Alkohol u SA restoranima za vrijeme Ramazana?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

frozen

Post by frozen » 20/10/2006 11:52

A wrote:
@Frozen - bila, setala, vidjela. Mozda na Djerbi ili tim turistickim kompleksima (scenografije za strance) i ima svinjetine, ali ako ides u restorane van tih "rezervata", neces naci ni grama "halufa". A alkohola ima, to nikad ne rekoh da nema - cak ga i proizvode.
Hammamet, Sousse, Skanes i Port... Dozvoli da ipak imam malo vise iskustva, jer vec cetiri godine po mjesec dana tamo provodim. Lokalci ne jedu svinjetinu, ali turisti je mogu naci. Ocito da i mi imamo problem sa iskrivljenom slikom ili percepcijom koja se svodi na jedan uzorak. Neko negdje ne dobije ono sto trazi, pa kaze nema toga ni na 999 ostalih mjesta :-)

hrasno38

Post by hrasno38 » 20/10/2006 11:52

Jimmy_The_Saint wrote:@Hrasno38

Jel' ti živiš u SA?

Upratio si ove što su klanjali po parkovima? Neću dalje.

Znaš likovnu akademiju? Znaš li da je to evangelistička crkva, sa koje je izvjesni Karamela Karamehmedović, tada još mlad, otpilio križ - ostatak transformacije valjda je obavljen dekretom. (Ovo sam čuo od "Starih Sarajlija").

U Goraždu je džamija u epicentru grada poravnjena, na njoj izbetoniran SDK. U Foči par džamija porušili partizani, i katoličku crkvu, jednu od rijetkih u Podrinju...

Jel' dosta?

A to sa partijom i stolicama.... :D :D :D

Jesi upratio onu knjigu o hodžama koje su radile za UDBU? I popovima obje konfesije, naravno? Koliko je tu STOLICA u pitanju?

Jbg.

PS. Zar za tebe postoji RAZLOG zbog kojeg je OK srušiti tuđu svetinju?

P.P.S. Ne zamjeri na eglenu. U suštini, sretali smo se i ranije na forumu, čini mi se da si 100 % regulara frajer, sa par mušica. Nisam ni sam puno drukčiji. Jebi ga, možda baratamo različitim informacijama, možda par principa u životu drukčije držimo. Nije razlog da se krvimo. Smara me.
Prvo ja se ne krvim sa tobom nego diskutujem kao i sa svim ostalima. da isto svi mislimo razoga za ovaj forum ne bi ni bilo. Opet si mi dao polovicne odgovore ja sam pitao gdje su srusene bogomolje ali sam pitao i za razlog. Ne postoji idealan sistem i bezgresan ali zato za sve postoji razlog pa makar bio i najbanalniji.
Sto se tice UDBE to bi ipak morao pitati ove sto su radili za njih jer tesko da bi se ti mogli nazvati iskrenim vjernicima vec prije licemjerima koji su opet vjerovatno na to pristali radi nekih svojih grijeha te na taj nacin otplacivali dugove. Jako puno vjerskih sluzbenika je u WW2 radio za okupatore, cetnike, ustase pa eto ti mogucnost za ispiranje grijeha. Ovo su samo mije predpostavke a ne tvrdnje.
A ti je odgovorila za likovnu akademiju.

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 20/10/2006 11:55

Jimmy_The_Saint wrote:
Rodrigo_de_Triana wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Druže Rodrigo, nijedno qurtzu ne valja.

Tada je bilo bolje širim masama. Meni i mojima je bolje danas, iako nismo u halki. Ali PRELAZNI PERIOD BIO JE KRVAV, i to ne smijemo oprostiti NI PRVIMA KOJI SU DO TOGA DOVELI, NI DRUGIMA KOJI SU TO NAD NAMA SPROVELI.

