuce. Kao sto rekoh, sreca se ne mjeri kolicinom novca (znam da i ja pojednostavljujem stvari ali u principu postoje sustinske razlike u zivotnom stilu ova dva svijeta i nacinu mjerenja srece)

Kad smo evolirali iz covjeka u konzumenta otisli smo u neku stvar...
ljudi koje ja poznajem ovdje a poznajem ih jako puno...ne rade dva nego jedan posao, idu na posao u 8 a vracaju se u 5, zaradjuju oko 100k godisnje, imaju 4 ili 5 sedmica odmora godisnje, imaju odlicno penziono osiguranje koje se uvecava ulaganjem, veceraju kuci ili u finim restoranima, putuju jednom ili dva puta godisnje negdje dalje...

uglavnom, kao i sve ostalo, i ovo je samo jedna od predrasuda o americi gdje svi rade dva posla i nemaju vremena ni za sta...

mislim nije da nema ni takvih ljudi ali to su uglavnom ljudi koji nemaju obrazovanja ili nisu se dobro snasli...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#52

Post by The_Fluid »

Njemacka ueber Alles!!

Koliko god prosjecnom Bosancu izgledalo suludo upumpavanje silnih kolicina novca u teritoriju koju je pokrivao bivsi DDR, vec se lagano osjecaju pozitivni pomaci. Te pomake ne osjete ni advokati ni kucepazitelji u Njemackoj, no osjetit ce ih i oni uskoro.

I Njemacka je broj 1 uvijek bila i ostala u Evropi, ono sto njih zabrinjava je nizak natalitet, u odnosu na njihovog glavnog rivala: Francusku, koja bi ih trebala prestici negdje izmedju 2025. i 2035.godine.

Sto se tice nezaposlenosti, stanje je slijedece, spram 4,2 miliona nezaposlenih prije par godina, trenutno je ta cifra spustena na ca. 3 miliona.

Jednako tako losi ekonomski rast proteklih godina (to u prevodu znaci 0,2 pretprosle godine 0,3 %) je vec znacajno popravljen krajem prosle godine i jos uvijek traje i trenutno iznosi 2,7%

Ne moze se sve gledati iz ugla novca kojeg neko zaradjuje (ovo glede onih 40K u Svicarskoj), jer tu postoje razni paradoksi, npr. pretprosle godine je Nijemac zaradio malo iznad 27.000 EUR, dok je Austrijanac zaradio 29.700 EUR

Po ovome je Austrijanac bogatiji od Nijemca, no niko ne navodi da su uvjeti i troskovi samog zivota puno skuplji u Austriji nego u Njemackoj (pocev od cijena prehrambenih namirnica, preko cijena stanova, sto za kupnju sto za iznajmljivanje, do svih ostalih troskova).

Rumunija, koju neko spomenu uopste nije bitna trenutno, osim kako te ljude zadrzati u Rumuniji, a radi se intenzivno na EU varijanti koja ce omoguciti useljavanje obrazovanih ljudi i time nadoknaditi nisku stopu nataliteta, koja je zapravo jos i niza, jer recimo prosjecan Nijemac ima stopu nataliteta od 1,61, dok prosjecan Turcin u Njemackoj ima 2,82 time ispada da Njemacka ima vecu stopu nataliteta, no onda je potrebno uzeti u obzir faktor tj. nivo obrazovanosti jednog prosjecnog stanovnika Njemacke turskog podrijekla i onog koji se vodi kao "Original-Nijemac".

Po meni je trenutno, od svih velikih svjetskih ekonomija, jedina kriticna ekonomija, ekonomija USA, koja se rusi iznutra, ogromnom disproporcijom, nerijesenim mnogim bitnim pitanjima te opet izuzetno velikom ulasku spanskog jezika, te onda kineskog na teritorij Sj. Amerike, no to je slika koju ne vidimo svaki dan na TV i u medijima.


