Izlazak djeteta van zemlje

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

baby_angel

Post by baby_angel » 06/09/2006 13:05

Pozdrav.
Govorim iz vlastitog iskustva. Prosle godine sam isla sa svojom djevojcicom u U.S.A., bez tate. Svi smo drzavljani BiH. Mala je morala imati svoj pasos, u ambasadi je tata morao potpisati dozvolu za izdavanje vize. Kad je dobila vizu, morali smo na sudu oboje potpisati saglasnost, ovjerenu medjunarodnim pecatom, da bih mogla izvesti dijete iz zemlje bez prisustva oca. Ako ti treba jos informacija javi se na PM.
Koliko znam nezakonito je odvesti dijete bilo gdje bez saglasnosti oba roditelja. :wink:

Lace

Post by Lace » 06/09/2006 13:08

baby_angel wrote:Pozdrav.
Govorim iz vlastitog iskustva. Prosle godine sam isla sa svojom djevojcicom u U.S.A., bez tate. Svi smo drzavljani BiH. Mala je morala imati svoj pasos, u ambasadi je tata morao potpisati dozvolu za izdavanje vize. Kad je dobila vizu, morali smo na sudu oboje potpisati saglasnost, ovjerenu medjunarodnim pecatom, da bih mogla izvesti dijete iz zemlje bez prisustva oca. Ako ti treba jos informacija javi se na PM.
Koliko znam nezakonito je odvesti dijete bilo gdje bez saglasnosti oba roditelja. :wink:
jeste jer ti bez toga nece izdati vizu...ali sta ako njenom djetetu ne treba viza? ja stvarno ne znam jel na aerodromu traze saglasnost???

baby_angel

Post by baby_angel » 06/09/2006 13:09

Lace wrote:
jeste jer ti bez toga nece izdati vizu...ali sta ako njenom djetetu ne treba viza? ja stvarno ne znam jel na aerodromu traze saglasnost???
Meni su na SVAKOM aerodromu trazili saglasnost. Bez toga bi me samo vratili nazad. :)

Lace

Post by Lace » 06/09/2006 13:28

baby_angel wrote:
Lace wrote:
Meni su na SVAKOM aerodromu trazili saglasnost. Bez toga bi me samo vratili nazad. :)
eto odgovora na prvo pitanje :D

tempora

Post by tempora » 06/09/2006 13:51

Slazem se sa A.
Poznajem dva "friska" slucaja, u ovoj godini, gdje su majke odvele djecu na odmor u BiH i tamo i ostale te pokrenule brakorazvodnu parnicu.Parovi nisu bili razvedeni ( u to vrijeme)niti je bio potreban bilo kakav papir vezan za saglasnost !
Nego buba, cini sto znas da to sprijecis, jer zakon ma kako ti bio naklonjen nece bas pomoci ukoliko imas bojazan da ce tvoj suprug odvesti djecu.Poznajem slucaj gdje je sudski odluceno da djete mora da se dovede majci ali se covjeku ne moze stati u kraj niti se zna gdje su oboje. Ako vec dodje do istoga, neka ti je Bog na pomoci! :(

shin
Been thanked: 4 times

Post by shin » 06/09/2006 14:52

Ja sam sam isao preko granice bez roditelja :-D

ZorZ

Post by ZorZ » 06/09/2006 15:53

"Ukoliko dijete zivi sa oba roditelja, znaci oni dijele roditeljsko pravo, nema potrebe za potvrdom. Pa kad bih svaki put morala u policiju kad idem preko grane sa djetetom

Kad su roditelji razvedeni, onda za vadjenje pasosa treba saglasnost oba roditelja. Kasnije roditelj sa roditeljskim pravom moze putovati slobodno. Samo za napustanje zemlje mora imati saglasnost drugog roditelja"