Ovo ukratko. Nadam se da će vremenom taj feudo element ispuhati. Ako ne ispuše, odoh i ja u partizane - već sam počeo glasati za SDP :D
Mene najvise nervira sto je danas najveci sljam "gore" ,a obrazovani ljudi "dole"...I za onog vakta je bilo "sljama" najgore vrste, na svim nivoima vlasti, ali s vremena na vrijeme, pojavljivali su se ljudi koji su mogli da promijene sliku vlasti na bolje, ali danas nema takvih ljudi, tj. takvog kalibra politicara, da promijeni sliku vlasti kod sirokih narodnih masa, pa barem to bilo i na "jedan tren"!Onaj sistem je bio mozda sranje, ali bilo je mjesta i za seljaka i gradjanina i studenta , srednjoskolca i osnovca...Sto ti rece za siroke narodne mase! A sad ima mjesta za samo mali broj ljudi...(Naravno da ima i sad pametnih i obrazovanih...) Moje misljenje je da si u ono vrijeme u onom sistemu morao dobro biti pametan i jebeno sposoban da bi dosao do vrha...( uz postovanje represivnog sistema, naravno) ali danas ,koliko ja vidim bitno je da si "jak" da imas muda i picis ravno prema vrhu...( sistem gazi sve , i mrtvo i zivo )...!!!

A mozda je nas problem i globalizacija, pojava interneta itd.
Ljudi su se druzili ,pa si morao reci "brk u brk" sta mislis ,eventualno pismom...A danas klik i sve znas i ne znas nista...
Mozda nam je svima ostalo od poslijeratnih desavanja da previse pratimo politicka zbivanja...Mozda bi vise svi trebali da se bavimo nekim drugim stvarima, a politiku da prepustimo politicarima, pa valjda jednog dana barem malo dodju "tobe"...Sta znam, mozda je nekad biti "glup" i "gluh" puno bolje!
Prvi dio potpisujem. Sredina je isto OK. Ali kraj, vidiš, kraj ti je PROBLEMATIČAN. Upravo nas zato i HANDRE NEMILICE, što iole pametniji svijet prokuži koliki su debili u politici, kaže "jebo politiku", i ode ganjati mufnu za Golfa ", playstation XIV... Naravno, bilo bi OK politiku prepustiti političarima... Ali kod nas je prepuštaš zvijerima, kriminalcima, majmunima....

Kod nas se građanstvo brka sa rodnim listom. Građanstvo u POLITIČKOM smislu nema nikakve veze sa urbanitetom, Jose Bove je recimo jedna zaguljena seljoberčina, kako god ga okreneš, ali...
Građanin si, makar i kad samo virtuelno naprđuješ. Građanin si kad pratiš šta se dešava, i reagiraš na to. Izbori, demonstracije, peticije, stranke, skupovi... Treba za to imati živaca, puno. Ali ako to sve odjebeš, onda prijatelju možeš qrzu svirati.... Ukratko, budi aktivan građanin koliko ti položaj dopušta.
Ovaj zadnji "dio" sam napisao na osnovu vlastitih osjecaja, jer ja sam ,jednostavno umoran od svega, a ipak onaj neki unutrasnji "damar" svakodnevnice me tjera ,da svaki dan pocinjem ispocetka kao savjestan i "aktivan gradjanin" ali brate umoran sam, pitam se cemu vise sve to!?

rashid

Post by rashid » 20/10/2006 11:55

Vodenjak wrote:
rashid wrote:
klif wrote: Ideolosko drustvo, na kakvoj god ideologiji bazirano, po svojoj prirodi nosi u sebi klicu iskljucivosti. Socijalisticki sistem YU tipa je bio ideolosko drustvo koji je principjelno marginaliziralo religiju. S tom tvrdnjom mogu da se slozim.

Islamska ideologija, ali jednako i pravoslavna i katolicka na nasim prostorima, panicno pokusavaju naci opravdanje svoga postojanja prije svega u bivsoj “zabrani” ispoljavanja „religijskih osjecaja“ za vrijeme “komunizma”, a ne na onim principima koju su imanentni manje vise svim religijama („deset bozjih zapovjesti“). Jer, ako su mogli oni, mozemo i mi. Sad hocemo „mi“ da vladamo.

Ako bi medjutim zaista ostali tamo gdje im je mjesto – u vjerskim objektima – i odustali od upliva u „svjetovnu politiku“, gdje im po prirodi stvari nije mjesto, time bi izgubile „tesko izvojevanu“ svjetovnu vlast koja im je u stvari cilj, i na kraju bili ponovo marginalizirani, barem u politickom zivotu. Stoga su „oni“ u mojim ocima „preruseni komunisti“, kojih se deklarativno najvise zgrazavaju, cija se idelogija ne bazira na ucenju Marxa i Engelsa, nego na svetim knjigama. Jedini je problem da ih sad imamo tri.

