Povratak u Sarajevo

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

POVRATAK U SARAJEVO

DA
31
53%
NE
28
47%

Total votes: 59

debela

Post by debela » 10/10/2006 12:39

stanislava wrote:....i znam ja kako je to kod nas jer i ja zivim u Sarajevu!
ne duso, ti zivis u njemackoj sad.

mr2

Post by mr2 » 10/10/2006 12:44

taxi_driver wrote:.jebi ga meni je ovdje prijateljica arhitekta pa nema platu 2000 eura.
:lol: :lol: :lol: sad ga bas pretjera :lol: :lol:

idic

Post by idic » 10/10/2006 12:47

Neki dan pročitah zanimljiv grafit "mjenjam debelu mamu, za mamu sa debelim vezama!!!!!!!!!!!!!"
Nažalost nam je tako u svim sferama života, a ponajviše smo krivi mi sami jer je to postao običaj i linijom manjeg otpora svi posežu za mitom i vezama da sebi ne komplikuju život.

Vidim u Hrvatskoj u zadnje vrijeme par pozitivnih primjera gdje građani prijavljuju traženje mita i u saradnji sa policijom vinovnici bivaju uhapšeni. Nadam se da će i kod nas se ljudi skoro osmjeliti za takve korake. :(

debela

Post by debela » 10/10/2006 12:48

seka wrote:
debela wrote:
stanislava wrote:....i znam ja kako je to kod nas jer i ja zivim u Sarajevu!
ne duso, ti zivis u njemackoj sad.
:? :oops:

nego - koliko vas bi prihvatilo stelu - stocereci - sta bi dao da si na mom mjestu.
ako se ikad nadjem u prilici da prihvatim stelu javicu ti sta sam odlucila.

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

Post by horns&drums » 10/10/2006 12:49

Stari, jasno mi je :D:D:D:D

da ako nastavimo sa ovakvim razmisljanje, govoriti ljudima da se ne vrate, prebacivat o stelama, itd...da nam se drzava bas i nece na bolje promjeniti!!!!
Da ali on ne dolazi da je promijeni nego dolazi sve na gotovo - dakle uklapa se u sistem. U vrijeme moje babe i dede je bilo stela ali u vrijeme moje babe i dede nije bilo gladnih ljudi. To je veeelika razlika.

Sto se stela tice, na svaki svoj posao sam primljen sa stelom, da sam cekao na biro ne bih nikada. Ko te pita ba...

Meni je licemjerno kao ibrete se ljudi kako mladi odlaze iz BiH... Odlaze kad zavrese fax jer im dodje neko iz Melburna koji ima brata i kome se, oprosti na izrazu, digla kita da se vrati. Zar to nije bolesno - vecina ide iz drzave jer je gladna, a neko se vraca jer ne moze podnijeti klokane i jer se pozelio cevapa...

Jedine povratnike koje postujem su oni koji su zaradili nesto vani pa ulazu pare ovdje, e ti imaju muda doista! Ja zivim ovdje 34 godine i volim ovu zemlju (zemlju, ne drzavu) i samo u ime toga im ne bih nista savjetovao osim da im skidam kapu. Mozda od 100 njih jedan i uspije.

Bobi
Forum administrator

Post by Bobi » 10/10/2006 12:52

manijak1 wrote:
Evo napokon odlucio sam da se vratim kuci u Sarajevo za stalno
:oops: ......nakon izvjesnog vremena .....trebala bi biti još jedna tema :D :D
:lol: ...zlobniche... :D .

rumenko

Post by rumenko » 10/10/2006 12:52

skenderija...to je sve individualno i zavisi od 1000 stvari ( u SA bi rekli od 1000 qraca)...ti si eto samac pa ti je sigurno lakse nego nekome ko je porodican i sa djecom..osim toga zavisi i od tvojih godina...u svakom slucaju ces u SA vjerovatno biti duhovno smireniji (mada ni to ne mora biti)...al' ako imas dobre raje i jos bolje familije :D... vjerovatno si dobro odlucio...ja isto tesko shvatam samce koji godinama sami zive u inostranstvu....vratis se s posla i udjes u praznu kucu...mislim da bih se vratio nakon mjesec dana ili pomahnit'o...u svakom slucaju....sretno...

