Posao-dijaspora-zna li neko?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#76

Post by mamica papucarka »

mr2 wrote:heroina ukoliko imas finansiske mogucnosti da se vratis,ne znam o cemu razmisljas..i raspravljas.... kupi poslovni ili apartmane i iznamnjuj i uzivaj..moji su se vratili u maju nakon 37 godine vani.....sekunde nisu zazalili.....
vratili se stariji ljudi sa penzijom i ustedjevinom. Normalno da im je dobro. :)
Meni nije jasan ovakav stav " s duda" pokretacice teme, ali sta cu... nismo svi isti 8)
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#77

Post by HeroinaSA »

Semire piramidasu jedan :D :D
Lova se zaradila na kuci tih 100.000-$ oko 150.000 km za frizeraje i tako to.
To cu da ponesem kad krenem.
A stan kupili na Malti sto se ustedilo nije to ba neka lova.
Iskreno, vjerujem da ce mnogi ljudi pomisliti da sam luda kad ovako pricam, ali mene su tako isprepadale pojedine osobe u smislu sta je 100.000$ ne mozes dole nista s tim, treba ti (pa odvali cifru do krova) da nesto uspijes jer je konkurencija jaka
:?
Covjek se malko prepadne, pocnu ladje da tonu :D

Hajde nije nit bitno, misljenja mnogih vas se podudaraju, pa cu da poslusam savjete-imate kod mene besplatno sisanje prvi mjesec kad ste vako divni
:))))
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#78

Post by HeroinaSA »

Mr2- pametno zboris.
Otvoriti nesto pa probati, ko zna mozda ne bude tako lose.
Mama 29 ti mora da radis u pekari cim sam rekla necu u pekaru komentari se obrnuli za 180 stupnjeva :lol:
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#79

Post by DONY »

@HeroinaSA,ja mislio ti kao veliki patriota pravo B.Luka ili Zap.Mostar da "popravis" natalitet Bosanaca-Bosnjaka."Tamo" posao cvijeta,a povratnici iz USA imaju sansu u "politici"(ima "nesto u tebi politicko").Razmisli,ipak ...... :-) tako "obrazovana i sposobna"... Politika i bisnis.Ko ce da brine i da sisa nase povratnike u B.L.ili Z.Mo. :-) :-)
User avatar
black
Posts: 17174
Joined: 19/06/2004 16:00
Location: ispod tresnje

#80

Post by black »

bila si "niko i nista" kada si otisla a sad mislis da si "neko i nesto"..malo ti plata od npr 800km..zelis li kao sto neko rece mozda crveni tepih i crnog mercedesa da te doceka..koliko nas je ovde sto su krv prosuli i dali dio tjela za ovu lijepu zemlju, da danas nemamo cak ni zdravstveno osiguranje a ti bi odmah da imas sve...fuj..
mostarac
Posts: 8416
Joined: 03/03/2005 13:47

#81

Post by mostarac »

nisam nista procitao osim dva-tri posta. Ako stvarno mislis da se vratis u Bosnu ma koliko love imala onda si ti potpuno luda. Zasto? Samo ce ti se kazati.
Nisam te mislio niti zelim da te uvrijedim sa onim luda, ali ja jednostavno iz nekog mog ugla gledanja ne mogu shvatiti da iko normalan moze zeliti da zivi ovdje, a moze bolje.
hasanaginica
Posts: 28
Joined: 19/08/2006 20:18

#82

Post by hasanaginica »

black wrote:bila si "niko i nista" kada si otisla a sad mislis da si "neko i nesto"..malo ti plata od npr 800km..zelis li kao sto neko rece mozda crveni tepih i crnog mercedesa da te doceka..koliko nas je ovde sto su krv prosuli i dali dio tjela za ovu lijepu zemlju, da danas nemamo cak ni zdravstveno osiguranje a ti bi odmah da imas sve...fuj..

Potpisujem!
hasanaginica
Posts: 28
Joined: 19/08/2006 20:18

#83

Post by hasanaginica »

mostarac wrote:nisam nista procitao osim dva-tri posta. Ako stvarno mislis da se vratis u Bosnu ma koliko love imala onda si ti potpuno luda. Zasto? Samo ce ti se kazati.
Nisam te mislio niti zelim da te uvrijedim sa onim luda, ali ja jednostavno iz nekog mog ugla gledanja ne mogu shvatiti da iko normalan moze zeliti da zivi ovdje, a moze bolje.
Onaj ko ima para, on ne pise ovako javno..
harisl
Posts: 504
Joined: 25/10/2002 00:00

#84

Post by harisl »

