Reis Ceric izjavljuje da smo mi Bosanci i Hercegovci Turci

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked

Da li su BosanciHercegovci i Bosnjaci Turci?

Da
19
18%
Ne
86
80%
Neznam
2
2%
 
Total votes: 107

kuripesic
Posts: 34
Joined: 03/09/2006 21:20

#401

Post by kuripesic »

SeadBiH wrote:Nemoze se vodit rasprava o Osmanskom Carstvu jer ljudi iz pocetka imaju pogresnu predstavu. Sistem se znatno razlikovao od danasnjeg ali mi ljudi smo skloni da uporedjujemo sa onim sto nam je poznato. Osmansko Carstvo nije bilo Tursko jer je pojam nacionalizam kasniji pojam, vec je bio osnovan na vjerskoj bazi. Znaci da bez obzira kojoj naciji pripadao nije bilo bitno jer dok si musliman imas isto pravo kao Turci. Znaci ti Turci koji su dosli iz Azije bili su ubrzano marginalizirani od strane slavenskih i drugih muslimana. To znaci da je u Osmansko Carstvu bilo ljudi koji su bili na glavnim polozajima, koji su bili u administraciji i drugim polozajima ali nisu bili Turci vec su bili albanci, bosnjaci, grci ili drugi narodi islamske vjeroispovjesti. Nazalost danasnja Europa opterecena nacionalizmom nemoze da razumije da Osmansko Carstvo nikad nije bilo iskljucivo Tursko vec je bilo multietnicke konstrukcije. Evropske drzave su kasnije bile uredjene po nacionalnoj osnovi i na taj nacin se cesto gleda na historiji mada u mnogim slucajevima su muslimani bili ujedinjeni po vjerskoj bazi a ne nacionalnom. Nacionalizam se pojavio kod europljana u 18-19om vjeku i poslje je prenesen na muslimane tako da je Osmansko Carstvo podjeljeno na razne nacije.
od bezbroj gluposti ( zamoljavam autora ciji sam post postavio ovdje da mi oprosti na izrazu ) koje su ovdje napisane izdviojio sam ovaj komentar .
nije ovaj komentar najgluplji ali jeste najdeblji .
autor nerazlikuje nacionalno od nacionalistickog sto je produkt duge doktrinacije u bivsoj nam zajednickoj .
ili ova misao ,
" . To znaci da je u Osmansko Carstvu bilo ljudi koji su bili na glavnim polozajima, koji su bili u administraciji i drugim polozajima ali nisu bili Turci vec su bili albanci, bosnjaci, grci ili drugi narodi islamske vjeroispovjesti. "
sto bi je ja komentarisao , ona dovoljno govori za sebe .

koliko sam primjetio iz komentara koje sam letimicno pregledao stvar nije do profesora doktora gospodina reisa mustafe efendije cerica vec do nas odnodno do vas , cjenjeni forumasi .
vas vecina mi lici na mog komsiju semsu koji je sve virice preronio jer nije znao da pliva .
helenez , dobro je ronio .
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#402

Post by Nosferatu »

furlan wrote:
BAHadzic wrote:to reći na bezbrojne pokušaje da s političke i državne sarajevske sećije nametne bosanski identitet kao državni i nacionalni nadidentitet ?
Ne treba biti posebno mudar pa utvrditi da narodnosna nominacija opterećuje jako bošnjačke intelektualce. Kada se izgubio srednjovjekovni bosanski identitet, pokušao ga je dekretom nakalemiti Benjamin Kállay, Mehmed Spaho skrenuo je u muslimanske vode, drug Tito vratio je na etno pozornicu Muslimane, da bi se u ratnoj 1993. opet inauguriralo bošnjaštvo.
Bošnjaci danas, Muslimani jučer, Bosanci sutra misle da je nacionalni identitet poput vjetrenjače, pa se može vrtjeti tamo-amo.

eli to panbosanci priznati ili ne, bosanstvo može biti samo zemljopisna, regionalna ili folklorna odrednica. Ili medicinskim jezikom govoreći, bosanstvo nije nacija već dijagnoza.
Samo u ovom dijelu nedostaje jedan period a to je upravo onaj gdje reis pokusava da nadje nacionalno odredjenje bosanskih muslimana.Kada vec spominjes Kalaja on je bio ponudio rjesenje ako me sjecanje ne vara da svi postanu Bosnjaci islamske,katolicke i pravoslavne ispovijesti.Hajde pogodi ko je odbio?Najveci egzodus Bosnjaka muslimana je organizovala ulema koji su uvijek htijeli da budu ono sto ne mogu,Turci. Od Turske uvijek zvani Bosnjaci i nikad prihvaceni kao nesto drugo, od Hriscana Turci. Dobrih 100 godina poslije pokusaj da se vrati Bosnjacka nacionalnost ali kao eksluzivitet.Halo ba,odlucite se vise da znamo ko smo i sta smo.Kao sto ti rece nije nacionalni identitet vjetrenjaca, ali u ovom slucaju kao i prethodnom nacionalno odredjenje uvijek pokusavaju da odrede oni koji ujutro misle jedno a poslijepodne drugo.E sada kod koga ovdje postoje elementi sizofrenije to je vec druga prica.
Svaka cast - Furlan.

Benjamin Kallay je predlagao da budemo svi Bosanci - ali su samo povlasteni to odbili (sve tri danasnje denominacije - jer bitii musliman i Srbin i Hrvat - su nudili vise - nego sto je jedino ispravan ali s vrlo malo interesa - Bosanac nudio) - a oni se - ko biva uvijek jedini najvise i pitaju. Muslimani su odbili jer su ih predstavljali zemljoopsjednici - koji nisu mogli dozovliti da odjednom izgube - sve sto su im Turci dali - a da odjednom postanu - ono sto je raja bila. Neki - Bosanci. Biti musliman je znacilo biti privilegovan - u odnosu na sve druge za vrijeme Turaka. Prihvatanjem Bosanstva - osjecali su da gube sve - privilegije - na koje su se navikli i koje su primili - zdravo za gotovo. Jos uz to kad se doda - da nijedan musliman - nije pretjerano vjerovao Austro-Ugarsko (a vjerovali smo Turcima - koji su nas - iznevjerili) - imas dodatni motiv da saboritas ovakav prijdelog.

I po drugom stavu si u pravu. Ovdje su zivjeli Bosnjani a ne BosnjaCi (Bosnjani eksluzivno pravo na BiH - jer su u BiH svi bili Bosnjani - bez obzira na bilo sta, dok Bosnjaci - predstaljju jedan od naroda u BiH koji se predstavlja kao i jedinim narodom - koji polaze pravo na BiH i koji je jedini - cimbenik u opstanku danasnje BiH - tj. namecu da bez Bosnjaka - nema ni Bosne i Hercegovine. Iako u isto vrijeme Bosnjaci rade aktivno - da ovo malo Bosnce - sto su je odbranili - Bosanci - skupa - ode u tri dijela ili dva dijela - uglavnom - da se podijeli ( ako neko negira - da je bilo i drugih osim Bosnjaka - koji su Bosnu branili - sta cemo sa Bosnjacima - koji su iz BiH pobjegli - bez da su ikad za nju pusku ponjeli? Jel i oni imaju vece pravo na nju? I ako ne - odkud njima pravo da budu - Bosnjaci u dijaspori?)

Druga cinjenica je da su od Turaka (Turski osvajanja) ljudi bjezali - sto niko nece da prihvati - od Turaka su Bosnjani - bjezali ili su bili - polako istiskivani - kad neko dodje i opljacka te jednom, a ti nekom srecom ostanes ziv - osjecas se nesigurno i normalno da ces - gledati da ides ako mozes otici. Ako ne mozes - gledaces da nadjes nacin da tu ostanes a da ti ne spadne glava sa ramena. Ili ako ti ostane glava na ramenima - da ne placas - vece dadzbine. Kako bi to u BiH bilo - da Bosnjaci placaju PDV od 34% - posto Bosnjaci vise nego i Srbi i Hrvati - hoce ovu BiH - da ocuvaju?

