Zabrana rada poslije 23:00

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#26

Post by Liberalism »

chuchumbamayumbe wrote:
Liberalism wrote:
Marchegianni wrote:Meni preko puta zgrade radi pekara 24H, iza zgrade granap 24h, u okolini ima još kamara takvih objekata. Samim tim je besmisleno govoriti o zabrani. Nije zabranjeno, samo važe drugi administrativni uslovi. Problem je vlasnika što ne radi kad vam zatreba hljeb (na primjer), ne zakonodavca.

Uostalom, neću ponavljati rečeno, mostarac je već sve rekao što se ima reći.
To sto ti radi pekara razlog je u tome sto je dozvoljena proizvodnja 24 sata, ali to ne znaci da je pekarama dozvoljena prodaja proizvoda 24:00. Pogledaj radno vrijeme pekare pa ces vidjeti. drugim rijecima oni prodaju hljeb nakon 23:00 sata mimo propisa.

isto je i za granap. Prodavnice koje rade 24:00 zvanicno ne rade vec se od 23:00 do 07:00 objekat cuva a taj cuvar ujedno i prodaje (opet mimo zakona) proizvode kupcima.

Jel vam sad malo jasnije? Sta ste se uhvatili kafane?

Usput, niko da kaze 'boze dragi kako policija dozvoljava rad kafanama nakon 23:00 na novu godinu, bajram bozic ili sta ti ja znam vec' vec vam samo smeta kada vi ne izlazite u kafane nakon 23:00.

Nije ovde rijec o tome sta kome smeta ili ne smeta nego sta su argumenti za zabranu rada i zasto ako je vec tako da vecini smeta rad nakon 23:00 zasto onda bilo sta radi nakon dozvoljenog radnog vremena.

Vama sve smeta osim onda kad vam zatreba neka usluga nakon 23:00. Tad vam nista ne smeta.
To je zxato sto je Bajram dva puta godisnje, Bozici po jednom i to je to...Svako pravilo ima izuzetaka...
Za ovo drugo procitaj postove gore iznad i nemoj uproscavati stvari i generalizovati... Fakat si bezze zapeo... Kako mozes porediti rad kafane, apoteke, benzinske pumpe, pekare ili prodavnice? Ma daaj ba...
Ok onda reci da si protiv zabrane rada ugostiteljskih objekata za novu godinu.

I reci da propisi koji određuju radno vrijeme ugostiteljskih i trgovačkih objekata nisu u redu jer ogranicavaju rad npr za novu godinu sto ne bi trebalo.

Ovde se radi da je propis takav kakav je - nevalja.

Niko ne zna ko je prvi takav propis inicirao i svi to prepisuju kao onaj primjer majmuna u kavezu.
Marchegianni
Posts: 191
Joined: 29/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#27

Post by Marchegianni »

E vidiš, na oba pomenuta objekta piše da su 24h i bukvalno prodaju 24h. Nisam jednom ušao u neka doba noći i kupio nešto. A za svaki slučaj, još jednom ponavljam, rad ovih i sličnih objekata iza 23.00 nije zabranjen.

Kafane su nebitne, ali kada se već priča... Ni njima nije zabranjeno da rade. Gotovo svaka i radi mnogo duže. Međutim, zbog jednog drugog propisa moraju smanjiti muziku iza 23.00, osim ako nemaju neku dobru izolaciju (većina nema, pa smanjuju).
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#28

Post by digger »

Liberalism wrote:Zasto to?

Zasto zvucna izolacija poslije 23 sata?

Ima li neki konkretan razlog?
Da li mozda zivis iznad ili u blizini kafica? Ili birtije? I radis od 5 ili 6 ujutro? Tek onda bi razumio.

U normalnim zemljama imas zabranu poletanja sa aerodroma od 23:00 - 6:00 (noise abatment rules) sto je daleko vaznija industrija nego kafane.

Kuca ili stan su mjesta da se u miru moze provoditi normalan zivot, a ne da te neko zeljan zabave dovodi do ludila.