Upravo tako, nek' niko nista ne radi, pa ce svima biti bolje... Niko ko ima novca da ga ulozi u BiH se ne bi trebao vracati, jel' tako... Treba sve spiskati vani, pa se vratiti da se natovaris na kosti drzavi (koja ce te proslijediti nize). Hebo ulaganje.... A ako neko ko ima novca a zeli bas da ga ulozi u BiH, neka iznajmi avion i prospe taj novac iznad Sarajeva - nemoj da bi slucajno dolazio....
E jebi ga....
DONY
Posts: 1257
Joined: 20/07/2006 18:23

#85

Post by DONY »

@Mostarac,znas onu "kad papku udari lova ili vlast u glavu".......teska bolest :? :?
Dirlija
Posts: 40
Joined: 23/10/2005 23:19

#86

Post by Dirlija »

Pojedicni razmisljaju tako nisko da nisu ni svjesni da ljudi koji dolaze s vana sa zeljom da investiraju u Bosni, mogu biti oni koji ce i njima sutra dati posao. Pojedinci su takvi papci da im je uspijeh drugih u stvari licni neuspijeh :lol:
mamica papucarka
Posts: 8025
Joined: 31/10/2004 16:03
Location: negdje

#87

Post by mamica papucarka »

HeroinaSA wrote:Semire piramidasu jedan :D :D
Lova se zaradila na kuci tih 100.000-$ oko 150.000 km za frizeraje i tako to.
To cu da ponesem kad krenem.
A stan kupili na Malti sto se ustedilo nije to ba neka lova.
Iskreno, vjerujem da ce mnogi ljudi pomisliti da sam luda kad ovako pricam, ali mene su tako isprepadale pojedine osobe u smislu sta je 100.000$ ne mozes dole nista s tim, treba ti (pa odvali cifru do krova) da nesto uspijes jer je konkurencija jaka
:?
Covjek se malko prepadne, pocnu ladje da tonu :D

Hajde nije nit bitno, misljenja mnogih vas se podudaraju, pa cu da poslusam savjete-imate kod mene besplatno sisanje prvi mjesec kad ste vako divni
:))))
Mislim da je sarajevu jakoooo potreban jos jedan frizerski salon :D
Bolje bi ti bilo da ulozis u pekaru :) Konkurencija Klasu. Ljudi moraju kupovati hljeb, a vala se sisat ne moraju :oops:
User avatar
SiSaJuMe
Posts: 983
Joined: 27/10/2005 12:24

#88

Post by SiSaJuMe »

HeroinaSA wrote:Semire piramidasu jedan :D :D
Lova se zaradila na kuci tih 100.000-$ oko 150.000 km za frizeraje i tako to.
To cu da ponesem kad krenem.
A stan kupili na Malti sto se ustedilo nije to ba neka lova.
Iskreno, vjerujem da ce mnogi ljudi pomisliti da sam luda kad ovako pricam, ali mene su tako isprepadale pojedine osobe u smislu sta je 100.000$ ne mozes dole nista s tim, treba ti (pa odvali cifru do krova) da nesto uspijes jer je konkurencija jaka
:?
Covjek se malko prepadne, pocnu ladje da tonu :D

Hajde nije nit bitno, misljenja mnogih vas se podudaraju, pa cu da poslusam savjete-imate kod mene besplatno sisanje prvi mjesec kad ste vako divni
:))))
Bravo uspjela si za kratko vrijeme,. Samo bolje ti je jezik za zube i cuti, no ljudima govorit kako je kupovian stana na Malti sitnica. Kao nije neka lova. Dok drugi skolovani a supljih djepova sa nekih 35 godina kod staraca prezivljavaju ti bi uletila ko carica Milica i pokazala kako si ti sposobna. Uh,. razmisli dobro da svojom pricom i povratkom medju raju.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#89

Post by rajvosa^ »

HeroinaSA wrote:El Presidente to kakvi su oni je veoma diskutabilno.
Prave Sarajlije se uveliko vracaju a oni koji su tu se namjeravaju vratiti sto brze, pa ono sto nedostaje njima nedostaje i meni :D
Da je med i mlijeko niko se vracao ne bi. Nije ni u Bosni savsreno medjutim kad se imaju solidna primanja bolje je tamo nego ovdje.
Amerika nije zemlja u kojoj samo Ameri zive. Jos malo i u njoj ce biti vise
Portorikanaca, ljudi s porjeklom iz Dominikanske Republike, Guatemale,
Haitija, Brazila a da su oni imalo kulturni-NIMALO!