Kako je to nastala praznina izmedju - Bosne i Hrvatske - od Livna, Duvna, Kupres, Glamoc, Knin, Udbina, Licko Petrovo selo, Krbava, Lika i Banija - sve prazna - do Podkozarja -jedino gdje je ostalo nesto ljudi su utvrdjeni gradovi - koji su se opirali dok nisu pokoreni - opsadom, al' u velikim prodorim vojnim - ovakve utvrde su ostajela - nepokorene tj, pokoravane su zadnje. Pa poznato je da su Janjicari ratovali - jer su imali udio u ratnom pljenu. Imali su komad svoje zemlje povrh svega toga. Da bi se takvo stanje odrzalo - potrebna je - stalna ekspanzija - osvajanje nove teritorije - regrutacija novih ljudi - dodjela novih beneficija - onog momenta - kad je ekspanzija stala - Osmanska se drzava - zatresla u temelju - i od tog momenta - unutarnji problemi su bili kud i kamo veci od - vojne prijetnje zapada. Na podrucja koja su zavrsila napadom Turske - nenastanjena - doselili su Srbe - AustroUgarska u vojnu Krajinu i Sultan je Srbe od Smedereva - govori se doveo u Bosansku Krajinu (dao im zemlju, pravo da zive, etc...) jer im je u interesu i jednim i drugim bilo - da pojacaju gustocu naseljenosti - sto znaci - da Turci ne mogu - prodirati tako lako, tako dubuko u teritoriju kao prije.

I gdje to ima - da nacija uvjetuje - vjeru? Gdje? Nasli jednu naciju - Jevrejsku - koja je umjetno kreirala Izreal - pa normalno da ne mogu ni biti nista drugo do Jevreji. Ja ne mogu biti nista drugo do Bosanac. Sto? Jer je muslimana 1+ bilion. Ja se za njih ne bojim. Ali koliko je Bosanaca ostalo? 2 miliona? Ako toliko u BiH. RS ima 1.7 milina, Zapadnu Hercegovinu ne racunam u Bosance. Pa normalno - da ce se Kurdi deklarisati kao Kurdi a ne kao Turci. Jel - vama to jasno? Mi smo skoro - pa ko Kurdi. Malo nam fali. A i ovo sto smo ispred njih - je steceno u krvi - i na ustrb vlastitog progresa i svega drugog.

Sljedeci problem koji se javlja sa Bosancima je - gdje oni u politicke prilike - staju? To znaci da se Dayton mora revizirati i da se ne moze - prema nacionanoj pripadnosti - odredjivati vlast u ovoj zemlji. Ne moze ovliko Hrvata, onoliko Bosnjaka, voliko Srba, a vi Bosanci, ostali, mjesani brakovi, Cigani, Cesi, Jevreji, Ukrajinci, Rusini, Kinezi - evo vam neka stvar. Zbog toga - necu da sam Bosnjak. Jer time priznajem "Mladu Bosnu" i ubijam - jedinstvenu, cjelovitu, nedjeljivu R BiH.

BAHadzicu svidjalo se to tebi ili ne - ima nas koji hocemo da smo Bosanci i necemo da smo Bosnjaci. Necu da sam Bosnjak - jer prvi i najveci Bosnjaci su izdjanici Bosne i Hercegovine - i necu - da meni jedna stranka politicka na svom kongresu - stvara naciju - kojoj ja pripadam - po djelidbii tora - ono - niko te nista i ne pita - samo ti laso bace oko vrata - i ti bleejis i bleejis - a oni te vuku - i kontaju - ko te jebe, sad si nas, mi se pitamo za tebe a ti moras od svih da nas branis, jer smo mi = ti. Meni moji identitet - se ne moze naturiti. Bicu ono sto ja hocu da budem! Taman da je najveci apsurd. Na popisu 1991 neko se izjasnio ko Marsovac i neka je - imao covjek na to pravo. Ako ima u BiH Marsovaca - bice bogami i Bosanaca koji nece da su Bosnjaci. Jer se tako - bolje osjecamo. Ja kad kazem Bosanac - ja sam komotan. Nisam paranoidan, niti uzak, niti skucen - hocu da sam sirok u opredjeljenju - ima zemlje u BiH - gradicemo ko u Japanu na 100 katova ako treba i ako treba - bice 5 vjera - a ne 4 ko sto su nekad bile - i bice svi Bosanci - bolje da su losi Bosanci nego dobri Srbi, Hrvati i Bosnjaci.

Kao Bosnjak - odmah imam i politicku i vjersku agendu. I one koje moram slusati. I one - koji mene predstavljaju a da im nikada ja nisam glasa ni dao. I one koji govore u moje ime drugima, najcesce kad im prijete. A kad ja govorim u svoje ime - onda me pitaju - sta sam, ko sam, koji mi je kredibilitet. Pa govorim u svoje ime - imam za sebe dovoljno pameti - da saberem i znam ko sam i sta sam. Mladi Muslimani i SDA (i sve ine Bosnjacke stranke) - su vjerski pokret u nukleusu a okruzeni morem komunjara - koje su okrenule sakoe s crvenih u zelene i krenule u prva tri saff-a na dzumu redovno - kako takvi - mogu uopste pricati o Bosanskoj naciji - kad je nikad ni u cemu nisu ni reprezentirali? Gdje je to Alija Izetbegovic isao prvo ko Bosanac, a kao musliman - drugo? Gdje je nastupio tako? Ja se ne sjecam nigdje da je imao taj nastup. Rejza i ne krivim - on ima hljeb u rukama svojim - sa stadom usplahirenim - valja mu hljeb i odrzati. To sto on svojih hljebom - rusi nasu drzavu - nikome ne smeta Ono za sta se zalaze IVZ - ce de facto unistiti BiH (Bosnjakizam i bratstvo prisno (najcesce lazno) s Turcima). I kao drugo - ovo sto neki propagiraju - komunisticki zlocin na muslimania - je upravo radi toga - sto ne zele principe iz Jugoslavije koji su bili - najpravilniji - da primjene na BiH (principe jednakosti, jedinstva i zajednistva (bez nekog laznog bratstva)). Kako se je raspala Jugoslavija bez tih principa - raspasce se BiH - ako se nastavi i istraje na tome - da Rejz nama nalazi - slicnost s Turcima a mi nalazimo razlike sa Srbima i Hrvatima - druge smo nacije, druge smo vjere, govorimo drugim jezikom, imamo svoju istoriju, imamo svoju geografsku cijelinu (Bluka s par dzamija vs. Sarajevo s dzamijom kralja Fahdza i jos mnogim inim), imamo svoju kulturu, svoje pisce i slicno a ne vidimo - da smo 99% ista govna - tj. da nema covjeka na svijetu ovom - Turke tu ukljucujem - koji moze doci u BiH, sjesti u Sarajevo i kad pored njega prodje prosjecan obican covjek - da ga povuce za rukav i kaze - e, Srbine - de sjedi na pivo. Il' e bosnjak, hajdmo na kafu. Pa o kakvim onda mi razlikama ovdje govorimo? Umjetno kreiranim - s ciljom podjele naroda i raspodjele vlasti. Meni rodjeni Amer kad me vidi - kaze ja znam da nisi Amerikanac - ne moras mi nista reci. Reko - kako znas? Kaze - takva ti je faca. Nisam - izmiksan genima 10 i vise naroda - nego nosim jedna etnicitet u sebi - nazovi ga kako god, al' je kao takav - prisutan medju sva tri naroda koji zive u BiH - upravo jer smo se mjesali i jer su jedni postajali drugo - da bi prepravljali u trece. To je zivot - ne govorim ja ovo da ikoga postidim. Naciju - ako je i imate - nemate sta biti na nju ponosni. Ponosi se s onim sto uradis - sam u zivotu. A to sto je neko musliman ili Bosanac - ako mu je to pozitivna motivacija neka uradi nesto s tim Islamom i Bosanstvinom - to je bitno. A ne - da se busa u prsa, i da sve i jedno misljenje koje ima je zasnovano na tome, da se sve gleda kroz tu prizmu - odredjenu - da se postaje nekriticna masa - a da se nema mogucnosti nikako istupiti i reci - sta kao pojedinac mislis. Pa sve i da nisi u pravu - nije to poenta - poenta je da - mislis sam - za sebe. Da nisi - brojka, znameka, statistika - vec - nesto vise.