Obzirom da je broj ljudi koji 'nemaju obrazovanja' u USA znacajno veci od onih koji su se 'snasli', jasno koja je realna slika Amerike.
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#53

Post by taxi_driver »

jest da nas je euro zaklao,ali opet je standard dobar.barem meni.
svemirski znas li koliko zaradjuje advokat u njemackoj?
ja sam imao nekih problema u njemackoj,i nadjem advokata ,koji je porijeklom iz hrvatske.novi A8 pod guzicom,kuca u njemackoj,kuca u hrvatskoj,i da svaka dva mjeseca ide golfa igrati po evropi.garant mu je standard opao.
u nl,imam prijatelja advokata,zaradjuje 6000 € netto.i njemu je standard opao :D :D :D :D
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#54

Post by EI Presidente »

The_Fluid wrote:Njemacka ueber Alles!!
zhiku ovog jungera :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#55

Post by Svemirski_Jebach »

e vidis za razliku od njemacke i drugih ovdje ne postoje "original amerikani" i "nepravi amerikanci", a jos jedna razlika je sto ovdje spanski jezik nije problem...a kineskog nema ni na mapi, osim mozda u China Townu.

I druga razlika je u tome sto se ovdje vec druga generacija adaptira i postaju amerikanci dok eto u njemackoj ni turci koji su tu vec dvije generacije nisu adaptirani i nisu prihvaceni..

americka ekonomija se rusi iznutra? Tako su govorili i prije 30 godina a americka ekonomija je danas mnogo jaca...

zivi bili pa vidjeli ali na TV-u se u americi vide mnoge stvari koje se ne vide u europi...
The_Fluid
Posts: 5591
Joined: 02/08/2002 00:00
Location: Earth

#56

Post by The_Fluid »

taxi_driver wrote:jest da nas je euro zaklao,ali opet je standard dobar.barem meni.
svemirski znas li koliko zaradjuje advokat u njemackoj?
ja sam imao nekih problema u njemackoj,i nadjem advokata ,koji je porijeklom iz hrvatske.novi A8 pod guzicom,kuca u njemackoj,kuca u hrvatskoj,i da svaka dva mjeseca ide golfa igrati po evropi.garant mu je standard opao.
u nl,imam prijatelja advokata,zaradjuje 6000 € netto.i njemu je standard opao :D :D :D :D

taxi driver, zaboravio si da je golf u njemackoj postao nesto sto je pristupacno i srednjoj klasi, to vise nije izrazito sport za ekstra-bogate.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#57

Post by Svemirski_Jebach »

taxi_driver wrote:jest da nas je euro zaklao,ali opet je standard dobar.barem meni.
svemirski znas li koliko zaradjuje advokat u njemackoj?
ja sam imao nekih problema u njemackoj,i nadjem advokata ,koji je porijeklom iz hrvatske.novi A8 pod guzicom,kuca u njemackoj,kuca u hrvatskoj,i da svaka dva mjeseca ide golfa igrati po evropi.garant mu je standard opao.
u nl,imam prijatelja advokata,zaradjuje 6000 € netto.i njemu je standard opao :D :D :D :D
e jeste samo sto u americi taj isti advokat zaradjuje 350,000... :D

jarane, sa mnom studira barem 30 advokata iz njemacke, francuske ili italije i svi jedva cekaju da dobiju posao u americi, prvo jer je bolje placen a drugo jer ima vise posla
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#58

Post by zzzzz »

"Obzirom da je broj ljudi koji 'nemaju obrazovanja' u USA znacajno veci od onih koji su se 'snasli', jasno koja je realna slika Amerike"
A ja bih da svi budu sretni ili bar vecina, to je ono u cemu se razlikujemo ja i moji americki sagovornici, oni redovno spominju one koji su se snasli. Bio sam sad u Kini, vidio sam i tamo one koji su se snasli, one koji zive u kucama od 5-6 miliona, okruzenim vodom (napravljena mala vjestacka Venecija), sa cuvarima i kapijom u ulazu u naselje.....drugu stranu medalje, onu tamniju, ne trebam vam ni opisivati.

