Kakav smo mi to narod?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#51

Post by Eshek »

The Man wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
parmezan wrote: Nisam ja ljut na Osmanlije sto su nas okupirali i na kraju prodali.To je bi rat i okupacija i jaki imaju pravo da rade sta hoce sa malima,ali meni je krivo sto se veci broj muslimana ponosi svojim okupatorima,tj. Osmanlijama i to samo zato jer su muslimani.
E pa skotno sam ja tebe zbog cega tebi smetaju osmanlije.


Ali meni ne smetaju Austrijanci iako su katolici. Cak stavise zahvalan sam im. I Bosnjaci se ne sjecaju samo Musale, nego i Monte Melete kada su pobijedili Italijane. Prva bosnjacka regimenta. Die Bosniaken kommen. Za carevinu, ali zauzvrat im je i carevina dala mnogo, i sacuvala drzavu.

Ko je ubio Ferdinanda? Kome je smetao Ferdinand?

Srbiji!

Zasto? Odgovor smo vidjeli u ovom ratu.
Ne bulazni

Koliko god srbi govore o zavjerama protiv njih...toliko se i ovdje govori o zavjerama srba protiv svih...nekako mi je draže da su se narodi pošorali izmedju sebe i da je sad koliko toliko nekakav prirodan red nego da bi svi bili pod njemačkom ili austrijskom čizmom, i da učim Worterbuch u školi umjesto Bukvara ili lupam...Andrića, Selimovića...

CAN YOU DIG IT? 8-)
a sada nagradno pitanje... ti nisi iskusio rat, jel da? :D

mislim da ti ne bi bilo draže što su se narodi pošorali, da si bio prinuđen razviti sluh da razlikuješ razne kalibre i tipove artiljerije koji štrancaju po tebi...
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#52

Post by The Man »

Eshek wrote:
The Man wrote:
Grom iz vedra neba wrote: E pa skotno sam ja tebe zbog cega tebi smetaju osmanlije.


Ali meni ne smetaju Austrijanci iako su katolici. Cak stavise zahvalan sam im. I Bosnjaci se ne sjecaju samo Musale, nego i Monte Melete kada su pobijedili Italijane. Prva bosnjacka regimenta. Die Bosniaken kommen. Za carevinu, ali zauzvrat im je i carevina dala mnogo, i sacuvala drzavu.

Ko je ubio Ferdinanda? Kome je smetao Ferdinand?

Srbiji!

Zasto? Odgovor smo vidjeli u ovom ratu.
Ne bulazni

Koliko god srbi govore o zavjerama protiv njih...toliko se i ovdje govori o zavjerama srba protiv svih...nekako mi je draže da su se narodi pošorali izmedju sebe i da je sad koliko toliko nekakav prirodan red nego da bi svi bili pod njemačkom ili austrijskom čizmom, i da učim Worterbuch u školi umjesto Bukvara ili lupam...Andrića, Selimovića...

CAN YOU DIG IT? 8-)
a sada nagradno pitanje... ti nisi iskusio rat, jel da? :D

mislim da ti ne bi bilo draže što su se narodi pošorali, da si bio prinuđen razviti sluh da razlikuješ razne kalibre i tipove artiljerije koji štrancaju po tebi...
jesam...osjetio sam rat...i nekad razmišljam, da li je to dar ili prokletstvo...u ovom slučaju dar. jer se s ratom pokazalo pravo lice ljudi...zato mi je nekako lakše a nikad draže, jer sam izgubio dosta familije.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#53

Post by Eshek »

...
Last edited by Eshek on 09/07/2006 02:38, edited 1 time in total.
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#54

