Bosnian Air-Force?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#101

Post by revolver amidza »

Sa podacima kojima raspolazem vrs ima 10 aviona tipa SOKO J-21 Jastreb i jos 7 komada SOKO J-22 Orao koji ujedno predstavljaju i najpotentniju opremu u njihovom posjedu.
Ovih aviona netreba se bojati jer im je navigaciona oprema praistorija a borbeno djelovanje moguce samo danju uz idealne vremenske uslove.
Budite sigurni ovi avioni su opasniji po pilote nego po mete.


jel ti ti ozbiljno ili???
moraću sa iskrenim podsmjehom da ti odgovorim na ovetvoje konstatacije;
ti zapravo i jesi u pravu ali; avioni koje si pobrojao i koje im Rsjesu zaista smeće u tehnološkom smislu,ali zamislimo da bude opet rata između ova dva entiteta,nas bi i ovo smeće propisno jebalo!!!
naravno,nisam u toku s kakvom PVO raspolaže FBIH,ali čisto sumnjam da imamo išta bolje od strele2M,
dozvoli da ti ispričam koje doživljaje iz rata;bio sam svjedok "efikasnosti"naše PVO,u ljeto 92.čete bombarduju tvornicu BNT u N.travniku,.golim ih okom vidiš,pucaju iz onih patova i pamova,..ma ništa,..isto ljeto bio sam na položajima oko jajca i osjetio djelovanje njihove avijacije,..bukvalno smo bili nemoćni,..ništa im nismo mogli,..a hajde mogu da razumijem to da se nije ni imalo s čime,..ako se i imalo nije se baš ni znalo kako,..njima je jna ostavila i kadari oružje,zna se,..ali
u jesen 93. hvo jedinicama u dolini lašve je svaki dan i svaku noć dostavljao pomoć helikopter ili nekad više njih iz hrvatske(mi-8),i to se golim okom moglo vidjeti,..naravno da je PV0 armije bih opet bila "na visini" zadatka,..za čitavih 5 mjeseci sukoba,..niti jedan helikopter nisu uspjeli oboriti!!!,..dakle,..da rezimiramo stvar-da nije bilo zone zabrane letova te "kante" bi nama dobro gaće protresle,jer šta avion napravi za samo jedan napad znaju samo oni koji su to osjetili,...
e za razliku od nas,četnici se ipak mogu pohvaliti kakvim uspjehom,..uspjeli su oboriti nekolicinu helikoptera armije bih,..u tu zbirku mogu dodati oboreni britanski harrier 94.u okolini goražda te f-16 95.kod banja luke,..
ne poredim ja sad nas i njih u ratu,..poznato je sve,..ali čisto sumnjam da smo i sada bolji nego što smo onda bili!!!!
stoga priča leži u normalnim okolnostima,..a kod nas ništa nije normalno!!!
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#102

Post by revolver amidza »

Sa podacima kojima raspolazem vrs ima 10 aviona tipa SOKO J-21 Jastreb i jos 7 komada SOKO J-22 Orao koji ujedno predstavljaju i najpotentniju opremu u njihovom posjedu.
Ovih aviona netreba se bojati jer im je navigaciona oprema praistorija a borbeno djelovanje moguce samo danju uz idealne vremenske uslove.
Budite sigurni ovi avioni su opasniji po pilote nego po mete.