Evropa ce zaostajati (ekonomski) za USA a u buducnosti moguce je i za Kinom, Indijom i Brazilom ali sve ima svoju cijenu
BAHadzic
Posts: 166
Joined: 08/07/2006 07:26
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA
Contact:

#59

Post by BAHadzic »

Po Podacima svijetske Banke Svicarci su najbogatji u prosjeku imaju 527000 euro 1.027.650KM na knjizici ma da ja nemam tolko :D
EI Presidente
Posts: 765
Joined: 17/11/2004 21:24

#60

Post by EI Presidente »

Amerikanci su optimisticna nacija, za razliku od mnooogih drugih diljem svijeta...to im je najveca prednost, i to ih cini tako privlacnim milionima ljudi koji svake godine pristizu u ovu zemlju...ovo je najveci razlog zasto je meni licno zadovoljstvo zivjeti u USA i nositi USA drzavljanstvo.

Pozdrav svim optimisticnim i neufuranim forumasima


:D
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#61

Post by taxi_driver »

Svemirski_Jebach wrote:
taxi_driver wrote:jest da nas je euro zaklao,ali opet je standard dobar.barem meni.
svemirski znas li koliko zaradjuje advokat u njemackoj?
ja sam imao nekih problema u njemackoj,i nadjem advokata ,koji je porijeklom iz hrvatske.novi A8 pod guzicom,kuca u njemackoj,kuca u hrvatskoj,i da svaka dva mjeseca ide golfa igrati po evropi.garant mu je standard opao.
u nl,imam prijatelja advokata,zaradjuje 6000 € netto.i njemu je standard opao :D :D :D :D
e jeste samo sto u americi taj isti advokat zaradjuje 350,000... :D

jarane, sa mnom studira barem 30 advokata iz njemacke, francuske ili italije i svi jedva cekaju da dobiju posao u americi, prvo jer je bolje placen a drugo jer ima vise posla

google je king.svemirski ne lazi.prosjecan advokat u americi zaradjuje otprilike kao i prosjecan u evropi.
moj prijatelj zaradjuje 130000 € sto je oko 170000$. a evo ti stranica sa prosjecnim primanjima advokata u usa.

http://www.payscale.com/research/US/Job ... yer/Salary
FFK as Lucy01
Posts: 3336
Joined: 20/04/2005 17:57
Location: USA

#62

Post by FFK as Lucy01 »

Ne znam zaista kakav je standard u Evropi (tacnije u bogatim zemljama EU-jer u takve ne spada Poljska, Rumunija, Bugarska, Slovenija..), ali nije upitno da je kupovna moc Amerikanaca daleko iznad kupovne moci Evropljana (EU). Zasto je to tako, mogli bi razglabati danima....kome je bitan novac a kome rahatluk, mogli bi smo i o tome....ali..

Evo nekoliko pokazatelja standarda:

Richest Countries in the World
Rank Country GDP - per capita
1 Luxembourg $ 55,100
2 Norway $ 37,800
3 United States $ 37,800
4 San Marino $ 34,600
5 Switzerland $ 32,700
6 Denmark $ 31,100
7 Iceland $ 30,900
8 Austria $ 30,000
9 Canada $ 29,800
10 Ireland $ 29,600
11 Belgium $ 29,100
12 Australia $ 29,000
13 Netherlands $ 28,600
14 Japan $ 28,200
15 United Kingdom $ 27,700
16 France $ 27,600
17 Germany $ 27,600
18 Finland $ 27,400
19 Monaco $ 27,000
20 Sweden $ 26,800


Richest People in the World
Rank Country Individual
1 United States Gates, William H III
2 United States Buffett, Warren E
3 India Lakshmi Mittal
4 Mexico Carlos Slim Helu
5 Saudi Arabia Prince Alwaleed Bin Talal Alsaud
6 Sweden Ingvar Kamprad
7 United States Paul Allen
8 Germany Karl Albrecht
9 United States Lawrence Ellison
10 United States S Robson Walton


Most Expensive Countries to Live in
Rank Country
1 Japan
2 South Korea
3 Russia
4 Taiwan
5 Norway
6 Hong Kong
7 Switzerland
8 Denmark
9 Argentina
10 China
11 Finland
12 Cote d'Ivoire
13 United States
14 Sweden
15 Venezuela
16 United Kingdom
17 Singapore
18 Oman
19 Jordan
20 Kuwait