Liv4

Post by Liv4 » 10/10/2006 12:53

Ne mjesajte babe i zabe.
Uzimanje mita i zaposljavanje po rodjackim vezama nisu ista stvar. I mada ove stvari lice i meni se licno gade, ne mozete ih trpati u istu vrecu.
Svugdje na svijetu se ljudi zaposljavaju preko veza, ne vidim zasto bi kod nas bilo drugacije.
Da li mislim da je to dobro? NE!
Ali ne mislim ni da je kod nas situacija crnja nego drugdje.
A sa korpucijom se treba boriti na svaki nacin.
i da zavrsimo temu... sta god mi mislili, Nestle ce dobiti novog komercijalistu. i niko mu nista ne moze. Zasto?
Jer je u pitanju privatna firma. Ako akcionari nemaju problema sa ovim (jer je ipak u pitanju njihova love) niko rdugi nema pravo da pisne.
Yz put... ko to od vas ne bi zaposlio svoga brata u firmi da moze?

@ Jimmy
Izvini, ali ne podnosim kad pljuju pametne ljude iza ledja. Nemam nista protov dijaloga, ali mi je pljuvanja pun K...
A to sto si poznat... vjerovatno sam ja jos poznatiji, pa sta? Opet kazem svima sta mislim. Tajno i Javno. pozdrav
Last edited by Liv4 on 10/10/2006 12:57, edited 1 time in total.

luksica

Post by luksica » 10/10/2006 12:54

Debela...to je privremeno na godinu radi doskolavanja...potpisala sam papir gdje nakon godinu dana moram da se vratim u svoju drzavu:) stop mi je jako drago!Drugo debela na pasosu mi udaren stembilj, da ne smijem nigdje raditi..tako da nema para za stediti ili zaraditi!Imam stipendiju samo za preziviti!

nemaveze

Post by nemaveze » 10/10/2006 12:55

B.Medjed wrote:
stanislava wrote:Horns izgleda da nisi dobro razumio moj post..molim te procitaj jos jednom....i znam ja kako je to kod nas jer i ja zivim u Sarajevu!

Ja sam rekla samo (da ti obrazlozim) da mi Njemci ne kukaju jer im nije lose ako su bez posla, a kod nas je drugacije!

A taj argument je iznesen u sastavu sa mojom prvom konstatacijom...da ako nastavimo sa ovakvim razmisljanje, govoriti ljudima da se ne vrate, prebacivat o stelama, itd...da nam se drzava bas i nece na bolje promjeniti!!!!

Nadam se da sam sad jasnija :)
Niko nikome ne kaze da se ne vraca. Problem je u tome sto ljudi idu. Svaki dan i ne vidi se kraj odlasku. A idu zbog toga sto u startu nemaju nikakve sanse zbog ovakvih slucajeva koji su svakodnevnica. A mi smo najbogatiji na svijetu jer izvozimo ono sto je najvrjednije. Pamet i mladost.
A za stelu cu prebacivati svakome, i ne mogu da shvatim da nisam u pravu.
Zasto ne gledate te stvari drugim ocima. Naprimjer vi ste mladi imate 28 godina zavrsen ekonomski fakultet i pogledate u novine, ono konkurs. E super Nestle, dora firma bice dobra plata, ispunjavam sve uslove, konacno cu se skinuti sa grbace mame i tate i zaradjivati svoj hljeb. I odete na razgovor itd...
I onda dodje neko ko je imao 3500 milje platu, vec 7-8 godina, drzavljanstvo Kostarike i nema ni kvalifikaciju niti iskustva za taj posao i pocne da radi.
I sad je to sve cool jer je i u kapitalistickim drzavama tako???
E nije tako! I direktor Nestlea bi ovdje kod mene frkno ko firiz sa posla da tako nesto uradi. Jedino ako nije vlasnik vise od 5 % dionica firme.
fazon je što konkurs za ovaj navedeni posao ne postoji niti će postojati, a tako je i u kapitalističkim državama - ako ima neka dobra pozicija prvo će oni što već rade tu potražiti kakvog jarana i rođaka da bi im bilo fino raditi zajedno, od konkursa ni traga

