1. KONGRES BHa NAUČNIKA IZ ZEMLJE I SVIJETA

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#1 1. KONGRES BHa NAUČNIKA IZ ZEMLJE I SVIJETA

Post by Vozdra_123 »

http://www.monks.ba/front_content.php?idcat=232

ko sta zna o ovome?

ima li forumasa da ce ici?
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#2

Post by parafin »

evo dio programa. bezze totalno, politicari vaze i imaju presicu u 1 - onda fol nasi naucnici iz svijeta nesto diskutuju i sutradan izdaju unaprijed pripremljenu "deklaraciju". bitno je da su terza podocnjak & company tu da spomenu pred izbore kako zemlja dzinovskim koracima leti u svijetlu buducnost - a strucnjaci sa zapada i istoka ce se zahvaliti na smjestaju, rucki i finom pogledu sa hotela radon plaza - ja imena i provale, trebao je "sandzak royal plaza" dat heh :-)


PETAK, 15. SEPTEMBAR 2006.
08.30 - 09.30 Registracija učesnika u hotelu ''RADON PLAZA''

10.00

Svečano otvaranje Kongresa i pozdravne riječi:

- Predsjedavajući vijeća ministara Adnan Terzić
- Ministar civilnih poslova BIH prof dr. Safet Halilović
- Premijer Kantona Sarajevo mr. Denis Zvizdić
- Ministar obrazovanja i nauke Kantona Sarajevo doc.dr. Emir Turkušić

10.40 Pauza

11.00 – 11.30 Izazovi i šanse razvoja nauke u Bosni i Hercegovini

- Ministar obrazovanja i nauke KS doc. dr. Emir Turkušić

11.30 – 13.00



Obraćanja specijalnih gostiju
13.00 Press konferencija

13.30 – 14.30 Ručak

14.30 – 18.30 Rad u sekcijama

- društvene nauke
- humanističke nauke
- biomedicinske nauke
- prirodno-matematičke
- biotehničke nauke
- tehničke nauke

19.30
Narodno pozorište Opera ''Hasanaginica''

21.00 Koktel i večera


SUBOTA, 16. SEPTEMBAR 2006.
09.30 – 12.30 Rad u sekcijama u ''Avaz BC''

12.30 – 13.00

Izvještaji moderatora sekcija

Diskusija o izvještajima & prijedlozi deklaracije

13.30 – 14.30 Ručak

15.00 - 16.00 Izrada zaključaka

16.00 - 17.00 Usvajanje Deklaracije

17.00 Potpisivanje Deklaracije KNDBiH, press konferencija

20.00 Svečana večera u restoranu ''Avaz BC''
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#3

Post by mIRCerka »

Mislim da je smijesno da Turkusic organizuje ovakvo nesto obzirom da on do sada jos nije primio bivse ucenike dobrinjske gimnazije, a to se vjerovatno desavalo i sa drugima, koji su sad vec na 2. godini studija, a koji su svojim inovacijama osvajali zlatne i srebrene medalje na takmicenjima u Zenevi i Japanu. Jedan od izuma je univerzalni otvarac za konzerve i flase.
To mi vise lici na okupljanje raje i pricam-ti-pricu sijelo.
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#4

Post by danas »

mIRCerka wrote: To mi vise lici na okupljanje raje i pricam-ti-pricu sijelo.
bas tako :wink:
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#5

Post by Vozdra_123 »

pa najlakse je da samo kazemo eto guzonje se nasle da pricaju :(

moje iskustvo sa tehnickih konferencija je malo uvodne price
malo prezentacija baziranih na strucnom radu
i onda naravno opet price od koje stvaras nove veze itd ....
barem mi se cini nesto tako...
ako nista prof & doktori kod kuce ce upoznati one vani... pa mozda nesto bude od tih veza..

smeta mi samo sto placaju "prevoz" do bosne ucesnicima...
80% za raju van evrope
:-)
mIRCerka
Posts: 28084
Joined: 20/08/2004 15:21
Location: Bolje biti frustrirani mjesanac nego cistokrvni idiot.

