Ima li ovde YUGONOSTALGICARA ?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Locked
tataratira
Posts: 1623
Joined: 09/11/2004 12:33

#76

Post by tataratira »

život ne podrazumjeva samo pare, valjda je bitno i kakav ti je komšija
i kakvi su ti odnosi sa njim i ostalim građanima te države i naravno jedinstvo ljudi iliti naroda

i moja stara radi u prosvjeti i sigurno ne moze od plate ni registrovati auto a kamoli kupiti neko, bilo koje
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#77

Post by ztluhcs »

Ana_Ana wrote:
ztluhcs wrote:
Ana_Ana wrote:@gogili9, koliko ja znam u beogradu ima samo jedna privatna osnovna skola na srpskom jeziku. tek je prosle godine pocela da radi. :? ne racunam internacionalne skole. ako hoces da ti se dete skoluje u privatnoj skoli na srpskom jeziku ima samo jedna skola.
a sto se tice jugonostalgije. nisam jugonostalgicar. jugoslavija je bila jedna vestacka tvorevina. :roll:
Bez liène uvrede ali:

Eto ti odgovor od pripadnika naroda koji je GENERALNO najbolje ¾ivio u ex-Yu...
e sada ne znam da li smo ziveli najbolje, ali ziveli smo dobro. secam se od jedne plate mojih roditelja se moglo na more, a sada mozes da se slikas za uspomenu sa 5 plata. ne mozes ni u banju da odes.
Govorim u globalu i ne o tebi direktno, upravo zato sam rekao generalno... Govorim o statistikama i o zastupljenosti na (dobrim dr¾avnim) radnim mjestima...
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#78

Post by Ana_Ana »

ztluhcs wrote:
Ana_Ana wrote:
ztluhcs wrote: Bez lične uvrede ali:

Eto ti odgovor od pripadnika naroda koji je GENERALNO najbolje živio u ex-Yu...
e sada ne znam da li smo ziveli najbolje, ali ziveli smo dobro. secam se od jedne plate mojih roditelja se moglo na more, a sada mozes da se slikas za uspomenu sa 5 plata. ne mozes ni u banju da odes.
Govorim u globalu i ne o tebi direktno, upravo zato sam rekao generalno... Govorim o statistikama i o zastupljenosti na (dobrim državnim) radnim mjestima...
znam da ne govoris meni direktno.
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#79

Post by Lace »

Edit wrote:
car-x wrote:kakva politika kad sam sa 15 godina sanjo kad ce dajdza doci iz austrije da meni i bratu donese po bananu..
Banana kao pojam standarda ...

Zato si imao jabuka i sljiva, tresanja pa mooooozda i ponekog drugog voca, koliko ti je trebalo... ali sladja je banana, razumijem ;)
ja se ne sjecam da mi je neko "iz daleka" kupovao banane...bilo ih je kupiti...valjda :-? :D
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#80

Post by car-x »

7 cuda komunizma na najbolji nacin oslikava tadasnje vrijeme kad je portir u bolnici (ili fabrici) bio bog i batina i preko njega se obavljali svi moguci poslovi:

1. Svako je bio zaposlen
2. Iako je svako bio zaposlen, niko ništa nije radio
3. Iako niko nije ništa radio, sve planove smo ispunili sa bar 100%
4. Iako je plan ispunjen sa preko 100%, radnje su bile prazne
5. Iako su radnje bile prazne, svi su sve imali
6. Iako je svako imao sve, svi su krali
7. Iako su svi krali, nikad ništa nije falilo
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#81

Post by car-x »

Lace wrote:ja se ne sjecam da mi je neko "iz daleka" kupovao banane...bilo ih je kupiti...valjda :-? :D
bogumi u srebreniku do 1989. i antine banana revolucije, nije se moglo ni kupiti..

dodatak:
<sarkasticno>sto bi rekla edit, sta ce nam kad smo imali sljiva, jabuka, tresanja i ostalog voca.. </sarkasticno>
Last edited by car-x on 24/08/2006 13:04, edited 1 time in total.
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#82

Post by ztluhcs »

Lace wrote:
Edit wrote:
car-x wrote:kakva politika kad sam sa 15 godina sanjo kad ce dajdza doci iz austrije da meni i bratu donese po bananu..
Banana kao pojam standarda ...