„Obican covjek“ sa nasih prostora, poredeci „svjetovne rezultate“ jedne i druge ideologije, ce lako doci do zakljucka koja ideologija je na nasim prostorima bila efikasnija.
E jarane moj ... ja tebe nista ne razumjem. Jel ti to prepisujes neke strucne rijeci iz neke posebne knjige? Aj molim te ponovo, da te i moj nizi intelekt moze razumijeti.
Ma nije se on ni nadao da ces ti to razumjeti...

:D :D
Ma sum sumarum, pravi ste vi politicari. Evo samo malo nerazumljivih stvari:

- Ideolosko drustvo, na kakvoj god ideologiji bazirano, po svojoj prirodi nosi u sebi klicu iskljucivosti ???
- koji je principjelno marginaliziralo religiju ?
- “zabrani” ispoljavanja „religijskih osjecaja“ za vrijeme “komunizma”, a ne na onim principima koju su imanentni manje vise svim religijama („deset bozjih zapovjesti“)? Sta mu "" padaju?
- marginalizirani?
- deklarativno?

A najjaca?
- cija se idelogija ne bazira na ucenju Marxa i Engelsa :D:D:D

1. Pola populacije na forumu nije ni culo za Marxa i Engelsa, 100% misle da je to neka nova piva
( bar ja bi to mislio: "Daj mi dva Marx&Engels" )
2. Aj kad vec pises to, obrazlozi ideologiju Marxa i Engelsa, da ne ostanes u mraku i da popunis svoj tekst sa argumentima.
3. Sve sto si ti to napisao, mogao si i malo lakse ( na nizem stepenu ).

Zanima me, jel ti to koga moras impresionirati sa svojim "strucnim" tekstom?

Odoh ja aplicirati cigaru na moja poljuca :)

Haqqani

Post by Haqqani » 20/10/2006 12:02

Image

Mazno ga lola loma :D

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 12:05

@Hrasno38

Slikovito izražavanje. Naravno da se ne krvimo, i naravno da je poenta baš u tome da se razmijene mišljenja i poneka uvreda :D

U svakom slučaju, razlozi rušenja su i za mene kao i za tebe više u domenu špekulacije, nisam tol'ko mator i nisam gledao. Tako da natpolovičan odgovor nemam.

Nekom su komunisti bili super, nekom jebiga nisu, i tu nažalost ima jako malo prostora za argumentirane stavove.

Isto k'o što se danas neki kunu u ovu bagru na vlasti, zbog koje PRVO ONI nemaju ni za makarone, a nekima nam je to na vrh qrza.

Popularne komunjare ovdje su IZGRADILE štošta: industriju, infrastrukturu, OBRAZOVNI SISTEM, zdravstvo... I hvala im na tome. Ovi majmuni ni džamiju/crkvu ne umiju napraviti osim iz donacije, ili od "samodoprinosa".

Međutim, to SFRJ i SR BiH ne čini utopijskim rajem: bila je to I DIKTATURA, sa pratećim problemima, raznim.

Znaš i sam, malo smo razbijani spolja, al' malo smo bili i struhli iznutra, i država i društvo.

PITARKA_SA

Post by PITARKA_SA » 20/10/2006 12:13

mIRCerka wrote:
PITARKA_SA wrote:ja neku noc,sa drugaricama "zalila"malo :D :D moralo se,uskoro cu postati kuma :D doduse ,vjerovatno su mislili da sam neka vlahindura il ti ga cafirka samo takva :D al sta da radim,kad ne mogu protiv sebe :D
PS:ima alkohola,bez zeze,kakve su to price suplje? :-?
upotreba rijeci bljak...

a ubuduce cemo izgleda svi morati nositi oko vrata plocicu sa imenom , prezimenom i etno pripadnoscu...
pa da DRUGI ne razmisljaju vec da s vrata vide...
:roll:

davne 1996. godine meni jedan bivsi Sarajlija u parizu kaze " a Boga ti, toce li alkohol u Sarajevu uopste?" na sta sam mu ja rekla da sam nikab skinula na granici sa Hrvatskom tek i otisla...

