Znaju li Bosnjaci za postojanje 22 000 silovanih zena u BiH?

Rasprave na razne teme... Ako ne znate gdje poslati poruku, pošaljite je ovdje.

Moderators: Benq, O'zone

Post Reply
BECHO
Posts: 2446
Joined: 03/02/2003 00:00
Location: Zürich, CH

#1 Znaju li Bosnjaci za postojanje 22 000 silovanih zena u BiH?

Post by BECHO »

Bosnjaci izgleda znaju izac' na ulice kad nam neko dirne u Muhameda, a kad je nasa vlastita tragedija u pitanju onda se skupi saka ljudi u Sarajevu, Tuzli i ostalim gradovima sa bosnjackom vecinom! Zar tako brzo zaboravljamo? Zar smo tolika stoka da se izrugujemo vlastitoj nesreci? Pravi pravcati primjer je i advokat Bajro koji danas bezbjedno zivi u Sarajevu. Bajro cak zna reci i Aksamhajrula ali je stao na branik onih koji su silovali 22 000 zena u BiH, stao je u odbranu onih koji su pobili na desetine hiljada ljudi u gradu u kojem danas Bajro moze merhabat i aksamhajrulat koliko mu dusa zeli.

Fadila Nura Haver:
Pod zastavom BiH

"Reci: ´Zar da za zaštitnika uzmem nekog drugog osim Allaha, stvoritelja nebesa i zemlje?´ …" Dobri poznavaoci Kur´ana znaju da je ovo samo jedan u nizu ajeta (VI;14) u kojima se eksplicitno nalaže poslaniku Muhammedu da ne prihvati ničiju zaštitu osim Božije. Ostavimo ovom prilikom po strani globalne zaštitarske porive, a pozabavimo se onim što upravo smrdi na kužne manipulacije sa neosviještenim a ostrašćenim pukom u našoj avliji. Nije istina da Poslaniku treba vaša zaštita, braćo Bošnjaci koji živite i radite u BiH, a što je zajednički nazivnik pod koji vas je ujedinio vaš vođa. Šta je bilo, je l´ to vas neko uvrijedio? Nisu zar opet škrabali nešto ružno po novinama? Bezobraznici! Sve ćemo im novine popaliti. I zastave one njihove.

Imamo mi svoju zastavu. Mi, Bošnjaci koji živimo i radimo u BiH. Prelijepa je to zastava. Pod njom se bezbrižno i u rahatluku smiješi 22.000 Bošnjakinja silovanih u ratu. Pih! Nije to ništa, a i davno je bilo. Sada, hvala Bogu i vašim nadljudskim zaštitarskim strastima, žive i rade u BiH, svakog straha, stida, patnje i bola oslobođene. Divne li zastave i prekrasne li braće pod njom! Ustali vi protiv vlaha koji su se usudili zamišljati Poslanika na neki svoj način, je li? A šta je sa milijardama vlaha i nevlaha koji ga nikako ne zamišljaju, koji uopće ne vjeruju u njegovo postojanje? Da li u vašoj vjeri on zbog toga manje postoji? Što se ne dignete i sve im popalite, polupate, porušite? I tako do Sudnjega dana, sve dok ne povjeruju u ono u što vi vjerujete.

Kad već čitate evropske novine, vjerujem da tako načitani ne preskačete ni bosanske. Tim slijedom, držim da ste pročitali i ispovijest Mevle Lepir u Danima, makar naslov: Muža su ubili, mene zlostavljali, a sad mi prijete. Može biti da vas je slika ispaćenog i uplakanog lica Mevlinog odvratila od čitanja teksta? Može biti da ste siti napaćenih i zlostavljanih žena i da vas ne zanima ko to danas prijeti Mevli. Pa, ako vam nije šta, ja bih da vam smanjim gadljivost: nisu vlasi! Danas joj prijete Bošnjaci koji žive i rade u BiH.

Neki, a zna im se ime lijepo naše bošnjačko, imaju merhametli dušu i s njom u skladu adet da nazovu Mevlu u akšam telefonom, pa joj ljubazno kažu: "Mevlo, Bajro je na telefonu, akšamhajrula." Pa joj potom Njegova visost, branilac Mevlinog ratnog zlostavljača, dobrohotno ponudi da ode s njim na kafu. A Mevla k´o Mevla, zmije je ujedale pa se i guštera boji, te ti ona odbija s mrklim mrakom kahvenisati s Bajrom, već mu izbezumljena spusti slušalicu. Ali, uporan je Bajro. On opet i opet zove. Raspituje se za njenu adresu, jer i on je od onih Bošnjaka što su zabrinuti za Mevlu i plaho voljni da je zaštite. Kaže on njoj: "Poslije ovog svjedočenja u Trebinju, ko garantuje život tebi i tvojoj djeci?!" Zvuči kao pitanje, ali nije pitanje. Jer može Mevla svjedočiti i drugačije nego što je bilo.