Zato si imao jabuka i sljiva, tresanja pa mooooozda i ponekog drugog voca, koliko ti je trebalo... ali sladja je banana, razumijem ;)
ja se ne sjecam da mi je neko "iz daleka" kupovao banane...bilo ih je kupiti...valjda :-? :D
Ma amid¾e diskretno dobacivale lovu mami i tati da djeca ne vide... :D:D:D
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#83

Post by ztluhcs »

car-x wrote:
Lace wrote:ja se ne sjecam da mi je neko "iz daleka" kupovao banane...bilo ih je kupiti...valjda :-? :D
bogumi u srebreniku do 1989. i antine banana revolucije, nije se moglo ni kupiti..

dodatak:
<sarkasticno>sto bi rekla edit, sta ce nam kad smo imali sljiva, jabuka, tresanja i ostalog voca.. </sarkasticno>
Hoæe li taj XML :D:D:D
Ana_Ana
Posts: 587
Joined: 04/09/2005 00:28

#84

Post by Ana_Ana »

sve okolne zemlje su bile bednije od nas. madjarska, rumunija, bugarska...pa onda malo dalje tadasnja cekoslovacka, poljska. pogledajte gde su oni sada a gde smo mi? :sad:
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#85

Post by car-x »

induendo wrote:..Sa crvenim pasošem se moglo putovati u cijeli svijet izuzev Tajvana i jedno vrijeme Francuske koja je imala vizni režim prema cijelom svijetu...
moglo.. samo, ko je putovo?

ovdje se sjetim one male brosure koju su izdali "cyber otpisani" mislim da se zvala "sfrj za jugonostalgicare" gdje pise nesto kao: nase je more najplavlje, nasa obala najrazudjenija, nase rijeke najcisce, zrak na nasim planinama najzdraviji, itd..

kazete, zdravstveni sistem bio dobar.. bio je kad trebas popravit ili izavditi zub, otici pedijatru na redovan pregled djeteta ili nesto.. cim se stvar "uzobilji", za obicnu operaciju slijepog crijeva, moro si traziti mito, kako bi na vrijeme doso na red i kako ne bi umro od tako neke bezazlene stvari..

da ne govorimo o "narucivanjima" sa listama cekanja od po pola godine i vise..
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#86

Post by ztluhcs »

Ana_Ana wrote:sve okolne zemlje su bile bednije od nas. madjarska, rumunija, bugarska...pa onda malo dalje tadasnja cekoslovacka, poljska. pogledajte gde su oni sada a gde smo mi? :sad:
Mo¾da poku¹avamo saèuvati i izgraditi ovo malo sru¹ene zemlje ¹to imamo... Nije ti ba¹ (retorièko pretpostavljam) pitanje na mjestu...
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#87

Post by car-x »

Ana_Ana wrote:sve okolne zemlje su bile bednije od nas. madjarska, rumunija, bugarska...pa onda malo dalje tadasnja cekoslovacka, poljska. pogledajte gde su oni sada a gde smo mi? :sad:
ni madjarska ni rumunija ni ceha ni poljska ni kurac palac nisu svete srpske zemlje, tako da nisu bile izlozene agresiji i mogli su mirno prebaciti sistem iz jednog u drugi.. problem bosne i hercegovine, a djelimicno i hrvatske je bio sto su okarakterisane ko vjekovna srpska zemlja.. i tu je nasto problem..
User avatar
Lace
Posts: 8206
Joined: 11/04/2002 00:00
Location: Sarajevo

#88

Post by Lace »

car-x wrote:
Lace wrote:ja se ne sjecam da mi je neko "iz daleka" kupovao banane...bilo ih je kupiti...valjda :-? :D
bogumi u srebreniku do 1989. i antine banana revolucije, nije se moglo ni kupiti..

