Za muslimane preporučljivi samo halal proizvodi

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

User avatar
Vodenjak
Posts: 7416
Joined: 03/10/2004 18:45

#51

Post by Vodenjak »

U principu nemam nista protiv da se "oznace" proizvodi koji su dozvoljeni za jelo muslimanima.
Ono sto ne mogu da prihvatim kao uslov je da "halal" proizvodi ne mogu da stoje pored onih koji nisu to...
A upravo tome vodi sve ovo... Sto vise "halal" proizvoda, veca mogucnost da se jedna trgovina pocne baviti prodajom SAMO "halal" robe, a onda su podjele... neminovne! Manjim dijelom zbog vjere, a puno vecim zbog pritiska okoline, pocece muslimani da navracaju samo u "ispravne" i "ciste" trgovine...
Oni drugi ce naravno da idu u druge trgovine da se, je li, ne petljaju u "njihove" i sve tako...

Imamo skole za Srbe, Bosnjake i Hrvate...
Sad cemo imati i mesnice, trgovine, restorane...

Znam ja nas, jebo ti nas... :-? :oops:
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#52

Post by CiCiban »

:oops: ko je spominjao exkluzivne trgovine? svaki proizvod ima svoj celofan

ne znas ti bas, a vec bi da...
:D


p.s. jer oni koji kupuju halal proizvode, ni do sada nisu bili potrosaci drugih, tako da niko nije na gubitku ...
ali ima tu nesto drugo... garantovani sastav proizvoda..i garantovani kvalitet, su dvije razlicite stvari :P.. narocito kod nasih, ajmo rec biznismena..
A sadd....... I can'T waiTT to sEE :D :skoljka: the sretnoG doBBitnika.. :P:P
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#53

Post by Ahmmed »

zeno,slazem se s tobom, konačno su se sjetili :)

Još samo da nam se gospoda iz Islamske zajednice sjete da izdaju koju fetvu imućnim muslimanima, kojima bi preporučili,ili recimo,tražili od njih da svoj novac ulože,u recimo, dijelove istočne Bosne, gdje bi nam kraj bio :D


Lijepo je to, teorijski gledano, pohvalno, potrebno.....I neće to dovesti do exkluzivnih prodavnica i novih segregacija....Što Ciciban reče, celofan ti , celofan mi :-) Kao i do sad!

Ali, mene brine druga stvar: Dok u, recimo,Tursunovom Brdu, kraj Teočaka, pripadnici te iste Islamske zajednice padaju u nesvijest od gladi, a riječ je o muslimanskim ženama,koje kuluče, bukvalno, na imanjima lokalnih muslimanskih gazda, za DVIJE marke dnevno, dotle mi, na akademskom nivou, kako i priliči metropoli, raspravljamo o certificiranju halal hrane.... i to uglavnom, mesa i mesnih proizvoda. Muslimani u Tursunovom brdu, bili bi presretni da imaju brašna....da naprave kruh....za brašno ne treba certifikat....
User avatar
CiCiban
Posts: 2075
Joined: 17/02/2002 00:00

#54

Post by CiCiban »

poslije ovoga, nema se sta vise reci...
User avatar
DaysleepeR
Posts: 14590
Joined: 29/05/2003 00:00
Location: Rajvosa

#55

Post by DaysleepeR »

Jedan drugi ugao, a u stvari ista stvar.
Mocni su ti jevreji, bas se pitam da li ce iko ovo nazvati primitivnim ili vjerom iznad drzave:
Vjerska čistota brze hrane

Koliko je hrana koja se služi u McDonaldsima u Izraelu u skladu sa strogim židovskim vjerskim propisima? I jest i nije, a sve više jest, što se označava posebnim znakom

Na zahtjev glavnog rabina Tel Aviva, Israela Mer Laua, dva McDonaldsova restorana u tom gradu promijenila su boju svog zaštitnog znaka iz uobičajene crvene u plavu, da bi obavijestili mušterije da je ono što se u njima služi potpuno u skladu s vjerskim prehrambenim pravilima. Pored boje, tu su i veliki natpisi KOSHER na hebrejskom i engleskom.

