Da li biste napustili BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

Locked

Napustio bih BiH?

da, odmah!
331
68%
ne, nikako!
157
32%

Total votes: 488

Trebam te

#1176 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

jutarnji wrote:
HAVANA wrote:Jučer otjerao 4 neradnika.
Njih četvorica...dogovorena dnevnica 200km za 4 čovjeka.Zidanje je u pitanju.Za jedan dan od 8 do 17h) izidali 9m2.
Pa ti mislis to je samo zidanje, gdje tlocrt, bokocrt, plan i priprema....klasicni bosanskohercegovacki
gazda, sve na horuk, pa kad se sve srusi onda mu radnici krivi.
A i realna cijena za 9m2 zida je 200KM sta hoces vise, :skoljka:

:thumbup:
vox-populi

#1177 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by vox-populi »

eto sad @HAVANA kriv sto je pokusao posteno... Daj ba ljudi nemojte kakit'. A da je ugovorio nekako drugacije, bilo bi ja smrada sto izrabljuje posten svijet.

To i jeste problem dole, ako i pokusas nesto posteno, gledaju kako da te zajebu, sto vise.
HAVANA

#1178 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by HAVANA »

jutarnji wrote:
HAVANA wrote:Jučer otjerao 4 neradnika.
Njih četvorica...dogovorena dnevnica 200km za 4 čovjeka.Zidanje je u pitanju.Za jedan dan od 8 do 17h) izidali 9m2.
Pa ti mislis to je samo zidanje, gdje tlocrt, bokocrt, plan i priprema....klasicni bosanskohercegovacki
gazda, sve na horuk, pa kad se sve srusi onda mu radnici krivi.

Sve sam prije nego klasični gazda,budala prava. :-)
Sve imaju ,projekat,nacrte...još sam platio viljuškar i rasporedio im ciglu uz svaki stub...kreten.
sarajev_o

#1179 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by sarajev_o »

Samo da mi je otici iz ovog pakla :sax:
HAVANA

#1180 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by HAVANA »

open the pendzer wrote:Sto nisi dogovorio placanje po kvadratu uradjenog posla, ako vec znas da NECE da rade :-)

Ili si ocekivao da zavrse posao za jedan dan. Ko ce koga izrabiti, poslodavac usposlenika ili uposlenik poslodavca, tipicna bosanska poslovna politika.

Danas je došla druga firma i zida za 8km po m2...
Sad nek razvlači koliko mu volja.
Trebam te

#1181 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

vox-populi wrote:eto sad @HAVANA kriv sto je pokusao posteno... Daj ba ljudi nemojte kakit'. A da je ugovorio nekako drugacije, bilo bi ja smrada sto izrabljuje posten svijet.

To i jeste problem dole, ako i pokusas nesto posteno, gledaju kako da te zajebu, sto vise.
Nema posteno ne posteno toje staromodan nacin dogovaranja posla i tu nas narod grijesi ko fol eto ja sam htio posteno i na kraju me izradili...vec profesionalno ili ne prfoesionalno! Ovako cemo i tacka i nema odstupanja...
jutarnji

#1182 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by jutarnji »

Trebam te wrote:A i realna cijena za 9m2 zida je 200KM sta hoces vise,
U Njemackoj bi za toliko zida platio 2000 eura, minimalno, u Chicagu 5000 dolara...u Tokiju bog te pit`o.
Ljudi radili 8 sati na onom zvizdanu, bez rucka, pivE...dobro su i 9 kvadrata nazidali.
Trebam te

#1183 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

HAVANA wrote:
open the pendzer wrote:Sto nisi dogovorio placanje po kvadratu uradjenog posla, ako vec znas da NECE da rade :-)

Ili si ocekivao da zavrse posao za jedan dan. Ko ce koga izrabiti, poslodavac usposlenika ili uposlenik poslodavca, tipicna bosanska poslovna politika.

Danas je došla druga firma i zida za 8km po m2...
Sad nek razvlači koliko mu volja.
Vidimo kako je u Bosni jeftina radna snaga, covjek zida metar zida za dva kapuchina...i onda zasto omaldina nema posla zamisli raditi taj posoa i kako je jeftino taj radnik ( svaki srednjoskolac/zanatlija placen). :oops: :x

Nije cudo sto ljudi hoce vani... :dance:
naja22

#1184 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by naja22 »

briši admine, greška. :D
cucamonga

#1185 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by cucamonga »

naja22 wrote:@cucamonga - hajd brate ne seri više, smaraš previše !!