Countries with the Most Billionaires
Rank Country Number of billionaires
1 United States 269
2 Japan 29
3 Germany 28
4 Italy 17
5 Canada 16
6 Switzerland 15
7 France 15
8 Hong Kong 14
9 Mexico 13
10 United Kingdom 12
11 Russia 8
11 Saudi Arabia 8

http://www.aneki.com/index.html
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#63

Post by Svemirski_Jebach »

taxi_driver wrote:
Svemirski_Jebach wrote:
taxi_driver wrote:jest da nas je euro zaklao,ali opet je standard dobar.barem meni.
svemirski znas li koliko zaradjuje advokat u njemackoj?
ja sam imao nekih problema u njemackoj,i nadjem advokata ,koji je porijeklom iz hrvatske.novi A8 pod guzicom,kuca u njemackoj,kuca u hrvatskoj,i da svaka dva mjeseca ide golfa igrati po evropi.garant mu je standard opao.
u nl,imam prijatelja advokata,zaradjuje 6000 € netto.i njemu je standard opao :D :D :D :D
e jeste samo sto u americi taj isti advokat zaradjuje 350,000... :D

jarane, sa mnom studira barem 30 advokata iz njemacke, francuske ili italije i svi jedva cekaju da dobiju posao u americi, prvo jer je bolje placen a drugo jer ima vise posla

google je king.svemirski ne lazi.prosjecan advokat u americi zaradjuje otprilike kao i prosjecan u evropi.
moj prijatelj zaradjuje 130000 € sto je oko 170000$. a evo ti stranica sa prosjecnim primanjima advokata u usa.

http://www.payscale.com/research/US/Job ... yer/Salary

vrlo misleading izvor...placa advokata se razlikuje od industrije do industrije, najmanje su placeni advokati koji rade u oblasti ljudskih prava...oko 35-45 k godisnje, dok advokati u advokatskim firmama (vecim) zaradjuju kao pocetnu platu 160 k plus bonus od 30k godisnje plus svasta nesto drugo...pa onda udvostrucavanje ili utrostrucavanje uplate u fondove za penziju i sl.

Advokat u europi, i to samo u najjacim advokatskim firmama (koje su usput ili americke ili engleske) zaradjuje oko 130 k eura godisnje ali prije poreza. Nakon poreza to je oko 70-ak hiljada eura. Uzmimo jos u obzir da su porezi u USA manji nego u Europi dobijemo dobru razliku.

Uglavnom, licno znam kolegu italijana koji (ima 2 godine iskustva) i koji je u jednoj od najpoznatijih advokatskih firmi u milanu dobio ponudu za 3,000 eura mjesecno.
hairly
Posts: 49
Joined: 27/01/2007 17:10
Location: Ze

#64 Re: Opadanje zivotnog standarda u Europi

Post by hairly »

Svemirski_Jebach wrote:http://www.sarajevo-x.com/clanak/070221028

Ovaj clanak me je zaintrigirao da postavim ovu temu. Pored toga cesto slusam od ljudi iz europe, svojih kolega i prijatelja da standard u europi sve vise opada. Prica mi kolega iz svedske (advokat svedki) da su ljudi prilicno ljuti gore i da zele reforme socijalnog (ovo je garant zbog Sogana :D ) jer drzava i privreda posustaju.

Njemacki socijalni i penzioni fondovi ne mogu vise podnijeti pritiska, tako da i oni krecu u reformu americkog tipa.

Poljska ocigledno ima velikih problem i od mnogo ranije tako da ih necu ni spominjati.