U Izraelu posluje više od 111 McDonaldsa. U svima njima služi se kosher meso, ali velika većina njih krši vjerske propise (navedene u Svetom pismu u Levitima 11:1 -17:20, Izlasku 23:19 te 34:26 i Deuteronomiji 14:21); služenjem cheesburgera krši se zakon da se meso i mliječni proizvodi nikad ne serviraju skupa. Također, većina tih restorana radi na šabat i vjerske praznike.


Vjerske propise o hrani i radnom vremenu u potpunosti poštuje samo 12 izraelskih McDonaldsa, među kojima su i dva u Tel Avivu koji su sad posebno obilježeni. Rabi Mer Lau objašnjava zašto je inzistirao na zamjeni boje: "Brinuo sam se da ljudi ne budu zbunjeni, naročito turisti koji ne znaju hebrejski. Plavo je boja neba, plavo je na izraelskoj zastavi i plavo nije crveno. Mora postojati jasna i uočljiva razlika."

Neki Izraelci su zadovoljni promjenom, poput pobožnog Michaela Kramera: "Sad izdaleka vidim je li u pitanju kosher restoran." Drugima, pak, poput Roija Gersteina, promjena se ne sviđa: "Ne volim promjene, naviknut sam na crveni znak. Osim toga, burgeri bez sira nisu ukusni kao cheeseburgeri."

http://www.klik.hr/naslovnica/fitlife/2 ... 02004.html
Kwaheri
Posts: 3273
Joined: 30/04/2004 12:33

#56

Post by Kwaheri »

Ahmmed wrote:zeno,slazem se s tobom, konačno su se sjetili :)

Još samo da nam se gospoda iz Islamske zajednice sjete da izdaju koju fetvu imućnim muslimanima, kojima bi preporučili,ili recimo,tražili od njih da svoj novac ulože,u recimo, dijelove istočne Bosne, gdje bi nam kraj bio :D


Lijepo je to, teorijski gledano, pohvalno, potrebno.....I neće to dovesti do exkluzivnih prodavnica i novih segregacija....Što Ciciban reče, celofan ti , celofan mi :-) Kao i do sad!

Ali, mene brine druga stvar: Dok u, recimo,Tursunovom Brdu, kraj Teočaka, pripadnici te iste Islamske zajednice padaju u nesvijest od gladi, a riječ je o muslimanskim ženama,koje kuluče, bukvalno, na imanjima lokalnih muslimanskih gazda, za DVIJE marke dnevno, dotle mi, na akademskom nivou, kako i priliči metropoli, raspravljamo o certificiranju halal hrane.... i to uglavnom, mesa i mesnih proizvoda. Muslimani u Tursunovom brdu, bili bi presretni da imaju brašna....da naprave kruh....za brašno ne treba certifikat....
...Ahmede, da ti kazem nesto...ja bih bila presretna kada bi IZ funkcionirala tako, da uspije i da zeli (makar) podmiriti sve ono obaveza sto bi joj proisticalo iz obaveze nasljednika bejtul-mala, kad vec drzava ne moze... Nazalost, vidjela sam nedavno Tursunovo brdo, Jasikovac, Trnavu i kako to tamo izgleda...
...imucnim muslimanima, mu'minima...ne treba fetva, misljenja sam...a i da izdaju kakvu koja bi "obavezivala", osim sto bi zadovoljilo nas koji bismo voljeli takvo nesto...samo bi polucila rezultate "on ce meni sta cu ja sa svojim parama...", ali opet, i pored toga, ja bih voljela da jednu takvu izdaju :)
...a to sto je nema, i sto uvijek ima nesto prece... ne moze i ne bi trebalo biti razlogom da se ne podrzi ovaj projekat...
...jer ako se pocnu povlaciti takve paralele...ne bismo daleko...a da IZ treba reformaciju sistema i kadra, definitivno...da...
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#57

Post by hananah »

valja IZ isplatiti nova pokrivana, a sve ih je vise... da ne budem zajedljiva odnosno da neko ne pomisli ali asicare je tako, najisplatniji posao danas jeste pokriti se
a sto se tice mesa ja licno radi svih ovih bolescura ptica krava i ovaca jedam samo halal ribu i halal svinjetinu, pa ko hoce nek halali ko nece ne mora, moja trpeza moj problem sta cu jesti pa tako ne vidim razlog da se iz bavi takvim glupostima pored ovoliko problema u zemlji
edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#58