naravno da nije cool ali je takav sistem

debela

Post by debela » 10/10/2006 12:57

stanislava wrote:Debela...to je privremeno na godinu radi doskolavanja...potpisala sam papir gdje nakon godinu dana moram da se vratim u svoju drzavu:) stop mi je jako drago!Drugo debela na pasosu mi udaren stembilj, da ne smijem nigdje raditi..tako da nema para za stediti ili zaraditi!Imam stipendiju samo za preziviti!
sjajno stanislava ali to nije predmet ove emisije. ako za godinu dana i ti otvoris temu slicnog sadrzaja onda cemo se ganjati. uzdravlje.

horns&drums

Post by horns&drums » 10/10/2006 12:58

Naravno, zasto bi kod nas bilo drugacije. Ali kod nas masa ljudi gladnih i masa mladih odlazi -tu je kvaka.

Nestle ce dobiti novog komercijalistu i najvjerovatnije ce izgubiti drugog.

O da, nisam mimo svijeta nikada - brata bih odmah zaposlio. I jarana isto.

Ne pljujem po skenderiji kao individui nego po sistemu koji je truo do srzi

luksica

Post by luksica » 10/10/2006 12:58

I da da se osvrnem na komentar seke....nemam mogucnost da raspolazem sa stelama... sve sto sam stekla bilo sreca i znanje!

Dala sam otkaz na poslu (plata1.800) da bi otisla na doskolovanje! upraznjeno radno mjesto ljudi:)

Ah da ..kad se vratim idem na stranicu meni jajdrazu..posao.ba!

horns&drums

Post by horns&drums » 10/10/2006 12:59

Naprimjer vi ste mladi imate 28 godina zavrsen ekonomski fakultet i pogledate u novine, ono konkurs. E super Nestle, dora firma bice dobra plata, ispunjavam sve uslove, konacno cu se skinuti sa grbace mame i tate i zaradjivati svoj hljeb. I odete na razgovor itd...
I onda dodje neko ko je imao 3500 milje platu, vec 7-8 godina, drzavljanstvo Kostarike i nema ni kvalifikaciju niti iskustva za taj posao i pocne da radi.
E nije tako! I direktor Nestlea bi ovdje kod mene frkno ko firiz sa posla da tako nesto uradi. Jedino ako nije vlasnik vise od 5 % dionica firme
Upravo o ovome govorim

Liv4

Post by Liv4 » 10/10/2006 13:00

Ljudi odlaze iz svih siromasnih zemalja, odlazice i iz nase.
A da ti pravo kazem, ja mislim da je dobro da odlaze, da vide druge kulture, nauce druge jezike i onda se fino vrate kao Skenderija. (koji se jos uvijek ne javlja, bas sam se zabrinuo :D )
A sistem... sistem je svugdje isti. I gore i dole i lijevo i desno...

uozo

Post by uozo » 10/10/2006 13:02

nemaveze wrote:
B.Medjed wrote:
stanislava wrote:Horns izgleda da nisi dobro razumio moj post..molim te procitaj jos jednom....i znam ja kako je to kod nas jer i ja zivim u Sarajevu!

Ja sam rekla samo (da ti obrazlozim) da mi Njemci ne kukaju jer im nije lose ako su bez posla, a kod nas je drugacije!

A taj argument je iznesen u sastavu sa mojom prvom konstatacijom...da ako nastavimo sa ovakvim razmisljanje, govoriti ljudima da se ne vrate, prebacivat o stelama, itd...da nam se drzava bas i nece na bolje promjeniti!!!!

