Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderator: O'zone

_BosanaC

Post by _BosanaC » 28/02/2006 17:00

A wrote:
seka wrote: ...i nosanje cegera :oops:
Da, stvarno bih voljela vidjeti muskarce da tegle cekere :x
Pogledaj malo oko pijace - samo zene, natovarene ko mazge, muka me spopadne kad ih vidim :-?
Tipican primjer gdje feministkinja vidi samo ono sto zeli da vidi, kao uostalom i mnoge grupacije u nasem drustvu. Usranusa, ali teska.

sunday_morning

#52 Re: Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Post by sunday_morning » 28/02/2006 17:02

kub lajkan wrote:Zato zahtijevamo da se raspise referendum kako bi se svi konstitutivni narodi mogli izjasniti o uvodjenju rijeci BUDAL u nas jezik!

:D
:lol: :lol:
svaka cast. lijepo se malo nasmijati prije nego ucinim "log off" i krenem kuci trazeci da me ipak dobaci neka taksistkinja :D

sunday_morning

Post by sunday_morning » 28/02/2006 17:11

rumenko wrote:osim toga lingvisticke promjene u urbanom segmentu globalne depolarizacije polova s akcentom na liberalizaciju pluralno demografskih fikcija ne mogu se zadovoljiti sa parcijalnim bazicnim metaforizmima baziranim na defragmentaciji apliciranih deskripcija...ovo sam malo uprostio da bi me sunday_morning skont'o-ala...
OK rumenko, mislim da smo se razumjeli...
osim sto filozofiram.. u slobodno vrijeme muzem krave, letim na pijacu, pravim domaci sir i kajmak...bRez konzervansa, ako zatreba, zdrava hrana i to..

horns&drums
Location: Quaff a cup to the dead already and hooray for the next to die

#54 Re: Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Post by horns&drums » 28/02/2006 17:29

sunday_morning wrote:
kada cemo imati u sluzbenom jeziku, medijima i sl. direktorica? inzenjerka? novinarka? lijecnica?

a ne samo domacica, cistacica, pralja, kurva, drolja, budala i sl. pezorativni termini?! pitam se kada cemo pobijediti nas primitivizam, sovinizam i uska shvatanja?
Zaboravila si blagajnicu :D:D:D:D

Pobijediti primitivizam? Nista ovo nije sta slijedi za par desetaka godina, kada ovo malo pametnih ljudi sto je ovdje ode iz grada. Npr. ti, evo da ne idem dalje, koja si primijetila nesto.

Dok god se polazu ispiti na fakultetima preko stele, dobiva se zaposlenje na osnovu rodbinskih veza ili po politickom zadatku-nema 'ljeba. Dok god profesorima moras placati za instrukcije da bi polozila ispit jer bez instrukcija ne mozes proci sve da si hafiz...

Fuj...

baustelac

Post by baustelac » 28/02/2006 18:19

Predsjednik, direktor, upravnik, sef ... Rukovodeci polozaji, muski rod - zasto? Ode onda prica nasiroko.

Hocemo zenski rod!!!
Predsjednica, direktorica, upravnica, sefica ....
Ja da sam zena ne bi se s ovim slozio. Ne lici li ovo na deminutiv? Mora se naci nesto prikladnije

Ali ovo je mali problem, ne vidi se puno veci. Nisam jos nigdje vidio da se spominju gradjanke, samo gradjani. Pa mislim, to stvarno nema smisla.

****A muskarcima - ****C zenama!

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

#56 Re: Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Post by pape » 28/02/2006 19:32

kub lajkan wrote:
sunday_morning wrote:kada cemo imati u sluzbenom jeziku, medijima i sl. direktorica? inzenjerka? novinarka? lijecnica?
a ne samo domacica, cistacica, pralja, kurva, drolja, budala i sl. pezorativni termini?! pitam se kada cemo pobijediti nas primitivizam, sovinizam i uska shvatanja?
I nama muskima je dosta zenskog sovinizma! Neke od nas zaboli kad ih nazivaju budalama, a to je ipak zenski rod.
Zato zahtijevamo da se raspise referendum kako bi se svi konstitutivni narodi mogli izjasniti o uvodjenju rijeci BUDAL u nas jezik!
:roll: Lajkane, .... moram ti reci da si, ..... budalash. :wink:
PS, ..... ovo je samo iz razloga da kazem da postoji ta rijec u muskom rodu. :oops:

Panta Rei

Post by Panta Rei » 28/02/2006 20:00

Pa dobro nema problema s tim nekim nazivima (direktorica, profesorica/profesorka, novinarka isl). Ali problem nastaje kad one toliko insistiraju na tome, pa dobijemo npr. od poslanik / poslanica - kao ono što mitropolit objavljuje za Vaskrs, Božić i slično.
:-)
I šta ćemo ako se žena bavi lovom ili je u vojsci (a ima ih pošto su sad emancipovane)?
Lovac - ?
Vojnik - ?