Post by edu »

ja da sam moderator..ja bih ovu temu sad zatvorio.. :D ..jer ima ovih sto bi se jebali a da im ne udje..tj. sto bi provocirali..a opet ne bi zeljeli da im se zalijepi ta etiketa..provokatora..pa se narucaju "halal svinjetine"..sta god to znacilo..i onda dodju ovdje naprdjivati..ako nemate nesto pametno reci..onda se nemojte ni javljati..o vrijedjanju da ne pricam!
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#59

Post by Ahmmed »

Zeno, ne sporim, naravno, potrebu Islamske zajednice da i u oblasti o kojoj raspravljamo, da svoj doprinos. Samo, nikako da sredimo i odredimo prioritete..... :) Slažem se da ja da bi dobrostojeći muslimani vjerovatno odgovorili na takvu fetvu u stilu u kojem si ti navela....Ali, svejedno, volio bih vidjeti jednu takvu fetvu....Ona bi puno govorila o odnosu Islamske zajednice prema muslimanima u ovoj zemlji....I bio bi to dokaz da se Islamska zajednica počela miješati u svoj posao....pa ma kakvi rezultati takve fetve bili!

Hananah, prvi put od tebe čujem da Islamska zajednica BiH, plaća pokrivanje žena....Imaš li,molim te,konkretan primjer.....Ko,gdje, kada,koliko para, koliko često se vrše isplate....
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#60

Post by hananah »

oprosti molim te, ali ako ima halal ovo i halal ono sto ne bi bila halal svinjetina
moj stav je licno da meso ne treba ni jesti jer kad ubijemo zivotinju onda ubijemo jedan zivot, oduzmemo neciju dusu, i kako se to moze oprostiti iliti po naski receno halaliti
dakle, sto onda ne bi halalili svinjetinu ili ribu ako halalimo ovcu, sta je to ovcina dusa manje vrijedna od duse svinje ili moje duse ili tvoje duse
ti i ja ne pricamo isti jezik, niti se mozemo razumjeti i ne treba, jer ti realnost i necije misljenje nazivas vrijedjanjem, a ne pitas se ti slucajno da li je uvreda s tvoje strane takav stav prema mojem misljenju,
ili ti je ok da svi isto mislimo, a ko malo odudara onda vrijedja, daj molim te pa sad bi se tom logikom ja trebala naci uvrijedjena sto razdvajaju muslimane od nemuslimana, a to je puno veca uvreda od mog pominanja svinjetine, osim toga ja nisam nigdje rekla da je ko treba jesti vec da je ja jedem, a meni su eto rekli da trebam jesti halal, pa sad ti odvagaj i mucni svojom zalizanom glavom
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#61

Post by Ahmmed »

A, ne guram se, nego tražim dokaze za gore izrečenu tvrdnju :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#62

Post by horns&drums »

Ja samo kosher pucam, ne znam vam ja taj halal sta je :D:D:D:D
User avatar
Ahmmed
Posts: 4274
Joined: 21/09/2005 22:28

#63

Post by Ahmmed »

horns, ako znaš šta je košer, znaš i šta je halal :D


Sa istog izvora vodu pijemo.... :)
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#64

Post by BECHO »

hananah wrote:valja IZ isplatiti nova pokrivana, a sve ih je vise... da ne budem zajedljiva odnosno da neko ne pomisli ali asicare je tako, najisplatniji posao danas jeste pokriti se
a sto se tice mesa ja licno radi svih ovih bolescura ptica krava i ovaca jedam samo halal ribu i halal svinjetinu, pa ko hoce nek halali ko nece ne mora, moja trpeza moj problem sta cu jesti pa tako ne vidim razlog da se iz bavi takvim glupostima pored ovoliko problema u zemlji
Halali mi, ali pored toliko problema u zemlji, Hana bi da nas pripoji Hrvatskoj! :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#65

Post by horns&drums »

Hajmo se kladiti da je mislila samo na dio Hrvatske :D:D
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#66

