BOSANSKA imena

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#51

Post by Grom iz vedra neba »

invizigot323 wrote:ja sam imao negdje 13 - 14 godina u ratu i preko puta mog ulaza jedna komsinica je rodila sina i valjda usred onog rata vodjena necim sto meni nikad nece biti jasno (vjerovatno nestasicom vode) dala je sinu ime KANISTER... to je 100% bosansko ime... dobra stvar je sto je otisla negde u australiju ili gdje vec pa stranci ne kontaju sta to ime znaci....cuj kanister....
:lol: :lol: :lol: :-)
Orbini
Posts: 1100
Joined: 26/07/2003 00:00

#52

Post by Orbini »

grom
Ti opet lutas i jos uvijek ne znas sta hoces da kazes. Povezivanje imena sa politikom ima veze ali na drugi nacin, jer upravo medju politicarima i njihovoj djeci mozes vidjeti trendove o kojima ja govorim. A sto se tice tvoje paranoje, nekakvih knjiga, hutbi i sta ti ja znam, to mozes macku okacit o rep.
Ja sam bio i vise nego jasan.
Ti ovdje izvodis klasifikacije imena a ne dajes definicije niti pravila.
Osim licnog ukusa gdje ocigledno imas fobiju odredjenih subkultura prolaznog tipa.
I opet - nisi niti jednom rjecju naznacio po cemu su imena koja kudis nakaradna i da asociraju na nesto ruzno.

Ko sam ja da dajem svoje misljenje? Sta tebe briga ko sam ja? Dajem svoje misljenje isto kao sto i ti dajes.
To bi bilo kao da ti opsujem sta jer je to eto moje misljenje imoje pravo.
Oduci se vrijedanja drugih zato sto imaju drugacije inspiracije i obicaje nego ti.
Davanje imena je privatna stvar i apsolutno nije vrjedno spomena ko je gdje pokupio inspiraciju.
Ne mozes definisati niti bosansko tradicionalno ime niti muslimansko, a omalovazavas druge.

Otkud ti znas da meni to smeta? Ja sam govorio o genezi tih imena. To su prva izvedena imena iz originalnih imena baziranih na odredjenim religijskim licnostima i sl. Uopste mi ne smetaju. Ne trebas se kladiti ni nasta, jedino mozda u svoj kompleks manje vrijednosti kada su imena u pitanju
Netacno, nazvao si mena mujo, Ibro,.. kvazimuslimanskim sto je degradacija u samom startu. A ne mozes definisati muslimansko ime.

Jasmin arp. znaci proljece, od per. Yasemin, Haris arp. upravitelj, cuvar, Armin ne znaci nista, isti primjer kao i sa Admir, podsjeca na arapsko ime, ali je izmisljeno umetanjem "r", Bisera je poznato ime odavno, kao i Zlatan, samo se po sebi objasnjava iz slavenske tradicije, Sanela takodjer kvaziime, tj izmisljeno bez znacenja ali sa zvucnosti koja podjseca na neko arapsko ime.

Koliko poznajes starih ljudi koji se zovu Jasmin, Zlatan, ...?
A Sanela je danas jedno od najcescih imena u Bosni, te ti je "kvaziime" isto kao d si rekao da nemaju imena. Jesi li ti svjestan koliko si bezobrazan?
Sto se tice troslovnih ili detrdžent imena, nisam mislio na sva, nego iz zadnje decenije kao posljedica amerikanizacije drustva...
Nase drustvo ima uticaje ne samo Amerike nego i arapskog svijeta, Turske, Italije,..... i taj trend imaju sve nacije svijeta. Po cemu zakljucujes da je nesto amerikanziacija i sta ima u tome lose ako jeste? Po cemu ime koje zvuci vise americki je manje bosansko od imena koje zvuci vise hebrejski. A hebrejski korijen je dosta zastupljen u imenima koja po opstenarodnm vjerovanju veze za muslimanska.
Mladicu, zaista imas kompleks i mnogo nakupljenih frustracija. Ja nikoga nisam vrijedjao. Govorio sam o negativnoj pojavi koja se desava u BiH.