Ja se u RH/Vojvodini osjecam vise kod kuce - nego bilo gdje u RS a siguran sam ni u Zapadnoj Hercegovini da mi nebi bilo - pretjerano ljepo to je znaci - vise od pola Bosne i Hercegovine. Da ja mogu sa prosjecnim Hrvatskim Hrvatom i Vojvodjaninom - naci neki zajednicki jezik a ne mogu sa Srbima, Hrvatima i Bosnjacima u BiH. Jer smo se mi ovdje - zakrvili do zla, sve je postala emotivna igra i nema vise nista - da se moze drugome dokazati - svi su dosli na svoje stavove - sad su tu samo da ih brane - od drugih. I u procesu - ne gledas koliko sam stradas nego koliko ces stete drugom nanjeti. Pa nemamo sansa - tako naprijed.

Durex - ja sam ti se pokusao objasniti. A tebi ako je jos sta nejasno - shvati - da su Turci u bitkama oko Bosne, na Kosovu, u Bileci, u svojim prodorima i pljackama, na Krbavi, na Mohackom polju, na drugim bojistima - ubijali pored drugih i Bosance (danasnje Bosance - ako je Krajina - u BiH - a bila je Turska Hrvatska - znaci ubijali su uz Bosance i Hrvate - koji su danasnji Bosanci - vjerovao ti to ili ne). Shvati da prve izbjeglice iz Bosne su - upravo u tome periodu nastale. Da je u Madjarskom gradu Pecuhu 50% stanovnika bilo Bosanskih katolika. Sama kraljia Katarina je bila izbjeglica - pobjegla je od Turaka u Dubrovnik pa onda u Rim, gdje je umrla i ostavila krunu Bosansku - papi.

Evo malo i o njenom zivotu - interesatno je - narucito ovo podebljano...
Historijska kraljica Katarina



O godini rođenja Katarine, kćeri Stjepana Vukčića Kosače i Jelene Balšić, dugo vremena se vodila polemika. I danas postoji ta dilema mada se čini da je argumentacija Đ. Tošića najbliža istini. On tvrdi da je Katarina rođena potkraj avgusta 1425. godine.[3] S druge strane su historičari koji stoje na stanovištu da je ona rođena 1424. godine među kojima i B. Pandžić, dobar poznavalac Katarinine biografije.[4] Ostali koji su tvrdili da je kraljica Katarina rođena u nekoj drugoj godini su odavno i sami napustili svoja stajališta.

O djetinjstvu kraljice Katarine malo se zna osim da je uz svog energičnog oca, herceg Stjepana, imala mogućnost da se upozna sa mnogim ljudima. Na herceg Stjepanovim imanjima uistinu je uvijek bilo interesantnih ljudi od kojih je malehna Katarina mogla slušati o raznim stvarima. Naravno najsnažniji utjecaj na nju pored oca ostavila je majka Jelena, kći zetskog vladara Balše III.[5]

Veoma burno vrijeme bosanske historije u kome snažnu ulogu počinju imati Osmanlije obojili su i zategnuti porodični odnosi među Kosačama. Sukobi herceg Stjepana sa sinom Vladislavom su utjecali i na Katarinu. Može se reći da je veza Katarine sa brarom Vladislavom bila jaka i duboka i da je ostavila veliki trag u njenom životu. Pored Vladislava herceg Stjepan je imao još dva sina; Vlatka i Stjepana. Najmlađi Stjepan bio je Katarinin polubrat, sin Barbare Bavarske, a poznat će postati kao Ahmed - paša Hercegović.

Već poslije 1415. godine u Bosni Osmanlije imaju važnu ulogu što je doprinijelo formiranju dva politička tabora. Sredinom 15. stoljeća herceg Stjepan je vodio proosmanski a kralj Stjepan Tomaš protivosmanski tabor. Neprijateljstvo bosanskog kralja i hercega prekinuto je na kompromisan način. Dvadesetjednogodišnja hercegova kćerka Katarina udala se za bosanskog kralja najvjerovatnije 20. maja 1446. godine, pet – šest dana prije Uzačašća.[6] Koju je vjeru Katarina ispovjedala do tada nije sasvim jasno ali je poznato da poslije vjenčanja ona prihvata katoličanstvo kojem je pripadao njen muž. Navodi se da je papa Eugen IV dopustio Katarini da uzme sebi dva kapelana među franjevcima da budu njeni duhovnjaci.[7] Po svemu sudeći Katarina je bila samozatajna žena. Ubrzo nakon vjenčanja sagradila je crkvu Presvetog Trojstva u Vrilima kod Livna 1447. godine i svete Katarine u Jajcu 1458. godine.[8] Ipak, ni udaja kćeri za bosanskog kralja kao ni ženidba hercegovom kćerkom ovu dvojicu nije učinila trajnim saveznicima. Oni su opet ratovali a Katarina j promatrala i šutjela. Proosmanska stranka je dovela Osmanlije u centar političkog odlučivanja kao svoje saveznike i definitivni pad Bosne pod njihovu vlast se nazirala. Kao pomoćnici Osmanlijama pojavljuju se i herceg Stjepan i sin mu Vladislav.[9] Moguće je da je njihovom pomirenju, koje se desilo nakon pada Bosne, doprinijela i činjenica da su se oslanjali na istog moćnika.

1461. godine bosanski kralj Stjepan Tomaš je umro pod nejasnim okolnostima. Jedna od verzija kaže da ga je ubio posljenji bosanki kralj, njegov sin sa prvom ženom Vojačom, Stjepan Tomašević.[10]

Poslije smrti muža Katarina se sa svojom djecom Žigmundom i Katarinom povukla na porodični posjed Stjepana Tomaša, Kozograd nad Fojnicom.[11] Tu je živjela povučeno sve dolaska Osmanlija u Bosnu. Poslije toga je poznat Katarinin odlazak ka Dubrovniku nakon dolaska sultanove vojske i pogubljenja bosanskog kralja Stjepana Tomaševića. Nakon okončanja bijega nastanila se na Lopudu odakle je počela nastupati kao legitimna predstavnica bosanske države.[12] Kako su bosanski vladari imali posjede i nekretnine u Dubrovniku koje su izdavali Katarina je prihode od toga zatražila za sebe i svoju pratnju ali su Dubrovčani odbili da joj to učine. U ovom detalju se, vjerovatno, krije cjelokupni smisao “igre” oko Katarine i njene uloge u političkom životu ovog perioda. Već u Bosni su Katarinina djeca dospjela u rike Osmanlija i postala njihovi zarobljenici.

Postoje mnoge priče o Katarininom odlasku iz Bosne i one uveliko ulaze u područje mitskog predanja tako da će o njima biti riječi u nastavku teksta. Po svoj prilici, Katarina je u Rim stigla nedugo poslije smrti pape Pija II (1458-1464), u jesen 1464. godine.[13] Postoje određeni publicisti koji tvrde da je ona ostala u Bosni do 1466. godine, u dogovoru sa sultanom Fatihom, ali to nije tačno.[14]

Prvi stan u Rimu Katarina je imala u kući Jakova Mentebona a od 01.10.1469. godine bila je u kući u gradskom djelu Pinea, blizu crkve sv. Marka.[15] U Rimu je Katarina nastojala da pokaže svojekraljevsko porijeklo i prisustvovala je raznim manifestacijama viših slojeva iako je od papa primala novčanu pomoć ibila izbjeglica.[16] 1470. godine je od milanskog kneza Galeazza Sforce tražila pomoć da oslobodi svoju djecu iz osmanskih ruku ali joj to nije uspjelo.[17] Ponovo je pokušala ali opet bez uspjeha. Interesantno je da se pape nisu zauzimale za ovu Katarininu želju koliko je nama poznato.