Sta ja susrecem u posjeti Sarajevu je da ti se mozak prevrne. Eko-terorizam: 1000 w. zvucnik da bije na ulicu?!? Pa jos onda neki dodju sa autima i boom-box u gepeku kako bi "parirali" svojom muzikom. :-)
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#29

Post by Sir Charles »

E ovako, tebi niko ne brani da radis poslije 23:00, ali za taj rad platis poseban porez, taksu ili sta vec, radnik koji radi nocu, vikendom, a pogotovo praznikom dobija vecu satnicu, dnevnicu, kako je vec gdje regulisano zakonom, a usput se ne krsi kucni red, znaci ne pravi se buka, tako da ljudi koji su radili taj dan mogu mirno leci i spavati, odmarati se da bi opet sutra ujutro mogli ici na posao i biti odmorni dok ti koji si lumpovao cijelu noc tek ides spavati. Je li ti sad ista jasnije???
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#30

Post by Sir Charles »

http://www.ks.gov.ba/vlada/prostorno/okolis/ kapr/Nacrt%20Zakona%20o%20zastiti%20od%20buke.pdf
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#31

Post by Liberalism »

Sir Charles wrote:E ovako, tebi niko ne brani da radis poslije 23:00, ali za taj rad platis poseban porez, taksu ili sta vec, radnik koji radi nocu, vikendom, a pogotovo praznikom dobija vecu satnicu, dnevnicu, kako je vec gdje regulisano zakonom, a usput se ne krsi kucni red, znaci ne pravi se buka, tako da ljudi koji su radili taj dan mogu mirno leci i spavati, odmarati se da bi opet sutra ujutro mogli ici na posao i biti odmorni dok ti koji si lumpovao cijelu noc tek ides spavati. Je li ti sad ista jasnije???
jednostavno nije istina.

Odluke o zastiti od buke su jedno a odluke o radnom vrmeenu su drugo.

kad policija kaze da se kafana mora zatvoriti u 23:00 ona to kaze bez obzira da li je u kafani muzika ili nije muzika.

Kada policija pise prijave pise prijave o krsenju odluke o postivanju dozvoljenog radnog vremena, a ne pise prijave o narusavanju javnog reda i mira i nepostovanju odluke o zasititi od buke.

Ovde pricamo o odluci o određivanju radnog vremena na max 23:00 koju moraju da postuju svi objekti izuzev objekata koja imaju posebna odobrenja.

I ovde je pitanje zasto radno vrijeme samo do 23:00?

Zasto ne do 24:00 ili neko drugo vrijeme?

jednostavno ne postoji nikakav objektivni dokaz ili argument za ovako kreiranu odluku i u tome je stvar.

jedini argument jeste da je neko ranije dobio takvu odluku i da se ona danas postuje bez da bilo ko preispituje da li je takva odluka u 12. stoljecu ok.

Evo primjer:

Ovakva odluka je bila na snazi u bivsoj SR BIH i prije nego sto je bivsa SFRJ presla na evropsko racunanje vremena. I imamo slucaj da ljeti 2 sata nakon sto padne mrak objekti se moraju zatvarati, dok zimi objekti rade 6 sati nakon sto padne mrak.

Ako je u pitanju zastita od buke, onda bi vlasti to trebale rjesavati na nacin da ne izdaju dozvole za rad objektima u blizini naselja i da sankcionisu one koji krse propise o buci, ali u praksi nije tako zato sto su donijeli odluke o zastiti od buke al tu odluku ne mogu provoditi (morali bi imati instrumente i dokaze da dokazu da neko krsi propis o buci) pa se hvataju one bolje sprijeciti nego lijeciti i zatvaraju sve koji rade nakon 23:00.

Ovi izuzeci od pravila nisu nikakvi specijalni izuzeci vec je to tako koga policija zatvara zatvara poslije 23:00. Koga ona odluci da ne dira toga ne dira.

I dolazimo u situaciju da ti policija odlucuje ko ima pravo da radi a ko ne. Ti vasi argumenti nikako ne stoje jer to sto sad radi nakon 23:00 radi samo zato sto policija ne zeli da ih sprijecava.

A to nije dobro. Ko misli da jest, to je prica za posebnu temu.
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#32

Post by Sir Charles »

Liberalism wrote:

Ovde pricamo o odluci o određivanju radnog vremena na max 23:00 koju moraju da postuju svi objekti izuzev objekata koja imaju posebna odobrenja.