Hajde reci Sanelama diljem BiH da imaju kvaziime i da su produkt negativnih trendova. Pa se uvjeri koliko si bezazlen u svojim izjavama. svako zna neku Sanelu, nekog Edu, Dinu, Armina, Adu, Ajlu,.... reci im da su produkt nafuranosti na turbo, amerikanizaciju, sapunice, neznanje,.....
bas bih te volio vidjeti.

Inace, izbori su davno zavrseni i ne bi bilo lose da malo prestanes srat o politici.
Komunizam je mladicu zavrsen, barem oficijelno pa time bi i obicaji imena trebali prestati biti podobnost, i norma po kojoj se ocjenjuje zaostalost, primitivizam, negativne pojave,......


I svega ti, nemoj mi odgovarati tek da mi odgovoris i pariras. Nisi nista dokazao, niti ikakvu definiciju nekog imena izveo, prokazao niz imena kojih imas bar 20% u nas, i bolje ti je da zacepis. Ne kontas koliko si se zaletio i nalupao, te ti je daljnji nastavak ovakve price vec i patetican.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#53

Post by Grom iz vedra neba »

Orbini wrote:grom
Ti opet lutas i jos uvijek ne znas sta hoces da kazes. Povezivanje imena sa politikom ima veze ali na drugi nacin, jer upravo medju politicarima i njihovoj djeci mozes vidjeti trendove o kojima ja govorim. A sto se tice tvoje paranoje, nekakvih knjiga, hutbi i sta ti ja znam, to mozes macku okacit o rep.
Ja sam bio i vise nego jasan.
Ti ovdje izvodis klasifikacije imena a ne dajes definicije niti pravila.
Osim licnog ukusa gdje ocigledno imas fobiju odredjenih subkultura prolaznog tipa.
I opet - nisi niti jednom rjecju naznacio po cemu su imena koja kudis nakaradna i da asociraju na nesto ruzno.

Ko sam ja da dajem svoje misljenje? Sta tebe briga ko sam ja? Dajem svoje misljenje isto kao sto i ti dajes.
To bi bilo kao da ti opsujem sta jer je to eto moje misljenje imoje pravo.
Oduci se vrijedanja drugih zato sto imaju drugacije inspiracije i obicaje nego ti.
Davanje imena je privatna stvar i apsolutno nije vrjedno spomena ko je gdje pokupio inspiraciju.
Ne mozes definisati niti bosansko tradicionalno ime niti muslimansko, a omalovazavas druge.

Nazalost ti imas problema sa logikom, ovo je bilo bez uvrede zaista dobronamjerno.

Nikom na svijetu ne sporim davanje imena koja god hoces, ali ne dam ni da ti meni osporis kvalifikacije odredjenih pojava, na isti nacin po kojem ti mene kvalificiras kao mladica, ili funkcionere papcima, ja kvalificiram pojave davanja imena. Dakle, sam po sebi si kontradiktoran.

Dalje si rekao da ne mogu definisati bosansko ime (vec sam rekao da ono ne postoji), a omalovazavas druge (sto je notorna glupost, jer ja nikog licno ne omalovazavam). Ako si ti mene nazvao mladic, a ja tebe starac, da li sam te omalovazio i da li si ti mene omalovazio?
Otkud ti znas da meni to smeta? Ja sam govorio o genezi tih imena. To su prva izvedena imena iz originalnih imena baziranih na odredjenim religijskim licnostima i sl. Uopste mi ne smetaju. Ne trebas se kladiti ni nasta, jedino mozda u svoj kompleks manje vrijednosti kada su imena u pitanju
Netacno, nazvao si mena mujo, Ibro,.. kvazimuslimanskim sto je degradacija u samom startu. A ne mozes definisati muslimansko ime.
Tacno, a prethodno sam objasnio da muslimanski naziv koristim kolokvijalno da ne bih pisao non-stop "imena karakteristicna za muslimane u Bosni", pa ih onda kolokvijalno zovem muslimanska, po tome i imena kvazimuslimanska, dakle ona koja to nisu ali su izvedena iz njih.
Jasmin arp. znaci proljece, od per. Yasemin, Haris arp. upravitelj, cuvar, Armin ne znaci nista, isti primjer kao i sa Admir, podsjeca na arapsko ime, ali je izmisljeno umetanjem "r", Bisera je poznato ime odavno, kao i Zlatan, samo se po sebi objasnjava iz slavenske tradicije, Sanela takodjer kvaziime, tj izmisljeno bez znacenja ali sa zvucnosti koja podjseca na neko arapsko ime.