#6

Post by mIRCerka »

Vozdra_123 wrote:pa najlakse je da samo kazemo eto guzonje se nasle da pricaju :(

moje iskustvo sa tehnickih konferencija je malo uvodne price
malo prezentacija baziranih na strucnom radu
i onda naravno opet price od koje stvaras nove veze itd ....
barem mi se cini nesto tako...
ako nista prof & doktori kod kuce ce upoznati one vani... pa mozda nesto bude od tih veza..

smeta mi samo sto placaju "prevoz" do bosne ucesnicima...
80% za raju van evrope
:-)
Izvini, mislim da si me pogreshno shvatio, a to ne zelim. Zelim reci da ce to liciti na seoski vasar u organizaciji covjeka koji nije u stanju MOTIVIRATI ili makar POHVALITI domace inovatore. Mlade naucnike. To je ono sto htjedoh reci.
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#7

Post by Vozdra_123 »

no problemo :D

razumijem

ako nista pokusaj je nekakav, vidjecmo na sta ce ispasti
on igra politiku i nema nista od studenata a od prof. se mogu dobiti usluge, tako da ga razumijem :-x
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#8

Post by manijak1 »

21.00 Koktel i večera
:D :D rezime :D :D kongresa :D :D
User avatar
Truba
Posts: 81670
Joined: 17/03/2004 09:36
Location: Vizantija

#9

Post by Truba »

pih...

mene nisu zvali :D
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#10

Post by parafin »

stoji sasvim, prica, kontakti o tome se radi - ne o nekoj tehnickoj konferenciji. nazalost od toga nece biti nista jer imate za istim stolom covjeka od nauke i nekoga ko je tu dosao jer je clan sda. evo, pa zamislite konverzaciju ove dvojice ucesnika:

Kemo Hanjalic
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Prof.dr. K. Hanjalic International Fellow of the Royal Academy of Engineering

Image

In 2005, Prof.dr. K. Hanjalic was elected International Fellow of the Royal Academy of Engineering in the UK. Being among only 3 persons to be honored by this election (next to one Italian and one Indian professor), he received the scroll personally from Prince Philip.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Sefkija Cekic

PLAGIJAT NAD PLAGIJATIMA
NEZABILJEŽEN SLUČAJ KRAĐE INTELEKTUALNOG VLASNIŠTVA
Tuđoj knjizi dao svoje ime
OD KORICA DO KORICA
Profesor na Ekonomskom fakultetu u Rijeci dr. Ratko Zelenika još ne može doći sebi; njegovu stručnu knjigu od 230 stranica kopirao je i na nju nalijepio svoje ime i prezime dr. Šefkija Čekić, dekan sarajevskoga prometnog fakulteta i moćni član Glavnog odbora Stranke demokratske akcije

Kolega sa sarajevskog univerziteta dr. Šefkija Čekić, koji je ujedno visoki dužnosnik Stranke demokratske akcije (SDA), cijelu je moju knjigu kopirao, nalijepio na nju svoje ime i sada je predstavlja kao svoju! Saznao sam to nakon što sam uzeo drugu Čekićevu knjigu 'Bosna na raskrižju Europe', pogledao u njegovu životopisu njegove ranije radove i pronašao u bibliografiji naslov knjige koju sam ja objavio. Kasnije su mi dostavili tu knjigu, za koju Čekić navodi da je njegova, i naprosto nisam mogao vjerovati čime se sve ljudi služe. Tako nam dr. Ratko Zelenika (54), redovni profesor s riječkog Ekonomskog fakulteta, opisuje jedan od najeklatantnijih slučaja intelektualne krađe u Bosni, a i šire, koji je počinio jedan od najbližih suradnika Alije Izetbegovića. Čekić je i danas i te kako moćna politička figura u Sarajevu, a već je dugogodišnji član Glavnog odbora SDA.

(ako neko nadje sliku doticnog gospodina neka javi. ja je na HALO googl-u nisam mogao naci - garant se stidi samog sebe)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
sabanss
Posts: 4578
Joined: 13/08/2006 11:20

#11

Post by sabanss »

Koliko se sjecam za organizaciju neke ovakve manifestacije je bio konkurs koji je dodjeljivao mastan grant. Cini mi se da je neko skonto kako vazdici pare...
ulicar
Posts: 443
Joined: 27/02/2004 00:00

#12

Post by ulicar »

Vozdra_123 wrote:smeta mi samo sto placaju "prevoz" do bosne ucesnicima...
80% za raju van evrope
:-)
Sto ti smeta da plate 60% - 80% troskova prijevoza? Jel' mislis da je previse, ili premalo?
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13

Post by PipiDugaDevetka »

Bio-tehničke nauke!
Pitanje: Zašto je Bosna otok u Evropi(0,9%) gdje je dozvoljena upotreba od 100% GM hrane i proizvoda, pa i Bt. krompira za kojeg je naučno dokazano da je štetan za ljudsku i životinjsku ishranu.