Ako ti se ne sviđa, izvoli idi (ako vec nisi u dijaspori), misliš da će ti negdje biti nešto bolje, pa jel to samo u Bosni ima nezaposlenih, kriminala, itd ?? To je normalno za svaku zemlju, dignite dupe pa radite !!
malo spusti loptu i lijepo razgovaraj popij ljutu da te smiri :wink: - sa mnom ovce nisi cuvala jasno? jest 8-) - ono sto kazem i sto sam rekao je bilo vise u smislu ukazivanja pa me postedi tog ljakanskog zargona :thumbup: :wink:
Trebam te

#1186 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

DinoZe wrote:@trebam te

Kako dva kapucina kada mi je to 7-8 kafa sa jedan kvadrat. Moze dnevno na 100KM nagurati, sve u svemu dobra dnevnica.
A koliko od toga dobiva radnik? Pazi to je firma!! malo dino malo radnik da crkne cijeli dan radeci mozda ima dnevnicu 20KM na ruke a izidat ce recimo 10 kvadrata... :-) :(
madner

#1187 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by madner »

Dakle zakljucili smo da je jedino pravedno rjesenje da zidar ima oko 4000 KM mjesecno, gajbu pive i kilu janjetine, kako bi se potrudio i uradio i do 15 kvadrata dnevno :D
Trebam te

#1188 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

DinoZe wrote:
Trebam te wrote:

Kako dva kapucina kada mi je to 7-8 kafa sa jedan kvadrat. Moze dnevno na 100KM nagurati, sve u svemu dobra dnevnica.
A koliko od toga dobiva radnik? Pazi to je firma!! malo dino malo radnik da crkne cijeli dan radeci mozda ima dnevnicu 20KM na ruke a izidat ce recimo 10 kvadrata... :-) :(
Pa ima platu sa toplim od 700 do 1000KM mjesecno kao vecina zidara.
Neznam ima li druga solucija, jedino da Havana i ostali sto zele da nesto izgrade placaju dnevnicu 300KM.
Moraju se malo vidjeti i troskovi zivota, evo recimo neka taj zidar donese kuci 800KM mjesecno i zena mu donese 300, opet imaju 1100KM, sto bas i nije tako lose sa obzirom kojem socijalnom stalezu pripadaju.
Pazi Dino ti ovdje pricas o socijalnom stalezu!!??? Oooopsssss iznenadio si me. :x

U koliko je covjek majstor svog zanata i radi dobro svoj posao nema veze kojem po tvom "socijalnom stalezu" pripada, on treba da bude Dino placen adekvatno jer ljudi iz po tvom "donjeg socijalnog staleza" jedu, imaju djecu da skoluju, trebaju pristojan zivot isto kao i ti iz tvog "viseg socijalnog staleza" :mrgreen: :run:

Svasta :roll:
madner

#1189 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by madner »

Pa koliko bi bila pristojna plata zidara?
open the pendzer

#1190 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by open the pendzer »

Bolje dzaba sjedit` nego dzaba radit`!
madner

#1191 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by madner »

open the pendzer wrote:Bolje dzaba sjedit` nego dzaba radit`!
Ma u Evropi cim izadjes iz autobusa te ceka delegacija. Oni te odvedu na radno mjesto, gdje primas circa 86% plate kancelarke Merkel. :D
Trebam te

#1192 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

madner wrote:Dakle zakljucili smo da je jedino pravedno rjesenje da zidar ima oko 4000 KM mjesecno, gajbu pive i kilu janjetine, kako bi se potrudio i uradio i do 15 kvadrata dnevno :D
Ne pretjeruj, zidar treba imati izmedju 1500 i 2000 mjesecno realna cijena. Posao je tezak, zahtjeva mlao vecu strucnost nego kako misle ovi iz "viseg socijalnog staleza", ipak je to crnacki posao :lol: :evil:
Trebam te

#1193 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

madner wrote:
Ma u Evropi cim izadjes iz autobusa te ceka delegacija. Oni te odvedu na radno mjesto, gdje primas circa 86% plate kancelarke Merkel. :D
Madner, i ako nemaju platu merkelove ima socijalni porgram koji ti omogucava da prezivis mjesec sve dok ne nadjes odgovarajuci posao...