...

http://bhstring.net/tuzlauslikama/tuzla ... p?id=10232

Fadila, svaka ti cast! :wink:
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#2

Post by Reina »

pa ni na ovom forumu ne vidjeh teme ni naziva teme da upadaju u oci da su cetnici silovali
registravnih hejjj registrovanih 22.000 zene, (a gdje je jos ne registrovanih) djevojki, djevojcica
ali zato ima naslov koji bode oci sta je ceta kusta opsovao - i to pored imena bas te rediteljke, koja govori o tim zenama :-?
Nesferatu
Posts: 744
Joined: 22/03/2004 06:09

#3

Post by Nesferatu »

pa ni na ovom forumu ne vidjeh teme ni naziva teme
Pa koji je naziv ove teme?

De ne serendaj, ako nemas sta reci, mozes uvijek izabrati opciju, pametno jezik za zube.
Svjedočile su cijeli jedan dan, uz čašu vode i cigaretu. U povratku, sigurnost im niko nije garantovao. Dobile su samo poziv od advokata optuženog Bajre Čilića, smijenjenog načelnika policije u Općini Stari Grad, koji im je prijetio. Protiv njega je Udruženje podnijelo tužbu, ali to ništa nije promijenilo: on će već naredne sedmice nanovo zastupati Skakavca u nastavku procesa pred Sudom u Trebinju. U međuvremenu, nastavio je zvati žene svjedoke.

"Uvijek mi kaže: ´Mevlo, Bajro je na telefonu, akšamhajrula.´ I pita da li želim da odem na kafu. Ja mu spustim slušalicu. Jednom me nazvao, kaže: ´Poslije ovog svjedočenja u Trebinju, ko garantuje život tebi i tvojoj djeci?!´ Pitao me gdje stanujem. Rekla sam: ´Kuća bez broja.´ Sad, čim vidim 065, ne javljam se.
Ali znam ko je s njim kad me zove: Vera Skakavac, sestra Momirova. Ona je bila gazda javne kuće u Miljevini, u koju je dovodila mnoge djevojčice. Saznala sam da je otvorila neki bilijar-cafe u Miljevini. A sjećam se, jabuku s drveta nisam ubrala a da njenoj majci, pokojnoj Mileni, nisam dala…", priča Mevla dok sjedimo u njenom domu.

S njom su kćerka Sanela i sin Adnan. Starija kćerka je na poslu u bolnici. Sve troje su tek bili naučili da pišu kada su posljednji put vidjeli oca. Bilo je to u julu ´92, kada je jedno jutro na vrata kuće u Miljevini zakucao amidžić Momira Skakavca - Krsto Skakavac. Mevla je rekla da joj suprug spava. "On se prodera: ´Digni se, majku ti jebem, naši ginu, a vi spavate!´ Moj muž se ustao, otišao u kupatilo, a ovaj ga pitao jel´ to abdest uzima da klanja. Tad ga je udario po licu. Krv ga je zalila. Izašao je bosih nogu. Nisam ga više nikada vidjela. Danas nemam nikakva prava na njega."

Mevla nam pokazuje papire, većinom odbijenice od raznih institucija za pomoć njima kao porodici šehida. Protekle godine izgubila je i 140 maraka penzije. Tog dana, Mevla je nazvala kćerku na posao i plačući joj rekla da nisu više mali i da se mogu pobrinuti za sebe. Potom je nazvala gazdaricu, zamolila je da djecu ne istjera iz kuće i popila tablete. "Htjela sam da se otrujem…nisam imala izlaza… Spasili su me, ali morala sam odležati na psihijatriji neko vrijeme. Tada sam skroz otišla…", prisjeća se Mevla.

Iako je prestala pušiti, moli cigaretu. Njena kćerka Selma igra se sa pekinezerom Mukijem i smiješi. Uzela ga je sa ulice i dovela u kuću. Govori nam kako su jedno vrijeme, nekad davno, kopali po kontejnerima - kad bi našli komad hljeba, skinuli bi koru. Ne znamo da li govori o periodu rata ili mira. Na trenutak - sve se čini istim.

