Osiguranje zivota

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#51

Post by neupucena »

debela wrote:da, zato i razmisljam o ovome. penziju necu imati, ovu koju su nasi roditelji zaradili. doduse, kad vidim koliko dobijaju i na sta to sve lici i ne zelim je takvu.

osiguranje se cini kao jedini nacin ustede za stare dane. sta nam je alternativa?
Ne znam stvarno. Pokusavam stediti na vise nacina ali nekako mi trenutno najvise smisla ima da vjerujem da ovo odvajam za svoju buducnost, da moja sredstva nece biti izgubljena makar u onom iznosu koji ja uplacujem i sto je meni jako bitno, da za svo to vrijeme ja nemam pristup tim sredstvima jer da imam lako bi ih potrosila.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#52

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

nowhere man wrote:
neupucena wrote:Buduci da jer period od 30 godina i dug i kratak, kako se uzme i da ce vrijednost mog novca koji uplacujem danas biti sitnica za 20 godina ovih dana radim na potpisivanju ugovora s jos jednom osiguravajucom kucom, ovaj put na period od 10 godina.
Ovo je kljucna stvar koju ljudi zaboravljaju - recimo, ako nam ukinu currency board, i desi se velika inflacija, a ugovor koji ste potpisali je u KM-ovima, moze se lako desiti da nakon 20-30 godina budete u neto gubitku u smislu kupovne moci... ovo treba uzeti u obzir i ako je ugovor u Eurima, jer i Euro s vremenom gubi vrijednost (neka prirodna inflacija)...
E kod GRAWE-a placas u € i imas opciju tzv. indeksacije. Sta to znaci? Svake godine uplacujes 2% vise ali ti se i svake godine za 2% uveceva kapital sto je mnogo vise od uplacenog. Na taj nacin se donekle moze zastiti kapital od propadanja. Ljudi moraju biti svjesni da ne postoji 100%-tna sigurnost, uvjek je to 99,999999%.
User avatar
Isabell
Posts: 379
Joined: 04/07/2005 14:45
Location: Sarajevo

#53

Post by Isabell »

Zaštićenost vašeg novca neovisno o promjeni tečaja.
Sve se vodi u EUR.
I to vrijedi za godisnje ulaganje vece od 700 KM. U Uniqi.
Mason
Posts: 125
Joined: 22/12/2003 00:00

#54

Post by Mason »

to ti je zaštita od inflacije...tj da ti novac ne bi propao...i to je BITNO jako...malo vam rata raste svake godine, ali se u konačnici puno više para dobija...preporuka svakako...


evo dobar link za strašan portal...hrvati su to razvili do ja#%...
http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=2399
i
http://www.hrportfolio.hr

u biti, ako želite štediti onda su vam inv.fondovi najbolji...ovo osiguranje držite tu oko minimale...recimo 300EUR godišnje...to je da imate u penziji, da imate za kredit ziranta itd...
Grawe kazu ima najbolje premije...tako sam čuo...a i drže 45% Hypo grupe koliko znam...
Mason
Posts: 125
Joined: 22/12/2003 00:00

#55

Post by Mason »

http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=773

evo još jedna stranica...iščitajte dobro i sve će vam biti jasnije...
u Grawe nema to za ulaganja od 700, možes i sa min. tražiti index...
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#56

Post by neupucena »

Mason wrote:http://www.mojnovac.net/forumi/showthread.php?t=773

evo još jedna stranica...iščitajte dobro i sve će vam biti jasnije...
u Grawe nema to za ulaganja od 700, možes i sa min. tražiti index...
Zanimljivo. Hvala.
User avatar
van Basten
Posts: 7544
Joined: 21/09/2006 02:59