Uglavnom, sta vi mislite i da li imate slicnu impresiju?
Nemas pojma koliko mene zaboli cuna sto njima standard opada.Ko ih j. makar im opada.Nama ne moze ni opadat vise
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#65

Post by taxi_driver »

Svemirski_Jebach wrote:
taxi_driver wrote:
Svemirski_Jebach wrote: e jeste samo sto u americi taj isti advokat zaradjuje 350,000... :D

jarane, sa mnom studira barem 30 advokata iz njemacke, francuske ili italije i svi jedva cekaju da dobiju posao u americi, prvo jer je bolje placen a drugo jer ima vise posla

google je king.svemirski ne lazi.prosjecan advokat u americi zaradjuje otprilike kao i prosjecan u evropi.
moj prijatelj zaradjuje 130000 € sto je oko 170000$. a evo ti stranica sa prosjecnim primanjima advokata u usa.

http://www.payscale.com/research/US/Job ... yer/Salary

vrlo misleading izvor...placa advokata se razlikuje od industrije do industrije, najmanje su placeni advokati koji rade u oblasti ljudskih prava...oko 35-45 k godisnje, dok advokati u advokatskim firmama (vecim) zaradjuju kao pocetnu platu 160 k plus bonus od 30k godisnje plus svasta nesto drugo...pa onda udvostrucavanje ili utrostrucavanje uplate u fondove za penziju i sl.

Advokat u europi, i to samo u najjacim advokatskim firmama (koje su usput ili americke ili engleske) zaradjuje oko 130 k eura godisnje ali prije poreza. Nakon poreza to je oko 70-ak hiljada eura. Uzmimo jos u obzir da su porezi u USA manji nego u Europi dobijemo dobru razliku.

Uglavnom, licno znam kolegu italijana koji (ima 2 godine iskustva) i koji je u jednoj od najpoznatijih advokatskih firmi u milanu dobio ponudu za 3,000 eura mjesecno.

netto ili brutto?ovaj moj prijatelj je advokat u nekoj obicnoj kancelariji, tj.ne poznatoj.a da radi kod moskowitz-a,ta plata bi se duplirala.zato sam i uzeo prosjek,a to je tu negdje u usa i ovdje.ako su i jace u usa onda je to mali procent.
i opet ,sve i da mi je plata 2000€ veca nego ovdje ja ne bih u usa zivio.ali svako ima svoj ukus i razlog zasto je to tako.a standard nam nije opao.sto se vidi iz prilozene tabele.
BAHadzic
Posts: 166
Joined: 08/07/2006 07:26
Location: REPUBLIKA BOSNA I HERCEGOVINA
Contact:

#66

Post by BAHadzic »

Lucy01 wrote:Ne znam zaista kakav je standard u Evropi (tacnije u bogatim zemljama EU-jer u takve ne spada Poljska, Rumunija, Bugarska, Slovenija..), ali nije upitno da je kupovna moc Amerikanaca daleko iznad kupovne moci Evropljana (EU). Zasto je to tako, mogli bi razglabati danima....kome je bitan novac a kome rahatluk, mogli bi smo i o tome....ali..

Evo nekoliko pokazatelja standarda:

Richest Countries in the World
Rank Country GDP - per capita
1 Luxembourg $ 55,100
2 Norway $ 37,800
3 United States $ 37,800
4 San Marino $ 34,600
5 Switzerland $ 32,700
6 Denmark $ 31,100
7 Iceland $ 30,900
8 Austria $ 30,000
9 Canada $ 29,800
10 Ireland $ 29,600
11 Belgium $ 29,100
12 Australia $ 29,000
13 Netherlands $ 28,600
14 Japan $ 28,200
15 United Kingdom $ 27,700
16 France $ 27,600
17 Germany $ 27,600
18 Finland $ 27,400
19 Monaco $ 27,000
20 Sweden $ 26,800


Richest People in the World
Rank Country Individual
1 United States Gates, William H III
2 United States Buffett, Warren E
3 India Lakshmi Mittal
4 Mexico Carlos Slim Helu
5 Saudi Arabia Prince Alwaleed Bin Talal Alsaud
6 Sweden Ingvar Kamprad
7 United States Paul Allen
8 Germany Karl Albrecht
9 United States Lawrence Ellison
10 United States S Robson Walton


Most Expensive Countries to Live in
Rank Country
1 Japan
2 South Korea
3 Russia
4 Taiwan
5 Norway
6 Hong Kong
7 Switzerland
8 Denmark
9 Argentina
10 China
11 Finland
12 Cote d'Ivoire
13 United States
14 Sweden
15 Venezuela
16 United Kingdom
17 Singapore
18 Oman
19 Jordan
20 Kuwait