To su vec Amerikanci prokuzili pa svakog stranca gledaju kao neuljudnog,
manje inteligentnog od njih samih i sta znam jos-jednostavno sve guraju u istu vrecu. Samo kad se sjetim filma 'Running Scared' koji sam nedavno gledala muka mi dodje od glupiih Americkih komentara-eh onako oni sve strance gledaju, samo je stvar u tome sto te ovdje niko nece i ne smije licno da uvrijedi jer moze da nadrlja. O steli mi nemoj uopste-rekla sam ovdje je drugacije ali poznanstva cuda cine. To je isto stela zar ne? Ovdje je to sve upakovano na kulturan nacin, krije se koliko je moguce jer jednostavno ovdje postoji vlast i za to se moze odgovarati, dok u Bosni sve je na otvorenom i nema vlasti nikako.
U pravu si kad kazes da to nije do nih vec do mene.
Ja sam ta kojoj se ne svidja njihov stil zivota, njihove navike, njihov mentalni sklop jednostavno. Sjecam se neke emisije kad je Amerikanka otisla u Evropsku zemlju i pije kafu u gradu, u basti, raja oko nje a ona se ono glupo nasmija i kaze 'uf ovdje nema kafe za 'to go' vec se mora sjediti i piti u basti' i prevrnu ocima. Kontam pa mater ti da izvinete sjedi i pij tu kafu u toj ljepoti kad ti je Bog dao, zasto sve mora biti da se pokupi i trci kuci??
Zivis tu po 30 godina i nikad ne saznas ime svog komsije, sve sto razmjenite u tih 30 godina je hi i bye. Komsija od moje svekrve koji se pretvarao kao jako fin, ljubazan je nedavno napao zato sto je kanta za smece presla pola metra u njegovo kad se kupilo smece
- i to nije njegovo vec sidewalk sto pjesaci hodaju.
Amerikanci samo svoj interes gledaju.
Kod nas ima dosta nekulture u Sarajevu danas jer su se ljudi naselili iz raznih sela i gradova, medjutim ima je i ovdje na pretek.
Da se ne uvrijedis, jesi li ti bila u kojoj drugoj drzavi osim MA u Americi. Sega mi je kad neko zivi u americi i generalise ljude, plate, ekonomsko drzanje u drzavi u kojoj zivi i tako misli da je Amerika losa. Kako ljudi (u ovom slucaju nasi) vide ameriku u MA, IL, AZ, tako isto nasi u CA, OR i AL vide drukcije. Zivot nasih u AL nije isti kao zivot nasih u CA ili AZ, itd samo poredjenje jebi ga.
User avatar
rajvosa^
Posts: 1787
Joined: 18/05/2006 19:38

#90

Post by rajvosa^ »

HeroinaSA wrote:Da citiram-
Pa eto - pokusaj mi odgovoriti na ovo pitanje - po cemu mislis - da si se ti oduzila Americi - za ono sto je ucinila za tebe? I sta ti konkretno - si spreman ucniti za Bosnu? Ne za sebe, vec za BiH. Jer ljudi koje sam ja vidjeo da se vracaju - su oni koji hoce nesto za BiH da urade. A ne za sebe. Da su htjeli za sebe - ostali bi tu gdje su bili, negdje vani, gurnuli glavu u pjesak i rintali - ali nisu - vec su se vratili. Ti na drugu ruku - gledas samo sebe - a govoris o tome kako su i drugi takvi?