dodatak:
<sarkasticno>sto bi rekla edit, sta ce nam kad smo imali sljiva, jabuka, tresanja i ostalog voca.. </sarkasticno>
ne znam fakat...nije mi bilo vazno valjda...nije se kupovalo cesto ali se kupovalo kad bi naletilo...sjecam se i ja cekova i roditeljskog pominjanja neceg sto je CRVENO...kupovine regala na kredit (kojeg jos uvijek imamo)...auta citroen dijana iz 76-e kojeg sam voljela (mada je to bio tatin 4-i auto...vozio ga je do rata)...crno-bijelog tv-a sa dva kanala (prvi i drugi)...onaj u koloru je usao u kucu 89-e mislim...i to smo ga dobili (kupio nam rodjak)...a i video je tada dosao (bila sam 6. osnovne) i malog crno-bijelog portabla....ljetovanja nekad u augustu koje je uglavnom bilo kampovanje...sjecam se da mi NIJE bilo lose...da je tata od neke male stednje koju je imao u DM nakon rada u njemackoj (spickao je sve na momacki zivot al je ostala neka crkavica) dao 30 Dm da mi rodica kupi barbiku u njemackoj...imala sam 9 godina tada...nisam bila razmazeno dijete i bila sam zadovoljna s onim sto imam ali znam da se kuburilo s parama

a sada sam u prilici da zaradjum duplo vise od oca koji ce za koju godinu u penziju...za 7 godina sam kupila vec 3 tv-a...1 auto koje sam dala tati...kupujem sebi drugo...2 kompjutera izmjenila...namjestaja..prepune ormare garderobe...malo putovala al mi se ne da peglat s vizama...nakon rata u prosjeku isla 2 puta na more...sada stedim i mislim da nikad necu kupiti stan jer ne mogu doci do ziranata za kredit ...jesam li yugonostalgicna?...nisam ...mada je sistem vjerovatno imao i dobrih strana...al kako rece alek...ne zivim od proslosti i zelim furat naprijed...iskoristiti posao dok ga jos imam da se iskolujem i da steknem nesto u vlasnistvo...a onda sta bude
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#89

Post by tempora »

Hocemo li se ikada oteti krajnostima, pitam se? :?
Eto kao, svi koji nisu jugonostalgicari, oni "pljuju" po bivsoj a uvazavaju ovu sadasnju! :shock:
I opet, sta je to jugonostalgija? Stvar licnog osjecaja, znaci za jednu osobu "cinjenicno stanje" a za drugu nebuloza-zavisno kako je ko prosao u proslom rezimu i kako prolazi sada!!! I pozivati se na ekskluzivno pravo da je njegov osjecaj jedino sto je bitno i legitimno vazi samo na ostrvu Robinzona Krusoa!
Mozda postoji izvjesna doza indoktrinacije u nama, koji nam je bivsi rezim ugradio u mentalni sklop, da je isti bio cist kao suza i jedank za sve,pa u nama i dalje gaji iluziju da je sve moglo i trebalo ostati isto kao sto je i bilo.
No evo slucajno, sjetih se jednog Miljazima sa Kosova, koji je umro u 50toj godini zivota, od cega je najmanje 10godina proveo po zatvorima u batinanju jer se borio da ne bude gradjanin drugo reda.
I nije Miljazim simbol proslog sistema, koji bi se trebao okarakterisati kao "samo" los ili "samo" dobar. Miljazim je tek jedan od dokaza da nostalgija o kojoj pricamo nije ista ili lijepa misao za sve.
Nisam ni neki iluzionista, pa da mislim da ce ovom planetom zavladati licne slobode, pravda i blagostanje i da je sistem i rezim nesto nepromjenjivo i u sluzbi svih nas!
Zalim ja za nekim Steleksom, BB-om, AG-eom, Radio klubom, svim svojim prijateljima, zivima i mrtvima koje vise nikada necu sresti. Zalim ja i za svojom i tudjom mladoscu, ali upravo zato, ne mogu si dozvoliti da zivim u proslosti koja je uvijek ljepsa i jednostavnije od neizvjesne buducnosti!
I nismo mi jedina drzava/nacija koja zali za nekim vremenima, Ima onih koji zale za komunizmom ( Rusija/Kina)ciji su celnici pobili milione ljudi, ima i onih koji i danas velicaju fasizam ( legitimno zar ne?), onih koji sanjaju Jeruzalem za sve Jevreje ovog svijeta, one koji bi da "zapadne vrijednosti" budu univerzalne vrijednosti itd.
Mi sebi dozvoljavamo da zivimo u mitologijama, koje ce nas opet voditi u neke nove ratove, krvoprolica i genocide.
Valjda samo zato, sto nemamo snage da zivimo u buducnosti i da se borimo za istu. Srecom, svi mi, nostalgicari smo dio proslog vremena. A buducnost je na novim generacijama, koje ce da odlucuju o svojoj sudbini.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#90

