migrena i upitnost skolske medicine

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#1 migrena i upitnost skolske medicine

Post by mrak »

Dragi forume,

Prije neki dan sam se probudio sa vrtoglavicom, citav dan mi je bila muka od iste, da bi se kasnije razvilo u nepodnosljivu glavobolju i bol u ledjima, vratu koji je donekle podnosljiv kad lezim u krevetu.

Pocinjem sumnjati u doktore, posjetio sam dva tri, sva tri su bili jako zauzeti, po pacijentu provedu 10-15 minuta i imam osjecaj da svi samo nagadjaju...

Dobio sam uputnicu neurologu, ali nema sanse doci na red u sljedecih 10tak dana. Dok cekam razvoj situacije htio sam vas pitati o alternativnim pristupima: akupunkturi, shiatsu (i drugim masazama) pa i homeopatiji?
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9886
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#2

Post by Bosanac sa dna kace »

Otidji kod viodvite Azire da ti njezine kasike kazu sta ti je! :lol:
Vingo
Posts: 3912
Joined: 11/03/2003 00:00

#3

Post by Vingo »

Ko ti je rekao da imas migrenu? Ona obicno ne napada vrat i ledja. Samo jednu stranu glave...
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#4

Post by mrak »

Hm, mislio da je migrena = jaka (disabling) glavobolja, evo citam na http://en.wikipedia.org/wiki/Migraine, to bi trebalo da je to...
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#5

Post by Pooll »

Migrena, migrena... Glavobolja pracena vrtoglavicom, mucninom... smetaju ti zvukovi i svjetlost...

Meni je mnogo pomogla homeopatija... Takodjer pomaze i dobra masaza vrata i ramena koja aktivira mikrocirkulaciju... (barem meni)
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#6

Post by Pooll »

E sada, ako ti se to javilo prvi put... mozda si je tek sada dobio, ali vrlo cesto kod pacijenata se migrena javi jednom ili nekoliko puta za zivota... za nadati se je da si ti taj sretnik....

Vrlo cesto ova glavobolja ima svoju "najavu" tako sto ti bljeska bijelo pred ocima i osjecas trnce u extremitetima....

Takodjer povezana je sa neredovnom stolicom, ishranom (sir,sir, kakao :( ) bla,bla... pogledaj na:

http://www.plivazdravlje.hr/?section=pr ... ti&bid=458
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#7

Post by PipiDugaDevetka »

Pušiš li (duhan)?
Ako si jeo narandže, banane, grejp i ostale agrume, njih tretiraju
IMAZALIL-om (vidi original pakovanje) da što duže ostanu "svježi" u policama.
Simptom:Glavobolja. Proguglaj riječ IMAZALIL.
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#8

Post by mrak »

Ne pusim.
Ja nemam pojma odakle se ovo pojavilo, i sve sam nesigurniji da je ovo migrena, ova bolest, bol se doima tako neopipljivom, tako je ne mogu lokalizovati a..tako boli...

Sve je pocelo nekim umorom, blago povisenom temperaturom, pa onda nakon sto bi odspavao bude bolje, pa se opet umorim...pa onda ta vrtoglavica....sada uopste vise ne odlazi...

Nemam pojma. Imam za koji sat tu masazu, nadam se da ce to makar malo pomoci.
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#9

Post by Pooll »

Kakvo je stanje sada?

Ja sam jucer ima groznu glavobolju :(
User avatar
Qler
Posts: 23598
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#10

Post by Qler »

ma ja svaki dan popijem min jedan kofan... mene glava boli pravo puno i pravo cesto jos od osnovne a i stari i dedo isto tako... kazu migrena :) ali kofan, nekad dva u cugu :) i popusti.....
User avatar
Pooll
Posts: 4980
Joined: 01/08/2003 00:00
Location: Sarajevo
Contact:

#11

Post by Pooll »

Ni Avamigran nije los... mada je bez recepta oko 10 km...
mačak u čizmama
Posts: 1189
Joined: 17/03/2004 09:18

#12

Post by mačak u čizmama »

ima sad dosta toga, jako puno raje se žali na istu stvar...
prelazni period, virusi haraju...moguće da su to samo simptomi gripa...
User avatar
PipiDugaDevetka
Posts: 19071
Joined: 25/12/2003 00:00
Location: Živim u nadi RBiH, druge adrese nemam. Uostalom, mislim da genocidne Kartagene treba demontirati.

#13

Post by PipiDugaDevetka »

mačak u čizmama wrote:ima sad dosta toga, jako puno raje se žali na istu stvar...
prelazni period, virusi haraju...moguće da su to samo simptomi gripa...
Ja mislim da je do hrane. Smeća od hrane. Smanji se imunitet i...svašta bude insanu..
Dioxini i PCB se otapaju u masnoćama...dioxini idu uz proizvodnju pesticida...
Image
Otrovani predsjednik Juščenko

Dr. Merim Omerhodžić:
http://www.healthbosnia.com/healthbosni ... Paznja.htm
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#14

Post by Nesferatu »

vrtoglavicom, citav dan mi je bila muka od iste, da bi se kasnije razvilo u nepodnosljivu glavobolju i bol u ledjima, vratu koji je donekle podnosljiv kad lezim u krevetu.
Jako si stur u opisu. Jeli se radi o vrtoglavici ili o pomankanju balansa, kad ustanes npr naglo, osjetis slabost i tako to?