Oduzila sam se Americi jer tu skolu koju sam ovdje zavrsila sam debelo i preskupo odplatila. Znaci ona meni, a ja njoj.
Kucu koju smo kupili i na njoj zaradili tih nekih hajde nije bitno recimo 100.000 $ mi smo preplatili drzavi u ovih 10 godina da ne govorim koliki je morgidz-znaci opet ona nama , a mi njoj.
Za posao koji mi ustupi (gdje te baj d vej svi gledaju kao stranca ma koliko inteligentan da si i prijateljski raspolozen) ja mnogo radim a fino zaradim-znaci opet ona meni ja njoj.
Amerika je meni omogucila mnogo nesto ali da sve to novcano vratim.
Nemojmo diskutovati kao da sam ja sve to dobila na izvolte, besplatno.
Neko rece ako si sposoban, obrazovan hoces da radis mozes i u sarajevu mnogo postici. Isto tako ako hoces da platis i ucis mozes i skolu da zavrsis-pa eto onda ja ne vidim neko extra davanje od Amerike.
Druga je stvar sto nam se posrecilo da smo u dobroj drzavi, cijena kuca raste pa se lova ima-mnogoooo je nasih i ovdje i u drugim drzavama kojima bi mnogo bolje u Sarajevu bilo nego sto im je ovdje. Da ne prilazem obrazlozenje-duga prica.
Pa ja hocu za Bih nesto da uradim-da izrodim djecu i jos vise pomognem natalitetu nasemu, da otvorim nesto pa uposlim par ljudi sto nemaju posao, da se zaposlim i svojim znanjem doprinesem i svojim poznavanjem jezika i ostalog-zar nije dovoljno od mene? Onda vidi da su svi kao ja zamisli kako bi naseljena nasa zemlja bila? Umjesto sto na sve svoje pljuju, da vole i ponose se kao ja zamisli gdje bi nam kraj bio. Ne govorim ja kakvi su drugi ljudi, ja volim nas narod strasno-sve redom nije bitno odakle je sta je samo nek je nas-Bosanac.
Nisam uopste ogorcena, ne znam odakle ti to, ne volim Amerikance i to je sve. Hiljadu mi se puta desilo i meni i muzu da mi neko kaze
'go back to your country' iz kojekakvih nepravdanih razloga.
A da ti sve objasnim kako i zasto tipkala bi citav mjesec.
Cojek fala na finom komentaru
:D
Kad bi i u Bosni bilo isto tako "Ona meni ja njoj". Bosna bi bila drzava od 10mil ljudi. Siguran sam da i u Bosni mozes kupit kucu i zaradit jedno $100k na equity, placati interes, i odbijati od taxe itd...ja sta ces.
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#91

Post by HeroinaSA »

Dirlija, Mostarac i Haris hvala na komentarima.
Ne znam zasto su se pojedinci uvrijedili ovdje, nikome nista ruzno ne rekoh
ali nema veze :-)
Mostarac donekle si u pravu, zato sam i rekla da necu u pekaru-zasto kad mogu bolje> Kad nekom ponudis da radi za 300 ili za 800 nije normalan onaj koji izabere 300. Hasanaginice nisi cini mi se sve redom procitala vec si samo dva tri komentara i prebrzo donijela grub zakljucak. Ne vidim gdje sam se icim pohvalila, moje pitanje je takve prirode da se neke stvari moraju objasniti. Sve i da sam samo rekla imam ustedjevine dovoljno da se nesto pokusa otvoriti dobila bi isti taj primitivni odgovor -da se hvalim!
Misli sta zelis, to je tvoje pravo.
Ja cu ipak da se vratim u svoj grad i pokusam stvoriti nesto za sutra i svoju djecu, pa znacilo to posao za 800km ili nesto drugo vidjet ce se.
Mnogo pozdrava za Sarajlije :)
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#92

Post by HeroinaSA »

A hvala na zeljama :D
Mama29 neka otvara ko sta hoce, ja cu frizerski da pokusamO pa ako krene super ne krene nikom nista. U Sarajevu ionako sve vec ima.
Cao
Liska
Posts: 1953
Joined: 12/05/2004 13:44
Location: Mostar

#93

Post by Liska »

Heroina evo ti jedan savjet. Sarajevo i nema bas sve. Otvori expres praonicu vesa! Radice ti ko drzava.
Last edited by Liska on 14/09/2006 11:16, edited 1 time in total.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#94

Post by Lace »

HeroinaSA wrote:A hvala na zeljama :D
Mama29 neka otvara ko sta hoce, ja cu frizerski da pokusamO pa ako krene super ne krene nikom nista. U Sarajevu ionako sve vec ima.
Cao
ako otvaras frizerski..mora biti pravo dobar...neces opstati od lanca M sabica, lanca cibusa, KS-a, elvira diksona...i onog malog...frizera-dizajnera-manekena...kariska :D

poslusaj ovo sto ti kazu...otvori praonicu vesa :D...stranaca jos ima...vecinom nemaju vremena za kucne poslove...neki nemaju ni masine...pa ce im valjati :D
User avatar
zena21
Posts: 7092
Joined: 07/04/2006 11:02

#95

Post by zena21 »

black wrote:bila si "niko i nista" kada si otisla a sad mislis da si "neko i nesto"..malo ti plata od npr 800km..zelis li kao sto neko rece mozda crveni tepih i crnog mercedesa da te doceka..koliko nas je ovde sto su krv prosuli i dali dio tjela za ovu lijepu zemlju, da danas nemamo cak ni zdravstveno osiguranje a ti bi odmah da imas sve...fuj..
Svaka cast :thumbup:
mr2
Posts: 815
Joined: 27/06/2005 20:03
Location: amsterdam

#96

Post by mr2 »