Post by zzzzz »

everybody hurts wrote:
i ovo nije topic o zlocinima u ovom ratu, vec o fakti da se agresorska zemlja prihvaca prijateljski u bih....
Ako cemo govoriti samo o tome, u mnogim zemljama se neki agresor dozivljava kao danasnji prijatelj a u vecini slucajeva prijateljstvo se zasniva na religiji. Nije to vezano iskljucivo za BiH i Bosnjake
Mi smo izgleda jedini narod koji postuje i obiljezava tudju historiju i slavi svoje osvajace i dan kada je njegova zemlja okupirana.Pa ovo dodje isto ko da se mi sad idemo pokloniti Drazinom,Pavelicevom,Karadzicevom,... spomeniku.
Zato je ovo proizvoljan i kompleksaski zakljucak
The Man
Posts: 240
Joined: 20/05/2006 14:01

#55

Post by The Man »

Eshek wrote:
everybody hurts wrote:...nemuslimani su placali 30% veci porez, eto kako je bilo tim nemuslimanima a pogledaj sta se desavalo sa Bosnjacima u periodu nakon 1918 i srpske okupacije....oni su umjesto porezom placali glavama.

Zato imam puno pravo kad kazem da ima okupacija i okupacija
Ne, nemas!!!! Ako mislis da je zivot ljudi nemuslimana bio tezi za tih pateticnih 30 % i da se time moze mjeriti, nemamo sta vise pricati...

P.S. padale su glave i za vrijeme divnih osmanlija....

i ovo nije topic o zlocinima u ovom ratu, vec o fakti da se agresorska zemlja prihvaca prijateljski u bih....
hajde papaj pa na pavanje... :lol: :lol: :lol:[/quote]

e vidiš...dok god večina ljudi razmišlja na ovaj način kako što razmišljaš tii ovdje nikad neće biti prosperiteta...zašto?

Zato jer govoriš o srbima kao agresorima...i onda se ljudi pitaju i govore zašto srbi vole ratka mladića? iz istog razloga što bošnjaci vole nasera orića..nekom krvnik, drugom heroj

stvar je takva da postoje 4 priče: bošnjačka, srpska, hrvatska i ISTINA...a ona je daleko iznad naših ograničenih shvatanja...ja je ne želim znati..još...al se nadam da ču je znati jednog dana..
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#56

Post by Eshek »

everybody hurts wrote:Ne, nemas!!!! Ako mislis da je zivot ljudi nemuslimana bio tezi za tih pateticnih 30 % i da se time moze mjeriti, nemamo sta vise pricati...

P.S. padale su glave i za vrijeme divnih osmanlija....

i ovo nije topic o zlocinima u ovom ratu, vec o fakti da se agresorska zemlja prihvaca prijateljski u bih....
hajde papaj pa na pavanje... :lol: :lol: :lol:


ovo je fakat jedna od najglupljih stvari koje sam pročitao ili čuo ikada
zzzzz
Posts: 2053
Joined: 27/05/2004 22:30

#57

Post by zzzzz »

The Man wrote:
e vidiš...dok god večina ljudi razmišlja na ovaj način kako što razmišljaš tii ovdje nikad neće biti prosperiteta...zašto?

Zato jer govoriš o srbima kao agresorima...i onda se ljudi pitaju i govore zašto srbi vole ratka mladića? iz istog razloga što bošnjaci vole nasera orića..nekom krvnik, drugom heroj

stvar je takva da postoje 4 priče: bošnjačka, srpska, hrvatska i ISTINA...a ona je daleko iznad naših ograničenih shvatanja...ja je ne želim znati..još...al se nadam da ču je znati jednog dana..
Ja samo znam da pravoslavaca nije bilo u BiH prije dolaska Turaka (izuzev Istocne Hercegovine)

Haj mi sad ti objasni zasto bih ja na Srbiju trebao gledati drugacije nego na Tursku ili Austro - Ugarsku, zasto oni za tebe nisu okupatori a Turci i Austro-Ugari jesu? Zato sto si ti Srbin pa ti takva okupacija Bosne odgovara???
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#58

Post by Grom iz vedra neba »

The Man wrote:
stvar je takva da postoje 4 priče: bošnjačka, srpska, hrvatska i ISTINA...a ona je daleko iznad naših ograničenih shvatanja...ja je ne želim znati..još...al se nadam da ču je znati jednog dana..
Postoji sudska istina. Medjunarodni sud za ratne zlocine. Ona bi trebala svakom biti dovoljna.