Nadam se da sam sad jasnija :)
Niko nikome ne kaze da se ne vraca. Problem je u tome sto ljudi idu. Svaki dan i ne vidi se kraj odlasku. A idu zbog toga sto u startu nemaju nikakve sanse zbog ovakvih slucajeva koji su svakodnevnica. A mi smo najbogatiji na svijetu jer izvozimo ono sto je najvrjednije. Pamet i mladost.
A za stelu cu prebacivati svakome, i ne mogu da shvatim da nisam u pravu.
Zasto ne gledate te stvari drugim ocima. Naprimjer vi ste mladi imate 28 godina zavrsen ekonomski fakultet i pogledate u novine, ono konkurs. E super Nestle, dora firma bice dobra plata, ispunjavam sve uslove, konacno cu se skinuti sa grbace mame i tate i zaradjivati svoj hljeb. I odete na razgovor itd...
E nije tako! I direktor Nestlea bi ovdje kod mene frkno ko firiz sa posla da tako nesto uradi. Jedino ako nije vlasnik vise od 5 % dionica firme.
fazon je što konkurs za ovaj navedeni posao ne postoji niti će postojati, a tako je i u kapitalističkim državama - ako ima neka dobra pozicija prvo će oni što već rade tu potražiti kakvog jarana i rođaka da bi im bilo fino raditi zajedno, od konkursa ni traga

naravno da nije cool ali je takav sistem
To se zove interni konkurs. I tu mogu da se prijavljuju ljudi koji vec rade u firmi. Za novo radno mjesto mora da bude raspisan normalni konkurs. Postoje komisije koje rade zajedno na prijemu kandidata itd...
Nemam bas vremena sada da ti sve to trazim ali sam siguran da se u ovakvim slucajevima u npr. Njemackoj moze pokrenuti postupak protiv menadzera sa velikom sasnom da se dobije na sudu. kako je to tacno pravno rjeseno nisam siguran ali bi se mogao raspitati. Naravno da je menadzereva zadnja o tome koga treba primiti ali svi menadzeri imaju odredjenu odgovornost, u ovakvom slucaju bi ovdjwe sud sigurno odradio posao.

rashid

Post by rashid » 10/10/2006 13:04

SKENDERIJA: Nisi trebao izletiti za brata i stelu, jer svako hoce stelu :) a samo ti je imas :) pa ljudi malo ljubomorni ... :)

Liv4

Post by Liv4 » 10/10/2006 13:06

B.Medjed wrote: To se zove interni konkurs. I tu mogu da se prijavljuju ljudi koji vec rade u firmi. Za novo radno mjesto mora da bude raspisan normalni konkurs. Postoje komisije koje rade zajedno na prijemu kandidata itd...
Nemam bas vremena sada da ti sve to trazim ali sam siguran da se u ovakvim slucajevima u npr. Njemackoj moze pokrenuti postupak protiv menadzera sa velikom sasnom da se dobije na sudu. kako je to tacno pravno rjeseno nisam siguran ali bi se mogao raspitati. Naravno da je menadzereva zadnja o tome koga treba primiti ali svi menadzeri imaju odredjenu odgovornost, u ovakvom slucaju bi ovdjwe sud sigurno odradio posao.
NIJE TACNO
Postoje mjesta za koje nema konkursa. Ako CEO firme odluci da uposli nekoga, on to i ucini.

A u ozbiljnim firmama postoje Human resources koji idu i tragaju za dobrim kandidatima i onda nastoje da ih privuku u firmu, ponekad cak i kad nema posla za njih, ali misle da je covjek pametan i da ce im zatrebati. (sve ovo pisem jer mi je zena dugo radila kao sef "kadrovske" u jednoj ozbiljnoj firmi ( 50 000 zaposlenih i znam kako stvari funkcionisu)
Jednog dana to ce biti i u Bosni, ali samo onda kada zavlada istinska ekonomija, bazirana na kapitalu.
Mad se ni tada nece puno promjeniti jer oni koji imaju moc (procenat akcija) mogu da rade sta hoce.
Ostalima ostaje da zavide, placu, zale se itd
Last edited by Liv4 on 10/10/2006 13:09, edited 1 time in total.

luksica

Post by luksica » 10/10/2006 13:07

Debela,

ako ti je zivot nije sjajan, ne trebas da se iskaljujes na drugima, mozda ti ova stranica upravo i tu mogucnost nudi, pokusaj sa drugim tretmanom!Ili jos bolje pokusaj svoj zivot malo bolje organizirati pa ti grane sunce jednog dana!