Katarina je u Rimu postala franjevačka trećorednica pri samostanu Araceoli s kojim je stupila u vezu.[18] U istoj crkvi se skupljalo društvo Blažene Djevice Marije koje se brinulo za bolnicu sv. Alberta u Rimu a Katarina je i sa njima imala prisne i srdačne odnose.[19] Čitavo ovo vrijeme Katarina je u Rimu živjela skromno a čak je posuđivala novac “bosanskih banova” koji su stigli s njom u Vječni grad.[20] To se vidi i u oporuci a ona navodi imena Radiča Klešića Ivanovog, Jure Žubranića Nikolinog i Abrahama Radiča, odnosno Paule Mirković, Jelene Semković i Mare Mišljenović kao svojih dvorjana kojima se treba vratiti dug pored onoga što im ona ostavlja od sebe.[21] Živeći tako, dan za dan, Katarina je sve više slavila zdravljem što je i ona osjetila tako da je 20.10.1478. godine pozvala javnog notara Antu Jurina i pred sedam svjedoka (od njih šest je bilo franjevaca) da sastavi oporuku kojom je imenovala papu Siksta IV i njegove nasljednike baštinicima bosanskog kraljevstva.[22] Naravno, to je učinjeno bez ikakve pravne podloge a upravo današnja “kroatizirajuća” historiografija crpi snagu iz ovog dokumenta u mitiziranju Katarine. Sve relikvije koje je posjedovala ostavila je crkvi sv. Katarine u Jajcu a oporuku je, po naredbi pape, podkancelar prepisao u knjigu papinske riznice Camerario Cenci.[23]

25.10.1478. godine Katarina, bosanska kraljica, je umrla u Rimu.[24] Ukopana je u crkvi Marije Areceoli a natpis bosančicom na njenom grobu zamjenio je natpis na latinskom 1590. godine prilikom premiještanja groba.[25] Takođe je nadgrobna ploča bila ukrašena njenim reljefnim kipom.[26] S jedne i druge strane reljefnog kipa su grbovi; kraljevski bosanski i grb porodice Kosača.[27] Heraldička analiza grbova ima nekoliko verzija tako da se nijepotrebno na njima zadržavati mada kod određenih historičara postoji želja da i kroz te segmente uvećaju vjerodostojnost svojih ideoloških lajtmotiva.

Katarinina djeca, Žigmund i Katarina, koliko je poznato više nikada nisu vidjela majku. Katarina je, sudeći po predanju, umrla na putu za Istanbul i negdje kod Skoplja se nalazi njeno turbe.[28] O Katarini princezi se, takođe, pisalo ali konkretan pouzdan podatak o tome gdje je završila život ne postoji. Žigmunda, kasnije Ishaka Kral Oglua, spominje Mlečanin Donaldo de Lezze u Historia Turchesca kao sedamnaestogodišnjeg pratioca Mehmeda II Fatiha tako da o njemu postoje pouzdani podaci.[29] Navodi se i to da je bio veoma drag sultanu koji mu je dopuštao ono što drugima nije od svojih pratilaca
Ili da pojednostavim (tj generalizujem ali osjecam da moram) - ProOsmanski tabor su bili Hercegovci a Kralj Bosanski tj. vrhovni vladar u BiH - je bio protiv Osmanlija. Ako uzmes u obzir i Steccke - zaostavstinu Hereze/Bogumilstva - kojih je najvise u Hercegovini a u obzir uzmes da je u Bosni 150 katolickih crkava bilo prije dolaska Turaka samo ti se kazuje - ko je bio saveznik Turcima, a ko im se je suprotstavljao, a mozda i zasto.
Last edited by Nosferatu on 06/09/2006 12:49, edited 2 times in total.
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#403

Post by SeadBiH »

ef.Ceric je vodja Islamske Zajednice a sumnjam da je veliki broj ljudi ovdje koji ga kritikuje i vrijedja na jedan vrlo nepristojan nacin uopste clanovi IZ!? Sta vas briga sta on kaze, ovde se ljudi cak zovu ateisti a osjecaju pravo da se izjasnjavaju o tome sta ce reis da kaze. ef.Ceric predstavlja one vjernike koji su clanovi IZ a nije predsjednik Bosnjackog naroda. Ljudi koji sebe ne smatraju muslimanima izgleda misle da imaju najvece pravo da se mjesaju u IZ i da kritikuju. Neka se ljudi koji su clanovi IZ pobrinu i izraze svoje nezadovoljstvo ako im se nesvidja vodstvo ef.Cerica! A koliko znam izabran je sa velikom podrskom mada je u proces biranja bila upetljana citava ateisticko/komunisticka aparatura u BiH! Nesto slicno nisam vidio ni u jednoj drugoj drzavi, da ljudi na ovakav nacin se ponasaju prema vjerskim liderima koji zastupaju one koji su ih izabrali i koji ih podrzavaju.
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#404

Post by SeadBiH »

kuripesic wrote:
SeadBiH wrote:Nemoze se vodit rasprava o Osmanskom Carstvu jer ljudi iz pocetka imaju pogresnu predstavu. Sistem se znatno razlikovao od danasnjeg ali mi ljudi smo skloni da uporedjujemo sa onim sto nam je poznato. Osmansko Carstvo nije bilo Tursko jer je pojam nacionalizam kasniji pojam, vec je bio osnovan na vjerskoj bazi. Znaci da bez obzira kojoj naciji pripadao nije bilo bitno jer dok si musliman imas isto pravo kao Turci. Znaci ti Turci koji su dosli iz Azije bili su ubrzano marginalizirani od strane slavenskih i drugih muslimana. To znaci da je u Osmansko Carstvu bilo ljudi koji su bili na glavnim polozajima, koji su bili u administraciji i drugim polozajima ali nisu bili Turci vec su bili albanci, bosnjaci, grci ili drugi narodi islamske vjeroispovjesti. Nazalost danasnja Europa opterecena nacionalizmom nemoze da razumije da Osmansko Carstvo nikad nije bilo iskljucivo Tursko vec je bilo multietnicke konstrukcije. Evropske drzave su kasnije bile uredjene po nacionalnoj osnovi i na taj nacin se cesto gleda na historiji mada u mnogim slucajevima su muslimani bili ujedinjeni po vjerskoj bazi a ne nacionalnom. Nacionalizam se pojavio kod europljana u 18-19om vjeku i poslje je prenesen na muslimane tako da je Osmansko Carstvo podjeljeno na razne nacije.
od bezbroj gluposti ( zamoljavam autora ciji sam post postavio ovdje da mi oprosti na izrazu ) koje su ovdje napisane izdviojio sam ovaj komentar .
nije ovaj komentar najgluplji ali jeste najdeblji .
autor nerazlikuje nacionalno od nacionalistickog sto je produkt duge doktrinacije u bivsoj nam zajednickoj .
ili ova misao ,
" . To znaci da je u Osmansko Carstvu bilo ljudi koji su bili na glavnim polozajima, koji su bili u administraciji i drugim polozajima ali nisu bili Turci vec su bili albanci, bosnjaci, grci ili drugi narodi islamske vjeroispovjesti. "
sto bi je ja komentarisao , ona dovoljno govori za sebe .

koliko sam primjetio iz komentara koje sam letimicno pregledao stvar nije do profesora doktora gospodina reisa mustafe efendije cerica vec do nas odnodno do vas , cjenjeni forumasi .
vas vecina mi lici na mog komsiju semsu koji je sve virice preronio jer nije znao da pliva .
helenez , dobro je ronio .
Samo sam htio da kazem da se vlast nije djelila po osnovu nacionalne pripadnosti vec po vjerskoj. Hvala na komplimentima, mislim da vise govore te rjeci o tebi kao osobi nego o nekom drugom.
User avatar
Nosferatu
Posts: 2157
Joined: 04/08/2006 03:34
Location: Give me your tired, your poor, Your huddled masses yearning to breathe free

#405

Post by Nosferatu »