Ali Srbi u tome vide belosvetsku zaveru :-)
interwal
Posts: 254
Joined: 01/06/2005 13:35

#59

Post by interwal »

Grom iz vedra neba wrote: Niko ne porice cinjenicu da su Osmanlije takodjer cinile zlocine, ali u neuporedivo manjoj mjeri i nisu to radili sistematski, niti je drzava stajala iza njih, kako je to radila svaka evropska zemlja u kojoj su bili ili jevreji ili muslimani (kompletna muslimanska spanija, nekada civilizacijska lokomotiva je unistena za nekoliko godina) ili heretici (u francuskoj), iza tih progona je stajala drzava i crkva, a vanjsku politiku osmanlija su vodili krscani, izmedju ostalog da ne nabrajam roxanu, sultana egipatskog. Srediste pravoslavne crkve je bilo u carigradu itd.
Naravno, važno je samo da smo svjesni da nijedan od naših okupatora nije bio bezgrešan, neki su bili manje a neki više krvnički raspoloženi. Osmansko carstvo je svoje temelje polagalo na Kur'anu tako da je svako nasilno asimiliranje bilo zabranjeno međutim već pomenuti porezi, odvođenje muške djece u janičare i slične stvari su dosta da te u zemlji poput Bosne uvijere da se izabereš lakši put.

Tema ovdje je slavljenje okupatorskih praznika, i što se mene tiče to se nebi trebalo raditi. Postoje drugi načini kako pokazati Turskoj (i svakoj drugoj državi) da smo prijateljske zemlje. Pored svega ovoga što se danas dešava u BiH ovakve stvari koje rade sva tri naroda samo pokazuju da nema dovoljno pameti i snage da se krene naprijed. Jedni slave osmanske vojnike, drugi dižu spomenike srpskoj državi po Bosni i Hercegovini, treći slave poglavnika... umjesto da se počnu slaviti dani i ljudi koji su radili samo za Bosnu mi slavimo one koji su radili za Tursku a igrom slučaja tim djelovanjem i nekima kod nas je bilo dobro
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#60

Post by parmezan »

Grom iz vedra neba wrote:atastrofa. Ne samo da si anahronican, nego jednostavno ne poznajes cinjenice. Kontradiktoran si, pricas gluposti o ahdnami (cuj falsifikovana, eto franjevci falsifikovali tugru sultana fatiha, vladara pola svijeta :-) ).

(
Prvo ti ne poznajes cinjenice,jer Fatih nije bio vladar polovine svijeta.Vladao je samo polovinom Anadolije i polovinom Balkana.Tek ce Sulejman postati vladar polovine svijeta(mada je i za njega ovo previse)

A sad,navedi mi cinjence koje ja to ne poznajem,pa da ti za svaku nadjem potvrdu.

I nisam rekao da je ahdnama falsifikat,vec da je to najvjerovatnije.Jesi li ti uopste slusao nebuloze oko te ahdname sto ih pricaju ti franjevci.E pa prica ti ide ovako.Dosao Zvizdovic(upucen si izgleda oko nje,pa znas valjda ko je on)pred Fatiha i ide ti razgovor izmedju njih tokom kojeg je Fatih upitao Zvizdovica znacenje njegovog prezimena.Kad mi je ovaj objasnio,Fatih nu je poklonio plast sa zvijezdama.Cuj gluposti,pitati nekog znacenje prezimena i jos pored toga da se potrefi da on bas kod sebe ma plast sa zvijezdama.Vjerujem da ovo svima zvuci smijesno kao i meni.Ko da Fatih nema pametnijeg posla,pa se interesuje za tudja prezimena.
Eshek
Posts: 2421
Joined: 12/11/2004 00:21
Location: Dunya

#61

Post by Eshek »

The Man wrote:e vidiš...dok god večina ljudi razmišlja na ovaj način kako što razmišljaš tii ovdje nikad neće biti prosperiteta...zašto?