Sam si sebi odgovorio. Plati buraz dozvolu, porez i radnike, , registruj se kao nocni klub, izoliraj svoj objekat od buke, pa radi koliko god hoces. Sto se mene tice ne moras ga nikad ni zatvarati. A mislim da se ovdje ipak radi o onme sto je neko vec napisao. Ti bi da radis cijelu noc, a prijavis 5 kafa i 3 soka. Hvala Bogu pa ipak ima koliko toliko drzave. Dabogda zatvarali sve redom, mozda i prije dobijemo drzavu
Marchegianni
Posts: 191
Joined: 29/04/2003 00:00
Location: Sarajevo

#33

Post by Marchegianni »

Ne određuje policija, već zakonodavac. Tako je, kako je i ispravno je. Svako može dobiti pišljivu dozvolu, a ne kao da je dozvola za uvoz nuklearnog otpada. Kome je mrsko tražiti posebnu dozvolu, ni ne treba raditi poslije 23.00. Zašto? Jer je očito ili lijen, ili glup, ili pokušava smisliti neku prevaru, utaju, ili nešto deseto.

Ovo gubi svaki smisao. Jedan jedini čovjek tvrdoglavo pokušava ubijediti ljude u nešto suprotno od onoga što u svakoj normalnijoj zemlji postoji. I nikad (do maloprije) nisam ni pomislio na ove propise. Valjda zato što ima milion drugih stvari koje, za razliku od ove, nisu regulisane na adekvatan način.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#34 Re: Zabrana rada poslije 23:00

Post by Vozdra_123 »

Liberalism wrote:Zbog cega se niko u Bosni i Hercegovini ne buni zbog zabrane rada ugostiteljskih i trgovačkih objekata poslije 23:00?

Najbolji primjer katastrofalne primjene ove mjere jesu turisticka mjesta u BiH u kojima policija strogo kaznjava sve koji rade nakon 23:00

Da li to podrzavete / ne podržavate i zasto??
zbog cega se niko u bosni ne buni zasto ljudi rove po kontejnerima za smece??

vidim uzeo si nesto puno pametovati oko ZASTO pa ZASTO?

nisam upoznat bih zakonima, ovdje gdje se ja nalazim imaju odredjeni zakoni koji su uvedeni na drzavnom a odredjeni koji su na municipalnom nivou
vjerovatno je nesto slicno u bosni
izvoli porazgovaraj sa svojim predstavnikom na jednom od tih nivoa i mjenjaj zakon ako ti smeta
User avatar
chuchumbamayumbe
Posts: 11046
Joined: 20/10/2006 22:02

#35

Post by chuchumbamayumbe »

Liberalism wrote:
chuchumbamayumbe wrote:
Liberalism wrote: To sto ti radi pekara razlog je u tome sto je dozvoljena proizvodnja 24 sata, ali to ne znaci da je pekarama dozvoljena prodaja proizvoda 24:00. Pogledaj radno vrijeme pekare pa ces vidjeti. drugim rijecima oni prodaju hljeb nakon 23:00 sata mimo propisa.

isto je i za granap. Prodavnice koje rade 24:00 zvanicno ne rade vec se od 23:00 do 07:00 objekat cuva a taj cuvar ujedno i prodaje (opet mimo zakona) proizvode kupcima.

Jel vam sad malo jasnije? Sta ste se uhvatili kafane?

Usput, niko da kaze 'boze dragi kako policija dozvoljava rad kafanama nakon 23:00 na novu godinu, bajram bozic ili sta ti ja znam vec' vec vam samo smeta kada vi ne izlazite u kafane nakon 23:00.

Nije ovde rijec o tome sta kome smeta ili ne smeta nego sta su argumenti za zabranu rada i zasto ako je vec tako da vecini smeta rad nakon 23:00 zasto onda bilo sta radi nakon dozvoljenog radnog vremena.

