Halal-hrana, made in BiH

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#1 Halal-hrana, made in BiH

Post by SeadBiH »

Šest bosanskih prehrambenih firmi dobiće specijale sertifikate kojima se potvrdjuje da se njihovi prehrambeni produkti proizvode u skladu s islamskim propisima, izvestili su lokalni mediji.

Image

Oko 450 prehrambenih proizvoda uskoro će dobiti oznaku "halal", što znači da su dopušteni za jelo prema šerijatu, islamskim verskim odredbama, i da ne sadrže svinjsko meso, krv ili masnoće niti bilo kakve aditive i supstance takve vrste, nevedeno je u izveštaju koji je prenela agencija DPA.

Specijalna Agencija za sertifikate "halal" kvaliteta Bosne i Hercegovine biće odgovorna za izdavanje i oduzimanje sertifikata uz odobrenje bosanske Islamske zajednice.

"Bosna će biti prva evropska zemlja sa sertifikatima halal standarda", izjavio je direktor agencije Amir Sakić.

On je izrazio nadu da će se ti proizvodi uskoro naći na medjunarodnom tržištu, na kojem ih, kako je procenjeno, koristi 1,8 milijardi ljudi, uglavnom muslimana.

Od 4,5 miliona stanovnika Bosne i Hercegovine, muslimana ima 50 odsto.

(Tanjug)


Ovo sam nasao na srpskoj internet stranici i zanima me koje su lokalne agencije javljale o ovim vijestima? Jer ja redovno citam nase internet stranice i prvi put da procitam ovo na jednom portalu iz Srbije?
mala-i
Posts: 1315
Joined: 16/03/2006 15:32
Location: sa/zg

#2

Post by mala-i »

danas bilo na dnevniku ftv-a...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#3

Post by PipiDugaDevetka »

Dakle, kada se hoće kontrolisati hrana, može se....Vidi samo mesare - trgovačke pomoćnike u mesarama, koliko su im bolesno uvećani podočnjaci. I dalje sam djelimični vegy protiv svoje volje. Bravo za Islamsku zajednicu kada bar nešto kontroliše.
"Gumene" bombone, takodje sadrže svinjetinu, jedan od najboljih prirodnih konzervansa.
dripac
Posts: 374
Joined: 05/10/2005 09:22

#4

Post by dripac »

Ih, sad mi je puno lakše :lol:
EdaHifi
Posts: 63
Joined: 06/07/2004 23:48

#5

Post by EdaHifi »

"Gumene" bombone, takodje sadrže svinjetinu, jedan od najboljih prirodnih konzervansa.
Haribo navodno ne koristi želatin koji sadrzi tragove svinjetine, kod produkata koji su namjenjeni za trzista islamskih zemalja. Sad koliko oni BiH gledaju kao islamsko trziste je upitno.

"Bosna će biti prva evropska zemlja sa sertifikatima halal standarda", izjavio je direktor agencije Amir Sakić.
Ovo je vise nego sumnjivo. Po turskim prodavnicama u Njemackoj ima hrpa proizvoda koje se u Njemackoj i proizvode, a koji su kao halal / helal proizvod oznaceni. A postoji agencija koji se bavi sa certifikacijom, znaci nisu to neki certifikati od agencija iz Turske. http://www.helal.de/
A sigurno da i u Francuskoj a i u Engleskoj tako nesto ima.
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#6

Post by SeadBiH »

mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#7

Post by mr__bosnjak »

Ovdje u Svedskoj u najblizoj radnji(nije jedina) imaju velika oznake "HALAL" pa ne znam zasto nebi moglo i u Bosni i Hercegovini. Npr. bas sam citao u novinama da je hrana sve nezdravija jer se neprovjerava meso prije izlaska na trziste. Ovo moze znaci i poboljsanje zdravstvenog stanja, ne samo muslimana. Sve u svemu, pozdravljam ovu vijest.
_ambassador
Posts: 1102
Joined: 05/09/2006 17:51
Location: kaj ima lima

#8

Post by _ambassador »

Ovo sam nasao na srpskoj internet stranici i zanima me koje su lokalne agencije javljale o ovim vijestima? Jer ja redovno citam nase internet stranice i prvi put da procitam ovo na jednom portalu iz Srbije?
upravo se o tom i radi, sve sto im se cini "cudnim" il drugacijim od njihovog je kao upadljivo i izaziva paznju a kod nas je svakodnevnica. to nije samo u srbiji vec i u ostatku svijeta. posto je sad u modi "islamizam", dosta ljudi drugih vjera je citalo kur'anske ajete i sure i stalno naglasavaju obespravljenje i diskriminaciju zena. i nazalost danas se kur'an po tom istice kod njih. a halal prodavnicu sam vidio u spaniji!
User avatar
aNTropocentrio
Posts: 1053
Joined: 01/07/2006 12:05
Location: zapadni krak Mliječnog puta

#9

Post by aNTropocentrio »

Da li je istina da "HALAL" meso mora poticati od isključivo zaklanih životinja?
(nema omamljivanja pištoljem ili strujom i sl.)
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#10

Post by mr__bosnjak »

aNTropocentrio wrote:Da li je istina da "HALAL" meso mora poticati od isključivo zaklanih životinja?
(nema omamljivanja pištoljem ili strujom i sl.)
Kada su islamski propisi pisani nije bilo struje i pistolja pa je normalno da je samo klanje navedeno. Da li je danas dozvoljeno ne znam. A ovo za struju, pa kakav je to surov nacin egzekucije? Hoces tele u elektricnu stolicu ili sta?
Post Reply