Zato jer govoriš o srbima kao agresorima...i onda se ljudi pitaju i govore zašto srbi vole ratka mladića? iz istog razloga što bošnjaci vole nasera orića..nekom krvnik, drugom heroj

stvar je takva da postoje 4 priče: bošnjačka, srpska, hrvatska i ISTINA...a ona je daleko iznad naših ograničenih shvatanja...ja je ne želim znati..još...al se nadam da ču je znati jednog dana..
ovdje neće biti prosperiteta dok bude ljudi koji kao ti glume neku "neutralnost", a ustvari ne gledaju djela, nego samo vjersku strukturu pojedinih naroda pri stvaranju svog mišljenja, bez elementarnog poznavanja historijskih, političkih i ekonomskih prilika.

U Srbiji i Hrvatskoj još uvijek žive ljudi koji su podržavali i podržavaju, direktno i indirektno, zločine u BiH. Među njim još uvijek žive mnogi zločinci. Nisu spremni da se suoče s time, niti da hapse te iste zločince. Da su u mogućnosti, vjerujem da bi već sutra pokušali da "dovrše posao" u BiH.

U drugu ruku, DANAŠNJE stanovništvo Turske nije na bilo kakav način naudilo bilo kome u ovoj zemlji. Davno se desio Ataturk i davno su se oni obračunali sa Osmanlijama i ogradili od njih.

Dolaze ovamo kao turisti, njihovi investitori ulažu novac ovdje, i BiH ima mnogo koristi od njih.


Kako te ljude možeš zvati agresorima??? :?
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#62

Post by parmezan »

zzzzz wrote:
everybody hurts wrote:

Mi smo izgleda jedini narod koji postuje i obiljezava tudju historiju i slavi svoje osvajace i dan kada je njegova zemlja okupirana.Pa ovo dodje isto ko da se mi sad idemo pokloniti Drazinom,Pavelicevom,Karadzicevom,... spomeniku.
Zato je ovo proizvoljan i kompleksaski zakljucak
Mozda i jesam kopleksas,a znas li zasto?
Zato sto su meni djeca prvi radni dan rekla:"nas ne zanima srednjovjekovna Bosna,jer tad u njoj nije bilo muslimana.Ovakvo nas razmisljanje vodi u propast.Pa vise volimo tudje,nego svoje.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#63

Post by Grom iz vedra neba »

parmezan wrote:
Grom iz vedra neba wrote:atastrofa. Ne samo da si anahronican, nego jednostavno ne poznajes cinjenice. Kontradiktoran si, pricas gluposti o ahdnami (cuj falsifikovana, eto franjevci falsifikovali tugru sultana fatiha, vladara pola svijeta :-) ).

(
Prvo ti ne poznajes cinjenice,jer Fatih nije bio vladar polovine svijeta.Vladao je samo polovinom Anadolije i polovinom Balkana.

:lol: :lol: :lol:

Ti si fakat odron sto se tice historije. Razlikujes li ti metaforu od bukvalizma? Ne razlikujes.