Vama sve smeta osim onda kad vam zatreba neka usluga nakon 23:00. Tad vam nista ne smeta.
To je zxato sto je Bajram dva puta godisnje, Bozici po jednom i to je to...Svako pravilo ima izuzetaka...
Za ovo drugo procitaj postove gore iznad i nemoj uproscavati stvari i generalizovati... Fakat si bezze zapeo... Kako mozes porediti rad kafane, apoteke, benzinske pumpe, pekare ili prodavnice? Ma daaj ba...
Ok onda reci da si protiv zabrane rada ugostiteljskih objekata za novu godinu.

I reci da propisi koji određuju radno vrijeme ugostiteljskih i trgovačkih objekata nisu u redu jer ogranicavaju rad npr za novu godinu sto ne bi trebalo.

Ovde se radi da je propis takav kakav je - nevalja.

Niko ne zna ko je prvi takav propis inicirao i svi to prepisuju kao onaj primjer majmuna u kavezu.
Vec sam ti rekao da nisam protiv toga za praznike, specijalne prilike, aaa covjeka, rahmeta mi dedinog... Ne mozes porediti Novu Godinu i ostale dane...
Evo su ti i ljudi iznad sve objasnili, pa se ja vise i necu javljati na ovu temu.
Haugh!
User avatar
stripiii
Posts: 2216
Joined: 15/10/2006 21:44
Location: Zadnje sjediste auta

#36

Post by stripiii »

jednostavno nije istina.

Odluke o zastiti od buke su jedno a odluke o radnom vrmeenu su drugo.

kad policija kaze da se kafana mora zatvoriti u 23:00 ona to kaze bez obzira da li je u kafani muzika ili nije muzika.

Kada policija pise prijave pise prijave o krsenju odluke o postivanju dozvoljenog radnog vremena, a ne pise prijave o narusavanju javnog reda i mira i nepostovanju odluke o zasititi od buke.

Ovde pricamo o odluci o određivanju radnog vremena na max 23:00 koju moraju da postuju svi objekti izuzev objekata koja imaju posebna odobrenja.


Ovi izuzeci od pravila nisu nikakvi specijalni izuzeci vec je to tako koga policija zatvara zatvara poslije 23:00. Koga ona odluci da ne dira toga ne dira.

I dolazimo u situaciju da ti policija odlucuje ko ima pravo da radi a ko ne. Ti vasi argumenti nikako ne stoje jer to sto sad radi nakon 23:00 radi samo zato sto policija ne zeli da ih sprijecava.


A to nije dobro. Ko misli da jest, to je prica za posebnu temu.[/quote]


Koja izjava hebo te :lol:
nemaveze
Posts: 78
Joined: 29/08/2006 15:34

#37

Post by nemaveze »

opet vi hoćete u evropu ali bez zakona naravno :roll:

normalna je stvar da onog kome neda drugima spavati po noći na neki način udaljiš ili ograničiš
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#38

Post by Liberalism »

Vidim ja da vi ne izlazite u grad nakon 23:00.

:-) :-) :-)

Zato vam je ovo tesko i objasniti :-)
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#39

Post by Sir Charles »

Ooo izlazimo mi u grad, samo sto izlazimo na mjesta gdje gazde uredno registruju birtiju kao nocni klub, plate drzavi njeno i regularno rade cijelu noc, tj. dok ima goste. Ali ponovo, druga je stvar sto ti hoces instant zaradu, pa da ja sutra koji sam budzetski korisnik ne dobijem platu. E ne moze :P
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#40

Post by Liberalism »

Vidi se da si budzetski korisnik.

Mislis da sve sto nego govori govori iz vlastitog interesa i da se nista ne moze promjeniti i bi svaka promjena bila smak svijeta.

:-) :-)

Posto si obrazovan molim te nadji negdje gdje sam ja to rekao da bih ja to zelio neku instant zaradu? Ili bilo kakvu zaradu od kafane. Zato se poklopi :-) :-D
User avatar
Sir Charles
Posts: 1069
Joined: 10/04/2006 01:22

#41

Post by Sir Charles »