jel ti ti ozbiljno ili???
moraću sa iskrenim podsmjehom da ti odgovorim na ovetvoje konstatacije;
ti zapravo i jesi u pravu ali; avioni koje si pobrojao i koje im Rsjesu zaista smeće u tehnološkom smislu,ali zamislimo da bude opet rata između ova dva entiteta,nas bi i ovo smeće propisno jebalo!!!
naravno,nisam u toku s kakvom PVO raspolaže FBIH,ali čisto sumnjam da imamo išta bolje od strele2M,
dozvoli da ti ispričam koje doživljaje iz rata;bio sam svjedok "efikasnosti"naše PVO,u ljeto 92.čete bombarduju tvornicu BNT u N.travniku,.golim ih okom vidiš,pucaju iz onih patova i pamova,..ma ništa,..isto ljeto bio sam na položajima oko jajca i osjetio djelovanje njihove avijacije,..bukvalno smo bili nemoćni,..ništa im nismo mogli,..a hajde mogu da razumijem to da se nije ni imalo s čime,..ako se i imalo nije se baš ni znalo kako,..njima je jna ostavila i kadari oružje,zna se,..ali
u jesen 93. hvo jedinicama u dolini lašve je svaki dan i svaku noć dostavljao pomoć helikopter ili nekad više njih iz hrvatske(mi-8),i to se golim okom moglo vidjeti,..naravno da je PV0 armije bih opet bila "na visini" zadatka,..za čitavih 5 mjeseci sukoba,..niti jedan helikopter nisu uspjeli oboriti!!!,..dakle,..da rezimiramo stvar-da nije bilo zone zabrane letova te "kante" bi nama dobro gaće protresle,jer šta avion napravi za samo jedan napad znaju samo oni koji su to osjetili,...
e za razliku od nas,četnici se ipak mogu pohvaliti kakvim uspjehom,..uspjeli su oboriti nekolicinu helikoptera armije bih,..u tu zbirku mogu dodati oboreni britanski harrier 94.u okolini goražda te f-16 95.kod banja luke,..
ne poredim ja sad nas i njih u ratu,..poznato je sve,..ali čisto sumnjam da smo i sada bolji nego što smo onda bili!!!!
stoga priča leži u normalnim okolnostima,..a kod nas ništa nije normalno!!!
User avatar
Drvosjeca iz Dejcica
Posts: 16757
Joined: 23/06/2004 15:46
Location: Sarajevo

#103

Post by Drvosjeca iz Dejcica »

Tako ti avijacije R.S hajde postaj jos jednom za raju... :lol:
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#104

Post by revolver amidza »

Drvosjeca iz Dejcica wrote:Tako ti avijacije R.S hajde postaj jos jednom za raju... :lol:

yebi ga,nešto me računar zeza pa dupliram postove,ndam se da nije šta do mene :D
jesam im podig'o rep il moždajoš štogod :D
nedim_uk
Posts: 99
Joined: 04/04/2006 11:58
Location: Ukrajina-Aktivan-Radio

#105

Post by nedim_uk »

@revolver amidza


Vidi se da si ti pod utiskom minulog rata,i shvatam te,... barem djelimicno.

Nasa PVO je sasvim sposobna da nedopusti nesmetano borbeno djelovanje tih "kantica".
Stojim iza toga jer Soko modeli jednostavno imaju arhaicnu opremu za navigaciju
i gadjanje.Pa bivsa Juga nije imala pare za kakve ozbiljnije modernizacije a
kamoli ova blijeda tvorevina.
Ovi avioni mogu borbeno djelovati samo u idealnim vremenskim uslovima i naravno
nista od nocnih akcija.A tada i PVO iz 50-tih ima neke sanse a kamoli novije.

Nemam pojma odakle ti informacije da Armija BiH nije nista oborila,bilo je
oborenih aviona.Evo znam za 2 situacije provjereno.
92 PVO iznad zenice ostetila je jedan koji je pao u reonu Teslica-Tesnja
i imao sam licno sliku 93 oborenog HV helikoptera MI-8 koji je prevozio
ranjenike iz Viteza u Splitsku bolnicu.Na slici je bila olupina helikoptera
na cijem trupu se jasno vidio znak "Sveti Vlaho".
To je usput izaslo u magazinu Hrvatski Vojnik 1997.

Kako vrijeme prolazi ta oprema zastarjeva i postaje upitno koliko je sama
pouzdana jer svakom normalnom oficiru su preci zivoti njegovih pilota
i asistenata ali bas kao sto kazes... kod nas nije nista normalno.