Post by BECHO »

edu
Posts: 7895
Joined: 30/11/2004 15:25

#67

Post by edu »

hananah wrote:oprosti molim te, ali ako ima halal ovo i halal ono sto ne bi bila halal svinjetina
moj stav je licno da meso ne treba ni jesti jer kad ubijemo zivotinju onda ubijemo jedan zivot, oduzmemo neciju dusu, i kako se to moze oprostiti iliti po naski receno halaliti
dakle, sto onda ne bi halalili svinjetinu ili ribu ako halalimo ovcu, sta je to ovcina dusa manje vrijedna od duse svinje ili moje duse ili tvoje duse
ti i ja ne pricamo isti jezik, niti se mozemo razumjeti i ne treba, jer ti realnost i necije misljenje nazivas vrijedjanjem, a ne pitas se ti slucajno da li je uvreda s tvoje strane takav stav prema mojem misljenju,
ili ti je ok da svi isto mislimo, a ko malo odudara onda vrijedja, daj molim te pa sad bi se tom logikom ja trebala naci uvrijedjena sto razdvajaju muslimane od nemuslimana, a to je puno veca uvreda od mog pominanja svinjetine, osim toga ja nisam nigdje rekla da je ko treba jesti vec da je ja jedem, a meni su eto rekli da trebam jesti halal, pa sad ti odvagaj i mucni svojom zalizanom glavom
ne da mi se s tobom peglati..jer nisi vrijedna toga..samo ti kazem da tvoja a i moja sloboda prestaje tamo gdje pocinje tudja..i tome se trebamo pokusati prilagoditi koliko-toliko..svinjetinu jedi..tvoja stvar..to me ni najmanje ne interesuje..ali je za svinjsko meso govoriti da je halal..????jer to nije tacno..(neka me zena..ciciban..ahmmed..isprave ako grijesim..)..ekvivalent tvojoj ašićare provokaciji je..danas me auto poprskalo svetom vodicom?!..nidje veze..!!!
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#68

Post by Reina »

ma Cici je to davno dobro rekla :-)


CiCiban wrote:
hananah wrote: a one koje su skroz pokrivene nekako mi djeluju...ma strah me je hebi ga, :(
kad smo vec tu..mozda i tvoja licnost, s obziRRom na psihicki profil nekome djeluje zastrasujuce...
i s pravom je zabrinut..a uopste nisi pokrivena :roll:
User avatar
pape
Posts: 6833
Joined: 21/08/2003 00:00
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#69

Post by pape »

BECHO wrote:
hananah wrote:valja IZ isplatiti nova pokrivana, a sve ih je vise... da ne budem zajedljiva odnosno da neko ne pomisli ali asicare je tako, najisplatniji posao danas jeste pokriti se
a sto se tice mesa ja licno radi svih ovih bolescura ptica krava i ovaca jedam samo halal ribu i halal svinjetinu, pa ko hoce nek halali ko nece ne mora, moja trpeza moj problem sta cu jesti pa tako ne vidim razlog da se iz bavi takvim glupostima pored ovoliko problema u zemlji
Halali mi, ali pored toliko problema u zemlji, Hana bi da nas pripoji Hrvatskoj! :D
:roll: Ovdje opet tikve pucaju, .... :oops: ... a doskora su se ovo dvoje svakim postom lizali. :zzzz:
Becho i Hanifa, .... halalite mi na ovoj opasci. :D
User avatar
horns&drums
Posts: 15667
Joined: 16/03/2004 16:24
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#70

Post by horns&drums »

Meni kosherite na ovoj opasci :D:D:D:D:D
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#71

Post by BECHO »

pape wrote:
BECHO wrote:
hananah wrote:valja IZ isplatiti nova pokrivana, a sve ih je vise... da ne budem zajedljiva odnosno da neko ne pomisli ali asicare je tako, najisplatniji posao danas jeste pokriti se
a sto se tice mesa ja licno radi svih ovih bolescura ptica krava i ovaca jedam samo halal ribu i halal svinjetinu, pa ko hoce nek halali ko nece ne mora, moja trpeza moj problem sta cu jesti pa tako ne vidim razlog da se iz bavi takvim glupostima pored ovoliko problema u zemlji
Halali mi, ali pored toliko problema u zemlji, Hana bi da nas pripoji Hrvatskoj! :D
:roll: Ovdje opet tikve pucaju, .... :oops: ... a doskora su se ovo dvoje svakim postom lizali. :zzzz:
Becho i Hanifa, .... halalite mi na ovoj opasci. :D
Hej moj sinko, jos si ti zelen zeko za ove forumske aritmeticke operacije! 8-)