SeadBiH wrote:ef.Ceric je vodja Islamske Zajednice a sumnjam da je veliki broj ljudi ovdje koji ga kritikuje i vrijedja na jedan vrlo nepristojan nacin uopste clanovi IZ!? Sta vas briga sta on kaze, ovde se ljudi cak zovu ateisti a osjecaju pravo da se izjasnjavaju o tome sta ce reis da kaze. ef.Ceric predstavlja one vjernike koji su clanovi IZ a nije predsjednik Bosnjackog naroda. Ljudi koji sebe ne smatraju muslimanima izgleda misle da imaju najvece pravo da se mjesaju u IZ i da kritikuju. Neka se ljudi koji su clanovi IZ pobrinu i izraze svoje nezadovoljstvo ako im se nesvidja vodstvo ef.Cerica! A koliko znam izabran je sa velikom podrskom mada je u proces biranja bila upetljana citava ateisticko/komunisticka aparatura u BiH! Nesto slicno nisam vidio ni u jednoj drugoj drzavi, da ljudi na ovakav nacin se ponasaju prema vjerskim liderima koji zastupaju one koji su ih izabrali i koji ih podrzavaju.
Nijedan od propisa - po kojima se odreduje - ko je a ko nije musliman - nema veze - s sljedbenistvom Rejza Cerica. Islam je 5 vakat namaza, Ramazan, Hajj, Zekat, vjerovanje u Boga i Pejgamera - Rejza Cerica nigdje ne posminju. A siguran sam da ni 90% muslimana u BiH ne klanja 5 vakat namaza - ako ne i vise. Stoga - ko su "Cericevi muslimani". U BiH je musliman - politicki termin, a ne vjerski. Barem po meni. Jer - mozes ti klanjati 5 vakata - ukoliko si izdao narod i drzavu - od kakve li je to - koristi? Ko to - razmislja kao Ceric? Ja sam imao druga Turcina - koji je bio 3 generacija Turcin u BiH - pa sam nije znao - jel Turcin ili je Bosanac jer ipak - tu zivi i sve sto zna je Bosna i Hercegovina. Kad su takvi Bosanci ili Bosnjaci - kako cemo mi ostali biti Turci?

Rejz Ceric - nije ni u mom kitabu musliman. Nije jer ne postoje Kuran. Po Islamu - ukoliko postoji sposobniji za poziciju na kojoj si - duzan si da mu mjesto ustupis.


Mi od ovog Rejza imamo - mnoge bolje - efendije - koje ce ostati u zaplecku jer nemaju politicku potporu. A ovog - UDBAS-a/KOS-ovca - treba da neko danas - postuje i uvazava upravo onoliko koliko je on uvazio 1121 poginulog Rogaticanina - koje nije ni spomenuo - ali je pricao o Turcima i tome kako je Rogatica najveci regrutni centar u BiH bila sa Osmansku Tursku. Zbog toga - Rejz. Ceric - moze biti Turcin - al' slabo da vjere i u sta osim u tvrdu valutu ima.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#406

Post by kub lajkan »

SeadBiH wrote:ef.Ceric je vodja Islamske Zajednice a sumnjam da je veliki broj ljudi ovdje koji ga kritikuje i vrijedja na jedan vrlo nepristojan nacin uopste clanovi IZ!? Sta vas briga sta on kaze, ovde se ljudi cak zovu ateisti a osjecaju pravo da se izjasnjavaju o tome sta ce reis da kaze. ef.Ceric predstavlja one vjernike koji su clanovi IZ a nije predsjednik Bosnjackog naroda. Ljudi koji sebe ne smatraju muslimanima izgleda misle da imaju najvece pravo da se mjesaju u IZ i da kritikuju.
Priupitas li se ti da li Mustafa, kad prca u zdrav mozak, bira samo vjernike ili ide redom?

Jesmo li mi Turci ili nismo? - to je tebi vjersko pitanje???

Kad se on bude bavio svojim poslom onda cemo ga ostaviti na miru, jer je fakat glupo nekome se petljati u posao, a ne znas to da radis.

Dok god ordinira u nasoj avliji, bicemo pozvani da lajemo i rezimo, jer kad udje u kucu onda je kasno...
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#407

Post by kub lajkan »

...
Last edited by kub lajkan on 06/09/2006 13:29, edited 1 time in total.
kub lajkan
Posts: 3514
Joined: 03/12/2004 19:20

#408

Post by kub lajkan »

...
Last edited by kub lajkan on 06/09/2006 13:27, edited 1 time in total.
User avatar
uozo
Posts: 1438
Joined: 20/05/2006 01:34

#409

Post by uozo »

Samo sam htio da kazem da se vlast nije djelila po osnovu nacionalne pripadnosti vec po vjerskoj.
I tu malo grijesis. Samo nekolicina Bosnjaka, Albanaca, Arapa ili ostalih Osmanlijama podredjenih muslimanskih naroda se uspjela uzdici na neki bolji polozaj u osmanlijskom carstvu. Zaboravljas da je to bio feudalni sistem i to u onom najgorem smislu. Osmanlije su dovodile svoje ljude iz Anadolije koje su postavljali na pozicije dok je ostali narod radio za njih. Razlika izmedju muslimanskog i nemuslimanskog zivlja je bila samo u visini poreza. A kao i u svakom drugom slicnom drustvu ljudi na polozajima i oni bogatiji nisu isli da ratuju, tako da se vecina onih koji su se uzdigli do nekog polozaja kod Osmanlija morala da to uspije preko ratovanja. Narod su bili seljaci koji su obradjivali zemlju i sama konverzacija je u to doba bila sigurno puno laksa nego sto mi to danas mozemo da zamislimo. Zamisli da si seljak, nepismen, radis citav dan na polju ili sumi, jedva prehranjujes zenu i djecu i onda dodje neki brko i stavi ti sablju pod vrat i kaze: Sve sto pozanjes pola je moje, imas sest ovaca tri su moje. Ako hoces da se molis bogu eno ti crkva, niko ti ne brani. Al' ako postanes musliman onda su od sest ovaca pet tvoje jedna je moja, i od zetve meni dajes samo trecinu."
Sta mislis bi li se konvertiro ili bi osto to sto jesi.
Tako da bosnjaci nisu imali bas neki super dobar i povlasten' polozaj kod Osmanlija. Svoje organe su imali i srbi i grci kao i ostali Dimmi koji su bili pod njima.
A od neturskih dvorana i uticajnih ljudi su najbrojniji i najjaci bili, znas ko?
Jevreji...
kuripesic
Posts: 34
Joined: 03/09/2006 21:20

#410

Post by kuripesic »

postovani senade ,
ja ti se ponovo izvinjavam i nikako mi nije bila namjera da te uvrijedim,
ja sam u tvom komentaru vidio odraz jednog vremena koje nam je zgadilo formu na kojoj pocivaju skoro sve drzavne jedinice na ovom svijetu .
oprosti ali nisi ti kriv sto nerazlikujes nacionalno od nacionalistickog a opet neko jeste kriv . u svakom slucaju ti nisi .
nisu ni drugi forumasi krivi sto neznaju sta je nacija a opet neko jeste kriv .
problem je mnogo kompleksniji i tezi i a njega produciraju malo obrazovaniji i opasniji ljudi , osobe nakicene raznoraznim titulama i polozajima sa kojih odasilju svoje blesteoreme.
kuripesic
Posts: 34
Joined: 03/09/2006 21:20

#411

Post by kuripesic »

Reis Ceric izjavljuje da smo mi Bosanci i Hercegovci Turci

pod 1 )
:?
od svega napisanog najgori je ovaj naslov
jer profesor,doktor,gospodin reis mustafa efendija ceric
to jednostavno nije rekao .

pod 2 )
najsmjesnije je sto na naslov koji glasi ,
Reis Ceric izjavljuje da smo mi Bosanci i Hercegovci Turci
najzesce reaguju bosnjaci .

pod 3 )

cjenjeci vase istupe a moje nedoumice glede vasih istupa ja sebe u svojim ocima vidim k'o budalu .
Last edited by kuripesic on 06/09/2006 14:34, edited 2 times in total.
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#412