Post by car-x »

Lace wrote: ne znam fakat...nije mi bilo vazno valjda...nije se kupovalo cesto ali se kupovalo kad bi naletilo...sjecam se i ja cekova i roditeljskog pominjanja neceg sto je CRVENO...kupovine regala na kredit (kojeg jos uvijek imamo)...auta citroen dijana iz 76-e kojeg sam voljela (mada je to bio tatin 4-i auto...vozio ga je do rata)...crno-bijelog tv-a sa dva kanala (prvi i drugi)...onaj u koloru je usao u kucu 89-e mislim...i to smo ga dobili (kupio nam rodjak)...a i video je tada dosao (bila sam 6. osnovne) i malog crno-bijelog portabla....ljetovanja nekad u augustu koje je uglavnom bilo kampovanje...sjecam se da mi NIJE bilo lose...da je tata od neke male stednje koju je imao u DM nakon rada u njemackoj (spickao je sve na momacki zivot al je ostala neka crkavica) dao 30 Dm da mi rodica kupi barbiku u njemackoj...imala sam 9 godina tada...nisam bila razmazeno dijete i bila sam zadovoljna s onim sto imam ali znam da se kuburilo s parama

a sada sam u prilici da zaradjum duplo vise od oca koji ce za koju godinu u penziju...za 7 godina sam kupila vec 3 tv-a...1 auto koje sam dala tati...kupujem sebi drugo...2 kompjutera izmjenila...namjestaja..prepune ormare garderobe...malo putovala al mi se ne da peglat s vizama...nakon rata u prosjeku isla 2 puta na more...sada stedim i mislim da nikad necu kupiti stan jer ne mogu doci do ziranata za kredit ...jesam li yugonostalgicna?...nisam ...mada je sistem vjerovatno imao i dobrih strana...al kako rece alek...ne zivim od proslosti i zelim furat naprijed...iskoristiti posao dok ga jos imam da se iskolujem i da steknem nesto u vlasnistvo...a onda sta bude
moj subjektivni dozivljaj da smo (moja porodica i ja) u onom sistemu bili siromasni i da smo tesko sastavljali kraj s krajem.. ne mogu to nazvati kao "nije mi bilo lose" ali razumijem tvoj stav..

a ovo za sada se u potpunosti slazem.. tesko je imati nesto u sistemu gdje se sistem vrijednosti poprilicno raspo i otiso u neku pogresnu stranu.. a to mi imamo danas.. ali opet, subjektivno, valja izvuci najbolje iz svega toga.. za razliku od nekad mene i mog brata, bratova kcerka niceg nije zeljna, a to je meni dovoljan pokazatelj kako je MENI bilo prije i kako je MENI sada.. ako cemo bas da skroz subjektiviziramo..

a generalno govoreci, kako schultz rece, govno prije govno sada..
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#91

