Film: Turski Rambo u Iraku

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
tuhaj27
Posts: 123
Joined: 07/03/2006 14:22

#1 Film: Turski Rambo u Iraku

Post by tuhaj27 »

DOLINA VUKOVA'

Turski blockbuster o zločestim Amerima

Američki vojnici u Iraku upadaju na svadbu i rešetaju mecima dječačića pred majčinim očima; masakriraju i nasumičnom paljbom iz strojnica ubijaju desetke nevinih, a žive odvlače u zatvor Abu Ghraib, gdje im židovski liječnik vadi organe koje će kasnije prodati bogatima na Zapadu. Dobro došli u 'Dolinu vukova'.

Image
U tri tjedna prikazivanja film je vidjelo gotovo četiri milijuna ljudi

S budžetom od 10 milijuna dolara 'Dolina vukova - Irak' redatelja Serdara Akara najskuplji je turski film svih vremena i vrlo je vjerojatno da će postati i komercijalno najuspješniji. Prodaje među muslimanima (i ne samo njima) trenutno najtraženiju robu: antiamerikanizam, upakiran u patetiku i nacionalni ponos te akcijske scene na tragu onih iz jugoslavenskih partizanskih filmova s Batom Živojinovićem, kada je junak jednom ručnom bombom ubijao na desetke 'Švabova'.

Nedavno istraživanje javnog mnijenja u Turskoj donijelo je zanimljive rezultate vezane uz stavove prema dugogodišnjim NATO-saveznicima: 53 posto Turaka smatra Amerikance bezobraznima, 70 posto nasilnima, 68 posto za njih kaže da su pohlepni, a 57 posto da su nemoralni. Roman 'Metalna oluja', koji govori o ratu između Turske i Sjedinjenih Država, već je mjesecima najveći bestseler u zemlji.

60 do 70 posto onoga što se događa u filmu je istinito i mi želimo reći tu istinu, koliko god ona gorka bila
No, osim crno-bijele strukture likova i profitiranje na općenarodnom antiameričkom sentimentu, 'Dolina vukova' ima i drugih aduta: film je zasnovan na istoimenoj akcijskoj seriji, ali i istinitim događajima iz srpnja 2003. godine, kada su američki vojnici uhitili 11 koalicijskih turaka, dva dana ih držali zatvorene s vrećama na glavama i ispitivali. Incident je uzrokovao buru protesta i negodovanja među Turcima, a američka vojska i administracija se po običaju nisu potrudile pošteno ispričati ili barem objasniti što se dogodilo.

Time i počinje film, s tim da jedan od turskih vojnika počini samoubojstvo kako bi 'spasio svoju čast'. Njegova oproštajna poruka dolazi do elitnog obavještajca koji sa svojim obavještajcima odlazi u Irak razjasniti okolnosti pod kojima se sve dogodilo. Tamo svjedoče zvjerstvima američke vojske i razotkrivaju lanac ilegalne trgovine organima koju predvodi američki liječnik židovskog porijekla – uz pomoć vojske, on nabavlja 'donatore' iz redova iračkih zarobljenika i njihove organe šalje bogatim kupcima u New York, London i Tel Aviv...


Image
Zanimljivo, u filmu sudjeluju i američki glumci - Gary Busey je zli doktor, a Billy Zane vojni časnik odgovoran za zločine

Film je očito jako emotivno djelovao na Turke u domovini (gdje ga je pogledalo preko tri milijuna ljudi) i u gastarbarteraju, ali i izazvao mnoge kontroverze. I dok su najviši predstavnici konzervativne političke vlasti u zemlji redom izrazili svoje oduševljenje, a predsjednik parlamenta Bülent Arinc čak ga je nazvao 'novim poglavljem u turskoj kinematografiji', mnogi smatraju da samo pridonosi jačanju vjerskog ekstremizma. Primjerice, bavarski premijer Edmund Stoiber pozvao je kina u Njemačkoj da ga prestanu prikazivati jer potiče mržnju prema Zapadu, Amerikancima i Židovima.

Nakon prikazivanja u Turskoj i dijaspori, film je trebao stići i u ostatak Europe i SAD, ali sada se to ne čini osobito izvjesno. Ali protivnika ima i u samoj Turskoj: oglasile su se neke nevladine organizacije koje mu prigovaraju otvorenu ksenofobiju, nacionalizam i rasizam, a neki kažu da je neprihvatljiv i način na kojoj su Turci prikazani u njemu – kao narod opterećen kompleksom manje vrijednosti.

Naš film je vrsta političke akcije, jer 60 do 70 posto onoga što se događa u njemu je istinito i mi želimo reći tu istinu, koliko god ona gorka bila, izjavio je scenarist Bahadir Ozdener.