od nekih stvari se ne mora praviti fama...
jer u Sarajevu ima objekata gdje se NIKAD ne toci alkohol. I niko ne drami.
Q noc
ti sve ocito primas ka'srcu
posto sam pila za vrijeme ramazana,onda vjerovatno mozes zakljuciti sta mislim i kako,a rijec nije tu da nekoga uvrjedi vec se za*ebavam..forum ljudi :shock: zezancija,supljaza,ponekad i nesto pametno..ali u sustini zajebancija,sta vam je :shock:
:D :D

danas

Post by danas » 20/10/2006 12:14

Haqqani wrote:Image

Mazno ga lola loma :D
sta je bilo haqqo -- sjetio se starijah dana, kad si ga i ti volio malo zalomit... :-) :-) :-)

klif

Post by klif » 20/10/2006 12:15

Rashide, zaista mi je zao da si stekao takav utisak. Mislim da od vodjenja diskusije koju ljudi ne razumiju niko nema koristi. Tu se slazem s tobom.

S druge strane si me natjerao na razmisljanje. Kako govoriti o kompleksnim stvarima na jednostavan nacin? Mislim da oni koji to prakticiraju podcjenjuju one koji ih slusaju. Ili one kojim je poruka upucena.

Ja sam siguran da ces ti, budes li zaista imao zelju, uspjeti prevazici samog sebe i otrgnuti se od mediokritetskog nacina razmisljanja koje se ljudima od trenutnih struktura vlasti namece da bi ih se dovelo u polozaj objekata u drustvu.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 12:22

Joj tebe.... Sad će Rašo opet Karaklajića i Vujakliju za uši....

:D

Može se, ba, može se. Prava mudrost je kad umiješ SELJAČKIM jezikom objasniti visoku filozofiju :D

Kad to postigneš, ako te ne ubiju, budeš glavni baja. Na širem području.

DobroJutroKolumbo

Post by DobroJutroKolumbo » 20/10/2006 12:29

Jimmy_The_Saint wrote:Joj tebe.... Sad će Rašo opet Karaklajića i Vujakliju za uši....

Može se, ba, može se. Prava mudrost je kad umiješ SELJAČKIM jezikom objasniti visoku filozofiju :D

Tako se vlada narodnim masama... :-D

A klif, ja ipak mislim da Raso tebe zajebava...Raso se namjerno pravi nevjest ,da bi vidio koliko si ti vjest... :D

danas

Post by danas » 20/10/2006 12:35

Međutim, to SFRJ i SR BiH ne čini utopijskim rajem: bila je to I DIKTATURA, sa pratećim problemima, raznim.
svaki sistem je -- manje ili vise -- oblik diktature.

dzanum

Post by dzanum » 20/10/2006 12:41

Rodrigo_de_Triana wrote:
Jimmy_The_Saint wrote:Joj tebe.... Sad će Rašo opet Karaklajića i Vujakliju za uši....

Tako se vlada narodnim masama... :-D

A klif, ja ipak mislim da Raso tebe zajebava...Raso se namjerno pravi nevjest ,da bi vidio koliko si ti vjest... :D
joj, opet ste sve pobrkali

tako se prenosi znanje, prosvjecuju siroke narodne mase :-)

a njima nije lako vladati :P

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 12:48

danas wrote:
Jah. A ako ja sad povučem paralelu između Augusta Pinocheta i Josipa Broza, skočit će pola foruma da mi kopa oči, jer Augusto je "fašist"...

A dan-danas Čile pun ljudi koji se kunu u njeg'. Čvrsta ruka, stabilna privreda, vadio ih iz govana - i oni se u njega kunu. A frajer str'jeljo ljude na stadionima.

danas

Post by danas » 20/10/2006 12:54

Jimmy_The_Saint wrote:
danas wrote:
Jah. A ako ja sad povučem paralelu između Augusta Pinocheta i Josipa Broza, skočit će pola foruma da mi kopa oči, jer Augusto je "fašist"...

A dan-danas Čile pun ljudi koji se kunu u njeg'. Čvrsta ruka, stabilna privreda, vadio ih iz govana - i oni se u njega kunu. A frajer str'jeljo ljude na stadionima.
mudro zboris.
da je tito kod nas strijeljao po stadionima, mozda bi se i mi u njega danas kleli. ko u cileu u pinocea. ali eto nije... stas'...