Countries with the Most Billionaires
Rank Country Number of billionaires
1 United States 269
2 Japan 29
3 Germany 28
4 Italy 17
5 Canada 16
6 Switzerland 15
7 France 15
8 Hong Kong 14
9 Mexico 13
10 United Kingdom 12
11 Russia 8
11 Saudi Arabia 8

http://www.aneki.com/index.html
neznam jer BIP i GDP isto ali prosjecna plata u svicarskoj 2005 je bila 52879 US Dollar znaci izmedju mojih i tvojih podataka je 20000 dollara razlike

a druga stvar nemozes gledat ukupan broj nego gledaj kolko ima milionera a kolko stanovnika. u svicarskoj ima po podacima iz 2003 163000 sto je 2.32% ukupnog stanovnistva a o zlatu koja posjeduje drzava da nepricam.

bas su prije nekoliko sedmica prodali zlato u vrjednosti od 10 milijardi franaka.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#67

Post by zzzzz »

Ova gore lista i jeste problem, USA je najbogatija zemlja svijeta, medju prve tri je sa BNP-om u svijetu ali je pitanje kako je to rasporedjeno.

anglo - saksonski, najgrublji oblik kapitalizma, sve vise i vise dominira svijetom, socijalne drzave tipa Njemacka, Skandinavija, Svicarska itd. tesko da mogu ravnopravno konkurisati sa zemljama u kojima socijalna izdavanja skoro da ne postoje ili su nesrazmjerna sa BNP-om tih zemalja. Pitanje je kuda nas to sve vodi i koliko je dobro da jedino mjerilo za kvalitet zivota bude profit i kupovna moc stanovnistva.
Countries with the Most Billionaires
Rank Country Number of billionaires
1 United States 269
2 Japan 29
3 Germany 28
4 Italy 17
5 Canada 16
6 Switzerland 15
7 France 15
8 Hong Kong 14
9 Mexico 13
10 United Kingdom 12
11 Russia 8
11 Saudi Arabia 8
Je li ovo mjerilo dobre zemlje za zivot?
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#68

Post by uozo »

Lucy01 wrote:Ne znam zaista kakav je standard u Evropi (tacnije u bogatim zemljama EU-jer u takve ne spada Poljska, Rumunija, Bugarska, Slovenija..), ali nije upitno da je kupovna moc Amerikanaca daleko iznad kupovne moci Evropljana (EU). Zasto je to tako, mogli bi razglabati danima....kome je bitan novac a kome rahatluk, mogli bi smo i o tome....ali..

Evo nekoliko pokazatelja standarda:

Richest Countries in the World
Rank Country GDP - per capita
1 Luxembourg $ 55,100
2 Norway $ 37,800
3 United States $ 37,800
4 San Marino $ 34,600
5 Switzerland $ 32,700
6 Denmark $ 31,100
7 Iceland $ 30,900
8 Austria $ 30,000
9 Canada $ 29,800
10 Ireland $ 29,600
11 Belgium $ 29,100
12 Australia $ 29,000
13 Netherlands $ 28,600
14 Japan $ 28,200
15 United Kingdom $ 27,700
16 France $ 27,600
17 Germany $ 27,600
18 Finland $ 27,400
19 Monaco $ 27,000
20 Sweden $ 26,800


Richest People in the World
Rank Country Individual
1 United States Gates, William H III
2 United States Buffett, Warren E
3 India Lakshmi Mittal
4 Mexico Carlos Slim Helu
5 Saudi Arabia Prince Alwaleed Bin Talal Alsaud
6 Sweden Ingvar Kamprad
7 United States Paul Allen
8 Germany Karl Albrecht
9 United States Lawrence Ellison
10 United States S Robson Walton


Most Expensive Countries to Live in
Rank Country
1 Japan
2 South Korea
3 Russia
4 Taiwan
5 Norway
6 Hong Kong
7 Switzerland
8 Denmark
9 Argentina
10 China
11 Finland
12 Cote d'Ivoire
13 United States
14 Sweden
15 Venezuela
16 United Kingdom
17 Singapore
18 Oman
19 Jordan
20 Kuwait