#57

Post by van Basten »

eh ovako, ja sam ima skoro godina uzeo životno osiguranje u grawe-u. Mjesečnu ratu samu biraš, ja sam uzeo od 80KM i uplaćujem kvartalno. Minimalna je 42km čini mi se. Rate su fleksibilne, tj sake godine čini mi se možeš je povećati ili smanjivati, s tim što se onda i konačni račun, naravski malo mjenja.
Uglavnom, računajući po ovom indexu kojeg sam btw fino prostudirao prije nego stavih potpis na to, kada bih nastavio sa ovom ratom do svoje 65 godine i kada bi sve bilo bez problema, na mom računu bi me čekalo oko 37000€.
pare se mogu podići i ranije, konkretno mislim da bi ih ja već sada mogao podići s tim što je caka um tome da si prvih pet godina na gubitku, tj tek kad bih nakon 5 godina htio uzeti lovu dobio dih u pfening onoliko koliko sam dao i tek onda počinjem stvarati dobit.
Ono što mi se također svidjelo u opcijama jeste da oni (grawe) nakon 5 godina redovnog klijentelisanja svojim klijentima daju garancije za kredite, nešto kao žirant i sa bankama s kojim su u talu omogućuju povoljnije uslove kreditiranja. Znam da su u talu sa hypo bankom, to sam zapamtio, a ima još 1-2 sigurno.
ima još tih nekih sitnica, al sad se toga ne mogu sjetiti, al mi je zato ugovor na dohvat ruke ako šta kad zapne
Uglavnom, sve to ne izgleda loše, moja plata mi dopušta da uštedim tih 80Km mjesečno, koje bih vjerovatno propio ili slično sfućkao, pa mi onda bolje ulagati u ovo u nadi da ulažem u neku svoju ili budućnost svoje djece. Ako sam se zajebao... samog sam sebe
Mason
Posts: 125
Joined: 22/12/2003 00:00

#58

Post by Mason »

U Grawe je rok 3 godine za ove...koliko ja znam, ne 5....

ponavljam, ukoliko želite osigurati si penziju i mirniji zivot ili osigurati famaliju onda svakako ovo....

ukoliko zelite stediti i zaraditi, a to svi hoćete, onda inv. fondovi...kod nas toga nema, spremaju se, ali imate kod hrvata nije problme da se uplati nikakav...bitno je da znate koji rizik zelite da nosite, naravno i prema tome imate dobiti...nije reklama, fond koji počeo u Nov prošle godine u hrv , danas ima prinos od 65% ili tu negdje....ko je usao, jamio je pravo...računajte...

u prehodna dva posta sam vam stavio linkove, zadajte se...biće vam puno jasnije...na hrportfolio.hr imate fondove, prinose, podjelu prema ulaganjim tj.dionički, novčani, obveznički, mješoviti...lagano...

indeks o kojem pričamo je oko 2% ili tu negjde u bobu, jer je toliko i ta tzv."prirodna" inflacija, vremenska vrijednost novca...
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#59

Post by SiSaJuMe »

Oprezno sa stednjom.
Veliki broj kompanija nude stednje sa primamljivom kamatom. Reklo bi se super. Njihovi reklamni obrasci prepuni su analizama / tabelama , istoriskim kamatama, ocekivanim dobitcima. ALI PAZI SAD:
Vecina ovih stednji koje dostizu velike kamate su vezane za veliki riziko. Odnosno sa ulaganjem na burzama. Pored toga prvih 5 godina se placaju administrativni troskovi (od 7 do 13%) koje vecina precute pri dogovoru. (U praksi 100 ulozenih eura = 90 eura uloga + 10 eura troskovi (npr.10%). Znaci za godinu dana 12x90=1080 eura od svojih ulozenih 1200 eura. Da bi bio na nuli tu godinu bi treblo ostvarit kamatu od 11.11% sto je moguce u uspjesnoj godini ostvarit. Al realnost pokazuje da nije svaka godina uspjesna pa se taj procenat krece od 5 do 7% . Pa ti vidi. Ukoliko u tom perijodu zelite prekinut stednju uracunaju vam se extra troskovi prijevremenog prekida ugovora koji znaju biti do 5 do 10% od ulozene svote. U svakom slucaju ste donji u prvih 5 godina.
Nakon 5 godine neplaca te vise administrativne troskove sto znaci da ulozenih 100 eura je 100 eura. I polako se penjete ka pozitivi. Posto su ugovori obicno 30 godina (ko ziv ko mrtav) dolazi se do tih primamljivih reklamnih cifara.
E sad jaro 30 godina zivota nije mala sala. Ipak je to predug period u kojoj plodove ovog vida stednje mozes tek nakon te 30 ubrati.
Ukoliko vam banka nudi ogromne kamate 90% je ova shema ulaganja.Zato oprez.