Ako se radi o vrtoglavici onda je to slucaj vertiga. Npr. imas osjecaj da se oko tebe sve okrece dok ti stojis. Ili na odredjeni pokret glavom, okrece se sve oko tebe. Moguce je formirati kristalcicie kalcije u organu za balans koji onda stavraju pogresne percepcije tako da mozes imati osjecaj da se kreces kad sjedis i vrtis kad lezis i svasta nesto. Vrlo je slicno osjecanju kad popijes previse jer alkohol upravo ima najjaci efekat na ove centre u mozgu...

Ako je to pomankanje balansa onda moze biti aura koja se javlja prije migrene. Bitno je da primjetis kad se javlja, koliko dugo traje, da li imas problema sa sluhom i vidom, da li ti raste temperatura? Povraca li ti se? Osjecaj slabosti? Da li si u stvari slab? Imas li kakvu drhtavicu - motornu slabost lica ili ruku npr. I slicno. Ovdje sebi mozes samo mnogo pomoci i neurologu kojeg posjetis ako sve fino stavis na komad papira sta si primjetio da nije u redu i koliko dugo traju simptomi i po kojem redu, te ako ih ista cini boljim ili gorim.

Posto imas temperaturu i kazes da si umoran moguce da imas infekciju srednjeg uha. One mogu biti bakterijale ili viralne prirode. Bakterijalne obicno tretiraju antibiotikom a viralne moras prelezati. Bakterijalne su opasne jer mogu da prouzrokuju trajnu stetu te ako imas stalno temperaturu a ne povremenu, otidji kod bilo kojeg doktora koji ti mozes barem dati pocetnu dozu antibiotika. Ako je virus trebao bi proci za 2-3 dana. Kad god u centralnom nervnom sistemu imas neku infekciju i imuni sistem reaguje pretjerano moze doci do oticanja te je moguce imati razno-razne probleme sa nervima koji vode iz i ka periferiji, stoga, cisto sumnjam da imas problema sa vratom i ledjima, prije bih rekao da je to manifest bolesti na periferiji jer je poznato da mozak sam po sebi nema receptore za bol tako da mozak "ne moze boljeti" sam po sebi. Iako ce ti ljudi sa migrenom tj. sa hemijskom olujom u glavi reci, da je itekako moguce imati bolove nevidjene i sto je najgore, zene cesce boluju od migrene ali muskarci imaju mnogo teze simptome.

Postoji jos jedna bolest koja se javlja se pretjerano konzumacijom soli - NaCl tj. Meinere's Disease, koju je imao Van Gogh. Vrlo problematicne vrtoglavice, varijacije u slusnom defektu (cujes ok, pa malo slabije pa nikako, pa bolje itd)...Rijetka bolest.

I ako hoces bas da znas i zadnju stvar. Postoji specifican tumor, acoustic neuroma koji pogadja CN VII tj. zivac za sluh i balans. Ovaj tumor raste jako sporo, i obicno se gubi sluh, slabost misica lica, problemi sa balansom i u 99% slucajeva, nema veze sa vrtoglavicom tako da se ne bih pretjerano brinuo o ovom ali opet ne zelim da izostavim nesto kad vec ovo pisem jer moras shvatiti ovo ozbiljno i insistiraj na tome da se nadje uzrok svega, jer to ti garantuje mnogo vece sanse, da se rijesis problema jednom za uvijek, sa pravilnim tretmanom.

Evo ti jedna fina stranica na Engleskom ali je za doktore tako da ako se ne mozes snadji pokusaj naci informacije negdje drugo i nemoj da panicis niti da se pokusavas sam dijagnosticirati i tretirati. Vjeruj mi, najbolje je da to prepustis neurologu. Ovo sto sam ti gore napisao su samo uzroci vrtoglavice i to oni najosnovniji, ukoliko se kod tebe radi o migreni, onda mozes slobodno 99% gore napisanog da jednostavno zaboravis jer migrena je jedno polje medicine koje je slicno istrazivanju Marsa - naime vecina neurologa koje posjetis sa migrenom zele da se objese jer je uzasno tesko pronaci uzrok i tretman je cesto samo simptomatoloski tj. daju ti tabletice i s tim moras da se zadovoljis do kraja zivota. Nekom pomaze, nekom vrlo malo. I eto javi kako si, jesi ziv i jesu li ti pomogli oni kojima je to posao...

http://www.aafp.org/afp/20060115/244.html

I jos samo da dodam nesto. Nemoj gubiti vjeru u medicinu kao nauku. Cak i kad sistem ne funkcionise i ima dosta doktora koji jednostavno izbjegavaju da rade svoj posao, to ti je ipak najbolja sansa, da koliko toliko ako nista drugo, razumijes sta se s tobom desava, a koliko vidim, to je i osnovni razlog zbog koje si pokrenuo temu...
mrak
Posts: 373
Joined: 25/06/2002 00:00
Location: Sarajevo-Vienna
Contact:

#15

Post by mrak »

Nesferatu, kao prvo, hvala ti na ovako iscprnom odgovoru i sto si odvojio vremena da mi odgovoris.Malo kasnim sa odgovorom, ali mislim da sam koncno skontao sta je (naravno, treba otici kod doktora da potvrdim). Mislim da se radi o ovom menieru: otkrio sam da napadi vrtoglavice dolaze kod prevelike konzumacije soli ili kofeina, skoro zagarantovano.
Post Reply