...I nesto za tvoju dusu da mozes mirno spavat.
Ima na jednom F-16 grb sa ljiljanima :) i fakat Bosanac je pilot.
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#106

Post by Den »

Pa daj nam tu sliku,u kojoj vojsci leti taj? :-) :-)
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#107

Post by ak-47 »

revolver amidza wrote:Sa podacima kojima raspolazem vrs ima 10 aviona tipa SOKO J-21 Jastreb i jos 7 komada SOKO J-22 Orao koji ujedno predstavljaju i najpotentniju opremu u njihovom posjedu.
Ovih aviona netreba se bojati jer im je navigaciona oprema praistorija a borbeno djelovanje moguce samo danju uz idealne vremenske uslove.
Budite sigurni ovi avioni su opasniji po pilote nego po mete.


jel ti ti ozbiljno ili???
moraću sa iskrenim podsmjehom da ti odgovorim na ovetvoje konstatacije;
ti zapravo i jesi u pravu ali; avioni koje si pobrojao i koje im Rsjesu zaista smeće u tehnološkom smislu,ali zamislimo da bude opet rata između ova dva entiteta,nas bi i ovo smeće propisno jebalo!!!
naravno,nisam u toku s kakvom PVO raspolaže FBIH,ali čisto sumnjam da imamo išta bolje od strele2M,
dozvoli da ti ispričam koje doživljaje iz rata;bio sam svjedok "efikasnosti"naše PVO,u ljeto 92.čete bombarduju tvornicu BNT u N.travniku,.golim ih okom vidiš,pucaju iz onih patova i pamova,..ma ništa,..isto ljeto bio sam na položajima oko jajca i osjetio djelovanje njihove avijacije,..bukvalno smo bili nemoćni,..ništa im nismo mogli,..a hajde mogu da razumijem to da se nije ni imalo s čime,..ako se i imalo nije se baš ni znalo kako,..njima je jna ostavila i kadari oružje,zna se,..ali
u jesen 93. hvo jedinicama u dolini lašve je svaki dan i svaku noć dostavljao pomoć helikopter ili nekad više njih iz hrvatske(mi-8),i to se golim okom moglo vidjeti,..naravno da je PV0 armije bih opet bila "na visini" zadatka,..za čitavih 5 mjeseci sukoba,..niti jedan helikopter nisu uspjeli oboriti!!!,..dakle,..da rezimiramo stvar-da nije bilo zone zabrane letova te "kante" bi nama dobro gaće protresle,jer šta avion napravi za samo jedan napad znaju samo oni koji su to osjetili,...
e za razliku od nas,četnici se ipak mogu pohvaliti kakvim uspjehom,..uspjeli su oboriti nekolicinu helikoptera armije bih,..u tu zbirku mogu dodati oboreni britanski harrier 94.u okolini goražda te f-16 95.kod banja luke,..
ne poredim ja sad nas i njih u ratu,..poznato je sve,..ali čisto sumnjam da smo i sada bolji nego što smo onda bili!!!!
stoga priča leži u normalnim okolnostima,..a kod nas ništa nije normalno!!!
Slazem se sa tobom oko nekih stvari avion je zaista mocno oruzije al mislim da si ipak precijenio moc ratnog vazduhoplovstva RS jer je ono jako lose a u tih par akcija nisu imali previse uspjeha osim moralnog.

Jesil cuo za 2 srpska miga mislim da su bili MiG-21 koji su oboreni kraj Bihaca oborile su ih snage 5. korpusa sa strelama i da su nastavili koristiti avione na nekim drugim frontovima i malo cesce nasi bi vjerovatno nabavili neki bolji protivvazdusni sistem i nebi do kraja rata prezivio niti jedan njihov avion vjeruj mi a uspijeh nebi bio bog zna sta

A ARFBiH je neuporedivo jaca nego je izasla iz rata 95. sad konkretno neznam jesuli nabavili neke bolje protivvazdusne sisteme al opcenito smo dosta jaci u svakom pogledu nego na kraju rata a VRS ili sada njihov nacionalni korpus je dosta slabiji nego na kraju rata tako da je balans snaga u dobroj mjeri uspostavljen.
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#108

Post by Den »

Nama treba jos onih vietnamskih aviona samo malo modificirani sa nekim mitraljezima ili sta ja znam.Takvi helikopteri su bas za BH teren....