Post by ztluhcs »

induendo wrote: Putovali svi osim onih koji nisu bili totalni alkoholièari pa tako tro¹ili i svoju i platu ostalih èlanova porodice i onih koji su imali po petoro ili ¹estoro djece pa su jo¹ pored plata i djeèijih doplataka morali dobijati i pomoæ iz kase uzajamne solidarnosti.
Ne¹to gledam i poku¹avam pronaæi èlanove porodice, prijatelje i njihove porodice u opisu... Ne ide mi nikako...
klif
Posts: 1309
Joined: 28/12/2005 12:58

#92

Post by klif »

Jugoslavija je nastala ugovorom. Prvo kao Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca. Samu ideju, smjelost i odvaznost, nakon Prvog svjetskog rata napraviti takvu drzavnu tvorevinu, smatram grandioznom. Ti ljudi su bili savremenici imperija koja su se u tom periodu raspala i imali su sasvim drugaciji pristup politickom okruzenju tog doba. Po prvi put u istoriji su juzni Slaveni shvatili da su zajedno mnogo jaci, nego svaki za sebe. Protivnika te ideje je bilo vec na samom pocetku i cijelo vrijeme njenog postojanja. Nije je, medjutim, ubio ni Drugi svetski rat ni SSSR ni hladni rat.

Ubilo ju je nepostivanje ugovora. Ugovorne strane su za racun kratkorocnih i parcijalnih interesa raskinule ugovor. Mislim da za to nisu imali ovlast, ali su imali ljude bez vizije i hrabrosti da se suoce sa izazovima njihovog doba na globalnom planu.

Od jednog cijelog je lako napraviti sest djelova. Uciniti suprotno je vrijedno pomena.

Da smo od 1991. do danas pregovarali kakva ce biti Jugoslavija 2020., manje bi nas kostalo.
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#93

Post by car-x »

induendo wrote: Putovali svi osim onih koji nisu bili totalni alkoholičari pa tako trošili i svoju i platu ostalih članova porodice i onih koji su imali po petoro ili šestoro djece pa su još pored plata i dječijih doplataka morali dobijati i pomoć iz kase uzajamne solidarnosti.
bogami se ja tih putovanja ne sjecam osim jednog 1990. kad smo otisli u madjarsku na par dana.. malo pecs, malo harkany.. i to je sve.. a nit je babo, nit mater bili alkoholicari..

induendo wrote: Zdravstveni sistem je bio besplatan a kvalitet je upitan.
ako ja tebe dobro razumijem, znaci, imo si zdravstveni sistem u koji se nisi smio pouzdati ili sta? meni to opet dodje na isto.. nesto dzaba, a ne valja, je isto sto i nesto sto se placa a dobro.. onom obicno smrtniku bez para i jedan i drugi nista ne pomaze..
induendo wrote: Ali ovaj danas nije ni besplatan a očajan je.Znam da je velika sramota za ovu državu da jedna kutija zofrana (lijek koji ublažuje simptome kemoterapije) košta oko 200 KM i da zbog te cijene mnogi bolesnici odustaju od kemoterapije i umiru od karcinoma.U SFRJ su svi lijekovi bili besplatni.
naravno.. svi lijekovi su bili besplatni.. uz jedan mali dodatak.. svi koji su bili dostupni na trzistu..

ja se vrlo dobro sjecam ampula za naseg komsiju profesora koje smo preko onog istog dajdze sto je donosio banane narucivali iz austrije, jer ih u tadasnjoj jugoslaviji gdje su svi lijekovi bili besplatni nigdje nije bilo..
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#94

Post by car-x »

A wrote:
car-x wrote:kazete, zdravstveni sistem bio dobar.. bio je kad trebas popravit ili izavditi zub, otici pedijatru na redovan pregled djeteta ili nesto.. cim se stvar "uzobilji", za obicnu operaciju slijepog crijeva, moro si traziti mito, kako bi na vrijeme doso na red i kako ne bi umro od tako neke bezazlene stvari..