Stoga bi svakom preporucio da dobro otvori oci i usi pri sklapanju stednih ugovora. I naravno bi svima preporucio (ako kad vas postoji) internet stednja kod banaka u kojoj ulazes i imas zagarantovanu kamatu 2 do 3% ( ne veca od 3.5%) al u kojoj u svako doba mozes podici sav svoj novac. Pa stedis i uzmes svoj novac onog trenutka kad ti u zivotu zatreba.
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#60

Post by debela »

sto vas vise citam sve mi je manje jasno :roll:
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#61

Post by neupucena »

SiSaJuMe wrote:Oprezno sa stednjom.
Veliki broj kompanija nude stednje sa primamljivom kamatom. Reklo bi se super. Njihovi reklamni obrasci prepuni su analizama / tabelama , istoriskim kamatama, ocekivanim dobitcima. ALI PAZI SAD:
Vecina ovih stednji koje dostizu velike kamate su vezane za veliki riziko. Odnosno sa ulaganjem na burzama. Pored toga prvih 5 godina se placaju administrativni troskovi (od 7 do 13%) koje vecina precute pri dogovoru. (U praksi 100 ulozenih eura = 90 eura uloga + 10 eura troskovi (npr.10%). Znaci za godinu dana 12x90=1080 eura od svojih ulozenih 1200 eura. Da bi bio na nuli tu godinu bi treblo ostvarit kamatu od 11.11% sto je moguce u uspjesnoj godini ostvarit. Al realnost pokazuje da nije svaka godina uspjesna pa se taj procenat krece od 5 do 7% . Pa ti vidi. Ukoliko u tom perijodu zelite prekinut stednju uracunaju vam se extra troskovi prijevremenog prekida ugovora koji znaju biti do 5 do 10% od ulozene svote. U svakom slucaju ste donji u prvih 5 godina.
Nakon 5 godine neplaca te vise administrativne troskove sto znaci da ulozenih 100 eura je 100 eura. I polako se penjete ka pozitivi. Posto su ugovori obicno 30 godina (ko ziv ko mrtav) dolazi se do tih primamljivih reklamnih cifara.
E sad jaro 30 godina zivota nije mala sala. Ipak je to predug period u kojoj plodove ovog vida stednje mozes tek nakon te 30 ubrati.
Ukoliko vam banka nudi ogromne kamate 90% je ova shema ulaganja.Zato oprez.

Stoga bi svakom preporucio da dobro otvori oci i usi pri sklapanju stednih ugovora. I naravno bi svima preporucio (ako kad vas postoji) internet stednja kod banaka u kojoj ulazes i imas zagarantovanu kamatu 2 do 3% ( ne veca od 3.5%) al u kojoj u svako doba mozes podici sav svoj novac. Pa stedis i uzmes svoj novac onog trenutka kad ti u zivotu zatreba.
Pa naravno da treba biti oprezan, analizirati sta se nudi, procitati o razlicitim primjerima i prilagoditi svojim potrebama. Ja trenutno izdvajam dio koji mogu priustiti i ne buni me cinjenica sto je u pitanju period od 30 godina. Taj period mi uopste ne djeluje dugo, kamo srece da jeste. Imam stednu knjizicu u banci na koju odvajam svakog mjeseca i tesko se suzdrzim da ne diram u ta sredstva, ne toliko sto mi hitno trebaju nego zbog cinjenice da su stalno dostupna. Dok ne dorastem ulaganju u neke fondove drzacu se ova dva oblika stednje. Hocu li biti ziva ili ne nakon isteka tih 30 godina me ni najmanje ne buni jer je malo stvariu zivotu uopste izvjesno.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#62

Post by car-x »

debela wrote:sto vas vise citam sve mi je manje jasno :roll:
proslijedi meni pare, a ja cu se pobrinut za ostalo.. ;)
debela
Posts: 3201
Joined: 02/07/2002 00:00

#63

Post by debela »

car-x wrote:
debela wrote:sto vas vise citam sve mi je manje jasno :roll:
proslijedi meni pare, a ja cu se pobrinut za ostalo.. ;)
razmislicu o tome da znas! meni ove stvari tesko lijezu. da sam bogdo kakav ekonomista.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#64

Post by car-x »

debela wrote:
car-x wrote:
debela wrote:sto vas vise citam sve mi je manje jasno :roll:
proslijedi meni pare, a ja cu se pobrinut za ostalo.. ;)
razmislicu o tome da znas! meni ove stvari tesko lijezu. da sam bogdo kakav ekonomista.
ma samo je vazno da ti se ne desi ovo:

Image

** betandwin (bwin) akcija i njen strmoglavi uspon i pad u zadnjih 6 mjeseci.. sa 103 eura i kusur na 16 i kusur..
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#65

Post by SiSaJuMe »

Ja trenutno izdvajam dio koji mogu priustiti i ne buni me cinjenica sto je u pitanju period od 30 godina. Taj period mi uopste ne djeluje dugo, kamo srece da jeste.
Zaboravi napomenut vrlo vaznu cinjenicu INFLACIJA.
Koliko ce vrijediti ta reklamna cifra (npr 50000 eura) za tih 30 godina?
neupucena
Posts: 623
Joined: 05/06/2006 16:03
Location: Livada na kojoj krave zadovoljno pasu travu
Contact:

#66

Post by neupucena »

SiSaJuMe wrote:
Ja trenutno izdvajam dio koji mogu priustiti i ne buni me cinjenica sto je u pitanju period od 30 godina. Taj period mi uopste ne djeluje dugo, kamo srece da jeste.
Zaboravi napomenut vrlo vaznu cinjenicu INFLACIJA.
Koliko ce vrijediti ta reklamna cifra (npr 50000 eura) za tih 30 godina?
To sam vec navela kao nesto sto me muci, na prvoj stranici. Uopste nemam zabluda o tome i sumnjam da je indeksacija koju meni nude u BiH neki jak oblik zastite.
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#67

Post by SiSaJuMe »

neupucena wrote:
SiSaJuMe wrote:
Ja trenutno izdvajam dio koji mogu priustiti i ne buni me cinjenica sto je u pitanju period od 30 godina. Taj period mi uopste ne djeluje dugo, kamo srece da jeste.
Zaboravi napomenut vrlo vaznu cinjenicu INFLACIJA.
Koliko ce vrijediti ta reklamna cifra (npr 50000 eura) za tih 30 godina?
To sam vec navela kao nesto sto me muci, na prvoj stranici. Uopste nemam zabluda o tome i sumnjam da je indeksacija koju meni nude u BiH neki jak oblik zastite.
Oprosti nisam pazljivo procito tvoj komentar na prvoj stranici.

Pozitivno je kad covjek stedi, kamo srece da svi ljudi mogu stedit. Onaj koji zeli novac stedjet i ulagat u neku banku/osiguranje ZASLUZUJE sve informacije o samom riziku i planu tog vida stednje. I naravno svako ce za sebe da odluci hoce li ili nece. Svako je dovoljno zreo i sposoban da donese odluku.

No mene muci sto se vrlo bitne stvari precute u cilju pridobijanja stedise. Da bi sam stedisa nakon par godina dosao do saznanja o samom riziku sopstvene stednje. I sa neslaganjem tih cinjenica mozes macku okacit o rep jer si vezan za vec potpisani ugovor.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#68

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

SiSaJuMe wrote:
Ja trenutno izdvajam dio koji mogu priustiti i ne buni me cinjenica sto je u pitanju period od 30 godina. Taj period mi uopste ne djeluje dugo, kamo srece da jeste.
Zaboravi napomenut vrlo vaznu cinjenicu INFLACIJA.
Koliko ce vrijediti ta reklamna cifra (npr 50000 eura) za tih 30 godina?
Vec sam napomenuo da kod GRAWE osiguranja imas opciju tzv. indeksiranja od 2%. Svake godine placas 2% vise ali je zato dobijes 2% vise od ukupne sume.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#69

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

SiSaJuMe wrote:
neupucena wrote:
SiSaJuMe wrote: Zaboravi napomenut vrlo vaznu cinjenicu INFLACIJA.
Koliko ce vrijediti ta reklamna cifra (npr 50000 eura) za tih 30 godina?
To sam vec navela kao nesto sto me muci, na prvoj stranici. Uopste nemam zabluda o tome i sumnjam da je indeksacija koju meni nude u BiH neki jak oblik zastite.
Oprosti nisam pazljivo procito tvoj komentar na prvoj stranici.

Pozitivno je kad covjek stedi, kamo srece da svi ljudi mogu stedit. Onaj koji zeli novac stedjet i ulagat u neku banku/osiguranje ZASLUZUJE sve informacije o samom riziku i planu tog vida stednje. I naravno svako ce za sebe da odluci hoce li ili nece. Svako je dovoljno zreo i sposoban da donese odluku.