Sto se tice aviona mislim da nam treba bar nekoliko,radi kontrole vazduha.Svaka normalna drzava to ima,zasto bi mi bili izuzetak?

Da smo u ratu imali 5 dobrih pilota i jos 5 f-16 modela mogli smo deblokirati Sarajevo kad tad.Vako smo ipak bili ovisni od drugoga.
semir007
Posts: 64
Joined: 05/04/2006 16:33
Location: Visoko

#109

Post by semir007 »

Predlazem da kupimo sljedece:

50 komada F-16C za aerodrom Tuzla i Sarajevo.

20 komada F-22 Raptor za specijalne zadatke.

20 komada B-52 za stratesko bombardovanje (Srbije zna se)

20 stelt-ova F-111 totalno nevidljivih za radar.

i mozda jos 5-6 Avaksa za kontrolu zracnog prostora.

A za helikoptere neznam bas, jedno 200 apacha za invaziju.

Sve mozemo placat od PDVa, kazu da se milijarda sabrala a neznaju
sta ce s tim parama.
Hocel ovo bit dovoljno :)
nedim_uk
Posts: 99
Joined: 04/04/2006 11:58
Location: Ukrajina-Aktivan-Radio

#110

Post by nedim_uk »

semir007 wrote:Predlazem da kupimo sljedece:

50 komada F-16C za aerodrom Tuzla i Sarajevo.

20 komada F-22 Raptor za specijalne zadatke.

20 komada B-52 za stratesko bombardovanje (Srbije zna se)

20 stelt-ova F-111 totalno nevidljivih za radar.

i mozda jos 5-6 Avaksa za kontrolu zracnog prostora.

A za helikoptere neznam bas, jedno 200 apacha za invaziju.

Sve mozemo placat od PDVa, kazu da se milijarda sabrala a neznaju
sta ce s tim parama.
Hocel ovo bit dovoljno :)
Pa nismo Kuvajt da se rasipamo :)
nedim_uk
Posts: 99
Joined: 04/04/2006 11:58
Location: Ukrajina-Aktivan-Radio

#111

Post by nedim_uk »

Den wrote:Pa daj nam tu sliku,u kojoj vojsci leti taj? :-) :-)
Cuj u kojoj? :) Pa u nasoj brate :)

TURK HAVA KUVVETLERI C*
imam sliku al nemam skener.doduse avion je sa standardnim turskim
obiljezjima ali kod ulaza u kabinu moj djakaro je satvio grb sa ljiljanima
a meni opet srce ko seher Sarajevo zbog toga.

http://www.hvkk.mil.tr/Gururumuz/KARTAL/02.JPG
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#112

Post by Fair Life »

Nisu li i ti avioni pod zajednickom komandom ??
User avatar
taxi_driver
Posts: 3118
Joined: 26/09/2005 08:23
Location: taxi stand

#113

Post by taxi_driver »

evo na ovoj stranici mozete vidjeti fotografije aviona i helikoptera koje imaju oruzane snage bih
http://www.airliners.net/
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#114

Post by ak-47 »

Den wrote:Nama treba jos onih vietnamskih aviona samo malo modificirani sa nekim mitraljezima ili sta ja znam.Takvi helikopteri su bas za BH teren....

Sto se tice aviona mislim da nam treba bar nekoliko,radi kontrole vazduha.Svaka normalna drzava to ima,zasto bi mi bili izuzetak?