Koliko poznajes starih ljudi koji se zovu Jasmin, Zlatan, ...?
A Sanela je danas jedno od najcescih imena u Bosni, te ti je "kvaziime" isto kao d si rekao da nemaju imena. Jesi li ti svjestan koliko si bezobrazan?
Sto se tice troslovnih ili detrdžent imena, nisam mislio na sva, nego iz zadnje decenije kao posljedica amerikanizacije drustva...
Nase drustvo ima uticaje ne samo Amerike nego i arapskog svijeta, Turske, Italije,..... i taj trend imaju sve nacije svijeta. Po cemu zakljucujes da je nesto amerikanziacija i sta ima u tome lose ako jeste? Po cemu ime koje zvuci vise americki je manje bosansko od imena koje zvuci vise hebrejski. A hebrejski korijen je dosta zastupljen u imenima koja po opstenarodnm vjerovanju veze za muslimanska.
Mladicu, zaista imas kompleks i mnogo nakupljenih frustracija. Ja nikoga nisam vrijedjao. Govorio sam o negativnoj pojavi koja se desava u BiH.

Hajde reci Sanelama diljem BiH da imaju kvaziime i da su produkt negativnih trendova. Pa se uvjeri koliko si bezazlen u svojim izjavama. svako zna neku Sanelu, nekog Edu, Dinu, Armina, Adu, Ajlu,.... reci im da su produkt nafuranosti na turbo, amerikanizaciju, sapunice, neznanje,.....
bas bih te volio vidjeti.
Zasto bih govorio Sanelama bilo sta? Nemam nikakvu namjeru da nesto govorim Sanelama, jer ovdje nije rijec o njima. Ovdje govorim o imenu Sanela koje nema nikakvo znacenje. Evo da se odmah uvjerimo. Posto si ti ekspert reci nam koje je znacenje imena Sanela?

Takodjer opet lupetas, i nemas nista povezano u svom komentaru. Ja sam tacno definisao koji sloj imena spada u turbo folk, koji u amerikanizirana imena, koji u izmisljena itd. Zato malo pazljivije citaj, a tvoja toboznja briga za "osobe" sa odredjenim imenom je jeftini populizam koji nema veze s temom.
Inace, izbori su davno zavrseni i ne bi bilo lose da malo prestanes srat o politici.
Komunizam je mladicu zavrsen, barem oficijelno pa time bi i obicaji imena trebali prestati biti podobnost, i norma po kojoj se ocjenjuje zaostalost, primitivizam, negativne pojave,......


I svega ti, nemoj mi odgovarati tek da mi odgovoris i pariras. Nisi nista dokazao, niti ikakvu definiciju nekog imena izveo, prokazao niz imena kojih imas bar 20% u nas, i bolje ti je da zacepis. Ne kontas koliko si se zaletio i nalupao, te ti je daljnji nastavak ovakve price vec i patetican.


Tvoj strah od diskusije vise govori od tvojih nebuloza. Definicija nije mjerilo teze, teze je produkt zdravog razuma, iskustva i opceg znanja. Forum nije Haski tribunal da se iznose definicije nego misljenja. Ako ti nisi u stanju da prihvatis tudje misljenje, bez vrijedjanja sagovornika, onda moras poraditi na sebe.
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#54

Post by MuaDib »

mamica 31 wrote:jel neko zna cije je ime Daria :?
Ilirsko! :) :)
User avatar
Salko sto je u vodu skako
Posts: 4278
Joined: 10/02/2006 11:59
Location: Nemila kod Zenice

#55

Post by Salko sto je u vodu skako »

MuaDib wrote:
mamica 31 wrote:jel neko zna cije je ime Daria :?
Ilirsko! :) :)
daria je perzijsko ime... 8-)
zlata
Posts: 2679
Joined: 06/09/2002 00:00

#56

Post by zlata »

King Kikapu wrote:e sad, jel ilirska ili slavenska imena?

sta cemo s perunom, ilijom, vesnom?
Ilija je.... men's'cini...Zidov...
xmen2
Posts: 14
Joined: 24/11/2006 09:56

#57

Post by xmen2 »