Svi kokteli, ručkovi bajde i plaćeni će im prisjesti, a biće novih sa nadimkom "Podočnjak" ili "Felga" (Ispod očiju).

Čuj terza podočnjak :lol: :lol: :lol: !(Vidi: @parafin)

Gospođo majko moja draga sa perkom u šeširu, kada se samo sjetim da JA ovo plaćam... :( :x :( !
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#14

Post by davis.ba »

Jel se kod nas može išta desiti a da neko ne popljuje to?

Kad pročitam neke komentare ne znam da li čovjek da plače ili da se smije.
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#15

Post by parafin »

davis.ba wrote:Jel se kod nas može išta desiti a da neko ne popljuje to?

Kad pročitam neke komentare ne znam da li čovjek da plače ili da se smije.
meni recimo uopste nije u cilju da pljujem po ovome. potrebaza ovako necim sigurno postoji. ali zasto se to nije moglo napraviti, recimo od starne univerziteta (da pare da kanton) ili kako god. ovako ispalo malo naucnici, malo politicari, malu takjuni i eto.... zar nije naopako?

to treba reci, pljuvanje nije niucijem interesu.
metastasio
Posts: 215
Joined: 16/02/2004 00:00

#16

Post by metastasio »

Ni ova ni stotine ovakvih konferencija neće pomoći bh. nauci. Šta da se očekuje od dvodnevnog sastanka s popodnevnim radom u plenumu, tu će dvoje-troje ljudi predstaviti ono što rade i gotova priča. Naši političari trebaju već jednom shvatiti da se situacija u nauci može samo poboljšati ukoliko se stvore zakonske pretpostavke za tako nešto, dakle jedinstven državni zakon o viskom obrazovanju i jedno državno ministarstvo, a ne deset kantonalnih gdje svaki kanton ima pravo osnivati vlastite univerzitete na kojima onda predaju jedni te isti profesori iz Sarajeva, Zagreba, Beograda, Tuzle... Tako se samo multiplicira površno znanje, a o nauci nema govora jer većina profesora od ubiranja dnevnica nema vremena baviti se naučnim radom, a nedostaje im i većina potrebne infrastrukture...
parafin
Posts: 187
Joined: 19/05/2006 20:43

#17

Post by parafin »

metastasio wrote:Ni ova ni stotine ovakvih konferencija neće pomoći bh. nauci. Šta da se očekuje od dvodnevnog sastanka s popodnevnim radom u plenumu, tu će dvoje-troje ljudi predstaviti ono što rade i gotova priča. Naši političari trebaju već jednom shvatiti da se situacija u nauci može samo poboljšati ukoliko se stvore zakonske pretpostavke za tako nešto, dakle jedinstven državni zakon o viskom obrazovanju i jedno državno ministarstvo, a ne deset kantonalnih gdje svaki kanton ima pravo osnivati vlastite univerzitete na kojima onda predaju jedni te isti profesori iz Sarajeva, Zagreba, Beograda, Tuzle... Tako se samo multiplicira površno znanje, a o nauci nema govora jer većina profesora od ubiranja dnevnica nema vremena baviti se naučnim radom, a nedostaje im i većina potrebne infrastrukture...
ma da bas je u ovome problem - metastasio je uglavnom sve rekao sto se ima reci
Dado dijasporitus
Posts: 3176
Joined: 06/05/2005 23:08
Location: na baušteli
Grijem se na: Trčanje oko zgrade

#18

Post by Dado dijasporitus »