"Čim sam ušla u sudnicu, prepoznala sam Skakavca. Propao je, osijedio. Sudija me je pitao da li poznajem okrivljenog. Rekoh: ´Da, ´66. je godište.´ Posljednji put kad sam ga vidjela došao je po mene i nekoliko drugih žena sa traktorom ispred kuće. Bilo je to nekoliko dana nakon što su mi odveli muža. Sjele smo na traktor i došle u grad. Na ulicama je bilo mnogo krava, dvjestotinjak. Dao nam je kante i naredio da muzemo jednu po jednu. A krave su na ulici isprepadane, tuđe su, podivljale…pa bi stalno odgurivale one kante. Pričala sam u sudnici kako su nam psovali majku s puškom na potiljku kad bi se mlijeko prosulo. Tada se Bajro Čilić ustao i pitao me: ´Jesi li ti znala krave musti?´ Ja sam ga pogledala i počela da se tresem, plačem…"

Rekvijem za vreću brašna

Mevli je to bilo prvo svjedočenje pred sudom. Ali nikada nije svjedočila za ono što se tek spremalo… O jednoj večeri kada su nanovo pokucali na vrata.

"Bila su trojica. Znala sam jednog, Ranko Vuković. Rekli su da ih je poslao Pero Elez, vođa četnika u Miljevini, kasnije je izvršio samoubistvo. Pitali su me gdje mi je čovjek. Rekla sam da je odveden sa spavanja. Izvrnuli su osigurač, uhvatili me i prebacili u kuhinju. Nije bilo svjetla, čula sam samo kako je puška pala na stol. I jednog od njih: ´Ako pustiš glas, ubit ću ti djecu.´ Počeli su me dirati… Izgubila sam svijest", priča Mevla kroz suze.

Nakon toga, ne sjeća se mnogo osim da je najstarija kćerka pitala: "Majko, jesi li živa? Rekli su da su otišli do motela i da će se vratiti. Haj´mo bježati." Mevla se sa djecom sakrila u obližnju šupu. Nedugo poslije, čula je nanovo njihove glasove. "Ušli su kod jedne stare babe, komšinice, i pitali je je li me sakrila. Kad su vidjeli da nisam tu, počeli su kružiti napolju, oko šupe. Moje srce je toliko tuklo i lupalo da sam se prepala da me ono ne otkrije…" Mevla je tu ostala dovoljno dugo da pomisle da je uspjela pobjeći. Ona bi čas prebivala u šupi, čas u kući. Sve do momenta kad s jednim konvojem nije uspjela doći u Sarajevo.

"Sad nemam ništa, moram moliti za vreću brašna." Mevla ne voli da priča. Nekada je pristajala da daje izjave, nadajući se kakvoj-takvoj pomoći. "Shvatila sam da samo pare na nama zarađuju. A ja ne mogu sebi da dođem, kad dajem izjavu, vratim se petnaest godina unazad..."

Nakon suđenja u Trebinju, posjetila je ponovo liječnika. Za Dane je ipak pristala da se sjeti prošlosti. Ne krijemo da bismo i mi voljeli da joj njezina ispovijest pomogne da ostvari bilo kakva prava koja pripadaju civilnim žrtvama rata. Ipak, ne znamo hoće li: koga uostalom danas zanimaju žrtve rata? Zato se opraštamo skoro izvinjavajući se što smo uopće došli. Kako priznati naglas koliko nas je stid što živimo u zemlji u kojoj žrtve nemaju prava čak ni na zaštitu od advokata optuženih ratnih zločinaca?
Zna li ko broj ili adresu Bajrinu?

Da ga zovnem il' posjetim malo, u sabahe rane. Picka li mu materina drotovska, nasao je ostriti karu na onima koji su najtanji.
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#4

Post by Reina »

pa vidis fino sto si se potrudio, trebao si mi ostaviti
i naslov teme ... koji nije sigurno, ni naziv teme ubadala u oci a ni tema se vrtila kao ove cete iz dana u dan........ i ti jezik za zube :roll:
Panasonic
Posts: 1299
Joined: 22/07/2004 22:39
Location: Sarajevo

#5

Post by Panasonic »

Evo kako su zlostavljane zene, maj 1993

Radoslav Vukic-Rale monstrum, ljekar ginekolog, potpredsjednik banjaluckog SDS-a izjavljuje da se u Banjoj Luci nece vise radjati muslimani. Bosnjakinjama i Hrvaticama iz zauzetog Prijedora, Kozarca i drugih gradova usadjuju fetusi pasa kao eksperiment! To se radi u Medicinskom centru Papukovac na odjelu ginekologija ciji je nacelnik Radoslav Vukic. On sam ucestvuje u tim eksperimentima. Svake sedmice jedan dan odlazi u kasarnu Mali logor gdje ucestvuje u kastriranju muskaraca uhvacenih u racijama. Na kraju se takvi muskarci pogubljuju klanjem zvanim "kolumbijska kravata". Radoslav Brdjanin je najveci ratni zlocinac ovog stoljeca. Po svojoj monstruoznosti nadmasio je Hitlera i dr. Mengela, jer je njegova ideja da se izvrse masovna silovanja Bosnjakinja u ovom ratu. Po njegovom naredenju se vrse eksperimenti sa zenama i ljudima. Sve zene kojima je usadjen fetus psa prebacene su koridorom u Novi Sad u institut Marija Slezinger na Petrovoj gori.
User avatar
Qler
Posts: 23597
Joined: 18/10/2004 14:49
Location: Sarajevo