Da smo u ratu imali 5 dobrih pilota i jos 5 f-16 modela mogli smo deblokirati Sarajevo kad tad.Vako smo ipak bili ovisni od drugoga.
e da smo jarane al nismo skontaj malo:
1. nismo imali goriva ni za ono malo jada od masinerije na kopnu a ne da snabdijevamo F-16ke koje u minuti trose 100 litara
2. odkud bi nabavaljali rakete i bombe nismo mogli da skrpimo ni malo protivtenkovskih koje su bile neophodne
3. sa kog aerodroma bi oni polijetali kada znamo da su svi nasi aerodromi bili u dometu srpske obicne artiljerije a ne nekih iole komplikovanijih raketnih sistema
4. gdje bi nabavljali rezervne dijelove i strucne kadrove kako za pilotazu tako i za odrzavanje.

a 5-6 F-16 nebi mnogo promijenilo tok rata jer su srbi bili u stanju a to su i dokazali da obore taj avion a nasi bez radara za podrsku sa zemlje i sa vjerovatno slabijom elektronikom od onih americkih nebi imali nikakve sanse i pali bi ko kruske nakon prvih par letova.

a da smo to sve imali i 10 puta bolju logistiku bolje radare i sve ostalo danas bi Bosna bila do Beograda al nije jarane lako je mastati.
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#115

Post by ak-47 »

semir007 wrote:Predlazem da kupimo sljedece:

50 komada F-16C za aerodrom Tuzla i Sarajevo.

20 komada F-22 Raptor za specijalne zadatke.

20 komada B-52 za stratesko bombardovanje (Srbije zna se)

20 stelt-ova F-111 totalno nevidljivih za radar.

i mozda jos 5-6 Avaksa za kontrolu zracnog prostora.

A za helikoptere neznam bas, jedno 200 apacha za invaziju.

Sve mozemo placat od PDVa, kazu da se milijarda sabrala a neznaju
sta ce s tim parama.
Hocel ovo bit dovoljno :)
jes i ja se slazem i jos samo 100tinjak aviona tipa SU-25 ili A-10 za podrsku kopnenih snaga i gdje bi nam bio kraj :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Den
Posts: 460
Joined: 14/01/2006 20:19
Location: XXXXX
Contact:

#116

Post by Den »

dZABA TI SVE KAD NEMAMO a-BOMBU...Bice,bice... :-) :-)
User avatar
Alfons Kauders
Posts: 37199
Joined: 24/09/2004 13:39
Location: Glavni Stan NVZ
Contact:

#117

Post by Alfons Kauders »

ako vas vec zanima ko sta ima i ko je sta zijanio pogledajte http://www.yuairwar.com
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#118

Post by revolver amidza »

nedim_uk wrote:@revolver amidza


Vidi se da si ti pod utiskom minulog rata,i shvatam te,... barem djelimicno.

Nasa PVO je sasvim sposobna da nedopusti nesmetano borbeno djelovanje tih "kantica".
Stojim iza toga jer Soko modeli jednostavno imaju arhaicnu opremu za navigaciju
i gadjanje.Pa bivsa Juga nije imala pare za kakve ozbiljnije modernizacije a
kamoli ova blijeda tvorevina.
Ovi avioni mogu borbeno djelovati samo u idealnim vremenskim uslovima i naravno
nista od nocnih akcija.A tada i PVO iz 50-tih ima neke sanse a kamoli novije.

Nemam pojma odakle ti informacije da Armija BiH nije nista oborila,bilo je
oborenih aviona.Evo znam za 2 situacije provjereno.
92 PVO iznad zenice ostetila je jedan koji je pao u reonu Teslica-Tesnja
i imao sam licno sliku 93 oborenog HV helikoptera MI-8 koji je prevozio
ranjenike iz Viteza u Splitsku bolnicu.Na slici je bila olupina helikoptera
na cijem trupu se jasno vidio znak "Sveti Vlaho".
To je usput izaslo u magazinu Hrvatski Vojnik 1997.

Kako vrijeme prolazi ta oprema zastarjeva i postaje upitno koliko je sama
pouzdana jer svakom normalnom oficiru su preci zivoti njegovih pilota
i asistenata ali bas kao sto kazes... kod nas nije nista normalno.