Upravo sam se vratio sa Kongresa i nakon procitanih komentara vjerujem da vam treba par cinjenickih informacija. Kongres je bio potpuno apolitican koliko god se natezalo da se takav zakljucak donese. Prica uopste nije bila suplja s obzirom da je ovo tek prvi kongres ovakve vrste u BiH i da niko nije znao sta da ocekuje. Greska jeste bila sto nisu studenti pozvani na kongres i ja sam ulozio zalbu na taj promasaj te da se to treba ispraviti do slijedeceg kongresa. Istina je isto da je ovakav kongres sasvim normalna stvar u inostranstvu. U Hrvatskoj je nedavno skupljeno 1000 naucnika na kongresu slicnog tipa. Na kraju cinjenica je da po evropskim standardima jedna drzava mora da izdvaja 3% nacionalnog dohodka za razvoj nauke. BiH trenutno izdvaja 0.05%. Razvoj nauke u drzavi je srazmjeran ekonomskom razvoju drzave. I na kraju konkretno: sa kontaktima ostvarenim na ovom kongresu licno sam napravio uslove da pocnem projekat sa kojim bi trebao da uposlim 10 BiH drzavljana koji bi zivjeli u Sarajevu za firmu u kojoj radim u naredne dvije godine kao "outsourcing" usluznih djelatnosti, te stekao kontakte za prebacivanje donirane kompjuterske opreme na glavne fakultete u SA.

A jos nisam ni iz Sarajeva
Upish
Posts: 85
Joined: 13/08/2004 18:44

#19

Post by Upish »

stvarno ljudi hajde da bar pokusamo pozitivno gledati na nesto sto se kod nas organizuje. pogledajte samo listu ljudi i njihove CVs i vidjecete da su to jako kvalitetni ljudi, sto domaci sto sa strane. mislim da je ovo nasa najbolja sansa da se nesto konkretno uradi po pitanju razvoja cjelokupne situacije. steta bi bilo da se ovakva prilika propusti tj. da se ne okupi toliko mozgova i uticajnih ljudi u svojim strukama. nisam prisustvovao ali znam za sigurno da je napravljen dobar network nasih ljudi sa ciljem medjusobnog pomaganja, razmjene iskustava i uzajamnog zaposljavanja. jedan od zakljucaka je bio da uspjesni ljudi u inostranstvu direktno pomognu po 1-2 ljudi u sticanju daljnjeg obrazovanja. to je po meni konkretniji rezultat od bilo kojeg dosada ali ako neko ima bolji prijedlog samo naprijed. vise konkretnih ideja, manje kritikovanja i supljiranja.
davis.ba
Posts: 1039
Joined: 26/04/2002 00:00

#20

Post by davis.ba »

Dado dijasporitus wrote:Upravo sam se vratio sa Kongresa i nakon procitanih komentara vjerujem da vam treba par cinjenickih informacija. Kongres je bio potpuno apolitican koliko god se natezalo da se takav zakljucak donese. Prica uopste nije bila suplja s obzirom da je ovo tek prvi kongres ovakve vrste u BiH i da niko nije znao sta da ocekuje. Greska jeste bila sto nisu studenti pozvani na kongres i ja sam ulozio zalbu na taj promasaj te da se to treba ispraviti do slijedeceg kongresa. Istina je isto da je ovakav kongres sasvim normalna stvar u inostranstvu. U Hrvatskoj je nedavno skupljeno 1000 naucnika na kongresu slicnog tipa. Na kraju cinjenica je da po evropskim standardima jedna drzava mora da izdvaja 3% nacionalnog dohodka za razvoj nauke. BiH trenutno izdvaja 0.05%. Razvoj nauke u drzavi je srazmjeran ekonomskom razvoju drzave. I na kraju konkretno: sa kontaktima ostvarenim na ovom kongresu licno sam napravio uslove da pocnem projekat sa kojim bi trebao da uposlim 10 BiH drzavljana koji bi zivjeli u Sarajevu za firmu u kojoj radim u naredne dvije godine kao "outsourcing" usluznih djelatnosti, te stekao kontakte za prebacivanje donirane kompjuterske opreme na glavne fakultete u SA.

A jos nisam ni iz Sarajeva
Svaka čast.

Kod nas na žalost ljudi odmah krenu tražiti nedostatke čak i kad ih nema ili kada su zanemarivi. Valjda kako kod nas ništa ne valja pa je to postala profesionalna deformacija. :lol: Mentalit kako god.
spongebob
Posts: 1098
Joined: 05/10/2005 17:43
Location: Bikini Bottom

#21

Post by spongebob »

Dado dijasporitus wrote:Upravo sam se vratio sa Kongresa i nakon procitanih komentara vjerujem da vam treba par cinjenickih informacija.
:-)
Post Reply