Countries with the Most Billionaires
Rank Country Number of billionaires
1 United States 269
2 Japan 29
3 Germany 28
4 Italy 17
5 Canada 16
6 Switzerland 15
7 France 15
8 Hong Kong 14
9 Mexico 13
10 United Kingdom 12
11 Russia 8
11 Saudi Arabia 8

http://www.aneki.com/index.html
"The percentage of poor Americans who are living in severe poverty has reached a 32-year high, millions of working Americans are falling closer to the poverty line and the gulf between the nation's "haves" and "have-nots" continues to widen."
http://www.realcities.com/mld/krwashing ... ton_nation
Nije sve to tako crno bijelo drugovi i drugarice.

States with the most people in severe poverty:

California - 1.9 million
Texas - 1.6 million
New York - 1.2 million
Florida - 943,670
Illinois - 681,786
Ohio - 657,415
Pennsylvania - 618,229
Michigan - 576,428
Georgia - 562,014
North Carolina - 523,511

Source: U.S. Census Bureau

:shock:
Toliko o uspjesnom sistemu u USA!
:roll:
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#69

Post by Blueboy- »

Lucy01: Ne znam zaista kakav je standard u Evropi (tacnije u bogatim zemljama EU-jer u takve ne spada Poljska, Rumunija, Bugarska, Slovenija..), ali nije upitno da je kupovna moc Amerikanaca daleko iznad kupovne moci Evropljana (EU). Zasto je to tako, mogli bi razglabati danima....kome je bitan novac a kome rahatluk, mogli bi smo i o tome....ali..
Standar i tumacenje standarda je jedno a kupovna moc je nesto drugo. Evropska unija ima bogatiji i manje bogatiji zemalja, i ove koje si nabrojo ce vremenom dogurat do oni bolje stojecim drzavama. U bosni ima ljudi koji imaju love i kod koji je kupovna moc na visokom nivou, ali to ne cini standard bosne nesto boljim. U americi je do neku godinu zivilo blizu 16 mio. ekstremno siromasni, ova populacija nema nikakva primanja i zivi ispod dovoljnog za nesto sto bi ih priblizilo normalnom zivotu/ishrani/ljekarskoj i drugoj pomoi. Siromastvo u Americi raste, tako je izmedju 2000 i 2005 poraslo sa neki 25%, sada statistike danas pokazuju brojku od neki 40 miliona socijalno ugrozeni gradjana amerike (ne imigranti vec americki sa amerckim drzavljanstvom), znaci povecanja preko 50 %. Amerika ima oko 290 mio. stanovniak a amerikanaca 40 mio. je u siromastvu koji nemaju za ono najosnovnije, pa onda to nije standard, opisi mi gdje su ti 40 mio. u tom standardu i toj platnoj moci o kojoj pricas.
Standar jedne zemlje je visok kad posjeduje socijalno/zdravstveno i svako drugo osiguranje za onu najugrozeniju populaciju, to apsulutno nema nikakve veze kako koji pojedinac trosi, svakome je odavno jasno da najbogatiji uvjek zavrse u americi. Gledao sam program gdje amerikanci zive u podzemnoj kanalizaciji, neki su dabi prezivili jeli pacove. Ja standard ocjenujem gledajuci kakva je srjednja klasa, kako zive oni koji nemaju posla ili mogucnost da rade, ako oni dobro zive onda drzava ima visok standard i stiti svakog svog gradjanina i pruza svakom kakve takve iste mogucnosti.
TvinPiks
Posts: 11
Joined: 25/02/2007 00:43

#70

Post by TvinPiks »