The_Fluid

Post by The_Fluid » 28/02/2006 20:11

Interesantno je da su se svi potrudili da pronadju primjere, u kojima se ne moze ili ne zeli ili ruzno/smijesno/neobicno zvuci neka rijec u zenskom rodu.

Ne vidjeh skoro nijedan komentar koji bijase pozitivan, kazem skoro.
Stvar je jednostavna, ako su Nijemci mogli dodati in na kraju rijeci i tako napraviti zenski rod, mozemo i mi -ica.

Izuzeci ce uvijek postojati i tu ce se rijec drugacije napisati.

Panta Rei

Post by Panta Rei » 28/02/2006 20:17

The_Fluid wrote:Interesantno je da su se svi potrudili da pronadju primjere, u kojima se ne moze ili ne zeli ili ruzno/smijesno/neobicno zvuci neka rijec u zenskom rodu.

Stvar je jednostavna, ako su Nijemci mogli dodati in na kraju rijeci i tako napraviti zenski rod, mozemo i mi -ica.

Slažem se, ali ne treba onda insistirati pošto-poto da bude u ženskom rodu. Ako nema - NEMA. Ne smijemo izmišljati riječi. Jezička norma nas obavezuje da koristimo ono što je normirano, što se nalazi u pravopisu i standardizacijskim rječnicima. Ako nema, onda moramo sačekati da je normativci pronađu i unesu. Tako to funkcioniše u standardnom jeziku.

Reina

Post by Reina » 28/02/2006 20:26

rumenko wrote:osim toga lingvisticke promjene u urbanom segmentu globalne depolarizacije polova s akcentom na liberalizaciju pluralno demografskih fikcija ne mogu se zadovoljiti sa parcijalnim bazicnim metaforizmima baziranim na defragmentaciji apliciranih deskripcija...ovo sam malo uprostio da bi me sunday_morning skont'o-ala...

ovo treba ozbiljno da shvatis :-) vidi ti njega , izbacivaca
treba naruciti :lol: :lol:

metastasio

Post by metastasio » 28/02/2006 20:39

Ovo što je rekao The_Fluid je tačno, većina komentara je negativno usmjerena, ne vidim razlog...
Ja bih još jednom ponovio da bosanski jezik posjeduje MOTIVIRANOST za izvođenje ženskih naziva zanimanja od muških, za razliku od recimo engleskog. Stoga treba - tamo gdje to je moguće i ne krši jezičku praksu - izvoditi ženske nazive zanimanja. Za slučaj vojnika sam već bio naveo primjer u svom prvom postu i mislim da bi takvo rješenje moglo biti zadovoljavajuće. Što se tiče poslanice, to bi bio još jedan homonimski par koji ne bi ni u kom slučaju poremetio komunikaciju jer o tome da li se radi o poslanici Patrijarha Pavla ili poslanici Liberalne stranke Lejli Hadžić (ime izmišljeno :D ) odlučuje kontekst, posebno ako se uzme u obzir da je "prva poslanica" neživa imenica, a "druga poslanica" živa pa će se slabo koristiti u istom kontekstu.
Panta Rei, složio bih se da treba poštovati normu kada govorimo standardnim jezikom, ali složićeš se da ne treba sputavati jezičku kreativnost... Jer da nje nije bilo, (svaki) jezik bi sad bio nedostatno sredstvo komunikacije...

pape
Location: Od jedne zene te boli jedna glava, ... od dvije zene, dvije glave.

Post by pape » 28/02/2006 20:45

Panta Rei wrote:
The_Fluid wrote:Interesantno je da su se svi potrudili da pronadju primjere, u kojima se ne moze ili ne zeli ili ruzno/smijesno/neobicno zvuci neka rijec u zenskom rodu.