#6

Post by Qler »

shtimach
Posts: 22
Joined: 17/08/2005 22:51

#7

Post by shtimach »

Čilić Bajro

Adresa
Karpuzova 6


061 809-523,
033 238-597

Ako je to ovaj, trebalo bi mu se matere i sve bliznje familije naj....
User avatar
cHupjahalic@
Posts: 4943
Joined: 07/02/2006 18:37
Location: na selu

#8

Post by cHupjahalic@ »

mashenka wrote:pa ni na ovom forumu ne vidjeh teme ni naziva teme da upadaju u oci da su cetnici silovali
registravnih hejjj registrovanih 22.000 zene, (a gdje je jos ne registrovanih) djevojki, djevojcica
ali zato ima naslov koji bode oci sta je ceta kusta opsovao - i to pored imena bas te rediteljke, koja govori o tim zenama :-?
... osim ceta i ustase su silovale (to da napomenem, bojim se da su neki zaboravili da smo imali vise neprijatelja u toku rata). :(
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#9

Post by Reina »

cHupjahalic@ wrote:
mashenka wrote:pa ni na ovom forumu ne vidjeh teme ni naziva teme da upadaju u oci da su cetnici silovali
registravnih hejjj registrovanih 22.000 zene, (a gdje je jos ne registrovanih) djevojki, djevojcica
ali zato ima naslov koji bode oci sta je ceta kusta opsovao - i to pored imena bas te rediteljke, koja govori o tim zenama :-?
... osim ceta i ustase su silovale (to da napomenem, bojim se da su neki zaboravili da smo imali vise neprijatelja u toku rata). :(

pa da u pravu si.... :-?
visocicaguy
Posts: 1258
Joined: 27/10/2002 00:00
Contact:

#10

Post by visocicaguy »

i..je l to taj?
mr__bosnjak
Posts: 2890
Joined: 01/06/2005 12:52
Location: Svedska

#11

Post by mr__bosnjak »

Preporucujem knjigu "Zatvoreni Krug" Dzevdeta Saraca.
da pamtis
Posts: 1514
Joined: 16/07/2005 14:10

#12

Post by da pamtis »

visocicaguy wrote:i..je l to taj?
????
tempora
Posts: 2798
Joined: 03/07/2002 00:00

#13

Post by tempora »

Da ponovim jos jednom kako se odnosimo prema zrtvama. Ozloglasena kafana Sonja, u Vogosci, u kojoj su cetnici silovali nase majke, sestre, djevojcice i koja bi trebala sluziti kao simbol stradanja danas je pretvorena u konaciste !!!!
Vlasti su dozvolile, a nasa inferiornost potvrdila. Javna je tajna, da su u Sonju zalazili i pojedini "velikani" internacionalnih trupa.
Bilo bi dobro da grijesim, ali na zalost ne sjecam se da se bilo ko upitao, kako je moguce dozvoliti takvo nesto.
I vec odavno nema ko dici glas za njih. Ali zato ima, kao na temu Stolca o "Sarajlije stidite se" da se digne armada uvrijedjenih koji ce narjecitije braniti svoju sujetu i ismijavati ljudsku potrebu da se zlocin ne zaboravi ma gdje se desio.
Strepim da i zrtve sute pred silinom naseg zla. A vec sutra opet nece biti nikoga da digne glas za nasu djecu.
User avatar
Fair Life
Posts: 14219
Joined: 02/03/2004 00:00

#14

Post by Fair Life »

. . .
Reina
Posts: 1236
Joined: 08/04/2005 11:58

#15

Post by Reina »

Pa ja ne znam za vas ali kad se sjetim rata, i tih prica koje su dolazile u grad …. slusala sam u sklonistu sta zene i djevojke pricaju …. sta bi uradili kad bi cetnici usli u grad……. prije svega sam taj osjecaj je grozan "sta da cetnici udju u grad"
a kamoli jos takve strahote kao sto su dozivjele 22.0000 zena , a i grozan je osjecaj kad znamo da te zene danas zive na margini drustva ili na socijalnom dnu.

Jasmila Ezbanic:
Mislim da filmovi uvijek nesto mijenjaju ne prave revoluciju ali promijene nesto u glavi, dusi i srcu barem nekoliko gledatelja. Ovaj film mozda nece bitno izmjeniti stav drustva i marginalizaciju ovih zena ali ce im pomoci da vide kako nisu zaboravljene ...
Post Reply