Najlepsa hvala za takav sistem kojeg ima Amerika i nedo Bog da to dodje u Evropu. Jesu oni najbogatiji po BDP-u ali standard i kvalitet zivota su im u qrcu blago receno. Ja imam u mislima ipak drzavu koja ima malo socijale, u Evropi smo se borili za socijalu cijelo 19. stoljece i trebamo bit ponosni na to, a ne da zbog nekih cifri uzmemo taj nepravedni sistem.NE HVALA za takvo skolstvo, zdravstvo, ne hvala za 40 milijona ljudi (40 jebenih milijona!!!!) bez ikakvog zdravstvenog osiguranja, ne hvala za jedan najvisih stepena kriminala u razvijenom svijetu (najvise ubistava godisnje), ne hvala za 60% predebelih ljudi, ne hvala za takav nacin poljoprivrede, gdje je sve genetski izmjenjeno (pa i nemas izbora nego da postanes debeljuskara), ne hvala za njihov jebeni Holivud i POP kulturu pranja mozga, osim toga u Americi je veeelika oskudica KULTURE (pojma kojeg Evropljani smatramo kao kulturu). A da i ne pominjem spoljasnju politiku. Sve u svemu, hebes drustvo koje potencira individualizam na svakom koraku, a ljudi se skupe samo tada kad je treba nekog ili nesto osuditi ili lincati - that is USA.
USA su jedno jaaako preoptereceno drustvo i imaju puno problema. Kanada i Australija su mnogo prijatnije, ma da ni tamo nema neke tradicije, kulture, hebiga zemlje doseljenika.
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#71

Post by Svemirski_Jebach »

:zzzz: :zzzz: :zzzz: bla bla bla

ti si ocigledno veliki poznavalac amerike i ostalih drzava svijeta...nema potrebe tebi ista objasnjavati, ti imas unparijed misljenje izgradjeno ni na cemu...

ti si se ocigledno borio za socijalu u europi, krvario si po ulicama pariza, stockholma ili milana 1800 i neke pa ti je tesko...

u svakom slucaju, a merika je sigurno daleko od savrsenstva...al ti si veliki znalac pun stereotipa, ti znas sta je kultura, ti si bastinik europske kulture i civilizacije... :roll: :roll: steta samo sto ne kontas da je ta "kultura" i "civilizacija" tokom hiljadu godina odnijela vise zivota nego sto bi 100 ratova u iraku odnijelo...

nego, zivi i dalje kako si naucio, niko ti ne moze pomoci...
Blueboy-
Posts: 210
Joined: 15/01/2007 19:23

#72

Post by Blueboy- »

Mislim da tema ode skroz u drugom smjeru, vise sada lici na prepirku sta je bolje Evropska unija ili Amerika. Nije pitanje samo socijale, vec je to sistem drzave i drustvena odgovornost prema svakom gradjaninu. Ovde primjera u danskoj beskucnik (koji ima ispod 1000 ukupno) moze uci u svaku bolnicu i biti ljecen i izljecen a da nema nikakvog osiguranja a ni banke u dzepu, to znaci svak ima isto. Primjera ko radi placa izmedju 35 do 40 % od plate poreza drzavi, ali ujedno znam da sam osiguran i da doprinosim osiguranju i onom ko se jos nije snaso za poso.
Nije standa kad elita sa punim dzepom ima sve i moze sve, standard visok je kad i onaj iz najnizeg socijalnog ranga ima prava ko onaj sa punim dzepom. Bogastvo Evropske unije i Amerike je to negdje, ali sistemi drzava su puno humaniji u Evropi nego u Americi, to niko nemoze osporavati.
Cesto citam o humantiranim akcijama u bosni, vecinom gdje roditelji nemaju pare da svom djetetu obezbjede operativni zahvat od neki 5000 eura. Primjer su ti ta djeca, niakakve zastite niti pomoci od drzave, jedino ga ljecnici obavjeste koliko mu para zivot vrjedi.
Iz bosne su vake vjesti za ocekivat, zemlja je siromasna, standard nizak, nezaposlenost visoka itd. Ali kad cujem da najaca ekonomija na svjetu, najbogatija zemlja na svjetu, najaca vojna sila na svjetu ima priblizno 13,80 % svoje populacije koja dolazi u stanje kavo dolaze gradjani jedne siromasne bosne i hercegovine, albanije itd. Stvarno onda to ne smatram standardom, taj americki standard mozda uziva neki 50 % amerikanaca. Uvjek sam smatro tu zemlju idealnom, najvise zbog TV-efekta, vazda je prekazivana kao raj na zemlji a ustvari za one najnize rangirane je pakao na zemlji.
Post Reply