Slažem se, ali ne treba onda insistirati pošto-poto da bude u ženskom rodu. Ako nema - NEMA. Ne smijemo izmišljati riječi. Jezička norma nas obavezuje da koristimo ono što je normirano, što se nalazi u pravopisu i standardizacijskim rječnicima. Ako nema, onda moramo sačekati da je normativci pronađu i unesu. Tako to funkcioniše u standardnom jeziku.
Podrazumjeva se, .... neka se nesto, ... cega - NEMA, ... normira u nesto sto - ce BITI, ... i unese u standardni jezik. Jezik je "ziva" materija i stoga je podlozan promjenama i u ovom slucaju, ... dopunama.

Reina

Post by Reina » 28/02/2006 20:57

vise nema "cistacica" nego "higijenicar" valjda zato sto je
sada muskog roda pa je u blazoj formi nije cistac nego higijenicar
:lol: kako god ide se "njima" na ruku... a u stvari ne znam zasto
se ne koristi.... znala sam se naci u x situacija gdje su se same
zene pitale kako da napisu....(a mogle su da biraju), i opet na kraju napisu u muskom rodu
:)

Zadig

Post by Zadig » 28/02/2006 21:36

Generalno sam da i nas jezik prati tokove zapada i da se pravi vise "izvednica" za neke imenice u zenskom rodu.

Iako nas jezik mislim ima puno vaznijih problema nego ovaj, ali hajde.

Na kraju krajeva, to nista nece promjeniti u nasem drustvu. Mogu oni dodati 150 000 rijeci u zenkom rodu, nase drustvo je i dalje patrijahalno, i par slova na kraju rijeci nece promjeniti ama bas nista.

kub lajkan

#65 Re: Kada cemo poceti govoriti u zenskom rodu?

Post by kub lajkan » 28/02/2006 23:05

pape wrote:
kub lajkan wrote:
sunday_morning wrote:kada cemo imati u sluzbenom jeziku, medijima i sl. direktorica? inzenjerka? novinarka? lijecnica?
I nama muskima je dosta zenskog sovinizma! Neke od nas zaboli kad ih nazivaju budalama, a to je ipak zenski rod.
Zato zahtijevamo da se raspise referendum kako bi se svi konstitutivni narodi mogli izjasniti o uvodjenju rijeci BUDAL u nas jezik!
:roll: Lajkane, .... moram ti reci da si, ..... budalash. :wink:
PS, ..... ovo je samo iz razloga da kazem da postoji ta rijec u muskom rodu. :oops:
Slusaj ti pape pape pape susic :D
nemoj mi kvariti koncepciju jerbo cu popozdjeti... :D
budala i budalash nije isto... postoje neke... recimo... tanane stilske razlike... :D

El-Baklawa

Post by El-Baklawa » 01/03/2006 02:52

rumenko wrote:zena koja pravi peksimete.....Peeeksa..
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

da proste feministkinje :oops:

mostarac

Post by mostarac » 01/03/2006 03:09

Da mi promjenimo mentalitet bosanske zene koji je vise manje takav da su gojene da budu dobre domacice svojim muzevima i da trpe svasta radi kuce i komsiluka, a lako cemo mi onda za direktorice, predsjednice i slicno. Problem nije u pismu i nazivima, pa ni u kvotama u parlamentima, problem je u glavi bosanske zene i u njenom odgoju i formiranju licnosti.
htio to neko priznati ili ne vecina i to velika, bosanskih zena sebe vidi kao udatu majku dvoje djece koja ce biti dobra zena svome muzu. Treba i to naravno, ali treba da i muskarac bude dobar muz svojoj zeni i mi Bosanci imamo jedan ultra-debilan kompleks medju hiljadama kompleksa koje imamo, a to je da mislimo da manje vrijedimo, ako je nasa zena uspjesna i ako i ona ima kraijeru, a ako je slucajno uspjesnija to je onda drama ziva, ali u tom slucaju to nije samo kod nas.Muskarci sa tim dokazuju da smo pi*** i da ne mozemo podnijet pametnu zenu kraj sebe, jer nas je strah za svoj ego.