Da li znas koja je bila zvanicna titula sultana:

Sultan sultana, kan kanova, halifa (nasljednik poslanika Muhameda) i sjena Allahova na Zemlji, sluga gradova Meke, Medine i Jerusalem, padišah tri grada: Istanbula, Jedrena i Burse i grada Šâma i vilajeta Misira cijelog Azerbejdžana, Magreba, Barkaha, Kairouana, Alepa, Iraka, Arabije i Adžema, Basre, El Hasa, Dilena, Rake, Mosula, Partije, Dijarbakira, Cilicije i Vladar vilajeta: Erzurum, Sivas, Adana, Kahraman, Van, Barbarija, Habeš, Tunis, Trablus, Kibris, Rodos, Kandija, Moreja, Ak Denizi , Kara Deniz (Crno more), Anatolija, Rumelija, Bagdad, Kurdistan, Grčka, Turkestan, Tatarska, Čerkizija, Kabard, Gorjestan, Kipsak, Kef i susjednih zemalja, samostalnog pašaluka Bosne, grada Beograda i vilejeta Srbija, sa svim gradovima i utvrdama, cijelog vilajeta Albanija i Iflaka i Bogdanije ...

Da li je cezar bio vladar svijeta? Nije. Da li se tako nazivao? Jeste. Ostali slucajevi, Napoleon, Aleksandar Veliki...

Moras malo imati sire opste znanje od onog sto pise u udzbeniku. Nemoj sve bukvalo shvatati. Ovo nije informatika da se govori u nulama i jedinicama.

I nisam rekao da je ahdnama falsifikat,vec da je to najvjerovatnije.Jesi li ti uopste slusao nebuloze oko te ahdname sto ih pricaju ti franjevci.E pa prica ti ide ovako.Dosao Zvizdovic(upucen si izgleda oko nje,pa znas valjda ko je on)pred Fatiha i ide ti razgovor izmedju njih tokom kojeg je Fatih upitao Zvizdovica znacenje njegovog prezimena.Kad mi je ovaj objasnio,Fatih nu je poklonio plast sa zvijezdama.Cuj gluposti,pitati nekog znacenje prezimena i jos pored toga da se potrefi da on bas kod sebe ma plast sa zvijezdama.Vjerujem da ovo svima zvuci smijesno kao i meni.Ko da Fatih nema pametnijeg posla,pa se interesuje za tudja prezimena.

Ti bi trebao u Holywood fakat, tamo je mastovitost na cijeni :lol:
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#64

Post by A_I_ »

Eshek wrote: U drugu ruku, DANAŠNJE stanovništvo Turske nije na bilo kakav način naudilo bilo kome u ovoj zemlji. Davno se desio Ataturk i davno su se oni obračunali sa Osmanlijama i ogradili od njih.

Dolaze ovamo kao turisti, njihovi investitori ulažu novac ovdje, i BiH ima mnogo koristi od njih.


Kako te ljude možeš zvati agresorima??? :?
cek cek ovdje je rijec o proslavi u cast osmanlijama od prije 500g. a ne turskoj :-)
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#65

Post by Grom iz vedra neba »

parmezan wrote:
Mozda i jesam kopleksas,a znas li zasto?
Zato sto su meni djeca prvi radni dan rekla:"nas ne zanima srednjovjekovna Bosna,jer tad u njoj nije bilo muslimana.Ovakvo nas razmisljanje vodi u propast.Pa vise volimo tudje,nego svoje.
Al volis da seres to nije normalno. Ti si postao kompleksa zbog navodno djece koja su rekla da ih ne zanima srednjovjekovna Bosna jer tada nije bilo muslimana?

Ne vjerujem.

Otkud to da djeca znaju prvi dan. Valjda si im ti to trebao objasniti u narednim mjesecima, kakva je bila vjerska situacija u Bosni u srednjem vijeku.
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#66

Post by parmezan »

[quote="Grom iz vedra neba"][quote="parmezan"][quote="Grom iz vedra neba"]

Da li znas koja je bila zvanicna titula sultana:

Sultan sultana, kan kanova, halifa (nasljednik poslanika Muhameda) i sjena Allahova na Zemlji, sluga gradova Meke, Medine i Jerusalem, padišah tri grada: Istanbula, Jedrena i Burse i grada Šâma i vilajeta Misira cijelog Azerbejdžana, Magreba, Barkaha, Kairouana, Alepa, Iraka, Arabije i Adžema, Basre, El Hasa, Dilena, Rake, Mosula, Partije, Dijarbakira, Cilicije i Vladar vilajeta: Erzurum, Sivas, Adana, Kahraman, Van, Barbarija, Habeš, Tunis, Trablus, Kibris, Rodos, Kandija, Moreja, Ak Denizi , Kara Deniz (Crno more), Anatolija, Rumelija, Bagdad, Kurdistan, Grčka, Turkestan, Tatarska, Čerkizija, Kabard, Gorjestan, Kipsak, Kef i susjednih zemalja, samostalnog pašaluka Bosne, grada Beograda i vilejeta Srbija, sa svim gradovima i utvrdama, cijelog vilajeta Albanija i Iflaka i Bogdanije ...



e ovo je bas titula koja pada u period vladavine Sulejmana i njegovih blizih nasljednika,a ne Fatihova.I da,ja jesam bukvalac.Sve shvatam bukvalno,zato pazi kako pises.
Sto se tice price,ja je nisam izmislio.Ona ide bas tako.Sad,ti je mozes prihvatiti ili odbaciti.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#67

Post by Grom iz vedra neba »

parmezan wrote:
e ovo je bas titula koja pada u period vladavine Sulejmana i njegovih blizih nasljednika,a ne Fatihova.I da,ja jesam bukvalac.Sve shvatam bukvalno,zato pazi kako pises.
U tome i jest tragedija, nazalost po djecu koju ucis :(
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#68

Post by parmezan »

Grom iz vedra neba wrote:
parmezan wrote:
Mozda i jesam kopleksas,a znas li zasto?
Zato sto su meni djeca prvi radni dan rekla:"nas ne zanima srednjovjekovna Bosna,jer tad u njoj nije bilo muslimana.Ovakvo nas razmisljanje vodi u propast.Pa vise volimo tudje,nego svoje.
Al volis da seres to nije normalno. Ti si postao kompleksa zbog navodno djece koja su rekla da ih ne zanima srednjovjekovna Bosna jer tada nije bilo muslimana?

Ne vjerujem.

Otkud to da djeca znaju prvi dan. Valjda si im ti to trebao objasniti u narednim mjesecima, kakva je bila vjerska situacija u Bosni u srednjem vijeku.
Poceo sam raditi sredinom godine.
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#69

Post by Grom iz vedra neba »

parmezan wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
parmezan wrote:
Mozda i jesam kopleksas,a znas li zasto?
Zato sto su meni djeca prvi radni dan rekla:"nas ne zanima srednjovjekovna Bosna,jer tad u njoj nije bilo muslimana.Ovakvo nas razmisljanje vodi u propast.Pa vise volimo tudje,nego svoje.
Al volis da seres to nije normalno. Ti si postao kompleksa zbog navodno djece koja su rekla da ih ne zanima srednjovjekovna Bosna jer tada nije bilo muslimana?

Ne vjerujem.

Otkud to da djeca znaju prvi dan. Valjda si im ti to trebao objasniti u narednim mjesecima, kakva je bila vjerska situacija u Bosni u srednjem vijeku.



Poceo sam raditi sredinom godine.
Ma daj... :lol:
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#70

Post by parmezan »

@grom iz vedra neba

Pošto se ovo pretvorilo u diskusiju izmedju meni i tebe,ja se povlacim.Kad se jos neko ukljuci,vracam se.