Post by SeadBiH »

kuripesic wrote:postovani senade ,
ja ti se ponovo izvinjavam i nikako mi nije bila namjera da te uvrijedim,
ja sam u tvom komentaru vidio odraz jednog vremena koje nam je zgadilo formu na kojoj pocivaju skoro sve drzavne jedinice na ovom svijetu .
oprosti ali nisi ti kriv sto nerazlikujes nacionalno od nacionalistickog a opet neko jeste kriv . u svakom slucaju ti nisi .
nisu ni drugi forumasi krivi sto neznaju sta je nacija a opet neko jeste kriv .
problem je mnogo kompleksniji i tezi i a njega produciraju malo obrazovaniji i opasniji ljudi , osobe nakicene raznoraznim titulama i polozajima sa kojih odasilju svoje blesteoreme.
Jao, jadan ja bas sam zrtva vremena! Drago mi je da ima ljudi kao sto si ti koji nama neupucenim mogu objasnit razliku izmedju nacionalistickog i nacionalnog. Neznam ja sta sam radio tolike godine na univerzitetu i studirao ali nisam mogao uvidit tu razliku! Hvala ti puno sto si mi ti dosao i objasnio! Stvarno si mi otvorio oci! :roll:
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#413

Post by vesela »

mene zanima da li je ova izjava Cerica prokomentarisana u sarajevskim medijima, neka TV-stanica ili novinska kuca, bilo sta ali JAVNO!

zna li neko?
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#414

Post by SeadBiH »

Nosferatu wrote:
SeadBiH wrote:ef.Ceric je vodja Islamske Zajednice a sumnjam da je veliki broj ljudi ovdje koji ga kritikuje i vrijedja na jedan vrlo nepristojan nacin uopste clanovi IZ!? Sta vas briga sta on kaze, ovde se ljudi cak zovu ateisti a osjecaju pravo da se izjasnjavaju o tome sta ce reis da kaze. ef.Ceric predstavlja one vjernike koji su clanovi IZ a nije predsjednik Bosnjackog naroda. Ljudi koji sebe ne smatraju muslimanima izgleda misle da imaju najvece pravo da se mjesaju u IZ i da kritikuju. Neka se ljudi koji su clanovi IZ pobrinu i izraze svoje nezadovoljstvo ako im se nesvidja vodstvo ef.Cerica! A koliko znam izabran je sa velikom podrskom mada je u proces biranja bila upetljana citava ateisticko/komunisticka aparatura u BiH! Nesto slicno nisam vidio ni u jednoj drugoj drzavi, da ljudi na ovakav nacin se ponasaju prema vjerskim liderima koji zastupaju one koji su ih izabrali i koji ih podrzavaju.
Nijedan od propisa - po kojima se odreduje - ko je a ko nije musliman - nema veze - s sljedbenistvom Rejza Cerica. Islam je 5 vakat namaza, Ramazan, Hajj, Zekat, vjerovanje u Boga i Pejgamera - Rejza Cerica nigdje ne posminju. A siguran sam da ni 90% muslimana u BiH ne klanja 5 vakat namaza - ako ne i vise. Stoga - ko su "Cericevi muslimani". U BiH je musliman - politicki termin, a ne vjerski. Barem po meni. Jer - mozes ti klanjati 5 vakata - ukoliko si izdao narod i drzavu - od kakve li je to - koristi? Ko to - razmislja kao Ceric? Ja sam imao druga Turcina - koji je bio 3 generacija Turcin u BiH - pa sam nije znao - jel Turcin ili je Bosanac jer ipak - tu zivi i sve sto zna je Bosna i Hercegovina. Kad su takvi Bosanci ili Bosnjaci - kako cemo mi ostali biti Turci?

Rejz Ceric - nije ni u mom kitabu musliman. Nije jer ne postoje Kuran. Po Islamu - ukoliko postoji sposobniji za poziciju na kojoj si - duzan si da mu mjesto ustupis.


Mi od ovog Rejza imamo - mnoge bolje - efendije - koje ce ostati u zaplecku jer nemaju politicku potporu. A ovog - UDBAS-a/KOS-ovca - treba da neko danas - postuje i uvazava upravo onoliko koliko je on uvazio 1121 poginulog Rogaticanina - koje nije ni spomenuo - ali je pricao o Turcima i tome kako je Rogatica najveci regrutni centar u BiH bila sa Osmansku Tursku. Zbog toga - Rejz. Ceric - moze biti Turcin - al' slabo da vjere i u sta osim u tvrdu valutu ima.
Hvala ti sto si nam Objasnio ko je "pravi" Musliman i ko nije! Mislim da je IZ jedna Institucija u koju se covjek treba uclanit da bi imao pravo glasa. Ako zelis da osnujes neku drugu organizaciju bujrum izvoli ali nek clanovi IZ sami odlucuju i izjavljuju ako su zadovoljni sa Reisom ili nisu!
kuripesic
Posts: 34
Joined: 03/09/2006 21:20

#415

Post by kuripesic »

SeadBiH wrote:
kuripesic wrote:postovani senade ,
ja ti se ponovo izvinjavam i nikako mi nije bila namjera da te uvrijedim,
ja sam u tvom komentaru vidio odraz jednog vremena koje nam je zgadilo formu na kojoj pocivaju skoro sve drzavne jedinice na ovom svijetu .
oprosti ali nisi ti kriv sto nerazlikujes nacionalno od nacionalistickog a opet neko jeste kriv . u svakom slucaju ti nisi .
nisu ni drugi forumasi krivi sto neznaju sta je nacija a opet neko jeste kriv .
problem je mnogo kompleksniji i tezi i a njega produciraju malo obrazovaniji i opasniji ljudi , osobe nakicene raznoraznim titulama i polozajima sa kojih odasilju svoje blesteoreme.
Jao, jadan ja bas sam zrtva vremena! Drago mi je da ima ljudi kao sto si ti koji nama neupucenim mogu objasnit razliku izmedju nacionalistickog i nacionalnog. Neznam ja sta sam radio tolike godine na univerzitetu i studirao ali nisam mogao uvidit tu razliku! Hvala ti puno sto si mi ti dosao i objasnio! Stvarno si mi otvorio oci! :roll:

Neznam ja sta sam radio tolike godine na univerzitetu i studirao ali
:shock:
jel se 'ajebavas ?
bos
Posts: 538
Joined: 14/08/2006 00:51
Location: Sarajevo

#416

Post by bos »

Nosferatu wrote:
SeadBiH wrote:ef.Ceric je vodja Islamske Zajednice a sumnjam da je veliki broj ljudi ovdje koji ga kritikuje i vrijedja na jedan vrlo nepristojan nacin uopste clanovi IZ!? Sta vas briga sta on kaze, ovde se ljudi cak zovu ateisti a osjecaju pravo da se izjasnjavaju o tome sta ce reis da kaze. ef.Ceric predstavlja one vjernike koji su clanovi IZ a nije predsjednik Bosnjackog naroda. Ljudi koji sebe ne smatraju muslimanima izgleda misle da imaju najvece pravo da se mjesaju u IZ i da kritikuju. Neka se ljudi koji su clanovi IZ pobrinu i izraze svoje nezadovoljstvo ako im se nesvidja vodstvo ef.Cerica! A koliko znam izabran je sa velikom podrskom mada je u proces biranja bila upetljana citava ateisticko/komunisticka aparatura u BiH! Nesto slicno nisam vidio ni u jednoj drugoj drzavi, da ljudi na ovakav nacin se ponasaju prema vjerskim liderima koji zastupaju one koji su ih izabrali i koji ih podrzavaju.
Nijedan od propisa - po kojima se odreduje - ko je a ko nije musliman - nema veze - s sljedbenistvom Rejza Cerica. Islam je 5 vakat namaza, Ramazan, Hajj, Zekat, vjerovanje u Boga i Pejgamera - Rejza Cerica nigdje ne posminju. A siguran sam da ni 90% muslimana u BiH ne klanja 5 vakat namaza - ako ne i vise. Stoga - ko su "Cericevi muslimani". U BiH je musliman - politicki termin, a ne vjerski. Barem po meni. Jer - mozes ti klanjati 5 vakata - ukoliko si izdao narod i drzavu - od kakve li je to - koristi? Ko to - razmislja kao Ceric? Ja sam imao druga Turcina - koji je bio 3 generacija Turcin u BiH - pa sam nije znao - jel Turcin ili je Bosanac jer ipak - tu zivi i sve sto zna je Bosna i Hercegovina. Kad su takvi Bosanci ili Bosnjaci - kako cemo mi ostali biti Turci?

Rejz Ceric - nije ni u mom kitabu musliman. Nije jer ne postoje Kuran. Po Islamu - ukoliko postoji sposobniji za poziciju na kojoj si - duzan si da mu mjesto ustupis.