Dakle bosansku zenu treba mjenjat u glavi, a ne na nazivima titula i slicno

sunday_morning

Post by sunday_morning » 01/03/2006 10:58

Zadig wrote:Na kraju krajeva, to nista nece promjeniti u nasem drustvu. Mogu oni dodati 150 000 rijeci u zenkom rodu, nase drustvo je i dalje patrijahalno, i par slova na kraju rijeci nece promjeniti ama bas nista.
Zadig, zelim da vjerujem da se moze i mora promijeniti. Ako ne krenemo od necega (mijenjanja svijesti), edukacije, pruzanja mogucnosti zeni da se izjasni i napise titulu u zenkom rodu...normalno da ce pojedinci samo pricati i negodovati, jer se ne radi nista.

ne vidim zasto je toliki problem napisati gradjanka, profesorica, zubarka...kad vec u razgovorima koristimo te rijeci?!

uostalom, ima i onoga kada mazgi 100 puta nesto ponovis, valjda ce mu uci u glavu...kada zena 10 puta napise i kaze da je forumasica, 11 put ce joj to biti sasvim normalno..stvar je htijenja, demokratije i razumijevanja...a ne feminizma.

Qler

Post by Qler » 01/03/2006 11:00

haj ba dosta joj je sto je postala direktor :)

Stari

Post by Stari » 01/03/2006 11:00

Hm...vrlo zanimljivo.

Evo nekoliko prijedloga za prosirenje fonda rijeci u BiH rjecniku...ujedno nekolio dilema o ispravnosti odredjenih varijanti.

-vaterpolistica ili vaterpolistkinja. ???

-direktorica, direktorka ili direktorov'ca ??? (ja najcesce kazem ovo trece vjerovatno, po obicaju, krivo )

-skakacica (jel to ispravno reci za zenskog takmicara u skijaskim skokovima ....koji doduse, koliko ja znam, nije olimpijska sportska grana ...ali eto)

-golferka, golfistkinja ili golfachica...(takmicarka u golfu naravski...a moguce i vozacica automobila tipa Golf)

-Mesarka (Zena koja je to po zanimanju...dakle radnica u jednom vidu poljoprivredno-prehrambeno - mesnog sektora ili kako se to vec strucno kaze )

Za sad toliko ...molio bih vase komentare na moje prijedloge.

mostarac

Post by mostarac » 01/03/2006 11:56

Stari wrote:Hm...vrlo zanimljivo.

Evo nekoliko prijedloga za prosirenje fonda rijeci u BiH rjecniku...ujedno nekolio dilema o ispravnosti odredjenih varijanti.

-vaterpolistica ili vaterpolistkinja. ???

-direktorica, direktorka ili direktorov'ca ??? (ja najcesce kazem ovo trece vjerovatno, po obicaju, krivo )

-skakacica (jel to ispravno reci za zenskog takmicara u skijaskim skokovima ....koji doduse, koliko ja znam, nije olimpijska sportska grana ...ali eto)

-golferka, golfistkinja ili golfachica...(takmicarka u golfu naravski...a moguce i vozacica automobila tipa Golf)

-Mesarka (Zena koja je to po zanimanju...dakle radnica u jednom vidu poljoprivredno-prehrambeno - mesnog sektora ili kako se to vec strucno kaze )

Za sad toliko ...molio bih vase komentare na moje prijedloge.
ovde u duhu ravnopravnosti dodaj i ravnateljka ili ravnateljica :D

Stari

Post by Stari » 01/03/2006 12:29

Mostarac
ovde u duhu ravnopravnosti dodaj i ravnateljka ili ravnateljica
Dobro

Nego kad smo vec kod ravnanja...mislim ...nije da nisam cuo za taj izraz ...jesam i to cesto (najcesce doduse na HRT1) ...postoji li nekakav blizi opis ...tome sta ravnateljica(ili ravnateljka ...svejedno) radi....OK ona vjerovatno, kao sto joj i samo ime kaze....jel'te...ravna nesto/ ili nekog.

Jel ispravno recimo...ravnateljica kazneno popravnog doma (sto bi na mom jeziku bila.... upravnica zatvora)

ili npr. ravnateljica becke filharmonije (sto bi po mom jeziku opet bilo ...dirigentica (ili dirigentkinja) becke filharmonije)....

