Bosmalov neboder tone?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

mali_kavkaz

Post by mali_kavkaz » 26/05/2006 18:54

Najveći problem Bosmala je u tome što je napravljen u blatu.Ispod njega ima još vode.Dokaz za to su poplavljeni podrumi okolnih zgrada u kojima je voda bila do pojasa.Također iznad Bosmala se nalazi vrlo aktivno klizište.To je dokaz da je taj projekat urađen i vođen stihijski.U stilu kakav je kod nas jako dobro poznat. :x

Hendrix

Post by Hendrix » 26/05/2006 19:03

Ono što sam naučio u školi i gledajući National Geographic i Discovery je da u građevini ništa nije nemoguće napraviti,dobro recimo 99% nije.Sve se može ako se zna i pristupi kako treba problemu,izgovori tipa blato ,voda,klizište ,su priče za političare i neznalice,ako ih Bosmalovci pođu koristiti to je znak da propade sve.

Drvosjeca iz Dejcica

Post by Drvosjeca iz Dejcica » 26/05/2006 19:14

Koliko znam, a znam da znam :-D , temelje i sipove za temelje je radila firma iz Njemacke. Poznavajuci njemacku preciznos cisto sumnjam da su napravili takvu kardinalnu gresku sa temeljima. Licno nisam nigdje primjetio te popucale zidove...

zijancer

Post by zijancer » 26/05/2006 21:48

ljudi aloo :D :D :D pa kad je ta ista ekipa..bila u stanju na Vracama napraviti citavo stambeno naselje i smisliti ispravan nacin temeljenja!!!? :shock: na najgorem klizistu/terenu u gradu :D i to SA AAtomskim sklonistima !!! :D:D :shock: onda mogu i nebodej majka mu staja :skoljka:

LAV_SA

Post by LAV_SA » 26/05/2006 22:22

ma dajte ljudi nemojte se bezze ofirati sa obaziranjem na ovako glupe clanke, eto on u hrvatskoj zna da Bosmal u Sarajevu tone, a mi to u Sarajevo ne znamo i ne bismo do sada uocili. Bosmal je pravljen strucno, kvalitetno i znalački, i takvo nesto da mu temelji popucaju je cista glupost. Što neko reče... i kuća obična se sliježe, a ne zgrada od 120m

ragib

Post by ragib » 27/05/2006 10:27

postoji dozvoljeno slijeganje ali i da su fulili moze se to ispraviti. Injektiranjem tla je moguce popraviti osobine terena. U BiH imamo jake stucnjake za te stvari.
Zlatko Langof
Nenad Grubić
Dzevad SArač

Gernsheim

Post by Gernsheim » 28/05/2006 18:02

Problem je u tome sto je BCC sa 117m visine najvisa stanbena zgrada na Balkanu. Vjerovatno ce sad propadati sve dok neka stanbena zgrada u Hrvatskoj nebude visa. :lol:

sekiracija

Post by sekiracija » 28/05/2006 18:08

Zlobnici se vec raduju :D
a mene zaokuplja masta ,pa razmisljam kako bi bilo zgodno da se onaj neboder samo nakrivi loma,imali bi i mi svoj KRIVI TORANJ :lol:

addem

Post by addem » 28/05/2006 22:12

Nije problem Bosmal propada ako vec propada, ili sto su mu zidovi popucali. Problem je sto je rok za izgradnju probijen preko 2 godine, sto je za nekoga ko zeli da gradi ozbiljnu firmu potpuna katastrofa. Bosmal je veliki finansijski promasaj, a njihove nade poslije ovakve izgradnje City Centra, da dobiju koncesiju za autoput su zaista uzaludne.