No mene muci sto se vrlo bitne stvari precute u cilju pridobijanja stedise. Da bi sam stedisa nakon par godina dosao do saznanja o samom riziku sopstvene stednje. I sa neslaganjem tih cinjenica mozes macku okacit o rep jer si vezan za vec potpisani ugovor.
Po meni stednja u nekoj od BH banaka je zadnja opcija koju bih izabrao. Banka ti daje garanciju na sredstva do 3000 ili 4000 KM. Sve preko toga, ako banka propadne, se potrazuje sudskim putem... :roll: Mislim, sta ako covjek vremenom ustedi vise od 3-4.000KM? Znaci onda moram u pet-deset banaka uloziti manju sumu, sa kamatom koja je manja nego kod osiguranja? Je li neko cuo da je ikada u istoriji propala neka osiguravajuca kuca? Ovdje naravno ne mislim na auto osiguravajuce kuce kao slavno Bos.-Njemacko osiguranje. :D
Svemirski_Jebach
Posts: 3929
Joined: 13/08/2003 00:00
Location: Tel Aviv

#70

Post by Svemirski_Jebach »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:
SiSaJuMe wrote:
Ja trenutno izdvajam dio koji mogu priustiti i ne buni me cinjenica sto je u pitanju period od 30 godina. Taj period mi uopste ne djeluje dugo, kamo srece da jeste.
Zaboravi napomenut vrlo vaznu cinjenicu INFLACIJA.
Koliko ce vrijediti ta reklamna cifra (npr 50000 eura) za tih 30 godina?
Vec sam napomenuo da kod GRAWE osiguranja imas opciju tzv. indeksiranja od 2%. Svake godine placas 2% vise ali je zato dobijes 2% vise od ukupne sume.
i sta si dobio? Placas vise, dobijes isto toliko vise dakle ostao si na istom samo su ti jos izmuzli 2%...kontas?

najgore je sa bankama i osiguravajucim kucama raditi...al to je nuzno zlo ovoga zivota.

nego, ja ozbiljno razmisljam o ulaganju u nekretnine...da budem ko Donald Trump :D :D

nekretnine ili investicioni fondovi...venture capital.
digger
Posts: 2925
Joined: 03/12/2004 02:10
Location: blizina Toronta

#71 Re: Osiguranje zivota

Post by digger »

pepeljara wrote:zelim da krenem sa osiguranjem zivota, ne ono osiguras se od smrti, nego, ... stednja jel.. i kontam da krenem u UNIQA osiguranje, na 20 godina?
Nisam procitao ostale postove pa se izvinjavam ako je donje vec receno.

U zivotnom osiguranju postoje uglavnom dvije kategorije: term i "whole life." U whole life, dio uplate se reinvestira za vlasnika polise a dio ide u "term" za placanje u slucaju smrti. To osiguranje kosta vise.

Term podrazumjeva da ako (tj. tacnije kada) osoba umre, onda ce naslijednici da dobiju pun iznos ugovorene svote: recimo 50.000 KM. Nista vise-nista manje.

Na zapadu postoji izraz koji treba da vam objasni sve:

BUY THE TERM, INVEST THE REST ("Kupi term policu a investiraj ostatak".)

Ukratko, kupi samo term pollcu koja ti treba za zastitu familije, a sve ono sto bi dao ekstra za "whole life" investiraj u nesto drugo. Ako ne znas nista o investiranju, onda uzmi "whole life" pa kada naucis, zatvori policu i investiraj sto si skupio. Imaj u vidu da whole life investment p[olica raste negdje 3% godisnje ili nesto vise.

Jer na "whole life" osiguravajuci agent pravi dobru zaradu tj. sve dok ti placas premije. Svaki mjesec on/ona dobije dio premije. U "term" on dobije samo za potpis prvi puta i to je sve.