HeroinaSA wrote:A hvala na zeljama :D
Mama29 neka otvara ko sta hoce, ja cu frizerski da pokusamO pa ako krene super ne krene nikom nista. U Sarajevu ionako sve vec ima.
Cao
heroina najveci ce ti problem biti naci kvalitetne majstore... :D :D zauzeti.....kao i gradevinski materijal,recimo prozore oluke itd..rasprodato :roll: ..a sve se nema..... :lol: :lol: :lol: pusti suplju...i sa srecom :D :D :D
HeroinaSA
Posts: 36
Joined: 05/09/2006 07:33
Location: Boston

#97

Post by HeroinaSA »

Joj Lace i to je dobra ideja :D


Sto se tice prosipanja krvi u drzavi moj je otac visio na Zucu i Treskavici 4 godine pa nemam blage veze o cemu pricaju pojedinci. I mi smo zivjeli od humanitarne, cekali u redovima za vodu i hljeb dok su okolo padale granate.
Ponavljam otisla sam poslije rata 97-e godine tako da se manete te glupe price te pobjego a mi prosipali krv.
Neki ljudi su bas bezobrazni, nemaju argumente pa se sluze onim starim forama tipa pobjeglo se bla bla. I moj je otac bio ranjen.
Sramota, covjek upita za savjet usput se malo nasali, onda pojedinci jedva docekaju da popljuju. Vidis malo je ovakvih kao ja koji vole svoju drzavu i spremni su se vratiti. Drzava kad sagledas nista nije pomogla borcima, kojekakve knjizice s nekakvim sumama su podjelili i to je sve. Vecina da izvines svakodnevno psuje takvu drzavu u kojoj agresor ima vece pravo od borca ili porodice sehida.
Ipak, sto je covjeku u srcu u srcu je.
Ja sam rekla vratila bi se ako se moze solidno zivjeti, nesto otvoriti ili naci bolje placeniji posao. Zasto me napadati sto sam rekla necu da radim za 300km? Odmah ja bi sve dok neki ljudi ni zdravstveno nemaju.

Lace to s masinama citala sam nedavno o tome, ali da li to i zimi radi jer ljeti je najvise turista?
Cao
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#98

Post by Lace »

HeroinaSA wrote:Joj Lace i to je dobra ideja :D


Sto se tice prosipanja krvi u drzavi moj je otac visio na Zucu i Treskavici 4 godine pa nemam blage veze o cemu pricaju pojedinci. I mi smo zivjeli od humanitarne, cekali u redovima za vodu i hljeb dok su okolo padale granate.
Ponavljam otisla sam poslije rata 97-e godine tako da se manete te glupe price te pobjego a mi prosipali krv.
Neki ljudi su bas bezobrazni, nemaju argumente pa se sluze onim starim forama tipa pobjeglo se bla bla. I moj je otac bio ranjen.
Sramota, covjek upita za savjet usput se malo nasali, onda pojedinci jedva docekaju da popljuju. Vidis malo je ovakvih kao ja koji vole svoju drzavu i spremni su se vratiti. Drzava kad sagledas nista nije pomogla borcima, kojekakve knjizice s nekakvim sumama su podjelili i to je sve. Vecina da izvines svakodnevno psuje takvu drzavu u kojoj agresor ima vece pravo od borca ili porodice sehida.
Ipak, sto je covjeku u srcu u srcu je.
Ja sam rekla vratila bi se ako se moze solidno zivjeti, nesto otvoriti ili naci bolje placeniji posao. Zasto me napadati sto sam rekla necu da radim za 300km? Odmah ja bi sve dok neki ljudi ni zdravstveno nemaju.

Lace to s masinama citala sam nedavno o tome, ali da li to i zimi radi jer ljeti je najvise turista?
Cao
nisam mislila na turiste...ima ih dosta koji ovdje zive i rade...turisti su po hotelima i inim smjestajima gdje postoji ta usluga...a ne samo stranci...imas dosta mladih ljudi...koji tu zive, rade ili studiraju a u kuci nemaju masinu za ves...ili je ne znaju koristiti...ili se pokvarila...pa sedmicno pokupe sve i kuci mami na pranje ...das neke cijene koje ce biti prihvatljive...das studentima popuste...itd. :D
Draft
Posts: 22
Joined: 19/05/2004 18:10

#99

Post by Draft »

Svaka cast. Ti i muz ste odlucili da se vratite, ulozite lovu i u Bosni djecu radjate. Za svaku pohvalu je to. Zajedljivih kometara ce uvijek biti ali samo naprijed. Kamo srece da nas je vise ovakvih.
Post Reply