Istina ili ne, čini se da 'Dolina vukova' i njen komercijalni uspjeh baš i neće pridonijeti boljem razumijevanju među kulturama i religijama, što je redatelj Akar proklamirao kao svoj cilj. Uostalom, nepatvorena stvarnost zabilježena na fotografijama iz Abu Ghraiba sigurno je upečatljivija i strašnija od bilo kakve fikcije.

http://www.tportal.hr/showtime/film/fset.html
tuhaj27
Posts: 123
Joined: 07/03/2006 14:22

#2

Post by tuhaj27 »

User avatar
Bosanac in Lederhosen
Posts: 282
Joined: 08/10/2005 23:56
Location: Njemačka

#3

Post by Bosanac in Lederhosen »

u Berlinu za vrijeme filmskog festivala burno docekan. neki kazu da je antisemitski i antiamericki. pogledat cu ga...
shtimach
Posts: 22
Joined: 17/08/2005 22:51

#4

Post by shtimach »

http://islamictorrents.net/details.php?id=3480

Ovdje se moze film skinuti, ali je na turskom jeziku, bez subtitle.
paul
Posts: 39
Joined: 24/02/2006 01:07

#5

Post by paul »

Ma šupljaci! Kao da Arapi, Iranci, Palestinci i ostali narodi bliskog istoka nisu loše prikazivani u američkim filmovima! Sjetite se samo "Three Kings", "Navy Seals" i svih tih B-filmova o američkim specijalnim postrojbama što se migolje tamo po nekim rijekama u Siriji. Ma sranje jedno najveće!

Zašto Turci ne smiju prikazivati Amere u lošem svijetlu? Odgovor: Zato što su Turci i još muslimani, ma sranje kakvo nikada nije bilo...
ak-47
Posts: 149
Joined: 01/09/2005 00:08
Location: Istanbul

#6

Post by ak-47 »

Ja sam jedan od onih koji zive u Turskoj i znaju turski jezik.
Dolina vukova je debilska serija i ne volim je uopste zbog,kako je autor ove teme naveo, partizanskih scena u kojima jedan lik ubija 200 ljudi al ovaj film me je stvarno iznenadio odlican je fakat i ako i nisam neki ljubitelj turske kinematografije koja je bezze u najmanju ruku al ovaj film je stvarno super.Neznam jeli izasla verzija na nasem jeziku a ako jeste vrijedi je pogledat :-D
User avatar
repeater
Posts: 1635
Joined: 04/07/2005 04:59
Location: Yoknapatawpha County
Contact:

#7

Post by repeater »

sad jos samo cekati da nam vrdoljak priljepi gotovinu kao ratnog heroja i onda mozemo polako poceti pisati novu istoriju.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9905
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#8

Post by Bosanac sa dna kace »

Da se u filmu ne radi o aktuelnim temema, bio bi bezveze!
Medjutim, to sto su Turci napravili ''svog Ramba'' ne treba da smeta nikom, jednostavno kome smeta nek ne gleda, jer to je jel sloboda govora i izrazavanja kako nam rekose u Evropi! Ne vidim sta nista lose u tome sto je prikazan samo djelic istine o zbivanjima u Iraku!
ak-47 wrote:Ja sam jedan od onih koji zive u Turskoj i znaju turski jezik.
Dolina vukova je debilska serija i ne volim je uopste zbog,kako je autor ove teme naveo, partizanskih scena u kojima jedan lik ubija 200 ljudi al ovaj film me je stvarno iznenadio odlican je fakat i ako i nisam neki ljubitelj turske kinematografije koja je bezze u najmanju ruku al ovaj film je stvarno super.Neznam jeli izasla verzija na nasem jeziku a ako jeste vrijedi je pogledat :-D
Uh i men se doticna serija ujala ko us, ni men se nije islo u kino da gledam istoimeni film, medjutim izmedju filma i serije gotov da nema nikakve veze! Film je super!
Turska kinematografija ti je bezveze jer je izgleda ne pratis, jesi pogledo filmove Propaganda, Hajduk (Eşkıya), Zid (Duvar), G.O.R.A????
Ni serije Evropska obala (Avrupa yakası) :D i Da djeca ne cuju ( Çocuklar duymasın) nisu lose, za mene su do sad medju najboljim serijama koje sam gledo posle naseg Boljeg zivota!
Oha falan oldum yaa! :D
Mr_M
Posts: 383
Joined: 16/07/2005 17:36

#9

Post by Mr_M »

A sta imaju i oni svog Veljku Bulajica.
:D
Post Reply