Ovdje svako ima pravo reci svoje misljenje, ako ti se ne svidja moje....peh!Ne vidim da sam ja kritikovala igdje tvoj post...

Uzdravlje i tebi!

P.S.: Ne mislim dalje voditi ovu konverzaciju!

privremeni

Post by privremeni » 10/10/2006 13:17

Pet stranica diskusije , a Skenderijaje zelio samo sa nekim podijeliti svoju srecu i malo se ispohvaljivati svojim statusom i mogucnostima. Pa ne moze to u komsiluku kad nikoga ne zna i nikoga nije briga. :lol:

Samo se ti Skenderija vrati, neces biti usamljen u Sarajevu. :-)

Liv4

Post by Liv4 » 10/10/2006 13:18

Nakon zucne rasprave u 13 00 nasta iznenadna tisina... :roll:
Ah... odose svi "radnici" na pauzu za rucak! :D
e pa... cujemo se kasnije... :lol: :lol: :lol: :lol:

nemaveze

Post by nemaveze » 10/10/2006 13:18

Liv4 wrote:
B.Medjed wrote: To se zove interni konkurs. I tu mogu da se prijavljuju ljudi koji vec rade u firmi. Za novo radno mjesto mora da bude raspisan normalni konkurs. Postoje komisije koje rade zajedno na prijemu kandidata itd...
NIJE TACNO
Postoje mjesta za koje nema konkursa. Ako CEO firme odluci da uposli nekoga, on to i ucini.

A u ozbiljnim firmama postoje Human resources koji idu i tragaju za dobrim kandidatima i onda nastoje da ih privuku u firmu, ponekad cak i kad nema posla za njih, ali misle da je covjek pametan i da ce im zatrebati. (sve ovo pisem jer mi je zena dugo radila kao sef "kadrovske" u jednoj ozbiljnoj firmi ( 50 000 zaposlenih i znam kako stvari funkcionisu)
Jednog dana to ce biti i u Bosni, ali samo onda kada zavlada istinska ekonomija, bazirana na kapitalu.
Mad se ni tada nece puno promjeniti jer oni koji imaju moc (procenat akcija) mogu da rade sta hoce.
Ostalima ostaje da zavide, placu, zale se itd
potpisujem, sve i jedan jaran mi, tamo na mrskom zapadu, je dobio posao na preporuku (štelu), bez konkursa, internog ili javnog

jedno je pravilnik a drugo je primjena istog, i na zapadu ima korupcije i bezakonja i to na izvoz, ali ima i posla pa se manje sve vidi

kod nas nema posla za sve, i to je veliki problem, a ne što neko ima štelu ili ne

BILO JE ŠTELE I U TITOVO DOBA, I SVI SU ZNALI, ALI SE NIJE NIKO BUNIO JER JE BILO POSLA I ZA ONE BEZ ŠTELE

a ovo sada se neće promjeniti vratio se skenderija ili ne

nemaveze

Post by nemaveze » 10/10/2006 13:20

šta je ovo, samo ja radim bez pauze??

hoću šteluuuuuuuuuuuu!

:)

debela

Post by debela » 10/10/2006 13:24

hajde jednom za sva vremena razgranicite pojmove stele i preporuke kod zaposljavanja i sve ce biti puno jasnije.

manijak1

Post by manijak1 » 10/10/2006 13:28

Težak zadatak a opet u isto vrijeme :oops: jednostavan.
Pokušaću biti kratak ....Bez obzira na sposobnosti štela - ulaz :D na štetu sposobnijih.
Preporuka - dokaži sposobnost i znanje i marljivost i tako to .....bez štete po ostale kandidate , tj. aplikante ...... :D :D
:oops:
Odoh opet u skokovima :D :D

Post Reply