Zato, pairte sta radite, Nemojte misliti da je to ..." samo par maraka..." mjesecno. Prekalkulisite sta mozete da ustedite ako sami investirate tih par maraka.
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#72

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Svemirski_Jebach wrote:
Drvosjeca iz Dejcica wrote:
SiSaJuMe wrote: Zaboravi napomenut vrlo vaznu cinjenicu INFLACIJA.
Koliko ce vrijediti ta reklamna cifra (npr 50000 eura) za tih 30 godina?
Vec sam napomenuo da kod GRAWE osiguranja imas opciju tzv. indeksiranja od 2%. Svake godine placas 2% vise ali je zato dobijes 2% vise od ukupne sume.
i sta si dobio? Placas vise, dobijes isto toliko vise dakle ostao si na istom samo su ti jos izmuzli 2%...kontas?

najgore je sa bankama i osiguravajucim kucama raditi...al to je nuzno zlo ovoga zivota.

nego, ja ozbiljno razmisljam o ulaganju u nekretnine...da budem ko Donald Trump :D :D

nekretnine ili investicioni fondovi...venture capital.
Pa nije isto uplatiti 6€ godisnje vise a dobiti 400€. :D
Koliko gradjana u BiH ima toliko kapitala da ulaze u nekretnine? :roll:
User avatar
pepeljara
Posts: 6563
Joined: 22/08/2003 00:00

#73

Post by pepeljara »

triton wrote:ma meni je to sve shuhveli

jednom sam slucajno prisustvovao seminaru UNIQA osiguranja, nevjerovatno. isto kao neka sekta koja se uvjezbava kako vrbovaati nove vjernike. uzas koja strategija vrbovanja ljudi, malo mi je falilo da udarim jednog koji je poslije jedne takve seanse prisao za moj sto valjda da isproba nove tehnike vrbovanja.
ako je sve tako krasno i bajno cemu sluzenje svim podlostima, podilazenjima shupljiranjima uvjeravanjima, kako je to dobro i kako su samo oni dobri i kako uopste zivim bez toga, samo da bi potpisao ugovor s njima i bio "osiguran", ne mislim ni da su drugi bolji nego da je sve to u 5 deka. onda nacin njihovog piramidalnog uspinjanja u poslu mislim tukne na prevaru odmah, al eto mozda sam ja samo malo previse sumnjicav

puno srece svima onima koji su osigurani i svima onima koji nisu, a narocito onima kojima je svejedno :D

ja sam bio na "vrbovanju" dvoje ljudi koji su mi sve to prezentirali cjelih sat i po... Malo mi se nije svidio pristup ovog lika koji je u jednom momentu lanuo " nemaju osiguranje samo glupi ljudi" na sto sam ja rekao, a sto su glupi. Mislim ispreskako sam ih.. al skroz.. i zato jos uvjek imam potpisane al neuplacene papire kod kuce, razmisljam i tako to..

nowhere man wrote: Ovo je kljucna stvar koju ljudi zaboravljaju - recimo, ako nam ukinu currency board, i desi se velika inflacija, a ugovor koji ste potpisali je u KM-ovima, moze se lako desiti da nakon 20-30 godina budete u neto gubitku u smislu kupovne moci... ovo treba uzeti u obzir i ako je ugovor u Eurima, jer i Euro s vremenom gubi vrijednost (neka prirodna inflacija)...
U uniqa osiguranju to potvrdjuju kao da smo zasticeni od inflacija, i svassta oni meni pojasnise na papiru, al ja to nigdje nisam vidio na officijelnim papirima:( mislim da dosta ispricaju al nevidi se mnogo toga, i "kao da "jedan dio ostane samo na rijecima.. al et, bas me interesuje jos ljudi i njihova interesovanja..

a to za piramidu to sam odmah pitao.. jer i sad mi nije jasno, mozda malo jer jedina logicna stvar za tako velika primanja svega toga je sto uniqa zeli da uzme trziste ovdje.. i da jedna caka za one koji bi poceli da rade taj posao,i sva obecana lova koju vam obecavaju ako radite kao njihov agent. Odmah sam to primjetio jer..

1. vi sklopite posao sa osobom a na 25 godina. Vi dobijate odredjen broj poena.. to je bla bla bla 5 osoba mjesecno oko 1000€, al et pare nedobijate u cjelosti nego samo onoliko koliko su vasi klijenti uplatili odnosno ako su svi vasi klijenti uplatili punu sumu za tu godinu vi dobijate premiju, ako su upatili svi po 1 ratu... cca 1/12 dobijat procent 12 / dio vase ukupne zarade, :D


mala caka koja svima ispadne ..
Post Reply