Kako se izraz ravnateljica ...ispravno prevodi?

mostarac

Post by mostarac » 01/03/2006 12:41

ma nemam pojma :-)

vratnik

Post by vratnik » 01/03/2006 12:53

A wrote:
vratnik wrote:Ali samo da potvrdim ovo sto rumenko gore pise: to je tako, i to iz vise razloga a neki od njih je sto zene imaju par dana mjesecno gdje nisu bas 100% tu, a i trudnoca i rodjenje su nesto sto se moze desiti (puno cesce nego kod muskaraca, sorry, dokazano...).
Ja mislim da bi feministice vise trebale borbu boriti u pravcu da se posao domacice adekvatno nagradi.
Ovim naravno ne iskljucujem zene iz bilo kojeg posla, nek'rade sta hoce i mogu (sem boksa i fudbala), ali veci problem je nepriznavanje domacice u drustvu. Po meni.
Poredi nekoliko dana PMS (a i to je cesto obicni mit - vecina zena koje znam nemaju nikakvih problema te vrste) sa mahmurnim jutrima veselih muzjaka, te sa vidanjem rana sa nedjeljnog fudbala na kisi (ovo ih uhvati u zrelim godinama, kad dusa bi, ali kosti starca ne vole :D), nogu sa skijanja, glave sa skokova padobranom i slicno.

A za polozaj domacice u drustvu me - zaboli, pravo da ti kazem. Ono sto me interesuje, to je mogucnost izbora i za oca i za majku, da rade ili ostanu neko vrijeme kod kuce; da povjere djecu u kvalitetne vrtice, blizu kuce, da mogu da rade svoj posao. Te da imaju mogucnost i jedno i drugo da uzmu dan-dva kad je dijete bolesno.
A domacica.... Ma nemoj, da joj drustvo placa sto glanca svom covjeku parket i suche mu pite - nek radi i nek placa porez, od kojeg ce se svima placati dobre skole i vrtici.
meni se cini da sam ja veci feminista od tebe. Evo meni je sasvim (ali stvarno sasvim!) normalno da zena koja radi isti posao kao ja, ima istu skolu i radi sve ISTO bude isto placena kao ja. Posto joj ja ne dajem platu, vec nas zajednicki sef, a s tim da ja zaradjujem vise, bio bih budal da kazem, ne, to nije fer, dajte meni manje. Ona se sama mora izboriti.
A sad moj osvrt na domacice, majke. Znaci one nisu nista vrijedne, zato sto nisu zavrsile fakultet, i nemaju super poziciju? To sto radjaju i odgajaju buduce menadzerke i platiteljice poreza to se valjda ne pika.. Pa najveci problem koji zapad (znaci svi mi) trebutno ima je to promatranje domacice / majke kao nesto nazadno, samim tim imamo problem sa mortalitetom, a iz istog proizlazi da nam fali poreza. I ljudi.
Ja tvrdim da zena koja odgaja djecu i stoji iza muza (iza, ispred, pored, kako god) naravno pod uslovom da joj je ostavljena mogucnost izbora, a priznacemo da ima dosta majki koje su to rado, isto mjesto u drustvu zasluzuje kao i ona teta koja je bila u svemiru.
A sto se pite tice, i kuhanja iste, samo na to kazem: zivio Agronom!

car-x

Post by car-x » 01/03/2006 13:28

A wrote:Vratniče 8-)
I musko i zensko bi trebali imati istu mogucnost da ostanu kuci i da odgaju djecu, do odredjenog uzrasta, ukoliko zele.

A praksa pokazuje da se vise djece radja tamo gdje roditelji imaju dobre uslove - skole, vrtice, ravrnopravnost u pristupu radnim mjestima, a ne tamo gdje je polozaj domacice valorizovan. Prvak u natalitetu je Svedska, a odmah iza je Francuska - zemlje gdje je najnormalnije da majka radi i gdje je to moguce, jer drustvo pomaze porodicama u cuvanju djece. A Grcka, Italija, Spanija, tradicionalne sredine gdje je mamma na pijedestalu i gdje je ona stub porodice - uskoro ce imati negativan natalitet.
ne znam odakle ti ovi podaci, ali znam da svaki dan citam kako se prirodni prirastaj u zemljama zapadne evrope (gdje sve zene ima sva prava, je li) rapidno smanjuje i kako bi se pod hitno moralo poraditi na tome.. dok se u zemljama sa patrijarhalnom tradicijom prirstaj konstantno povecava..

meni je super sto su austrijanci napravili, da i otac moze otici na porodiljsko bolovanje u trajanju od 6 mjeseci..

Post Reply