Dog_Father

Post by Dog_Father » 28/05/2006 23:27

Nomalno je da se zgrada slegne, ali nije normalno da puca bilo koji dio same konstrukcije.
Zato se rade dilatacione razdjelnice, odnosno zgrada se radi iz vise vertikalnih dijelova, a spojevi se zatvaraju. Kod slijeganja jedan dio ide dole, a drugi ostaje. Izmjene nakon toga su uglavnom estetske prirode i rade se upravo na dilataciji.
Nisam upoznat sa trenutnom situacijom na BOSMAL-u, ali iz informacija koje imam, temelji su uradjeni profesionalno i kvalitetno. Ne bi trebalo biti problema. Cisto sumnjam da je nesto ozbiljno.
Last edited by Dog_Father on 28/05/2006 23:30, edited 1 time in total.

bug

Post by bug » 28/05/2006 23:29

sekiracija wrote:Zlobnici se vec raduju :D
a mene zaokuplja masta ,pa razmisljam kako bi bilo zgodno da se onaj neboder samo nakrivi loma,imali bi i mi svoj KRIVI TORANJ :lol:
i piramide u visokom :D svijet u malom :D

Stihy

Post by Stihy » 29/05/2006 00:01

Sto se tice 5C ako bude kao ovo prkno do visokog tesko nama...znam nema se para ali ovaj autoput nema po kilometra pravca...

Sto se tice bosmala ...da je sve u dure vec bi uselili stanari.
Ako su japanci skontali kako podici godisnje po 10 cenata aerodrom usred mora koji tone na pjescanoj sprudi e vala i bosmal mozemo dizati bar pola metra godisnje ;)

Meni unitic djeluje ozbiljnije u svakom slucaju.
Ali u svakom slucaju mi je lokacija bosmala bezveze mislim da su ga trebali graditi na nekoj drugoj lokaciji

Cleen

Post by Cleen » 29/05/2006 00:15

E koliko samo isfrustriranih tipova. Neko zbog loseg odgoja, neko zbog loseg djetinjstva, neko zbog nedostatka love, neko sto nema srece u ljubavi, neko zbog svog debelo-ruznog izgleda, neko zbog ......
Sve u svemu tuzni i debilno propali mentaliteti.
A svi bi i guzicu svoju dali kad bi mogli samo da se slikaju sa Sabanovicima.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 29/05/2006 09:57

ne kontam cemu uopste rasprava kada niko nema POUZDANU INFO da li se ista desava.
Novinar je po svoj prilici obicni lazov. Nigdje izvora, nigdje zakljucaka, nigdje strucnih misljenja.... samo raspomamljena masta citalacka :) ;)...

Vodenjak

Post by Vodenjak » 29/05/2006 10:33

Cleen wrote:E koliko samo isfrustriranih tipova. Neko zbog loseg odgoja, neko zbog loseg djetinjstva, neko zbog nedostatka love, neko sto nema srece u ljubavi, neko zbog svog debelo-ruznog izgleda, neko zbog ......
Sve u svemu tuzni i debilno propali mentaliteti.
A svi bi i guzicu svoju dali kad bi mogli samo da se slikaju sa Sabanovicima.
To ti po sebi sudis?
Uslika li se ti s njima? :-)

:D

IDEA

Post by IDEA » 29/05/2006 10:41

addem wrote:Nije problem Bosmal propada ako vec propada, ili sto su mu zidovi popucali. Problem je sto je rok za izgradnju probijen preko 2 godine, sto je za nekoga ko zeli da gradi ozbiljnu firmu potpuna katastrofa. Bosmal je veliki finansijski promasaj, a njihove nade poslije ovakve izgradnje City Centra, da dobiju koncesiju za autoput su zaista uzaludne.

Jesi li siguran da nešto znače reference i dosadašnji rad a ne stranački lobi i pare u džep.

Prazina

Post by Prazina » 29/05/2006 11:01

Koliko vidim ovdje diskutuju nestrucni ljudi!!!!

Objekat je fundiran na sipovima i slijeganje je normalno za takvu vrstu temelja!!!!!!

Objekat se slegao u fazi grubih radova, odnosno prilikom izvodjenja konstrukcije!!!!

mickyK

Post by mickyK » 29/05/2006 11:08

Slobodna Dalmacija: 17. 07. 2003.

"Kad očekujete da će koridor 5 C kroz BiH biti dovršen i hoće li to biti u aranžmanu Bosmala?

- Bosmal će završiti koridor u zadanom roku od pet godina, a nadam se da će isto učiniti Hrvatska i Mađarska u svom dijelu. U ljeto 2008. godine vozit ćemo se koridorom od Sarajeva do Ploča i putovati sat i pol vremena."