E pa vidis, posto su se prije mene ljudi poklapali, drzava nam i jeste u ovakvom stanju u kakvom vec jeste. A kao sto si vec rekao, obrazovan sam pa mogu nesto i shvatiti, odnosno "procitati izmedju redova", tako da to uopste ne moras napisati, svako imalo pametan na ovom forumu je vec shvatio sta su tvoje stvarne namjere. Uostalom, obrazuj se i ti. Vidim imas internet, pa istrazuj. Svugdje u svijetu postoje slicne zakonske odredbe, samo sto si ti ocito nepismen pa ih ne znas procitati i informisati se, nego ovdje zatupljujes ljude svojim nebulozama. A pred takvima kao sto si ti se nikad nisam poklapao pa necu ni sad, a ti crkni od muke, jer je ovo koliko-toliko drzava i u njoj policija hvala Bogu radi svoj posao, pa takve lopove kao sto si ti sprecava da pljacka jadni narod. Toliko od mene i sretno u tvojim pokusajima da legalizujes pljacku, ali ti moram reci da ti je to uzalud. Znas, ima ljudi koji su puuuuno pametniji od tebe pa ne moraju slusati tvoje gluposti
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#42

Post by Svemirski_Jebach »

Liberalism wrote:Vidim ja da vi ne izlazite u grad nakon 23:00.

:-) :-) :-)

Zato vam je ovo tesko i objasniti :-)
ja odavno vece budale ne vidje...

Ti fakat pojma o zivotu nemas...

Zasto 23.00 a ne 22.30? Zato sto je pretpostavka da je 23.00 sata vrijeme kada radni ljudi idu spavati...mora se naci neko vrijeme kao orijantacija, kao kriterij. 23.00 je takav kriterij.

Zasto ih zatvara? Zato da ne bi bukom ili nekim slicnim aktivnostima ometali zivot susjeda.

Ima li veze muzika ili ne? Nema, zato sto se zakon postavio stvari da ne moze objekat bez posebnog odobrenja raditi duze bez obzira ima li muzike ili ne. Zasto? Zato sto nije samo muzika kriterij nego i drugi faktori ometanja javnog reda i mira.

Drzava NE ZABRANJUJE rad nego ga usmjerava i stavlja pod posebne administrativne uzuse kako bi se naravno zastitili gradjani od takvih majmuna kao sto si ti. Niko ne brani, radi ali to ces i da platis. Zasto? Zato sto rad ugostiteljskih objekata nakon 23.00 sata i uz najbolju zastitu ipak predstavlja povecanu prijetnju redu i miru i zbog toga vlasnici posebno moraju da plate drzavi. JAsno ko dan i sasvim posteno.

U svakom gradu u svijetu je tako. Cak postoje i posebne dozvole za prodaju alkoholnih pica.

Ja ti iskreno zelim da dabogda nikad kafane ne otvorio pa da ne zajebavas nas koje radimo i ustajemo u pola 7 svako jutro. Mene kad bi jebavo dovoljno dugo, jebo bi i tebe i tvoju kafanu.
User avatar
Liberalism
Posts: 2632
Joined: 27/08/2006 16:54

#43

Post by Liberalism »

U Hrvatskoj ukinuto 2.300 propisa koji su bespotrebno sputavali poslovanje preduzeća
sarayewo
Posts: 740
Joined: 08/07/2003 00:00

#44

Post by sarayewo »

onda idi zivi u Hrvatsku, a nas ostavi na miru.

Fino ti je objasnjeno - niko ne brani da se radi iza 23:00, ali ako vec hoces da radis imas posebne dazdbine.

Sasvim logicno. Sjednes, odradis racunicu, i ako skontas da ti se isplati ostati otvoren nakon 23:00, tj. da ti je zarada veca od dodatnih dadzbina, onda bujrum ostani otvoren. A ako ne, fino kljuc u bravu i naspavaj se ko covjek.

A ako ti ne odgovara nijedna opcija, eto ti Hrvatska, oni su "liberalniji", u skladu sa tvojim nickom.

I prestani vise iz supljeg u prazno presipati, dobio si masu konkretnih odgovora a i dalje se pravis lud...
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#45

Post by Svemirski_Jebach »

Liberalism wrote:U Hrvatskoj ukinuto 2.300 propisa koji su bespotrebno sputavali poslovanje preduzeća
da, a pitaj da li tamo ugostiteljski objekti rade poslije 23.00 bez dodatnih dazbina.

Ljudi pomozite, molim vas banujte ovu budalu...svega vam.
Post Reply