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 13:02

Nije, nije....

Bilans Pinochetove diktature je cca. 30.000 žrtava, ako se ne varam.

Partizani su toliko "narodnih neprijatelja" zatukli do 1948.

I ne, nisu sve na Bleiburgu u bjekstvu, niti u šumi.

Nisu.

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 20/10/2006 13:06

Najveća greška Josipa Broza Tita je ta što je vršio opismenjavanje seoskog stanovništva.Isti ti danas sjede po kancelarijama i imaju pristup internetu.

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 13:09

Ma jok. Najveća greška mu je što je umro, pa mu ne mogu takvi kao ti cjelivati ruku blagoslovenu.

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 20/10/2006 13:16

eeeeeeeee, da je bogdo strijeljo vise stoke, danas bi manje problema imali

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 13:22

Misliš?

Pobij sve, i vladaj sam?

Ne valja ti računica Gandalfe. Ne valja.

GandalfSivi

Post by GandalfSivi » 20/10/2006 13:23

Pa ti skontaj sta nam sve uradi stoka koju je tito ostavio na zivotu, sjeba nam zadnjih ihihi godina

Patron of Formello

Post by Patron of Formello » 20/10/2006 13:25

Jimmy_The_Saint wrote:Ma jok. Najveća greška mu je što je umro, pa mu ne mogu takvi kao ti cjelivati ruku blagoslovenu.
Smrt je prirodna pojava kao i rađanje.Nije to nikakva greška.Opet ponavljam greška je u opismenjavanju.Nije se to trebalo raditi.
A cifra od 30.000 narodnih neprijatelja je premalo.S obzirom koliko je njih bilo u raznim neprijateljskim formacijama.I koliko su naroda pobili.
Trebala je to biti mnogo veća cifra.Ali nažalost vjerovalo se u prevaspitavanje. :roll:

Jimmy_The_Saint

Post by Jimmy_The_Saint » 20/10/2006 13:31

GandalfSivi wrote:Pa ti skontaj sta nam sve uradi stoka koju je tito ostavio na zivotu, sjeba nam zadnjih ihihi godina
Ne samo stoka koju je "ostavio u životu".

Nego i stoka koju je DRŽAO KAO MALO SOLI NA DLANU dok mu je valjala. Većina ovih što nas sjebaše ispod njegovog je šinjela.

Četnici: većinom pobijeni po gudurama ili protjerani u Kanadu, pravi četnici nisu imali mnogo uticaja na raspad Juge: i kad su se vratili, došli su na gotovo, ovi iz emigracije.

Ustaše: slično.

Mladi Muslimani uspjeli su samo nametnuti se kao sive eminencije jedne ekipe koja je, u suštini, ostala "klerošovinistička frakcija KPJ" :D

Ne možeš nikad postrijeljati dovoljno ljudi da ubiješ ideju.

Vodenjak

Post by Vodenjak » 20/10/2006 13:32

@Jimmy, jedan si od mnogih koji prave klasicnu gresku u koracima...
Dakle u vremenu i prostoru...

Analiza Brozove vladavine moze da se vrsi samo i SAMO ako se imaju na umu istorijski procesi koji su TAD vladali u cijeloj Evropi pa i u svijetu.
Donositi sud o njegovoj vladavini iz naseg vremena je blago receno - neozbiljno!

rashid

Post by rashid » 20/10/2006 13:39

klif wrote:Rashide, zaista mi je zao da si stekao takav utisak. Mislim da od vodjenja diskusije koju ljudi ne razumiju niko nema koristi. Tu se slazem s tobom.

S druge strane si me natjerao na razmisljanje. Kako govoriti o kompleksnim stvarima na jednostavan nacin? Mislim da oni koji to prakticiraju podcjenjuju one koji ih slusaju. Ili one kojim je poruka upucena.

Ja sam siguran da ces ti, budes li zaista imao zelju, uspjeti prevazici samog sebe i otrgnuti se od mediokritetskog nacina razmisljanja koje se ljudima od trenutnih struktura vlasti namece da bi ih se dovelo u polozaj objekata u drustvu.
Kompleksne stvari postoje, jer jih ljudi kompleksne naprave. To je moje misljenje.

Pozdrav 8-)

Post Reply