Mi od ovog Rejza imamo - mnoge bolje - efendije - koje ce ostati u zaplecku jer nemaju politicku potporu. A ovog - UDBAS-a/KOS-ovca - treba da neko danas - postuje i uvazava upravo onoliko koliko je on uvazio 1121 poginulog Rogaticanina - koje nije ni spomenuo - ali je pricao o Turcima i tome kako je Rogatica najveci regrutni centar u BiH bila sa Osmansku Tursku. Zbog toga - Rejz. Ceric - moze biti Turcin - al' slabo da vjere i u sta osim u tvrdu valutu ima.
Pises po hiljadu komentara a ne znas uopste o kome govoris...

Ko je Rejz?
Jesi bio u Rogatici?

Preporuka-Svoju ocitu besposlenost probaj usmjeriti negdje drugo ;)

btw, obecavam da s tobom necu diskutovati jer nema smisla...hajde sad sastavi kilometarski tekst sto si tako jadan i bolestan...:P
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#417

Post by SeadBiH »

kuripesic wrote:postovani senade ,
ja ti se ponovo izvinjavam i nikako mi nije bila namjera da te uvrijedim,
ja sam u tvom komentaru vidio odraz jednog vremena koje nam je zgadilo formu na kojoj pocivaju skoro sve drzavne jedinice na ovom svijetu .
oprosti ali nisi ti kriv sto nerazlikujes nacionalno od nacionalistickog a opet neko jeste kriv . u svakom slucaju ti nisi .
nisu ni drugi forumasi krivi sto neznaju sta je nacija a opet neko jeste kriv .
problem je mnogo kompleksniji i tezi i a njega produciraju malo obrazovaniji i opasniji ljudi , osobe nakicene raznoraznim titulama i polozajima sa kojih odasilju svoje blesteoreme.

Nisam toliko dugo na forumu da bi skontao o kakvom zagadjenju se radi! Neznam u kakvu grupaciju me svrstavas.
Efekt
Posts: 263
Joined: 18/07/2006 00:34

#418

Post by Efekt »

DUREX wrote:Prvo da kazem da ne da smo u govnima,nego smo u GOVNIMA do guse...jer ljudi koji nam stoje nad glavama ne da nisu dorasli svom "zadatku" nego iz njih izbija tolika kolicina gluposti,primitivizma uz svu bljutavnost provincijske logike i svetonazora i retorike ,naravno...

U svemu tome prednjaci ovaj idiot zvani Reis Ceric,koji, gdje god dodje, zakuha i pobjegne ostavljajuci narod da guta ta njegova govna i lazi i to huskanje koje onda na svoim ledjima najprije osjete ovaj jad i bijeda koji mu se skuplja na tim njegovim idiotskim "besjedama"...

Psihologija pomeutog kriminalca Cerica mi je sasvim jasna...on u svakoj svojoj izjavi...svakom svom obracanju ljudima po dzamijama i skupovima,dakle u svakom svom nastupu, koristi najnize moguce asocijacije i adute nebi li udario u najnize porive jednog prosjecnog neobrazovanog seljaka koji ima dovoljno jak zeludac pa moze svariti ta njegova lupetanja i bljuvotine...

Koristi se raznoraznim turcizmima i neknjizevnim izrazima,seosim zargonom i disjetkama(ne znam odakle ih vadi...ja za pola nism ni cuo),koji meni paraju usi i koje kad cujem (na TV-u ,jer vjernik nisam pa i ne posjecujem te njegove "performanse") osjecam stid da jedan takav idiot moze da bude krovna figura jdnog naroda,a koristenje istih samo pokazuje koja je ciljna grupa njegove demagogije i prevara(ne samo njegove,nego kompletnog tog SDA okruzenja)...Znaci dno-dna...primitivizam do daske...
Ali me i ne cudi...ovakvu retoriku davno je ustanovio Alija koji je prvi poceo sa ponasanjem "nana na minderu" vukuci ovaj narod u propast i dajuci mu etiketu primitivizma i manjka elokvencije o bilo kojem pitanju da se radilo...

Prema tome,ovu idiotsku izjavu treba i posmatrati u tom kontekstu SDA-primitivne-retorike i demagogije koja prosjecnom polupismenom papku odzvanja k´o najljepsa operska arija,a kojom se sluze kad god treba stjerati ljude u torove(pred izbore)...

Tuzno je to kad se glave jednoga naroda izrazavaju kao polupismeni puk ciji je fond rijeci ostao na nivou 2 razreda osnovne....I tuzno je to kad ove glavesine u svojim govorima ,ciljajuci na odredjene slojeve ljudi,srozavaju do najnizih granica nesto sto je veliko do neba,a to su poginuli borci ..... "Shehidi su babo i majka Bosne" (ovo majka citaj kao maaajka,jer je tako Rejs Ceric izgovorio rijec neki dan prilikom jednog od obracanja)...kava samo perfidna i ciljana konstrukcija...i kakva ogoljena i banalizovana poruka sa naglaskom na BABO(ne d´o Bog da kaze OTAC) i MAAAJKA (ne d´o Bog da slucajno kaze majka kao sto su ga ucili u skolama).....

Tuga dokle je ovaj narod dogurao i dokle ce tek da dogura ukoliko se ovaj val primitivizma nosen minder-filozofijom rahmetli Alije(neka mu je vjecni Rahmet...mrtav je covjek,ali ja kao neko, ko je prezivio rat i bio borac, ne mogu da ga postujem) i njegovih nasljednika,filozofije u kojoj se umjesto stvaranja-koristi degradacijom...umjesto napretka-vracanjem 500 godina unazad (Mi smo turci...) itd, itd....


PS nesto offtopic....Za ovog Nosferatua koji,imam osjecaj,pise sa 6 ruku....
Ko si ti,haveru,pa da toliko gadjenje osjecas svaki put kad napises "Bosnjak"?!....Jesi li ti zaista Bosnjak pa da kazes "mozda se sliedeci put nadjemo(ko to vi?...valjda aludiras na Krajisnike o kojima je bila rijec...ali ja zam da oni to nebi izgovorili) na zapadnoj strani ,na strani ustasa" (parafraziram jedan tvoj post u kojem si odgovarao liku iz Mostara...Dali si zaista musliman pa da u Islamu vidis najcrnje doba svoje zemlje???...Ako se ne varam u jednom postu u kojem si odgovarao meni,rekao si da si bio borac(ako grijesim-ispravi me) ,a sad ispade da si se negdje takmicio iz istorije 1993....Ili ti nas ovdje malo farbas? :)

Da se razumijemo,ja te ovo pitam cisto da te shvatim,jer kad citam tvoje postove imam osjeaj da su pisani od strane vise lica ili nekoga ko se lazno pretsstavlja... ...Vjernik nisam ,pa mi nemoj odgovarati u tom duhu...Niti sam postovalac bilo kojeg od ovih kriminalaca koji sebe nazivaju "Dobrim Bosnjacima"(jebo te,cak imaju i internet stranicu)...