I nedaj boze da ti predajes djeci,Ti bi odgojio Turke,a ne Bosance.
User avatar
A_I_
Posts: 1211
Joined: 27/01/2003 00:00
Location: Dovlići
Contact:

#71

Post by A_I_ »

Grom iz vedra neba wrote:
parmezan wrote:
e ovo je bas titula koja pada u period vladavine Sulejmana i njegovih blizih nasljednika,a ne Fatihova.I da,ja jesam bukvalac.Sve shvatam bukvalno,zato pazi kako pises.
U tome i jest tragedija, nazalost po djecu koju ucis :(
jal je fatih jal je sulejman - odluci(te) se! :lol: :-)
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#72

Post by Grom iz vedra neba »

parmezan wrote:@grom iz vedra neba

Pošto se ovo pretvorilo u diskusiju izmedju meni i tebe,ja se povlacim.Kad se jos neko ukljuci,vracam se.

I nedaj boze da ti predajes djeci,Ti bi odgojio Turke,a ne Bosance.
:-) :zzzz: ja bih naucio djecu da razmisljaju vlastitom glavom pa neka donose zakljucke sami, ali eto ne mogu jer im predaju vrsni poznavaoci historije. :-)
Last edited by Grom iz vedra neba on 09/07/2006 03:14, edited 1 time in total.
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#73

Post by parmezan »

A_I_ wrote:
Grom iz vedra neba wrote:
parmezan wrote:
e ovo je bas titula koja pada u period vladavine Sulejmana i njegovih blizih nasljednika,a ne Fatihova.I da,ja jesam bukvalac.Sve shvatam bukvalno,zato pazi kako pises.
U tome i jest tragedija, nazalost po djecu koju ucis :(
jal je fatih jal je sulejman - odluci(te) se! :lol: :-)
On je rekao da je Fatih vladar pola svijeta,a naveo je titulu koja se koristila stotinjak godina kasnije(Sulejman)
Grom iz vedra neba
Posts: 1485
Joined: 25/06/2006 03:05

#74

Post by Grom iz vedra neba »

parmezan wrote:
A_I_ wrote:
Grom iz vedra neba wrote: U tome i jest tragedija, nazalost po djecu koju ucis :(
jal je fatih jal je sulejman - odluci(te) se! :lol: :-)
On je rekao da je Fatih vladar pola svijeta,a naveo je titulu koja se koristila stotinjak godina kasnije(Sulejman)

Ti zaista ne vidis poentu. Ja nisam naveo titulu sultana da bi dokazao da je bio vladar pola svijeta.

Nego da ukazem na moc covjeka koji se smatrao vladarom pola svijeta, a kojem su franjevci iz male Bosne "krivotvorili" tugru i drzavni pecat carevine na tri kontinenta, pa jebote zivot ko je ovdje lud :-)
parmezan
Posts: 135
Joined: 30/06/2006 22:29

#75

Post by parmezan »

Grom iz vedra neba wrote:
parmezan wrote:
A_I_ wrote: jal je fatih jal je sulejman - odluci(te) se! :lol: :-)
On je rekao da je Fatih vladar pola svijeta,a naveo je titulu koja se koristila stotinjak godina kasnije(Sulejman)

Ti zaista ne vidis poentu. Ja nisam naveo titulu sultana da bi dokazao da je bio vladar pola svijeta.

Nego da ukazem na moc covjeka koji se smatrao vladarom pola svijeta, a kojem su franjevci iz male Bosne "krivotvorili" tugru i drzavni pecat carevine na tri kontinenta, pa jebote zivot ko je ovdje lud :-)
Ama covjece ovo nije Fatihova titula i Fatih je vladao samo na dva kontinenta.Na Afriku je stupio tek Selim I,Sulejmanov otac.

I krivotvorina(ako je to) bi nastale tek kasnije,kad je moc Carstva opala, a ne za vrijeme Fatiha.I tzv.Konstantinova darovnica nije nastala u vrijeme Konstantina,tj. u 4.st.,vec mnogo kasnije.

I ti bi djecu naucio da misle svojom glavom.Bas si ti i takvi kao ti krivi sto djeca ne misle,vec rade ono sto im se kaze.
Last edited by parmezan on 09/07/2006 03:25, edited 1 time in total.
Post Reply