Vezano za ove navode sljedece:
isao sam s djecom (razveden s njihovom majkom) sa aerodroma Sarajevo u Tursku i prvo sto me pitao radnik na kontroli putne isprave "imate li saglasnost drugog roditelja da vodite djecu sa sobom"!
Dakle, da se ne zavaravamo, ako su u pitanju BH pasosi, vrlo vjerovatno ce te pitati za saglasnost a ljudi koji to kontroliraju ne mogu pomocu "Azire s kasikama" ili nekih drugih moci znati da li ste vi u braku ili razvedeni, da se razumijemo po tom pitanju! Potvrda ti treba!
Dakle, ja bih se potrudio i obezbijedio pisanu saglasnost od supruga i ako je ona vec na njemackom jeziku, dao bih to da se prevede i ovjeri kod notara i onda mirno za Bosnu s djecom.
OK?

baby_angel

Post by baby_angel » 12/09/2006 12:16

A wrote:
baby_angel wrote:
Lace wrote: jeste jer ti bez toga nece izdati vizu...ali sta ako njenom djetetu ne treba viza? ja stvarno ne znam jel na aerodromu traze saglasnost???
Putovala po Evropi avionom, dolazila i u Sarajevo sa djecom i NIKAD mi niko nije trazio saglasnost. Moj muz je isto tako putovao bez mene, sa djecom, ista stvar. Evo sad pretresam jos situacije ljudi oko mene, nadjoh makar 10 porodica gdje roditelji putuju sa djecom, i nikad niko nije vadio bilo kakvu saglasnost. Govorim i o BH drzavljanima i o ostalima.
U Amsterdamu su mi to trazili na pasoskoj kontroli i prilikom samog ulaska u avion, a u Minneapolisu cim sam izasla iz aviona. Ne znam kako je inace u EU, ali sigurno znam da u U.S.A. ne mozes bez toga.

mella52

Post by mella52 » 13/09/2006 11:31

,

Tempora, u Austriji djeca ne mogu dobiti svoje pasose. oni su kod roditelja u pasosu :oops:[/quote]
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U Austriji djeca mogu da imaju svoje pasoše iako su maloljetna.Moji sinovi imaju svoje pasoše(8 i9,god.).Pasoši se vade u Magistratu Bez.u kojem stanuješ,a ne više u policiji.Pošto ti muž ima državljanstvo,a ne ti on mora da podnese Antrag za izdavanje pasoša za dijecu i da ih skine sa svog pasoša.
Ako je vrijeme u pitanju,mislim ako ti se žuri,ni to više nije problem.Sad pasoš možeš dobiti u roku 48 sati.

mamica papucarka

Post by mamica papucarka » 13/09/2006 11:46

mella52 wrote:,

Tempora, u Austriji djeca ne mogu dobiti svoje pasose. oni su kod roditelja u pasosu :oops:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
U Austriji djeca mogu da imaju svoje pasoše iako su maloljetna.Moji sinovi imaju svoje pasoše(8 i9,god.).Pasoši se vade u Magistratu Bez.u kojem stanuješ,a ne više u policiji.Pošto ti muž ima državljanstvo,a ne ti on mora da podnese Antrag za izdavanje pasoša za dijecu i da ih skine sa svog pasoša.
Ako je vrijeme u pitanju,mislim ako ti se žuri,ni to više nije problem.Sad pasoš možeš dobiti u roku 48 sati.[/quote]

Ima to veze i od pokrajine do pokrajine... E sad, ako se u zadnjih godinu dana nije nesto promijenilo.

mella52

Post by mella52 » 13/09/2006 12:17

mama29 wrote:
mella52 wrote:,

Tempora, u Austriji djeca ne mogu dobiti svoje pasose. oni su kod roditelja u pasosu :oops:
Ako je vrijeme u pitanju,mislim ako ti se žuri,ni to više nije problem.Sad pasoš možeš dobiti u roku 48 sati.
Ima to veze i od pokrajine do pokrajine... E sad, ako se u zadnjih godinu dana nije nesto promijenilo.[/quote]
Ne znam u kojoj si pokrajini,ja sam u Beču.Ovdje su promjene od 1.marta ove godine.

Post Reply