...I nesto za tvoju dusu da mozes mirno spavat.
Ima na jednom F-16 grb sa ljiljanima :) i fakat Bosanac je pilot.

dobro ja sam govorio iz onoga sto sam imao prilike vidjeti cuti,..bio sam ne malo frustriran cinjenicom i podacima,..a za ovo nisam,..o.k. drago mi je!
User avatar
revolver amidza
Posts: 374
Joined: 07/08/2005 11:43

#119

Post by revolver amidza »

ak-47 wrote:
revolver amidza wrote:Sa podacima kojima raspolazem vrs ima 10 aviona tipa SOKO J-21 Jastreb i jos 7 komada SOKO J-22 Orao koji ujedno predstavljaju i najpotentniju opremu u njihovom posjedu.
Ovih aviona netreba se bojati jer im je navigaciona oprema praistorija a borbeno djelovanje moguce samo danju uz idealne vremenske uslove.
Budite sigurni ovi avioni su opasniji po pilote nego po mete.


jel ti ti ozbiljno ili???
moraću sa iskrenim podsmjehom da ti odgovorim na ovetvoje konstatacije;
ti zapravo i jesi u pravu ali; avioni koje si pobrojao i koje im Rsjesu zaista smeće u tehnološkom smislu,ali zamislimo da bude opet rata između ova dva entiteta,nas bi i ovo smeće propisno jebalo!!!
naravno,nisam u toku s kakvom PVO raspolaže FBIH,ali čisto sumnjam da imamo išta bolje od strele2M,
dozvoli da ti ispričam koje doživljaje iz rata;bio sam svjedok "efikasnosti"naše PVO,u ljeto 92.čete bombarduju tvornicu BNT u N.travniku,.golim ih okom vidiš,pucaju iz onih patova i pamova,..ma ništa,..isto ljeto bio sam na položajima oko jajca i osjetio djelovanje njihove avijacije,..bukvalno smo bili nemoćni,..ništa im nismo mogli,..a hajde mogu da razumijem to da se nije ni imalo s čime,..ako se i imalo nije se baš ni znalo kako,..njima je jna ostavila i kadari oružje,zna se,..ali
u jesen 93. hvo jedinicama u dolini lašve je svaki dan i svaku noć dostavljao pomoć helikopter ili nekad više njih iz hrvatske(mi-8),i to se golim okom moglo vidjeti,..naravno da je PV0 armije bih opet bila "na visini" zadatka,..za čitavih 5 mjeseci sukoba,..niti jedan helikopter nisu uspjeli oboriti!!!,..dakle,..da rezimiramo stvar-da nije bilo zone zabrane letova te "kante" bi nama dobro gaće protresle,jer šta avion napravi za samo jedan napad znaju samo oni koji su to osjetili,...
e za razliku od nas,četnici se ipak mogu pohvaliti kakvim uspjehom,..uspjeli su oboriti nekolicinu helikoptera armije bih,..u tu zbirku mogu dodati oboreni britanski harrier 94.u okolini goražda te f-16 95.kod banja luke,..
ne poredim ja sad nas i njih u ratu,..poznato je sve,..ali čisto sumnjam da smo i sada bolji nego što smo onda bili!!!!
stoga priča leži u normalnim okolnostima,..a kod nas ništa nije normalno!!!
Slazem se sa tobom oko nekih stvari avion je zaista mocno oruzije al mislim da si ipak precijenio moc ratnog vazduhoplovstva RS jer je ono jako lose a u tih par akcija nisu imali previse uspjeha osim moralnog.

Jesil cuo za 2 srpska miga mislim da su bili MiG-21 koji su oboreni kraj Bihaca oborile su ih snage 5. korpusa sa strelama i da su nastavili koristiti avione na nekim drugim frontovima i malo cesce nasi bi vjerovatno nabavili neki bolji protivvazdusni sistem i nebi do kraja rata prezivio niti jedan njihov avion vjeruj mi a uspijeh nebi bio bog zna sta

A ARFBiH je neuporedivo jaca nego je izasla iz rata 95. sad konkretno neznam jesuli nabavili neke bolje protivvazdusne sisteme al opcenito smo dosta jaci u svakom pogledu nego na kraju rata a VRS ili sada njihov nacionalni korpus je dosta slabiji nego na kraju rata tako da je balans snaga u dobroj mjeri uspostavljen.
nisam znao za 5.K,..inace sam veoma obradovan sa tim,ako je tacno!
Post Reply