Tu se ni lijeciti nemozes...stop izrabljivanjima!!!
sanaman

#1194 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by sanaman »

DinoZe wrote:
Trebam te wrote:

Pa ima platu sa toplim od 700 do 1000KM mjesecno kao vecina zidara.
Neznam ima li druga solucija, jedino da Havana i ostali sto zele da nesto izgrade placaju dnevnicu 300KM. :D
Moraju se malo vidjeti i troskovi zivota, evo recimo neka taj zidar donese kuci 800KM mjesecno i zena mu donese 300, opet imaju 1100KM, sto bas i nije tako lose sa obzirom kojem socijalnom stalezu pripadaju.
300/176 sati = 1,7045KM Nego da vidim ko bi radio po ovoj satnici?
1000/176 sati = 5,68KM

od ovog se moze odlicno sve finansirati, djeca, obrazovanje, karte, krediti ...doduse ko im je kriv sto pripadaju socialnom stalezu :-)

Niko ne trazi platu za zidara od 4000 ... ali kada svako zna cijenti svoj rad, onda posteno plati i cijeni tudji. Nego mi samo cijenimo svoj rad.
madner

#1195 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by madner »

Trebam te wrote:
madner wrote:Dakle zakljucili smo da je jedino pravedno rjesenje da zidar ima oko 4000 KM mjesecno, gajbu pive i kilu janjetine, kako bi se potrudio i uradio i do 15 kvadrata dnevno :D
Ne pretjeruj, zidar treba imati izmedju 1500 i 2000 mjesecno realna cijena. Posao je tezak, zahtjeva mlao vecu strucnost nego kako misle ovi iz "viseg socijalnog staleza", ipak je to crnacki posao :lol: :evil:
Sasvim logicno, strucnost se vidi i po skoli koju zidar mora apsolvirati. Mislim, onu vaservagu ocitat mogu samo izabrani.

Naravno, mali problem je sto ce onda svi koji imaju nize plate zidati sami, jer niko nije lud da radi za 50 KM u firmi a daje nekome 100 da reda blockove.
open the pendzer

#1196 Re: Da li biste napustili BiH?

Nije pitanje koliku platu zidar misli da treba imati, pianje je koliku mu je platu politicka elita namijenila u njegovoj drzavi. Platu dostojnu njegovog ulozenog rada odnosno da moze djetetu platiti more, ljetovanje, zimovanje, put tamo ili ovamo, knjige za skolu, nove pantole, majicu, zeni frizera, i sve ono sto imaju nasi zidari koji zive na zapadu, a bogami gledajuci ih preko ljeta kad dolaze ovamo, nebi se reklo da oskudjevaju u osnovnim potrebama. Bogami voze se dobra kola, ide se na more, ovo ono.

Zavrstio sam tocak hajra, i okrenuo cijeli krug sustine, kome je jasno, jasno je.
Last edited by open the pendzer on 19/08/2011 13:43, edited 1 time in total.
madner

#1197 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by madner »

Trebam te wrote:
madner wrote:
Madner, i ako nemaju platu merkelove ima socijalni porgram koji ti omogucava da prezivis mjesec sve dok ne nadjes odgovarajuci posao...

Tu se ni lijeciti nemozes...stop izrabljivanjima!!!
Nemoj zezat, a sta mislis ko placa taj socijalni program? I koliko je to naspram prosjecne plate?

Kako se ne mozes lijeciti?
Trebam te

#1198 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by Trebam te »

DinoZe wrote:Dobro i onda ce konobar doci i reci ako on ima 1500KM ja hocu 1000KM i tako mozemo u nedogled.
Ali ko ce sve to platiti, onda bi nam kafa bila 4KM, a zidara bi rijetko ko mogao i platiti, znaci 1500KM samo njegova plata a gdje su porezi.
Ne Dino, ti ociti ne razumijes trzisisnu vrijednost :skoljka: ...pretpostavljam da si neki mali novopeceni gazda...piljar ili slicno!

kafa ne treba biti 4km da bi konobaru bila plata 1000KM vec Dino tebi i slicnim malim gazdama ne bi tako bilo dozvoljeno da kupis audija za godinu dana od 100000KM...kontas me tvoj profit treba biti od 1-7% maximalno a ne od 30% jer ti si taj koji krade radnike i krade drzavu, i na kraju penzionere!!! :dance:

Pazi glupo je biti bogat u siromasnoj drzavi... :thumbup: :bih:
jutarnji

#1199 Re: Da li biste napustili BiH?

Post by jutarnji »

Zidar, vodoinstalater i sl, na zapadu zaradjuju puno vise od djabahljebarosa po opstinama, kantonima itd.
Znaci, ako neka bezvezna tetka zaposlena u opstini prima platu 1500 km, onda je relano da zidar ima platu
3000 km. Tako je na zapadu :oops:
open the pendzer

#1200 Re: Da li biste napustili BiH?

Uopstalom, dok mi ovdje palamudimo, zidari rade i zaradjuju svoju platu.

Sto se za nas nebi reklo.

A ima tu masa raje koja je na budzetskim platama.

Ili sto bi se reklo, lako tudjim kurcem gloginje mlatiti...
Locked