Bosanska imena ne postoje

Postoje Bosnjacka,srpska i hrvatska imena u Bosni

Bosnjacka su iz istocne kulture,islamskog obicaja
User avatar
pitt
Posts: 27093
Joined: 03/12/2002 00:00
Location: Steelers Nation

#58

Post by pitt »

e nek si nam ti to lijepo objasnio........ni bosne nema jel tako? :-)
dmr
Posts: 88
Joined: 10/11/2005 21:19
Location: Big Apple

#59

Post by dmr »

Evo jos jedno originalno k'o onaj kanister. Jedan mi je prijatelj pricao kako negdje kod Tuzle postoji lik koji se zove "Nanin Sin" :) Valjda su ga roditelji napustili ili sta vec, i ost'o je kod nane, i ona mu dalo to ime :)
User avatar
MuaDib
Posts: 4049
Joined: 28/10/2006 23:25
Location: Sarajevo

#60

Post by MuaDib »

Vukajlo :D
plimpi
Posts: 92
Joined: 29/10/2006 10:51
Location: Sarajevo

#61

Post by plimpi »

da rezimiramo:

Gorčin,
Kulin
Kosara
MaK
Radin
Vesna
Dijana
Neven
Nevena
Prijezda
Perun
Ilija
Ljiljana
Daria,
Magled
Kosta
Stojko
KANISTER

IKAR
Jasmin
Zlatan

freak_with_a_laptop wrote:Godin, Tišemir, Didodrag, Bratič, Dragoš, Dragič, Ljubin, Tvrtko, Kulin, Dražeta, Rastudije, Radoje, Radovan, Dragost, Povržen, Radoslav, Miroslav, Boleslav, Ratko, Radomir, Miloje

pa proberi :D



jel to to?

A Belma, elma, samra, samir, amar, emir, aida, jasna?

kako to klasificiramo?
jOFLA
Posts: 2363
Joined: 11/06/2005 03:04

#62

Post by jOFLA »

.
Last edited by jOFLA on 13/07/2010 14:45, edited 1 time in total.
User avatar
chinese_water
Posts: 1688
Joined: 26/06/2006 01:02

#63

Post by chinese_water »

plimpi wrote:da rezimiramo:

Gorčin,
Kulin
Kosara
MaK
Radin
Vesna
Dijana
Neven
Nevena
Prijezda
Perun
Ilija
Ljiljana
Daria,
Magled
Kosta
Stojko
KANISTER

IKAR
Jasmin
Zlatan

freak_with_a_laptop wrote:Godin, Tišemir, Didodrag, Bratič, Dragoš, Dragič, Ljubin, Tvrtko, Kulin, Dražeta, Rastudije, Radoje, Radovan, Dragost, Povržen, Radoslav, Miroslav, Boleslav, Ratko, Radomir, Miloje

pa proberi :D



jel to to?

A Belma, elma, samra, samir, amar, emir, aida, jasna?

kako to klasificiramo?
Emir je carevsko ime... elma klasicna turska rijec, samir -with peace , jasna-clear , tisemir-silent peace, miroslav-peace celebrator,boleslav-pain celebrator,radomir-gladly peace,ratko-war who,radeta-enchantment that, ebes nas koliko mirna imena imamo a koliko se koljemo :-)
medulla
Posts: 119
Joined: 13/07/2006 19:19

#64

Post by medulla »

belma, sanela, amela, itd su najgluplja bombonasta imena koje nose bosanske curice, zene (nema jos nena) i uvijek se pitam kako su im mame mogle dati takva imena :D

muska varijanta: amel, sanel, belmin wtf, bljak

meni se licno svidjaju mocna imena :D arapska kao sto su dzemila, aisa, hajra, asira, amila, ajla, arifa, asida, azra, bakira, disija, besiha, djulesma, emsira itd koja su rijetka (neka) a imaju lijepo znacenje
modesti
Posts: 650
Joined: 02/03/2004 00:00

#65

Post by modesti »

Ajkuna, Dzuzulejza 8)



Po nekim pricama od prije rata, dali neki djetetu ime Jebim :D pa ga dozivali kroz prozor dok se igrao s djecom da dodje na rucak :D :-)

:dance:
AjvazDedo
Posts: 354
Joined: 29/08/2004 02:16

#66

Post by AjvazDedo »

Zulhafir i Peki :)
Post Reply