Halal ti bilo! :D
hananah
Posts: 5482
Joined: 06/01/2004 00:00
Location: Sarajevo

#72

Post by hananah »

Volim Hornsa volim i Papeta ali sto ja volim svoga asikliju Bechu :-) :-) :-) :-) najvolim ga a vi mi halalite i koserite, ali on mi je najdrazi pusa mom Bechi :-) Mi cemo se najest' svako onog mesa sto voli pa oprati zube i onda se :kiss:
Amoniman
Posts: 15
Joined: 26/05/2005 02:01

#73

Post by Amoniman »

A halabuke oko ovih svakodnevnih akata naseg nam dragog reisa :-D

Svakakvih sam gluposto cuo, ali sto je ova :D :D :D

Pa zar treba neko da obvezuje nekoga nekakvim odlukama da bi ovaj kome bi ta odluka bila namijenjena, prodavao halal meso ???
Ako je iole moralan covjek, bio musliman ili ne, prodavat ce meso koje je zaklano po propisima, koje je cisto, od kojeg necu fasovati kakvu bolescurinu. Vjerovatno ima i muslimana koji su vlasnici nekih mesnica, pa kod nekih nema svinjetine, a kod nekih ima, pa se sami odlucite gdje cete kupiti meso, a ne da cekamo da reis izda ćahat na kojem pise gdje cemo kupovati meso. Ako je musliman vlasnik, sigurno nece prodavati svinjsko meso, jer mu je to zabranjeno, ali zato postoje i druge mesnice gdje se moze kupiti i svinjsko meso. To ne treba da smeta ni jednima ni drugima. Neka kupuje i jede ko sta gdje zeli. U Kur´an- u je sve lijepo objasnjeno na koji nacin funcionise trgovina, kako sa mesom itd, ali nigdje se ne spominje reis Ceric, tobe Jarrabi, zato ne izmisljajte toplu vodu.
Kupovat cu meso gdje mi je volja, a ne gdje reis kaze, a onome ko mi proda, na dusu mu svaka podvala.

Vidim da odmah ovakve teme prave podjele. Pa dajte ljudi, ne zivimo u 10 vijeku i ne zivimo ni u Bagdadu, niti u Vatikanu, u Sarajevu smo, u BiH. Mnogo nas je razlicitih, pa neka svako izabere sta mu odgovara.
IZ daje sebi za pravo mnogstosta pa me i ovo ne cudi. Bolje bi bilo da nauce mnoge efendije sirom BiH da ljudima objasne kako da budu dobri ljudi, kako da pomognu svog komsiju bio on musliman ili ne, a ne za koga da glasaju (citaj SDA), koje mesnice prodaju halal meso (citaj mesnica clanova SDA) i slicne gluposti.
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#74

Post by mr__bosnjak »

Neznam kako da komentarisem na vijest. Ali ljudi, zar vam nije cudo sto ovu vijest objavljiva bas Vecernji List ili ocito neka druga hrvatska zurnalistika. Livno? Hrvatska kompanija "podravka"? Polahko, polahko oni guraju neprestajno svoju propagandu o BiH i Bosnjacima kao fanatcnom drzavom i narodom.
User avatar
Bosanac sa dna kace
Posts: 9904
Joined: 27/06/2005 20:21
Location: ponutrače

#75

Post by Bosanac sa dna kace »

Super je to sa halal hranom!
Ne vidim razloga sto su se neki napuhali, pa vas niko ne goni da jedete ono sto je halal, jedite sta hocete!
A to sto je IZ u Livnu trazila da neko prestane prodavat svinjetinu, lmoguce da prodaje u nekom objetku koji je u vlasnistvu IZ, moguc eje da je to neka osoba koja ima u IZXX uticaja, a ja ipak vjerujem da je to medisjka podvala!
Mene samo brine to sto sam cuo o proizvodnji ''halal'' proizvoda prije rata u Vojvodini, kad oni dodju u kontrolu sve je OK, medjutim cim zamaknu iza prvog coska sve je po starom...
Locked