Fakat ne napadam nikoga, respect prema Bosmalu, al ovo mi smjesno pravo. :lol:

Vodenjak

Post by Vodenjak » 29/05/2006 11:20

mickyK wrote:Slobodna Dalmacija: 17. 07. 2003.

"Kad očekujete da će koridor 5 C kroz BiH biti dovršen i hoće li to biti u aranžmanu Bosmala?

- Bosmal će završiti koridor u zadanom roku od pet godina, a nadam se da će isto učiniti Hrvatska i Mađarska u svom dijelu. U ljeto 2008. godine vozit ćemo se koridorom od Sarajeva do Ploča i putovati sat i pol vremena."

Fakat ne napadam nikoga, respect prema Bosmalu, al ovo mi smjesno pravo. :lol:
Meni i smijesno i zalosno i bez truna respecta! :oops:

hogshead

Post by hogshead » 29/05/2006 11:29

neki wrote:Slobodna Dalmacija kaki kao i oko svega sto je u vezi sa BiH...korito je prolazilo 100ak metara dalje kroz sadasnje naselje Cengic Vila-Otoka...na mjestu Bosmala je moglo prolaziti jedino da voda ide uzbrdo.A to da je potonuo nije nista cudno, i najobicnija kuca kad se napravi s vremenom potone dok se zemlja ispod ne slegne, tako da za neboder od 120 metara 12 cm potonuca nije nista, vjerovatno je potonuo i vise..Ploce da pucaju to je vjerovatno suplja jer je to premalo slijeganje da bi pukle
Kao i svi ostali clanci SD vezani uz BiH i Sarajevo i ovaj je pun zavisti, prezira i zlobe pa se na ovo i ne treba obazirati previse..
Zanimljiv je i ovaj stav, mada su meni od početka braća izgledala kao ublehaši koji će se nja kraju balade javiti razglednicom iz La Paza ili kakve duge egzotične južnoameričke destinacije. Sama činjenica da su rok završetka radova probili za godinu dana nešto govori. Osim toga, svi vide da se na zgradama već dugo ništa ne radi. Ja sam stanovao blizu prošle godine i one skele i danas stoje bez ikakvih znakova napretka.

Sarafcina

Post by Sarafcina » 29/05/2006 13:17

koliko ja shvatam... Sabanovici, odnosno Bosmal...oni su investitori. Butmir i ostali su izvodjaci... probijanje rokova obicno rade izvodjaci, a investitor im zato naplacuje neke penale.... ne znam sta je od ovoga primjenjivo na slucaj Bosmala

shin

Post by shin » 29/05/2006 13:22

Bosmal se izgleda finansira od prodaje stanova. Znaci nisi sve prodao neces sve ni napravit.

Hendrix

Post by Hendrix » 29/05/2006 23:34

Butmir je propo kao firma radi Bosmala,investitori u ovom slučaju ne plaćaju izvođača koji prestaje i da radi kako treba.Sada unajmljuju male firmice za završne radove po principu "platim ti kasnije...",vrlo neozbiljno i sramotno.Kakav ba koridor sa Bosmalom,zaboravite na tu bajku.[/quote]

The Man

Post by The Man » 30/05/2006 00:04

Evo vam informacije iz prve ruke:

1. Bosmal ne tone....malezijska banka je trenutno u stečaju i u ovom trenutku se traži klijent koji će preuzeti Bosmal na sebe...

2. Zadnje vrijeme pratim te rasprave oko Bosmala...svi se nešto ljute kao, što nije završen?! šta se radi?!

Ne znam šta ovi naši ljudi uzimaju sebi za pravo, jer to nije objekat koji se gradi parama poreskih obaveznika nego parama investitora, stranog investitora...ako on želi može sve da sruši sada...tako da se ne uzbudjavate previše!!

libertyBiH

Post by libertyBiH » 30/05/2006 05:58

""Postovani, nista sto je pisala Slobodna Dalmacija nije istina, oni ce objaviti demanti ovih dana, njihov novinar Zlatko Tulic licno se vec izvinuo Bosmalu. Sada to izvinjenje ocekujemo u SD. Za Vasu informaciju, saljem Vam nase objasnjenje:

"Apsolutna je neistina da je Bosmalov neboder potonuo 12 cm, zbog navodnog pucanja temeljne ploče. «Bosmalov neboder» nije potonuo niti jedan centimetar, niti može potonuti, jer leži na 470 šipova koji su ukopani 40 i 20 metara u zemlju i kontra-ploči debljine 2,6 metra, što je visina jedne stambene etaže. Njemačka firma «Bauer» izradila je projekat osiguranja građevinske jame i izvršila ispitivanje probnih šipova, kako bismo dobili egzaktne podatke za proračun temeljne konstrukcije. Taj proračun izradili su prof dr Muhamed Zlatar, dekan Građevinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i Mirza Ćerimović, diplomirani inženjer građevine. Prilikom izgradnje objekta vršena su geodetska snimanja i sačinjeni geodetski elaborati, iz kojih se jasno može vidjeti da je objekat stabilan.

Tulic novinar navodi kako niko iz «Bosmala» ne želi davati nikakve izjave. Još jedna laž. Gospodin Tulić nikoga iz Bosmala nije niti kontaktirao. Da jeste, dobio bi odgovore koji odgovaraju istini. Njegovo nepoznavanje materije o kojoj piše ogleda se i u samom naslovu, jer Bosmal City Center nije «neboder», već je riječ o množini i o dvije kule, a ne jednoj, kako je Vaš novinar napisao. Nejasno je i zašto ste objavili fotografiju BCC-ja, staru najmanje dvije godine, kada BCC sada izgleda mnogo drukčije.

Neistina je i da je smanjena visina nebodera zbog nedostatka sredstava. Naprotiv, visina nebodera povećana je u odnosu na prvobitni projekat.

Gospodin Tulić navodi kako su radovi stali i kako je nakon posjete malezijske delegacije, »Bosmalu» odobren kredit u visini od 14 miliona dolara. Ne znamo odakle gospodinu Tuliću takve informacije, ali, niti je malezijska delegacija dolazila u posjet «Bosmalu», niti je tada odobren kredit, a najmanje u iznosu koji navodite.

Tvrdnje da kupci stanova i poslovnih prostora traže povrat sredstava još su jedna neistina, jer niko od naših kupaca nije tražio da mu se vrate uložena sredstva. Naime, cijena kvadratnog metra stambenog prostora u Bosmal City Center-u bila je 1250 EUR na početku gradnje, a sada je 2000 EUR. Cijena jednog metra kvadratnog poslovnih prostora na početku gradnje koštala je 2500 EUR, a sada je 3500 EUR. Prosta računica dovoljna je da bi se shvatilo koliko su kupci zaštićeni.

Također, Vaš novinar navodi kako je pojačana zaštitna ograda i broj čuvara oko gradilišta. Prema važećim zakonskim propisima, mi smo dužni da ogradimo gradilište i ista ograda stoji već mjesecima. Netačno je i da je povećan broj čuvara, jer isti broj ljudi osigurava zgradu već godinama.

Neistina je i da suvlasnici «Bosmala» godinama ponavljaju, kako napisa Tulić, «bajkovitu priču o svom bogatom partneru ne navodeći njegovo ime». Ime suvlasnika „Bosmala“ nije tajna i riječ je o Haji Hassan Jamaludinu, što je objavljeno nebrojeno puta. Da je gospodin Tulić, kojim slučajem, posjetio web stranicu Bosmala (http://www.bosmal.com), mogao je vidjeti i njegovu sliku.

Na žalost, g.Tulić je iznio sve same neistine i niti za jednu tvrdnju nije naveo izvor, tako da nije jasno odakle mu informacije. Takvim pisanjem umnogome je oštetio «Bosmal» kao firmu. Da napomenemo da je ulaganje u Bosmal City Center još uvijek najveća direktna strana greenfield investicija u BiH u vrijednosti od 80 miliona EUR i da su štete koje je ovaj napis prouzrokovao, također, velike.

Amra Kebo
Direktor za komunikacije
Bosmal d.o.o.
Milana Preloga bb,
71000, Sarajevo, BiH
Tel: + 387 33 725 183
Fax: + 387 33 725 181
E-mail: [email protected]

Amra Kebo
Communications Director
Tel: + 387 33 725 183
Fax: + 387 33 725 181