da ne govorimo o "narucivanjima" sa listama cekanja od po pola godine i vise..
Mito i ljekari :::
Prva presuda za mito u BiH ... Lagumdzija osudjen :::
Klinicki centar Sarajevo ili Korupcini centar Sarajevo :::
andjo, ne sjecam se da sam igdje reko da je ovaj danasnji dobar ili bolji.. samo sam reko da onaj sigurno nije vrijedan argumenatcije i pominjanja kao svijetli primjer "NEKAD"..
ztluhcs
Posts: 3356
Joined: 28/04/2006 09:17
Location: Life isn't fair. It's just fairer than death, that's all.
Contact:

#95

Post by ztluhcs »

car-x wrote:
A wrote:
car-x wrote:kazete, zdravstveni sistem bio dobar.. bio je kad trebas popravit ili izavditi zub, otici pedijatru na redovan pregled djeteta ili nesto.. cim se stvar "uzobilji", za obicnu operaciju slijepog crijeva, moro si traziti mito, kako bi na vrijeme doso na red i kako ne bi umro od tako neke bezazlene stvari..

da ne govorimo o "narucivanjima" sa listama cekanja od po pola godine i vise..
Mito i ljekari :::
Prva presuda za mito u BiH ... Lagumdzija osudjen :::
Klinicki centar Sarajevo ili Korupcini centar Sarajevo :::
andjo, ne sjecam se da sam igdje reko da je ovaj danasnji dobar ili bolji.. samo sam reko da onaj sigurno nije vrijedan argumenatcije i pominjanja kao svijetli primjer "NEKAD"..
Ova mi je dr¾ava dra¾a jer imamo Internet... :D:D:D:D
car-x
Posts: 3483
Joined: 14/06/2002 00:00
Location: Dunaj
Contact:

#96

Post by car-x »

ztluhcs wrote:Ova mi je država draža jer imamo Internet... :D:D:D:D
i meni, jer je OK Gradina u prvoj prvoj, a FK Gradina (samo) u prvoj ligi.. ;)

a nekoc se borili po onim nekim republickim ligama.. fuj to.. ;)
Skaras
Posts: 20
Joined: 23/08/2006 14:15
Location: Swe
Contact:

#97

Post by Skaras »

Ma kakva yugonostalgija?! Okrenite se buducnosti! Okrenite se piramidama! :bih: :faraon1:
Prazina
Posts: 145
Joined: 27/05/2006 23:40

#98

Post by Prazina »

Svima kojima je zao Yu, hajte brate u Srbiju pa sanjajte!!!!!!
User avatar
manijak1
Posts: 47640
Joined: 16/01/2003 00:00
Location: https://www.klix.ba/
Contact:

#99

Post by manijak1 »

:oops: Ne znam za mito :D ali korupcije je i onda bilo ......samim tim i mitologije , što se tiče Gradine ......eto i Želje s njom :D a i mene sa Željom .Jedino moram odati respekt i poštovanju Titu :D s kojom je on bagrom izašao na kraj :oops: :D i posložio sistem koji je tek nepunu deceniju iza njega ......nestao , jedino mu zamjeram na Armiji :D :oops: .
Ali što kaže Tempora .....Stelex , Sloga , Kaktus :D :D ......pa klošarenje morem :D :D sada je to nezamislivo :D ali opet i svi ti i dragi i manje dragi likovi .....iz tog doba ......skinuše maske :D :D .
Ali nekako su i u tom dobu mladi bili bez puno perspektive :D osim ako nisu bili aktivni skojevci i vrsni štreberi :D :D i ako nisu imali ......dobra leđa :D jedino pamtim Novo vrijeme od Buldožera :D i pojavu Leibacha :D :D kao naznaku da Oluja se sprema :D .
Vozdra_123
Posts: 2213
Joined: 31/12/2003 00:00
Location: SAD/Kanada

#100

Post by Vozdra_123 »

volio sam tu drzavu
bilo mi je fino u njoj
znam da je roditeljima bilo fino
ali poslije svega sto se desilo 90-tih, kad cujem rijec jugoslavija meni se povraca :(
protjeran sam sa svojega zbog "ocuvanja" te drzave :-)

znas kako se dijete osjeca kad sazna da nema deda mraza?
e pa tako i ja uvezi juge.... :D
Locked