Pozdrav
Durex je kao vino staro 100 godina .Ne moze da fali .Stezem ti ruku.
@Nosferatu :-) :-) To je zaista fantom na ovom forumu.Zao mi je nosferatu sto ti se nece ispuniti ta divna zelja da budes , Hrvat Njemac , Amerikanac , katolik ...ili nesto slicno za cim ovdje ronis krokodilske suze.
Imam ja neke drugove koji pripadaju ovim nacijama od .krscanstvu i oni mi u povjerenju kazu da je to tako divno , da pripadati onome ko je izimislio lokomotivu i vegetu i kravatu i .....da je tako divno da je to cak i od sexa bolje i ljepse .Posto ja ne znam nista sta je bolje od sexa i ja sam pomalo tuzan , ali ni izbliza kao ti .Ponekad imam osjecaj da ces napraviti harakiri od puste tuge sto ti u Bihac nije usao papa nego tamo neki vezir .
Ok , i jos nesto , ona analiza americke vanjske politike od Korejskog rata pa do irackog ne pripada tebi .Ne!!! Ono si ukrao sa BBC -a ili Guardijana .
Onaj clanak je za Pulitzerove nagrade.To ne moze pripadati nekome ko ima 24 godine.Da je ono tvoj clanak ti bi vec bio profesor na Harvardu a Naom Chomsky bi mogao u penziju .
Poslije toga svi tvoji mailovi su upitni kao i tvoje godine i tvoj identitet..Ja ti nista ne vjerujem !!!! Ama bas nista .
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#419

Post by danas »

Nosferatu wrote: BAHadzicu svidjalo se to tebi ili ne - ima nas koji hocemo da smo Bosanci i necemo da smo Bosnjaci. Necu da sam Bosnjak - jer prvi i najveci Bosnjaci su izdjanici Bosne i Hercegovine - i necu - da meni jedna stranka politicka na svom kongresu - stvara naciju - kojoj ja pripadam - po djelidbii tora - ono - niko te nista i ne pita - samo ti laso bace oko vrata - i ti bleejis i bleejis - a oni te vuku - i kontaju - ko te jebe, sad si nas, mi se pitamo za tebe a ti moras od svih da nas branis, jer smo mi = ti. Meni moji identitet - se ne moze naturiti. Bicu ono sto ja hocu da budem! Taman da je najveci apsurd.
joj, svasta ti nesto napisa, ali evo da se slozim sa gornjim 100%... jer valjda ovo ima neke veze sa temom...

helem, puna nam bosna, a nigdje nijednog bosanca... nemre se bit bosanac rekli nam... pa, posto nam srbi, hrvati, i bosnjaci ne daju da budemo bosanci (ko da njima hljeba jede sta sam ja i kako se ja osjecam, jer meni fakat ne smeta da oni budu sta god hoce da budu)... ostaje nam jedino da budemo turci :D :D :D :lol: :lol: :lol:

@DUREX:
:thumbup:
SeadBiH
Posts: 153
Joined: 30/08/2006 15:35

#420

Post by SeadBiH »

danas wrote:
Nosferatu wrote: BAHadzicu svidjalo se to tebi ili ne - ima nas koji hocemo da smo Bosanci i necemo da smo Bosnjaci. Necu da sam Bosnjak - jer prvi i najveci Bosnjaci su izdjanici Bosne i Hercegovine - i necu - da meni jedna stranka politicka na svom kongresu - stvara naciju - kojoj ja pripadam - po djelidbii tora - ono - niko te nista i ne pita - samo ti laso bace oko vrata - i ti bleejis i bleejis - a oni te vuku - i kontaju - ko te jebe, sad si nas, mi se pitamo za tebe a ti moras od svih da nas branis, jer smo mi = ti. Meni moji identitet - se ne moze naturiti. Bicu ono sto ja hocu da budem! Taman da je najveci apsurd.
joj, svasta ti nesto napisa, ali evo da se slozim sa gornjim 100%... jer valjda ovo ima neke veze sa temom...

helem, puna nam bosna, a nigdje nijednog bosanca... nemre se bit bosanac rekli nam... pa, posto nam srbi, hrvati, i bosnjaci ne daju da budemo bosanci (ko da njima hljeba jede sta sam ja i kako se ja osjecam, jer meni fakat ne smeta da oni budu sta god hoce da budu)... ostaje nam jedino da budemo turci :D :D :D :lol: :lol: :lol:

@DUREX:
:thumbup:
Kako cu ja biti Bosanac ako sam iz Hercegovine? Jel ima onda i neki nacionalni Hercegovacki identitet? Ili sam ja Bosanac ali iz Hercegovine, a kako onda mogu biti Bosanac kad sam porjeklom iz Hercegovine a ne iz Bosne..
Pearl
Posts: 3402
Joined: 26/01/2006 15:08
Location: www.dobro.ba

#421

Post by Pearl »

jaranicin tata se na izborima 1991 htio deklarisati kao Eskim.. i nisu mu dali.. ako sad mozemo biti turci, jel moze i on biti Eskim?

ili je ovo vise pitanje za vidovitu dzemilu?

unaprijed zahvalna
User avatar
danas
Posts: 18796
Joined: 11/03/2005 19:40
Location: 10th circle...

#422

Post by danas »

SeadBiH wrote: Kako cu ja biti Bosanac ako sam iz Hercegovine? Jel ima onda i neki nacionalni Hercegovacki identitet? Ili sam ja Bosanac ali iz Hercegovine, a kako onda mogu biti Bosanac kad sam porjeklom iz Hercegovine a ne iz Bosne..
ne znam. i ja se pitam -- kako to amerikanac iz teksasa i dalje amerikanac a ne teksasanin? kako to francuz iz alzasa i dalje francuz a ne alzasanin po nacionalnosti?
a jarane, niko te ne tjera da budes bosanac ako neces. nemoj biti. budi sta god hoces -- meni ne smeta. da ti je aljo rekao na kongresu mi se od sutra zovemo majmuni, ti bi me sad ubjedjivao zasto si ti majmun.
kuripesic
Posts: 34
Joined: 03/09/2006 21:20

#423

Post by kuripesic »

SeadBiH wrote:
kuripesic wrote:postovani senade ,
ja ti se ponovo izvinjavam i nikako mi nije bila namjera da te uvrijedim,
ja sam u tvom komentaru vidio odraz jednog vremena koje nam je zgadilo formu na kojoj pocivaju skoro sve drzavne jedinice na ovom svijetu .
oprosti ali nisi ti kriv sto nerazlikujes nacionalno od nacionalistickog a opet neko jeste kriv . u svakom slucaju ti nisi .
nisu ni drugi forumasi krivi sto neznaju sta je nacija a opet neko jeste kriv .
problem je mnogo kompleksniji i tezi i a njega produciraju malo obrazovaniji i opasniji ljudi , osobe nakicene raznoraznim titulama i polozajima sa kojih odasilju svoje blesteoreme.

Nisam toliko dugo na forumu da bi skontao o kakvom zagadjenju se radi! Neznam u kakvu grupaciju me svrstavas.

'ebo forum , bio si dovoljno dugo na univerzitet pa bi mor'o skontati .
vesela
Posts: 1244
Joined: 08/12/2005 20:03

#424

Post by vesela »

vesela wrote:mene zanima da li je ova izjava Cerica prokomentarisana u sarajevskim medijima, neka TV-stanica ili novinska kuca, bilo sta ali JAVNO!

zna li neko?

NEKO?
kuripesic
Posts: 34
Joined: 03/09/2006 21:20

#425

Post by kuripesic »

SeadBiH wrote:
danas wrote:
Nosferatu wrote: BAHadzicu svidjalo se to tebi ili ne - ima nas koji hocemo da smo Bosanci i necemo da smo Bosnjaci. Necu da sam Bosnjak - jer prvi i najveci Bosnjaci su izdjanici Bosne i Hercegovine - i necu - da meni jedna stranka politicka na svom kongresu - stvara naciju - kojoj ja pripadam - po djelidbii tora - ono - niko te nista i ne pita - samo ti laso bace oko vrata - i ti bleejis i bleejis - a oni te vuku - i kontaju - ko te jebe, sad si nas, mi se pitamo za tebe a ti moras od svih da nas branis, jer smo mi = ti. Meni moji identitet - se ne moze naturiti. Bicu ono sto ja hocu da budem! Taman da je najveci apsurd.
joj, svasta ti nesto napisa, ali evo da se slozim sa gornjim 100%... jer valjda ovo ima neke veze sa temom...

helem, puna nam bosna, a nigdje nijednog bosanca... nemre se bit bosanac rekli nam... pa, posto nam srbi, hrvati, i bosnjaci ne daju da budemo bosanci (ko da njima hljeba jede sta sam ja i kako se ja osjecam, jer meni fakat ne smeta da oni budu sta god hoce da budu)... ostaje nam jedino da budemo turci :D :D :D :lol: :lol: :lol:

@DUREX:
:thumbup:
Kako cu ja biti Bosanac ako sam iz Hercegovine? Jel ima onda i neki nacionalni Hercegovacki identitet? Ili sam ja Bosanac ali iz Hercegovine, a kako onda mogu biti Bosanac kad sam porjeklom iz Hercegovine a ne iz Bosne..
zamoli gospodina Djidu da ti objasni .
Locked